DELFZIJL BEKNOT DOOR AKKOORD MET BONN „Schroot zaak mag niet in de doofpot" Overslag van erts voorgoed verboden Bepalingen alleen in voordeel van Emden FRANSE MARINE HAALDE DUITS SCHIP LEEG WET JUIST TOEGEPAST IN ZAAK-MEULENBELT Euromast in kunst zonnetje De Bilt: Rustig Friendships voor Nieuw-Zeeland PLANNEN BETEKENEN AAN BEIDE KANTEN CONCESSIE DUITSE OORLOGSMISDADIGER IN ATHENE OP VRIJE VOETEN F abrieksarbeider doodgestoken BANKDIRECTEUR IN DRIESUM HAD PRIVÉ-BANKJE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KAMERLID Jong ;en verongelukt Oplichter veroordeeld door liorlogeband Munitie of pamfletten aan boord Na beslissing van Griekse parlement Troepen naar Kongo Schietende verloofde krijgt drie jaar Bij gemeentepolitie 620 man tekort Minister Toxopeus laat weinig los Nog geen bekentenis in Haagse moord-zaak Boekhouder gearresteerd na dure „ooroperatie" Verslag van Kamercommissies: Grotbewoners bedolven SeJioe*!*» Gep iremieerd sparen per 1 januari Voor 1800 scholieren beroepsvoorlichting Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Nieuwendijk 33, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4404 Vrijdag 6 november 1959 Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De schrootmal- versaties zijn gisteren in de Tweede Kamer bij de begroting van economische zaken ter sprake gebracht door de socia list drs. Nederhorst, die niet kon begrijpen dat minister De Pous zeker geen vreemde ling in dit Jeruzalem kon beweren dat hij niets afweet van de lichtvaardige controle op de schroothandel in West- Duitsland. Er is over deze kwestie een opzien barende reportage gepubliceerd, zo zei drs. Nederhorst, die hiermee doelde op wat ons blad erover heeft geschreven. Niets bekend iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu De socialistische woordvoerder had niet de indruk dat de minister geen aanwijzingen heeft dat regelmatig, onder de dekmantel van voor her gebruik geschikt materiaal, schroot via Rotterdam naar derde landen wordt uitgevoerd. Samen met jhr. Van der Goes van Naters had drs. Nederhorst er, naar aanleiding van onze publicatie, in i Straatsburg reeds vragen over ge-! steld aan de raad van ministers van j de K.S.G. In Bonn worden aan de lopende band vergunningen afgege ven, maar minister De Pous zegt1 van niets te weten! Niet berusten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii Bovendien trok drs. Nederhorst van leer tegen de manier waarop de K.S.G. zich bezig houdt met het schroot. Hij noemde dit een school voorbeeld van aan het lijntje hou den en hij vroeg waarom er niet wordt opgetreden tegen een derge lijke trainering. De K.S.G. heeft deze zaak nu al zeven jaar in handen. De Nederlandse re gering mag hier niet in berusten en moet er opnieuw bij de Hoge Auto riteit op aandringen haar houding te herzien, aldus drs. Nederhorst. De ravage die gistermorgen ont stond toen een goederentrein op een dragline liep op een onbewaakte overweg tussen Oss en Berghem. De dragline is vermoedelijk met het brede loopvlak op de overweg klem gelopen. Doordat de draglinemachi nist de trein zag aankomen, kon hij zich tijdig in veiligheid stellen. Er ontspoorden twee locomotie ven en vijftien wagons, waardoor het treinverkeer tussen 's-Hertogen- bosch en Nijmegen langdurig werd gestremd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Wegens oplichting van een vrouw en een man is de 55-jarige koopman Th. H. uit Den Haag veroor deeld tot tien maanden met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Bij de vrouw kwam hij met zijn for mulier van de voetbalpool (dat hijzelf al kloppend met de uitslagen had ge maakt) en bij een latere radio-uitzen ding controleerde hij zgn. de lijst. In de vreugde van de man delend, schoot de vrouw hem yast 6500 gulden voor. Van de man, die hij vertelde nog dui zenden guldens tegoed te hebben voor ziektekosten, kreeg hij vijfentwintig honderd gulden los. DORDRECHT Een ongeluk dat i gisteren is gebeurd op het terrein van de betonfabriek De Eem in Zwijn- drecht heeft de 17-jarige W. Poortman uit Nieuwe Pekela het leven gekost. Hij kwam als bijrijder met chauf feur W. van Achteren op een vracht auto met aanhangwagen een lading stenen ophalen. Tijdens een manoeu vre met de wagen sprong de jongen uit de cabine, waarbij de band van zijn horloge aan een haak van een van de zijkleppen bleef hangen, zodat deze klep naar beneden kwam en hem te gen de grond sloeg. Hij kreeg toen een van de wielen over zich heen. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis overleed de jongen. In Wellington wordt verwacht: WELLINGTON (Reuter) In offici ële kringen in Wellington wordt ver wacht dat de Nieuwzeelandse regering binnen enkele dagen de Nieuwzeeland se luchtvaartmaatschappij N.Z.N.A.C. toestemming zal verlenen de Dakota's, die zij nog in dienst heeft, te vervan gen door Friendships. De N.Z.N.A.C. heeft nog een vloot van 22 Dakota's. De directie van de maat schappij had zelf de keus laten vallen op de Friendship en bij de regering dienovereenkomstig een voorstel inge diend. De Nieuwzeelandse regering, zo meent men in Wellington te weten, heeft dat voorstel goedgekeurd. Volgens eerdere berichten zou de N.Z.N.A.C. vier Friendships willen be stellen, met optie op nog een aantal van die toestellen. De heer F. J. L. Diepen, commerci eel directeur van de Fokker-fabrieken, bevindt zich op het ogenblik in Welling-, ton. CHERBOURG (Reuter). Uit het gisteren ter hoogte van Cherbourg aangehouden Duitse schip Bilbao heeft de Franse marine gisteren de hele lading gelost- Er kwamen geen burgers aan te pas; al het werk werd gedaan door personeel van de marine. Een deel van de lading is in beslag genomen, maar er is niet bekend gemaakt waaruit dat deel bestond. Eigen nieuwsdienst DELFZIJL De Groningse ha venstad Delfzijl is opgeschrikt door een publicatie in de Rhein^Ems-Zei- tung te Emden, waarin staat dat de Nederlandse regering bij de Neder lands-Duitse onderhandelingen ak koord is gegaan met het opleggen van beperkingen aan de haven van Delfzijl. In Bonn werd dit bericht goeddeels bevestigd. Volgens de overeenkomst zal Delf zijl zich nimmer mogen inlaten met de overslag van massagoederen, zoals erts. Dit zou betekenen dat het de kansen wordt ont nomen zich te ontwikkelen tot een centrum van zware industrie. Daarmee wordt een belangrijke con cessie gedaan aan de Noordduitse haven Emden., waar veel erts wordt aangevoerd, in het bijzonder voor het Ruhrgebied. BRIEF Een van de raadsleden van Delf zijl, de heer H. W. Hogen- kamp (CHU), heeft al in een brief aan B. en W. gevraagd of zij op de hoogte zijn van de dreigende beperkingen. Hij vraagt hun of zij «liet met hem van mening zijn dat een havenplaats in genen dele in haar industriële ont wikkeling mag worden beperkt. Het raadslid geeft het college ten slotte in overweging er bij de Nederlandse regering op aan te dringen in de overeenkomst met Duitsland geen beperkende bepalingen op te nemen ten aanzien van de haven van Delf zijl. VAARWATER In het akkoord zou verder wor den opgenomen dat Delfzijl in de Bocht van Watum een vaarwater mag baggeren, mits dat geen gevaar zal opleveren voor een verzanding van de vaarweg in de Eems aan de andere zijde van de zandplaat de Paap. Aangezien de praktijk heeft uitgewezen dat baggeren aan de Gro ningse kant van de plaat altijd een verzanding aan de tegenover gestel de zijde tengevolge heeft, zou een kanalisatie van een stuk van de Eems de enige mogelijkheid voor een betere vaarweg ntar Delfzijl zijn. DIJK Die kanalisatie zou men kunnen verkrijgen door evenwijdig met de kust een dijk over de Paap te leg gen en dan ter hoogte van Roode- school zeesluizen te bouwen. Dit pro ject is evenwel zeer kostbaar. Voorts zou Nederland volgens de overeenkomst afzien van de plan nen tot inpoldering var» de Dol- lard. Het schip werd op zee aangehouden door twee torpedoboot jagers. Daar het stormde, kon het onderzoek naar de lading niet op zee plaatsvinden. De Bilbao kreeg daarom opdracht Cher bourg binnen te lopen, waar het on derzoek onmiddellijk begon. De aan houding geschiedde omdat de Franse marine meende te weten dat er voor Algerije bestemde wapens aan boord waren. Geheimzinnig De Franse marine is erg geheimzin nig over de inhoud van de vele kisten die in beslag zijn genomen. Wapens zaten er niet in, dat is wel bekend gemaakt, maar over de werkelijke in houd wordt het diepste stilzwijgen be waard. Het zou munitie kunnen zijn of explosieven. Ook bestaat de mogelijk heid dat er pamfletten in zitten. Volgens de reders van het Duitse schip bestond de lading uit allerlei gewone handelsgoederen en was er niets aan boord dat de actie van de Franse marine rechtvaardigde. De re ders hebben de Duitse regering ver zocht, een protest te Parijs in te die nen. Naar Casablanca De Bilbao was van Hamburg onder weg naar Casablanca. Het is voor het eerst dat de Franse marine een bui tenlands schip aanhoudt in andere Eigen nieuwsdienst ATHENE. De 45-jarige Duitser, dr. Maximilian Merten, die in maarti wegens oorlogsmisdaden tot 25 jaar j gevangenisstraf werd veroordeeld, is donderdag op vrije voeten gesteld. Hij zat in de gevangenis van Athene. Merten vertrok onmiddellijk per vliegtuig naar Duitsland. BRUSSEL (Reuter, UPI) Uit Oos tende is gistermiddag het Belgische troe penschip Kamina met 170 vrijwiUigers aan boord naar Belgisch Kongo vertrok ken. Een maand geleden werd aangekon digd, dat 300 vrijwilligers van de drie wapens de troepenmacht in de kolonie zouden gaan versterken. Men verwacht, dat de overige militairen nog voor het einde van de maand naar Kongo zullen gaan. Tijdens de tweede wereldoorlog was Merten, vroeger advocaat in Berlijn, ju ridisch adviseur van de Duitse com mandant van bezet Saloniki. Mertens vrijlating is het gevolg van een recente beslissing van het Griekse parlement. Dit beval de verdere berech ting van Duitse oorlogsmisdadigers te staken. Duitsers, die zich tijdens de be zetting hebben misdragen en als gevolg daarvan straffen uitzaten, moesten on verwijld in vrijheid worden gesteld. Zij moeten het land direct verlaten. GEEN PRESSIE Dat dit besluit was genomen onder pressie van West-Duitsland is door de Griekse minister van buitenlandse za ken met kracht ontkend. Twee en een half jaar geleden werd Merten gearresteerd toen hij voor za ken in Griekenland aankwam. Hij werd beschuldigd van vervolging op grote schaal en van massa executies, voor namelijk van Joden. Duizenden mensen zijn het slachtoffer geworden door zijn toedoen. wateren dan die van de Middellandse Zee. Gisteravond werden de niet in beslag genomen goederen weer aan boord gebracht en het schip was vrij om te vertrekken wanneer het daar toe gereed zou zijn. Liefde en haat DEN HAAG Drie jaar gevange nisstraf met aftrek heeft de Haagse rechtbank de 37-jarige L. R. L. K. S. opgelegd wegens poging tot moord op zijn voormalige verloofde op 25 april in het Emmapark in Den Haag. De officier van justitie had tien jaar ge- eist. Na veel wisselvalligheden in zijn verloving te hebben meegemaakt, dreigde op deze dag de verhouding definitief te worden beëindigd. S. nam zijn toevlucht tot een pistool, dat hij reeds lang in zijn bezit had, en hiermee bedreigde hij het meisje, in de hoop haar op het laatste ogenblik nog tot andere gedachten te kunnen brengen. Wat verder gebeurde, zei hij niet meer te weten. Het meisje is door twee ko gels ernstig gewond en S. heeft daarna op zichzelf geschoten, waardoor hij ook gewond werd. DEN HAAG Het totale tekort bij alle gemeentelijke politiekorpsen be draagt thans 620 man. De gemeenten met de meeste inwoners hebben het grootste tekort. Ook de reservepolitie heeft een groot personeelstekort. Deze politie blijft met 5925 leden ver onder het streefgetal van 11.523 man. Ook bij de reservepolitie zijn de tekorten in de grootste gemeenten het grootst. Dit blijkt uit de cijfers die minister Toxopeus in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer verstrekt. Om het tekort wat te verminderen wil hij de aanstellingsleeftijd verlagen. Dit kan echter alleen als de adspirant-agenten vrijstelling krijgen van militaire dienst. Het wegvallen van de militaire oplei ding acht de minister een nadeel dat door verlenging van de eerste opleiding zou moeten worden gecompenseerd. De minister wil met zijn ambtgenoten van justitie en defensie overleg plegen over vrijstelling van militaire dienst. In dit stadium van de Nederlands- Duitse onderhandelingen, waarin het erop lijkt dat binnenkort een ontwerp-verdrag gereed kan komen, is geen officieel commentaar te ver nemen. Al langere tijd geleden ech ter heeft de Nederlandse regering haar standpunt in de Eemskwestie bekend gemaakt. Dat komt neer op: "IOntwikkeling van Delfzijl tot haven, die de Duitse haven Em den (en eventueel ook Hamburg en Bremen) ernstige concurrentie wil aandoen, ligt niet in het voornemen. o Nederland wil komen tot een waterstaatkundig regiem in het gebied van Eems en Dollard, dat Vechtpartij in Venlo Eigen nieuwsdienst VENLO De achttienjarige fabrieks arbeider J. Jansen uit Tegelen is woens dagavond bij een vechtpartij in Venlo met een dolkmes in zijn borst gestoken. Hij is daaraan overleden. De dader, de 21-jarige fabrieksarbeider A. K. uit Ven lo, is gearresteerd, evenals de aanstich ter van de ruzie. Die laatste, de negentienjarige fa brieksarbeider J. R. uit Venlo, had al een hele tijd ruzie met A. K. omdat hij tegen de zin van de familie van het meisje en van A. K. betrekkingen onderhield met het vijftienjarige zusje van A. K.'s verloofde. A. K. had de ongewenste vrijer al verscheidene keren over de kwestie on derhouden. Daarbij waren ook al eens klappen gevallen. Sindsdien zon J. R. op wraak. Met zijn vriend Jansen en nog een an dere makker zou hij A. K. woensdag avond een pak slaag geven. De drie jongelui wachtten hun slachtoffer op en trokken hem van zijn flets. In de vecht partij die volgde stak A. K. in het wilde weg met zijn dolkmes om zich heen. Daarbij trof hij Jansen. een zeewaardige toegang waarborgt tot de beide havens. Q. Dit regiem wil zi( vestigen in nauwe samenwerking met de Duitse bondsrepubliek en Nederland is bereid zo nodig zijn plannen tot inpoldering van de Dollard te laten varen, indien een verzanding van de haven van Emden hiermee zou wor den geriskeerd. Uit deze punten bleek dat de voornaamste Nederlandse wens steeds is geweest onafhankelijk te worden van het eenzijdige Duitse waterstaatkundige regiem over de Eems. Tot nu toe kunnen de Duit sers zonder ergens aan gebonden te zijn ten behoeve van hun eigen ha ven ingrijpen, waardoor Delfzijl kans liep zijn toegangsweg te zien verzanden. Met de plannen, zoals deze thans worden onthuld, zou aan de Nederlandse wens tegemoet zijn gekomen, al is dat niet zonder concessies mogelijk gebleken. AMBTENARENSALARISSEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De onderhandelingen over een salarisverhoging voor het over heidspersoneel bevinden zich nog slechts in een voorlopig stadium. Van de zijde der organisaties zijn voorstellen gedaan, die thans worden bekeken door de raad voor de burgerlijke rijksdienst (die wordt gevormd door een aantal minis ters). Zeer binnenkort zullen in het georganiseerd overleg nadere medede lingen worden gedaan over de salaris kwesties. Dat deelt minister Toxopeus de Twee de Kamer in zijn memorie van antwoord mee. De minister wil in dit stadium van de onderhandelingen niet meer over de kwestie zeggen. Wel deelt hij s;ee dat de regering een vergelijking van de salariëring der amb tenaren thans en in de jaren 1928 en 1938 niet wil aanvaarden als een grond slag voor salarisverhoging. Afschaffing van de gemeenteclassifi catie in de salarissen der ambtenaren wil de minister evenmin overwegen. Zo lang die classificatie in de particuliere sector blijft, wil de overheid haar evenmin afschaffen. Minister Toxopeus geeft op vragen der Kamerleden toe dat in het georganiseerd overleg nog geen overeenstemming is bereikt over de aanpassingswet van de AOW en de AWW aan de ambtenaren- pensioenen. De wensen van de ambte- narenorganisaties, aldus de bewindsman, achtte de regering of niet aanvaardbaar of zij waren niet aan de orde omdat zij geen verband hielden met de aanpassing, maar met de herziening van de pen sioenen. DEN HAAG. De 31-jarige monteur, die dinsdagmorgen in verband met de moord op de 32-jarige gescheiden vrouw S. A. J. N. is gearresteerd, heeft geen bekentenis afgelegd. Uit het verhoor blijkt steeds weer dat hij tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd en zijn alibi niet helemaal gaaf is. Overigens is wel gebleken, volgens de politie, dat velen, die door de politie werden verhoord, niet de waar heid hebben verteld. De politie gaat verder met het ondervragen van men sen die de vrouw hebben gekend. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. Na een verblijf van vele maanden buitenslands kwam dezer dagen de 34-jarige boekhouder v. d. Z. uit Weesp naar Nederland terug. Hij werd prompt gearresteerd; hij wordt er van verdacht zijn werkgever, de n.v. Van Houten, voor bijna tweeduizend en zijn hospita voor zestienhonderd gulden te hebben opgelicht. In 1958 was v. d. Z. naar het buitenland vertrokken om, naar hij voorgaf, een ingewikkelde oor operatie te ondergaan. Hij liet wel re gelmatig geld sturen, maar geopereerd werd hij niet: de operatie was een ver zinsel. Twee kolentreinen botsten bij West Sleekburn in Engeland in volle vaart tegen elkaar. Een machinist en een stoker werden gedood. Ze raakten be klemd tussen de locomotieven van de twee treinen, die ontspoorden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De krankzinnigen wet is in de zaak rond het echtpaar Meulenbelt juist toegepast. Er is geen sprake van geweest dat dit echtpaar op onrechtmatige wijze van zijn vrij heid is beroofd. Tot deze conclusie komen de Twee de-Kamercommissies van justitie en volksgezondheid in haar verslag aan de kamer over het mondeling over- SYRACUSE (A.P.) Tengevolge van zware regenval is gisteren in Syracuse op Sicilië een rotsmuur, die als dak voor een grot diende, ingestort. Drie mensen werden gedood en zes zeer zwaar ge wond. Twee mensen worden vermist. Met brokken steen en planken had men wanden in de grot gebouwd. In de aldus ontstane „apartementen" woon de een aantal gezinnen. Reeds een jaar geleden werd de grot onbewoonbaar verklaard; de eigenaar van de grot verhuurde zijn apartemen- ten toen illegaal. Advertentie- leg, dat zij met de ministers Beerman en Van Rooy over de „zaak Meulen belt" hebben gevoerd. In dit uitvoerig verslag publiceren de commissies uitvoerig de voorge schiedenis die tot in bewaring stelling van de heer en mevrouw Meulenbelt in een psychiatrische inrichting heb ben geleid als ook in bijlagen de verscheidene rapporten over hen uit gebracht. Naar aanleiding van deze feiten zijn de commissies van oordeel dat de psy chiater dr. Van Erp Taalman Kip in redelijkheid tot de conclusie is geko men dat hier sprake was van krank zinnigheid en dat spoed vereist was. Overleg met de huisarts is niet ge pleegd, maar dat kan aan de recht matigheid van de in bewaring stelling niet afdoen. De commissie bevelen Wel aan bij een herziening van de krankzinnigen wet een verlenging van de in bewa ring stelling aan een maximum te binden. De commissies gaan niet in op ver scheidene strijdvragen, waaronder de voorgeschiedenis, rond het echtpaar. Ze hebben het uitsluitend haar taak geacht uitsluitsel te geven over het punt of de krankzinnigenwet is over treden. Voor enige ongerustheid dat dit is gebeurd of kan gebeuren, vin den zij geen aanleiding. DEN HAAG. Minister Toxopeus heeft aan de Tweede Kamer meege deeld. dat de in het uitzicht gestelde ge premieerde spaarregeling ten behoeve van het rijkspersoneel per 1 januari in werking treedt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Bij wijze van proef is gisteravond de Euromast even ,,in het zonnetje" gezet. Aan de voet van dit rijzige bouwwerk werden schijnwerpers ontstoken en daar stond dan die reus, gevan gen in de lichtbundels. In strijk licht, zoals dat met een nieuw ge vonden benaming wordt aange duid. Het proefbranden van die ver lichting heeft overal in Rotterdam de aandacht getrokken want op verrassend veel punten is de top van de mast waar te nemen. De aandacht trekken is een eigen schap die Jde Euromast overigens al bezat vóór hij er goed en wel was. Voor dat doel werd hij ge bouwd. Evenals zijn zeventigjari ge, zoveel rijziger grootvader in de lichtstad Parijs, de Eiffeltoren, verrees ook de Euromast met de bedoeling de publieke aandacht te trekken voor een wereldtentoon stelling. De Eiffeltoren, al vijftig jaar met staatspensioen, heeft zich schitterend van zijn taak gekwe ten. Over de Wereldtentoonstelling van 1889 te Parijs wordt nog vaak gesproken, al was het alleen maar vanwege Eiffel's schepping. Wanneer de Euromast aan zyn doel beantwoordt wordt de inter nationale tuinbouwtentoonstelling Floriade volgend jaar te Rotterdam een even groot succes en wie weet, misschien wordt er dan over ze ventig jaar nóg gesproken over „van kiem tot kracht". In Hoeksclie Waard Eigen nieuwsdienst MIJNSHEERENLAND. Achttien honderd scholieren van lagere school tot h.h.s. zullen van vandaag af met extra bussen uit alle delen van de Hoeksche Waard naar het streekcentrum de Beu kenhof te Mijnsheerenland rijden om daa? voorlichting over de beroepen te krijgen* Jeugdbemiddelaars van de Zuidhol landse arbeidsbureaus zullen vertellen» welke mogelijkheden onder meer de land- en tuinbouw, de metaalnijverheid, de bouwvakken, de scheepvaart, de che mische industrie, de verpleging en de confectie-industrie bieden. De reizende tentoonstelling van het ministerie van sociale zaken, die in het streekcentrum is opgesteld, biedt kleine blikken in de praktijk door middel van foto's, modellen, gereedschappen en werk stukken. Ook ouders De Beukenhof staat 's avonds ook open voor de ouders, die immers een belang rijk aandeel hebben in de beroepskeuze van hun kinderen. Bij voldoende belang stelling zullen voor hen eveneens extra bussen rijden. De tentoonstelling wordt vanavond in het gebouw Irene te Mijnsheerenland geopend door ir. H. G. Kuipéri, hoofd ingenieur-directeur van de directie Zuid- Holland van de Cultuurtechnische dienst. Ze blijft tot en met 18 november open. Eigen nieuwsdienst DRIESUM De directeur D. van de Boazbank in Driesum, die is ge arresteerd in verband met een frau de van ongeveer 450.000 gulden, heeft eindelijk verklaard waar hij het geld zou hebben gelaten. Het blijkt dat hij een soort privé- bankje had, waar de klanten „zwart geld" konden deponeren, dat zij wil den onttrekken aan belastingcontro le. Het bankje verleende ook al weer zwarte credieten. Als de klant niet terugbetaalde viel er maar weinig aan te doen. Bankdirecteur D. was er daarom toe overgegaan eventuele tekorten met de midde len van de Boazbank aan te zuive ren. Verder heeft hij een gedeelte van het geld gebruikt om het bankge bouw op te knappen. Ook heeft hij iets voor zichzelf opgenomen. De accountant S., die als vermoe delijke medeplichtige aan de fraude is gearresteerd, heeft waarschijnlijk ook crediet opgenomen bij de ille gale bank. De 33-jarige M. Snijder uit Steenwij- kerwold is gisteren te Halfwegdiep om het leven gekomen, toen de motorfiets, waarop hij als duopassagier meereed, slipte en viel. Het K.N.M.I. in De Bit bericht te gisteravond om 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist, overigens wisselen de bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. De zelfde middagtem- peraturen als don derdag of iets la gere. Meest zwak ke wind. MIESJE: Het is weer groot-licht-seizoen. 7 november: zon op 7.44, zon on der 17.03; maan op 13.47, maan on der 23.58. =J

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1