De jagers moeten aan het werk op de Veluwe w m VOOR DE HERTEN HUN EIGEN COMMISSIE N' Beslag op bezittingen directie ZMM opgeheven Noord-Italië al onder sneeuw Westelijk vooroverleg alleen kwestie van Grote Drie Wasmachines dienen geaard te zijn VERKLARING VAN REGERING MAAKT VREEMDE INDRUK Knaapje overleeft Lijdt niet langer gezinsramp Boter bleef 331 jaren bewaard ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Geneesmiddel bracht dood Vree t.schade Bescherming i HANSA KRIJGT OOK VAN HOF ONGELIJK ONGELUK IN MIST Brullend cadeau voor Zware mist huIde °-°-k Eel?ië gisteren dierenpark Wassenaar Rotterdamse schrijvers „BEDROG" NIET AANGESPROKEN DUITSLAND EN FRANKRIJK Electrolux brengt nog meer gemak voor de huisvrouw I K.S.G. BENADEELD WITTE KRUIS GEEN HAAST DE £Cktê PIJNSTILLER WITTE KRUIS Stoomtram"' in de stad heeft afgedaan VEILIGHEID VOOR ALLES De verkoop van Surinaamse postzegels Trots CAMPAGNE Binnenlandse zaken wil zelf voorlichten Jongen bij spel onder zand bedolven PTT WEET NIETS Geen schade Gamla Vriend Zaterdag 7 november 1959 Eigen nieuwsdienst JMEGEN. Het edelhert op de vrije wildbaan van de zuidoost Veluwe gaat twee moeilijke jaren tege moet. Door afschot zal zijn getal in het 15.000 ha op pervlakte beslaande gebied verminderd worden van 380 tot 225. Het gros van de te doden 150 dieren zal uit hinden moeten bestaan want daarvan lopen er nu bepaald te veel rond. Daarmee gaat de beper king van de hertenstand in zijn geheel gepaard aan het herstel van wat ook tussen hert en hinde de natuurlijke verhouding be hoort te zijn, namelijk van 1 1. Is dat bereikt, dan dient een adviescommissie hertenbeheer voor de ge hele Veluwe te worden in gesteld. Aldus de belang rijkste conclusies uit het rapport van de adviescom missie hertenreservaten conclusies, die alle kans maken op korte termijn door daden gevolgd te worden. Eigenlijk heeft de com missie, die in januari van dit jaar werd ingesteld op verzoek van de minister van landbouw, zich be moeid met zaken die haar niet aangingen. Bij haar instelling werd haar zeer bepaaldelijk voorgelegd het probleem van het staats- wildreservaat bij Hoen- derlo. Meer speciaal nog diende zij taak en functie van het ongeveer 600 ha grote rustgebied binnen dit reservaat te onderzoeken. Gelukkig heeft de commissie zich niet beperkt tot deze onderwerpen. Zij greep de kans aan om de gehele positie van het roodwild in de vrije wildbaan van de zuidoost Veluwe te onderzoeken. Gebleken is, dat het ede le hert bescherming verdient. Zij het dat deze bescherming in de wildbaan de bos- en heidestrook tussen Velp RhedenDieren in het zuiden en ApeldoornHoogbuurlo in het noor den niet te ver mag gaan. Met name dient de schade voor de bosbou wers op een aanvaardbaar peil ge houden (of gebracht) te worden. Voorwaarde is dus het aanvaardba re bevolkingspeil van het hert, dat als geen ander dier de stedeling de illusie weet te geven van de vrije natuur. Met gemiddeld 2,5 hert per 100 ha in het gehele gebied ligt dit peil te hoog. De enorme vreetschade die Natuurmonumenten jaarlijks in haar park de Veluwezoom moet boe ken, geldt o m. als bewijs voor de juistheid van deze stelling van de commissie. Binnen twee jaren dient de populatie door drastisch afschot van in hoofdzaak vrouwelijk wild te ruggebracht te worden tot 1,5 hert per 100 ha. In het bijzonder in het nationale park de Veluwezoom moeten de ge weren gaan knallen. Op elke honderd hectaren van dit park dartelt momen teel 3,6 hert. Het zijn voornamelijk hinden, smaldieren en kalveren want het nationale park dient tot harem en kraamkamer aan de Veluwse herten stand. De mannetjes komen er slechts in de bronstijd wat buurten. De rest van het jaar zoeken zij het in de af zondering van de bossen rond Apel doorn. Naast afschot worden maatregelen gevraagd ter bescherming van de overlevenden. Er is op verscheidene plaatsen niet voldoende voedsel en dat GOUDA Een kapitein van de Kó- ninklijke landmacht, zijn vrouw en hun tweejarig kindje zijn in Gouda door gas- verstikking om het leven gekomen. Het I drama moet zich in de nacht van don- derdag op vrijdag hebben voltrokken en I werd gisteren, in de loop van de morgen 1 ontdekt. In de Talmastraat, op nummer 8. woonden kapitein M. P. van den Berg (34), zijn 29-jarige vrouw Christina van i den Berg-Platteel, de tweejarige Roland; en nog een zoon van zeven jaar, die: het lot van de rest van het gezin is f ontlopen. De tweejarige Roland leed aan keelont steking. De dokter had aangeraden te stomen", d.w.z. het vertrek waarin de jongen sliep met stoom te vullen. Voor dat doel had men een ketel water op het gaskomfoor gezet in de vrij kleine keuken. Zijn ouders bleven bij hem slapen. Waarschijnlijk raakte de keuken verzadigd met stoom en kon het gas wegens gebrek aan zuurstof niet verbranden. Het gas stroomde de keu ken in met het rampzalige gevolg. Het zevenjarig zoontje, dat vanmor gen in de keuken keek waarin hij niet zelf had geslapen, dacht dat iedereen nog sliep, heeft zich daarna aangekleed en is naar school gegaan. De moeder van mevrouw Van den Berg, die het verzoek had gekregen om I over te komen omdat Ronald zo ziek was, ontdekte het drama. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is o n s c h a d e 1 ij k voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en f 8.88. LONDEN (Reuter, U.P.I.) In Italië is hel op het ogenblik echt winter. Zware slagregens, hagel en sneeuwbuien heb ben in het noordelijke deel van Italië ernstig ongemak veroorzaakt. Op sommige punten ligt 80 centimeter sneeuw, ten gevolge waarvan zes dorpjes van de buitenwereld zijn afgesneden. Aan de Italiaanse Rivièra viel gisteren vijf centimeter hagel. Door de zware regenval zijn enkele rivieren o.a. in de Po-delta buiten hun oevers getreden. Zeer dichte mist heeft in Engeland op de zes dagen oude autosnelweg van Lon den naar Birmingham een ongeluk ver oorzaakt waarbij drie mensen het leven verloren en twee levensgevaarlijk wer den -ge-wand. Drie vrachtauto's en een ongevallenwagen van de politie kwamen daar met elkaar in botsing toen het zicht op sommige punten niet meer dan vijf j meter bedroeg. Eigen nieuwsdienst in een wattige deken. Het zicht was daar minder dan vijftig meter, zodat, alle vluchten van het vliegveld Brussel wer den afgelast. Binnenkomende vliegtuigen weken uit naar Luxemburg. eist de inrichting van voederakkers in die delen van de wildbaan. Bepaalde, niet te kleine terreinen dienen voorts bestemd te worden voor rustgebieden waar het hert alleen kan zijn en geen mens het mag verstoren. Van het staatswildreservaat nabij Apeldoorn verdient een vijfde deel deze bestem ming. Ook in het park de Veluwezoom is het zaak rustgebieden aan tg wij zen, hoe intensief dit terrein ook door de recreatiezoekenden mag worden gebruikt. Dat moet de mens, die zijn vreugde beleeft aan het zien van het edelhert met zijn machtige gewei, er maar voor over hebben. Het staatswildreservaat, de aanlei ding tot het onderzoek, komt er niet best af in de beschouwingen van de commissie. De borden met hun sterke verbodsbepalingen kunnen vervangen worden door kleinere met een minder uitvoerige tekst en een sympaJiieker formulering. Enige tot dusver voor het publiek gesloten wegen kunnen best worden opengesteld en een betere ont sluiting' door nieuwe wegen dient te w-orden verkregen. Zet bij de rustge bieden, die dus taboe zijn voor het DEN HAAG. Kort voor het ver trek van circus Krone uit Den Haag bleek dat het circus voor het dieren park Wassenaar een verrassing in pet to had. De directeur van het circus bood die van het dierenpark de drie grote Abessijnse leeuwen Keivin, Se- te en Rex aan. Het dierenpark heeft het grote geschenk in dank aanvaard. ROTTERDAM Twee Rotterdamse auteurs, Alfred Kossmann en Anton Kloppers zullen op woensdag 18 novem ber in de boekhandel Voorhoeve en Dietrich over hun eigen werk spreken, legging van de valse verklaringen als Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Ook in hoger beroep is de Dusseldorpse schrootfirma Hansa Rohstoff in het ongelijk gesteld ten aanzien van het beslag dat zij had laten leggen bij de Zeeuwse metaal maatschappij te Vlissingen. Het ge rechtshof in Den Haag heeft het von nis van de president van de rechtbank bekrachtigd en Hansa veroordeeld in de kosten van het proces. Dit proces is een van de vele, die over en weer zijn aangegaan als gevolg van de schrootfraude. Hansa had na het be kend worden van de valsheid der zg. derdelanden verklaringen, die door de Zeeuwse metaalmaatschappij bij partijen binnenlands schroot werden geleverd, be slag laten leggen op de persoonlijke be zittingen van de drie directeuren van de Zeeuwse metaalmaatschappij, teneinde verhaal te hebben op deze Nederlandse schrootfirma voor de eventuele schade die Hansa zou kunnen lijden als gevolg van de blokkering van twee miljoen Duitse mark op de rekening die Hansa had lopen bij de kas van het O.C.C.F., de organisatie die het verschil in prijs bijpaste op schrootleveranties wanneer sprake was van derdelanden schroot, dat van buiten het gebied der E.G.K.S. moest worden ingevoerd of dat daarmee gelijk was gesteld, zoals schroot dat van ge sloopte schepen afkwam. In kort geding vroegen de directeuren van de Zeeuwse metaalmaatschappij op heffing van deze beslagen. De president van de Middelburgse rechtbank hief de beslagen op, daarbij overwegende dat Hansa zelf de partijen schroot, die door derdelandenschroot had aangeboden aan het O.C.C.F. Hansa had aangevoerd, dat zij niet had geweten dat de derdelanden verkla ringen vals waren. Zij stelde verder, dat de Z.M.M, door de levering van binnen lands schroot onder dekking van valse verklaringen zich schuldig had gemaakt aan wanprestatie, onrechtmatige daad en bedrog, waardoor Hansa schade zou heb ben geleden. Ook zou schade zijn ontstaan, doordat Hansa door de fraude door het O.C.C.F. was uitgesloten als leverancier van der delandenschroot, op grond waarvan Han sa meende een vordering te hebben op de Zeeuwse metaalmaatschappij. Nadat Hansa tegen het vonnis van de president in Middelburg in ho-ger beroep was gegaan, stelde het Hof in Den Haag vast, dat Z.M.M. inderdaad valse ver klaringen bij het schroot had geleverd. Deze verklaringen zijn echter niet ge bruikt bij de export van het schroot naar Duitsland. De partijen binnenlands schroot werden echter, aldus het Hof, met de valse verklaringen door Hansa. in afwijking van de normale gang van zaken, aangeboden aan de vertegenwoor diger van het O.C.C.F. in Duitsland als derdelanden schroot. Deze ongebruike lijke wijze van doen is niet gevolgd door de Zeeuwse metaalmaatschappij, aldus stelt het Hof vast, maar door Hansa. Inmiddels heeft het O.C.C.F. de blok kering van de twee miljoen mark van Hansa opgeheven en het O.C.C.F. is weer zaken gaan doen met Hansa. Het O.C.C.F. heeft Hansa niet in rechten aan- de Z.M.M. als binnenlands schroot naar gesprok^ on^ terugbetaling te eisen van Duitsland waren uitgevoerd, onder over- Advertentie LONDEN. Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo, heeft te Bonn een poging gedaan om de steun van de Duitse regering te ver werven voor de gedachte dat ook de kleinere bondgenoten betrokken moe ten worden in het overleg dat vooraf gaat aan de topconferentie met Kroesjtsjef. De Duitse regering zou hem hebben laten weten dat zij tegen die gedachte is en dat zij van mening is dat. het Westelijk vooroverleg een kwestie is die alleen de Grote Drie (Verenigde Staten, Groot-Brittannië publiek, bordjes met de aanduiding en Frankrijk) aangaat. ..Terreinen voor wetenschappelijk on derzoek". zo stelt de commissie voor. j Zelfs zou de Westduitse regering niet Elk redelijk denkend mens zal er dan gevoelen voor de gedachte om zelf aan buiten blijven, aldus redeneert zijdat overleg deel te nemen, 'tenzij speci- psychologisch. liek Duitse kwesties worden besproken, Spaak heeft het plan om de Westelijke j 4ÏWI1 IIlicit! topconferentie zo nauw mogelijk te bin- den aan de vergadering van de Atlan- De wildbaan in de zuidoost-Veluwetischf raad, die op 15. 16 en 17 december is een duidelijke eenheid. Dus dient wor,dt §elVoude"' De iq Jrentie begint twee dagen later, op 19 december. Behalve de Duitse regering heeft ook de Franse bezwaren tegen het raadplegen van de kleinere bondgenoten, maar op andere gronden. Adenauer is van mening dat de Ver- enigde Staten, Groot-Britannië en Frank- i rijk verantwoordelijk zijn voor het ver- dere lot van Duitsland en dat overleg daarover alleen de zaak is van die lan den en van Duitsland zelf. De Franse opvatting is dat de grote ville, gisteren uiteengezet dat Frank-j rijk volstrekt geen haast heeft met het houden van een topconferentie. De Sowjetunie heeft door enige gebaren te kennen gegeven, dat zij ontspanning na streeft. Door nog enige tijd te wachten met de topconferentie geeft het Westen de Russen de tijd, nog meer bewijzen te leveren voor hun verlangens naar vrede, j „PYRAMIDE"-CENTRIFUÖE uiterst solide uitvoering (Electrolux!) droogt Uw was binnen S min. automatische rem - veilig! Sx gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen hebben absoluut geen invloed! "danst* niet - staat muurvast de rechtmatig uitbetaalde bedragen. Naar het oordeel van het Hof zijn de argumenten van Hansa omtrent de vor dering op de Z.M.M. te vaag, dat op grond daarvan aannemelijk is, dat Han sa inderdaad een vordering op de Z.M.M, zou hebben. Veeleer acht het Hof het aannemelijk, dat de K.S.G. is benadeeld. De Zeeuwse metaalmaatschappij en Hansa hebben zich naar het oordeel van het Hof ver rijkt ten koste van de Europese gemeen schap. Het Hof meent geen uitspraak behoe ven te doen over de vraag of Hansa van de valsheid der verklaringen die bij de partijen schroot waren gevoegd op de hoogte was. Rechtdoende in hoger be roep bekrachtigt het Hof het vonnis waar bij de beslagen van Hansa op de bezit tingen van de directeuren der Z.M.M. werden opgeheven en veroordeelt Hansa in de kosten van het proces. er ook een eenheid in het beheer te komen. Maar de wildbaan behoort aan vele eigenaren toe. Dan moet er maar een adviesinstantie worden gevormd die een coördinatie van het beheer op basis van vrijwilligheid kan bevorde ren. Doch ook in de zuidwest en noord Veluwe komt het edelhert voor. Wat is meer voor de hand liggend dan de vorming van één adviescommissie voor de gehele Veluwe? Voor de lo- Advertentie kale problemen in elk der districten mogendheden die lid zijn van de Navo kan deze dan met telkens andere le- ®e™aa' ee" verantwoorde den worden aangevuld. Welke laatste.1 Ulkheid dragen dan de kleine en daarom bijzonder waardevolle conclusie slechts j n. T S ?rn huTI™?» bnH.n" tnP te iuichen valt Volgens De Gaulle zijn die grote landen, toe te juicnen valt. dg Verenigde staten, Groot-Britannië. WesUDuitsland, Italië en Frankrijk zelf. In Parijs heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stilier in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat de RTM. de Rotterdamse tramweg maatschappij, zich binnen afzienbare tijd uit de bebouwde kom van Rotter dam zal terugtrekken. Al vele malen zijn over de oplossing van dit al zo oude probleem onderhan delingen gevoerd. Er is veel over ge- j sproken en er is veel over geschreven. Opnieuw zijn thans onderhandelingen gaande tussen het gemeentebestuur van 1 Rotterdam en de Roterdamse tram-j joer^ de dood om de hoek van de keuken- wegmaatschappij, maar thans hopen de; deur omdat daar een elektrische was- °- derhandelaars ,,in betrekkelijk korte j machine of centrifuge wordt gebruikt die tijd tot overeenstemming te komen. n]e^ afdoend is geaard. Menige huisvrouw, ,,De kaarten hebben nog nooit zojS zjcjj njej- eens bewust aan welk gevaar) goed gelegen als op dit ogenblik', zeiijry Zicb blootstelt en daarom richten de- de heer J. U. Schilthuis, wethouder voor ielektriciteitsbedrijven in Nederland zich j de bedrijven. [met een dringende vraag tot allen: Is; uw wasmachine en/of uw centrifuge vei-; Lig aangesloten? J Herman Krebbers zal op 28 november Mocht daaromtrent twijfel bestaan, SMAAD WERD ROEM NA DRIE EEUWEN Eisen nieuwsdienst ROTTERDAM In menig huisgezin PARAMARIBO. Naar aanleiding van de berichten over de verkoop van Surinaamse postzegels heeft de regering van Suriname aan de correspondent van het A.N.P. in Paramaribo een verklaring gezonden. in Lissabon concerteren met het sym-wendt u dan tot een erkende instalia- phonie-orkest van de Portugese hoofd-) leur die de geldende veiligheidsvoor stad. Hij speelt Mendelssohn en Mozart. J schriften op zijn duimpje kent. Een [goede beveiliging voorkomt ongelukken!; Bij een door het GEB te Rotterdam ingesteld onderzoek bleek verleden jaar dat in een bepaalde buurt ongeveer 20 j procent van de ingebruik zijnde was-; machines en centrifuges niet was ge aard en dus gevaar opleverde. Bij een onlangs voortgezet onderzoek bleek het gebruik van wasmachines en centrifu ges te zijn toegenomen maar het per centage onbeveiligde kwam onveran derd neer op ongeveer 20 procent. DE VASA, vlaggeschip vanj de Zweedse invasievloot zeilde als Europa's nieuw ste en grootste oorlogs schip, de haven van Stockholm uit. Met haar 64 kanonnen en de 470 koppen tellende beman- j ning was het de trots van de Zweedse marine. Een mijl bui ten de haven maakte een plot selinge windstoot een afschuwe lijk einde aan die illusie en vele levens. Het schip kapseisde. Dat was in 1628. Het grote schip was bestemd om de invasievloot tegen Duitsland te lei den. De jonge Zweedse koning Gustav Adolf had het slechtgebouwde schip zelf te water gelaten. Op die gedenk waardige tiende augustus in 1628 wer den de eerste activiteiten van de Vasa in de kiem gesmoord. Een zeer zwar- te bladzijde werd geschreven in de ge schiedenis van de Zweedse marine. sten hebben. Deze landen hebben in het buitenland eigen agentschappen voor de verkoop van postzegels gevestigd. Voorts is tot dusver niet gebleken dat vijf pro cent van de oplagen voor Nederland en de Antillen beschikbaar is. Gisteravond was de PTT nog slechts officieus bekend Daarin wordt gezegd, dat de Surinaam- met de „vijf-procents-regeling". Een me- se regering een overeenkomst met een looptijd van vier jaar heeft gesloten met de Lehmann Trading Company te New dedeling van de Surinaamse regering was nog niet ontvangen. De PTT weet Drie jaar geleden ontdekte de ama teur-archeoloog Anders Framzen oude geschriften, die over de Vasa gingen. Franzen berekende, dat het vijftig meter lange schip nog altijd op de bo dem -van de Saltsjön moest liggen. En zie, van die dag af zijn kosten noch moeiten gespaard om de Het Rotterdamse bedrijf nam daarom schandvlek van weleer te hervormen het initiatief tot een veiligheidscampag- tot ee" nationale trots. Want men rea- ne en dat initiatief heeft alom in den lande navolging gevonden. Overal wordt volgende week de aan dacht van de Nederlandse huisvrouw ge- vestigt op het euvel der nïet-geaarde dan ook niet beter of er zullen voor- wasmachines en centrifuges. Bedenk dal York. Volgens de bepalingen van het1 Iopig geen Surinaamse postzegels aan een elektrische schok dodelijk kan zijn! contract heeft Lehma.in de aileenverkooode filatelistenloketten verschijnen. Re- van postzegels in het buitenland. Dedactie A D.) firma mag echter alleen tegen de aan gegeven waarde verkopen. Soortgelijke overeenkomsten zijn door verschillende landen, zoals Israël en Zwitserland, ge sloten, aldus nog steeds de verklaring. De regering deelt voorts mede, dat vijf procent van iedere postzegeluitgifte beschikbaar wordt gesteld voor de ver- koop aan de filatelisten loketten in Ne derland en de Nederlandse Antillen.- Voor zover thans Surinaamse postzegels in Nederland worden verhandeld tegen i een hogere dan de aangegeven prijs, bestaat het surplus dus geheel uit de winstmarge van de handel. Van onze Haagse redactie (Deze verklaring van de Surinaamse regering maakt een vreemde indruk. Het is namelijk niet juist dat Israël en Zwitserland soortgelijke overeenkom-'Tweede Kamer mee. VENLO De veertienjarige Martin Pijpers uit Venlo is gistermiddag bij het spelen om het leven gekomen. De jongen was met een vriendje op het industrieterrein aan de Veldenseweg te Venlo een kuil aan het graven. Toen A die drie meter diep was stortte hij in. DEN HAAG. Minister Toxopeus wil Daarbij raakte Martin onder het zand op zijn departement een voorlichtings- bedolven. Alleen zijn hoofd bleef vrij. deskundige aanstellen. Op het ogenblik De andere iongen probeerde zijn wordt onderzocht hoe de voorlichtings- vriendje uit te graven, maar toen volg- tack ter hand kan worden genomen.! de een nieuwe instorting, waardoor Daarbij wordt ook gelet op de grote Martin helemaal onder het zand ver- liseerde zich, dat die zelfde Vasa nog vrijwel ongeschonden op de bodem moest liggen, en Zweden met een beet je geluk zich het gave bezit van een 17e eeuws schip kon verwerven. Peilingen van de marine wezen uit dat de ,,Vasa" op dertig meter diepte niet ver van de dokken moest liggen. De eerste proefduiken van de mari ne brachten aan het licht dat het oude schip onder een sliklaag van drie me ter dik lag. Men besloot de Vasa te lichten. Eerst werd de sliklaag zoveel moge lijk verwijderd, daarna een geul om het schip gemaakt en tenslotte wer den zes tunnels onder het schip door gezogen. Door deze tunnels trok men waalf staalkabels, die het schip moes ten lichten. - In de Persoonshaven te Rotterdam! verscheidenheid van onderwerpen, waar-dween. Te hulp geschoten arbeiders en is het lijk gevonden van de 78-jarige over behoefte aan voorlichting zou be-leden van de Venlose brandweer pro- D. J. Ambtman uit Rotterdam. Men staan. Dat deelt minister Toxopeus in, beerden de jongen te redden. Hij werd j vermoedt dat hij is gevallen van een zijn memorie van antwoord aan dei tenslotte gevonden, nog in leven, maar rijnschip, waar hij woensdagmorgen i later in het ziekenhuis is hij overleden, heen was gegaan. Het doel is bijna bereikt. JSog een hon derd meter zul de Vasa in haar hangmat van staalkabelmoeten liggen, om daarna aan de voet van de rots aan de grond gezet te worden. Dit werk geschiedde op een diepte van dertig meter, in ij-skoud water, terwijl de ijsgang in de winter, en de scheepvaart een hinderpaal vormden. Om de berging geen fiasco te laten worden, waardoor een tweede zwarte bladzijde inzake de ,,Vasa" zou ont staan, werd besloten het oude schip in de beschutting van het eiland Kastel- 'holmen te slepen, waar ongestoord door scheepvaart of ijsgang verder ge werkt kon worden. Op 20 augustus van dit jaar, na drie jaar ploeteren, werd de Vasa door de pontons Frigg en Oden uit de zuigen de klauwen van de modder gehaald. Het getij en het weer waren op deze dag bijzonder gunstig geweest en de duikers die onmiddellijk na het vrij komen van het schip naar beneden gingen konden rapporteren dat „den Gamla" (de oude), zoals zij het schip roemen, zich taai gehouden en geen 'chade ondervonden had. De eerste stap naar de volledige berging was een feit. Iedere dag brachten de Frigg en Je Odin het schip vijftig meter dich ter bij de beschutting van Kasteihol- men en enkele meters dichter bij de oppervlakte. Het duurde veertien da ten tot de 600 tot 700 ton van water loorweekl hout in de beschutting van Kastelholmen lag. Daar is men nu nog steeds bezig het schip uit de hangrna' van staalkabels te bevrijden en he! ongeschonden aan de grond te zetten, juist met het achterschip aan de op pervlakte. Hierna zal het conserveren een aan vang nemen. De duikers die iedere dag opnieuw dertig meter diep gingen, werkten in een inktzwarte duisternis, waar het licht van de schijnwerpers tegen de watermuur terugkaatste. Toch kennen zij elke spijker en elke groef in de planken. Zij kennen de „Vasa", zoals een blinde zijn eigen huis kent. Bijgelovig als zij zijn, heb ben zij een soort mythe om het schip, „den Gamla". ochten. Voor de bu. ander is het nog een onuitgema zaak of zij met „den Gamla", hel schip of de geest van de gezagvoerder bedoelen. Iedere keer wanneer iemand veilig naar boven komt, werpt hij een „tju- gofemöring" (het Zweedse kwartje) in het water, om den Gamla te bedan ken voor zijn hulp. Zij vertellen dat het altijd den Gamla is geweest, die een duiker die beneden in moeilijk heden verkeerde, een handje heeft ge holpen. Het gevaarlijke werk heeft bij de Vasa tot nu toe nog geen enkel ongeval veroorzaakt. Dat is te danken aan „den Gamla". üe in die drie jaar hun vriend is ge worden. De eerste duiker, die de „Va sa" onder water bereikte, was ook de eerste die na het verwijderen van de sliklaag in het binnenste van het schip drong. Men zegt, dat hij daar „den Gamla" heeft ontdekt. De duiker kwam veilig boven... met! tt-n vaatje 331 jaar oude boter. Nie- mand wilde ervan proeven behalve de duiker die na deze gevaarlijke on- derneming een onverwoestbaar ver trouwen in den Gamla had. Hij zei dat het wel lekker smaakte, alleen erg sterk. De volgende dag had hij een zware uitslag om de mond, maar dat waren dan ook de enige gevolgen. Tezamen met het vaatje zijn er al ruim 600 voorwerpen van de Vasa naar de oppervlakte gekomen: houten beelden, zeemeerminnen (ook van hout) en vele stukken rondhout. Zij vormen al een klein museum op zichzelf. Het zal nog wel twee jaar duren voordat de Vasa staat, waar men haar wil hebben, n.l. in het nog te houwen „Vasamuseum". Tegen die tijd_ zal naar een ruwe schatting drie miljoen kronen (ruim twee en een kwart miljoen gulden) uitgegeven zijn. Zelfs nu al heeft de „Vasa" de be langstelling van de Stoekholmers. Iede re dag kunnen zij de vorderingen bij de berging, in de kranten volgen. En iedere zondag staan op de rots waar men de pontons in de Saltsjön kan zien liggen, mensen te kijken. Aan een boom wordt iedere dag een soort bulletin gespijkerd, waarop de vorde ringen wereldkundig gemaakt worden. Het wachten is op de dag, dat de pontons twintig meter uit de wal de Vasa aan de grond zullen zetten. Men hoopt dat het achterschip boven wa ter zal komen. Dit brengt echter zijn bezwaren met zich mede. Hout dat zo lang onder water heeft gelegen verrot binnen korte tijd. wanneer het aan de buitenlucht wordt blootgesteld. Er zijn twee mogelijkheden om de invloed van de buitenlucht tegen te gaan: door met injecties het hout to doordringen met een bepaalde vloei, stof of het geheel in een soort vj« plastic-jasje te hullen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7