Stad bedreigd door talloze explosies DEELVANBEMANNING KWAM OM TUSSEN GLOEIENDE DEKKEN Tonnen benzine werden in brandende tanker gepompt.... KNOEIERIJ IN DRIESUM VAN VADER OP ZOON De Bilt: Koud Nieuwe gevels ZIEKELIJKE BUUR BEKENT MOORD OP BELGISCHE ZWEMLES VOOR JONGE HAAI IN DIERENTUIN Utrechtse bakkers door Haarlemmers ontzet Staalstaking voorlopig ten einde Dief met smaak Kunstmaan haperde Ondergedoken woud bij Hoogeveen In Zeeland weer goede resultaten met de Rode-Kruisinzameling PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GESPLETEN FRONT WEER GESLOTEN „MIJN CHAUFFEUR MOET MEE-ETEN" LAATSTE NIEUWS KRINGVERGADERING GOES =j Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4406 Maandag 9 november 1959 DRIJVENDE HEL IN HOUSTON ANTWERPEN. - De jonge vrouw Josephine Deschutter (25, getrouwd met een boswachter, dochtertje van zeven maanden) uit Westmalle is vermoord door de zoon van haar buren, de 32-jarige J. R. Deze is gearresteerd; hij heeft bekend. Aanvankelijk werd een jonge Belgi sche schippersknecht van deze moord verdacht. Hij werd vorige week na veel moeite op de mistige Waal gearresteerd op het sleepschip Elisa. J. R., een ongehuwde man. woonde bij zijn ouders, op een honderd meter afstand van het huisje van het bos wachtersgezin. Hij is een wat zieke lijke figuur hij lijdt aan astma en het was bekend dat hij graag niets vermoedende vrouwen van enige afstand bespiedde. BEGLUURD Op de middag dat. hij Josephine ver moordde had hij haar eerst vanuit zijn kamer begluurd. Hij keek pre cies in haar achtertuin. Daar was ze bezig groente te snijden. Hij ging op haar af en trachtte haar te om helzen. Toen zij zich daartegen ver zette heeft hij haar met het mes dat zij gebruikte bij het groentesnijden vermoord. Daarna ging hij vlug terug naar zijn-kamer. Bij het onderzoek na de ontdekking van de moord werden natuurlijk ook de buren gehoord. J. R. ver klaarde toen dat hij de hele middag op zijn kamer was geweest. Omdat iedereen wist dat hij aan astma leed, werd hij zonder meer geloofd. Bo vendien bevestigden zijn ouders zijn woorden. Alleen veldwachter August Verhoe ven koesterde argwaan omdat J. R. een paar schrammen in zijn gezicht had. Op aandrang van de veldwach ter werd de man tenslotte gearres teerd. Eerst ontkende hij halsstar rig ook maar iets van de moord af te weten, maar toen de politieman nen aanhielden kwam opeens het hele verhaal eruit. Gistermiddag is de moord gerecon strueerd. Schijnbaar onbewogen wees J. R. hoe het drama zich had afgespeeld. SYDNEY (Reuter). Een week geleden werd de levende have van de dierentuin in de Australische stad Sydney uitgebreid met een pas ge vangen jonge haai. Maar erg veel plezier hebben ze er in de dieren tuin nog niet van gehad, want het dier gedraagt zich in gevangenschap lusteloos en helemaal in de war. Zwemmen wil de haai helemaal niet meer. Twee oppassers gaan nu het ruim 200 kilo wegende beest dat drie meter lang is, zwemles geven. De twee oppassers weten hoe ze baai en in gevangenschap moeten aanpakken. Ze hebben ervaring genoeg. Met dikke kleren aan ter bescherming tegen de ruwe huid van de haai zullen ze hun ar men om het dier slaan, een paar passen doen in bet zwembad van de dieren tuin en dan in de rondte draaien. Dit zal, zo hopen de vermetele op passers. de haai dwingen te zwemmen en normaal adem te halen. Deze zwemles zal twee weken lang dagelijks vijf tot zes uur in beslag ne men. heeft men berekend in Sydney. Lukt het de haai weer te leren zwem men, dan mag hij bij zijn lotgenoten in het bassin. HOUSTON Duizenden kilo's chemische blusmiddelen bleven gisteren zonder uitwer king tegen de vuurzee waarin de Amerikaanse tanker Amoco Virginia langzaam ten onder ging met twintig of meer doden aan boord. Het drama speelde zich af in de oliehaven van Houston, waar het schip ge meerd lag' aan een pier met tientallen tanks vol benzine en ander licht ontvlambare vloei stoffen op slechts enkele hon derden meters afstand. Na meer dan twaalf uur moest de brandweer eindelijk bekend maken dat het vuur niet te be dwingen was en order geven een groot deel van Houston te ontruimen. In de nacht van zaterdag op zondag lag de tanker aan de pier benzine te laden. Zij was al half vol met olie en benzine in vaten in totaal meer dan 130.000 stuks. Terwijl duizenden liters brandbare lading door de leidingen werden gepompt snoof de bemanning onrustig de lucht op. „Net alsof er iets brandt", zei iemand. Enkele seconden later klonk de kreet „Brand aan boord". Meteen dreunde een ontploffing. Een felle steekvlam verhief zich tot op dertig meter boven het dek en de eerste manschap pen sprongen over boord. Een van de geredden vertelde later; Ik had het wel geroken, ik rook het al een poos. Ik had het gerapporteerd. Maar ze bleven maar doorpompen, doorpompen, doorpompen!" Er waren een kleine vijftig man aan het werk. Deels op het schip zelf, deels op de pier en deels op twee lichters die langszij gemeerd lagen. Meer dan twintig man bevon den zich onderdeks. Met de herinnering aan vorige grote rampen met tankers nog leven dig rukte de brandweer met alle be schikbare materieel uit na nog alle omliggende gemeenten om assisten tie te hebben gevraagd. Toen de eerste auto's ter plaatse kwamen, ging het inpompen van de lading nog door Aan boord speelden zich die eer ste minuten van de ramp verschrik kelijke tonelen af. Onder in het schip zochten 22 man vertwijfeld een uitgang. Slechts een van hen is levend aan wal gekomen; de rest vond een onbeschrijfelijke dood onder of op de roodgloeiende dekken. Het duurde maar heel kort voor de achterste helft van het schip geheel in vlammen stond. Het waren de vaten olie die het eerst brandden. Machteloos moest de brandweer van de wal af toezien hoe drie mannen, die uit de verblijven waren gevlucht, aan dek levend verbrandden. Enkele arbeiders sprongen in het water, dat echter spoedig bedekt was met een laag brandende benzine, die ont snapte uit de leidingen die waren af gekoppeld voor de kranen goed en wel waren afgesloten. ONBLUSBAAR De brandweer bepaalde zich eerst tot het nathouden van het voorschip, dat immers de gevaarlijke lading in hield. Maar al gauw werd het duide lijk dat water wel het laatste was dat men moest gebruiken in dit ge val. Daarop werden met vrachtauto's chemische blusmiddelen aangevoerd. Van een onzer verslaggevers HAARLEM. Tijdens het week einde heeft zich achter de fronten van de broodoorlog een stukje ze nuwoorlog afgespeeld. In Haarlem heeft zich het gespleten front weer aaneengesloten. De eis blijft daar: eerst de zegeltjes weg, dan willen wij praten. Intussen was zaterdag alles in ge reedheid gebracht om met ingang van vandaag toch weer in Utrecht de broodoorlog te beginnen. De Haarlemse broodfabriek (met de zegeltjes) had zich daartoe van de medewerking verzekerd van een Utrechtse kleine bakker, die had aangekondigd, dat hij maandag de de prijs van het brood zou verlagen. SCHAAKSPEL Daarop hebben de overige bak kers in Utrecht krijgsraad gehou den en eenparig besloten, op een eventuele prijsverlaging van die ene bakker in Utrecht niet te rea geren. Men had uitgerekend dat het effect van prijsverlaging door één kleine bakker zo gering zou zijn, dat het niet nodig was dat alle bakkers met de prijs omlaag zouden gaan. Anderzijds is besloten, om op het geen de Haarlemse firma in Utrecht- zou doen, direct in Haarlem en om liggende plaatsen te reageren. Elke cent, die in Utrecht van de prijs af gaat bij die ene bakker, zal in Haar lem in mindering worden gebracht op de toch al stork verlaagde brood prijs van alle bakkers daar. Deze tegenzet heeft tot gevoit gehad, dat is meegedeeld dat de Utrechtse bakker zijn prijs niet zal| verlagen. GEEN ZEGELS Hoewel een minderheid van de Haarlemse bakkers zich deze week bereid had verklaard, op proef ge durende één jaar gezamenlijk zegel tjes te gaan uitgeven, begint men op aandrang van de overige bak kers daar weer van terug te komen. Met een gezamenlijke zegelactie, zou men zijn standpunt prijsgeven. Ook in Haarlem helt men, evenais in andere plaatsen, steeds meer over naar de overtuiging, dat niet alleen de reclamezegels moeten verdwij nen, maar dat het bakkersbedrijf ook moet gaan breken met de lawine van cadeautjes, die afkomt van koek- en beschuitfabrieken. Met deze cadeau's. zo meent men, dreigt het hek van de dam te raken, met ais gevolg, dat het kwaad van het cadeau en andere middeltjes om de klanten te binden anders dan door kwaliteit en goede bezorging, hand over hand gaat toenemen. Van lal van bij-artikelen zou de prijs /erlaagd kunnen worden, als dc adeau's zouden worden afgeschaft. Het zijn juist de ambachtelijke lidden- en kleine bedrijven, die 'aarvoor ijveren en die thans ook 'e brc riog in Haarlem zullen loor.-e tot het moment, dat de e" ijn ingetrokken. Daarna mgs de weg van overleg e rest van het ingeslopen sel afkomen. Maar het vuur was niet meer te bedwingen. Na een paar uur be gonnen zich nieuwe ontploffingen voor te doen. Opnieuw joegen de steekvlammen tot tientallen meters hoogte. Het gehele voorschip, det nog weinig schade had opgelopen en nog niet brandde, werd geheel met schuim afgedekt en inderdaad leek het een ogenblik dat de brandweer de strijd zou winnen. Juist had een brandmeester ge- - meld, dat het vuur bedwongen scheen, toen zich de vierde ontplof fing voordeed. Het gloeiende casco verhief zich een eindje uit het water om daarna neer te smakken en rots vast te blijven zitten op de bodem van de haven. Daarmee was er ook een einde gekomen aan de pogingen om het schip weg te slepen naar een plaats waar het minder gevaarlijk lag. EVACUATIE De laatste explosie had een deel van de scheepshuid en het dek open gereten, zodat de benzine vrij uit kon stromen. Het duurde niet lang of de roodgloeiende huid van het schip werd witgloeiend en begon te vervormen. Dat was het ogenblik waarop de brandweer zich gewonnen moest geven en zich moest beperken tot evacuatiemaatregelen op grote schaal. Vele duizenden mensen moesten hun huizen veriaten. Alle nieuwsgierigen werden verjaagd tot op grote afstand van de brand, zo dat politie en brandweer de handen vrij hadden voor het bestrijden van een nieuw gevaar. De leidingen tussen schip en wal hadden ook vlam gevat en lang zaam zocht het vuur zich een weg over de pier naar de tanks op de wal. Opnieuw werden tonnen che mische blusmiddelen in de strijd geworpen, terwijl op slechts enkele honderden meters de ene ontplof fing na de andere het wrak van de Amoco Virginia deed schudden en verder uiteen brak. Na een gevecht van uren slaagde de brandweer erin, de brandende leidingen te blussen, zodat het gevaar voor de tanks waar in enkele miljoenen liters vliegtuig- benzine opgeslagen waren, minder werd. DROEVE BALANS Toen de zon onderging en het ge vecht met het vuur meer dan vijf tien uur had geduurd, waren alle gewonden verbonden en opgenomen. Sommige waren er heel slecht aan toe. Dat waren de mannen die in het met vuur bedekte water waren gesprongen. De balans luidde: 21 doden of meer slechts van dertien staat de dood vast en 24 gewonden, van wie sommigen waarschijnlijk niet in leven zullen blijven. Zes man wa ren aan de wal en hebben daardoor Ie ramp overleefd. De kapitein van de tanker bevindt zich onder de doden. Het laatste nieuws was gisteravond laat, dat de brand nog altijd voort- woedde, dat enige tanks ire het voor ste deel het schip nog niet zijn ge ëxplodeerd en dat er zich nog voort durend nieuwe ontploffingen voor doen. De bestrijding van de brand geschied op grote afstand, omdat het gloeiend wrak zo veel hitte ver spreidt, dat nadering onmogelijk is. De verwachting is dat het totaal zal uitbranden. Het gevaar voor de tanks op de ..val kan niet geweken worden ge acht zolang de kans op nieuwe ont ploffingen op het schip blijft be staan. De evacuatie van een deel van de stad, die een half miljoen inwoners telt, blijft dan ook gehand haafd. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) Het Amerikaanse Opperste Gerechts hof heeft zaterdag de 500.000 staken de staalarbeiders bevolen het werk gedurende een afkoelingsperiode van tachtig dagen te hervatten. De staalconcerns zouden direct maat regelen nemen om de fabrieken te openen, aangezien op de dag van de uitspraak de afkoelingsperiode is in gegaan. Bovendien is de helft van het aantal dagen nodig om de pro- duktie volledig op gang te brengen. Na 116 dagen De uitspraak van het Opperste Ge rechtshof, die op de 116e dag van de staking is afgekomen, kwam met acht stemmen voor eri een tegen tot stand. Volgens het Hof is de voorziening van de wet van Taft en Hartley, volgens welke een staking voor 80 dagen kan worden verbo den als de nationale veiligheid in gevaar komt, in het geval van de staalstaking van toepassing. Vurige wens Een woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard dat president Eisenhower wenst dat het werk zo spoedig mogelijk wordt hervat. Ook is het de vurigste wens van de pre sident dat de vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers in de Amerikaanse staalindustrie zich bewust tonen van hun verantwoor delijkheid jegens het land en dat zij hun onderhandelingen voortzetten met het oogmerk overeenstemming te bereiken. Is dit na tachtig dagen niet het geval, dan zullen de vuren onder de staalovens opnieuw worden gedoofd. De staking heeft tot op heden een pro- duktieverlies van bijna vijf miljard dollar opgeleverd. Zwart als de nacht was de hemel boven Houston, toen inktzwarte rookwolken zich uit de door hels vuur vergloeidende tanker verspreidden. Eigen nieuwsdienst DRIESUM Bij het accountantsonderzoek van de boeken der Boaz- bank in Driesum is duidelijk gebleken dat niet alleen de nu gearresteerde directeur D. verduisteringen heeft gepleegd, maar dat ook zijn vader de vorige beheerder van de bank duisteringen heeft gepleegd. D. junior heeft de bank na het overlijden van zijn vader met ge knoei en al overgenomen. Hij zette de zaak toen op de oude voet voort. Nu D. allerlei bekentenissen heeft afgelegd over zijn verduisteringen is vast komen te staan dat hij zelf een vermogen van ongeveer een ton be- Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. „Ik heb het zo armoedig en ik heb in geen weken meer vlees gegeten", zei een man tegen de Amsterdamse rechercheurs, die hem hadden gearresteerd wegens het stelen van kippen. De politiemensen gaven hem toen in zijn cel een goed maai eten, met runder lapjes, maar de man bliefde die niet. Hij wilde kip. Later bleek dat de man, die 55 gulden sociale steun in de week ontving, in een dure Mer cedes rondreed. Behalve de kip- pengeschiedenis heeft hij nog tal van andere diefstallen op zijn geweten. Burgemeester van Ipswich: in de boeken heeft geknoeid en ver zit. Het bestaat uit huizen, lande rijen en hypotheken. Hoe groot het kapitaal is dat hij in samenwerking met de accoun tant S. heeft verduisterd, staat nog steeds niet precies vast. D. zelf zegt dat het naar ruwe schatting twee-en-half ton moet zijn, inclusief de rente. Ingewijden nemen aan dat het inderdaad veel minder is dan de aan vankelijk geraamde vier-en-half ton. Welicht is de schatting van D. er niet ver naast. De accountant S. ontkent nog steeds alle schuld aan de fraude. LOS ANGELES (Reuter) Op de lanceerbasis Vandenberg werd gisteravond medegedeeld dat als ge volg va neen hapering in de Discove rer 7 de kans bestond dat de capsule niet zou worden uitgestoten. De hoop op berging van de capsule in de om geving van de Hawaii-archipel was daardoor zeer klein geworden. Hammarskjoeld naar Laos NEW YORK (Reuter) De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjoeld, gaat zich persoonlijk op de hoogte stellen van de toestand in Laos. Hij vertrekt dinsdag per vliegtuig. LONDEN (UPI) Het ziet er naar uit, dat de burgemeester van de En gelse plaats Ipswich in de toekomst minder uitnodigingen zal krijgen voor diners en banketten. De oorzaak hiervan is aan de burger vader zelf te wijten. Omdat hij ge dreigd heeft in het vervolg geen uit nodigingen meer te aanvaarden als zijn chauffeur en kamerbode geen invitatie ontvangen. „Soms zit ik lekker soep te eten, terwijl in het cafeetje om de hoek mjjn stafpersoneel wat goedkope worstjes moet eten", zei burgemeester Richard Lewis. In de toekomst zullen zij hetzelfde eten als de burgemeester of de burge- meester eet helemaal niet, aldus Jjewis. A; Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond om 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met later kans op wat regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind tus sen zuid en zuid west. Vrij koud. MIESJE: Een fris" begin van Ge week. 10 november» 16.58; maan op u op 'f .4-1, zo: o-pöc" a ?v<ier 2.17 RIJSWIJK (ANP) Verscheidene blokken flats bij elkaar 92 flat woningen in Rijswijk (ZH) krij gen een nieuwe gevel. De muren van de negen jaar oude flats bestaan uit betonnen platen. Daar druppelt zo veel water door dat de enige oplossing is ze langs de buitenzijde te bekleden met een half- steensmuur. Tegelijkertijd zullen de houten ramen worden vervangen door stalen vensters. De gemeenteraad van Rijswijk heeft voor dat karwei 219.000 gulden uitge trokken. De flats zijn namelijk inder tijd door de gemeente in systeem bouw neergezet. Later zijn ze door een plaatselijke woningbouwvereniging in exploitatie genomen HOOGEVEEN Over een oppervlakte van ongeveer 12 ha komt in het weiland van de landbouwer M. Leitstra te Hoo geveen, in het .Kinholtsveldtien'sedert enige tijd een bedolven bos naar boven. Op een diepte van 20 tot 100 centimeter onder de grasmat blijken hier honderden bomen te liggen. Het hele woud is ech ter geveld. Alle bomen, die met takken eraan goed geconserveerd blijken, liggen met de voet naar het westen en de top naar het oosten. Er zijn bomen bij van twintig meter lengte. Zodra het hout blootgesteld wordt aan de lucht verteert het snel. Het is daarom op zijn best bruikbaar als brandhout. Het woud, dat omgeven is door een dikke veenlaag rust op een ongeveer twee en een halve meter dikke laag rivierzand. Daaronder bevindt zich een laag diluvi aal grind. Dit is gebleken na bodempei- lingen die door de IJsselcentrale te Zwol le werden verricht, omdat hier een hoog spanningsmast geplaatst zou worden. Het bleek toen, dat de zandlaag, die elders bijna aan de oppervlakte ligt, hier op een diepte van 8 tot 15 meter ligt. Geen ramp Dr. J. Waittel, die thans bezig is met een studie van de historie van Hooge veen, verklaarde dat nagegaan kan wor den, dat in Hoogeveen sedert lang geen grote rampen hebben plaats gehad. Hier door is het vermoeden gerezen, dat het woud geveld is door opschuivende glet sjers in de ijstijd. Deze veronderstelling wint nog aan kracht door de grote zwerf keien, die soms een middellijn hebben van twee meter, en die thans eveneens door de werking van de grond omhoog komen. Van een onzer verslaggevers GOES De waarnemend kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, mr. J. J. van der Weel heeft in de zaterdag middag in hotel „Centraal" ge houden kringvergadering meege deeld, dat de resultaten van de inzameling alle verwachtingen overtreffen. Er is reeds 60.000 meer dan vorig jaar. Vooral de afdelingen Terneuzen en Zierik zee hebben een beste beurt ge maakt. Beide afdelingen brach ten 1500 meer bijeen dan vorig jaar, maar ook St. Philipsland mag (weer) met ere genoemd worden. Deze afdeling bereikte het hoge percentage van 426,5. De stedenbeker gaat dit jaar on getwijfeld naar Terneuzen. Wat de ledenwerving betreft heerst bij enkele afdelingen blijkbaar de mis vatting, aldus de voorzitter, als zou er bij meer leden minder geld binnenko men. Een onderzoek heeft echter uitge wezen, dat dit zeker niet het geval is. Hoe groter het ledental, hoe gunstiger het resultaat van de inzameling. Over de boottocht met Zeeuwse chro nische invaliden werd ook gesproken. Dank zij een gift van 1200 van de ondernemingsraad van de Kon. Mij ,,De Schelde" en dank zij een gedeelte uit de pot van de Zeeuwse collecte heeft het kringbestuur meer armslag gekregen bij de organisatie van deze tocht. Het zal beslist niet mogelijk zijn om twee weken met de Henry Dunant" te va ren. De datum voor de boottocht van volgend jaar is nog niet. vastgesteld. De vrees blijft bestaan, dat ook in 1960 ve len teleurgesteld moeten worden. Het vertrek van de boot op zondag kwam ook ter sprake. Het Kringbestuur ziet echter geen mogelijkheid daarin veran dering te brengen. De heer A. J. van Heel te Goes zal per 1 januari a.s. het kringbestuur verlaten, waarin hij 15 jaar lang zit ting heeft gehad. Mr. van der Weel dankte hem hartelijk voor het vele werk, dat de heer Van Heel in het belang van het Rode Kruis heeft ge daan. De burgemeester van Terneu zen, mr. P. H. W. F. Teilegen zal op 1 april a.s. het kringbestuur eveneens vaarwel zeggen. Ten slotte heeft mr. J. H. Rombach, chef bureau II van het hoofdbestuur te Den Haag een korte uiteenzetting gege ven over de werkzaamheden van het in formatiebureau. Het ligt in de bedoeling van het Rode Kruis (op verzoek van de regering) over het gehele land een net werk van informanten aan te stellen. De taak van deze personen is in vredestijd practiseh nihil. Wel zullen de bepalin gen van de conventies van Genève be studeerd moeten worden en krijgen de ze mensen de nodige instructies. Uiteraard is de taak in oorlogstijd vrij omvangrijk, al is deze niet vastom lijnd aan te geven. Zes Zeeuwse afde lingen hebben reeds informanten aange steld. Voor deze ..functie" komen niet in aanmerking dienstplichtigen of nood- wachtplichtigen. Meestal worden deze functionarissen gezocht op de gemeen tesecretarieën. Brand in Korte Zelke VLISSINGEN. In de souvenirs werkplaats van H. v. A. en J. v. L. brak vrijdagavond door nog onbekende oorzaak brand uit. Door de vele brand bare materialen als cellulose, plastiek e.d. die in de werkplaats opgeslagen waren was snelle uitbreiding van de brand niet denkbeeldig. Hoewel de brandweer snel ter plaat se was en de vuurhaard tijdig wist t« bedwingen, was de schade aanzienlijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1