Rookkanalen van 24 nieuwe huizen lekten als zeven Dr. Dibelius sprak toch in Q.-Berlijn Er komen al scheuren in ijs van koude oorlog VERGIFTIGING BRACHT GROTE GEBREKEN AAN HET LICHT OPROER IN KONGO TRIESTE BALANS VAN VIJF JAAR STRIJD IN ALGERIJE: 145.000 DODEN Gastronome geridderd Onverwoestbare Tito Sehipa kreeg botter in Volendam Uit de kerken Amerika wil oogje aan Venus wagen Churchill (bijna 85) over zijn standbeeld: „Heel mooi" Failliet Vol kolendamp Toezeggingen ,,Te laks ZEER GEMATIGDE KROESJTSJEF Carp ruim in de orders Muzikaal evenement met franje Aandeelhouder overweegt bezwaar bij departement te maken tegen clausule Commissarissen Oran je Lijn treden af K.S.G.: geen geld meer NIEUWE FASE IN ST AALSTAKING Maandag 2 november 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Fag. 5 Vervolg van pag. 1 In de huizen van de Rubert- straat te Hoogerheide waren de schoorstenen aanleiding, dat alarm is geslagen. Er deden zich enkele gevallen van ko lendampvergiftiging voor, die door de tijdige ontdekking en reeds lang bestaande argwaan bij de bewoners, nog goed zijn afgelopen. Toen de bewoner van het pand Rubertstraat 2 op 5 ok tober voor het eerst de kachel aanstak, stond de kamer met een vol rook. De oorzaak van de geweldige rookontwikkeling werd niet onmiddellijk ontdekt. Ramen en deuren werden open gezet en nadat de rook was weggetrokken, meende men dat het ergste leed geleden was. 's Middags echter werd de vrouw des huizes onwel. Bij haar werd een begin van kolendampvergiftiging ge constateerd. 's Nachts werd een heel gezin van een ander huis aan de Ru bertstraat waar men die avond ook voor het eerst de kachel had aangesto ken, onwel door kolendamp. Enkele dagen later deed zich nog een geval van kolendamp voor in de Ru bertstraat. Eigen nieuwsdienst BERLIJN. Op de dag waarop in geheel Duitsland de protestanten in de kerk het feit herdachten dat Maarten Luther in 1517, precies 442 jaar gele den. zijn stellingen aan de deur van de kerk van Wittenberg nagelde, heeft de j Lutherse bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, het verbod van de overheid getrotseerd en gepreekt in Oost-Berlijn. De grijze bisschop koos zondag in de Lutherse Mariënkirche als tekst voor zijn preek, Mattheus 5 vers 6: Zalig zijn die hongeren en dorsten naar gerech- I tigheid, want zij zullen verzadigd wor- Advertentie j den. Onmogelijk Vorige week kreeg dr. Dibelius de Oostberl^jnse autoriteiten te ho- aanzien van enkele andere voorzie ningen, die niet waren getroffen of schoon zij in het bestek vermeld ston den. Maar aan de kap en de funderin gen wordt niets gedaan. Q zulke diepe horizontale scheuren, dat men op sommige plaatsen dwars door de muren naar buiten kan kijken. De gemeentedienst en de garnizoens commandant van Bergen' op Zoom werden gewaarschuwd. Er ontstond opeens volop activiteit, hoewel de be woners voordien al vele klachten had den geuit over de huizen. Op 7 oktober werden de huizen ge ïnspecteerd door de dienst van open bare werken van Hoogerheide en door deskundigen namens de afdeling huis vesting van het garnizoensbureau Ber gen op Zoom. Dat onderzoek wees uit, dat de rook kanalen in de huizen lekten als zeven. De ruimte tussen het plafond van de woonvertrekken en de vloer van de slaapverdiepingen, bleek vol rook en kolendamp te staan. Ook de vliering stond' vol. Tevens bleek dat de con structie van de daken niet in orde was. Op 8 oktober legde gemeentewerken bij een van de hoekhuizen een deel van de fundering bloot. De eerste metingen gaven een duidelijk verschil aan met de maten, die in het bestek stonden aangegeven. Op 9 oktober werd een afgevaardig de van de eigenaar der huizen zowel door het garnizoensbureau als door ge meentewerken gewezen op de gebre- ken aan de rookkanalen en aan de cons-tructie van de kap en de funde ring. Op 14 oktober begon een metselaar met het dichtsmeren van de scheuren in de rookkanalen. In de huizen, die nog geen beurt hebben gehad, durven de bewoners nog niet te stoken. Op 16 oktober werden namens de eigenaar toezeggingen gedaan met be trekkingen tot hét dichten van de scheuren in rookkanalen en muren. Er ontstond verschil van mening over de doeltreffendheid van die maatregelen. De afdeling huisvesting van het mi nisterie van defensie, huurder van de huizen, had als eis gesteld, dat een eternietbuis in de rookkanalen moest worden geplaatst. Bij die gelegenheid werden ook toezeggingen gedaan ten Vervolg van |iag. 1 TRAANGAS In de plaatselijke gevangenis brak tezelfdertijd ook een oproer uit. Traangas was nodig om de orde te herstellen. Arbeiders hebben gewapend ge leide gevraagd als zij naar hun werk gaan omdat zij door Lumum ba's volgelingen worden geterrori seerd. Alle eafé's zijn gesloten en de meeste winkels houden de luiken voor de ramen. Op vele plaatsen zijn branden uitgebroken. Europea nen zijn mishandeld, zaken geplun derd. Hoewel, zo zegt de gouverneur in een verklaring aan de bevolking, de politie opdracht heeft om slechts in uiterste noodzaak het vuur te ope nen, kunnen schietpartijen niet al tijd worden voorkomen. De rust is nu echter, als gevolg van het arri veren van militaire versterkingen, hersteld. Eigenaar van de huizen ki de Ru bertstraat is het pensioenfonds van de Maatschappij De Schelde te Vlissingen, dat ze in augustus 1958 heeft gekocht, toen ze dus al bewoond waren. Dat was nadat de eerste eigenaar failliet was gegaan De eerste eigenaar had indertijd opdracht gegeven tot de bouw, nadat reeds een huurovereenkomst was aangegaan voor tien jaar met het mi nisterie van defensie. Tijdens de bouw ging de aannemer failliet. De huizen waren toen al onder de kap. Een andere aannemer heeft het werk voltooid. Dit bestond in hoofd zaak uit de afwerking. Deze aannemer is niet aansprakelijk voor de bouwfou- ten. Ook het pensioenfonds van De Schel de heeft niets van de fouten afgewe ten. En het ministerie van defensie zat al voor tien jaar aan de huizen vast (waar men indertijd erg blij mee was) nog voor met de bouw was begonnen. Bij het aangaan van al deze over eenkomsten en overdrachten, is vol komen vertrouwd op het ambtelijk toe zicht, dat op de bouw van huizen en zeker op premiewoningen dient te wor den geoefend. Voor vaststelling (voor de bouwï en uitbetaling (na de bouw) van de rijks bijdrage. die in dit geval 89.496 heeft bedragen, moeten de plannen en de bouw worden goedgekeurd door de diensten van gemeente, provincie en rijk. Dat is in dit geval ook geschied en de rijkspremie, die na de bouw zelfs werd verhoogd, is uitbetaalqL In hoeverre de goedkeuringen heb ben gesteund op toezicht en 'controle is een open vraag. De huizen zijn eigenlijk van het be gin af ware klaaghuizen geweest. Een commissie uit de bewoners heeft tien tallen keren vergaderd en komt nog steeds en in versnelde mate in spoed vergaderingen bijeen. Zij heeft ontelbare besprekingen ge had met de gemeente, het garnizoens bureau, de garnizoenscommandant, het ministerie van defensie en het ministe rie van volkshuisvesting en bouwnijver heid. Er zijn rapporten uitgebracht, lijsten van klachten rondgestuurd, re kesten en verzoekschriften verzonden. Zo is er verschil van mening over de heetwatertoestellen, die gezien de post van 700 voor sanitair in het be stek, naar de mening van de bewoners bij de huizen horen. Daarover heeft de P.N.E.M. (Provinciale Noord-Brabant se Elektrieiteits Maatschappij) gepro cedeerd met de vorige eigenaar, die werd veroordeeld tot betaling van de huurprijs der boilers. Nadat die eigenaar failliet was ge gaan, presenteerde de P.N.E.M. de rekening aan de bewoners die ge maand werden boven de huur (waar zij het op zichzelf al niet mee eens wa-, ren) nog een vier gulden per. maand te betalen. Dat hebben zij tot nu toe geweigerd. De bewoners zeggen dat de nieuwe eigenaar de huur voor de boilers moet betalen. De bewoners kregen door hun vele klachten de naam lastige kyferulanten te zijn. Nu de huizen op instorten staan, krijgen de bewoners en hun commissie het verwijt dat zij te laks zijn geweest bij het melden van de klachten! De van ren dat hij zich zelf de mogelijkheid had ontnomen verder nog enige kerke lijke activiteit in Oost-Berlijn te ont plooien. Hij had namelijk in het open baar verklaard dat men van Christenen niet mag verlangen dat zij onder alle omstandigheden een totalitair bewind zullen gehoorzamen. Twee meningen De meningen van Dibelius' volgelingen over de tolerantie van de Oostberlijnse overheid zijn verdeeld. Sommigen gelo ven dat de burgemeester van Oost-Ber lijn, Waldemar Schmidt, wat heeft in gebonden. Anderen zijn de mening toe gedaan dat hij de vorige week met zijn verbod dr. Dibelius op de proef heeft willen stellen maar is teruggedeinsd voor de uiterste konsekwentie die hij had moeten trekken toen de bisschop toch in Oost-Berlijn ging preken. Het hoogtepunt van de Luther-herden- kingen in West-Duitsland was zondag de inwijding van de herbouwde Luther- kerk in Worms, de stad waar Luther in 1521 zei: Hier sta ik; ik kan niet an ders. Eigen nieuwsdienst LONDEN. De toon van gematigd heid die zaterdag overheerste in de toe toespraak van premier Kroesjtsjef tot de Opperste Sowjet over de internatio- nale politiek is in de voornaamste weste lijke hoofdsteden gunstig ontvangen. Niet alleen onthield Kroesjtsjef zich van felle aanvallen op de Verenigde Staten en de andere grote westelijke mogendheden, maar bovendien drong hij bij de Chinese Volksrepubliek en Indië, de twee grote Aziatische landen die in een grensconflict verwikkeld zijn, aan op matiging. Het is opgevallen dat Kroesjtsjef, han delend in de geest van zijn recente over leg met president Eisenhower in Camp David, meer aandacht heeft geschonken aan het streven naar vermindering van de internationale spanningen dan aan de conflictstof in het Nabije Oosten, cen traal Afrika en andere delen van de wereld die oost en west nog scherp verdeeld houdt. ZO SPOEDIG MOGELIJK Er komen al scheuren in het ijs van de koude oorlog, zei hij, en daarom moet er zo spoedig mogelijk een topconferentie komen. Hij bleef op dit punt echter vast houden aan de eis dat de topconferentie moet worden belegd zonder er een con ferentie van de ministers van buiten landse zaken aan te laten voorafgaan. Wat zouden hij en de andere regerings leiders nog anders kunnen doen dan gezamenlijk gaan vissen, zei hij spottend, indien de ministers van buitenlandse zaken het over de voornaamste vraag stukken al eens waren geworden? Kroesjtsjef liet doorschemeren, dat de Sow jetunie in een topconferentie wat betreft de ontwapeningskwestie inschik kelijkheid zou willen tonen. Met een streven naar een vreedzaam naast elkaar bestaan van oost en west moeten volgens hem nu eenmaal concessies van beide zijden gepaard gaan. Mocht het westen geen algehele ontwapening ineens wen sen, dan zou gepraat kunnen worden over ontwapening in stadia. Er zou dan ook gepraat kunnen worden over controle daarop in de betrokken landen. Wanneer ideologische kwesties aan de orde kwamen zou de Sow jetunie echter onwrikbaar blijven. ONDERHANDELEN Kroesjtsjef sprak de hoop uit, dat ver dere incidenten aan de Chinees-Indische grens zullen uitblijven en dat het be staande conflict door middel van vriend schappelijke onderhandelingen uit de wereld zal worden geholpen. Rood China behield uiteraard wel zijn volledige steun waar het de kwestie-Formosa betrof. Met zijn officiële bezoek aan Frankrijk in het vooruitzicht onthield Kroesjtsjef zich van een veroordeling van de Franse politiek in Algerije. Hij zei verheugd te zijn dat president de Gaulle Algerije zelf beschikking had aangeboden en sprak de hoop uit, dat de Gaulle daar realistische maatregelen op zal laten volgen. De internationale verhoudingen in Europa leken hem nog steeds gespannen, maar ook in ons werelddeel begint vol gens hem de wijzer van de politieke barometer naar de goede kant uit te slaan, al ging het wat trager dan hij hoopte. Het recente bezoek van de En gelse premier, Macmillan, had daarop £en gunstige invloed gehad. C EXCLUSIEF I De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. 'n Juweel van Engels stijlgevoel en vakmanschap. Het geschenk voor nu dat past in de wereld NIEUW I u nieke Ronson-vindmg direct regelbare vlam (Finger-tip System). Ronson „Carlton" gas-tafelaansteker van morgen. Ronson Gasaanstekers nu verkrijgbaar in prijzen van f. 32.SO af. Uitgerust met het weerga loze Butron mechanisme Door zijn stijlvolle moder niteit passend in elk interi eur. Het geschenk bij uit stek. Multi-Fill tank k f. 2.25 bevat gas voor 1 jaar normaal gebruik. Beurs, Damrak, A dam Alleenimp. en Service Afd.: William Rikkers Hendelsondern. N.V. Eigen nieuwsdienst ALGIERS Gisteren was het vijl jaar geleden dat de strijd in Algerije begon. In totaal zijn sindsdien 145.000 mensen door geweld om het leven ge komen. Een veel groter aantal werd gewond of verminkt en enige duizenden HELMOND. De gang van zaken bij J. A. Carp's Garenfabrieken is be ter dan vorig jaar, zo heeft de directie meegedeeld. De N.V. is ruim van or ders voorzien; er is een tekort aan werk krachten. De reorganisatie van de fa briek is thans vrijwel voltooid. De aandelen Peugeot zullen binnen kort op de effectenbeurs van Brussel l worden geïntroduceerd. VOLENDAM. Het concert van Tito Schipa in het AMVO-gebouw in Volen dam was een evenement, door het fees telijk opgetuigde operakoor van Jan Steur, de aanwezigheid van prominente zangers en ook door de plaatselijke vo cale solisten op het podium, van wie Bert van Delden en Piet Guyt met lof genoemd moeten worden. Zij voldeden beter dan Bernadette van Gogh, die door haar onvoldoende ademtechniek de hoop op een nationale ontdekking de bodem insloeg. Ned. herv. kerk. Beroepen te Harlingen toez. G. Wassenaar te Harderwijk. Bedankt voor 's Heer Arenskerke toez. M. van den Bosch te Nigtevegt: bedankt voor Elspeet kand. A. J. Timmer te Huizen (Nü.). Geref. kerk. Beroepen te Dinteloord F. L. van der Bom, kand. te Amsterdam. Chr. geref. kerk. Beroepen te Zwaag- westeinde W. Heerman te Veenendaal. Tito Schipa bleek nog weinig verleerd i te t zijn van zijn fenomenale techniek. Elke noot was geladen met muziek. Smeltend Italiaans wisselde af met ra- i telend Spaans en de toetjes waren zoet zoals toetjes moeten zijn. Wat is deze tenor zuinig met zijn prachtig mate- riaal omgesprongen, dat hij op deze leeftijd nog zo zingt! Tijdens de huldi- ging, waarin het podium in een bloe- i mentuin veranderde, bood men Tito Schipa een zilveren botter aan. die zijn naam droeg. De originele had hij enke le uren tevoren aan de havenkade ge doopt met een fles onvervalst IJssel- meerwater. Statuten Hagerneyer AMSTERDAM. De tweede buiten gewone aandeelhoudersvergadering van Hagerneyer Co's Handelmij. heeft een voorstel tot statutenwijziging aangeno-1 men met een meerderheid van ruim tweederde. Het voorstel houdt o.m. de invoering in van een oligarchische clau sule. Bij veel aandeelhouders bleef bezwaar tegen de statutenwijziging te bestaan, hetgeen bleek uit de stemverhoudingen: 857 voor en 202 tegen. Een aandeelhouder merkte op dat hij voornemens was bij het ministerie van justitie bezwaar te maken tegen de oli- garchische clausule. Nadat de voorzitter eerder had verklaard dat een emissie nog een kwestie van enkele weken zou zijn. maakte het bezwaar van de aan deelhouder de zaak iets minder zeker. De opmerking van de notaris, dat hij zich niet kon voorstellen, dat zich van de zijde van het departement bezwaren zou- den voordoen, vermocht dc onzekerheid niet geheel weg te nemen, De emissie zou hierdoor mogelijk kunnen worden vertraagd. mensen zijn spoorloos verdwenen. Ter gelegenheid van de verjaardag van het begin van de strijd zijn dit weekeinde vele woorden gesproken, die getuigden van hoop op een spoedig einde van de oorlog. „EIND AAN SPROOKJE" IVia Radio-Kairo heeft Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse nationa listen, zijn volgelingen in Algerije toegesproken. Hij was verheugd dat Frankrijk eindelijk inziet, dat de Alge rijnen het recht hebben, over hun eigen lot te beslissen. Dat houdt in, dat er een einde komt aan het sprookje dat Algerije Frans is. De Algerijnen zijn evenmin Fransen als de Marokkanen of de Tu- nesiërs". 2 De Tunesische president Bourguiba liet zich weinig opgewekt uit over de toestand van het ogenblik. ,,Het optimisme heeft weer pLaats moeten maken voor het pessimisme", zei hij. „Vroeger of later wordt Algerije echter toch onafhankelijk. Het Algerijnse volk zal steeds op onze steun kunnen rekenen, zolang het onze soevereiniteit maar niet 'in gevaar brengt". 3 In de Verenigde Naties hebben de negen Afrikaanse landen een ge zamenlijke verklaring uitgegeven waarin wordt geconstateerd dat er weer hoop is op een „rechtvaardige en demo cratische oplossing" voor het Algerijnse vraagstuk. EÉN INCIDENT De herdenking van het begin van de strijd is in Algerije vrij rustig verlopen. Er deed zich slechts één ernstig incident voor. Dat was toen een bom ontplofte in een dichte menigte te Algiers. Vijf Algerijnen werden gewond. De extreem-rechtse elementen onder de Fransen hebben zich tegen de ver wachting in niet geroerd. Waarschijnlijk komt dat doordat zij wat gerustgesteld zijn door de woorden van Delouvier, de algevaardigde van de regering te Parijs, die heeft gezegd dal er natuurlijk geen sprake van kan zijn dat de Fransen Algerije prijsgeven. KAAP CANAVERAL (Reuter, UPI). In de komende weken gaan de Amerikanen opnieuw proberen een kunstmaan om de maan heen te zen den. Bovendien willen zij trachten een kunstmaan tussen de banen van Ve nus en de aarde een baan om de «zon te laten beschrijven. Voor het nieuwe „schot op de maan" gaan zij een raket van het type At- las-Able gebruiken. Op 24 september ontplofte een Atlas-Able, die in ge reedheid werd gebracht voor een schot op de maan, voortijdig op de start plaats. De Amerikanen hopen de nieuwe kunstmaan die zij in een baan om de zon willen brengen tot op 80 miljoen kilometer afstand met hun instrumen ten te kunnen volgen en met de in strumenten in die kunstmaan de pla neet Venus van dichtbij te kunnen waarnemen. Herhaling Aanstaande dinsdag wordt het con cert in Volendam herhaald. Vanavond zingen Tito Schioa en Bernadette Van Gogh in Den Haag en als alles mee loopt komt de vitale Italiaan het vol gend jaar in Volendam terug. Niet als I zanger, maar nis dirigent van zijn ope- i rette La Principessa of met zijn vier stemmige mis Arrivederci. Delboy Baer ROTTERDAM. De heren mr. W. II. Fockema Andreae, W. Goudriaan en jhr. E. W. RÖell zijn afgetreden als commis sarissen van de Oranje Lijn. Dit aftre den is een gevolg van dc overneming1 door de Holland-Amerika Lijn van dc helft van het aandelenkapitaal van de Oranje Lijn. De K.P.M. heeft destijds j alle aandelen gekocht. De direct'e van de beide moedermaat- •Schappijen, de K.P.M. en de H.A.L., zul- len nu gezamenlijk de raad van commis sarissen van de Oranje Lijn vormen. SCHEVENINGEN Mevrouw L. H. A. Klaaseszde Bruyne, echtgenote van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, ontving za terdagavond in het Kurhaus de ridder slag van dr. Charles Guebel, groot kanselier van de Confrérie de la Chaïne des Rötisseurs, een wijd en zjjd ver breide broederschap van gastronomen. Het gebeurde tijdens de viering van het eerste lustrum van de Nederlandse schakel aan deze internationale keten van braadspitvrienden. Deputaties van Franse wijnbroederschappen, in vol or naat en gesierd met de tekenen hunner waardigheid, verleenden kleur aan deze plechtigheid waarin verscheidene ambassadeurs van vreemde mogend heden, burgemeesters, groot-industri- elen, hoteldirecteuren en befaamde chefs de cuisine werden betrokken. Mr. Klaasesz, chevalier d'honneur de Ia Chaïne des Rötisseurs stelde een dronk in op de broederschap en de gastronomie. Dat was fonkelende cham pagne in fraaie kelken van Leerdams kristal. Chef-kok J. Th. Heering en zyn bri gade verzorgden het diner waaraan vierhonderd gasten deelnamen. Tijdens de feestmaaltijd werd de door het NIZO voortgebrachte Kernhemse kaas plech tig gedoopt en een goede ontvangst in de wereld der fijnproevers toegewenst. Grootvorsten onder de Franse kaas- bereiders, leden van de Confrérie Bril- lat-Savarine du Taste-fromage, lieten zich in loffelijke bewoordingen uit over dit romige kaasje dat een vergelijking met de Saint-Paulin zeer wel door staat. FRANKFORT (Reuter) De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalge meenschap zal kolenvoorr-aden, die na 31 juli zijn ontstaan niet meer financie ren wegens gebrek aan middelen. De K.S.G. heeft haar leden voor een derge lijke financiering al 7 miljoen betaald. WASHINGTON (UPI). - Het Ameri kaanse opperste gerechtshof heeft de in lagere rechtscolleges gevoerde procedu-; res betreffende de toepassing van de| wet van Taft en Hartley op de staal-, staking in revisie genomen. Dinsdag worden de raadslieden van de regering en van de vakbond gehoord. De order tot hervatting van het werk is uitgesteld voor de duur van de pro cedure voor het hoogste rechtscollege. WOODFORD (Reuter, UPI) Volgen de maand wordt Churchill 85 jaar. Het district Woodford, dat hij al 35 jaar in het Lagerhuis vertegenwoordigt, heeft een bronzen standbeeld geschonken. Veld maarschalk burggraaf Montgomery heeft zaterdagmiddag in aanwezigheid van de oud-premier het beeld onthuld. Het beeldhouwwerk, dat 2.25 meter hoog is, stelt Winsfon Churchill voor op het toppunt van zijn macht in 1945, on verzettelijk en agressief. De maker is de 39-jarige David McFall. Men was enigszins ongerust, d»t de grote staatsman het beeld niet mooi zou vinden. Men dacht hierbij aan het por tret, dat het Lagerhuis vijf jaar gele den aan Churchill aanbood. Hij vond het lelijk en borg het in zijn kelder op. Het is zaterdag erg meegevallen. Be daard stapte de oud-premier na de ont hulling op het beeld af. bekeek het van alle kanten en zei toen: ..Heel mooi". Dit verschafte grote opluchting, want enkele kritische geesten hadden weken geleden het beeld beschreven als een ..zakkerige gorillafiguur met een bolle kop" De Atias-Able (rechts) torent uit boven de andere rakettencomblnaties waarmee de Amerikanen ver in de wereldruimte zijn doorgedrongen. In het midden staat de Juno H, waarmee het Amerikaanse leger op 3 maart de pionier 4 in een L0" bracht. Links ziet u de Thor-Able, die daarvoor werd gebruikt voor drie mislukte schoten op de maan van de Amerikaanse luchtmacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5