Retourtje uit New York om even te voetballen Oktober haalde deel van zomerschade in KAPPIE en de KONINGSRUIL P.W. RUSSEL'S VLIEGENDE HOLLANDERS WONNEN OP DE GROND Amstelveen Tussen ai Hoe werkt de T.V. Bussum wil geld voor zwembad reserveren Staatssecretaris voor binnenlandse zaken Uit de kerken FLITS GORDON in het heelal Dan Barry Rusland binnen vijf jaar felle concurrent VLIEGENDE PECH IN FRANKRIJK Stralen van zon en van Pluvius weer oudergewoonte Jack Dunkiey NA BOEKENBON NU OOK PLATENBON maandag 9 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 die sport van dit week einde zou u misschien één wedstrijd zijn ontgaan en daar om ben ik voor u gaan kijken. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat het zestien jaar ge leden was, dat ik een voetbal wedstrijd meemaakte. Toen als spil, zaterdagmiddag in Am stelveen als toeschouwer. De uitslag was 4—2, en dat lijkt me zo op het eerste gezicht een nette uitslag. Niet zoiets van 70, niet 91, maar ge woon: 42. Waarbij de winnen de partij kan zeggen, dat men een aardige voorsprong had en de verliezers kunnen opmer ken, dat de achterstand niet eens zóveel was. Zó'n wedstrijd was het. C Gezagvoerders van de K.L.M. vliegen, zoals u weet. Ze roken ook pijp, soms in wedstrijden, en af en toe laten ze in Istanboel schapevlees koud worden vanwege een buikdanseres. Maar voetballen doen ze ook en dat wist u wellicht nog niet. Sterk stukje Zo ook zaterdagmiddag in Amsted- veen op dat NFC-terrein daar. Een elftal Nederlandse gezagvoerders te gen een elftal K.L.M.-ers, dat speciaal uit New York was komen overvliegen om te voetballen. Jawel, vrijdag ge komen, zaterdag gevoetbald, gister avond naar huis. Met de nederlaag in de zak, want de gezagvoerders waren degenen die met die 42 wonnen. Met een bezoek aan Volendam ook, zondag, waar de Surinaamse K.L.M.- ers uit New York dikke vrienden ble ken van de Surinamers van Elinkwijk. Neen, neen, dat is niet zo. Ze wer den niet „voor niks" overgevlogen. En dat is juist het opvallende van deze sportieve ontmoeting: die elf mensen die bij de K.L.M. in New York werken plus hun reserves, zij betaal den allemaal zelf de overtocht. Omdat ze nu eens, koste wat het kost, hier in Nederland wilden voetballen. En dat is dan gebeurd. Ze hadden ook een aardigheidje bij zich voor hun Nederlandse tegenstan ders: een beeldje. Bij de man in New York waar het besteld werd, zei men: „Het moet goed zijn en mooi want het moet ver weg, naar Holland". De man is nog aan het bekomen van de schrik toen hij hoorde, dat men helemaal naar Europa en Nederland vloog, alleen om er te voetballen. Want dat was, ook voor Amerikaan se begrippen, een sterk stukje. In Assen gespeeld Tot aan de rust was het 30 voor de vaderlandse voetbalvereniging „De Vliegende Hollanders". Doelpunten Doel verdediger J. E. Philipsen uit New York (vroeger: uit Assen) moest vier keer het ronde leder laten pas seren; hetgeen vier keer gejuich onder de Nederlandse K.L.M.-ers veroor zaakte. Advertentie Dit wordt in een vervolgartikel zonne klaar uiteengezet in het november nummer van het maandblad DOE HET ZELF. Het bevat een interessante rubriek elek- tronika. waarin o.m. geschreven wordt j over de werkplaats voor de radioamateur: wij en de elektriciteit en een terugblik wordt geworpen op de tiende Firato. In DOE HET ZELF staat voor elk wat. wils, ook op het gebied van amateurfoto- grafie en de verzorging van bloemen en planten. Het novembernummer is nog beperkt ver- i krijgbaar bij kiosken, boek- en tijdschrif- j tenhandelaren. Voor abonnementen: Postbus 705, R'dam. j LiEES EN DOE HET ZELF. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. B. en W. van Bussum hebben de raad voorgesteld een bedrag van 130.000 te reserveren voor de bouw van een zwembad in Bussum. Te vens stellen B. en W. voor dit bedrag te vermeerderen met een derde deel van de batige saldi van de rekeningen 1957 en 1958, hetgeen een derde van ruim 40.000 zal zijn. Het zwembad is gedacht bij het via duct over de spoorlijn BussumHilver sum en naast deze spoorbaan. Mr. Th. T. BOT: DBN HiAAG (ANP) Mr. Th. T. Bot zal waarschijnlijk op 23 november worden benoemd tot staatssecretaris van binnenland se zaken. Hij zal dan in het bijzonder worden belast met het beleid ten aanzien van Neder lands Nieuw«<Güinea. De heer Bot is op het ogenblik chef van de directie Navo en WBU van het ministerie van buitenlandse zaken. Als zodanig zal hij voorbij zijn nieuwe functie aanvaard eerst minister Visser vergezellen op zijn reis naar Amerika. De heer Bot is in 1911 in Dordrecht ge boren. Hij is Rooms-Katholiek. In Utrecht heeft hij in Indologie en Indisch recht ge studeerd. Hij is in 1936 in rijksdienst getreden. De oorlog heeft hij doorgebracht in krijgsgevan genschap in Birma en Siam. Na de oorlog werd hij eerst hoofd van de afdeling voorbereiding staatsrechtelijke her vorming van het ministerie van overzeese rijksdelen. Later ging hij over naar het ml nisterie van buitenlandse zaken. 92 Andrea keek op. Er lag een glimlach op de donkere trekken van de Venetiaanse kapitein. ,,Het verheugt lïiij dat ik goed nieuws breng, signor Bianco", zei Cada- mosto. „Weet ge dan wat deze brief behelst?" „De signora gaf me deze brief met haar eigen handen en hij was verzegeld. Maar indien het geluk, dat uit haar ogen sprak, op mij betrekking had, zou ik overstelpt zijn door vreugde evenals gij thans ongetwijfeld zijt." „En mijn broeder Mattei?" „Donna Angelita is verwant aan de Medicis, signor. Toen die van haar de waarheid vernamen, vermoed ik dat zij stappen heb ben ondernomen om hem kwijt te raken." „Is hij gestraft?" „Ik moest Venetië verlaten voor dat ik meer te weten kon komen. Maar de rechtvaardigheid van het Hof te Venetië is algemeen be kend. De straf zal op de misdaad volgen." Indien hij niet zo opgewonden was geweest, zou Andrea misschien even hebben nagedacht over het feit dat hij maar al te goed wist dat die hooggeroemde recht vaardigheid van het Venetiaanse Hof verre van volmaakt was. Maar op dit ogenblik kon hij alleen maar aan Angelita's brief denken. „Ik behoef dus alleen voor de Raad van Tien te verschijnen en een verzoekschrift in te dienen om de tegen mij gerichte beschuldiging in te trekken?" vroeg hij hoop vol. „Ik weet niets van die zaken af. Maar als ge op de juiste plaatsen geld laat zien kan bijna alles wor den bereikt." Andrea's gezicht betrok. „Ik heb niets meer dan de kleren die ik draag," bekende 'hij. „Maay na het welslagen van uw reis naar Guinea kunt ge toch wel een lening sluiten?" „Prins Henry zou me mis schien willen geven wat ik nodig heb," zei Andrea iets opgewekter. „Of anders Dom Bartholomeu." „Dat is dus in orde. Ik kom u hier ophalen als ik van Londen te rugkom." „Hoe lang zal dat duren?" Cadamosto haalde de schouders op. „Dat hangt van de winden af misschien een maand." „Tegen die tijd weet ik waar schijnlijk ook wel wat ik ga doen," zei Andrea. Cadamosto klopte hem joviaal op de rug. „Dat is waar ook," zei Andrea. „Kent gij een zekere Dom Gil Vi cente, een bloedverwant van Dom Alfonso Lancarote in Florence?" „Ik herinner me die naam niet. Hoezo?" „Hij trachtte mij te doden tij dens de reis naar Guinea en me mijn navigatie-jeheim te ontste len!" „Hoe wist hij dat dit bestond?" „Vicente bekende dat mijn broe der Mattei in Florence was toen gij aankwaamt op het kantoor van de Medici's. Hij las uw ver slag en het tweetal besloot mij uit de weg te ruimen om het geheim in handen te krijgen." Cadamosto's gezicht stond ern stig. „Signor Mattei was in Floren ce toen ik aankwam, maar ik heb niet met hem gesproken. Het doet me werkelijk leed dat dit is ge beurd, signor Bianco, maar ik heb u gewaarschuwd dat ik met mijn werkgevers over uw ontdekking zou moeten spreken. Nu schijnt het alsof ik bijna uw dood op mijn ge weten heb gehad!" Andrea lachte. „Onbewust hebt ge me misschien toch een dienst bewezen, signor Cadamosto. Die waarschuwing was duidelijk ge noeg om te maken dat ik voortaan beter op mijn hoede zou zijn. En ge hebt me een grote dienst be wezen door mij deze brief te bren gen, dus sta ik feitelijk bij u in de schuld!" Die middag vertrok Cadamosto. De volgende dag werd Andrea ont boden op de bescheiden behuizing' die de Infante tot paleis diende in Villa do Enfante. Mestre Jacomé was daar, evenals de Prins en ook Eric Vallarte en Dom Bartholomeu di Perestrello. Nadat de gewone hoffelijke begroetingen waren ge wisseld, nam mestre Jacomé het woord. „Wij moeten u een belangrijke kwestie voorleggen, senhor An drea," zei dè oude kaartemaker. „Daar wij er allen belang bij heb ben ben ik zo vrij geweest ook de ze andere heren te vragen aanwe zig te willen zijn." „Hebt ge al nadere berichten ontvangen van uw vrienden in Ve netië?" vroeg Andrea snel. „Ze melden dat ze vorderen. Iedereen is het erover eens dat het niet lang meer zal duren of er is genoeg materiaal voorhanden om uw naam te zuiveren." „Gisteren kreeg ik nog een brief van iemand in Venetië," zei An drea, „Waarin stond dat de hele zaak was opgehelderd en dat mijn broeder in hechtenis was geno men." (Wordt vervolgd) NED. HERV. KERK Aangenomen naar Melissant; K. Exal- to te Brakel. Beroepen te Hoogeveen: H. H. Tulp te Workum; te Oud-Alblas: G. Hamoen, vluchtelingenpredikant te Bergen op Zoom. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Artesia (Old. Chr. R.C.) Cal. V.S.: M. Baan te Dordrecht. jLHIIIIIIIIIIIIillllllllllllK door BEIS ONGELOOFLIJKE SNELHEID,.; oe STERKEN LIJKEN LI CHTGe- j VEN DE STTKEPEN - HETHEEUudj Amerikaanse minister: WASHINGTON (Reuter) Op het gebied van de landbouw is de Sowjet- unie nog zeker een tiental jaren bij de Verenigde Staten ten achter. Dit is de conclusie van de Amerikaanse minister van landbouw, Ezra Taft Ben son, die zojuist een bezoek aan de Sowjetunie heeft gebracht. In een rapport aan president Eisen hower verklaart Benson, dat .deze ach terstand van de Russen ligt op het gebied van agrarische efficiency en produktiviteit op landbouwgebied in het algemeen. De Russische landbouw bevindt zich evenwel volgens de Amerikaanse mi nister in een stadium van snelle groei. Slechts een ramp kan voorkomen dat men in de Sowjetunie alle voedsel voortbrengt die de bevolking consu meert. Men moet daarbij evenwel be denken, dat het voedselpakket van de Russen, vergeleken bij dat van de Amerikanen zeer sober is. De Verenigde Staten moeten er re kening mee houden dat de Sowjetunie binnen vijf jaar op de wereldmarkt een geduchte concurrent zal zijn met bepaalde agrarische produkten, die Amerika ook op de markt brengt. Dat geldt vooral voor graan, aldus minister Benson. Behalve Rusland bezocht de Ame rikaanse minister van landbouw nog Polen, Zuidslavië, West-Duitsland, Fin land, Zweden en Noorwegen. De vraag naar vetten zal volgens de minister toenemen, evenals die naar oliën, vlees en voedergranen voor het vee, als gevolg van de langdurige droogte in Europa. PARIJS (Reuter) De Franse luchtvaartmaatschappij Air France, die een aantal Boeings 707 heeft aange kocht, heeft bij de eerste vlucht met zo'n toestel van Seattle naar Parijs al pech gehad. Vijftig minuten na het vertrek stond het toestel weer op zijn punt van uit gang. In een van de vier straalmoto ren was onderweg een geringe storing opgetreden, zodat de piloot het beter oordeelde terug te keren. Er waren geen passagiers aan boord. van de vliegers De Vries, Koedam en Klopper. Na de rust nog een: van een strafschop maakte vlieger Klopper nóg een doelpunt. En van New Yorkse karnt trapten Van Steen en De Vries in het Nederlandse doel. In dat doel van New York stond J. E. Philipsen, chef passage-afdeling op Idlewild, sinds elf jaar Amerikaan. „In Achilles heb ik vroeger gespeeld, bij de junioren in Assen", vertelde hij. Vier keer had keeper Philipsen de bal voor het nakijken. (Ik geloof dat dit zo heet). Nu heb ik altijd gedacht: hoe zou zo'n man in het doel zich voe len, wanneer hele volksstammen jui chen en hij voor Jan-aap in de modder ligt. Keeper Philipsen hielp me toen hij zei: „Beroerd, gewoon beroerd". Hij zei het korter en in drie letters. Maar vanwege de maandagochtend heb ik voor u een vertaling gezocht. IVellicht 'n unicum En nu wat ik heb horen verluiden: er wordt gedacht aan meer van dergelijke Op die Amstelveense tribune zaten de vrouwen van de vliegers hun man nen aan te vuren. Als u rechts begint ziet u mevrouw M. E. de Haas-van de Walle en mevrouw J. M. Koedam- Murphy (echtgenotes van gezagvoer ders) en daarnaast mevrouw en de heer M. P. Bosman-Schroder (chef vlieger). sport-ontmoetingen. „Wanneer de men sen het er voor over hebben zelf zo'n reis te, betalen, dan is de geest goed'; en zo'n wedstrijd is voor de onderlinge verhoudingen van onschatbare waarde", werd me gezegd. Er zijn mensen die nu piekeren: kunnen we niet eens de K.L.M.-ers uit Tokio laten komen of uit Australië? Als dat zou doorgaan geloof ik. dat men kan praten van een unicum in de vliegwereld. Hoewel het niet de eerste keer zou zijn, dat K.L.M.-er§ iets als eersten doen, in de wereld. Van onze weerkundige medewerker DE BILT. Stralend weer heeft oktober ons bijzonder veel gebracht. Eerst waren het de zonnestralen, die gepaard met soms zomerse tempera turen ons goed hebben gedaan, daar na waren het de stralen van Plu vius, die menigeen vreugde hebben gebracht na een tijdvak van onge kende droogte. Zo heeft iedereen in deze maand dus het zijne gekregen, al moest er dan wel eens lang op worden gewacht. De eerste tien dagen leverden in De Bilt niet minder dan 87 uren zon, daar na kwamen er nog 69 uren bij, zodat er in totaal 156 uren zijn geregistreerd tegen 105 uren normaal. Sedert 1951 was oktober niet meer zo zonnig ge weest. Toch hield de zon zich op zeven dagen nog schuil achter de wolken, hetgeen gemiddeld op vijf dagen in oktober het geval is. De regen heeft van 18 oktober af eindelijk veel schade kunnen inhalen. Gemiddeld over het hele land genomen zal oktober nog tot de maanden moe ten worden gerekend, die aan de dro ge kant zijn; daarmee hebben wij dar zes te droge maanden achter elkaar achter de rug. In het noorden en wes ten van het land is in de afgeloper maand echter meer regen dan normaa' gevallen, vooral in Noord-Friesland Daarentegen was het vooral in Over ijssel. Gelderland. Noordbrabant en Limburg te droog. In De Bilt regende het 46 uren tegen 47 uren normaal. In deze maand is ook op vier dagen.ergens in het land on weer gehoord, nadat september zon der onweer voorbij was gegaan; het 'ü'rDEQUPir'Jb OKrosBt |i jiiiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimimimii/i mint normale aantal dagen met onweer bedraagt in oktober acht. De temperatuur is gemiddeld vooral overdag aan de hoge kant geweest. Na 1921 was het in De Bilt niet meer voorgekomen, dat de gemiddelde da gelijkse maximumtemperatuur een waarde van 17 graden bereikte, zoals nu is gebeurd. Daarentegen was de gemiddelde dagelijkse minimumtem peratuur wat onder normaal, hetgeen erop wijst dat de nachten veelal koud zijn geweest. In De Bilt was 2 oktober zelfs nog een zomerse dag. Zoiets was na 1921 ook niet meer in oktober ge beurd. De gemiddelde temperatuur, oere- kend uit. om het uur afgelezen stan- len van de thermometer bedroeg daar 11,3 gr. tegen 9,8 gr. normaal. Van de 11 dagen waren er 25 aan de warme kant. Ook in dit opzicht is er dus veel goeds van het weer te vertellen. De stormen van 18 en 27 oktober vormden kwade noten. Op laatstge noemde datum bereikte de barometer daarbij in De Bilt een laagste stand ils in de laatste 110 jaar nog nooit in oktober was gemeten. De vreugde over de regen heeft alles echter in de scha duw gesteld. 16. Aan het plezier van koning Liber- tien kwam abrupt een einde, toen Kap- pie briesend op de brug verscheen, ge volgd door de hofmaarschalk. De laatste werd doot ademnood belet in te grij pen, maar Kappie's ingreep was onge twijfeld doeltreffender. Met één beweging had hij Libertien bij de kraag. .Wil ie wel eens als de bliksem je anker lichten, rosse schuimer!" tierde hij. „Wie denk je wel, dat je bent, dat je met je klavieren aan mijn schuit durft te zitten?" „Maar K-kappie... het is de k-ko- ning!" bracht de maat in het midden. „Wat koning,., niks koning! Hier op de brug ben ik de baas!" riep Kappie driftig. „En als ik hem nog één keer hier aantref, zal ik hem een optater ge ven, dat hij zeesterren ziet!" Onder de ontstelde ogen van Baron de Fricandelle en de maat werd de koning vervolgens de brug afgewerkt en daar bij kwam hij vrij onzacht in aanraking met het dek. „Majesteitsschennis! Nu ziet men wat ervan komt, als het protocol wordt ver waarloosd!" riep de hofmaarschalk uit. „Wat zal de koning zeggen?!" Maar koning Libertien reageerde stel lig anders, dan de baron verwachtte. Met schitterende ogen zat hij op hel dek en betastte zijn pijnlijke plekken. „De kapite.', is de eerste, die me niet als koning heeft behandeld!" mompelde hij verheugd. „Leve de vrij heid!" AMSTERDAM De verkoop van grammofoonplaten, die in de afgelopen jaren een sterk stijgende lijn vertoonde, blykt zich te hebben gestabiliseerd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de verza melwoede van de gemiddelde koper van grammofoonplaten na het aanschaffen van ongeveer vijfentwintig platen is ver zadigd. De achttien belangrijkste fabrikanten en importeurs van platen hebben daarom in gezelschap van elfhonderd detaillis ten broederlijk de hoofden bij elkaar gestoken. Het resultaat van deze muzi- kaal-economische samenkomst, waarbij men de felle concurrentiestrijd wel even moest vergeten, is een collectieve actie, die er vooral op is gericht de grammo- plaat als een prettig cadeaumiddel te gaan beschouwen. En om het de kopers en liefhebbers van moderne, klassieke, of romantische platen te vergemakkelij ken heeft de Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne een specia le platenbon in de vorm van een kleine hoes ontworpen. Deze bonnen kunnen bij alle handelaars waar ook in ons land te gen een verlangde zwarte schijf worden ingewisseld. Een systeem, dat reeds ja ren geleden dus door de Nederlands» boekwinkels op hun terrein werd ing» voerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2