ZIJN KASSEM VERSTERKT (TROUWE) LUCHTMACHT J Wantoestand Hooger heide in de Kamer Straaljagers uit Rusland ruggesteun voor regiem VROUWELIJKE GEWONDE KNAAP HING STERK VERHAAL OP BONN: STREEP ONDER SCHANDAAL-KILB STRIJD KAN BEGINNEN Boost wilde zijn vrouw uit de weg laten ruimen Generale repetitie van reis naar negen landen De Bilt: Mist GETEMDE GOGGO PROEFKONIJN Vredeswoorden uit China PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Melk-blik j esactie werd succes zakdoeken DE GAULLE ERFT CAFÉ EN JUWELEN KOFFERS VIA DE BAND Vrees voor leven van expeditie JA MEVROUW. Mysterie in Den Helder opgelost Assistent van Adenauer kreeg auto cadeau Prijs van boter weer hoger Nederlanders breiden haven Duinkerken uit „Slotania" op slot Hoofdagent schiet zichzelf neer Eisenhower vertrekt 4 december Kolonel W. Drap er inspecteert elke kilometer Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991, Directeur JACQ DE SMIT - Chefrcd.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouterg 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4405 Zaterdag 7 november 1959 Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De maandag door ons blad gesignaleerde wantoestanden aan de nieuwe huizen in de Rubert- straat te Hoogerheide, een dorp on der Woensdrecht, zijn tot de Tweede Kamer doorgedrongen. Het socialis tische Kamerlid J. Bommer heeft er vragen over gesteld aan minister Van Aartsen en omdat de huizen door het departement van defensie zijn gehuurd minister Visser. Na er op te heb ben gewezen dat de (nieuwe) huizen „grove gebreken" ver tonen „en ook overigens niet zijn opgeleverd overeenkomstig de oorspronke lijke tekeningen en bestek" vraagt de heer Bommer of de ministers bereid zijn een objectief onderzoek te laten instellen of de gebreken risico voor de bewoners opleveren. Is het juist vraagt de heer Bommer voorts dat in afwijking van het aanvankelijke advies van het ge meentebestuur de huurprijs is vast gesteld op het door „defensie" en de bouwer overeengekomen bedrag van 65 gulden per maand? De heer Bommer informeert welke maatregelen de ministers denken te nemen om aan het ongerief een eind te maken en suggereert een huur prijs in rekening te brengen die meer in overeenstemming is met het geboden woongerief. J. Bommer Rechter reed mee Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. De Groningse kantonrechter mr. W. J. Benes heeft gisteren een proefrit gemaakt met een getemde Goggomobile, een Gog- go, voorzien van een installatie die het onmogelijk maakt dat het wa gentje harder rijdt dan twintig kilo meter per uur. Mr. Benes vond de rit noodzake lijk om in een door de importeur van Goggomobile uitgelokte zaak te kunnen beslissen of er voor een Goggomobile die niet sneller kan rijden dan twintig kilometer per uur, al dan niet een rijbewijs nodig is. Een van de belangrijkste punten is of de installatie die de snelheid van het wagentje beperkt gemakke lijk is te verstellen. Na de proefrit werd de Goggo daarom op een smeerbrug gezet en lieten monteurs zien wat er allemaal moest gebeu ren om de afstelling te wijzigen. De kantonrechter had de proefrit zelf willen maken, maar hij kon dat niet doen door een geblesseerde enkel. Nu werd hij gereden door de importeur van Goggomobile. Ook de officier van justitie reed mee. Het wagentje voerde geen nummerbor den. Wel was het voorzien van een rond rood omrand bord: 30 KM. Mr. Benes zal op 20 november uitspraak doen. DEN HAAG. Tot dusver zijn bij het bureau van het Nederlandsehe R90- de Kruis in Den Haag 25.245 blikjes melk binnengekomen voor de kinderen van de Algerijnse vluchtelingen. De blikjes-melkactie van het Jeugd Roode Kruis is nu afgesloten; verwacht wordt evenwel dat de resultaten nog groter zullen worden omdat vele afdelingen door de herfstvacantie de opbrengst nog niet naar Den Haag hebben kunnen stu ren. Met inbegrip van de resultaten van de eerste actie, die in juni werd gehou den. heeft de Nederlandse jeugd nu al meer dan 110.000 blikjes melk voor nood lijdende kinderen in Marokko en Tune sië bijeengebracht. Advertentie Om nooit te vergeten t - Eigen nieuwsdienst BEIROET In de Iraakse havenstad Basra worden op het ogenblik enige schepen gelost, die vliegtuigen uit de Sowjetunie aanvoeren. Het zijn straaljagers die bestemd zijn voor de luchtmacht van Irak. Er bevinden zich reeds zeer veel Russische vliegin- structeurs in dat land, maar met elk schip komen er weer nieuwe mee. Ook in het verleden heeft Irak vele straaljagers uit de Sowjetunie ontvangen. De nieuwe zendingen zouden echter verband houden met de politieke toestand in het land en moeten dienen als wapen voor premier Kassem om zich te handhaven als pion van Moskou in een land dat van nature van het communisme niets moet hebben. Enige steun iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiim Volgens westelijke diplomaten in Beiroet is de Iraakse luchtmacht het enige onderdeel van de strijd krachten waarop Kassem, die reeds vele weken in een ziekenhuis ligt, kan rekenen. Het leger heeft al meer dan eens bewezen dat het onbetrouwbaar is en er zijn naar verhouding weinig communistische legerofficieren. In de luchtmacht is dat anders. Twee van de bevel hebbers staan als goede communis ten te boek. Russische en Tsjechische wapens voor het leger worden weinig meer aangevoerd. In geval van een nieuwe burgeroorlog zou de lucht macht de doorslag ten gunste van een communistisch gezind regiem moeten geven, terwijl het leger zich naar alle waarschijnlijkheid juist tegen Kassem en de commu nisten zou keren. Niet hersteld iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de opstand in het voorjaar, te Mosoel, is dat al gebleken. De luchtmacht bleek toen in haar ge heel achter Kassem te staan, ter wijl het juist troepen van het leger waren, die de opstand uitvoerden. Premier Kassem is nog altijd niet geheel hersteld van de wonden die hij opliep bij een aanslag. Die aan slag had hij zelf voorspeld, naar hij kortgeleden meedeelde, en hij heeft ook gezegd dat het lang niet onmogelijk is dat er nog meer aan slagen zullen worden gepleegd. PARIJS (Reuter) President De Gaulle is eigenaar geworden van een bar in Nimes. Een bewonderaarster van de grote president is vorige maand op 90-jarige leeftijd overleden en liet hem deze na. Uit het testament blijkt verder, dat de president van haar ook een hoe veelheid juwelen en 350.000 francs heeft geërfd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De douane formaliteiten op de luchthaven Schiphol zullen in het voorjaar van 1960 worden vereenvoudigd. Proeven met het nieuwe systeem zullen worden begonnen wan neer de verbouwing van de aan komsthal op Schiphol gereed zal zijn. Men hoopt het systeem dan voor de zomerdrukte geheel en al te hebben ingevoerd. Met de op een modernere leest geschoeide formaliteiten hoopt men de wachttijd van de aan komende passagiers drastisch te bekorten. Bij het nieuwe systeem krij gen de passagiers in de vlieg tuigen reeds een formulier uitge reikt, waarop zij moeten invul len of er iets valt aan te geven. Terwijl de passagiers het vlieg tuig verlaten, zal de bagage naar een transportband worden ge reden, die voor het stations gebouw staat opgesteld. Op deze wijze bereiken de koffers de douane voordat de passagiers nog binnen zijn. Door middel van een elek trisch oog wordt de bagage in zeer korte tijd via een cijfer- systeem naar de verschillende afdelingen van de douane ge dirigeerd. Intussen hebben de douaniers dan de formulieren bekeken en de daarvoor in aan merking komende koffers gevi siteerd. Als alles gaat zoals men zich voorstelt, zijn de formaliteiten dus reeds achter de rug wanneer de passagiers de douane-afde ling hebben bereikt. KATMANDOE (A.P.) Sedert drie weken worden 32 mensen ver mist, die deelnamen aan een expe ditie, die de berg Goeari Shanker bij de Tibetaans-Nepalese grens probeerde te bestijgen. Men vreest, dat de gehele expeditie is veron gelukt. Advertentie Een genot, dat U ze niét meer hoeft te strijken, de no-lron-o ver he inden van Uw man. Maar dat geel worden en op den duur tóch kreuken? Ook dat nooit meer! Ze kunnen hagelwit en kreukvrij blijven. Be* handel ze zo nu en dan, né het wassen, met echfa.wolwit. Ja, die zelfde wolwit van echf a, die Uw vergeelde wol weer smetteloos wit en elegant maakt. Eigen nieuwsdienst DEN HELDER Een week lang heeft men zich in Den Helder afge vraagd wat voor een ongeluk de veertienjarige scholier H. B., die vorige week donderdag op klaar lichte dag door een politieagent be wusteloos in een voetgangerstunnel was gevonden, wel was overkomen. De jongen was er ernstig aan toe, want in zijn lever zat een scheur van ongeveer drie centimeter. In het Sint Lidwina ziekenhuis onderging hij een operatie Toen hij weer bijkwam, vertelde hij zijn moeder dat hij zich nagenoeg niets meer kon herinneren. Er volgde een vrfJWhV verhaal, dat hij een harde trap in zijn buik had gevoeld en dat er toen een oud mannetje met een bril en een snor boven hem had ge staan, waarna hij zijn bewustzijn verloor. Gedacht werd dat iemand hem van achteren met een fiets had aangereden en lafhartig was doorgereden. Deze mening werd versterkt door een tienjarig jongetje, dat kwam Van onze correspondent BONN. Een strafkamer van de rechtbank te Bonn heeft besloten de aanklacht tegen de voormalige persoonlijke assistent van bonds kanselier Adenauer, Hans Kilb, en tegen de directeur-generaal en een der directeuren van de Daimler- Benzfabrieken, Könnecke en Stae- iin, in te trekken. Indien het open baar ministerie te Bonn geen nieuwe poging zal wagen om tegen dit van corruptie beschuldigde drietal toch een proces aanhangig te maken, zal hiermee een streep gezet zijn onder een van de meest geruchtmakende corruptiegevallen in de Westduitse hootüstad. Hans Kilb (50 jaar) was van 1951 tot het voorjaar van 1958 de persoon lijke assistent van bondskanselier Ade nauer. Te Bonn ging hij door voor een actieve en correcte ambtenaar, maar in juni 1958 beschuldigde men Kilb van corruptie en daarna volgde een waar offensief tegen Kilb, die inmiddels be noemd was bij Euratom te Brussel. PERZISCHE ORDER Kilb zou volgens de beschuldigingen op meer dan gewone wijze gepoogd hebben de Daimler-Benzfabrieken te Stuttgart aan een enorme opdracht te helpen. Het ging om een Perzische or der van 750 autobussen ter waarde van 60 miljoen mark. die ten slotte inder daad bij Daimler-Benz terechtkwam. Kilb zou allerlei bureaucratische moei lijkheden voor Daimler-Benz overwon nen hebben en in ruil voor deze goede daden bedacht zijn met menig present je. Zo zou hij een auto van Daimler- Benz hebben „geleend", waarbij de au- AMSTERDAM. Als gevolg van het wegvallen van de Duitse invoer rechten en de daardoor van die zijde gestegen vraag is de voorlopige afre- kenprijs van boter weer met twaalf cent per kilo verhoogd. De consumen tenprijs komt daardoor op 1,73 tot 1,76 per pakje van 250 gram. tofabriek belasting, benzine en onder houd betaalde. In november 1958, precies een jaar ge leden, diende het openbaar ministerie te Bonn een aanklacht tegen Kilb in en sindsdien is dit geval het school voorbeeld genoemd van de vrij talrijke corruptieschandalen, die het politieke leven van de kleine Westduitse hoofd stad garneerden. Kilb zat zelfs drie maanden in voorlopige hechtenis. Bondskanselier Adenauer deinsde er niet voor terug om de beide officieren van justitie in de zaak-Kilb te attaque ren, omdat zij zijns inziens een ver hoor van de kanselier zelf onjuist ten nadele van Kilb zouden hebben geno tuleerd. Adenauer eiste zelfs een twee de verhoor, waarna men hem verweet dat hij als regeringschef had ingegre pen in een zaak, die nog sub judice was Het openbaar ministerie te Bonn liet Kilb ten slotte vrij, maar maakte een zaak aanhangig zowel tegen Kilb als tegen Könnecke, Staelin, de Daimler- Benz-vertegenwoordiger te Bonn, Hum- melsheim, en de voormalige ambtenaar van het ministerie van verkeer. Brom- bach. De stand van zaken op dit ogen blik is, dat Kilb, Könnecke en Staelin zeer waarschijnlijk vrijuit zullen gaan, maar dat tegen de mindere goden Brombach en Hummelsheim een pro ces aanhangig zal worden gemaakt. Te Bonn heeft dit besluit van de rechtbank geleid tot een politiek debat van de eerste orde. De socialistische oppositie ging gisteren fel te keer te gen de beslissing van de strafkamer te Bonn. De C.D.U. evenwel klaagde over het feit. dat haars inziens Kilb drie maanden onschuldig gevangen heeft ge zeten. vertellen hoe hij had gezien dat H. B. door iemand op een zwart-wit geblokte fiets was aangereden. Dit nu was net iets te veel van het goede, want toen werd de poli tie wantrouwend. Zij voelde de bei de jongens nog eens duchtig aan de tand en toen bleek dat zij met twee fantasten te doen had. H. B. was namelijk boven op een muurtje ge klommen om door de ramen van de ulo-school te kijken. Toen was hij uitgegleden en met zijn buik boven op een paaltje gevallen. Het myste rieuze verhaal had hij verzonnen om zijn domme gedrag te verbergen. op 10 november wordt in Londen Miss World gekozen. De meeste meisjes, die aan dit fes tijn deelnemen zijn al in de Engelse hoofdstad aangekomen. Onder grote belang stelling brachten de meisjes in hun nationale kostuums een bezoek aan het Lagerhuis. {NDRRIEN Rottschafer vertegenwoordigt ons land. Zij staat wat weg gedrukt tussen allemaal hoofden. De pijl wijst haar nog net aan. Indien men goed kijkt ziet men haar puntmuts, die op schoonheidswedstrijden tot het Nederlandse na tionale kostuum schijnt te be horen. De meisjes wacht een bijzon der harde strijd in schoonheid, die met grote vinnigheid zal worden gestreden. DEN HAAG (ANP) Het Nederland se aannemersbedrijf Zanen Verstoep heeft van de Franse regering opdracht gekregen om samen met een Frans be drijf de haven van Duinkerken met een nieuw havenbassin uit te breiden. Het karwei is aangenomen voor 46 miljoen gulden. LORBACH GETUIGT: DUSSlELDORP (Reuter) Werner Boost, de man die vijf mensen onder wie twee minnende paartjes zou hebben vermoord, heeft volgens Franz Lorbach, die zijn medeplichtige zou zijn, gezegd, dat deze de vrouw van Boost zou moe ten laten verdwijnen, als Boost gearres teerd zou zijn. Boost had voor de manier waarop zijin echtgenote moest verdwijnen, speciale instructies gegeven. Lorbach had echter zoveel medelijden met Margarete Boost, dat hij in plaats van haar te vermoor den, de vrouw elke week twintig mark toestopte nadat Werner Boost was ge arresteerd. „SCHEMERTOESTAND" Het proces tegen Boost en Lorbach is gisteren voortgezet. Boost wordt beschul digd van vijf moorden en twee pogingen daartoe Lorbach staat terecht voor een moord en eveneens twee pogingen tot moord. Boost ontkent nog steeds iets met de aanslagen uitstaande te hebben. Lorbach vertelde de rechtbank, dat hij voortdu rend in een schemertoestand1 verkeerde door de tabletten, die Boost hem gaf. Daarnaast gebruikte hij nog morfine en andere opwekkende middelen. DANK ZIJ RADARDIENST Verkeer op mistige Waterweg normaal Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Alle schepen, die gisteren de Nieuwe Waterweg op voeren of naar zee vertrokken, hebben wegens de mist gebruik gemaakt van de radar- dienst van het loodswezen. Dank zij die dienst was het scheepvaartverkeer te Hoek van Holland maar weinig minder dan onder normale weersomstandig heden. Gisteren werden tegen de zestig binnenkomende schepen beloodst. Nor maal zijn dat er slechts enkele meer. „Radardienst van het loodswezen" klinkt heel eenvoudig, maar de organi satie die letterlijk en figuurlijk achter de schermen zit, heeft haar handen vol om te komen tot deze prestatie, die men genegid is als gewoon dagelijks werk te beschouwen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De speelclub Slotania, die op 24 oktober in de Amsterdamse Slotermeer werd ge opend, heeft gisteren de deuren weer moeten sluiten. Dit gebeurde op last van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, die de ex ploitant en uitvinder van het zo genaamde behendigheidsspel, de Duitser M. Gustavus meedeelde, dat het spel volgens oordeel van de of ficier onder de verboden hazard spelen valt. De heer Gustavus werd de gele genheid gegeven zijn club gister avond eigenhandig te sluiten. In dien dit niet zou gebeuren, kon hij de sterke arm van de politie ver wachten. De exploitant heeft daar op tot het eerste besloten. Het spel materiaal heeft hij bij de politie in geleverd. Intussen is tegen de heer Gustavus proces-verbaal opgemaakt en de officier heeft tot vervolging besloten, om een principiële uit spraak uit te lokken. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN Bewoners van een donker steegje aan het Lage der A in Groningen vonden daar gisteravond het lijk van de veertigjarige hoofdagent van politie J. Pilon. Zijn pistool lag naast hem. Hoofdagent Pilon zou gisteravond in de buurt van het Lage der A overtollige duiven neerschieten. Zijn collega's ne men aan dat hij de trekker van zijn pistool per ongeluk heeft overgehaald bij een laatste controle van het wapen en zo zichzelf heeft neergeschoten. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Het bezoek dat pre sident Eisenhower volgende maand aan negen landen brengt en waarbij hij per vliegtuig zal reizen wordt zo grondig voorbereid, dat de 33.000 km lange vliegtocht eerst geheel zal worden gere peteerd, uiteraard zonder het staats hoofd aan boord. Ook voordat Eisenhower onlangs kor te bezoeken aan enkele Europese hoofd steden bracht, hield men een dergelijke repetitie. Dat was onmiddellijk voor Advertentie now made in Holland with imported tobaccos Kroesjtsjefs reis naar de Verenigde Sta ten. Kolonel William Draper, de persoon lijke piloot van de president, maakt de repetitievlucht met een Boeing 707, vooral om te zien of dit grote vliegtuig met straalaandrijving alle vliegvelden op de route kan aandoen. Men ver wacht bijvoorbeeld dat het toestel niet in Kaboel, de hoofdstad van Afghanis tan kan landen. In elk geval wordt er een kleiner vliegtuig gereed gehouden met schroef- aandrijving, de Columbine III. Dat kan onmiddellijk, indien nodig, worden inge schakeld. Ook de Pakistaanse steden Karatsji en Rawalpindi, de zetel van de rege ring, schijnen niet over een vliegveld te beschikken, dat geschikt is voor een Boeing 707. Eisenhower zal omstreeks 4 decem ber uit Amerika vertrekken en dan ach tereenvolgens Italië, Turkije, Pakistan, Afghanistan, Indië, Perzië, Griekenland, Frankrijk en Marokko bezoeken. Op 19 december begint in Parijs de topconferentie van de westelijke landen, waarbij de Amerikaanse president aan wezig zal zijn. Nog voor Kerstmis vér- wacht men de president terug in zijn land. Het Vaticaan maakte intussen bekend dat de paus Eisenhower tijdens zijn be zoek aan Rome zal ontvangen. PEKING (Reuter) De wereld zal kunnen rekenen op „een duurzame vrede" indien de „vredelievende naties" volharden in hun streven naar „verdere isolatie van de oorlogzuchtige imperia listische kringen in Amerika". Deze mening werd gisteren verkondigd door Peng Tsjen, een lid van het Politburo van de communistische partij van de Chinese Volksrepubliek. Peng Tsjen voerde het woord in een bijeenkomst ter gelegenheid van de 42e verjaardag van de Russische oktober revolutie Hij beschreef de Chinezen en Russen als „de meest trouwe wapen broeders" die hij zich kon denken, wa penbroeders die altijd bondgenoten zul len zijn. De huidige toestand in de wereld biedt thans volgens Peng Tsjen meer kansen op vrede en wordt ongunstiger voor „de imperialistische oorlogsmachten". De Amerikaanse regering heeft zich volgens hem nu gedwongen gezien zich uit Ie spreken voor de vrede en akkoord te gaan met het voorstel van de Sowjetunie over het beleggen van een topconferentie. Op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking, overigens droog weer. Zwakke, la ter matige wind uit oostelijke rich tingen. Vrij koud. MIESJE: Had ik daar nu maar geld voor! 8 NOVEMBER: zon op 7.46, zon onder 17.01; maan op 14,18 9 NOVEMBER: zon op 7.47, zon onder Olm! mMn °P 14'45' maan

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1