Ombuiging van structuur kan niet pijnloos zijn Ds. A. Vroegindeweij: „In Herv. kerk blijven" Hoe wordt de Bijbel in Nederland gebruikt? 250.- Geniet van zo'n lekkere verse cigaret van Sociaal-economisch beleid niet door liberalen bepaald Enquête in tien steden Douwe Egberts Wie half Dr. BERGHUIS OP A.R.-PARTIJCONVENT: neem bij pijn het zekere voor het onzekere: Akkertjes helpen snéller! AKKERTJES AGENTEN Hervormde kerkbouw: ruim 7,1 miljoen Ds. Van Popto overleden Positieve houding Landbouw Z. Hollander begraven Bondsdag hervormde mannenverenigingen op g.g. Wind tegen, maar enis mee Solidariteit Ver. Geref. Eenheid te Utrecht bijeen .-Bevelandse N.t.L.B. Geen Kunstmaandorkest gaf goed concert Ds. J. de Jonge deed intrede te Yerseke Ds. M. den Boer deed intrede in Zaamslag HYPERMODERNE ELEKTRISCHE NAAIMACHINE HYPERMODERNE ELEKTRISCHE ZI6-ZA6 MACHINE BELANGRIJKE BIJVERDIENSTEN NAJAARSGRIEP? Kloostervrouw Melissegeest helpt duizenden per jaar! Kloosteruroum U zoekt geld Plaalsf uw KABOUTERS 1 ken. Het* maakt u óók weg-1 se artsen zijn hierin ver- niet kunt missen v-B,,|prens"'ai" rubriek «n.... U zuIt slagen f J Maandag 2 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 I len, P. Borstlap en J. Bakker. Mej. J. van Leeuwen uit Rijswijk werd herko zen als lid van de organisatiecommis- UTRECHT. De laatste jarer zijn, wat betreft de binnenlands politiek gekenmerkt door vrij vee onrust en onevenwichtigheid. Eei zekere periode van rust zal voor de nationale en partij-politieke ar beid niet ondienstig zijn. Aldus de voorzitter van het Centraal Comi té van A.R.-kiesverenigingen, dr. W. P. Berghuis in zijn openings rede op het zaterdag in „Esplana de" gehouden Partijconvent. Wij zitten, merkte dr. Berghuis op,j voor de toekomst met zoveel plan nen, die voor realisering in aan merking komen, en er is daarnaast zoveel overhoop gehaaid en in dis cussie gekomen, dat het stadium van een uitgewerkt en weldoor dacht plan nog niet eens heeft be reikt, dat het wenselijk is nu eerst eens te inventariseren. Dr. Berghuis meende dat de- A.R. Par tij positief tegenover het huidige extra parlementaire kabinet moet staan. De regering heeft ook een periode van rust nodig, vooral omdat zij een welis waar beperkte, maar toch doelbewuste ombuiging van het sociaal-economische beleid wil en het bedrijfsleven meer vrijheid beoogt te geven. Dat daarbij moeilijkheden niet zullen uitblijven, lag volgens dr. Berghuis voor de hand. De opzet en de aanpak van het sociaal-economisch beleid der veer tien na-oorlogse jaren hebben de struc tuur van de nationale en van de staats huishouding niet ongemoeid gelaten. Er is een eng sluitend keurslijf gegroeid, dat ten opzichte van de aan te brengen wijzigingen zeer gevoelig te. Het is geen eenvoudige zaak om in hetgeen in een vrij lange periode ge groeid is en zich in het leven heeft vast gezet, verandering te brengen. En aan gezien het de structuur raakt, kan een duidelijk aanwijsbare verandering niet te snel en evenmin pijnloos worden ver wacht. Geduld en een doelbewust beleid zijn daarvoor nodig. Maar dan geldt ook, dat ieder die voor de gewenste om buiging heeft gepleit, zich achter een ernstige poging daartoe heeft te stellen en zonodig bereid moet zijn eventuele ..pijn" die het geeft, te aanvaarden, mits het niet op het hoofd der zwakke ren neerkomt. Het gaat om een uiterma te belangrijke zaak, die niet alleen van belang is voor de loonvorming, maar in algemene zin betrekking heeft op de ten- denz van het toekomstige politieke be leid. NIET LIBERAAL Het is, merkte de heer Berghuis op, naïef om het te doen voorkomen, zoals de socialisten gaarne proberen, alsof het gaat om een zaak van liberaal stempel of ook om een gevolg van de liberale invloed in het kabinet. Afgezien van de omstandigheid, dat juist bij de eigenlij ke sociaal-economische secter in het ka binet-geen liberalen direct betrokken zijn, waardoor het bij voorbaat niet al leen heel moeilijk voor de V.V.D. zou zijn eventueel de eer van een gehoopt welslagen van het nieuwe beleid op dit terrein voor zich op te eisen, maar an derzijds ook om haar bij een onverhoopt mislukken daarvan de schuld op de schouders te leggen, gaat het hier juist om beleidspunten, waarvoor speciaal de christelijke politieke partijen zijn opge komen. Het zou daarom ook weinig verklaar baar zijn, indien deze partijen 2ich door een door socialistische persorganen on dernomen poging tot een onjuiste voor stelling van de feitelijke verhoudingen van de wijs zouden laten brengen van wege de vrees om van een liberale be smetting te worden beticht. Wat dit be treft kan men ons nog meer vertellen, maar bier trappen wij niet in, merkte dr. Berghuis op. SAMENWERKING Naar aanleiding van een suggestie van prof. Roawme zei dr. Berghuis dat bij eventuele Europese verkiezingen een ge meenschappelijke kandidatenlijst en een gemeenschappelijk verkiezingsprogram van R.K. en reformatorische partijen de min of meer aangewezen weg is. In nationaal verband liggen de zaken echter anders. Wel verdient het overwe- ing dat de Christelijke partijen in Neder- nd in de toekomst hun. verkiezingspro- .-am zoveel mogelijk op elkaar afstem den. Nadat dr. Berghuis had betoogd dat 'hr. politieke partijen en Chr. vakbewe- ing ieder een eigen taak hebben en jaar elkaar moeten luisteren merkte lij op dat de maa-tschappijvonmen in >eginsel voortdurend voor verandering vatbaar moeten zijn. Daarbij gaat het vooral om de versterking van het verant woordelijkheidsbesef. Tot leden van het Centraal Comité werden gekozen de heren ds. Van Ga- Een der hoogtepunten van de bijeen komst was de installatie van de twee nieuwe ereleden, prof. mr. P. S. Ger- brandy en dr. A. A. L. Rutgers. DEN HAAG. In de ouderdom van 48 jaar is te Rijswijk (Z.H.) overleden Van een medewerker i de gereformeerd predikant, ds. S. van DEN HAAG. Nadat vrijdag de her- Popta. vormde kerkbouwactie de zeven mil- ^s- Van Popta werd op 14 juni 1911 joen had overschreden, bleek er zater- te Oudega (Fr.) geboren en aanvaard- dag al weer meer dan een ton aan gif- de op 1 oktober 1939 het predikambt te ten te zijn binnengekomen, zodat de Appelscha. In 1944 vertrok hij naar stand thans is 7.108.496. De Grote" Vianen en op 23 juni 1946 deed hij zijn sprongactie van de gereformeerde stich ting Steun kerkbouw bracht tot nu toe bijeen een bedrag van 1.393.631. De hervormde huisbezoek-campagne is nog lang niet afgelopen. Men ver wacht deze week de helft van de na gestreefde zestien miljoen binnen te hebben. Van de 803 Geref. kerken hebben thans 767 voor de SSK gecollecteerd. Van de 36 nog ontbrekende heeft meer dan de i helft toegezegd de collecte op een beter uitkomend tijdstip te houden. A Slechts vijftien kerken deden UTRECHT. Op het Partij-convent van zich horen. van de A.R.-partij heeft de heer A. W. Driewegen Wzn., lid van de Tweede Ka-) mer der Staten-Generaal, gesproken over; het landbouwbeleid. Hij sprak uit dat de produktieverhoging en kostenverlaging i noodzakelijk zijn, betoogde dat nog min der werkkrachten in de landbouw nodig zijn en merkte op, dat de A.R.-fractie in de Tweede Kamer achter het garantiebe- leid va'n de minister staat. intrede te Rijswijk als tweede gerefor meerde predikant. Ds. Van Popta was onder meer voorzitter van het comité j ..Levensvragen" en lid van -het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland van de NCRV. Als geestelijk verzorger maakte hij een reis met de Grote Beer" naar Canada. Van een medewerker UTRECHT. ,,De 160 hervormde kerken waarvoor de kerkbouwactie wordt gevoerd, moeten er komen. Maar Van een medewerker tegelijk houden wij ons hart vast wan- HALFWEG. Vele vakgenoten heb- neer we zien dat menige kerk geen huis Over niet al te lange tijd zal het Nederlandsch Bijbelgenoot schap de resultaten bekend ma ken van een enquête omtrent het gebruik van de Bijbel in ons land. Thans kan reeds een en ander verteld worden over de methode, die bij dit onderzoek gevolgd is en wel op een rijks kweekschool. Bijna alle leer lingen volgen de protestantse godsdienstonderwijslessen. Aan de 23 leerlingen, in leeftijd Va riërend van 16 tot 21 jaar, is een vra genlijst voorgelegd, waarin o.a. de vol gende vragen \vc*reen gesteld: Vraag 6. Voorzover je op de lagere school bijbelse geschiedenisles hebt gehad: a. herinner je je daar nog veel van? b. welke indruk heeft dat bijbel- onderwijs op je gemaakt? c. heb je op de lagere school ooit een bijbel in handen gehad om daar zelf Uit te lezen? Slechts vier van de achttien leer lingen die een christelijke school had den bezocht, beantwoordden vraag 6a bevestigend. Tien van de achttien ver klaarden dat dit bijbelonderwijs een goede indruk op hen (had gemaakt. Op vraag 6c antwoordden zestien van de 23 leerlingen ontkennend- Zij hadden dus bijbelonderwijs gehad, maar geen persoonlijk contact met de Bijbel. Vooral voor diegenen, die niet naar een middelbare school gaan, maar daideliik een of and'er beroep aanvaar den, houdt dit een groot gevaar in. Vraag 8. Wordt de Bijbel of de kinderbijbel bij je thuis gelezen? Waaraan geef je de voorkeur, aan de gewone Bijbel of aan de kinderbijbel? Tien leerlingen antwoordden dat re gelmatig uit de Bijbel of de .kinder bijbel werd gelezen: bij vijf gebeurde dit nu en dan, bij acht nooit. De mees ten geven de voorkeur aan de Bijbel boven een kinderbijbel. Vraag 9. Naar aanleiding van de vorige vraag*. a. wat vind je van dit bijbellezen heeft het nut? b. of vind je het alleen maar ver velend? c. zou je het later net zo doen, of anders? Hoe dan? De tijdens de tweede wereldoorlog verwoeste Drievuldigheidskerk te Worms in Duitsland, een gedachtenis- kerk der Reformatie, wordt vandaag (30 oktober), de dag vóór Hervor mingsdag, opnieuw ingewijd. Deze plechtigheid wordt door de christen heid in wijde kring meegevierd. Van bijna alle landen der wereld zijn giften voor de herbouw binnen gekomen, zelfs van arme minderheids gemeenten in Zuid-Amerika, van Af rikaanse negergemeenten en van ver verwijderde Eskimonederzettingen. Behalve giften van organisaties en verenigingen kwamen er circa 20.000 giften van enkelingen, giften die va rieerden van een paar kronen tot be dragen van vijf cijfers. Gedurende de vijf jaar, dat er geld voor deze kerk werd ingezameld, is er in totaal 900.000 mark binnengekomen. met bijna 600 leden, veel goeds ie vertel- j a?"Kerkelijke6 E^nhëfd der Gereformeerde Belijders houdt op za terdag 14 november in de Westerkerk te Utrecht haar Algemene Ledenverga dering. Na het openingswoord met situatietekening van de voorzitter spreekt dr. F. L, Bos uit Vlaardingen over ..Tolerantie". De bijeenkomst be gint om drie uur. PROPAGANDA-A VOND VAN RODE KRUIS BRUINISSE. In het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw werd namens de plaatse lijke afdeling van het Rode Kruis een propaganda-avond gehouden, die door burgemeester Van der Linde werd geo pend. De propagandist van het Rode Kruis werk in Zeeland, de heer Constandse te Goes, wist van Bruinisse, een afdeling bijna 600 leden, veel goeds t len. Zo is er veel animo voor de onder lei-I ding van dokter K. van Leeuwen, te vor- l men Rode Kruis-colonne. Dat bij de jaarlijkse boottocht van de J. j Henri Dunant met de bedlegerige invali- I den, de afdeling Bruinisse ook altijd acte de presence geeft, als de boot te Zijpe j aanlegt, stemde hem tot vreugde. Hij hoopte, dat een afdeling van het J Jeugd Rode Kruis spoedig tot stand zal 0 -T1, komen. Scheepvaart Vlissingen daarna feTaantal' v«blu£endfeoLlf VHsstagen aangekomen 80-10? Zwe. jMci?rNedtDe^o°feIde' j Vlissingen vertrokken 30-10: Geen, 31-1 ZO 1 1 vrii n i Dts. Neuenfelde, Zwe. Skagern, 1-11: Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. GOES. De heer M. D. den Holian- Schepen) 30-10: Start, Alpha (Gnt.). An der sprak zaterdagmiddag voor het dis- nenkerk, Dinkel. Leuvehaven. 31-10: trict Zuid-Beveland van de N.C.L.B. Gemma. Pax. Alkes, Mitropa (Hansw.l, over de vrijere loonvorming. In de dis- Libra-R. Coolhaven, Argus. Harlingen. cussie kwam men tot de conclusie, dat Astra: 1-11: Oosterburgh. Lekkerkerk. deze loonvorming weliswaar veel moei- 1 Korendyk, Sommelsdyk. Iijkheden met zich mee brengt, doch 1 Naar Zee 30-10: Donau, 31-10: Atlantis, uit principieel oogpunt toch de juiste Schelde Lloyd. Helma. Isola. Eagle, oplossing voor het loonvraagstuk is. Musketier. Kastanjesingel, Gre, 1-11: Al- Op zaterdag 16 januari zal de heer batros. Alkes. Beninkust. Heiloo, Helen. Cnosse, onderwijsadviseur van de i Start. C-B.T.B. en de N.C.L.B. spreken over! het land- en tuinbouwonderwijs. Op 13 - ,7 januari zal een familieavond worden ge- Vrouwenvereniging °p Gerefor- houden I e gror>dslag „Tot Arbeid Geroepen te 'Brouwershaven, vierde haar 12-jarig be- I staan. De leiding berustte bij Mevrouw Donderdag 5 november a.s. zal het 25 Bij de Vaate-Heuseveldt. Een goede ge- j?» ,?e!edin z.y?* dat hf}. l.eh"is Avond- idachte was ongetwijfeld de actie ten bate licht te Rruinmgen officieel werd geo- Van Viermaal Z.-N.. door het verkopen - pend. Ter herdenking van dit feit zal er van pakjes aan en onder elkaar en de donderdagmiddag in het gebouw een bij- grabbelton. Deze avond bracht voor het eenkomst worden gehouden. goede doei f 54 op. Op vraag a. antwoordden dertien leerlingen met „ja". Van hen komen tien uit gezinnen waar geregeld uit de Bijbel gelezen wordt, drie uit gezinnen waar dit niet gebeurt. Deze drie willen het later dus anders doen dan hun ouders. Drie leerlingen zeiden, als antwoord Otp vraag 9c, dat ze -het later net zo zouden doen. Maar de anderen wilden een verschillende methode volgen: „Niet iedere dag op hetzelfde tijdstip. En dan speciaal uitgezochte bijbel gedeelten. Niet alleen de vader moet uit de Bijbel lezen, maar ook de moe dor en de kinderen. Er moet gelegen heid zijn om er een ogenblik over na te praten". Verscheidene ondervraagden geven er de voorkeur aan later, als zijzelf kinderen hebben, de Bijbel in hun eigen woorden te vertellen. Want en 'hierin hebben zij bijna allen dezelf de mening de taal van de Bijbel is „te geleerd, te verouderd, niet dui delijk, te ingewikkeld". De blik, die, hoe gering ook, ons reeds gegund.' is in de resultaten van de enquête van 'het Bijbelgenootschap, die in tien steden is gehouden, doet met belangstelling uitzien naar het Ogenblik, dat de uitkomsten volledig bekend zullen worden gemaakt. Het verkrijgen van een juist inzicht in het gébruik van de Bijbel moet een van de belangrijkste taken van het Bijbel genootschap worden geacht. VLISSINGEN. Onder de symphonie- orkesten die ons land telt, begint het Kunstmaandorkest, dat onder leiding van Anton Kersjes voor de tweede maal tij dens zijn bestaan in Britania concerteerde een heel eigen plaats in te nemen. Iindien namelijk de ontwikkeling, die dit ensem ble de laatste jaren heeft doorgemaakt, in een evenredig tempo blijft doorgaan, dan lijkt de tijd zeer nabij, dat het Kunst maandorkest de top onder de Nederlandse kleine symphonie-orkesten heeft bereikt. Reeds vorig seizoen schreven wij in de toekomst veel van dit orkest te verwach ten, een verwachting die gisteravond niet beschaamd is geworden. Want zonder te willen overdrijven, zouden wij dit optre den in zijn geheel goed tot zeer goed wil len noemen. Tot het zeer goede behoorde zeker de vertolking van de variaties en fuga op een thema van Joh. Kuhnau van Hendrik Andriessen. Een schitterend mu ziekwerk, dat het Kunstmaandorkest bij zonder goed bleek te liggen. Men concer teerde hier met een grote muzikale sou- e, doch tevens zo geconcentreerd, dat een haast vlekkeloze uitvoering ont stond, die door Kersjes op voortreffelijke wijze werd geleid. Het was dan ook haast vanzelfsprekend dat Mozart's pianocon cert in A, dat hierop volgde, de gedegen solopartij van Jan Hukkriede en een volgzaam orkest ten spijt wel wat erg zoet en langdradig aandeed. Ons inziens had dit met een andere programma-inde ling kunnen voorkomen. Men was overigens goed begonnen met de ouverture uit de vergeten opera „La Scala di Seta" van Rossini, terwijl ook de met verve uitgevoerde symphonie van Mendelssohn, die na de pauze weerklonk, in het andante conmoto en het slotdeel een Kunstmaandorkest op zijn best deed horen. Alle lof komt hier ook toe aan de blazers, die in de vele solistische gedeel ten zich uiterst bekwaam, en brillant toonden. Anton Kersjes inspireerde zijn mensen ook hier tot een dermate blijmoe dig en geestdriftig musiceren, dat het ovationele slotapplaus terecht op zijn plaats was. Als toegift klonken toen nog ben samen met familie en vrienden za- niets terdag in Halfweg de geheel onver wachts in de leeftijd van 46 jaar over leden journalist Z. Hollander ten grave gedragen. Het overlijden van de heer Hollander heeft grote verslagenheid en diep mee leven gewekt. Hij werkte bij De Stan daard en op de Zuidhollandse redactie van Trouw, waarna hij tot op het mo ment van zijn dood de kerkredactie voerde van laatstgenoemd dagblad te Amsterdam. Bij de groeve was de enige spreker de plaatselijke predikant ds. L. Berger, die de punt des tijds waarin Hollander opgenomen werd in het perspectief zet te van dat andere punt des tijds, bij het geklank van een bazuin, waarvan Paulus spreekt. YERSEKE Ds. J. de Jonge uit Zutphen werd zondagmorgen in Yerseke bevestigd als predikant van de Vrije Evangelische Gemeente door ds. J. Ka- relse uit Goes. Ds. Kar else had ais tekst gekozen 2 Corinthe 5 20. Des middags preekte ds De Jonge over de tekst „En de behoudenis is in nie mand anders, want er is ook onder den hemel geen andere naam den mensen gegeven, waardoor wij moeten behouden worden"; dat is handelingen 4 vers 12. Na de preek sprak ouderling J. v. Zweeden namens de gemeente. De her vormde en gereformeerde kerk van Yerseke werden vertegenwoordigd door ds. M. Reyenga. Burgemeester A. C. Willemsen sprak namens de burgerlijke gemeenten. De heer L. Duvekot uit Goes voerde namens de commissie van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland het woord. Ds. M. Praas uit Breskehs sprak namens de ring. De heer Tale sr. voerde namens de gemeente van Zwolle het woord. Van de vorige predikant, ds. Timmerman was een schrijven binnen gekomen, evenals van de gereformeerde gemeente en de gereformeerde gemeen ten in Nederland. de Zeven Romeinse Dansen van Bartok. Helaas was de belangstelling voor dit door de Z.V.U. in samenwerking met de arbeiders-kunstkring georganiseerde con cert bedroevend gering. is zoals de Schrift ons daarvan leert. Toch is de plaats van de hervormd- gereformeerden op de erve der vaderen en hebben zij de roeping aan het geeste lijke huis mee te bouwen, hoe moeilijk dat ook wezen moge en hoe vijandig zij ook dikwijls worden bejegend." Al dus ds. A. Vroegindeweij uit Veenen- daal toen hij zaterdag in het NV-huis te Utrecht de bondsdag opende van de Ned. hervormde bond van mannenver enigingen op geref. grondslag. Wanneer we alleen zien op de toe stand in de kerk, aldus de bondsvoor zitter, en op de terugdringing letten van het gereformeerde element in die kerk, terwijl het kerkelijke leven zich beweegt in midden-orthodoxe lijn, ZAAMSLAG Na in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. D. W. van der Laan uit Arnhem, die als tekst had Mattheus 111619, deed ds. M. den Boer, gekomen uit Voorschoten, in de avonddienst zijn intrede als predikant van de gereformeerde kerk van Zaam slag. Als tekst had hij gekozen 1 Johan nes 31—3. Ds. den Boer ziet als de taak van de dienaar des woords prediker te zijn van Gods grote liefde tot zonda ren. Die liefde is in de Bijbel niet een formule. Maar is altijd daad. Wij zijn kinderen Gods doordat Hij zijn Zoon zond. Maar wat wij zijn, zo zei de predikant, moeten wij al meer worden. Daaraan mee te arbeiden is de taak van de prediker, tot bij Jezus komst ten volle zal worden geopenbaard de heer lijkheid van de kinderen Gods. Na afloop sprak de heer Van Hermon namens kerkeraad en gemeente en ds. Van Mechelen namens de classis. Burgemeester K. D. Trimpe vertegen woordigde de burgerlijke gemeente. De plaatselijke hervormde en chr. gerefor meerde kerk werden door hun predikan ten vertegenwoordigd. 0 In het Centrum te Bruinisse vergadere deze week de Reisclub Ons Genoegen. In het bestuur kwam een wijziging. De heer M. Bal Jz. werd tot voorzitter gekozen, wegens de vacature L. N. van Popering, terwijl de heer Jac. Bal Jz. tot bestuurs lid werd gekozen. waarbij de rechts-vrijzinnigen hun deel rijkelijk toegeworpen krijgen, dan verliezen we wel eens alle hoop. Hij wees op de heersende schriftbe schouwing. die de vrouw-in-het-ambt mogelijk maakte en de vrijzinnige prediking een plaats geeft. Evenwel: de mannenverenigingen heb ben niet alleen een taak voor de opbouw van de leden en van de geref.-bonds- gemeenten, maar ook voor die van de hele kerk. In de strijd voor de heer- schappu van de waarheid in de kerk hebben zij de kerk te dienen in trouw aan de waarheid. Dat kan alleen als er ootmoed is en liefde en trouw. Ootmoed: «.geen zelfverheffing op het gereformeerd-zijn. Ook ootmoed in het slechten van verdeeldheid in eigen kring, door gezamenlijk t buigen voor het Woord. Liefde: men mag niet in hardheid een ander zonder meer verwerpen, maar moet hem in liefde trachten te winnen voor de ware dienst des Heren. Trouw: alleen als wij zelf trouw zijn aan de waarheid kunnen we bouwen. De ze trouw zal vijandschap oproepen, maar daarvoor mogen we nimmer uit de weg gaan en mensen behagen mag daarbij geen rol spelen, aldus de bonds voorzitter. Niet eigenwillig De wind is de hervormd-gereformeer den wel tegen, maar we hebben het Woord en de belijdenis mee, en we heb ben ook de Here mee, die machtig is om wonderen te doen. De gereformeerde belijders in de ge scheiden kerken begrijpen vaak niet, •waarom men de Hervormde kerk niet loslaat. Maar wij hebben die kerk lief en willen haar niet eigenwillig verlaten. Wij hebben haar tot gehoorzaamheid op te roepen. En gehoorzaam moeten wij ook zelf blijven, ook al zou men ons daarom uit de kerk bannen. Zolang de Here geen andere weg wijst blijven wij, totdat Christus zijn kerk komt verlossen om haar thuis te bren gen. Ook anderen De assessor van de generale synode, ds. P. G. van den Hoof, uitte zijn dankbaarheid voor de uitnodiging en ook voor het positieve getuigenis in het openingswoord van ds. Vroeginde weij. Men moest, zo zei ds. Van den Hoof. overigens niet menen de enigen te zijn die in de Hervormde kerk moeilijkheden hadden. Alleen in een gezamenlijk luisteren naar de heilige Schrift is dé oplossing te vinden voor het waarlijk kerk-zijn. 's Morgens refereerde ds. Jac. Ver maas uit Veenendaal over de prediking van Calvijn voor onze tijd. In de mid dagvergadering sprak de Baarnse her vormde predikant ds. J. van Sliedregt over reformatorische tuchtoefening in deze tijd. De bondsdag werd uitnemend bezocht. Hef is heel ellendig als u maar moet afwachten of die pijn nu wèl of niet verdwijnt. Neem toch het zekere voor het onzekere: neem „Akkertjes". Tien tellen in het water dom pelen en zo gemakke lijk als uw speeksel slikt u ze door. Op hetzelfde moment begint de wer king. Want in die kleine ouwel-huisjes zit een ge neeskrachtig poeder zó micro-fijn dat het vlie gensvlug wordt opgeno men in het organisme... u vóélt de pijn zakken. flitsen de pijn weg va*» zeer bekend fabrikaat, H» moderne kleur. Inge bouwd naaifcebt. geheel compleet la luxe koffer. tijdelijk voor U kunt stoppen, borduren, rimpelen, enz. Zigzag naaienen knoopsgaten maken event, ook mogelijk. lo moderne kleur, tngeb. verlichting, geheel compleet AI™ A in luxe koffer tijdelijk voor K All m Met deze machine kunt U naden afwerken, knoopsgaten maken, knopen aanzetten, cordonneren, monogrammen maken, appliqueren. stoppen, borduren en aiie rekbare materialen verwerken. Bekende distilleerderij, likeurstokerij en wijnhandel, echter niet goed ingevoerd op ZUID-BE VEL AND, zoekt plaatselijke op zeer hoge provisiebasis. Niet nodig dat gegadigden reeds in deze branche' werkzaam zijn, doch wel gewenst dat zij persoonlijke connecties met slijters en caféhouders hebben. Brieven onder no. A 5612 aan het Bureau van dit Blad. Drum zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last Vi-Shine is een geheel nieuwe, onge ëvenaarde shampoo, die meer, véél meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zoudt verwachten. Na het wassen geen „dorre ragebol", maar heerlijk soepel, mooi glanzend, zacht en fris haar. Prijs per tube voor vele wassingen f. 1.50 Als het werk u teveel wordt, als u hoofdpijn hebt of last van nerveusiteit, bedenk dan dit: 7 krui den uit 4 werelddelen helpen duizenden mensen per |aar! 125 jaar geleden vond men - met honderden jaren klooster-ervaring achter zich de unieke samenstelling van 'Kloostervrouw Melissegeest'. Dit krachtige kruidenmiddel is nu ook in Nederland verkrijgbaarJ Vraag bij hoofd-, maag- en zenuwpijn naar flacon-verpakkingen reeds vanaf f 1,90 Pittig en toch zacht, zeldzaam geurig en fijn van smaak! Bijzonder lekker! Gezonde mensen. Geluk- Schrijfmachines. Reming- Wat doet u in uw vrije i- TT tijd? Doe Het Zelf! Het is k'ee mensen* Het maandblad een nuttige aangename vrije- Spreekuur Thuis geeft een tijdsbesteding die ontspart ning geeft en geld spaart. Het maandblad Doe Het Zelf biedt beginners en gevorder den de helpende hand. Het is de vraagbaak voor actieve mensen, die graag zelf de handen uit de mouwen ste gezonde kijk op Uw gezond heid. Het is het voorlich tingsblad van de Kon. Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees- kunst. Bijna alle Nederland-1 ton 255,- nieuw. Antare1 Hoest? Keelpijn? Natter- 165,-. Verschillende ge- man's Bronchicum Elixir bruikte Schrijf- en Telma-1 helpt. Lost taai slijm op, chines. Van der Peijl. Tel. neemt prikkel weg. Flacon 532, Yerseke. 2,- bij elke drogist. Gekleurde lederen dames-hetf.8ebied van.ama* eriigd. Doktoren met een S TeS'ing "st 6An: en" pfanfemln Doe BrtzS f°te P^ijkei-varing ver-. Wij hebben altijd een [rijbewijzen: A (scooter en op hypotheek vanaf 4V2 CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Rowntree N.V. Amsterdam aantrekkelijke aanbieding voor U. I L. A. VAN OPSTAL ZN. motor). D-E (personenauto), C-E en D-E (vrachtauto en bus). Autorijschool Jasperse, Nieuwe Vlissingseweg 366, Middelburg, tel. 011803387.1 sche "en terdam. Prima gebruikte eiectri- krant flio II mikfi ttn«»K«VTmin Wenst u goed stencilwerkOdhner, Rheinmetall, Pr ue KI dill, die I RAKÜLAAII. KAN en snel geleverd^ Ga dan in [cisa, Astra en andere. Ze te Goes.'Telefoon 2.181. S. Birkhof en Zn. - Zeer onze stencilafdeling praten, voordelig. Demonstraties aan Kreukebnarkt 11, Goes. Fa. huis. Van der Peijl. Tel. 532, een kiosk, boek- of tijd-lde verzorging van bloemen' schriftenhandel. Voor abon- Wijven. Zij houden als 't, nementen Postbus 955. Rot- ware „Spreekuur bij U' thuis". Spreekuur Thuis be vordert Uw gezondheid en j die van Uw naasten. Het handtelmachines.Inieuwste nummer is overal' in den lande verkrijgbaar bij kiosken, boek- en tijdschrif- tenhandelaren. Voor abon nementen: Postbus 705, Rot-1 terdam. 1 I Yerseke. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6