„GUERRILLA'-TERREUR OP PLANTAGES IN DE KONGO liegende schotel bestaat! Kroesjtsjef niet wachten op de Gaulle Moderne Icarus vloog Dader in Nederland gezocht Kassem: Irak in drie jaar op eigen benen ADM. HELFRICH: ALS IK DIT HAD GEWETEN... BIJ INTREKKING GEEN VERVOLGING Rubinstein beroofd van juwelen. GOUVERNEUR DOET BEROEP OP PARTIJEN Russen ook tegenstanders van ondergrondse kernproeven CHESSMAN BLIJFT DOORVECHTEN P-3-0-3-L-3-I-3-T-3-IE jziging loterijwet wat vertraagd De Bilt: Zacht In de mist Rockefeller-beurs voor prof. Vos BURENHULP Verhoging premie voor bejaarden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Salariseisen van oud-leden marine BOETE-OP-STRAAT BEVALT GOED Bankroof in Londen via muur van 72 cm MOORD IN BELGIË Weercommissie handhaaft ontslagaanvrage WASSENDE FRANSE OLIESTROOM De Sjah in Jordanië Minister bezorgd over misdrijven rondom Ede DE HOOP BRACHT UITKOMST De Prins volgend jaar terug naar Mexico de échte eierbeschult Hoofdkantoor: Goas, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREl'KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter! 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4401 Dinsdag 3 november 1959 LONDEN (U.P.I.) Volgens berich ten uit Londen dringt de Sowjetunie aan op het zo spoedig mogelijk houden van een topconferentie, bij voorkeur reeds in de eerste weken van 1960. U.P.I. verneemt zelfs dat Kroesjtsjef weigert een datum vast te stellen voor zijn bezoek aan Frankrijk voor hij van de Gaulle de verzekering heeft gekregen dat die bereid is, al zeer vroeg in het nieuwe jaar aan een topconferentie deel te nemen. Meer dan een gerucht zou dit echter niet zijn. Spaak overlegt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniii' Ondertussen is Spaak, de secretaris generaal van de Noordatlantische verdragsorganisatie, begonnen met pogingen om in het Westelijke top- overleg ook de andere leden van de Navo te betrekken. Woensdag komt de Atlantische raad bijeen te Parijs. Er zal dan zeker over dit vraagstuk worden gesproken. Donderdag gaat Spaak naar Londen om met de Britse premier Macmillan en de minister van buitenlandse zaken Lloyd te overleggen over de beste wijze om de gehele Navo te be trekken in het vooroverleg. De Gaulle tegen ïiiimiiiiimiiiiiimiiüMiiiiiumiiiiiMt Het is bekend dat de Gaulle tegen stander is van overleg met alle bondgenoten. Hij is integendeel voor stander van een „directoraat" binnen de Navo, dat het in feite voor het zeggen zou hebben, zodat kleinere bondgenoten nog slechts zeer geringe invloed zouden kunnen uitoefenen. In Londen en Washington is zijn idee van een directoraat indertijd van de hand gewezen, maar het vooroverleg over de topconferentie geeft hem een goede gelegenheid om de gedachte opnieuw naar voren te brengen. Deze eerste echte vliegende schotel zal, technische moeilijk heden daargelaten, deze week de eerste proefvlucht maken Het toestel, vervaardigd door de AVRO-fabrieken in Canada, is een discusvormig vliegtuig. In tegenstelling tot het Engelse luchtkussentoestel dat onlangs een tocht over het Kanaal maak te, het zweeftuig SR-NI, kan de vliegende schotel zich hoog in de lucht verheffen. De Ameri kaanse strijdkrachten hebben grote belangstelling voor deze nieuwe ontwikkeling in de luchtvaart. aangespannen. Zij vragen alsnog beta ling van salaris over de periode dat zij in Japanse kampen hebben doorge bracht. Zij werden in 1939 gemilitari seerd en bij de Koninklijke marine in gedeeld. Het personeel van de marine heeft wel salaris over de periode 1942/45 uitbetaald gekregen. Gisteren zijn voor de civiele kamer van de Haagse rechtbank de pleidooien gevoerd. Mr. W. H. Vermeer, pleitend voor de eisers, maakte gebruik van de verklaring van admiraal Helfrich. Hij achtte bovendien het demilitarisa- tiebevel van maart 1942 onwettig, om dat de gouverneur-generaal niet de wettelijk vereiste machtiging had ver leend. De pleiter voor de staat, mr. S. F. Gratama, bestreed dat. De demilitari- satie van 1942 gold niet de Gouverne mentsmarine in haar geheel, maar al leen de personeelsleden, die in bezet Indië waren achtergebleven. Daar was geen machtiging van de G. G. voor nodig. Overigens zei mr. Gratama op for mele gronden te menen, dat de vorde ring van eisers in ieder geval toch was verjaard. De zaak loopt al jaren. De minister van marine heeft de verzoe ken om uitbetaling van salaris over 1942/45 bij herhaling afgewezen. Het ambtenarengerecht in Den Haag en de Centrale raad van beroep te Utrecht verklaarden de eis niet ontvankelijk, omdat zij de klagers niet als militaire ambtenaren beschouwden en naar hun inzicht de zaak dus bij de burgerlijke rechter aanhangig moest worden ge maakt. De rechtbank zal op 30 november vonnis wijzen. DEN HAAG Ik heb in maart 1942 de Nederlands-Indische Gou vernementsmarine alleen gedemili tariseerd, omdat ik wilde voorkomen dat de personeelsleden in krijgs gevangenschap zouden geraken. In dien ik geweten had, dat dit niet zou helpen en als ik had kunnen voorzien dat de staat hierin aan leiding zou vinden de salarissen over de tijd die zij in krijsgevangen schap hebben doorgebracht, niet uit te betalen, dan zou ik dat demilita- risatiebevel nooit hebben gegeven. Dat heeft admiraal Helfrich verklaard naar aanleiding van het proces, dat 104 leden van de voormalige Gouverne mentsmarine tegen de staat hebben Van onze Haagse redactie DiEN HAAG In vier maanden (mei, juni. juli en augustus) zijn 19.500 be taalde waarschuwingen door de politie gegeven, zijnde 33 pet van het totaal aantal overtredingen. De proef, aldus de minister van justitie A C. W Beerman in zijn memorie van antwoord, kan gunstig worden genoemd. De regering overweegt het gebied waar in met betaalde waarschuwingen wordt gewerkt Breda, Rotterdam, Zwolle, Kampen. Sneek, Leeuwarden, Zevenber gen en Steenwijk geleidelijk uit te breiden. Eigen nieuwsdienst LONDEN In het diepste geheim heeft zondagmiddag in Engeland een mens als een vogel gevlogen. Het is de uit Zuid- Afrika afkomstige beeldhouwer Emiel Hartman, die dit kunst stukje volbracht met zijn orni- thopter, een uiterst licht vlieg tuigje dat voorzien is van schar nierende vleugels. Driemaal verhief het toestel van de Zuidafrikaan zich korte tijd statig van de grond, toen het door een auto werd voortgetrok ken op een vliegveld in Midden- Engeland. Tijdens een van deze vluchten bereikte Hartman gedurende vijftien minuten een hoogte van bijna zeven meter, maar steeds was zijn toestel met een kabel aan de auto verbonden. Er werd een afstand van 300 meter afge legd. Hij gebruikte de klap wieken nog niet. Hartman vertrouwt dat hij weldra zelfstandig in zijn vlieg tuigje door de lucht zal vliegen. Grootboek Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mocht de wet Groot boek woningverbetering niet worden in getrokken dan zal alsnog worden over gegaan tot vervolging van hen, die aan de aanmeldingsplicht in gevolge de wet niet hebben voldaan. Indien de Kamers wel akkoord gaan met intrekking van de wet, zal vervolging achterwege blijven. Dat blijkt uit het antwoord dat minis ter Beerman de Tweede Kamer over deze kwestie geeft. Een onderzoek in een aantal gemeenten heeft uitgewezen dat het niet voldoen aan de aanmeldings plicht in veel gevallen niet het gevolg van onwil is maar van een vergeeflijke dwa ling omtrent de geldende bepalingen. Mede daarom heeft men indertijd niet meteen strafrechterlijk ingegrepen. Bo vendien bestond het gevaar van overbe lasting van het justitiële apparaat. Nu echter de regering toch van plan is de wet Grootboek in te trekken, achtte men het weinig zinvol de moeilijke proce dures nog voort te zetten. LONDEN (Reuter) Inbrekers heb ben tijdens het weekeinde de brandkast van een bank bij Londen leeggehaald. Zij namen geld en juwelen ter waarde van ongeveer 200.000 gulden mee. Met springstof baanden zij zich een weg door een muur van 72 cm. Een brandkast, die ongeveer 300.000 gulden bevatte lieten zij ongemoeid. De dieven hebben het weekeinde voor hun werk uitgekozen, omdat zij dan an derhalve dag ongestoord konden werken. Eenzelfde methode van roof werd in 1 augustus in dezelfde stad gevolgd toen een andere bank het moest ontgelden. Eigen nieuwsdienst ANTWERPEN Samen met de Nederlandse politie wordt op het ogenblik door de gerechtelijke poli tie uit Antwerpen een speurtocht ondernomen naar de twintigjarige inwoner van Turnhout Henri van O. Deze man, die ervan wordt verdacht op de 27e oktober op gruwelijke wij ze een jonge vrouw in het dorp Westmalle te hebben vermoord, moet zich volgens de Antwerpse politie aan boord van een uit Antwerpen via Duitsland vertrokken schip be vinden, dat een Nederlandse haven als bestemming heeft. Waarschijn lijk is het schip ergens in de mist voor anker gegaan. SPEURTOCHT Henri van O., een wat achterlijke jongeman uit een gezin van dertien kinderen, moet dinsdagmorgen de 27e oktober de kleine boswachters woning van het jonge echtpaar Mar cel Maes en Josephine Deschutter (25) zijn binnengedrongen op het moment, dat de moeder haar kindje Marja (zeven maanden) het och tendbadje zou geven. Met een mes zou van O., voorzover de politie het geval heeft kunnen reconstrueren, de moeder hebben omgebracht. Toen de vader 's avonds na het werkzijn vrouw niet thuis vond werd hij ongerust en ging zoeken. Eerst in huis, daarna in de grote tuin van het landgoed, waarop het huisje is gebouwd en vervolgens bij haar ouders. De politie nam de speurtocht over en vond na een nacht speuren het verminkte lijk achter een half-omge- valien deur, die tegen een schuur tje op veertig meter afstand van het huis stond. VERMOEDEN Op de ochtend van de moord was op de Antwerpsebaan in West- malle een eigenaardig uitziende man gesignaleerd, die schoolkinde ren aansprak. De nacht tevoren waren er een paar kleine inbraken in het plaatsje gepleegd, waarbij allerlei antiquitei ten vermist werden. Omdat het sig nalement, dat de schoolkinderen opgaven klopte met dat van de pas uit zijn detentie ontslagen Van O., die bovendien bij de politie bekend stond wegens zijn voorkeur voor antiek hij had er al een paar keer voor gezeten werd er onmiddel lijk huiszoeking bij deze vermoede lijke dader ingesteld. De man was niet thuis. In het havengebied van Antwer pen had men hem enige malen ge zien terwijl hij werk probeerde te krijgen op schepen en tenslotte werd hij gesignaleerd op een schip, dat Nederland als bestemming had. De onderzoekrechter Van Leckwijck uit Antwerpen is met enige gerech telijke deskundigen inmiddels naar Nederland vertrokken, om hier het onderzoek verder te leiden. IJMUIDEN (A.N.P.) De Weercom missie voor de treilvisserij te IJmuiden handhaaft haar besluit tot ontslagaan vrage, ondanks de verzoeken van werk nemers- en redersverenigingen dat in te trekken. In brieven aan de commissie gewaag den de verenigingen van het grote ver trouwen dat altijd in de beslissingen van de commissie heeft bestaart. De commissieleden zien echter geen aanleiding om aan te blijven na de uit spraak van het gerechtshof dat de twaalf vissers vrijsprak, die ondanks het advies van de weercommissie dat het vaarbaar weer was hadden geweigerd uit te varen. PARIJS (Reuter) Een inbreker heeft zondagavond ingebroken in de villa van de pianist Arthur Rubinstein. Terwijl deze elders een concert gaf stal de dief gouden dasspelden en manchetknopen ter waarde van zestigduizend gulden. De indringer moet uitstekend van een en ander op de hoogte zijn geweest. Hij koos niet alleen het juiste moment uit, maar be gaf zich zonder zijn aandacht aan andere zaken te wijden naar de slaapkamer. In een kast opende »WTI,I1.TUri,„T.T hij de drie laden, die KUBINS1EIN de juwelen bevatten van de 68-jarige mu sicus. Uit een klein bureautje, dat aan zijn vrouw toebehoort werden ook enige kostbaarheden weggenomen. Andere kostbaarheden zoals schilde rijen liet' de dief on aangeroerd. De villa van Rubinstein Staat bij het Bois de Boulogne in de zig. miljonairswijk. NEW YORK (Reuter). De Neder landse hoogleraar in de Japanse taai en letterkunde aan de Leidse universi teit, professor dr. F. Vos heeft; van de Rockefellerstichting in New York een bedrag van ongeveer elfduizend dollar toegewezen gekregen. De stichting heeft aan 132 geleerden uit dertig landen een studiebeurs toegekend. Professor Vos zal het komende jaar naar Korea en Japan reizen om materiaal te verzame len voor een culturele geschiedschrij ving van Korea. LONDEN (Reuter). Frankrijk zal het volgend jaar tien miljoen ton olie in Europa invoeren. Jaarlijks oplopend zal die invoer in 1965 tot vijftig miljoen ton per jaar zijn gestegen. De heer P. O. Lapie, lid van de Hoge autoriteit van de E.G.K.S., heeft dat gisteren in Londen verklaard. Vijftig miljoen ton olie is het equiva lent van 75 miljoen ton steenkool. Het gebruik van aardigas in Frankrijk zal in 1965 zijn gestegen tot een equivalent van vijftien miljoen ton steenkool. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD Het is gisteren betrekkelijk rustig ge weest in Stanleystad, waar in drie dagen zeventig doden vie len bij hevige onlusten, maar de onrust heeft zich verplaatst. Rondom de stad, zelfs tot op 150 km afstand, worden nu overvallen gepleegd en branden gesticht. De Belgische en an dere blanke kolonisten op af gelegen plantages verenigen zich om elkaar te hulp te kunnen komen wanneer hun nederzettingen worden aange vallen. Verscheidene nederzet tingen van blanken zijn geplun derd. Op de verkeerswegen is het ver keer niet langer veilig. Het gebeurt telkens dat auto's worden aange vallen of dat er versperringen op de wegen worden aangebracht. Met vliegtuigen wordt gepatrouilleerd boven afgelegen nederzettingen. In geval van nood kunnen de bewoners om hulp vragen door met lakens te zwaaien. In één geval hebben troepen de blanken op een plantage kunnen be vrijden nadat een vliegtuig onraad had bespeurd. STAKINGEN Op verscheidene plaatsen dreigen stakingen. Het is echter niet duide lijk of deze een gevolg zijn van de angst van de arbeiders om op het werk te verschijnen dan wel van werkelijke stakingsacties. Het is namelijk zo, dat de leiders van de Nationale beweging hebben opge roepen tot staking en tegelijkertijd de arbeiders hebben voorgehouden dat zij zich aan vervolging bloot stellen wanneer zij blijven werken. Het Belgische bestuur heeft de overtuiging dat de grote meerderheid van de bevolking zich distantieert van de Nationale beweging, welker leider op een geheim gehouden plaats gevangen wordt gehouden sinds zondagmiddag. De inheemsen zouden echter bang zijn voor de terreur van Lumumba's aanhangers. DWEPERS De gouverneur van de kolonie, Cornells, heeft een oproep tot de Belgen en de Kongolezen gericht om een eensgezinde, nationale politiek te volgen. De doden en gewonden van Stanleystad noemde hij de slachtoffers van de agitatie van onverantwoordelijke dwepers. Hij deed een beroep op alle partijen om deel te nemen aan de komende ver kiezingen die de eerste stap zijn op de weg naar onafhankelijkheid. Zoals bekend, hebben enige groe peringen in Kongo zich tegen die verkiezingen uitgesproken. Zij eisen onmiddellijke en volledige onafhan kelijkheid. Een ervan is de Kongolese Nationale beweging. NIET WIJKEN Voorts heeft de gouverneur erop gewezen dat de orde en de rust in elk geval zullen worden gehandhaafd en dat de regering daarbij voor niets zal wijken. „Ons doel is, de orde te handhaven, totdat de Kongolezen dat zelf kunnen doen. Wij streven geen onderdrukking na." Vandaag komt de Belgische Kamer van afgevaardigden bijeen om de toestand in Kongo te bespreken. De Belgische kranten besteden zeer veel ruimte en aandacht aan de gebeurte nissen daar, maar onthouden zich in het algemeen van het uitspreken van een oordeel over de oorzaken en over de politiek. GENÈVE (Reuter) De Sowietsunie heeft de Engelse suggestie, dat de a'rie kemwaipenmogendiheden samen onder grondse proeven met kernwapens zou den gaan houden, afgewezen. S. Tsaraipikin, die de Sowjetunie verte genwoordigt in het nu al meer dan een jaar gaande zijnde internationale ge sprek over de kwestie van staking van de proeven, zei gisteren voordat hij zijn besprekingen m,et de Engelse en Ameri kaanse delegaties voortzette: „Het ct'oel van onze onderhandelingen hier is het staken van alle soorten proeven met kernwapens, niet het scheppen van de mogelijkheid van het nemen van nieuwe proeven. Wij zijn tegen elke soort proe ven, hoe zij ook mogen worden uitge voerd." AMERIKA: BESPREKEN In het verloop van de onderhandelin gen van gisteren deelde de Amerikaanse delegatie mede nieuwe wetenschappelij ke rapporten over ondergrondse kern proeven te zullen indienen en te zullen aandringen op een bespreking daarvan d'oor de drie onderhandelende mogend heden. Engeland en de Verenigde Staten be togen dat het niet vaststaat dat onder grondse kernproeven onderscheiden kun nen worden van aardschokken. De nieu we Amerikaanse rapporten ondersteu nen dit standpunt. In de grote politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties hebben Japan, Oostenrijk en Zweden gisteren een resolutie inge diend waarin zij de hoop uitspreken dat Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjetunie meer vaart zullen zetten ach ter hun streven naar een akkoord over staking van de proeven met kernwa pens. AMMAN (Reuter). De Sjah van Perzië is voor een officieel bezoek in Amman, de hoofdstad van Jordanië, aangekomen. Hij zal vier dagen lang de gast zijn van de jeugdige koning Hoessein, wiens belangstelling voor de strijd tegen het communisme bij deelt. Een-en-twintig saluutschoten begroet ten de Sjah, die gekleed was in de uniform van maarschalk van de Per zische luchtmacht. Koning Hoessein droeg de uniform van veldmaarschalk. In de Perzische hoofdstad Teheran wordt verwacht dat de Sjah na zijn te rugkeer uit Jordanië zijn verloving met Farah Diba bekend zal maken. Het meisje bevindt zich nog altijd in Parijs waar zij bezig is, haar uitzet te kopen. Gisteren verklaarde zij tegenover een Franse verslaggever dat zij vier kinde ren wil hebben. Zij praat over de toe komst alsof de verloving al een vast staand feit is, maar officieel is daar van nog niets bekend. BAGDAD (UPI) „Laten er nog maar twee of drie aanslagen komen. Zij zullen mij niet tegen kunnen houden." Dat zei premier Kassem van Irak maandag in een interview, het eerste dat hij sedert de aanslag op zijn leven een Amerikaanse jour nalist toestond. Kassem, gestoken in een pyjama met blauwe en witte strepen, maakte grapjes over de recente berichten in de buitenlandse pers dat hij aan zijn verwondingen zou zijn bezweken. Over de belangrijke politieke vraagstukken van zijn land liet hij zich alleen in algemeenheden uit. Hij wilde niets zeggen over de in Irak gevoerde actie voor oprich ting van een nieuwe politieke partij die onder zijn leiding zou moeten staan. „Daarover kunnen wij een andere keer nog wel eens praten", zei hij. EERST HANDELEN Ook wilde Kassem niet ingaan op vragen over de beloofde toe stemming voor hervatting van de activiteit van de bestaande poli tieke partijen, over de kansen op een nieuwe grondwet en over de kansen op vrije algemene verkie zingen. „Laat ik u dit zeggen", was zijn com mentaar, „het Iraakse volk heeft de gewoon te eerst te han delen en daarna pas er over te praten." Kassem zei dat hij na de aanslag op zijn leven het besluit had ge nomen met ver dubbelde ijver te gaan werken voor zijn land en zijn volk. „Mijn eerste doel is Irak onafhan- voor memand.... van wie ook", zei hij. In drie jaar, zo meende hij, zal Irak door middel van industrialisatie op eigen benen kunnen staan. RECHTEN Dank zij de revolutie wgs het Iraakse volk er volgens hem in ge slaagd de invloed van het imperia lisme in eigen land te vernietigen. „Het imperialisme heeft het oude bewind geholpen", zei hij, „ons van onze rechten te beroven. Na de revolutie hebben wij die rechten herwonnen." BEIROET (Reuter) Volgens het Arabisch-nationalistische dag blad Al Kifah hebben koning Saoed van Saoedisch Arabië en koning Hoessein van Jordanië enige dagen geleden in het geheim besprekin gen gevoerd over de invloed van het communisme in Irak. Ook zou den de twee vorsten van gedach ten hebben gewisseld over de re cente verklaring van koning Hoes sein, dat hij bereid was het Iraak se volk in de strijd tegen het com munisme te helpen. Wrede behandeling WASHINGTON (Reuter) Juist binnen de gestelde termijn is de ver dediger van Caryl Chessman in beroep gegaan tegen het over zijn cliënt uit gesproken doodvonnis. Het nieuwe ar gument is, dat in strijd met de grond wet Chessman wreed zou zijn behan deld. Op 21 oktober, drie dagen voor de datum van terechtstelling, kreeg Chessman van het Amerikaanse op perste gerechtshof opnieuw de gele genheid in beroep te gaan. De termijn loopt vandaag af. De wreedheid van de behandeling die Chessman heeft ondergaan, is volgens zijn verdediger, Davis, gele gen in de omstandigheid dat hij onge veer elf en een half jaar heeft moeten doorbrengen in een cel voor ter dood veroordeelden en zeven maal heeft moeten vechten voor uitstel van de voltrekking van het doodvonnis. Advies Ziekenfondsraad Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Ziekenfondsraad heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid voor 1960 geadvi seerd de premie van de bejaardenver- zekering te verhogen van 82 cent tot 93 cent voor de groep met een inkomen tot 2580. Voor de groep tussen 2580 en 3590 gulden een verhoging van 1,64 tot 1,86 voorgesteld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op desbetreffende vragen van de Tweede Kamer heeft de minister van justitie geantwoord te overwegen voor het hele land een uniform telefoonnummer voor de politie in te voeren: bijv. 333 in kleine gemeenten en 33333 in grote gemeenten. DE VOETBALPOOL Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat de voetbalpool wettelijk zal regelen, is de ministerraad gepasseerd, zo deelt minister Beerman de Tweede Kamer mee. Het gereedkomen van het ontwerp is enige tijd vertraagd door de bestu dering van enkele moeilijke details. De huidige vergunningen voor de voetbalpool lopen begin januari 1960 af. Minister Beerman is bereid ver lengingen van deze vergunningen in welwillende overweging te nemen. DEN HAAG. Minister Beerman van justitie maakt zich bezorgd over het aantal misdrijven, dat de verpleegden uit de inrichting Groot Batelaar te Ede in de buurt van de inrichting plegen. Weliswaar zijn er al verschillende maatregelen genomen, die tot doel had den om misdrijven te voorkomen, maar de situatie is toch nog ongunstig AMSTERDAM (ANP). Het hospi taalkerkschip De Hoop is van zijn vijf de reis gedurende het haringseizoen 1959 in de Amsterdamse haven terug gekeerd. Tijdens deze reis van bijna vier weken werden 68 patiënten gehol pen, van wie achttien in het scheepshos- pitaal werden opgenomen. Het perso neel van de machinekamer heeft drie noodreparaties aan boord van loggers uitgevoerd. Het schip zal op 4 novem ber weer vertrekken. MEXICO (AP) Prins Bernhard zal in januari weer een bezoek aan Mexico brengen. President Mateos heeft hem daarvoor uitgenodigd tijdens het jongste bezoek van de Prins aan zijn land. Het zal het vijfde bezoek van de Prins aan Mexico worden. Het KNMI in "De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaarbe wolkt. In de mid dag plaatselijk wat regen of mot regen. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest, in de middag ruimend naar west. In de zuidelijke provin cies iets hogere, elders ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. MIESJE: Gisteren een fijne strandwandeling gemaakt. 4 november: zon op 7.38, zon onder 17.08; maan op 11.32, maan onder 20.31. Van onze weerkundige medewerker Mist en november horen even goed bjj elkaar als de storm en november. Zo is het ook nu weer. Terwyl een zeer actieve depressie zich gisteren tussen IJsland en Schot land naar het noordoosten ver plaatste bevond het grootste ge deelte van West-Europa zich onder de veilige hoede van een gebied van hoge druk, zodat zich daar gisternacht bij rustig weer en heldere hemel uitgestrekte mist- velden konden vormen die gisteren overdag maar gedeeltelijk oplosten. Daardoor kwamen grote verschil len in temperatuur voor. Waar er gisteren opklaringen waren, kon van voortreffelijk herfstweer wor den genoten, dat later werd teniet gedaan toen zachtere maar ook veel vochtiger lucht begon binnen te stromen. De zachtere lucht zal hier niet lang blijven. Reeds nadert het kou front van de genoemde depressie over de Britse eilanden. Dat zal vandaag ons land bereiken en mo gelijk plaatselijk opnieuw wat lichte regen brengen. Die veranderingen houden echter in dat de mist zich in ons land alleen in de zuidelijke provincies lange tijd achtereen zal kunnen handhaven, zoals daar gisteren op vele plaatsen al is gebeurd. Dat komt omdat het daar minder waait dan in het noorden. =0 Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1