NEGENTIEN TIENTALLEN! Co\";:han IN DE COMPETITIE 0hrisielijk Organisatieleven Secretaris Van Ginkel in de bloemetjes gezet Uw Kunstgebit DE PREDIKANT-BEDRIEGER WORSLEY WORDT AFGEZET MEJ. A. SAMUELSE KRIJGT GOUDEN EREMEDAILLE Microkorfbal in Goese veilinghal Kwart eeuw in Souburgse gemeentedienst Fag. 5 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier 1 vergaderde Veel waardering voor onderwijzeres Zeeuwse Schaakbond vergaderde Nieuwe chr. kleuter school in Aagtekerke Do bakkerswereld Op uon-actief Bijna 10.000 Nieuwe vakgroep Gesloten Groter Geen dwang lUutaties Naar het C.N.V. Wasgoed vatte vlam Jonge kerkgroep van Kapelle bijeen Paarden sloegen op hol Roods 151 flinkeInleg bij nutsspaarbank J. Remijnse jubileerde w&nöeLinqen öoor öe zeeuwse histoRie Natuurlijke glans voor Uw haar - natuurlijk haarcrème Bejaarde man door auto gegrepen Personenauto beschadigd Brief van ds. Sowden Terug zonder bewijzen Dinsdag 3 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Advertentie (qratfs Waslmvjpera» l ZOUTELANDE Tijdens de huldiging van mej. A. Samuelse die maandag haar 40-jarig jubi leum als onderwijzeres aan de chr. lagere school te Zoutelande vierde, bood de waarnemend burgemeester, de heer M. J. de Pree haar namens H.M. de ko ningin de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau aan. De viering van het jubileum had plaats in zaal Middendorp, waar velen bij de huldiging aanwezig waren. De burgemeester had veel waarderen de woorden voor de jubilerende onder wijzeres. Zij was altijd in een goede stemming en onderhoudt op prettige wijze het contact met ouders en leer lingen. Ook neemt zij een belangrijke plaats in het verenigingsleven in. De heer De Pree noemde haar de ver huizende onderwijzeres" vanwege de talrijke verwisselingen van onderwijs ruimte die zij meemaakte. Het verheug de hem dat haar prestaties niet onop gemerkt zijn gebleven en met een ko ninklijke onderscheiding werden geho noreerd. De heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs vroeg zich in feliciteren: het schoolbestuur met deze uitstekende kracht of mej. Samuelse zelf. Hij wees op het grote belang dat kleine gemeenschappen erbij hebben door deskundigen en sterke krachten te worden gediend. Ook andere sprekers, onder wie de voorzitter van het schoolbestuur, ds. Joh. van Dullemen en oud-burgemeester D. Kodde hadden grote waardering voor de jubilerende onderwijzerets. Deze waardering had niet alleen op de school betrekking maar ook op de belangrijke plaats die mej. Samuelse in het dorps leven inneemt. Het hoofd der school, de heer H. J. Schoenmaker, feliciteerde haar namens Advertentie de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt, d&t Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stavig en zeker zit, neem dan DENTOFIX een nieuw, beproefd, anti septisch poeder en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn •n alle ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl DENTOFIX is daarbij verfris send, voorkomt onaangename reuk uit d« mond en k een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. het personeel en prees haar om haar nooit wijkende vitaliteit. Het is altijd een lust haar met de kinderen bezig te- zien, zo zei hij. Namens het perso neel bood hij haar een uit Marokko meegebrachte voetenpoef van Marok kaans leer aan. Ook de zuster van de jubilerende on derwijzeres moest een warme hulde in ontvangst nemen, omdat zij het haar zuster mogelijk heeft gemaakt zich vol ledig aan haar dagtaak te kunnen wijden. De feestavond werd opgeluisterd door de plaatselijke muziekvereniging ,,Luctor et Emergo" die mej. Samuelse een se renade bracht. Later op de avond wer den foto's geprojecteerd die de 40 Zou- telandse jaren van mej. Samuelse in beeld brachten. GOES. De Zeeuwse Schaakbond hield in De Landbouw te Goes onder voor zitterschap van drs. A. J. C. Nordlohne haar jaarvergadering. In deze verga dering is de indeling vastgesteld van de a.s. chibcompetitie. In het gebrui kelijke organisatorische pyramidale verband van een eerste-klasse.afdeling en twee tweede-klasseafdelingen zul len negentien tientallen de vreedzame strijd aanbinden om de hoogste plaats in de verschillende afdelingen. Van de spreiding van het vernuft, dat de schyn- baar levenloze houten figuurtjes bezielt tot het volbrengen van koene strate gische prestaties op de zwart-witte vel den zal het voornamelijk afliangen, welk tiental het Zeeuwse kampioenschap zal behalen. Voor dit kampioenstiental ligt dan door suksesvol spelen van twee promotiewedstrijden de weg open naar de landelijke KNSB-clubcompetitie. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de moeilijkheden, waarmede de kleinere Zeeuwse clubs in het alge meen hebben te kampen door het ver trek van vele leden naar elders. Hij juichte in dit verband de propaganda toe, die de aktieve s.v. .Vlissingen" beoogt door het organiseren van een massa-simultaanséance aan honderd borden door grootmeester Paul Keres tweede in kandidatenschaaktornooi in Joegoslavië en twee Nederlandse schaakmeesters. Drs. Nordlohne deed dan ook een be roep op de verenigingsbesturen hun leden te animeren aan dit evenement deel te nemen. De voorzitter wees ook nog op de snelschaakwedstrijd, die op zaterdag 14 november a.s. in Goes zal worden gehouden. Besloten werd voorts op zaterdag 16 januari in Roosendaal de AAGTEKERKE. B. en W. van Aagtekerke hebben aan de raad de be groting voor 1960 aangeboden. Het totaal der inkomsten en uitgaven voor de ge wone dienst bedraagt: 155.533,09, met een post voor onverziene uitgaven van f 909,89 Het totaal der inkomsten in de kapitaalsektor bedraagt 263.739,55, het totaal der uitgaven 407.288,83, met een nadelig slot van 143.549,28. Het bestuur van de chr. kleuterschool vraagt beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van een nieuwe kleuter school. Daar de vereniging momenteel nog geen rechtspersoonlijkheid bezit, stel len B en W. de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen, onder voor waarde dat rechtspersoonlijkheid zal worden verkregen. B en W. vragen de raad een krediet van 10.000 te verlenen voor een aan bouw aan het verenigingsgebouw, ten behoeve van een bergplaats en een zui gelingen - en kleuterbureautje. Huns in ziens bestaat hieraan grote behoefte. Dr. L. tie Jong houdt lezing over problemen wereldpolitiek MIDDELBURG Op vrijdag 6 novem ber des avonds om acht uur zal dr. L. de Jong, directeur van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg onder auspi ciën van de ZVU een lezing houden over „Problemen van de wereldpolitiek". Dr. de Jong was vóór de oorlog redacteur van „De Groene Amsterdammer". Tijdens de oorlog verbleef hij in Londen, waar hij redacteur was van Radio Oranje, spe ciaal belast met de buitenlandse politiek, waarvandaan zijn stem in vele Hollandse radio's op vrijdagavond was te horen in het politiek weekoverzicht. Na de bevrij ding nam dr. De Jong de leiding op zich van het Instituut voor Oorlogsdocumen tatie. Daarnaast is hij commentator over de buitenlandse politiek voor „Vrij Ne derland", voor de Wereldomroep en voor de VARA-televisie. GOES. In de gereformeerde kerk zijn tot ouderling gekozen de heren B. J. Cok, W. de Beijl, B. op 't Hof en W. van Soelen en tot d'"'":nen d" he ren M. Baayens en J. J Klco. ">n. De discussie over de ploegenarbeid in bakkersbedrijven heeft uiteraard ook de volle aandacht van de Christelijke Mid denstandsbond. In zijn orgaan „Ons Vrije Bedrijf" wordt daaraan uitvoerig aandacht besteed en op scherpe wijze wordt stelling genomen tegen het voor stel tot ploegenarbeid. Het blad schrijft: ..In de P.B.O. (publiekrechtelijke be drijfsorganisatie) wordt met de werke lijke middenstandsbelangen nauwelijks rekening gehouden. Met een glimlach worden de middenstandsbelangen afge daan. Alleen wat groot is, is efficiënt, schijnt de moderne wetenschap te leren. De zaak is voor ons hoogst ernstig." De voorzitter van de Bond van Chris telijke Politie-ambtenaren in Nederland, heeft op doktersadvies zijn functie voor lopig moeten neerleggen. Het zal een Kwestie van vele maanden worden. Twee de voorzitter P. A. Goudswaard neemt zijn taak over. De Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel telt al vele jaren ruim 9000 leden. Thans is men zover, dat nog slechts 200 leden ontbreken om de 10.000 vol te maken. Er wordt voor dit doel een speciale actie ge voerd. De vakgroep particulier goederenver voer van de Prot.Chr.Bond van Ver voerspersoneel heeft een eerste verga dering gehouden. Op die eerste bijeen komst werd een bestuur gekozen, dat als volgt werd samengesteld: W. Hol- werda uit Groningen, S. van Houten uit Amsterdam, A. J. v. d. Schee uit Rot terdam, W. Verhoef uit Berkel, J. J. van Vliet uit Hazerswoude, J. Louwes te Wierden en E. Renkema uit Droge- ham. De vijfdaagse werkweek bij de me taalarbeiders heeft ook gevolgen voor de mensen, die in dienst zijn van de Christelijke Bedrijfsbond voor de me taalnijverheid. De bondskantoren zullen van 7 november af op zaterdag gesloten zijn, waarmee ook daar de vijfdaagse werkweek is ingevoerd. Het bijzonder pittige blad ,,Ons Plat teland" van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, dat altijd met een veelheid van artikelen, voorlichting en regionale edities de aandacht ves tigt op vele- belangrijke zaken, zal, zo mogelijk met ingang van 1 januari op groter formaat uitkomen. Het bestuur van de CBTB heeft zijn bezwaren kenbaar gemaakt tegen het voornemen, hier en daar geopperd, om een fonds in te stellen voor hulp aan getroffen boeren, waarbij een bestem mingsheffing zou worden opgelegd, dan wel een inhouding van een deel van de toeslagen door het Landbouwschap nog uit te betalen, aan dit fonds ten goede te laten komen. Het CBTB-bestuur is van mening, dat het bedrijfsleven op basis van vrijwilligheid daarbij betrok ken moet worden. Convent voor ehr. onderwijs? De Contact Commissie voor Christe lijk Onderwijs lieeft het voornemen een vergadering te beieggen met alle be sturen en personeelsorganisaties, die bij het christelijk onderwijs betrokken zijn om zo mogelijk te komen tot de oprichting van een Convent voor het Christelijk Onderwijs. De Vereniging van Christelijk Admi nistratief en bedienend personeel bij het nijverheids onder wij s wil zich aan sluiten bij het Chr. Nat. Vakverbond. Hoewel er reeds besprekingen zijn ge voerd, heeft men nog geen definitieve beslissing van het CNV ontvangen. Voorts zal deze organisatie op 8 ju ni 1960 de jaarvergadering houden. De plaats zal nog nader worden bepaald. Bond van zwembaden De werkgevers van badhuizen, over dekte baden en onoverdekte- en zeeba den hebben besloten geen afzonderlijke op levensbeschouwelijke basis gerichte organisatie op te richten, maar er één Nederlandse Bond van Bad- en Zwem inrichtingen van te maken. Geslaagden vakdiploma aanneinerscursus MIDDELBURG. Voor het examen Vakdiploma Aannemer wat gehouden werd te Rotterdam slaagden 12 van de 13 leerlingen. De afgewezen kandidaat werd gehandicapt door een gebroken hand. Met dit goede resultaat kwam de Aan nemerscursus Middelburg uit de bus. De namen van de geslaagden zijn: J. van der Poel te Oudelande; A. Hoefkens te Vrouwenpolder; P. Wielemaker te Middelburg; J. Gideonse te Middelburg; J. van Doorn te Serooskerke; J. Peters te Vlissingen; J. Bommeljé te Domburg; J. Sinke te Wolrhaartsdijk; J. Fierloos te 's-Gravenpolder; J. Goedegeburen te 's Arendskerke; J. Marinissen te St. Lau rens; J. Remeyn te 's H. Hendrikskinde ren. VLISSINGEN. De brandweer is gistermorgen uitgerukt om een begin van brand te bestrijden in de woning van H. in het Havendorp. De bewoners, iie niet thuis waren, hadden voor een Drandende petroleumkachel een rekje ovevehittig vate he wasgoed e daoishd met wasgoed te drogen gezet. Door oververhitting vatte het wasgoed en de gordijnen vlam. De brandweerlieden verwijderden onmiddellijk de kachel en wisten de omvang van de brand te be perken. De verf aan deuren en kozij nen was geblakerd. KAPELLE. De jonge kerkgroep van Kapelle zal zich gaan beijveren, de be langstelling voor het werk te doen ver groten. Elk der leden zal zich hiervoor inzetten. Dat werd besloten op een bij eenkomst van de jonge kerkgroep, waar op verder in discussiegroepen de bete kenis van de kerkhervorming werd be sproken. Bij bestuursverkiezing werd in de vakature W. Meeuse gekozen mej. M. Waverijn. In het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Christelijke Handels reizigers en agenten is een vakature ontstaan door het bedanken van de BRUINISSE De landbouwer F. van heer W. van Rees uit Gouda. In zijn den Berg was met een span paarden aan plaats is tot penningmeester van de vereniging benoemd) de heer W. Kamp uit Den Haag. Er zal echter toch een bestuurslid gekozen moeten worden op de eerstvolgende ledenvergadering. Het Christelijk Nijverheidsonderwijs, dat voor die oorlog vrijwel niet bestond, is in snel tempo zijn achterstand aan het inhalen. Sinds 1945 zijn er 151 scho len en verwacht wordt, dat dit aantal binnenkort zal stijgen tot ruim 200, in dien de vergunningen worden verleend en de plannen verwezenlijkt kunnen wor den. Als gevolg van deze sterke groei zijn er nu ook negen Christelijke oplei dingsinstituten voor leraressen bij het n ij verheid sonderwij s het ploegen naast de dijken waartussen het zandlichaam van de oprit Grevelin- gendam wordt gemaakt, toen plotseling de perszuiger begon te werken om een nieuwe hoeveelheid zand op te spuiten. De paarden schrokken zo dat ze op hol sloegen. Enkele arbeiders van de Delta werken wisten de hollende dieren te grij pen, zodat veel schade kon worden voor komen. De dieren blijven echter nerveus als ze op het bepaalde stuk land te werk worden gesteld, ook als de zuiger is stil gelegd. HOOG WATER dinsdag 3 november 1959: Vlissingen: 3.00 u., 2.41 m.; 15.22 u., 2.39 m. Terneuzen: 3.33 u., 2.55 m.; 15.53 u., 2.53 m. Wemeldinge: 4.58 u., 2.09 m.; 17.17 u., 2.08 m. Zierikzee: 4.33 u„ 1.83 m.; 16.53 u., 1.82 Oen massakamp te spelen tegen Noordbrabantse Schaakbond. De' aftredende bestuursleden, de he ren Nordlohne (vice-voorzitter), Flis- sebaalje (eerste sekretaris) en de heren E. J. v.d. Waag en J. J. v.d. Ende (commissarissen) werden herkozen. De clubcompetitie 1959/1960 werd als volgt ingedeeld: le klasse (enkelrondig). Goes I, Koudekerke, Middelburg II, Ter- neuzen, Vlissingen I, Vlissingen II en Zierikzee. 2e klasse a (dubbelrondig), De Zwarte Dame (Kruiningen), Goes II, Middelburg III, Middelburg IV en Vlis singen III. 2e klasse b (enkelrondig), Hulst, SVKB (Breskens-Cadzand), Lan dau I (Axel), Landau II, VSV (Sluis kil), 't Witte Paard I en II (Sas van Gent). Promotie - degradatie: enkelrondige driekamp tussen degradatiekandidaat le klasse en de beide afdelingskam pioenen 2e klasse. Tot competitielei ders werden herbenoemd dr. E. J. v.d. Waag voor de le klasse en de 2e klasse b (Zeeuws-Vlaanderen) en de heer Chr. Schipper voor de 2e klasse a (Walcheren- Beveland) GOES Evenals het vorige winter seizoen zal de Zeeuwse Korfbalbond in de Goese veilinghal weer microkorfbalcom- petities organiseren. Deze competities zul len ongeveer eind november beginnen en naar het zich laat aanzien zullen dit keer nog meer achttallen dan vorige winter aan het soms zo spectaculaire spel deelnemen. In tegenstelling met het vorige micro- tournooi, waar de wedstrijden enkel op de vrijdagavonden werden gespeeld, zal thans in overleg met de afdeling Zeeland van het Ned. Handbalverbond ook op enkele zaterdagmiddagen en -avonden worden gespeeld. Voor de eerste klasse ploegen van de Z.K.B. wordt de microcompetitie bijzonder attractief omdat de kampioen zal worden afgevaardigd naar de lande, lijke microkampioenschappen voor zater- dagclubs. Deze worden in februari van het volgend jaar in de Jaarbeurshallen te Utrecht gehouden. KAPELLE Op het plaatselijk kantoor van de Nutsspaarbank werd in de maand oktober ingelegd 5.972,91 en terugbe- atald f 4.243,23. Het tegoed steeg hierdoor met 1.729,68 tot 161.360,55. Er werden twee nieuwe boekjes uitgegeven. Het aan tal steeg hierdoor tot 187. KAPELLE Veel goede woorden zijn er maandagavond gesproken in hotel „De Zwaan" tot de heer J. Remijnse die het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam van de fa. H. Blok en zn„ te Kapelle. Druk bezocht was de receptie welke de jubilaris werd aangeboden en vele bloemstukken getuigden van de grote waardering welke men heeft voor deze altijd vriendelijke reiziger die ook op ander terrein steeds actief is. Namens zijn firma werd hij toegespro ken door de heer H. J. Blok die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer H. J. le Clercq, een man met meer dan vijftig dienstjaren bij de fa. Blok, sprak namens het personeel en overhan digde hem een electrisch scheerapparaat. De heer P. de Puit, een ander personeels lid, bracht zijn gelukwensen in dichtvorm over. Namens de Kamiac winkeliers van Kapelle sprak de heer A. J. van Willegen en overhandigde een boekenrek. Burge meester H. G. van Suylekom sprak na mens het gemeentebestuur en ook werd het woord gevoerd door de hervormde predikant ds. Jebbink. Op de hem eigen, correcte wijze bracht de heer Remijnse allen dank voor de gesproken woorden. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" bracht de jubilaris een serenade. WEMELDINGE In het jeugdgebouw der Ned. Herv. Gemeente is een buiten gewone algemene vergadering gehouden door de Coöp. Boerenleenbank „Wemel dinge", onder leiding van de voorzitter, de heer M. C. Lindenbergh. Drs. J. Dijkgraaf van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidwest-Neder land hield een interessante causerie over het onderwerp; „Hoe kijken wij tegen de Coöperatieve Boerleenbanken aan". Hij hield een uitvoerig betoog over de vele werkzaamheden van de Boerenleenbank. Verder werden op deze vergadering de plannen besproken tot het stichten van een nieuw bankgebouw. Verscheidene le den stelden naar aanleiding hiervan vra gen, die door de voorzitter beantwoord werden. De voorzitter dankte alle aan wezigen en in het bijzonder de heer drs. Dijkgraaf, waarna hij de vergadering sloot. MANDOLINECLUB GAF UITVOERINGEN De mandoline Club „T.O.G.O." gaf in het Ned. Herv. Jeugdgebouw haar jaar lijkse uitvoeringen, die tamelijk gevulde zalen trokken. Voor de pauze brachten de leden van de mandolineclub hun „kunnen" op mu zikaal terrein naar voren. Zo werd een vijftal nummers uitgevoerd onder leiding van de dirigent, de heer Zoetewey uit Schore, en verder kwamen de zingende zusjes tot voortreffelijke prestaties. Na de pauze werd een klucht in drie bedrijven opgevoerd, getiteld „Rimboe in Mokum". Deze lachtwekkende klucht viel gezien de steeds terugkerende hilariteit van het publiek, goed in de smaak. Zon der afbreuk te doen aan de meespelende personen, werd de werkelijkheid echter schamel nagebootst. Drie-nul voor Terneuzen TERNEUZEN. In het Terneuzense volleybaltoernooi werden de volgende wedstrijden gespeeld: eerste klasse Kon. Marechaussee—P.T.T. 3—0: Oud-militai ren 1Oud-militairen 2: 3—0. Tweede klasse SpadellaH.A.B. 2: 3—0. door L. van Wallenburg In het vorige artikel hebben we gezien dat de zogenaamde theolo gische candidaat Worsley beroepen was bij de Engelse gemeente te Middelburg. De failliete makelaar, de aartsknoeier en bedrieger, zal de oude ds. van der Wind opvolgen als predikant van de Engelse ge meente te Middelburg. Maar eerst moest hij nog door declassis Walcheren geëxamineerd worden, en met deze classis valt niet te spotten. Natuurlijk moeten ook de ver eiste stukken aanwezig zijn, dus zeker geen candidaatsbul. Op het examen vertelt hij dat hij hier om naar Engeland geschreven heeft, maar dat dit gewichtige stuk nog niet is aan gekomen. Wel legt hij een getuigschrift voor, getekend door twee Engelse predi kanten. Later is gebleken dat deze attes tatie vervalst was: de ene predikant be stond niet en de andere heeft nooit zijn naam onder een dergelijk stuk gezét! Maar dat wist de classis toen nog niet en men gelooft dat het echt is. Het examen verloopt niet vlot, het valt Worsley niet mee, evenmin als de classis. Toch besluit men hem toe te laten tot het ambt van predikant, vooral ook omdat door zijn werk als hulpprediker reeds een hechte band tussen hem en de Engelse gemeente was ontstaan. Ook werd zijn werk algemeen gewaardeerd, niemand had reden tot klagen. Op zondag 5 augustus 1759 wordt hij door de oude ds. Van der Wind beves- Advertentie UARKTIIF.RK.HTFN BERGEN OP ZOOM, 2 nov. Andijvie 11 —22, Bloemkool 10—48, Kassnij bonen 1.19—1.63 Rode kool 21—28, Witte kool 18—25, Savoye kool 9—31, Kroten 11—34, Bospeen 13—25, Waspeen 2529, Prei 2342, Sla 34, Sprui ten 361—1.30, Tomaten 20—52, Witlof 60—1.32, Spinazie 29—77, Boerenkool 7—14, Goudrei- nette 2145, Golden Delicious 25—6S, Jona than 23—44, Zoete Ermgaard 21—31, St. Remy 23—26, Comtesse de Paris 27—40. GOES, 2 nov. Groenten: Kropsla I 11—14, II 3—5, Bloemkool A I 40—53, A II 29—42, B I 20—31, Knolselderij 22. Per bos: Kroten 7. Per kg: Tomaten A 80, B 75, Spruiten I 56—58, B I 2027. Kroten 18. Dubbele pr. bo nen II 141—147, Groene Sav. kool 17—28. Ro de kool 2835, Witte kool 24, Andijvie I 15 24, II 15—19, Uien 9—12, Prei 35—36, Boeren kool 18—23, Peen II 16—24, Black Alicante II "1—183. SCHOONDIJKE. Gistermiddag om streeks half vier gebeurde er op de rijksweg van IJzendijke naar Breskens in Schoondijke een ongeluk, dat won derwel goed is afgelopen. De 80-jarige I. T. uit Schoondijke wilde de rijweg oversteken en keek daarbij nigt naar het komende verkeer. Uit de richting IJzendijke kwam een personenauto, be stuurd door H. uit Middelburg. Ondanks krachtig remmen van deze chauffeur werd T. door de auto gegrepen en te gen het wegdek geslingerd. Wonder bo ven wonder krabbelde de oude man wel dra weer overeind en kon hij uit eigen beweging naar huis terugkeren. Hij had slechts een lichte verwonding. VIS S FR IJ 15 F RIFHTKN VISMIJN VEERE Exportgarnalen 541 kg 87123, handels garnalen 314 kg 1,62. schar 90 kg 79—98, bot 553 kg 72—94, wijting 636 kg 3—58, tong 49 kg 2.095.42, rog 53 kg 3055, ka beljauw 42 kg 24—86, tarbot 2 kg 154, pa ling 2 kg 300, ongesorteerde vis 53 46—2.67. SOUBURG. De gemeente- sekretaris J. J. van Ginkel, die op 1 november vijf en twintig jaar in Souburgse gemeentedienst was, werd maandagmorgen voor dit feit in restaurant „De Zwaan" door leden van het gemeenteper- soneel en verenigingen waar hij een functie bekleedt, een warme hulde gebracht. Vele waarderen de woorden en fraaie geschenken bewezen hoezeer men de gemeen- tesekretaris in zijn werk en als mens waardeert. In 1934 startte de heer Van Ginkel zijn werkzaamheden in de gemeente Oost en West Souburg, als tweede ambtenaar ter secretarie. In 1947 vond zijn benoeming tot gemeentesecretaris plaats. Burge meester A. H. S. Stemerding schetste in een lange speech de gemeentesecretaris als iemand „waarop men kan bouwen Hij richtte de schijnwerper op zijn amb telijke en persoonlijke kwaliteiten en had voor beide niets dan lof. Hij bracht zijn waardering tot uiting in enkele fraaie geschenken, waaronder een enveloppe met inhoud die hij namens de gemeente kon aanbieden. Ook de andere sprekers die namens de raad, het college van B. en W., het schoolbestuur en enkele verenigingen waarin de heer Van Ginkel een rol speelt, het woord voerden, prezen de gemeentesecretaris voor zijn toewijding en hulpvaardigheid. Ze wezen op de voortreffelijke samen werking die ze van de heer Van Ginkel hadden ondervonden en overlaadden hem en zijn gezin dat voltallig bij de huldi ging aanwezig was met bloemen en vele andere geschenken, waaronder een fraaie projector en enkele boekwerken. De gemeentesecretaris bracht dank voor de waarderende woorden en ge schenken en zei, dat er voor hem nooit reden had bestaan om naar een functie in een andere plaats te solliciteren, om dat de omgeving en de samenwerking altijd zeer prettig waren geweest. Hij besloot met de wens uit te spreken dat de samenwerking en de onderlinge ver houdingen in zyn werkkring altijd zo goed mogen blijven. TERNEUZEN. De personenauto van A. F. M. B. uit Bergen op Zoom, die op de Oudelandseweg richting Terneuzen reed, is tegen een stilstaande aanhang wagen opgereden en zwaar beschadigd. De aanhangwagen kwam er iets beter af. B. maakte de botsing, toen hij plot seling moest uitwijken voor een bus van de Z.V.T.M., die van de andere kant kwam. De gladheid van de weg maakte het ongeluk compleet. OOSTBURG. De afdeling west- Zeeuwsch-Vlaanderen van de C.J.B.T.B. organiseert zaterdag 7 november a.s. een betrouwbaarheids- tevens oriëntatie- rit. De start vindt plaats om half twee op het Ledelplein in Oostburg. Na af loop wordt een koffiemaaltijd gehouden. Dan worden ook de prijzen uitgereikt. zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: een sjaal,een vulpotlood, e en damescollier, e en bruine pullover, een tube gelei, een ietspompje, een sleutel, een aansteker, een zwart-bruin hond* je. een wit kinderschoentje en een hand schoen. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen, aangekomen 1-11, geen, 2-11 C. R. Menchy. Vlissingen vertrokken 1-11 Ned. Denzo. 2-u Ned. Henja. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen): 1-11 Prins Wil lem V, Olive, Wodan, Europa, 2-11 Eemdijk. Naar zee: 1-11 Kroonborg, Nusakan, Cool- haven 2-u Annenkerk. tigd met de woorden uit Zacharia 3 7. Aan de handoplegging wordt mede deel genomen door de Waalse predikant Char les Delo. Zijn intreetekst 's middags in Ezechiël 3 1721 George Hugues Wors ley is nu dus predikant in volle rechten. Kerkeraad en gemeente zijn zeer met de nieuwe dominee ingenomen. Zijn pre- kon worden „met veel vrucht" aange hoord, de kleine Engelse gemeente gaat een mooie toekomst tegemoet. Er was vre de van buiten en eensgezindheid van bin nen. In zyn overmoed waagt hy het zelfs een brief aan zyn vader te schryven, waarin in hM vertelt over zijn werk als predi kant te Middelburg. Zijn brave vader ge looft er niet veel van, daarvoor kent hij zijn lieve zoontje te goed. Htf schrijft hem een ernstige brief terug en onderhoudt hem over zijn goddeloos gedrag. Htf kan wel de classis en de kerkeraad bedriegen maar God niet. Hoewel ds. Worsley zich niets van de vermaningen van zijn woorden aantrekt, zijn diens woorden weldra waarheid ge worden. De bedriegerijen zijn als spoedig uitge komen door het bezoek van ds. Sowden, Engels predikant te Rotterdam, aan En geland. Hij spreekt daar verscheidene collega's, die ook informeren hoe het met de Engel se gemeenten in Nederland gesteld is. Ds. Sowden vertelt dat ze in Middel burg een nieuwe predikant hebben, Geor ge Worsley, met wie de gemeente erg in genomen is. Als ze daar in Engeland die naam horen, roepen ze met grote verba zing uit: „Worsley predikant? Maar dat is een grote deugniet en bedrieger." Ze vertellen ds. Sowden over zijn knoeierijen als makelaar en dat hij volstrekt geen recht heeft predikant te worden. Een wolf in schaapskleren, een verderf voor de ge meente, zo iemand moet zo spoedig moge lijk afgezet worden. Daar is ds. Sowdea het roerend mee eens en hij belooft er werk van te zullen maken. Omdat hij bui ten Walcheren woont, stuurt 'hij een brief hierover aan de Schotse predikant Yair te Veere. Deze voelt er niet veel voor evenmin als zijn Vlissingse collega ds. Laidly. Ze zijn beiden goed bevriend met hun collega uit Middelburg, het gaat daar goed in de Engelse gemeente, ze willen de zaak maar blauw-blauw laten. Dat schrijven ze ook naar Rotterdam. Maar daarmee is ds. Sowden niet tevreden. Hij schrijft naar andere predikanten van Walcheren en zo raakt de zaak aan het rollen. Ook Worsley hoort ervan. Als hij op een keer thuiskomt, vindt hij een anoniem Frans briefje in de bus. Daarin wordt hem de raad gegeven zo vlug mogelijk Middelburg te verlaten om erger te voor komen. Hij wordt zo bang dat hij dadelijk doet wat hem aangeraden wordt: hij neemt de eerstvolgende boot naar Engeland. Daar krijgt hij echter spijt van zijn overhaast vertrek. Te meer daar zijn kerkeraad in Middelburg schrijft: „Met alle liefde en genegenheid zullen wij u bij vernieuwing ontvangen en u beschermen tegen de vijanden". Zo lang mogelijk houdt de kerkeraad hem de hand boven het hoofd, aange spoord door de zachtmoedige ds. Van de£ Wind. Maar ze vergeten niet er by te schrijven, dat hy de nodige bewijsstukken nu eindelijk eens mee moet brengen! Veertien dagen later is Worsley weer terug in Middelburg. Met veel woorden ook vrome verdedigt hij zijn gedrag. De nodige bewijzen heeft hij niet mee gebracht, maar hij verklaart plechtig dat alle door hem overgelegde stukken echt en wettig zijn. 's Zondags preekt hij weer, over Psalm 26 6: „Ik was mijn handen in onschuld en ga rondom uw altaar, o Heere". Daarna bedient hij het Heilig Avondmaal. Op de classisvergadering van 7 febr. 1760 is men niet zo goedgelovig als in de kerkeraad van zijn gemeente. De vereiste stukken moeten er komen, de candidaats bul in de eerste plaats, anders Worsley zal ze gaan halen, hij krijgt drie weken verlof van zijn kerkeraad. Wel stuurt hij enkele verklaringen, maar men twijfelt aan de echtheid ervan. Ook zijn kerkeraad is niet tevreden, ze vertrouwen Worsley niet meer. Officiële stukken moe ten er komen. Worsley heeft ze niet, kan ze dus nooit opsturen of meebrengen. In een vroom en stichtelijk briefje meldt hij, dat hij dan maar liever in Engeland blijft. Hij vraagt aan de kerkeraad een getuig schrift, waarin staat dat hij in Middelburg officieel tot predikant bevestigd is. Maar daar trapt men niet in. Met zo'n verklaring zou hij hetzelfde spelletje in Engeland kunnen spelen. Op 25 oktober 1760 preekt Ds. Yair uit Veere in de Engelse kerk te Middelburg en kondigt in de middagdienst af dat Worsley is afgezet als predikant. Een paar later volgt ds. James Affiek uit Dordrecht hem op. De oude Ds. Van der Wind heeft dit niet meer beleefd, hü was een paar maanden tevoren overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5