Waar plannen en praktijk tegen elkaar opbieden Beslissing wordt steeds moeilijker Waterman's „ENKELE MAANKIEKJES ZIJN NIET VOLDOENDE" E Scheepswerven zitten met lege orderportefeuille Schaap werd feestvarken Probleem waar planologen grijze haren van krijgen Roulette draaide voor plezier van veehouder Zaterdag 31 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Grote Britse kranten dagen Russen uit D1 H1 DEN HAAG ZIT MET DE ZORGEN V J Rotterdam Wie de baas? Ypenburg Man zag noch hoorde trein op onbewaakte Geen slaapstad Jef Diederen won prijsvraag van de werkgevers WITTE KRUIS District Minister De Pous deelt mee: Geen lang krediet Griekse zeeman in ruim gestikt Tegenstellingen Geen inkomensgrens voor woningwetbouw HOE VER EN HOE SNEL? Waterman's Welkom Beets Soldaat overleed tijdens veldloop Anderhalf ton Onvoldoende bewijs: verdachte in vrijheid WITTE KRUIS Vrouw stak haar man dood Vogels en kameel vergiftigd EUROPEANEN RIJP VOOR VERKIEZING JL WILSVEENOMSTREDEN SPOOKSTAD Van onze Haagse redactie WIE HET OOR te luisteren legt in regeringskringen, hoort over Wilsveen helemaal niets meer. Evenmin trouwens als over de concurrerende plannen- Reijens (de uitbouw van Pijn- acker) en Zoetermeer. Maar wie Pijnacker en Zoetermeer bezoekt, wordt getroffen door de aanzien lijke bouwactiviteit in die plaat sen, evenals trouwens in verschei dene andere kernen in Zuid- Holland. Het lijkt alsof die ge meenten van de «windstilte rond de- plannen gebruik maken haastig hun eigen uitbreiding tot stand te brengen, om straks te kunnen zeg gen: Wilsveen en andere projecten zijn overbodig. ZIJ WETEN zich daarin ge steund door gedeputeerde staten van Zuid-Holland, die zich immers tot tegenstander van Wilsveen hebben verklaard en voorstander zijn van de normale groei en uitbouw der bestaande kernen. Het niet-bouwen van Wils veen bespaart de overheid een in gewikkelde beslissing over de vraag hoe het bestuur van een satellietstad zou moeten worden ingericht. Bovendien is het groei proces wel goedkoper dan het stichten van een spiksplinter nieu we stad midden in de maagdelijke polder. fcEN HAAG dreigt van dit alles direct de dupe te worden, want de noodzakelijke sane ring van bepaalde wijken kan het dan wel afschrijven. Bij zulk een sanering moet immers een groot aantal mensen elders onderdak en geen andere gemeente zal er voor voelen dit onderdak te verlenen aan deze „sociaal zwakkeren". of F ET IS ook nog de vraag Zuid-Holland als geheel wel gebaat is met de thans aan de gang zijnde ontwikkeling. Wan neer deze uit de hand loopt, zullen de planologen grijze haren krijgen, wan dan gebeurt alles wat men juist wil voorkomen: aan elkaar kitten van steden, het ruïneren van het „groene" hart van Hol land, ingewikkelde en kostbare voorzieningen voor verbindingen en het verkeer. DE NIEUWE REGERING heeft zeer veel werk te verzetten, waarbij de ruimtelijke orde ning in Zuid-Holland tot nu toe niet aan bod is gekomen. Toch moet zij deze moeilijke knoop doorhakken en liever vroeg dan laat, opdat men weet hoe het probleem moet worden aangevat. Ten opzichte van Den Haag in de eerste plaats, maar evengoed ten opzichte van een veel wijdere kring van gemeenten en burgers is het niet verantwoord langer te zwijgen. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Er is niet veel kans dat men in Moskou de uitdaging van The Times en The Guardian zal aanvaarden overeenkomstig de we tenschappelijke tradities te trachten meer foto's van de onbekende ach terkant van de maan te maken met de fotokunstmaan die nu nog rond draait. Voor de geleerden in de Sowjetunie, zo berichtte de Times deze week uit Moskou-, is de rol van de fotokunst maan uitgespeeld; deze hééft volgens hen zijn werk gedaan en kan nu ge rust, na nog geruime tijd te hebben rondgedraaid, in de dampkring van de aarde verbranden. GEBRUIK Beide genoemde grote Engelse kranten dachten daar woensdag anders over. In hoofdartikelen spraken zij de wens uit dat het. niet bij de ene serie maankiekjes zou blijven. Na er op te hebben gewezen dat op de gepubliceerde foto alleen die delen van de achterkant van de maan die op aarde al bekend waren vrij duide lijk waren te zien wees de Times er EEN nieuwe stad in het hart van Zuid-Holland. Al enkele jaren lang wordt er over gedacht, gepraat en geschreven, vele uren en rapporten vol. Zij móét er komen, daarover is welhaast iedereen het eens. Den Haag is vrijwel vol en over vijf tot acht jaar zijn de aangrenzende gemeenten ook „uitverkocht". Zo zal het waarschijnlijk nooit worden in Zuid-Holland. Op deze kaart staan namelijk alle tol nu toe geopperde mogelijkheden getekenddat zijn dus Wilsveen, Pijnacker met Reijens, en het be staande Zoetermeer met in witte blokjes er om heen de gedachte uitbreiding van die plaats. Het zal echter wel niet zo'n vaart lopen, dat én Wilsveen én Reijens gebouwd moeten worden en dat Zoetermeer bovendien veertigduizend inwoners zal tellen. Misschien komt er wel helemaal geen nieuwe stad in Zuid- Holland. Hoewel, wie kan er in deze tijd van ongekend snelle groei nog iets met zekerheid voorspellen? zyn een Maar er gebeurt niets, zegt de. massa. Waarom niet? Rotterdam is óók aan uitbreiding toe en het doét het gewoon. Zonder veel om haal of drukte. Tussen Kralingen en Capelle aan den IJssel zullen zoveel huizen, gebouwen en win kels worden gebouwd, dat het ge heel ook wel aanspraak mag ma ken op de betiteling nieuwe stad. Waarom kan dat allemaal wel en ■waarom moet het met Wilsveen, of wat het dan ook worden moet, zo bijna tergend lang duren? De vraag zo stellen staat in feite gelijk met het maken van een fout; de vergelijking gaat namelijk niet op. Wat Rotterdam nu gaat doen, ge beurt door Den Haag eigenlijk al in Rijswijk en Voorburg. Voor de uit breiding van Rotterdam bestaan niet de tegenstellingen en problemen zo als die zich voordoen ten aanzien van de nieuwe stad, die Den Haag uit de ruimtenood moet helpen. mand meer waar Den Haag ophoudt en Delft begint. Nummer twee: er zitten bijzonder grote investeringen in en op het vliegveld, en tenslotte: één blik op de kaart leert dat'de beschik bare ruimte lang niet groot genoeg is. De luchtmachtstaf heeft uiteraard haar eigen gedachten over de kwes tie, maar zolang de overheid haar niet heeft gevraagd naar haar stand punt, wil zij dit niet naar buiten be kend maken. Het teveel aan mensen voor Den Haag onderbrengen in ..bestaande kernen of randgemeenten" is even min eenvoudig. Delft. Leiden en Gou da. die wel als mogelijke kandidaten iR was eens een tijd, nu al weer verscheidene jaren ge leden, dat er alleen nog maar va-ge plannen bestonden tot het stichten van een nieuwe stad. Zij zou in het hart van Zuid-Hol- genoemd, tobben alle drie met land moeten liggen, op grondge- groot saneringsprobleem. Iedere van 7rWe,rmpw en Leidsrhen- sente wil graag groot zijn en oiea van ZjQetermeer en i-jeiascnen meetellen, maar is het in dergelijke dam, Wilsveen heten en een ein- refmeiifend^nanW§Üitr1?b1igtenn°eg de maken aan de ruimtenood van men? Den Haag. Op een gebied van 1330 Er moet, goed beschouwd, méér in=nc,n gebeuren dan alleen huizen bouwen, h®- zouden lOo.OOO mensen, voor Er zijn bij een sterke groei van een wie in de residentie geen plaats gemeente allerlei extra voorzienin- -„„j, j gen nodig en de openbare diensten meer zal zijn, woongelegenheid moeten worden uitgebreid. Dat alles kunnen vinden, vergt zoveel uitgaven, dat een ge- "Voor Botterdam is het een kwestie van overleg met het gemeentebestuur van Capelle, het wijzigen van het uitbreidingsplan van die gemeente, bouwrijp maken van de grond en bouwen met Rotterdamse contingen ten. Een provinciale goedkeuring van de plannen maakt de kous tenslotte af. Hetzelfde gebeurt in Rijswijk en Voorburg. Daar schieten veel huizen uit de grond op basis van Haagse woningcontingenten. Den Haag zou dat ook kunnen doen in Wilsveen, als de gemeentebesturen van Zoetermeer, Leidschendam en Nootdorp maar be reid waren tot het verlenen van me dewerking. De drie gemeenten zijn het echter niet. Het gemeentebestuur van Zoe termeer bijvoorbeeld, dat de meeste grond zou moeten afstaan, acht het plan Wilsveen zowel bestuurlijk als planologisch onaanvaardbaar. Het meent dat op die manier de zelf standige ontwikkeling van Zoetermeer zou worden bedreigd, dat Wilsveen te zeer is toegespitst op Den Haag en dat ,,het ruime en gave polder landschap" tussen Zoetermeer en de Haagse agglomeratie" geheel te loor zou gaan". Zoetermeer zette er dit voorjaar een eigen plan tegenover, voor een uitbreiding tot veertigduizend inwoners. Wilsveen: dat betekent verder niet alleen maar bouwen. Er zijn ook nog zoiets als bestuurlijke problemen. Wie of wat moet het in Wilsveen voor het zeggen krijgen? Behalve het idee- Kolfschoten tot het vormen van een nieuw orgaan, een district, zijn er nog verscheidene andere gedach ten. De provincie of het Rijk zullen er een oplossing voor moeten vinden. Aan Reijens worden in Den Haag weer andere bezwaren verbonden. Het zou inderdaad prima verbindingen hebben, speciaal ook met Rotterdam. Maar. aldus deze gedachtengang, juist daardoor zou de nieuwe stad een verlengstuk van Rotterdam gaan wor den en de kans zou groot zijn dat Rotterdam en Den Haag zich gaan vermengen. Het ,,gat" tussen de grootste twee Zuidhollandse steden zou automatisch worden opgevuld. Hetzelfde geldt min of meer voor Delft. De grote vrees is het aaneen groeien van de steden. Zou Delft in sterke mate moeten uitbreiden dan zou het al gauw óf met Den Haag óf met Rotterdam één geheel gaan worden. De trein >s nu al in een ommezien van tijd de steeds kleinere wordende open ruimte tussen het nieuwe Rijswijk en Delft gepasseerd! Er is wel eens gedacht aan Ypen- burg. Waarom het vliegveld niet ver plaatst en de vrijkomende ruimte gebruiken voor Haagse woningen? Be zwaar nummer één: Dan weet nie- Eigen nieuwsdienst HELMOND. De 61-jarige J. H. B. Verhagen uit Helmond is gistermorgen op een onbewaakte overweg vlakbij 'het Helmondse slachthuis het slachtoffer geworden van zijn hardhorendheid en bijziendheid. De lege personentrein, die elke mor gen van Helmond naar Venlo rijdt kwam in Horst aan met een bebloede alpino pet o,p de voorkant. De fcreingeleider had gemeend een kleine onregelmatig heid te hebben geconstateerd bij het passeren van de onbewaakte, die ge vormd wordt door een voetpad, dat zig-zag op de spoorlijn toeloopt. De politie vond later op dertig meter van de overweg het verminkte lichaam van de heer Verhagen. meerite die wel eens niet zou kun nen opbrengen. Werken in .Den Haag en wonen in Delft, Leiden of Gouda is bovendien nog iets anders dan wonen in een. satellietstad. In het eerste geval moet het verhuisde gezin zich volkomen aanpassen aan een andere, reeds lang bestaande sfeer. Een nieuwe sa tellietstad moet echter nog karakter krijgen, en die sfeer, die levensstijl worden gemaakt door de pioniers die er gaan wonen. Het zijn twee niet met elkaar te vergelijken omstandig heden. De verbindingen van bijvoorbeeld Wilsveen naar Den Haag zouden veel beter zijn dan die van Delft en Lei den, al doet de trein er dan ook maar enkele minuten over. Voor Wils veen wordt gedacht aan een snel, frequent rijdend middel van vervoer, dat zijn passagiers tot diep in de stad zal brengen. Een voortgezette reis per tram of bus zou in de mees te gevallen waarschijnlijk niet nodig zijn! Omgekeerd: Wilsveen zou geen „slaapstad" worden. Veel inwoners zouden in eigen omgeving hun werk kring kunnen vinden in winkel of bedrijven. Het is zelfs denkbaar dat er een ministerie zou komen. Zou al zijn besloten tot de bouw van de stad voordat de beslissing inzake het nieu we gebouw voor het Centraal bureau voor de statistiek was gevallen, dan zou het misschien in Wilsveen en niet in Voorburg zijn gekomen. De nieuwe stad zóu behoren tot de Haagse agglomeratie, maar zij zou te gelijkertijd functioneel zo volledig en zo zelfstandig mogelijk moeten zijn. Zij zou in economisch, cultureel en so ciaal opzicht de nodige voorzieningen moeten krijgen. Geen „slaapstad" dus, maar een plaats die in kantoren en bedrijven werkgelegenheid zou ver schaffen, en verder alles zou bieden wat er nodig Is aan kérken, scholen, ontspanningsgebouwen en winkels. brêiding van de bestaande kernen, of spreiding van de Haagse „overspill" over de randgemeenten. Zoetermeer, lang niet te spreken over het feit dat Wilsveen grotendeels op zijn grondgebied zou moeten ver rijzen, diende zelf een plan in. Wij willen, zo schreef het gemeentebestuur dit voorjaar aan de Tweede Kamer, een belangrijke bijdrage leveren tot het overbodig maken of uitstellen van het stichten van een satellietstad; ten minste 25.000 inwoners van de Haagse agglomeratie kunnen in Zoetermeer een gunstig gelegen en goed geoutil leerd woonoord vinden". Gouda, bezield van het voornemen zijn binnenstad te saneren, wil als het zover is, ook al graag een handje helpen. Leiden dito. Zo liggen de kaarten anno sep tember 1959. Plannen en mogelijk heden genoeg, zoveel zelfs dat het nemen van een beslissing steeds moeilijker wordt. Daarop is het wachten nu. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De eerste prijs in de schildersprijsvraag van het jubilerende Verbond van Nederlandse werkgevers is toegekend aan Jet Diederen, die met zijn schilderij Landschap in de mijn streek de som van vijfduizend gulden heelt verdiend. Er waren driehonderd schilderijen in gezonden. Na een eerste schifting door de jury bleven er zeventig over. De be slissingen werden steeds met algemene stemmen' genomen. Een aantal schilde rijen moest worden afgewezen, omdat het onderwerp van het werk geen be trekking had op de prijsvraag. Na een tweede beoordeling bleven er 34 schilderijen over. Deze zullen tot 22 november in het Gemeentemuseum van Den Haag worden tentoongesteld. Uit deze werken koos de jury, die bestond uit de heren J. N. van Wessem, Edgar Fernhout, W. Hartman, J. P. Kaland, David Schulman en K. E. Schuurman, de vijf beste schilderijen uit. Daartoe behoorden behalve het bekroonde werk van Diederén, Deltawerk Vrouwenpol der van Herman Berserik, Afgraving van Jan van Heel, Staatsmijn Wilhel- mina van F. Nols en Ontbranding van G. Verdijk. UITZONDERLIJK De jury achtte het ingezonden werk van André Volten van uitzonderlijk goe de kwaliteit, maar zij kon het niet als schilderij beschouwen, omdat het een compositie van aluminium is. Het werk' werd buiten mededinging opgenomen en werd gekocht door het Verbond van Nederlandse werkgevers, die het ten geschenkè heeft gegeven aan het Haags gemeentemuseum als dank voor de medewerking aan de prijsvraag. op dat het in de wereld van de weten schap gebruik is bij het verrichten van onderzoekingen niet af te gaan op een enkel resultaat Bij het trekken van conclusies, maar dat resultaat té toetsen aan tal van andere. De Guardian gaf uitdrukking aan een sooftgelijke verwachting: En moch ten de foto's niet goed genoeg zijn uitgevallen, dan zullen er zeker betere gemaakt worden. De Times -vraagt hoe .het mogelijk is geweest met een minimum aan zend- energie het honderdmiljoenste deel van de epergie die een gewone tele visiezender nodig heeft foto's over een i afstand van 290.000 mijlen naar de aarde te zenden, en dan nog wel over gewphé radiogolflengten. Verder hoe hét mogelijk is geweest dat bij een toéstand van volkomen zwaarte krachtloosheid in de fotokunstmaan een film werd ontwikkeld en afge drukt. HOE? De Guardian heeft de vraag opgewor pen hoe het mogelijk is geweest in de fotokunstmaan een serie foto's te ne men, de film automatisch te ontwik kelen en de ontwikkelde film door een televisie:zendapparatuur heen te laten rollen. De Times zou willen we ten hoe de Russen het klaar hebben gespeeld het zware deksel van lood Wég té klappen dat de lenzen van de camera's beschermde. Laatstgenoemd blad schijnt het zend- vermogeh van de fotokunstmaan nog te hebben overschat. Het persbureau Tass meldde gisteren dat de sterkte van de op aarde opgevangen signalen van de fotokunstmaan een derde van een miljardste van een miljardste watt was. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De orderportefeuille van de Nederlandse scheepsbouw neemt geleidelijk af. Na maart 1958 zijn slechts enkele orders geboekt, in hoofo'zaak van Nederlandse rederijen, en -het is dus dui delijk dat de scheepsbouw zowel hier te lande als in het buitenland een terug gang vertoont. De zwakke vrachten- markt heeft daarop zeker invloed. Dit antwoordt minister De Pous de Tweede Kamer in zijn memorie van ant woord. De grotere scheepsbouwwerven waren midden van dit jaar nog voor een tot twee en een half jaar van orders voorzien en de andere werven voor eni ge maanden tot een jaar. Bij enkele kleinere werven in de noor delijke provinciën, gericht op de bouw van kustvaartuigen, is de situatie de laatste tijd zeer moeilijk. Hier zijn al enige honderden arbeiders ontslagen, zo deelt de minister, mee. Voor het afsluiten van buitenlandse orders is de financieringskwestie en ROTTERDAM. Een opvarende van het Griekse s.s. Marli, de 27-jarige ma troos T. Corologos uit Tyros, is gister ochtend gestikt aan boord van het schip, in de Waalhaven te Rotterdam. Terwijl de Marli werd gelost, 'had de matroos zich laten zakken in een ruim met Sojabonen. Daar vond men hem enige tijd later bewusteloos liggen door een gebrek aan zuurstof. Kunstmatige ademhaling hielp niet meer. speciaal het verschaffen van krediet het knelpunt. Verlengen van de krediettermijn zou in een enkel geval wel een order in de wacht kunnen slepen, maar de mi nister 'blijkt er geen voorstander van. Zodra tegen de internationale afspraken in de kredietverlening een Worm van concurrentie wondt, bevindt Nederland zich in een nadelige positie. Ons land zal daarin dus niet voorgaan, aldus mi nister De Pous, imaar zouden in andere landen voor de kleinere werven kre dietfaciliteiten in het leven worden ge roepen die verder gaan dan de gebrui kelijke, dan zal de regering zeker op gelijke wijze de Nederlandse werven steunen. In de zomer van 1957 nam Den Haags burgemeester een belangwekkend ini tiatief. Samen met zijn collega's van Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp deed hij een voorstel tot oplossing van het bestuurlijke pro bleem. Zij bepleitten de stichting van een nieuw orgaan, een district, „dat zij als een nieuwe territoriale publiek rechtelijke rechtspersoon in ons staats recht zouden -willen zien geïntrodu ceerd". Bij de wet zou aan het district een eigen, beperkte, doch voor een doeltreffende taakvervulling toereiken de bestuursopdracht moeten worden verleend. Inmiddels was het niet bij Wilsveen alleen gebleven. Delft wilde de Rand stad Holland een handje helpen en werkte plannen uit voor een uitbrei ding tot een soort tweelingstad links en rechts van de rijksweg, gedeelte lijk op grondgebied van Pijnacker. Ir. Lange had er al gauw een naam voor bedacht: Delft en Dolf... Februari 1957. In Den Haag waren de eerste tegenstellingen ontstaan en wij konden er toen al melding van maken dat een derde plan was gebo ren. Er is geen plaats voor twee nieuwe steden, zo werd gezegd, wij werken aan een nieuw plan. Het werd het latere plan-Reijens van de ge meente Pijnacker, tot stand gekomen met sterke steun-op-de-achtergrond van de provincie. „Dolf" verhuisde van Delft naar Reijens De s.fcad Reijens zou een oppervlakte krijgen van 1520 ha, groot genoeg voor de huisvesting van 106.000 mensen. De ontwerpers waren er bijzonder trots op, dat hun stad ideale verbin dingen zou krijgen, zonder dat er extra geld voor uitgegeven behoefde te wor den; in zeven minuten naar Delft, in tien naar de Vijverberg in Den Haag en in een kwartiertje naar het hart van Rotterdam. Het Hofpleinlijntje zou een grote rol kunnen spelen. Er kwamen nog meer plannen en mogelijkheden, in officiële termen sa men te vatten in het ene zinnetje: uit- Bouwondernemers protesteren Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse bond van bouwondernemers heeft zich in een adres aan de Tweede Kamer tegenstan der verklaard van de inkomensgrens van 6900 gulden voor de woningwet- bouw. De bond acht die grens in strijd met de bedoeling van de minister dat ook in de particuliere sector arbeiders woningen worden gebouwd. Immers, onder de loongrens zijn vrij wel alle arbeiders begrepen. Daardoor zal deze groepering als voorheen uitslui tend onder woningwetbouw vallen. Van bevordering van particuliere ar beiderswoningbouw zal al zo geen spra ke kunnen zijn. De bond vraagt dan ook verlaging I van de loongrens. DEN HAAG. Is het beslist noodzakelijk dat de minister eerst de behandeling van de nota-Wils- veen in de Kamer afw„acht voor dat hij zijn eigen standpunt be paalt? Zo wordt in het voorlopig verslag over de begroting van bin nenlandse zaken gevraagd. Verder wordt de minister gevraagd, wan neer hij zal antwoorden op het voorlopig verslag over de nota- Wilsveen, dat op 7 juli jl. werd uitgebracht. Beschouwt de rege ring deze materie als spoed eisend?, aldus het voorlopig ver slag. Voorts wil de Kamer weten, hoever de voorbereiding is gevor derd van het wetsontwerp dat de stichting en het bestuur van de nieuwe stad Wilsveen moet rege len. Advertentie UTRECHT. Voor 4e rechtbank te Utrecht stond gisterochtend, de 42-jari- ge veehouder R. D. van der W. uit Loos- drecht terecht, beschuldigd van het be drijfsmatig uitoefenen vaa roulettespel en het gelegenheid geven tot spelen aan anderen. Uit het dossier bleek dat Van der W. in de laatste zeven jaar al meermalen voor dergelijke feiten is vervolgd, maar Vijfmiljoenste Eigen nieuwsdienst LEIDEN Het toevallige feit, dat het als vijfmiljoenste werd aangevoerd op de Leidse veemarkt, betekende gis teren voor een schaap de redding van een zeker schijnende dood op de slacht bank. Voortaan zal het dier, als zijnde een curiositeit, een hondje van een leven krijgen op de boerderij van de gemeente Leiden. Een uitgebreid gezelschap autoriteiten stond het schaap, dat werd aangevoerd door de heer G. Zwanenburg uit Wad- dinxveen, al vroeg in de morgen op te wachten. Ook de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, was erbij. Hij stak, als verscheidene anderen, een formele toespraak af tot het schaap, dat ook nog werd omhangen met een lint in de Leidse kleuren rood en wit. De gemeente heeft hét dier voor hon derd gulden gekocht van de heer Zwa nenburg die een schilderij en een kist sigaren kreeg. Het schaap bleef overigens syberlsch onder alle feestelijkheden op dit zo be slissende keerpunt in zijn bestaan. Wat ook kan, om met Beets te spreken, een schaap van dood of sterven maken al is het dan ook het vijfmiljoenste? DEN HAAG Tijdens een veldloop die donderdagmiddag in Breda werd gehouden, is de negentienjarige dienst plichtige soldaat J. A. Gras plotseling onwel geworden en overleden. De sol daat behoorde tot het regiment veldar tillerie Van Essen. Hij was volledig goedgekeurd voor alle diensten. slechts eenmaal werd veroordeeld. Ook dit keer voerde hij het verweer dat er uitsluitend bij hem thuis met goede kennissen werd gespeeld en niet met publiek en dat spelen met vier tot vijf kennissen geoorloofd zou zijn volgens een brief die de verdachte van een rechter-commissaris uit Amster dam zou hebben ontvangen.' Hij ver klaarde uitsluitend voor zijn genoegen roulette te spelen en hij was er naar zijn zeggen financieel niet beter op ge worden. De als getuige gehoorde grossier E. van L. uit Hilversum ontkende dat er om grof geld gespeeld zou zijn. Dat klopte niet met de inlichtingen, die de districtsrecherche uit Amsterdam van iemand had ontvangen, die zijn naam niet wenste te noemen. Volgens deze zegsman zou hij een bedrag van ander halve ton aan Van der W. hebben ver loren. Of deze bewering juist is, wilde de rechtbank niet beoordelen omdat zij aan de betreffende wachtmeester het verschoningsrecht toekende voor wat het noemen van de naam van deze per soon betreft. De officier van justitie achtte bewe zen, dat er wel degelijk sprake is ge weest van publiek. Van een bedrijfsma tig uitoefenen van het spel was hem evenwel niets gebleken. Een geldboe te van vijfhonderd gulden en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, luidde zijn eis. Eigen nieuwsdienst VOORSCHOTEN. De 31-jarige A. ten B., die ervan werd verdacht op 11 oktober een inbraak te hebben willen plegen in een bank te Voorschoten en die door een wachtmeester van de rijks politie werd gearresteerd, is op vrije voeten gesteld. Het was in de nacht van zaterdag 10, op zondag 11 oktober, dat de wacht meester bij de boerenleenbank glasge rinkel hoorde. Even tevoren had hij een oude bekende van de politie gezien, van wie hij veronderstelde, dat hij weinig goeds in zijn schild voerde. De wacht meester trok snel zijn conclusie en meende, dat Ten B. weer op het oor logspad was. Hij greep hem en bracht hem over naar het politiebureau te Voorschoten, waarna hij enkele dagen later voor de officier van justitie in Den Haag werd geleid. De rechter-commissaris meende aanvankelijk voldoende aanleiding te hebben om Ten B. voorlopig vast te houden. Reeds in de éerste zitting van de raadkamer echter vond men geen voldoende bewijs tegen hem, zodat hij op vrije voeten werd gesteld. DE 4Ckt& PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Huwelijksdrama in Limburg KERKRADE (ANPr Te Kerk- rade heeft gistermorgen omstreeks half tien een echtelijke ruzie "het le ven gekost aan de 37-jarige mijnwer-' ker W„ wonende aan de Kaffeberg- seweg te Kerkrade. De man leefde al geruime tijd in on min met'zijn 34-jarige echtgenote. Gis termorgen kregen beiden weer woor den. De twist laaide op een gegeven moment zo hoog op, dat de vrouw, die juist in de keuken aan het broodsnij- den was, het mes greep en haar man in de buik stak. Deze overleed als ge volg daarvan vrijwel terstond. Tegenover de politie heeft de vrouw eenvolledige bekentenis afgelegd. Zij is in arrest gesteld. Tijdens het drama waren twee van de drie kinderen van het echtpaar in huis aanwezig. De Hervormde kerkbouwactie had tot gisteren een bedrag opgeleverd van 7.011.245 gulden. Moordenaar in dierentuin Eigen, nieuwsdienst KREFELD. In de dierentuin van Krefeld, de Duitse textielstad vlak bij de Limburgse grens, zijn in de laatste weken op geheimzinnige «wijze 27 d'Leren gestorven. Ze ibleken te zijn vergiftigd1 met een onbekend, snelwerkend middel. De dierentuin heetfit al voor duizenden guldens schade opgelopen. Het begon met de vergiftiging van een kostbare das in de naciit van 10 op 11 oktober. Precies acht dagen later lagen 25 diure vogels, waaronder enkele zeld zame kraanvogels, dood in hun volière. Enige dagen geleden vonden oppassers de kameel Emir dood in zijn stal. Vooral dit laatste geval heeft de ge moederen van dé .bevolking opgewonden, want Emir was al zes jaar in de die rentuin. Het was een uiterst vriendelijk dier, dat bij de ingang van 'het park de bezoekers steeds vriendelijk be groette. De geheimzinnige moordenaar heeft .tot nu toe zijn heilloos werk steeds ge durende het weekeinde verricht. Men acht het overigens niet waar schijnlijk, «dat hier dezelfde moordenaar aan het werk is, die enkele jaren geleden in de dierentuin van Frankfurt een reeks opzienbare vergiftigingen uitvoerde. Als vermoedelijke dader werd toen een ont slagen oppasser gearresteerd, die ech ter hardnekkig bleef ontkennen. Romme: DEN HAAG (ANP\ v— Drie Neder landse politici, prof. dr. P. J. Oud, prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Samkalden hebben de mogelijk heid en wenselijkheid bestudeerd van directe Europese verkiezingen voor het Europese parlement van de E.E.G., E.G.K.S. en Euratom. Zij zijn onder meer tot de conclusies gekomen dat men moet aannemen dat het Europese kiezersvolk rijp is voor Europese verkiezingen, zolang het tegen deel niet aannemelijk is gemaakt (Rom mel, dat directe verkiezingen een ver sterking kunnen betekenen voor de poli tieke democratie in de drie gemeen schappen (Samkalden) en dat geduren de een lange overgangstijd een belang rijk deel van de afgevaardigden van het Europese parlement tevens lid van een nationaal parlement moet ziin (Oud). De 35-jarige bromfietser P. Toma uit Tegelen is gisterochtend omstreeks zes uur in Blerick tegen een geparkeer de auto gereden. De man werd daar na door een andere auto gegrepen waarbij hij zo zwaar werd gewond, dat hij ter plaatse overleed.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7