VIJFTIEN BEDRIJVEN VOELEN VOOR VESTIGING IN Ruime variatie mogelijk GOES Uitbreiding tuinbouw werkgelegenheid biedt meer Waterleiding laat op antwoord wachten India's schip aan de grond Plattelander moet meedenken Vrijdag 6 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Doopbelofte en schoolkeus JT? SS "S££ SS «"'"«ellng.k.rn „p Zuid- Goede kansen voor ontwikkelingskern Feest in Kapelle V erenigingsgebou w krijgt aanbouw Uitvoering Zeeuws Kamerorkest Te weinig personeel bij de kraamzorg BEVORDERINGEN Groene Kruis in Stavenisse vierde 40-jarig bestaan KRITIEK VRIELING NOG ONBEANTWOORD Van Steenberghelaan |een besloten zitting, die e blijft laan Platanen Bevrijding DR. C. DE GALANSOCIAAL-ECONOOM BIJ E.T.I.: Ds. A. J. Jorissen (Alphen) jeugdpredikant voor herv. geref. bonden Eerste ringmiddag van Schouwse C.J.V.F. NOORDZEEBOULEVARD 16 NOVEMBER GEREED Kopje duikelen per auto Protestants-Christelijk IV E doopbelofte heeft met de school- keus niets te maken. Dat vindt althans dr. A. de Wilde, Ned. Herv. predikant te Nieuwe Niedorp in Noord- Holland. Hoe men het ook wendt of keert, schrijft hij in de Schager Cou-jvan Goes heeft op het ogenblik rant, de bijzondere school staat niet in contact met vijftien bedrijven, die de doopbelofte. er -n prjncjpe Voor voelen zich „Christen rijn in <le Nederlandse Beveland te vestigen, menie ving", duidelijk heeft uitgespro-' Hoewel het gemeentebestuur reeds ken, dat waar maar enigszins moge-spoedig na het bekend worden van de lijk, eenheid en samenwerking gebo-afwijzing van Goes als ontwikkelings- n ij j-i kern bleek, dat er m industriële krui den is. De grondgedachte van dit ge- j gen vrjj veel animo bestond voor de schrift is nog steeds volgens dr. Destichting van nieuwe bedrijven of ne- Wilde „het zout van het christelijk venbedrijven, heeft de interesse, die in geloof moet „iet apart gehouden wor- de d°rie den, maar dooi de spijs heen geroerd j industrieën, waarmee B. en W. in con- Dr. De Wilde kan in de doopbelofte j tact waren gekomen, zijn de besprekin de bijzondere school niet vinden. Hij gen beëindigd zonder positief resultaat raaf relfs vprder reo-f dat wie met Deze bedrijven zullen zich niet in Goesi gaat zelis verder en zegt, aat wie mei vestigen doch de oorzaak daarvan ligt de doopbelofte op dit terrein aan komtnje^- jn feit, dat men het centrum dragen de logica vertrapt. van Zuid-Beveland niet aantrekkelijk ge- Advertentie GOES. Het gemeentebestuur ren, zodat er geen concurrerende bedrij- ven ontstaan. Hoe zou het toch komen dat deze predikant tevergeefs gezocht heeft? Zou het niet kunnen zijn omdat hij niet wilde vinden? Inderdaad, de bij zondere school staat niet zo genoemd in de doopbelofte. Waarom niet? Om dat deze er toen nog niet was, er nog geen behoefte aan bestond. Omdat de van de overheid uitgaande scholen christelijke scholen waren. Interessant is in dit opzicht bijv. de instructie van de stad Den Briel. In artikel 7 staat dat de onderwijzer de Catechismus aan de kinderen moet leren en ze de psalmen Davids moet leren zingen. De verhouding tussen kerk en staat was zo geregeld, dat de kerk de auto riteit van de staat op onderwijsgebied erkende, terwijl de kerk het recht be hield om te bepalen, wat op het stuk der religie onderwezen moest worden en om het toezicht uit te oefenen op Een van deze industrieën is eventueel bereid tien h.a. maagdelijk terrein bij de haven te kopen van het gemeentebe stuur en deze grond dan zelf geschikt te maken voor de bedrijfsuitoefening. Gaat de stichting van deze fabriek door, dan zullen daarin ongeveer 150 perso nen werk vinden. MACHINES Vrijwel zeker is de vestiging van een fabriek, die machines voor houtbewer king maakt. Het bedrijf, dat op het ogen blik is gevestigd in de randstad Hol land, moet wegens het ontbreken van uitbreidingsmogelijkheden, naar een an dere gemeente vertrekken en heeft het oog geslagen op Goes. In dit bedrijf werken ongeveer 25 mannen. Op het ogenblik wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van wer ving van personeel in Goes en omgeving. Is het resultaat daarvan gunstig, dan kan overbrenging van het bedrijf naar Zuid-Beveland tegemoet worden gezien. De kern van het personeel zal ook ver huizen naar Goes. In een hal, die op het industrieterrein zal worden gebouwd, zal de thans in Yerseke gevestigde fabrièk van kunst harsen een plaats krijgen. Men schat na verloop van enige tijd ongeveer twaalf personeelsleden nodig te hebben. Voorts voert het gemeentebestuur nog besprekingen met een papierverwerken- de industrie, een houtbewerkingsbedrijf en met een Amerikaanse industrie, die zullen ook andere artikelen deze fabriek chemische artikelen op de markt brengt. verlaten. In de omgeving van Goes is I een onderzoek ingesteld naar he,t aan-Él wezig zijn van arbeidskrachten en ge-} bleken is, dat aan de behoefte van de! bedrijfsleiding kan worden voldaan. Het bedrijf kan beginnen in een ge-1 deelte van eèn bestaand bedrijf, de Goe- noeg vindt, maar is gelegen in de in terne sfeer van de betrokken bedrijven, zoals bijv. het ontstaan van een finan cieel risico, dat de geldgevers van het betrokken bedrijf te groot achten. KOELKASTEN Vrijwel zeker is de oprichting van een fabriek, die koelkasten produceert. De leiding van dit bedrijf, dat denkt te be ginnen met 25 personeelsleden, is reeds in het bezit van orders. Men zal zich niet beperken tot de pro ductie van koelkasten, doch op de duur maf. Een beton-bedrijf met vier werkkrach ten tijdelijk gevestigd op de oude haven, heeft reeds uitbouwplannen. Bo vendien hebben B. en W. nog contact de bekwaamheid en de rechtzinnig- met drie andere betonindustriëlen. die heid van de onderwijzers. echter elk een ander produkt produce- Ieder die geen onbekende is in de geschiedenis van de school, haar wet geving en de staatkundige ontwikke ling van ons land weet, dat de door de overheid gestichte en onderhouden scholen wel ver af staan van wat voor de negentiende eeuw normaal was. Krachtens artikel 42 is het de onder wijzers verboden godsdienstlessen te geven en voldoet de openbare school niet aan wat de doopbelofte van de Voor schipperskinderen KAPELLE In het veilinggebouw worden op het ogenblik volop voorbe reidingen getroffen om a.s zaterdag de schipperskinderen uit Zeeland en West- Brabant een onvergetelijke feestdag te bezorgen. Van Leer's Vatenfabriek in AAGTEKERKE. Met algemene stem men heeft de gemeenteraad besloten een krediet van 10.000 te verlenen voor een aanbouw aan het verenigingsgebouw, waarin een zuigelingen- en kleuterbureau zullen komen. Ook ging de raad akkoord met de verbetering en uitbreiding van de straatverlichting. Bij de Bank voor Ned. gemeenten werd een krediet in I rekening-courant vastgesteld op 80.0000. Het bestuur van de gerefgemeenteschool I had tot B. en W. het verzoek gericht om i een vergoeding voor een aparte onder wijzeres nuttige handwerken. Kosten 780. De meerderheid van B. en W. vond een aparte kracht overbodig en voelde dan ook niets voor een vergoeding. De heren S. Verhage (sgp), J. Moens (ar) en S. de Visser (sgp) stemden voor het ouders eist: het kind in de voorzeide Amsterdam' bestaat" namelijk"4Ó""jaar en p6 h* leer naar uw vermogen te onderwijzen, i viert dit met een feest voor de kinderen y^gs^Cz ch) S ^e Visser Pz en L J. te doen en te helpen onderwijzer. van de schappers. Maljers (ch) onthielden zich van stem- Door het in de vorige eeuw voort- Daarom zijn ongeveer 2500 schippers- ming. Dit laatste drietal wilde eerst advies gezette proces van neutralisering en ontluistering van de openbare school heeft deze zichzelf mijlenver verwij derd van wat de kerk mag eisen. In 1953 vermaant de Ned. Herv. kerk de ouders, die aan de openbare school de voorkeur geven, er op aan te dringen, dat ook daar het onderwijs gedragen worde door de erkenning van en de eerbied voor het Evangelie. Het is de taak van de kerk te streven naar kerstening van het onderwijs, dat van staatswege wordt gegeven. In 1952 verklaart de Ned. Herv. kerk, dat de kerstening van het onderwijs niet tot een volledige oplossing kan komen, wanneer niet tevens een principiële herziening van de wettelijke kaders voor het onderwijs binnen het ge zichtsveld komt. In het herderlijk schrijven van 1955 wordt de keuze tussen algemene en eigen organisatievormen en samen levingsverbanden afhankelijk gesteld van de streek waar men woont en van de gezindheid van dat bevolkingsdeel. Dit schrijven vervolgt dan echter en hier is de school bij betrokken en dat mag niet worden overgeslagen „Naarmate de doelstelling in een nau wer verband staat met de opvoeding en vorming van de mens, zoals bijv. in het gezinsleven, in het onderwijs, in het vormingswerk en in de jeugd verbanden het geval is, zal men er ook des te nauwlettender op hebben toe te zien, dat de geestelijke waarden die daarbij in het geding zijn tot hun recht komen, althans niet in verdrukking worden gebracht". Het lijkt ons onjuist en in strijd met de kerkelijke uitspraken wanneer men bijv. van de zijde van de openbare school zo graag schermt met een kerkelijke sanctie, indien men niet aan de door die kerk gestelde voor waarden voldoet. Het gaat nl. niet alleen om eerbied voor het evangelie doch om erkenning van het evangelie. In gemeenschap met de belijdenis van het voorgeslacht vraagt de Ned. Herv. kerk om een opvoeding, ook in het schoolse verband, waarbij de vrije werking van het evangelie gewaar borgd is en waar de ouders-leden der kerk hun kinderen kunnen doen opvoeden in de voorzeide leer, zoals die is samengevat in de belijdenis geschriften der kerk. Zolang de wettelijke kaders en we denken hier speciaal aan artikel 42 der l.o.-wet niet dusdanig zijn aan gepast aan de voorwaarden die de kerk stelt voor een verantwoord op- voedingsdoel mist de openbare school het recht de kerk voor haar wagen te spannen. Dit betekent niet, dat de kerk dan maar werkeloos moet toezien. Zij zal de nog wettelijk gegeven moge lijkheden moeten uitbuiten om haar boodschap uit te dragen waar dit maar enigszins kan. Die mogelijkheid opent o.a. artikel 26 der l.o.-wet. Voor het bijzonder prot. chr. onder kinderen in de leeftijd van 715 jaar in ons land zaterdag voor dit feest uitge nodigd. Het wordt gehouden in zeven plaatsen in ons land', namelijk in Hon- selersdijk, Groningen, Kapelle-Biezelinge, Zwolle, Lisse, Nijmegen en 's-Hertogen- bosch. In Kapelle-Biezelinge zullen ongeveer 400 schipperskinderen zijn. Zij komen om half tien met -bussen in. het veiling gebouw aan. Dan staan jeugdleiders van de stichtiing „Sport en spel" en „Kerk en wereld" reeds klaar om deze kinde ren beziig te houden met creatieve arbeid. Om half een begint de gezamelijke maaltijd en daarna is er sa.menza-ng. De kinderen va-n de schipperssobooi in We- meldinge zullen daarbij zorgen voor de entourage bij deze samenzang. Vervol gens is er beoefening van sport en spel. Om half vier begint een quiz, ó'ie in Kapelle zal worden geleid door Karin Kraaykamp. Om kwart over vi:er -begint er een landelijke quiz waaraan wordt deelgenomen door alle winnende groe pen in-de zeven plaatsen van ons land. Van kwart over vier tot vijf uur is er een landelijke samenzang onder leiding va-n de Karekieten met hun dirigent de heer Francois. Dit programma zal vermoedelijk wor den uitgezonden in het kinderuurtje van de K.R.O. die middag. inwinnen bij de inspecteur. Wel besloot de raad tot aanschaf van voetenmatjes voor de school, kosten 459. In de rond vraag" vroeg de heer Moens naar verbete ring van de Kalshoekweg. De voorzitter, burgemeester J. Geuze, zegde toe deze kwestie op te nemen met het Wegschap Walcheren. GOES. „Bastien en Bastienne" vor men een zeer gelukkig paartje, maar door zijdelingse avontuurtjes van Bastien dreigt het met de liefde mis te gaan. Het is de herderstovenaar Colas ten slotte die Bastien en Bastienne weer bij elkaar brengt. Ziedaar de korte inhoud van de opera „Bastien und Bastienne", die het wonderkind Mozart al op 12-jarige leeftijd schreef. Een jeugdwerk dus, met alle kenmerken van dien, maar waarin tevens al de bijzondere grootheid van dit latere genie doorschemert. Het was dit vrolijk zangspel, dat don derdagavond het hoogtepunt vormde van het concert dat door de stichting Zeeuws Kamerorkest in de Prins van Oranje te Goes werd gegeven. Een concert dat in alle opzichten geslaagd genoemd mag worden. Het waren de sopraan mevrouw A. Tamminga-Buthfer, de tenor MacLean en de bas P. Eykenboom, die al zingend en acterend aan deze opera gestalte ga ven. Een Zeeuwse, die dus tussen twee „geleende Hollanders", beiden nog stu derend aan het Rotterdams conservato rium, voor wie mevrouw Tamminga, vooral zingend, zeker niet onderdeed. Alle lof dan ook voor deze Goese zan geres, wier prestaties vooral in de aria „Wenn mein Bastien weint im Scherze" en het slotduet vermeldenswaardig zijn. Ook de voortreffelijk acterende (vooral in de toveraria) Colas en het vlot bege leidende orkest droegen veel tot het uit eindelijk succes bij. Voor de pauze had het Zeeuws Kamer orkest ook al goed begeleidend werk verricht bij de uitvoering van het tweede pianoconcert in A groot van Mozart. De jeugdige en charmante Amerikaanse pianiste Nancy Bricard was hier de ver tolkster. Na een zwak begin wist diri gent Olivier zijn mensen gelukkig al spoedig op te trekken aan het verfijnde gevoelige spel van de pianiste, van wie in de toekomst nog veel goeds te ver wachten valt. Men was begonnen met het concerto grosso opus 3 van Georg Friedrich Han del, waarbij vooral de lofwaardig ge- SLUIS Bij de provinciale bond het Zeeuwse Wit Gele Kruis, baart de kraamverzorgstersopleiding veel zorgen. De financiering van de internaatsoplei ding dreigt vooral in verband met het geringe aantal deelneemsters, onmoge lijk te worden, aldus blijkt uit het jaar verslag van de bond. Men wil echter in overleg met de nationale federatie v-an het Wit-Gele Kruis streven naar een meer rationele wijze van werken. Overigens behalen de bij het centrum aangesloten kraam verzorgsters een aantal verzorgingsdagen dat boven het landelijk gemiddelde ligt. Op een verdere stijging kan met de huidige bezetting niet worden gerekend hoewel het nog steeds voorkomt dat aanvragen om kraamhulp, bij gebrek aan krachten niet ingewilligd kunnen worden. Het kraamcentrum werkte in 1958 ook nog met een exploitatie-tekort, hoe wel dit kleiner was dan over de overeen komstige periode in 1957. Men hoopt evenwel dat de reorganisatie, die in sa menwerking met de nationale federatie tot stand komt, ook in financieel op zicht gunstige resultaten zal afwerpen. VLISSINGEN. De sleepboot Scaldis is donderdagavond uitgevaren ter assis tentie van een Indias schip, „The state of Assam", dat bij Westkapelle aan de grond was gelopen. Bij opkomende vloed draaide het schip langzaam en kwam ten slotte geheel vrij. Het schip voerde twee rode lichten ten teken van on- manoevreerbaarheid. Naar wij juist voor het ter perse gaan nog vernemen, is het schip losgekomen en heeft het koers gezet naar de Schelde- monding. Het schip is bestemd voor Antwerpen. Laatstgenoemd bedrijf heeft echter niet alleen met Goes, doch met alle ontwik kelingskernen contact opgenomen. Een Engels-Canadees bedrijf dat alu minium ramen fabriceert, zal zich in Goes vestigen en de produktie beginner in het oude pand van de fa. Hollestelle aan het Noordeinde. Het aantal perso neelsleden is nog niet bekend. De contacten, die B. en W. van Goes op het ogenblik met diverse industriële leiders hebben, zijn veelbelovend. Het zou uiteraard te optimistisch zijn om te verwachten, dat alle lopende onderhan delingen gevolgd zullen worden door vestigingen. Gaat echter slechts de helft of een derde van de plannen door, dan nog kan het gemeentebestuur te vreden zijn. Bovendien blijkt uit de contacten, die er momenteel zijn, dat het aantal gega digden vrij gevarieerd is. Het zou, eco nomisch zowel als sociaal gezien, onge wenst zijn een eenzijdige industrialise ring te krijgen. Naar het zich laat aan zien, is dit gevaar echter niet aanwezig. TERNEUZEN. De heren J. Corne- lissen, J. de Klerk en P. de Vaal wer den bevorderd tot technisch ambtenaar le klas. Tot hulpsluismeester werd bevorderd de heer J. A. van Houdt en tot sluis- meester B de heren G. d'Haene en J. H. Peeman. Allen zijn in dienst van de Rijkswa terstaat met als standplaats Terneu- zen. Flinke opbrengst voor Herv. kerkbouicactie in Souburg SOUBURG De inzameling voor de Hervormde Kerkbouwactie heeft tot heden opgebracht 9.095,14. De actie is nog niet afgelopen. Door tientallen leden zijn nog bijdragen toegezegd, zodat men hoopt de 10.000,te overschrijden. De school van de Hervormde Gemeente te Middelburg heeft aan de Zuidsingel een fraai nieuw gebouw gekregen. Het steekt schril af tegen het oude bouw werk waarin de kinderen sinds de be vrijding moesten huizen. De commissaris van de Koningin, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, zal op vrijdag 13 novem ber 's middags om drie uur de nieuwe school in gebruik stellen. Op de foto ziet men de school van de achterzijde. STAVENISSE Het Groene Kruis heeft dezer dagen in het Dorpshuis haar 40-jarig bestaan herdacht. Deze vereniging die in 1919 werd opgericht en het verstrek ken van verpleegartikelen ten doel had, telt thans 475 leden. Door een gift van het Zwitserse Roode Kruis kon in 1956 het nieuwe wRkgebouw worden geopend. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, burgemeester A. Sluymers, die allen hartelijk verwelkomde en in het bij zonder burgemeester A. J. v. d. Hoeven als voorzitter van de provinciale vereni ging, de afgevaardigden van de zuster verenigingen op Tholen, de oud-voorzitter burgemeester L. A. Verburg en de ge meentelijke en kerkelijke overheid. Burgemeester Sluymers zei, dat de ver eniging zich in een grote bloei mag ver heugen, mede dank zij de bestuursleden J. A. v. d. Slikke en M. Moerland, die al 40 jaar lid zijn, maar deze avond wegens ziekte verstek moesten laten gaan. In de pauze werden deze heren bezocht en overhandigde burgemeester v. d. Hoeven hen een legpenning voor het vele en mooie werk dat zij hebben gedaan. Over het verleden van het Groene Kruis in Stavenisse is weinig bekend, omdat door de ramp vrijwel alle papieren ver loren gingen. De heren L. Elenbaas, G. Krijger en de Renes spraken namens de verenigingen Scherpenisse, Poortvliet en Oud-Vosse- meer en de heer C. J. Moerland namens het gemeentebestuur. TERNEUZEN. Het V.V.D, raadslid R. Vrieling heeft in de raad, die donderdagavond ver gaderde, opnieuw kritiek geleverd op schappij Zeeuwsch-Vlaanderen, nu over het lange uitblijven van antwoord op zijn vorige kritiek. De raad had in de vorige vergade ring als termijn 17 november ge steld. Tot op heden is echter nog niets binnengekomen. men over in een uur duurde. De Platanen aan de Van Steen- berghlaan en de verlengde Van Steenberghelaan zullen blijven staan. Dit besliste de raad met acht tegen, zeven stemmen. Een aantal bewoners -kt tr I van deze lanen hadden de raad ge- Waterleidingmaat-1 schreven, dat de bomen oorzaak zijn van de grote vochtigheid in de huizen en dat zij daarom verzochten de bomen te rooien. Verschillende raadsleden sraken over de geringe hoeveelheid bomen die in Terneuzen <te vinden zijn en betreurden het bij voorbaat, dat ook de fraaie Platanen zouden verdwijnen. De heer R. Hol liet foto's zi enuit 1930 toen er Burgmeester mr P H W F Tellesen £°g *gee" bomen aan de lanen stonden. deelhouders moeten zlSi^ve^het beleid ianen'^stond'en1 b°m<m van de maatschappij uitspreken, de maatschappij heeft de stukken in handen j van een deskundige gesteld. ilOOldStrilHt De heer P. J. Hybrecht (soc.) zei, Bij de rondvraag bracht de heer S. dat de raad een termijn stelde en dat Henry een aantal verkeerszaken ter de raad dus alleen deze termijn kan sprake. Hij zou gaarne zien dat de I verlengen, en niet, zoals dat nu gebeurt. Noordstraat geheel voor verkeer zou Bij de spaarbank van de coöp de waterleidingmaatschappij. De maat-1 worden afgesloten, omdat zich in deze boerenleenbank „Borssele" werd in de (schappij stelt nu een deskundige aan. straat heerhaaldelijk opstoppingen voor maand oktober ingelegd 80 615 en 'erwijl de raad dit zou doen. Hij stelde doen. Wethouder De Vos merkte echter terugbetaald 107.343.18. Het'saldo der v00r de uit""lijke termijn op 25 novem- op dat de Noordstraat geen parallel- kan 4a ipfalln» ctraaf Viaoff -mri -C—I.li" spaarbank aan het eind der maand be droeg 1.679.248,47. j Ds. L. Vroegïndewey uit Delft zal voor de kerkera'den en kerkvoogdijen in de ring Tholen op vrijdag 20 november spreken over „huisbezoek". Donderdag was het feest in het Vroon land te Kapelle. Het echtpaar A. Duive- waarde-Groenleer herdacht namelijk met kinderen, familie en kennissen de dag, waarop het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De muziekvereniging ,,Ons Genoegen" bracht het jubilerende echtpaar 's avonds een serenade. ber te stellen. De voorzitter voelde er meer voor rustig af te wachten, wartegen wet houder M. de Vos en enkele andere raadsleden aanvoerden, dat de zaak op deze wijze op de lange baan wordt ge schoven. De heer De Vos vond zelfs de termijn van 25 november al beden kelijk, omdat dan eerst in december een nieuwe raadsvergadering over deze zaak kan worden gehouden. De raad besloot de landsadvocaat te Den Haag voor de kwestie in de arm straat heeft. zodat deze afsluiting speciaal voor de fietsers grote moeilijk heden met zich mee zou brengen. Ook bepleitte de heer Henry de Schoolstraat en de Grenulaan tot voorrangswegen te verklaren. Tenslotte stelde hR voor de gratis trouwdag van woensdag naar een andere dag te verschuiven. Ook woens dag is het markt, en dan is de stroom van auto's niet te verwerken. De heer W. J. Weterings wilde op korte termijn iets doen aan het gevaar dat de Axeisestraat voor de jeugd oplevert. Zijn voorstel was op diverse plaatsen stoplichten aan te brengen of jeugdbrigadiers aan te stellen. De voorzitter verklaarde zich geen voor stander van deze maatregelen. Synodaal beroep verivacht Van een medewerker DEN HAAG. Naar wij vernemen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. ,,Ik zie als een duidelijke ontwikkelingslijn in Zeeland de tendens naar uitbreiding van de tuinbouw en fruit teelt. Zeg nou, dat er in de loop van tien a vijftien jaar een uitbrei ding komt van ongeveer tien pet., dan betekent dit toch altijd, dat de werkgelegenheid in de agrarische sector met tien pet. toe neemt." Deze mening verkondigde dr. C. de Galan, sociaal-eco noom bij het E.T.I., toen wij met hem een praatje maakten over allerlei agrarische problemen. „Het zit er dik in, gezien de grote belangstelling voor het tuinbouwvakonderwijs." Bij zijn komst naar Zeeland, dat was in 1958, heeft dr. de Galan zich in eer ste instantie bezig gehouden met het streekonderzoek, waarvoor hij vanwege het Landbouw Economische Instituut in onze provincie te werk werd gesteld. Se dert twee maanden is dr. de Galan ver bonden aan het E.T.I. als sociaal-eco noom. ,.Ik ben erg blij met deze func tie. Nu behoef ik me niet alleen tot de wUc n-exiAi /W rfoo.. M«ni speelde hobopartij viel op te merken ,geIdt' d.at. daar moet z'Jn een Reeds hier bleek dat dit orkest onder openheid en luisteren naar de kerk en dan hier bedoeld in oecumenisch verhand opdat het evangelie van Jezus Christus de overhand houde. Juist de bijzondere school, die zich de bekwame leiding van de beer Olivier door harde studie goede vorderingen maakt, waarop Zeeland terecht trots mag zijn, valt te verwachten, dat ds." A. J. Jo- landbouw te beperken. Mijn belangstel- rissen, hervormd predikant te Oudshoorn U V-v n*u0 naar andere be- (Alphen), door de hervormde synode indrijfstakken. Dat houdt tevens het ge- haar novemberzitting zal worden beroe- vaar tegen, dat je te eenzijdig wordt, pen tot predikant voor buitengewone ~n da} ^0?UJe T een provincie als werkzaamheden. Ds. Jorissen, wiens j -Zeeland beslist niet zijn standplaats verbonden wordt aan de ge- Dr. de Galan praat graag over streek- meente van Utrecht, wordt dan jeugd-verbetering. In de Zak van Zuid-Beve-1 predikant voor het hervormde jeugd- i land en op het eiland Tholen heeft hij I werk op geref. grondslag. j va>n nabij deze ontwikkeling meege- j t m'aafct. Al geruime tijd vond er overleg plaats 1 Hij heeft enquetes gehouden en rap- tussen de hervormde jongelings- en I porten geschreven. En wat samenwer-1 meisjesbonden, dat tot doel had te ko-j king vermag heeft dr. de Galan in de- j De R m?n tot de vestiging van een gemeen-1 ze gebieden in ruime mate ondervon- schappelijk bondsbureau en de benoe- den. Door zijn arbeid heeJt hij nauw. I ming van een gemeenschappelijke .was- keL,rjge notitie kunnen nemen van het _11_ IlUIJë Vdil ccli gCUlCCIlaLIldlJlJt-llJIVC ..Vtlö- Irpiiri alleen gebonden mag weten aan dat Sterman lil COOS te. kracht", Andere belanghebbendenieven e™werken der plattelanders. pvainrplio IC flon rl A roei r >1» ma. -rijn a rv-, /-Izn W v,-, At r. a.i evangelie is dan voor de kerk de nor male en kan zich daarbij tevens be roepen op de consequentie die de doopbelofte aan de ouders stelt. B. BUDDINGH' De PIT-collecte heeft in Biggekerke 74,68 opgebracht. GOES. De bekende voordrachts kunstenaar Otto Sterman verzorgt za terdagavond in ,,Het Schuttershof" een programma onder de titel ..Ebbenhout". De heer Sterman draagt werken voor van Amerikaanse en Antilliaanse dich ters en vertelt ook enige negersprook jes. Hét programma vermeldt verder prozastukken van onder andere Lang- ston Hughes en Constant van Wessem. Streekverbetering zijn o.m. de Hervormde Jeugdraad en in laatste instantie de generale synode, i die het beroep zal uitbrengen op ver- zoek van de bonden. j Ds. Jorissen. die 35 jaar oud is en} Dr. de Galan vindt het wel jammei, na vier jaar in Wilsum (Ov.) gestaan dat dit streekverbeteringswerk zich te hebben in 1955 naar Alphen ging, is eigenlijk alleen beperkt tot de agrariërs, bestuurslid van de jongelingsbond en; Streekverbetering is geweldig mooi, eindredacteur van .,De Vaandrager", jmaar ergens missen wij wat. De mid- Hij treedt regelmatig op voor de micro- denstanders bijv. worden helemaal niet foon van de NCRV. in dit werk betrokken. Van de Nieuws brief o.m. zien zij nooit iets. De streek- verbeteringscommissie moest daar toch eigenlijk iets aan kunnen doen", oor deelde dr. de Galan. „maar ja. zover strekt haar opdracht niet. En dat is juist het gemis". Intussen wordt nog hard gewerkt aan een rapport over het streekverbeterings- gebied Tholen, dat binnenkort onder de titel „Over de Eendracht ligt onze een dracht" zal verschijnen. Ook heeft dr. de Galan bemoeienis met de ruilverkavelingsgebieden (Stop peldijk en Kleverskerke). Zoals gebrui kelijk moet van deze gebieden een so ciaal-economische schets worden opge steld, waarin het gaat om de vraag: hoe ligt dat terrein er eigenlijk bij. Werkgelegenheid Ook komt het ETI-rapport over de werkgelegenheid en a-rbeidsvoorzLe- in Zeeland ter sprake. Een onderwerp, dat dr. de Galan zeer ter harte gaat. Hij zegt er dit van: ,,In Zeeland is lang met de gedachte gespeeld een agra risch welvaartsplan op te stellen. Aller lei factoren (o.m. de ramp) hebben echter de uitvoering van d'it plan tegen gehouden. Later is dit plan wel weer op tafel gekomen, maar toen vond het denkbeeld toch niet zoveel ingang bij de instanties. Er werd o.m. gesteld: laten wij facetstudies maken". Aldus geschiedde. Als eerste rapport in deze serie verscheen een lijvig stuk 1 over werkgelegenheid en arbeidsvoorzie- jning. En het moest dr. de Galan weer I van het hart, dat ook bij de opstelling van dit rapport van een goede samen werking tussen de verschillende organi saties gesproken mag worden. Hij merk te voorts op, dat bij deze studies over de verschillende vraagstukken een wel vaartsplan achterwege kan blijven. Landbouw Als vierde punt, en zeker niet het minst belangrijke noemde dr. de Galan het meespelen van de landbouw in de economie. Het is van enorme betekenis wat de landbouw zegt over bepaalde plannen. Als voorbeeld noemde hij de concentratie van de landbouwhavens. De landbouw mag bij al deze punten niet achterblijven. En dat zal ook niet gebeuren. In de streekrapporten van het ETI wordt ook juist een poging ge- daan om de landbouw voldoende voor het voetlicht te brengen. „De plattelander moet meedenken. In dc agrarisch-sociale voorlichting wordt daar speciaal de nadruk op ge legd." Mr. Teilegen antwoordde np vragen van de heej- P. Fijn van Draat wat de gemeente gaat doen aan de viering van vijftien jaar bevrijding, dat hij eerst wil zien, wat particulieren hier voor ondernemen. Mej. K. Blom uit West-Terschelling werd benoemd tot onderwijzeres aan de 0.1. school a: de heer R. Th. Peters als onderwijzer aan de Zuidlandschool. BURGH. - In de herfslvakantieweek 5 Schouwen Duiveland van de C.J.V.F. een ringmiddag met de jongste meisjesclubs in de Koebel te Burgh. Niet minder dan 141 leden waren aan- ™e?lS- Aandachtig werd geluisterd naar de bijbelvertelling van de ringpresidente. mevrouw Van Leeuwen, waarna zang volgde onder leiding van Willy Schot uit Zierikzee. Dit programmapunt zou later nog eens worden herhaald onder leiding van mej. J. c. Padmos uit Bruinisse. Verdere onderdelen waren handenar beid en de modeshow met de van papier gemaakte toiletten, die geweldig insloeg. VLISSINGEN. Het werk aan de Noordzee-boulevard, dat niet minder dan 1.623.000 kost, zal, bijzondere omstandigheden daargelaten, op 16 november gereed zijn. Het nieuwe type kustverdediging heeft m de voorbije stormdagen bewezen, uitstekend te voldoen. Slechts een klei ne scheur ontstond tussen bazaltglooi- ing en asphaltbekleding, door werking in de ondergelegen zinkstukken. Na dien hebben zich geen scheuren of verzakkingen meer voorgedaan. De ge hele glooiing wordt voortdurend ge controleerd. Bij Boulevard Bankert is onlangs een afrit gemaakt, waardoor ook zwaar beladen vrachtauto's de zes meter brede strook langs de hele boulevard muur kunnen berijden. Dit was nodig om het voortdurend onderhoud mo gelijk te maken. RILLAND-BATH. Een onbe kend gebleven automobilist heeft donderdagmiddag op de rijksweg een „koprol" gemaakt. De man remde plotseling, waarvoor is niet duidelijk, waarop zijn perso nenauto over de kop sloeg. De buiteling was 360 graden en aan het eind van de manoeuvre stond de wagen weer net precies rich ting Goes als toen er nog niets gebeurd was. De auto zelf had wel enige veranderingen onder gaan. Alle ruiten waren gebroken en de carosserie werd ontsierd door enkele deuken. Nadat de automobilist nieuwe benzine had getankt de vloei stof was bij de buiteling uit de tank verdwenen, zette hij zijn reis voort Tot slot ziet dr. De Galan verder als zijn toekomstvisie: toeneming van de mechanisatie en rationali satie, al zal dat in de toekomst niet in een snel tempo gaan. Bedrijfs economisch gezien is dit onmoge- drijven. lijk, vooral voor de kleinere be- Wat de werkgelegenheid betreft ziet dr. De Galan niet zulke ongun stige perspectieven. De ontvolking op het platteland gaat door, maar dr. De Galan meent toch wel, dat dit proces te stuiten is.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3