HET VENLO-INCIDENT' NA TWINTIG JAAR 9 november 1939: kennismaking met de S.S. STOEL OP EEN STEEL België breekt lans voor kleine bondgenoten Dr. FRANZ FISCHER ONSCHULDIGE MARIONET IN BLOEDIG SPEL VAN DUITSE CONTRA-SPIONAGE Akkoord over raad voor journalistiek Ll „Verlovingsfeest" Kunstmaan Discoverer schoot van aarde weg Scherven brachten geen geluk ITALIAANSE STAALFABRIEKEN EISEN GELD TERUG Maandag 9 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Geen beperkingen schadevergoeding nazi-slachtoffers Smartegeld C.a.o. administratief dagbladpersoneel Engeland zoekt Frans begrip Aanvaring onder de wal Onrechtmatige betalingen door schrootfraude Man was hoofdprijs Motorrij der tegen boom Rheumatisch? Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende huur met Kruschen, is ook voor D de remedie. Protest tegen Belgische melk-maatregel Vorstelijke jachtpartij op de Vein we Zij hadden er geen kaas van gegeten IShLRUHI JW;ÏITL\ Bra„a„irapPorten' 7 nov' SCH 78 weinig; Van een onzer redacteuren VANDAAG is het twin tig jaar geleden dat twee officieren van de Britse Intelligence service met geweld door een commando van de SS bij Venlo over de grens naar Duitsland werden ontvoerd. Bij de schiet partij die daaraan voorafging, werd de Nederlandse eerste luitenant Klop gedood. Hij be hoorde tot de G.S.-III, de afde ling van de Generale Staf die de militaire inlichtingendienst vormde. In het memorandum dat de Duitse minister van buitenlandse zaken Von Ribbentrop op 10 mei 1940 overhan digde aan de Nederlandse gezant te Berlijn, speelde het incident te Venlo welhaast een overwegende rol als be wijs dat de Nederlandse regering haar neutraliteit had gesehonden. Het moest een rechtvaardiging zijn van de inval van de Duitse troepen. HET INCIDENT te Venlo vormde het harde slot van een spel, waarin de Duitse dr. Franz Fi scher de eerste zet had gedaan. Hij "was met goede bedoelingen begonnen: hij wilde de macht van Hitier breken. Met een wreed middel werd hij even wel tot een werktuig in het vernuftige systeem van het Derde Duitse. Rijk. Dr. Fischer was een drukdoende, maar innemende man. klein van stuk, die soms wel eens te hard van stapel liep. Om de kleinste dingen kreeg hü een zenuwaanval en dat moest hij dan vaak bekopen met een galaandoening. Van zijn béroep was hij koopman. In januari 1935 vluchtte de toen 3K- jarige Fischer uit Duitsland om te ont komen aan een vervolging, deels we gens zijn illegale activiteit tegen het Nazi-bewind, deels wegens een ver duistering van 350.000 RM. Via Zwit serland, dat een Duits verzoek om zijn uitlevering afwees maar hem beval het land te verlaten, kwam hij in Parijs. Daar zocht hij dr. Spiecker op. die sinds zijn vertrek uil Duitsland in 1933 tegen de Nazi's werkte. Fischer arrangeerde na veel moeite in janu ari 1938 een ontmoeting in het Carl- ton-hotel te Amsterdam tussen Spiec ker en de majoor van de Luftwaffe Hans Travaglio alias dr. Solms, die tot de oppositie tegen Hitier zei te be horen. De bedoeling was wegen te vin den om de veroveringsplannen van de dictator, die toen al in hoge kringen bekend waren, te verijdelen en zo Europa van oorlog te vrijwaren. EHND JUNI 1938 moest Fischer Parijs weer verlaten, omdat de emigrantenlijst in verband met het bezoek van het Engelse koningspaar nauwkeurig werd onderzocht. Hij nam kamers in het Eden-hotel te Amster dam. Kort daarna bezocht Travaglio hem daar. De majoor verzocht hem alles in het werk te stellen om te voorko men dat Hitlers plan voor de bezet ting van Tsjechoslowakije door zou gaan. Fischer waarschuwde dr. Spiec ker in Parijs die daarop verscheidene ontmoetingen had met Travaglio, on der meer in Rotterdam en Den Haag. Hij belde ook Wickham Steed in Lon den op, die eveneens in de activitei ten tegen de Nazi's was opgenomen. Na het binnentrekken van de Duit sers in Praag, dat desondanks was doorgegaan, sprak Travaglio met Fi scher af dat hij een telegram zou stu ren zodra weer oorlogsgevaar van de zijde van Hitier zou dreigen. De in houd zou zijn: Direct kamers bestel len". Op zondag 27 augustus 1939 ontving Fischer het telegram in de Obrecht- straat in Den Haag. waar hij een tijd je tevoren kamers had gehuurd. Hij telegrafeerde de waarschuwing door naar dr. Spiecker en Wickham Steed. Drie dagen later werd Fischer 's avonds van Londen uit opgebeld. Een hem onbekende Engelsman zei hem in het Duits dat hij verdere be richten zou krijgen van een farma ceutische firma in Den Haag. Directeur van deze firma Pharmi- san. die op de Nieuwe Uitleg was ge vestigd. was de met een Nederlandse kunstschilderes getrouwde Engelsman kapitein S. Payne Best. Hoewel hij a lange tijd in Nederland verbleef, was hij op en top een Brit gebleven: rij zig, een sterk profiel en voornaam, niet in het minst door zijn monocle Best was verbonden aan de Intelligen ce service. OP HET VERZOEK van Best; arrangeerde Fischer een ont- moeting tussen hem en Travagio in een kamer van Hotel Wilhelmina in AMSTERDAM (ANP) De federatie- raad van de federatie van Nederlandse journalisten heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor de instel ling van een raad voor de journalistiek. De raad zal naar aanleiding van bij hen ingediende klachten oordelen of een handeling of gedraging van een journalist, onafhankelijk van de vraag of deze is georganiseerd, schadelijk is voor de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten. De raad zal zijn samengesteld uit: een voorzitter-jurist niet-journalist, twee leden niet-journalisten en twee leden journalisten. De opbrengst van de Hervormde kerkbouwactie bedroeg op 5 november 7.556.520. Men wil met deze actie zes tien miljoen gulden inzamelen. Venlo. Dat was vlak nadat Duitsland Polen was binnengevallen en Cham berlain Hitler de oorlog had ver klaard. Best leerde Travaglio kennen als een dikke, weldoorvoede, zelfbewuste Bei er met veel drukte. Het bleek dat de Duitser minder kon zeggen dan hij voorgaf. Hij moest eerst zijn chef verslag uitbrengen. Travaglio speelde een dubbele rol dat was voor hem niet moeilijk want hij was van huis uit regisseur. Maar welke rdl? Sinds 1935 behoorde hij tot de con traspionage. Het is aannemelijk dat hij het deed voorkomen alsof hij een opposant van Hitler was om zo con tacten te krijgen met anti-Nazis. Maar evengoed was het mogelijk dat hij werkelijk tegen het regiem was. Zijn chef geloofde in ieder geval dat Travaglio voor de Duitse zaak had gewerkt, alleen vond hij dat hij te ver was gegaan en daarom riep hij. hem op het matje. Het telegram aan Fisc'ier dat de oorlog aankondig de. was namelijk geheel overeenkom stig de waarheid geweest en daarmee had hij onbewust of met opzet landverraad gepleegd. Mocht hij voor dien anti-nazistisch zijn geweest, in het vervolg was er geen twijfel meer over mogelijk dat hij werkelijk een contraspion was, evenmin a!s er meer twijfel over bleef dat Fischer zonder het zelf te weten een marionet was in de grimmige poppenkast van Tra vaglio. rpiJDENS de tweede bijeenkomst L met Payne Bc6t handelde de majoor onder strikte instructies. Hij was wat rustiger en minder pocherig. Had hij bij de eerste ontmoeting he vig zitten oreren over zijn eer als Duits officier en Best gevraagd of hij dacht dat hij een landverrader zou zijn, bij deze gelegenheid werkte hij helemaal mee. Zij spraken een wacht woord af, waarmee vrienden van Tra vaglio zich zouden kunnen introduce ren. Als gevolg van dit gesprek kreeg Payne Best een brief waarin stond dat een zekere Duitse generaal hem graag zou ontmoeten. Om er hele maal zeker van te zijn dat hij een Britse agent was, werd hem gevraagd een bepaald nieuwsbericht, waarvan de tekst was ingesloten, te laten uit zenden in het Duitse nieuwsbulletin van de B.B.C. Dat gebeurde en wel twee keer op 11 oktober. Ongeveer tezelfdertijd ontving Best een brief van Travaglio waarin hij schreef dat hij bang was dat hij in de gaten werd gehouden door de Ge stapo en dat hij daarom voorlopig liever op de achtergrond wilde blij ven. Travaglio verdween daarmee van het toneel. Het spel werd in handen gegeven van andere regisseurs. Best begon de zaak belangrijk te vinden en aangezien hij vreesde dat hij haar niet alleen zou kunnen kla ren. vroeg '.lij de medewerking van majoor Stevens, die als secretaris op de Britse legatie in Den Haag zetel de. CTKVENS was officier van de O Intelligence service. Hij was een begaafd en doortastend man. Hij sprak vele talen, waaronder Russisch. Grieks. Arabisch en Maleis. Frans kon hij naar verkiezing als een Frans man of een Engelsman spreken. Ver der was hij een sportman en een goed acteur (hij was een meester in het maken van vermommingen). Het grootste deel van zijn dienst bij de Intelligence service bracht hij door in Indië. De majoor zag veel in de mogelijk heden om in verbinding te komen met het verzet in Duitsland. Hitier zou terzijde geschoven kunnen worden tot heil 'van een spoedige vrede. Hij kreeg echter geen toestemming van de legatie onderhandelingen to openen met de Duitsers, waarna hij de minister van buitenlandse zake:- Lord Halifax daar om vroeg. Hij ont ving een telegram var) de minister met diens fiat. Dan was er nog een moeilijkheid t* overwinnen. Er moest een waarborg worden geschapen dat de Duitsers on gehinderd de grens konden passeren. Illegaal ging moeilijk door de stren ge controle van Nederlandse douaniers en militairen. De beide Britten vroegen daarom generaal Van Oorschot, chef van de G.S.-III, om medewerking, opdat zij met belangrijke Duitsers konden pra ten over de mogelijk'.ieden om tot vredesonderhandelingen te komen. De generaal stemde daar in toe, mits niets ondernomen zou worden dal de neutraliteit van Nederland in gevaar kon brengen. Hij stelde als voorwaar de dat een Nederlandse officier, luite nant Klop. steeds bij de besprekin gen aanwezig moest zijn en hem daarover op de hoogte moest houden UITENANT KLOP was- een jonge man, lang, blond en net een open gezicht. Hij sprak zo ;oed Engels dat Stevens en Best hem iitgaven als een Britse officier mei de naam van kapitein Coppens. Franz Fischer vertelde hen dat de Duitsers op 20 oktober om tien uur 's ochtends in Dinxperlo zouden zijn Hij had dat via de telefoon gehoorc van een oude bekende van hem, d Duitse dr. H. H. Knochen uit Berlijn Fischer had hem leren kennen als ec tegenstander van het Nazisme. Ij- werkelijkheid was hij bij de Sichei heitsdienst. Dr. Knochen zorgde er voor da twee mannen van het Reichssicher heitshauptamt zich zouden uitgeve voor leden van een oppositionele groe: van officieren. Dat waren Von Sr lisch en Christensen. die zich respet tievelijk Von Seydewitz of von Sen litz en Grosch zouden laten noemen Met Payne Best achter het stuv van zijn auto reden Stevens, Klop_ o Fischer de bewuste ochtend in de ricl ting van de grens. Om acht uur b< reikten ze Zutfen. De twee Britten b< sloten daar te wachten in een cafi terwijl Klop en Fischer met een tp xi de Duitsers van de grens ginge halen. Best en Stevens ontbeten en nmge daarna uren in het café rond zoude- een enkel leken van de anderen. Z hielden zich op de been met talloz koppen koffie. Omstreeks het middar uur belde Klop eindelijk op met d mededeling dat hij ook al die tijd an de grens stond te wachten op de hc ren. EINDELIJK kwamen ze dar toch. Om geen argwaan tc .vekken bij de baas van het café reed- Best het hele gezelschap naar een afgelegen cafeetje aan de kant PAYNE BEST woonde al sinds het begin van de jaren twintig in Nederland. Hij was getrouwd met een Nederlandse kunstschilderes en hij werkte bij een handelsfirma in Den Haag. Intussen was hy verbonden aan de Intelligence service. Die taak nam hem helemaal in beslag toen er zich een mogelijkheid voor scheen te doen om in contact te komen met leden van de oppositie tegen Hitler. raam te springen. Fischer zag lijk bleek en kon ieder ogenblik in zwijm vallen. Het kostte moeite het drietal weer tot bedaren te brengen. Aange zien er verder niets anders uit de Duitsers was te krijgen dan dat ze naar huis wilden, werden de bespre kingen afgebroken. Klop bracht hen terug naar de grens. Dr. Fischer klaagde dat hij zich zo vreselijk ziek voelde, waarop werd besloten dat hij met de trein naar Den Haag terug zou keren. Het was geen wonder dat Fischer was ingestort. Nadat hij en Klop in Dinxperlo waren aangekomen, was Klop in het douanehuisje blijven wach ten terwijl hij alleen naar de 'grens liep. Tot zijn ontzetting ontmoette hij daar geen medestanders, maar twee mannen die heim vertelden dat ze van de Gestapo waren, dat alles bekend was en dat zijn vrouw en twee kin deren naar Dachau waren gevoerd. Als hij er niet tegenover de Britten voor zou instaan dat de twee mannen de vrienden waren die hij verwachtte, wel, dan zou hij zich kunnen voorstel len wat er met zijn gezin zou gebeu ren. Fischer ging door de knieën. Van dat moment af speelde hij het spel letje bewust mee. Of.... deed Fischer dat al bewust van dat moment af dat hij zich in Parijs vestigde? Of begon *.113 daar een paar jaar later mee nadat hem was voorgespie geld dat (hij ongehinderd naar Duits land zou kunnen terugkeren als hij voor de Sicherheitsdienst ging wer ken? Of heeft Fischer nooit geweten dat hij de Duitsers in de kaart speel de? Het is niet met zekerheid te zeggen. VOLGENDE KEER: Oproep tot regering: UTRECHT (ANP) De commissie van samenwerkende organisaties ter verkrijging van schadevergoeding voor alle Nederlandse slachtoffers van het nazi-fascisme heeft zaterdag op een bij eenkomst in Utrecht een resolutie aan genomen. Hierin zegt zij, dat de rege ring de plicht heeft ongeacht de al of niet succesvolle onderhandelingen met de Duitse bondsrepubliek de schadeloosstelling ter hand te nemen, en dat bij de afwikkeling daarvan ook de belanghebbenden invloed moeten heb ben. Het begrip schadeloosstelling dient, volgens de commissie, te worden opge vat in de zin van smartegeld. Zij meent voorts, dat voor schadeloosstel ling m aanmerking moeten komen alle Nederlandse slachtoffers van het nazi- fascisme of hun nabestaanden. Zij re kent tot de slachtoffers de Nederlan ders die door het nazi-fascisme op enigerlei wijze van hun vrijheid zijn beroofd of in hun vrijheid zijn beknot, ongeacht of zij daarbij martelingen hebben ondergaan, het leven hebben verloren of materiële, fysieke en psy chische schade hebben geleden, bene vens degenen die martelingen, verlies of schade hebben ondervonden zonder vrij heidsberoving. De Duitse wet, die de uitkeringen re gelt, verstaat onder slachtoffers van het nazisme slechts hen, die vervolgd zijn wegens ras, geloof of wereldbeschou wing. KOEDIJK In het Noordhollands- kanaal is gistermorgen bij Bergen het lijk gevonden van de 43-jarige heer J, Schotten uit Bergen. 'Hij was zaterdagavond laat met zijn auto een fonkelnieuwe Daf het kanaal ingereden. Een toevallige voorbij ganger waarschuwde de politie, die de auto pas in de loop van de nacht vond. Toen die werd opgetakeld bleek hij leeg te zijn. trltse legatie in Den Haag. Daarnaast was ook hö verbonden aan de Intelli gence service. Stevens was een intel ligent en sportief man. Jarenlang had h|j dienst gedaan in Indië. Hij kreeg een rol in het voorspel tot het incident van Venlo, nadat Best zijn medewer king had ingeroepen. Eigen nieuwsdienst LOS ANGELES De Amerikanen hebben er weer een. kunstmaan bij, de Discoverer 7 van de Amerikaanse luchtmacht, die zaterdag werd gelan ceerd op de rakettenbasis Vandenberg ,en in een baan om de beide polen te recht kwam. Het lag in de bedoeling dat de zes meter lange ongeveer 750 kilo wegende kunstmaan een capsule van 140 kilo zou uitstoten tijdens de 17e omwenteling om de aarde en dat schepen en vliegtuigen zouden trachten de capsule te bergen in de omgeving van de Hawaii-eilanden. Een dergelijke bergingspoging is al twee malen mislukt. De uitslag van de nieu we proef verwachtte men pas ver na middernacht. De capsule bevat een groot aantal in strumenten. De Amerikaanse luchtmacht houdt de aaj-d van die instrumenten ge heim. Proefdieren bevinden zich niet in de capsule. Ook de golflengten van de zendapparatuur in de Discoverer 7 zijn, zeer tot ongenoegen van de Sowjetunie, geheim. Weinig belangstelling In Amerika is aan deze lancering be trekkelijk weinig aandacht geschonken. De Amerikanen beginnen aan de stroom van kunstmanen gewend te geraken. Het nieuws over de nieuwste kunstmaan lancering kwam in de zondagseditie van de New York Times terecht op blad zijde 43. Het is tot nu toe nooit gelukt een kunstmaan of een door een kunstmaan uitgestoten capsule naar de aarde terug te laten keren. Wel slaagden de Ameri kanen er enige tijd geleden in uit het zuidelijke deel van de Atlantische Oce aan een bemanbare capsule op te vissen die na de lancering op kaap Canaveral een wijde ballistische baan had beschre ven, hoog boven de aarde. In een der gelijke capsule zal later een van de zeven in opleiding zijnde Amerikaanse astronauten kunstmaan-banen om de aarde beschrijven. De Discoverer 7 draait in ongeveer 90 minuten om de aarde. De baan ervan loopt over het gehele oppervlak van de aarde. AMSTERDAM (A.N.P.) De ander- hanidelkugen ter vernieuwing van de c.a.o. v*oor het administratieve personeel in het dagbladbedrijf hebben tot volledige overeenstemim/ing geleid. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk aan het college van rijkabemiddelaars worden voorg.Vgd' ter goedkeuring. LONDEN (Reuter). Nu het Spaak, de secretaris-generaal van de Navo, niet is gelukt, de toezegging te krijgen dat ook de kleinere leden van de Navo zullen worden betrokken in het overleg dat aan de topconferentie met de Rus sen vooraf zal gaan, zal de Belgische minister van buitenlandse zaken. Wigny, een volgende poging doen. Hij is gister avond te Londen aangekomen om zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd te overtuigen van het recht van de klei nere landen om een stem te hebben in de Westelijke topconferentie, die op 19 december te Parijs wordt gehouden. Minister Lloyd zal woensdag, na zijn besprekingen met Wigny, naar Parijs vertrekken voor overleg met de Franse Eigen nieuwsdienst HOEK VAN HOLLAND. Het uit varende Duitse kustvaartuig Unter Elbe is zaterdagmorgen in aanvaring geko men met de juist naar zee vertrekkende Koningin lEm/ma van de Maatschappij Zeeland. Het kustvaartuig Liep daarbij schade op aan 'het achterschip waardoor het ge noopt werd een toevlucht aan de zo juist vrijgekomen steiger te zoeken. De Koningin Emma kwam er beter LUITENANT DIRK KLOP was een functionaris van de militaire inlich tingendienst van de Nederlandse gene rale staf. Hij moest er op toezien dat er bij de besprekingen met de Duitsers af, zodat zij zonder veel vertraging haar niets ter sprake kwam dat in strijd kon zyn met de neutraliteit van Ne derland. Hij werd echter zo geboeid door de vermeende samenzwering te gen Hitier, dat hy zelfstandig ging werken. van de weg. Zij gebruikten daar de lunch. Fischer gedroeg zich nogal zonder ling. Hij was in grote opwinding ge raakt. hoewel hij} op de weg heen ta melijk rustig was. Het was hinderlijk zoals hij als een wilde man rond de tafel van 'de een naar de ander ren de, allerlei idiote opmerkingen maak te en de Britten steeds in de rede viel als zij hun gasten wilden onder vragen. Enkele Nederlandse soldaten kwa men tiet café binnen en begonnen het gemengde gezelschap argwanend op te nemen terwijl zij probeerden de conversatie af te luisteren. Aangezien Best moeilijkheden met het militaire ipparaat wilde voorkomen, belde hij tennissen op in Arnhem met de vraag if hij gebruik mocht maken van hun gastvrijheid. Zeker, was het antwoord. De samenzweerders kregen de.eet- ;amer toegewezen, waar ze een soort ondetafelconferentie begonnen. De Duitsers verklaarden dat de aange- :ondigde generaal niet was gekomen imdat hij eerst wilde afwachten hoe iet met de bewaking aan de grens tond. Hij had daarom hen eerst ge tuurd. Even later kwam de gastheer opge- 'onden binnen met de tijding dat het ïuis was omsingeld door politie en dat t twee mannen aan de deur waren lie naar Duitsers vroegen. Best en Clop gingen naar buiten en consta- eerden dat de straat vol stond met '.ijspancombinaties. Zij hoorden dat de >oldaten in '.iet café na hun vertrek iet hoofdkwartier had opgebeld om- lat zij het groepje nogal verdacht 'onden. Door het interlokale telefoon- je was de politie daarop op het spoor tan het Arnhemse adres gekomen. „•Clop legde de politiemanner illes uit, waarna zij weer vertrokken TNTUSSEN was binner ^en ware paniek uitgebroker Stevens had de grootste moeite om te Duit sers er van te weerhouden uit het reis naar Engeland kon voortzetten. Eigen nieuwsdienst HENGELO Voor de ogen van ver baasde voorbijgangers stopte zaterdag avond in de Tuindorpstraat in Hengelo een personenauto waar twee vechtende mannen uitkramen die elkaar met glas scherven bewerkten. Zij werden spoedig door de andere inzittenden de auto weer ingewerkt. Bij onderzoek door de politie bleek dat het de twee broers J. P. J. (23) en H. J. (25) waren, die, verhit door cafébezoek, op die wijze probeerden uit te maken waar de avond verder doorgebracht zou worden. Voor H. J. werd dit het ziekenhuis, waar hij met ernstige snjjwonden in werd opgeno men. nadat hun vader hen eerst naar het woonwagenkamp, waar zij woonden, had meegenomen. minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. Zij zullen ook spreken over het al of niet toelaten tot Keï overleg van de Grote Drie van de klei nere bondgenoten (waar de Grote drie plus Duitsland en Italië tegen gekant zijn), maar belangrijker is dat Lloyd een poging zal doen om de steeds groei ende meningsverschillen tussen Frank rijk en Groot-Brittannië uit de weg te ruimen. Zoals men weet zal Adenauer binnenkort een bezoek aan Londen bren gen om de Duits-Britse misverstanden uit de weg te ruimen. Voor de Britse televisie heeft Selwyn Lloyd uiteengezet dat het eerste doel van zijn reis naar Parijs is, het onder linge vertrouwen tussen Groot-Britan- nië en Frankrijk te 'herstellen. De Britse regering is weinig ingenomen met de Franse houding inzake de topconferen tie, die Frankrijk zo lang mogelijk uit gesteld zou willen zien; de Britse rege ring heeft niet het minste plan om de Gemeenschappelijke markt te saboteren; de Britse regering heeft alle begrip voor de bijzondere positie die Frankrijk aan de Middellandse Zee inneemt, in het bijzonder wat betreft Algerije; tenslotte heeft de Britse regering slechts belang bij een bloeiend en sterk Frankrijk als bondgenoot. Eigen nieuwsdienst NIJKERK De heer J. Landman was de hoofdprijs van een zaterdag in Nijkerk door de muziekvereniging Concordia gehouden verloting. De winnaar van de verloting zou hem een dag lang gratis alle moge lijke karweitjes mogen laten op knappen. Op deze manier wilde hij zijn steentje bijdragen voor de muziek vereniging en uit het succes van de verloting bleek dat het een flinke steen is geworden. Een stoel is een ding op vier poten om op te zitten. Dit is de traditionele opvatting, nog steeds favoriet. Binnenhuisarchitecten die naarstig naar iets nieuws zoeken nieuwe vormgeving heet dat zoeken het niet langer in de po ten. Hoewel men formeel bekeken kan zeggen dat de stoel waarop het meisje zit vier steunpunten heeft, komt hij ons voor als een bloemkelk op een steel, een beet je fragiel. Het meubel als het zo heten mag is te bewonderen op een tentoonstelling in Kopenhagen. Ex clusief! Eigen nieuwsdienst IJMUIDEN Op de Hagelingerweg in Santpoort is zondagmorgen vroeg het lijk gevonden van de 46-jarige heer H. Maas uit IJmuiden. Een eind verder lag zijn motor. Uit de sporen viel op te maken dat de heer Maas met de motor links van de weg de trottoirband moet hebben""geraakt en daarna tegen een boom is gereden. Nieuwvliet in commissie samenwerking kunst NIEUWVLIET Met algemene stem men besloot de gemeenteraad vrijdag avond, toe te treden tot de commissie samenwerking kustgebied. Als vertegen woordigers werden de beide wethouders, de heren A. Brakman en A. Provoost, benoemd. Advertentie U zult verbaasd zijn ais U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden' jeugdiger, vief en weer blij Eigen nieuwsdienst LUXEMBURG. Nadat reeds door de Italiaanse staalfabriek Feram uit Rome bij het Hof van justitie van de Europese gemeenschappen een proces aanhangig was gemaakt tegen de Hoge Autoriteit om terugga ve van het teveel betaalde aan de kas van het O.C.C.F. op grond van de schrootfraudes, heeft nu ook de Italiaanse staalfabriek Meroni twee processen aangespannen met het zelf de doel. Beide Italiaanse firma's vragen het Hof overlegging van alle stukken die be trekking hebben op onrechtmatige uit keringen uit de gemeenschappelijke kas. De staalfabrieken van de zes aangeslo ten landen waren gedwongen naar rato van de hoeveelheid staal die zij fabri ceerden hun bijdragen te storten in de gemeenschappelijke kas waaruit het ver schil in prijs werd bijgepast op het duur dere schroot dat ten behoeve van de staalfabricage moest worden ingekocht. Bij de verschillende gevallen van schrootfraude was echter geen sprake van het inkopen van duurder schroot. Met behulp van valse verklaringen en vervalste documenten, zijn ten onrech te grote bedragen gesuppleerd op par tijen schroot, die niet duurder waren in gekocht. HOEVEEL Beide Italiaanse ondernemingen dringen aan op een onderzoek. Zij vragen het hof een technisch deskundige aan te stellen, die in staat is na te gaan met welke hoeveelheden schroot op bedrie- gelijke wijze geld uit de kas is verkre gen. Zij verzoeken ook vast te laten stel len met hoeveel de bijdragen van de staalfabrieken is verhoogd door het be drog. Zij vragen voorts vaststelling van de bedragen die door deze fabrieken als gevolg van de schrootfraudes te veel zijn betaald. En ten slotte vragen zij terug betaling van dit teveel betaalde. Van. onze c orrespondent BRUSSEL. Het Belgische ministe rie van landbouw is eenzijdig overgegaan tot instellen van een minimumprijsrege ling voor gecondenseerde melk. Daar de Belgische marktprijs beneden da mini mumprijs ligt, is de grens al gesloten en worden geen vergunningen meer af gegeven. Van Nederlandse zijde is tegen deze bruuske gang van zaken officieel gepro testeerd' en betoogd, dat de genomen maatregel in strijd is met de tijdens de conferentie van eind' juli op de Hoge VelU'We gemaakte afspraken. Daar wa-s men het immers eens over een contin gent van 5100 ton, over een heffing ter overbrugging van het kostprijsverschilen over de noodzakelijkheid, dat de pro ducenten onderling tot overeenstemming komen over maatregelen om prijsbederf te voorkomen. Hoewel dit overleg nog niet was af gelopen, heeft minister De Vleeschauer ingegrepen. President Elsenhower heeft bekend gemaakt dat hij Walter Dowling heeft benoemd tot Amerikaans ambassadeur te Bonn. Dowling zal de opvolger zijn van David Bruce, die ontslag heeft ge vraagd. Prins Bernhard en don Juan DEN HAAG (A.N.P.) De Spaanse kropnpretendent don Juan is gisteren op Schiphol aangekomen om op uitnodiging van prins Bernhard deel te nemen aan twee jachtpartijen. Prins Bernhard en zijn gast zullen dinsdag en woensdag gaan jagen bij Het Loo en op de Ruige Hoek. MILAAN (UPI) Onder grote publieke belangstelling verbrandde de Milanese politie vrijdag een grote hoeveelheid kaas, of wat daarvoor moest doorgaan. Een ton geconserveerde ifien en meer dan 12.000 liter wijn en olie werd in een kanaal gegoten. De vernietiging van deze etens waren was een onderdeel van de strijd, die in Milaan wordt gevoerd tegen de verkoop van bedorven en ongezond voedsel. Het was in ver scheidene winkels in de stad in beslag genomen. „Als wij uit de kaas het zout en het weinige vet, dat er in zat, had den weggehaald, zou de rest slechts gebruikt kunnen worden om kno pen te maken en dan nog wel van slechte kwaliteit", verklaarde een functionaris van de gezondheids dienst. IJMUIDEN, 7 nov. Gr Tong 5.50—5; Grm 3.903.60; Kim 3.40—3: KI Tong I 3.302.90; II 2.802.20; Tarbot I 3 302 70' Tarbot II 120: III 98: IV 86.46; Gr Schol 4?t £rm 5—155; Klm 6252; KI I 55— „y 50—20; Bot 2014: V Haring 25— 11; Makreel 23—17; Gr Schelvis 65—45; Grm G ?'"1 42—28; K1 1 30; II 30— 820; Wijting 23-9.20; Gr Gul 47—35; Mid ii 2^r15; K1 30; KI Haai 30; Poontjes 2017; KI koolvis zw 3830" wit 4645; KI Rode poon II 22—20; Gr Ka beljauw 200122; Gr Koolvis zw 9688: wit 134100: Gr Leng 8680; ?e olskg. 7 nov. Sch 254 18: SCH 342 11; SCH 324 27; SCH 262 2; SCH J30 25; SCH 236 26; SCH 310 25; SCH 160 400 k verse plus 22. SCH 305 12; SCH 87 </2 34; SCH 192 L 17: ISS 3cJ ij 4' SCH 402 wein'g: SCH 412 0; SCH 56 20: SCH 159 0: SCH 229 nog 20 netten 15; SCH 105 n huis weinig; SCH 339 SCH 53 >2 34; SCH 104 5; SCH 39 15; 45; SCH 201 0; SCH 264 0; SCH 4 0; SCH 181 Si?8.70 netten 30; SCH 199 n huis 17; SCH 32, 5;SCH 99 0; SCH 132 0; SCH 133 20; SCH 189. nog 8 m 10; SCH 233 25; SCH 285 ï0; ?CIÏ„5 wein'g: SCH 8 250 manden ma kreel; SCH 15 weinig; SCH 19 n huis 0- SPH 35 6; SCH 35 ',i weinig; SCH 45 wei- DJfl SCH 84 17; SCH 250 2; SCH 20 0 SCH 223 weiwg; SCH 225 10; SCH 79 nog 70 netten 25; SCH 141 v2 5; SCH 186 nog 14 0; SCH 46 15; SCH 50 14 1; SCH 61 '2 35; SCH 63 14 34; SCH 72 V2 weinig; SCH 102 40; SCH 81 14 weinig; SCH 89 nog haien; SCH 103 14 30; SCH 180 14 2; SCH, 3 14 5; SCH 14 (4 weinig; SCH 21 nog 75 m 78: SCH 24 li 8; SCH 47 14 30- SCH 11 14 weinig; SCH 120 >2 weinig: SCH 121 14 0; SCH 302 2: SCH 333 3: VL 14 3: VL 56 14 5: VL 89 (4 3; VL 97 14 2£ VL 25: VL 114 14 0; VL lil VL 197 weinig; VL 190 weinig. SCHEVENINGEN. 7 nov. Makreel 45— 36; Volle haring 66—63 RV 4843; Steurha- ring Grt 62—60 SHK 5650: Ijle haring 42— 44 SHY 3836: JSH Exnort 61-60- p l£P G?.t„-ton?., 'nppen 519—526: Grt m tong 375 —3.60; KI m tone 3.29—3.52: Tong I 2.90— 3; Ir 2.302.40; Tarbot I 3 804 20; II 2 15 —2.40: III 1.80—1 50: III 180—1.50; IV 1.30 —1-40: Griet I 1.50—1.70; II 1.20—1.30; Per kist van 40 kg- Knbeliau— grt grt 60—65 5052; grl m 58—56 4846: 53—50 4442; Grt st gul 44—42 3837' KI 40—30 3432: Grt rode poon 48—50: II 26 -29: Pilchards 1315; Zw poon 1210; Schelvis grt 50 49; 1 4644; II 40—38: Grt schol I 45— 47; KI m schol D 40—44; KI schol D 33— 35: Schar I 24—22: 11 20—16: Bot 20—18' Pieterman 58—64: Haaien gevild 52—54; Rog 1 20—18; II 12—14; III 10—0; Hors m 6—7: Wijting gestript 2016: D I 14—12 D II 10—9: Verse haring i> kist v 50 kg 30— 23 R0: Heden a d afsla* met rente herin* SCH 324 met 459 K.: 254 met 300; 310 met 427; 236 met 473. 139 mei 434: 262 m»t 65; 160 met 412; 342 met 197: Besommin* aan verse haring SCH 160 "»tl rv f 7000- SCH 254 Red J.T en D f 200- SCH 65 S Bakker f 4000- Opann-mia? i-netvissers 20 van 400 tot f 200 JKW 102—f 3800- KW los f4800: CCH 253 c,s0. grH f 1400' TH J39 f 1000: Garnalen t> kg 350 kg f 184— Aanppvnprd door IJrnnirïen on van el* ders 250 kist verse vis. Maandag a d a* slag 4 Trawlers en 10 Haringdrijfnetlogger* V

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7