N.S. WINT TIJD MET NIEUWE REGELING LANDING VERRASTE PUBLIEK Nota: regeling met inkomensgrens Aparte maatschappijen voor belegging vrij van belastingen TV: geen opera geen voetbal VERMISTE EXPEDITIE TERECHT DADER NA DODENRIT GEGREPEN REGERINGEERSTE PRIJS TOTO 25.000 GULDEN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RECHTSTREEKS NAAR MOSKOU YRON koopt oud Duits lichtschip Beruchte bocht maakt wrak van volkswagen VREDE GETEKEND IN DE LIER Dertig mille voor boek van Linnaeus Drie zusjes gedood Eigen huls en effectenbezit Bijdragen van werkgevers Algemene lijn bezitsvorming Deen had laatste contact met studenten Nieuw tuindorp in Vlissingen Toch stemmetje voor kleintjes Valse Van Eijck in Melbournes museum Boer deed zijn vee Gedurfde inbraak ketting om de liais De Bilt: opklaringen 1 mm Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4. Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Nieuwendijk 33. tel. 01184-3224; Temeuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREGKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers lï cent. Abonnementsprijs i 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van lr— 15e JAARGANG No. 440: Dinsdag 10 november 1959 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tal van versnelde ver bindingen in het Nederlandse trein verkeer zullen met ingang van de zomerdienstregeling 1960 vele klach ten van reizigers over lange afstan den doen verstommen. De verbete ringen betreffen niet in de eerste plaats het westen des lands, maar tenminste in gelijke mate de andere provincies. De nieuwe opzet betekent een ingtijpende wijziging in het jaren lang gevolgde streven: op ieder uur i van ieder station tenminste één ver- binding naar elk ander station. Tot de belangrijkste resultaten behoren.' dat op de drukke reisuren snelle treinen Rotterdam met Vlissingen en met Venio gaan verbinden, waardoor tevens op de zg. Oude Lijn gedu rende lie uren elk half uur een trein zowel naar Zeeland als naar Brabant/ Limburg gaat. Er komt elk uur een sneltrein Amster dam—Maastricht met een twintig minuten kortere rijtijd. Ook elk uur een sneltrein Zwolle Nijmegen die 23 minuten sneller i is met aansluitingen te Zwolle in alle richtingen. Minder nachten Verkorting van de overstaptijden: 33 minuten te Rotterdam, komende uit de richtingen noord en oost voor de Beneluxtrein 20 minuten te Gel- dermalsen tussen beide delen van de Betuwelijn -34 minuten te Dor drecht van Betuwe naar Zeeland 21 minuten te Geldermalsen van Betuwe naar Keulen. Het was niet mogelijk de ingrijpende wijziging in één keer voor het gehele lijnennot gereed te krijgen. Voor de komende zomer geldt een herziening voor de lijnen AmsterdamRotter dam-Zeeland/Brussel, Amsterdam-- EindhovenVenlo, Amsterdam Utrecht Eindhoven Maastricht, ZwolleNijmegenMaastricht, Arn hem's-HertogenboschRoosendaal. Betuwelijn, Zuid-Limburg, Enschede Zutphen. Beperkt SPAREN MET PREMIE Eigen nieuwsdienst Tot dusverre waren de treinreizigers eraan gewend, dat de treinen elkaar met gelijke tussenpozen opvolgden. Dit geschiedde op alle baanvakken van het net. Die cadans vond men ook in de aansluitingen terug. Die regelmaat en frequentie boden voor delen voor publiek en voor N.S. De verbindingen tussen Randstad Hol land en de belangrijkste centra in de andere provincies vormden de ruggegraat van het gehele systeem. Een nadeel was, dat in beginsel op elk baanvak slechts één type trein dienst mogelijk was: óf een sneltrein- BUSSUM De voetbalwedstrijd Ita liëHongarije, die op 28 november via de Eurovisie zou worden uitgezonden I dus ook in Nederland te zien zou zijn I komt niet op het scherm. Ook Italië j I zelf krijgt de wedstrijd niet te zien. De j oorzaak is een conflict tussen de Italiaan- 1 se televisie en de voetbalbond. Ook de uitzending van de opera De Barbier van Seyilla op Eerste kerst dag gaat niet door. Het Duitse aanbod van deze opera had de NTS met beide banden aanvaard. Het aanbod is nu in- getrokken, omdat de Duitse televisie geen overeenstemming met de Duitse artiestenbonden heelt bereikt omtrent de gages. Op een van de bekendste pleinen van Rome, Piazza Esedra, heeft vlak bij de beroemde Najadenfontein (links) een hefschroefvliegtuig (rechts boven) een noodlanding ge maakt waarbij de bovenleiding van de tram werd beschadigd. De passa giers van de helikopter kwamen er ongedeerd af. De bestuurder kreeg een verstuikte enkel. Drie wande laars werden licht gewond. Het was erg druk op het plein toen de heli kopter naar beneden kwam. Pas op het laatste ogenblik beseften de mensen dat het toestel een nood landing ging maken. In een omme zien was het gehele plein leegge stroomd. Een doorgaande treinver binding Hoek van Holland Moskou zal zeer waarschijn lijk worden opgenomen in de zomerdienstregeling 1960. Zij zal enkele malen per week worden onderhouden. Rusland heeft hiervoor een ligrijtuig aangeboden. Binnenkort zal de N.S. onderzoeken, of dit rijtuig voldoet aan de internatio nale eisen. Om het traject te volbrengen, zullen te Brest- Litowsk andere onderstellen moeten worden aangebracht, omdat de Russische spoor- wydte groter is dan die van de andere Europese landen. dienst, óf een stoptreindienst. In de praktijk was het dan vrijwel altijd een volledige stopdienst, terwijl de N.S. op betrekkelijk weinig baan vakken twee treindiensten naast elkaar kenden. Variatie Nu is het moment gekomen, dat het beperkte systeem herzien wordt en tot grote variatie van treindienst typen overgegaan wordt. Bij onze spoorwegen rechtvaardigt men in dit opzicht de eisen van de reizigers Het lange-afstandsverkeer vertoont door de verdeling van de bevolking in ons land en door de structuur van het economische en sociale leven typische aspecten: de centra van Randstad Holland hebben reizigers stromen van en naar de overige centra van het land. Het lange-af standsverkeer varieert met de uren van de dag, doch deze uren liggen verschillend op werkdagen, zater dagen en zondagen. Bovendien is er op alle lange-afstandsverbindingen een sterke behoefte aan aansluitingen voor de reizigers, die in een zij richting wensen te reizen. Versneld Het was dan ook een zeer moeilijke taak om versnellingen in de inter provinciale verbindingen aan te brengen, zodanig dat deze pasten in het systeem van de gestandaardi seerde aansluitingen. Er was een in teressante omstandigheid te meer om tegemoet te komen aan de wen sen van de lange-afstandsreizigers. Enkele belangrijke tijdwinsten zijn: elk uur 30 minuten van Gronin gen/Leeuwarden naar Antwer pen/Brussel; op de drukke uren 16 tot 35 minuten van Den Haag H.S.Rotterdam naar BredaTilburg, Eindhoven, Maas tricht, Venlo; elk uur 44 minuten van Leeuwarden naar Nijmegen; elke twee uur 57 minuten van Leeu warden naar Keulen; elke twee uur 30 minuten van Gronin gen naar Keulen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De V.R.O.N. heeft in Duitsland een lichtschip aange kocht. Het schip waarvoor een prijs van vijf en zestig duizend gulden zal moeten worden betaald, is in Bremen in dok gegaan. Daar zal het schip voor de doel einden van de V.R.O.N. het ver zorgen van commerciële radio uitzendingen vanuit zee worden omgebouwd, aldus heeft een be stuurslid van de Vrije Radio Omroep Nederland ons gisteren meegedeeld. Volgens deze zegsman zou de. in Nederland vervaardigde zender dezer l dagen naar Bremen worden getrans porteerd om in het voormalige licht schip te worden ingebouwd. De V.R.O.N. hoopt in ieder geval dit jaar I nog met de uitzendingen te kunnen beginnen. Deze week zou men zelfs j trachten een proefuitzending vanaf een klein schip tot stand te brengen. Een lichtgewonde Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Op Rijksweg no. 16 is gistermiddag in de beruchte bocht onder West-IJsselmonde weer een auto over de kop geslagen. In luttele secon den was er van de auto niet veel meer over dan een autowrak en dat daarbij van de drie inzittenden alleen de be stuurder licht werd gewond mag een wonder heten. Er zaten drie jongelui uit Bielefeld in de Volkswagen die omstreeks half één met een vermoedelijk veel te grote snel heid uit de richting Rijsoord komend het gevaarlijkste gedeelte van deze rijksweg naderde. Later verklaarde de bestuurder de achttienjarige Wolfgang Kipp uit Bielefeld dat hij de waar schuwingsborden te laat had opgemerkt. Salto's Ondanks zijn remmen kon hij niet verhinderen dat zijn auto uit de bocht vloog, de ter plaatse aangebrachte be schoeiing raakte en mei een slag over de kop dwars op die borstwering be landde. Zonder de grond te raken maak te de wagen daar nóg een slag om, waarna hij met de voorwielen hoog bo ven de grond dwars op de beschoeiing bleef hangen. Tot verbazing van toeschietende oogge tuigen klommen de drie inzittenden zon der hulp uit het autowrak. Pas daarna kwam de bestuurder tot de ontdekking dat. hij tijdens die duikeling een pols had gebroken. Zijn vrienden kwamen met de schrik vrij. ROERMOND (ANP) De heer M. Vossen uit Weert is gisternacht op weg van Roermond naar Weert met zijn auto verzeild geraakt in een grote kud de wilde zwijnen. Hij kon de dieren niet meer ontwijken en heeft er drie dood gereden. Een Hagenaar, die achter de heer Vossen reed, kreeg er twee onder 2ijn auto. KATMANDOE (A.P.) De 32 man sterke Japanse expeditie die onder weg naar de top van de ruim 7000 meter hoge Himalaja Gauri Sjankar zoek was, is terecht. De groep, bestaande uit drie Japanners, een Nepalees, twee gidsen en 26 dragers, is op de terugweg naar de hoofdstad van Nepal. De expeditie, die sedert half oktober zoek was, is blijkens een bekendmaking van de regering van Nepal aangekomen in het bergdorp Menoeng, dat twee weken gaans van Katmandoe verwij derd is. Berg onbedwingbaar De mannen zijn voornemens zondag uit Menoeng te vertrekken naar Kat mandoe. Twee dragers zijn vooruit ge zonden om te melden, dat de expeditie in veiligheid is. De berg die de expeditie wilde be klimmen, de Gauri Sjankar, geldt als onbedwingbaar In 1956 trachtten de beroemde Zwitserse bergbeklimmer Raymond Lambert en de Frangaise Claude Kogan, die onlangs tijdens een beklimming van de Tsjo Ojoe omkwam, tevergeefs de top van de Gauri Sjankar te bereiken. Lambert kwam toen tot de conclusie dat het onmogelijk was verder te komen dan 6300 meter. Kigen nieuwsdienst DE LIER. De twee maanden oude j wethouderskwestie in De Lier, ontstaan 'door het bedanken van wethoudèr J. A. van der Lely (c.h.) na een conflict met 1 de burgemeester over uitnodigingen voor de opening van een openbare school, is gisteravond tot een oplossing gekomen. Burgemeester F. Nieborg heeft gister- I avond in een verklaring gezegd dat elk j college fouten maakt. Mocht hij persoon-1 j lijk fouten hebben gemaakt, dan wilde hij meedelen niet de bedoeling te hebben gehad iemand persoonlijk te krenken. Hierop deed de heer Van Loenen (arb.) een beroep op de c.h.-fractie óm de uit-; gestoken hand te aanvaarden. Dat gebeurde ook; na ampele discussie en met. zes stemmen voor, vier blanco en |één onthouding werd de heer Van derj iLely opnieuw tot wethouder benoemd, j j Hij nam deze benoeming aan. LONDEN. De Stockholmse boek- j handelaar Willy Heiman heeft gisteren 2900 pond sterling (ruim 30.000 gulden) betaald voor een exemplaar van de eerste uitgave van Linnaeus' Systema Naturae, die in 1735 in Leiden is ge drukt. Het was de tweede keer in vijftig jaar dat een Systema Naturae aan de markt kwam. In 1954 was er ook een exemplaar op een Londense veiling. Het j boek is toen eveneens door Heiman ge kocht Eigen nieuwsdienst DEURNE De 25-jarige Jo B., arbeider bij een aannemer uit Ge- mert die met de pijpleiding tussen Rotterdam en het Ruhrgebied bezig is, heeft zondagavond wel iets van een aanrijding gemerkt. Hij wist niet, toen hij na het ongeluk in volle vaart doorreed, dat hij de drie zusjes Kuyten, Martha (21), Maria (18) en Willy (17) had vermorzeld tijdens zijn dodenrit met een vuurrode ge huurde Taunus. Zij werden als het ware van de arm van hun verloof den, militairen, die zij na een week endverlof naar de trein in Deurne brachten, weggerukt. Een kapotte linkerkoplamp en een deuk in het spatbord verrieden Jo B. later in de nacht, toen hij de gehuurde auto naast zijn huis bijna vlak naast de woning van de familie Kuyten had gestald. De man werd van zijn bed gelicht. Vijf glazen Tegen de schemering was Jo B. zondagmiddag een klein café in het nabijgelegen Vlierden binnengestapt. De bazin kende hem oppervlakkig als een nette kerel, die nog nooit aan leiding had gegeven tot praatjes. Hij bleef deze keer lang hangen op zijn vijf biertjes, maar toen hij tegen negenen opstapte, maakte hij aller minst de indruk beschonken te zijn. Een goed half uur later voltrok zich het drama even buiten Deurne, daar waar de weg van Vlierden al verlicht is, maar nog geen trottoirs heeft. De drie paartjes wandelden er stijf gearmd op weg naar de trein, op ongeveer vijfentwintig meter uit elkaar. Ze liepen links, om het te gemoetkomende verkeer te kunnen zien en ook zelf opgemerkt te wor den. Er kwam een auto in snelle vaart slingerend over de weg aan. „Kijk uit, dat gaat fout" heeft een van de drie jongemannen nog geroepen, maar voor zijn waarschuwing goed was doorgedrongen, schoot de wagen de weg over en greep achter elkaar de drie meisjes. Ook een van de ver lofgangers werd tegen de grond ge gooid. Hij raakte licht gewond. In een flits De auto raasde door, één koplamp uit. Op het ogenblik van de aanrijding naderde uit de richting Deurne de garagehouder De Wit uit Asten. Hij zag het geval in de verte gebeuren en zag ook, dat de rode auto pijlsnel doorreed het dorp in. De Wit keerde zijn zware wagen zo snel mogelijk en trok er achteraan. In een flits zag hij Jo B. achter het stuur van de Taunus zitten. Hoewel de wagen van de heer De Wit sterker is dan de kleine huur wagen moest hij de achtervolging staken, toen de wildeman voor hem in Deurne in roekeloze vaart een paar zijstraten nam. Tjater, bij de politie, werd het onderzoek vergemakkelijkt door de 'egevens van de heer De Wit. Niet >min werd het twee uur, voor Jo F an zijn bed kon worden gelicht. „Was ik het maar zelf geweest' Met deze woorden, telkens herhaald heeft B. zijn spijt getoond over hel gebeurde. Volgens zijn verklarim aan de politie is hij na de aanrijdin gen zo geschrokken, dat hij in paniek I op het gaspedaal drukte. I Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering wil komen tot een spaarregeling, waaraan iedereen tot een bepaalde inkomensgrens kan mee doen. Voorts heeft de regering het wetsontwerp voor werkgevers bijdragen aan spaarregelingen grondig herzien. Zij deelt dat mee in een nota aan de Tweede Kamer. Een belastingvrije premie van twintig procent, zo deelt de regering mee, zal toegekend kunnen worden voor een afzonder lijke spaarregeling, waarbij vijf jaar moet worden gespaard. De premie zal gelden voor een spaarbedrag van maximaal vier honderd gulden per jaar. Deelneming aan deze spaarregeling zal voor iedereen open staan, die onder een nader vast te stellen grens van inkomsten en vermogen valt. Van een echtpaar mag slechts één der partners mee sparen. Voorts zullen er bepalingen komen, die moeten voorkomen dat men met reeds gespaard geld aan de premieregeling gaat deelnemen. Indien het technisch niet te ingewikkeld wordt, overweegt de regering ook de besparingen voor de aankoop of schuldaflossingen van een eigen huis onder deze regeling te brengen. Besparingen, die over eenzelfde periode belegd worden in effecten, komen eveneens in aanmerking voor premieregeling.. De regering wil daarbij nog een stapje verder gaan: zij denkt aan daartoe speciaal op te richten beleggingsmaatschappijen, waarvan de aandelen uitsluitend ver krijgbaar zullen zijn voor hen, die aan de spaarregeling meedoen. Deze maatschappijen, die in hun portefeuille zowel aandelen als obli gaties kunnen opnemen, krijgen vrijstelling van vennootschapsbelasting, registratierecht en zegelrecht. Van de zijde van het bedrijfsleven en de vakcentrales is belangstelling getoond voor de oprichting van zulke maatschappijen. Zij zullen moeten voldoen aan door de minister van financiën vast te. stellen richtlijnen om voor de vrijstelling van belasting in aanmerking te komen. In het algemeen heeft de regering het plan het zegelrecht voor obligaties in coupures van honderd gulden te laten vervallen. Met deze vrijstelling hoopt zij dat er een grotere verscheidenheid van kleinere coupures op de markt komt. Het indertijd niet erg geestdriftig ontvangen wetsontwerp betreffende werkgeversbijdragen aan bouwspaarfondsen, zal in een nieuw gewaad op duiken. Werkgeversbijdragen in een spaarregeling, gericht op duurzaam bezit, zullen vrijgesteld zijn van loon- en inkomstenbelasting, en van premieheffing voor de sociale verzekeringen inclusief de A.O.W. en de A.W.W Onder duurzaam bezit verstaat de regering, kort samengevat: een spaar rekening van langere duur, een eigen huis, een huwelijksuitzet, kapitaal- en lijfrenteverzekeringen, studie voor een beroeps- of vakopleiding en effecten. Wat dit laatste aangaat zullen de deelnemers aan een bedrijfs- spaarregeling ook de effecten van de bijzondere beleggingsmaatschappijen kunnen kopen. In het geval van winstdeling van een onderneming, die ten behoeve van de werknemers in de spaarregeling wordt gestort, wordt in het ontwerp afgezien van de eis dat de werknemers dan ook zelf stortingen verrichten. Deze maatregel, aldus de nota, sluit aan bij het stelsel van een vrijere loon vorming en bedoelt die winstdelingen aan te moedigen. Met de twee andere spaarregelingen, namelijk de jeugdspaarwet (een kwart miljoen deelnemers met samen 36 miljoen gulden inleg) en de ambtenarenspaarregeling, die waarschijnlijk op 1 januari ingaat, is dit de lijn die de regering zich voor haar beleid betreffende de bezitsvorming heeft getrokken: zoveel mogelijk burgers de gelegenheid geven mee te doen en te richten op produktief, duurzaam bezit. Voor wat de praktische uitwerking betreft, kondigt de regering aan dat op korte termijn de herziene wet op de werkgeversbijdragen zal ver schijnen. Met de „algemene spaarwet" zal het nog wel even duren. Het ziet er naar uit dat de regering het parlementaire debat over haar nota wil afwachten, voordat zij met de concrete uitwerking van die wet voor de dag komt. De inkomens- en vermogensgrens, die bepalend zal zijn voor het al dan niet mee kunnen doen aan de algemene spaarregeling, zal nog wel tot veel hoofdbrekens aanleiding geven. De regering spreekt zich over die grens niet uit; mogelijk is zij voornemens over haar uitgewerkte plannen het advies van de sociaal-economische raad in te winnen. Daarnaast is bij het kabinet nog in studie, op welke manier langs fiscale weg het sparen in ons land zo veel mogelijk kan worden aange moedigd. Het zal mede afhangen van hetgeen met de thans voorgestelde maatregelen wordt bereikt, wat in de sfeer van belastingverruiming straks mogelijk wordt. Eigen nieuwsdienst KOPENHAGEN. Waarschijnlijk heeft een 34-jarige Deense inge nieur de vier studenten die deze zomer' in de Nubische woestijn van dorst omkwamen, het laatst in leven gezien. Dat onthulde hij maandag in een gesprek met een correspondent van het Britse persbureau Reuter. Ik bood de vier jongemannen ruim twin tig liter water aan, aldus het relaas van de ingenieur. Herman Nielsen. Samen met een Canadese handelaar kwam hij het viertal studenten met hun Soedanese gids in de woestijn tegen. BITTERE STRIJD De ontmoeting' geschiedde volgens de ingenieur toen hij per auto onderweg was van Wadi Haifa naar Assoean. De Canadees liftte met hem mee op de autoreis dwars door de woestijn. Zoals bekend vond men de ontzielde lichamen van drie studenten de Fransen Yves Tommy-Martin, leider van de expeditie en Jean Pillu en de Amerikaan John Armstrong. Twee lichamen vertoonden duidelijk sporen van geweld. Men neemt aan, dat de leden van de expeditie in een bittere strijd gewikkeld waren om de laatste druppels drinkwater. De gids is dood geschoten. OP DE VLUCHT Geen spoor is tot nu toe gevonden van de Amerikaanse student Donald Shan- on, die ook deelnam aan de expeditie, ommigen nemen aan, dat hij zijn ka- aeraden heeft gedood en met het overgebleven drinkwater de woestijn is ingevlucht. Na weken lang intensief zoeken von den Egyptische militairen de lichamen van de vier omgekomenen in en bij de twee kleine auto's waarin de ver metele studenten dwars door Afrika naar Kaapstad hadden willen rijden. VLISSINGEN. Tuindorp, een der oudste in de Scheldestad gebouwde wij ken, zal in de toekomst tot de modern ste behoren, die Vlissingen aan haar be woners te bieden heeft. Nadat in 1944 door het bombarderen van de dijken de zee vrij spel had op Walcheren, hebben de 200 woningen maandenlang tot aan de nok toe in het zoute water gestaan. Voortdurende kost bare pogingen tot behoud van de huizen na de drooglegging hebben niet kunnen voorkomen dat het overgrote deel onbe woonbaar werd door steeds meer optre- droogdok noodzakelijk alvorens het schip weer in de vaart gebracht kan worden, dende gebreken. De 104 alleenstaande huisjes zijn nu allen onder de slopershamer gevallen. De „Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting", eigenaresse van Tuin dorp, heeft nu haar definitief nieuwbouw- plan gereed, waarvoor de Rijksgoedkeu ring inmiddels aangevraagd werd. Het plan bestaat uit 23 eengezinswoningen, 128 „tweelaags"-woningen en 48 flats met drie verdiepingen, in totaal 199 wo ningen. De bouw van een drietal openbare ge bouwen, waaronder een kerk, is in het plan opgenomen. Amerika misschien Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De regering zal aan de Tweede Kamer voorstellen het maximum voor de prijzen van de voetbalpool te stellen op 25.000 gulden. Dit bedrag ligt tussen de in het rapport van de commissie-Wiarda genoemde bedragen, t.w. 50.000 gul den- door de meerderheid voorge steld en 10.000 gulden door de min derheid. Om de vraag of de voetbaltoto zal voortbestaan of niet, zal het bij de behandeling van het nog in te dienen ontwerp-wijziging van de loterijwet niet meer gaan. Er heeft zich voor de wijziging, waarbij de toto een wettelijke basis zal krijgen, reeds een duidelijke meerderheid af getekend: K.V.P., socialisten en li beralen zijn voor. Bij de behandeling van het ont werp zal het voornamelijk gaan om de hoogte van de uit te keren bedra gen. Vooral uit c.h.-kring komt de wens om de uit te keren bedragen te beperken. De Hervormde raad voor de za ken van kerk en samenleving heeft intussen de voetbalpool afgewezen. Hij zegt in een rapport de voetbal pool te zien als een kwaad, dat ge varen inhoudt voor de geestelijke volksgezondheid, het sociale leven en de sport zelf. WASHINGTON (Reuter) Christian Herter, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft bekend ge maakt dat er wellicht toch een kans is dat de kleinere 'bondgenoten zullen bor den betrokken in het Westelijke topover- leg dat op 19 december te Parijs begint. De mogelijkheid wordt overwogen om de ministers van buitenlandse zaken van alle landen die lid zijn van het Atlanti sche pact zowel voor het begin van de Westelijke topconferentie als aan het einde ervan bijeen te laten komen. Voor en na de besprekingen van de „groten" zullen zij dan hun mening kenbaar kun nen maken. MELBOURNE (Reuter/AP/UPI) De zogenaamde Inca Hall Madonna in het Nationaal museum van Australië te Melbourne is volgens Belgische deskun digen die het schilderij hebben onder zocht, niet door Van Eijck geschilderd. Deze mening wordt gedeeld door voor aanstaande Britse en Amerikaanse kunst historici De directeur van het museum. Eric Westbrook, heeft gisteren bekend ge maakt dat deskundigen van het Centraal instituut van onderzoek inzake vroege j Vlaamse schilderijen te Brussel van mening zijn dat het doek een kopie is, die in de vijftiende of in het begin van de zestiende eeuw is gemaakt. Het origineel van Van Eyck moet ver loren zijn gegaan. Het museum heeft er in 1922 twee- honderdduizend gulden voor betaald. Het werd tentoongesteld op de New Yorkse wereldtentoonstelling in 1939. GROOTE LINDT Vier rundefen heb ben zware verwondingen opgelopen dooi de nonchalance van een boer in Groote Lindt bij Zwijndrecht. Hij heeft een pro ces-verbaal wegens dierenmishandeling gekregen. Twee pinken en twee stieren liepen binnen een verwaarloosde afscheiding van prikkeldraad met kettingen aan de hals waaraan een zware balk tussen de dieren hing. De ketting was bij een der pinken diep in de hals gedrongen. Ook de andere dieren waren er door gewond. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Op nog geen vijftig meter van het Nijmeegse politiebureau heeft een ruitentikker zondagmorgen vroeg een staaltje van zijn durf laten zien. Met een baksteen verbrijzelde hij een ruit van de juwelierswinkel van E. van Baal in de Korte Molenstraat. De alarm- sirenes begonnen onmiddellijk te loeien, maar voordat er een agent of burger op de straat verscheen, was de man reeds verdwenen met een waarde van zes dui zend gulden aan gouden sieraden. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Enkele opkla ringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuid west en west. Dezelfde middag- temperaturen of iets hogere. Gjf MIESJE: Zo ken ik Nederland weer, 11 november: zon op 7.51, zon onder 16.56; maan op 15.33, maan onder 3.24.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1