Vergeefs gewaarschuwd Revolutie verjaard op luchtige wijze ENNY MOLS-DE LEE UWE 5 MAAL ANDERS STUDENTEN STIERVEN VRESELIJKE DOOD ONDER VERSCHROEIENDE WOESTIJNZON OUDE SJEIK HAD DOOD VOORSPELD FATAAL GEVECHT VAN TWEE BLINDEN OM BLINDE VROUW BLOEDIGE STAMOORLOG BIJ BELGISCHE KONGO Expeditie verdween in bergen bij Tibet Gruwelstad Gooi spookbeeld van naaste toekomst Toneel voor protestanten Belgische legermacht grijpt in Pesquet blijft (nog) op vrij e voeten Mist bracht chaos Weinig militair vertoon in Moskou D1 radio PLEZIER TUSSENTIJDS IJSBREKER BAL UITBUNDIG 1 televisie" Nieuwe nota Indië waarschuwt China weer VERRE VAN VROLIJK DOODSE TUINSTAD VERWIJTEN In één nacht Uw handen i gaaf en zacht I Maandag 9 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie Eigen nieuwsdienst CAIRO „Begin niet aan deze reis. De dood wacht, u!" Deze macabere waar schuwing kregen vier jonge mannen, studenten uit Amerika en Frankrijk, die samen met: een Soedanese gids de Nubische| woestijn wilden doortrekken op; een reis van Parijs naar Kaap stad. Dit wilden zij wagen met niets dan twee kleine auto's, in de gevaarlijkste tijd van het jaar. Vreselijk zijn de laatste dagen, van het vijftal geweest. Bloedig de bittere worsteling die hen het leven kostte, een strijd om de laatste druppels drinkwater die ze over hadden. De vier waaghalzen waren op weg ge gaan. de witte verzengende hel van de woestijn in, met water en voedsel bij zich voor maar drie dagen. Afzichtelijk Drie maanden na hun vertrek uit de stad Assoean vonden militairen de wrakken van de twee auto's in de brandend hete woestijn. Rond de wa gens en gedeeltelijk er nog in de stof felijke resten van de vier studenten en hun dappere gids. Afzichtelijk zagen hun lichamen er uit. Van een der Fransen was de schedel met een zware ijzeren staaf ingeslagen. De bebloede staaf lag vlak bij de auto. Het water waar de manhen zo'n ge brek aan hadden, had hen tot de wreedste daden gebracht. Dagboeken Dit alles heeft men kunnen recon strueren uit gevonden dagboeken die aan de studenten hebben toebehoord. Egyptische kranten hebben passages uit de dagboeken gepubliceerd. Slechts van een Amerikaan is het lichaam tot nu toe niet gevonden. Wat er met hem is gebeurd is een volkomen raadsel. Het begon op 25 mei in Parijs. Toen leerden de twee Amerikaanse studen ten John Armstrong en de 28-jarige Donald Shannon, de Fransen Jean Pillu (25) en Yves Tommy-Martin kennen. De Franse studenten waren al spoedig even enthousiast voor net denkbeeld van de Soedan uit dwars door de woestijnen, door het hart van Afrika naar Kaapstad te trekken. Op 26 juli vertrok het viertal, samen met een onervaren gids, Achmed Akid. Een oude sjeik had hen gewaarschuwd niet met Akid in zee te gaan. Maar h5 was niet duur en de studenten had den niet veel geld. Razend Tommy-Martin was leider van de expeditie, hoewel hij de jongste van het viertal was. „We hebben allemaal ontzag voor hem. We gehoorzamen zijn bevelen'', schreef een der Ameri kanen in zijn dagboek. „Ik ga water zoeken", staat er bij 30 juli in het dagboek van de leider. Het eerste teken dat de vier studenten gebrek kregen, vier dagen na vertrek uit Assoean. „Onze gids is geduldig", aldus Jean Pillu diezelfde dag. „Hij ziet er be droefd uit. Praat nauwelijks, weigert ons voedsel te eten, ik heb hem nog niet zien lachen." Akid wist blijkbaar dat ze verloren waren. Wat er hierna geschiedde? Men kan er slechts naar raden. Koortsachtig moeten de studenten, razend van dorst intussen, naar een bron hebben gezocht. Het werd heter en heter. Half versuft waren ze waarschijnlijk in die gloeiende oven. die de Nubische woes tijn in september was. Geen geluk Tot 410 km ten zuiden van Assoean wisten de studenten in hun autootjes te komen. Toen ging het niet meer. Waarschijnlijk was Yves Tommy- Martin de laatste die voldoende kracht had om het lijden van hem en zijn vrienden op schrift te stellen. Op de 30ste juli schreef hij nog: ,,Het leven loopt ten einde. We hebben de hele omgeving afgezocht naar water, maar niets gevonden. We zijn er allen slecht aan toe. Niets kan ons redden van de dood dan een beetje geluk een kans die ons het er levend zou doen afbrengen". Het beetje geluk was hun niet be- ichoren. UTRECHT. De eerste protestants- christelijke groep van beroepstoneel spelers in ons land. Podium geheten, j geeft morgenavond in Utrecht de pre mière van Het gaat om je leven, een realistisch stuk over de ontspoorde stadsjeugd van de Duitser Helmut Harun. De toneelgroep Podium is ontstaan uit de behoefte aan meer contact met het protestants-christelijke deel van het Nederlandse volk. Het initiatief tot de stichting is genomen door de ac-l teur Jo Nobel, die in voorgaande jaren reeds voorstellingen met een Podium- groep heeft gegeven, dat toen nog werd gevormd door losse, half-ama- teuristische medewerkers. Het doel van Podium is de toneel kunst te beoefenen vanuit de Christe lijke levensbeschouwing. De regisseur Han König verklaarde, dat er zijns inziens geen tegenstelling bestaat tus sen het protestants-christelijke ge loof en deze tak van kunst. Hij zei, dat Podium een serieuze poging wil doen op eigen wijze een aandeel te le veren in de dramatische kunst, die eeuwenlang door het protestants-chris telijke volksdeel is verwaarloosd en zelfs veroordeeld. De heer König vergeleek het stre- AIX-EN-PROVENCE (AFP. AP> Twee blinde gelieven, Maxmilien Levesque en Anna Morraschini, zijn wegens moord op de eveneens blinde, gewezen echtgenoot van laatstgenoemde, Albert Barbini, elk veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. Vele blinden waren in de recht zaal aanwezig toen het vonnis werd uitgesproken. Hoewel de 24-jarige Maxmilien Levesque had bekend dat hij de moord op 13 augustus 1957 had gepleegd kregen hij en zijn 45-jarige minnares dezelfde straf omdat zij de moord op Anna's ge wezen echtgenoot samen hadden be raamd. Mishandeld Levesque had de 50-jarige Albert Barbini gedood omdat deze zijn ge wezen vrouw zeer slecht gehandel de. Barbini zou zelfs hebben ge tracht zijn vrouw te wurgen omdat zij zich van hem had laten scheiden. Levesque was zozeer op de vrouw van Barbini gesteld dat hij bereid was alles voor haar te doen. In 1955 had hij op een school voor blinden kennis met haar gemaakt en liefde voor haar opgevat. Anna Morraschini verklaarde dat haar man haar jarenlang had mis handeld. Zij had hem niet durven verlaten omdat zij als blinde vol komen hulpeloos in de wereld stond. Toen Levesqu- Tn haar leven kwam werd dat alles anders. Hij werd voor haar ,,een reden om verder te leven". Lege flessen Het drama speelde zich af in het blindentehuis van het departement Marseille. De gewelddadige ontkno ping kwam toen Anna teruggekeerd naar de kamers van Barbini om eigendommen te halen die zij daar had achtergelaten, door haar gewe zen echtgenoot werd aangevallen. Levesque kwam haar te hulp. Beide blinde mannen gingen elkaar met lege flessen te lijf. Anna draaide, wetend daar haar jeugdige minnaar dank zij een operatie nog een weinig kon zien, het electrische licht aan opdat hij beter zou kunnen raken. Levesque sloeg Barbini ten slotte met een fles de schedel in. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL. Een hoogst gevaarlijke toestand is de laatste dagen ontstaan in hett koninkrijk Roeanda, dat samen met Oeroendi deel uitmaakt van het Belgi sche mandaatsgebied in Afrika. Zowel Roeanda als Oeroendi liggen langs de Oostelijke grens van Belgisch Kongo. Een bloedige stamoorlog woedt al gn- kele dagen in Roeanda; met het uur stijgt het gevaar. Met de regelmaat van de klok arriveren afdelingen van het Belgische koloniale leger in het konink rijk om te trachten de orde te herstellen. In de bergen Brandstichtingen, moordpartijen en plunderingen zijn in Roeanda aan de or de van de dag. Het leger onder leiding van zijn Belgische officieren, ontketent een grootscheepse zuiveringsactie die evenwel door de hoge bergen in Roeanda bemoeilijkt wordt. Het aantal doden is nog onbekend. Eeuwen lang waren de vooruitstreven de Bahoetoe's, die het grootste in aantal zijn in Roeanda, de ondergeschikten van de feodale Watoetsi's. Al maanden lang bestond er tussen de leden van beide stammen een gespannen verhouding. PARIJS (AP) De officier van jus titie heeft de arrestatie gelast van Ro bert Pesquet en diens vriend Abdel Da- huron, maar de rechter van instructie heeft geweigerd daartoe last te geven. Pesquet en Dahuron hebben verklaard dat zij op 16 oktober omstreeks midder nacht hebben geschoten op de auto van Frangois Mitterand, oud-minister van justitie, maar daaraan toegevoegd dat i de gefingeerde aanslag was gepleegd op verzoek van Mitterrand om diens politieke vijanden in discrediet te bren gen. Mitterrand houdt vol dat er geen sprake was van doorgestoken kaart en dat hij op het nippertje aan de dood was ontsnapt. Pesquet en Dahuron zijn in afwach ting van ondervraging over het verbo den bezit van wapens nog op vrije voe ten. De officier van justitie kon zich daarmee niet verenigen en drong daar om op hun arrestatie aan. De rechter van instructie weigerde aan dat verlan gen te voldoen omdat Pesquet en Dahu ron aan het vooronderzoek volledig me dewerken. De officier van justitie heeft te ken nen gegeven dat hij zich hierbij niet neer zal leggen. Vrijdag kwam het tot een uitbarsting, nadat beide partijen elkaar beschuldigd hadden van samenzweringen. Er zou zelfs een complot zijn gesmeed om een der twee koningen van Roeanda, de Mwami Kigeri, vorst der Watoetsi's, te ver moorden. Als op een afgesproken teken begonnen de Bahoetoe's de nederzettingen van de gehate Watoetsi's aan te vallen. Onmid dellijk kreeg het leger opdracht hun Mwami te beschermen. Naar Brussel Zaterdag sloeg de Mwami een uitnodi ging van koning Boudewijn af om hem in Brussel te bezoeken voor overleg. Hij vindt dat het'zijn plicht is het'land thans niet te verlaten. Mwami Kigeri riep zijn volk op tot' orde en rust: de aanstichters van de moeilijkheden dreigde hij met strenge straffen. Intussen vertrok Mwami Mwaonnoetsa, de tweede koning van Roeanda, wel naar Brussel. Ook de gouverneur van Bel gisch Kongo, Cornelis, is voor overleg naar Brussel vertrokken. Het is bekend dat een der grote poli tieke groeperingen in Roeanda, de U.N.A.R., waar veel Watoetsi's deel van uitmaken, leden telt die naar het com munisme overhellen. De U.N.A.R. wordt beschuldigd te hebben opgeroepen tot ge welddaden. KATMANDOE (Reuter) Twee en dertig leden van een onder Japanse lei ding staande expeditie naar de top van de 7.135 meter hoge berg Gauri Shan- kar (Gouden godin), ten westen vam de Mount Everest, zijn sedert 13 oktober zoek. De groep vermisten bestaat uit drie Japanners, een Nepalees, twee gid sen en 26 dragers. Aangezien het haast ondenkbaar is dat de gehele groep van 32 mannen is verongelukt houdt men rekening met drie andere mogelijkheden. Een daarvan is dat de groep op Tibetaans gebied te recht is gekomen en gevangen is ge nomen door militaire Chinese patrouil les. De Gauri Shankar ligt vlak bij de grens van Tibet. De twee andere mogelijkheden zijn: a. dat de groep bij een poging de berg van de noordzijde te beklimmen tij dens een omtrekkende beweging door slecht weer is overvallen; b. dat de groep over de pas Melung La' (onge veer 5.800 meter hoog) is getrokken en als gevolg van zware sneeuwval niet over die pas naar het basiskamp heetf kunnen terugkeren. De Nepalese minister van verkeer heeft het afgelopen weekeinde zijn le ven gewaagd in een poging een spoor van de vermisten te vinden. Samen met zijn echtgenote en een gids maakte hij ondanks het slechte weer een vliegtocht in een Dakota boven de omgeving van het op ongeveer 6.200 meter hoogte ge legen basiskamp, vanwaar de vermisten op 13 oktober vertrokken naar een hoger vooruitgeschoven kamp. Van dat voor uitgeschoven kamp was tijdens de speur tocht per vliegtuig niets te vinden. De gids die de speurtocht meemaakte was de man die was komen melden dat de expeditie zoek was. Twee andere gid sen zijn te voet onderweg naar het basis kamp om de enkele daar achtergeble ven gidsen te vragen welke route de vermisten voornemens waren te volgen. Zaterdag zijn uit een dorp in de om geving van de Mount Everest al ervaren gidsen op zoek gegaan. LONDEN (Reuter) Een zeer dich te mist heeft zaterdag en zondag een chaos op verkeersgebied veroorzaakt in een groot deel van Engeland. Het vliegverkeer was geheel gestremd. Busdiensten en spoorwegverkeer lie pen uren vertraging op. De Londense bussen reden met soms 50 minuten vertraging. Het verkeer tussen de Engelse ka naalhavens en de Franse kust, dat eveneens met vertraging verliep, was zwaar overbelast omdat honderden mensen die per vliegtuig hadden wil len gaan, er de voorkeur aan gaven, de reis per boot te maken. Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System). Multi-Fill tank A f. 2.25 bevat gas voor l jaar normaal gebruik. De Ronson Butron fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. 'n Juweel van Engels stijlgevoel en vakmanschap. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Ronson Gasaanstekers nu verkrijgbaar in prijzen van f. 32.50 af. Alleenimp. en Service Afd.William Rikken Htndelsondern. N.V. Beurs, Damrak, A'dam Eigen nieuwsdienst MOSKOU Het was alles vrede wat de klok sloeg zaterdag in Moskou, op de dag waarop de 42ste verjaardag van de oktoberrevolutie werd gevierd. Bij de traditionele parade op het Rode Plein had men voor het militaire deel slechts twintig minuten nodig. Sinds de Tweede Wereldoorlog zagen de Moskovieten nog nimmer zo weinig militair vertoon. radio vandaag MAANDAG Voor de Avro-Radio- scoop staan vanavond de microfoons o.a m de nachtclub „Oase" in Rotter dam. waar Jaap en Arie Valkhof gast heren zijn. De Radios coop zorgt verder voor pit tige afwisseling, want u kunt er ook een psychiatrisch babbeltje in beluis teren over „De dwangneuroticus"en in het hoorspel meeleven met een „Avontuur in Aden". Maya Hoogveld brengt muzikale sou venirs* mee uit Mexico, om 19 uur, oos op Hilversum 2. Op woensdag 18 november viert de beroemde dirigent Eugene Ormandy zijn zestigste verjaardag. Ormandy, die uit Hongarije afkomstig is, emi~ gr eerde na de eerste Wereldoorlog naar Amerika, waar hij in 1936 tot dirigent van het Philadelphia Or chestra benoemd werd. bekeken Corrie uit de Rotterdamse snackbar. *E KLAGENDE ambtenaarsvrouw en de deftige Haagse dame waren zaterdagavond uit het Vrouwen- kwartet van Enny Mols—de Leeuwe verdwenen om plaats te maken voor twee nieuwe vrouwentypen: mevrouw Sikkema, die duidelijk uit Groningen kwam, en tante Cor van de snackbar, die haar Rotterdamse afkomst niet ver loochende. Het is de bedoeling, dat in het Enny Mols-kwartet, onderdeel van het tele visieprogramma Scherzo, zes vrouwen figuren gaan rouleren. Tekstschrijver Jaap Molenaar kan op deze manier een (In Het kort ven van Podium met het in cultuur brengen van een onderontwikkeld ge bied. Hij achtte de vraag naar goede theaterkunst bij het protestantse pu bliek stellig aanwezig, zij het dan dat deze vraag nog gericht en gevormd moet worden. In de toekomst wil Podium naast stukken met een positieve boodschap ook humoristische stukken, die voor al van esthetische waarde zijn, gaan spelen. Op het ogenblik staan er ook twee kindervoorstellingen, Hans en Grietje en Het toverdoosje, op het re pertoire. DINSDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM I 402 M ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram: 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en ovenveging; 8.00 Nws; 8.15 Plechtige hoog mis; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 School radio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtba ken. lezing; 10.25 Gram: 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaah. vooruit, le zing. middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.03 Lich te muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platennieuws; 13.55 Lichte muz; 14.00 Piano en bariton; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Ge var pro- gr; 15.50 Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd: 17.40 Beurs- ber; 17.45 Regeringsuitz: Rijksdelen over zee. Volk en religie in Suriname, d W N Veer. avond 18.00 Lichte muz; 18.20 Pol praatje; L8.30 Limburgs halfuur; 19.00 Nws; 19.10 vet; 19.25 Memojandum: 19.30 Gram; 20.30 Kamermuz; 21.05 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing; 21.25 Piano duo; 21.55 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing; 22.15 Gram; 22.25 Boek- bespr; 22.30 Nws 22.40 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje; 22.50 Ka mermuz; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II 298 M ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; 9.10 De groente man; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Pi anospel: 11.15 V d zieken. middag 12.00 Lichte muz; 12.20 Regeringsuitz: Landbouwrubriek. Ontwikkelingen bij de technische landbouwvoorlichting; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beursber: 14.00 Gram; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Houtblazerstrio: 16.00 Bejaarden en hun hobbies, lezing; 16.15 Gram; 16.30 V d jeugd; 17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel: 18.30 Lichte muz; 19.00 V d kind; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Gram; 19.40 Journ; 19.55 Hang het aan de grote klok- propaganda- actie; 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 22.00 Zang en piano; 22.25 Gram; 22.30 Nws en beursber te New York; 22.40 Gram; 23.00 Maatschappij tot nut van het algemeen, klankb; 23.10 Jazzmuz; 23.55— 24.00 Nws. Mevrouw Sikkema uit Groningen. keuze maken en bepalen wie er voor de camera zal komen: de grauwe, kla gende ambtenaars vrouw. Omaatje, Tante Jane, mevrouw Sikkema, tante Cor of de deftige Haagse. Enny Moisde Leeuwe speelt alle karakters met gemak en plezier. Zij is zich op het creëren van uiteenlopende vrouwen toe gaan leggen, toen door haar radiowerk duidelijk werd dat zij ongebruikelijk veel stemmen in haar register had. Avond aan avond speelt deze actrice van de toneelgroep Theater in het successtuk Mama San en elke dag repeteert zij voor de première van een nieuw toneelstuk op 28 november. Bijzondere nadruk legden de organisa toren van de parade ditmaal op de voor uitgang die is gemaakt op wetenschappe lijk gebied. De leiders van de Sowjetunie als van ouds op de tribune boven op het mausoleum van Lenin en Stalin zagen louter modellen van maanraketten, vliegtuigen met kernmotoren en een enorme gouden Spoetnik met vier an tennes, in stede van raketten en andere wapens. Een model van de ijsbreker Lenin, die met kernenergie wordt voortgestuwd ont brak evenmin als een groot model van de maan waar de kunstmaan Loenik III omheen draaide. De Lenin breekt het ijs van de koude oorlog, vermeldde een groot spandoek dat in de stoet werd meege voerd. Maarschalk Malinofski, minister van defensie van de Sowjetunie, vertelde in zijn feestrede, dat de strijdkrachten in hoge staat van paraatheid worden gehou den, niet om andere landen aan te vallen maar voor de verdediging van het land. 's Avonds op een glansrijke, opvallend informele receptie in het Kremlin, bracht premier Kroesjtsjef een dronk uit op het Russische leger, „het enige leger dat ooit voor zijn eigen ontbinding stemde". Een andere dronk bracht Kroesjtsjef uit op „de vrede in de gehele wereld en liefde tussen alle volken". „Iedereen kan zich bij het socialistische kamp aanslui ten", riep hij stralend uit. De woorden vrede en vriendschap waren niet van de lucht. Er werd door de 2000 gasten en de lei ders van partij en staat lustig gedanst deze avond, niet door Kroesjtsjef. „Mijn benen zouden niet meekunnen", zei hij lachend. Maar hij had er niets tegen dat de anderen het deden. Ook in de andere communistische lan den is de verjaardag van de revolutie uitbundig gevierd. In Berlijn deden zich geen moeilijkheden voor. Vlaggen met de symbolen van Oost-Duitsland verschenen er ditmaal niet in het westelijke stads deel. NEDERLAND NTS: 20.0020.20 Journ en weeroverz; i0.20 Kookpraatje; 20.25 Film; 20.50 Pro gr over Canada; 21.1023.00 Speelfilm. 19.00 BELGIë FRANS Automobielkron; 19.30 Luchtvaart- kron; 20.00 Journ; 20.35 Toneelstuk; 22.00 Grote vertolkers; 22.30 Wereldnws. Tussentijds vindt zij tijd voor radio- en televisieprogramma's als Week uit, week in (Vara) cabaret, het televisie programma Scherzo (NCRV) en de KRO-musical Een hart zoekt het geluk, waarin zij Belle speelt, een revuester op retour. De luisteraars hebben haar ook leren kennen als de garderobejuffrouw van Artistencafé. Toen dit Artistencafé van de radio naar de televisie verhuisde, nam men mevrouw Mols niet mee. „Jammer" zegt ze, want het was zo'n enige rol. Bij de Vara hebben ze nu blijkbaar spijt van die beslissing. De regisseur Wim lbo heeft mij gevraagd af en toe als gast in Artistencafé op bezoek te komen, maar nu is mijn ple zier er eerlijk gezegd af NEW DELHI (Reuter) Nogmaals heeft de Indische regering het bewind in Peking duidelijk gemaakt, dat zij be reid is de grensgeschillen tussen beide landen langs vreedzame weg op te lossen. Dit blijkt uit een nieuwe nota van Indië aan de regering van de Chinese volks republiek. Tegelijkertijd dringt Indië nogmaals en met nadruk aan op het terugtrekken van de Chinese troepen die de laatste tijd op Indisch grondgebied zijn doorge drongen. Agressie zal door het volk van Indië met alle beschikbare middelen worden weerstaan, aldus de nota. McMahon-lijn Het optreden van de Chinese regering wordt door New Delhi vergeleken met dat van de vroegere imperialistische mogendheden waar Indië zowel als China tegen gestreden hebben. Nadruk kelijk stelt de Indische regering vast, zoals zij de laatste maanden herhaaldelijk deed, dat de McMahon-lijn de enig moge lijke grens vormt tussen Indië en Tibet (China). In scherpe bewoordingen wordt in de nota vastgesteld dat de Chinese versies van de grensincidenten volkomen in strijd zijn met de waarheid. Op zeker twee plaatsen heeft China zich aan agres sie schuldig gemaakt: bij Longjoe in het in het noordwesten. noordoosten en in Ladakh Kasjmir (Van een onzer redacteuren) HILVERSUM. Over twintig jaar zal het Gooi honderdduizend mensen meer moeten zien te bergen. Er doemt een aaneengekitte gruwelstad op in de nabije toekomst. Deze bevolkingsgroei is bepaald geen waarborg voor kwali teitsverbetering. Met deze en andere sombere woorden werd zaterdagmiddag het kleppen van de noodklok begeleid, toen de vereni ging Vrienden van het Gooi in Gooiland te Hilversum bijeen was. De gedachten over de naaste toekomst van het Gooi, nog maar een goede halve eeuw uit de sluimer van een ongerept natuurgebied ontwaakt, zijn door ver schillende deskundige sprekers met verre van vrolijke woorden onderlijnd. De commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, zag als enig lichtpuntje in de situatie een gemeen schappelijk beleid der zes Gooigemeen- ten, dat binnenkort een feit gaat worden. Zulk een beleid is vooral belangrijk omdat er in het nieuwe Flevoland op den duur een grote overloop van de aanwas der randstad Holland kan wor den opgevangen. Mr. H. P. Gorter, directeur van Natuurmonumenten in Amsterdam, haalde uit de beangstigend snelle groei van het Gooi de conclusie, dat er nu niet verder geknabbeld mag worden aan het overgebleven natuur schoon: elke Gooier beschikt gemiddeld over niet meer dan driehonderd vier kante meter bos en hei, elke Neder lander over 418. Zo mogelijk nog triester was het be toog van de hoogleraar in de sociale geografie aan de Amsterdamse universi teit, prof. dr. H. D. de Vries Reilingh, die aantoonde, dat er voor het Gooi een grote, doodse tuinstad dreigt, met een bevolking, waarvan het sociale peil door de toenemende industrialisatie steeds verder zal worden teruggedrongen. Hij was was het dan ook' eens met een „beëindigingsplan", een Nederlands novum, dat paal en perk moet gaan stellen aan de uitbreiding der Gooise bevolking. De onderlinge verbrokkeling der Gooise gemeenten remt de besluit- kracht om tot een uniform beleid te komen. Elke zoveelduizendste inwoner in de Gooise steden die een spaarbank boekje krijgt, is in feite in tegenspraak met de noodzaak, om de gruwelstad te voorkomen. De hooggeleerde spreker verweet de regering laksheid, als het er om gaat de groei af te remmen: wat zich aan in dustrie in het Gooi wil vestigen, wordt geen strobreed in de weg gelegd. Besluiten van Gedeputeerden om er wel wat tegen te doen, werden vernie tigd en men laat de rampzalige ontwik keling maar op zijn beloop. Hij wilde voor het Gooi komen tot een nationaal plan van decentralisatie. Over deze problematiek is in Gooiland nog langdurig doorgepraat. Het was overigens opvallend, dat de jeugd op het congres bijzonder slecht vertegen woordigd was Als voorzitter van het congres maakte mr. J. van Erk aan het eind bekend, dat over de toekomst van het Gooi een audiëntie bij de minister-president zal worden aangevraagd. Advertentie m

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5