Broodoorlog in kritiek stadium KAMER TOT REGERING: ONTWERP MOET OVER TROEPENMACHT STAAT KLAAR IN W.-BERLIJN In W.'-Europa vier bases voor Thorraketten De Bilt: Wind Ambtenarenpensioen zonder GEEN EIGEN WEG NA GEORGANISEERD OVEREEG Station wordt brandpunt Vlaardingen: al meer dan 4.000 jaar Schorpioenen bedreigen stervenden REGEN UIT VOORRAAD V' DERDE BRES IN STAALFRONT B. EN W. VAN UTRECHT: TOCH DE SINGELS MAAR DEMPEN Burgemeester op eigen verzoek ontslagen DUITSE MIJNEN GAAN DICHT GERUIME TIJD GEEN BERICHT VAN KUSTVAARDER MARJAN Kinderen stierven op de vlucht PAKJE BOTER KOST 1,70 fvLAGMWCT OP iiO.Vi.ST KONING VAN LAOS OVERLEDEN Amerika ontruimt bases in Marokko GAS UIT GEYSER DOODDE VROUW Derde slachtoffer van vallende giek Raadsbesluit Alkmaar niet goedgekeurd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND rW Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal 'i Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1, 15e JAARGANG No. 4399 Zaterdag 31 oktober 1959 Van een onzer verslaggevers HAARLEM. De broodoorlog is in een kritiek stadium gekomen. Het is een dubbeltje op zijn kant of ook Utrecht in de strijd wordt betrok ken. Dit gevaar is in een nogal stormachtige vergadering van de Utrechtse rayonale bakkerijcommis sie voorlopig afgewend, door de toe zegging dat uit Utrecht medewer king zal worden verleend om het conflict in Haarlem tot een oplos sing te brengen. De toestand werd gisteren kritiek voor Utrecht. De directie van de Haar lemse broodfabriek Vermaat, tegen welk bedrijf de actie van de Haar lemse bakkers is gericht omdat de firma Vermaat waardezegels cadeau geeft op de bij-artikelen, heeft in Utrecht een bakkerij gekocht. Hier door kreeg de firma Vermaat be langen in Utrecht, maar ook het middel om daar eventueel een brood oorlog te beginnen. Achter de schermen De firma Vermaat heeft dit wapen ter hand genomen, om haar tegen stander achter de schermen in het Haarlemse conflict, de Utrechtse bakker H. Manschot, op eigen ter rein te kunnen treffen. Bakker Manschot was namelijk na zijn succes op de zegelactie van de Utrechtse broodfabriek Lubro, een belangengemeenschap aangegaan met bakker Homan in Haarlem. Via deze Haarlemse collega heeft de heer Manschot de lont in het kruitvat Haarlem gestoken, nadat bakker Dekker tot overeenstemming was gekomen aangaande de zegels met de firma Vermaat. Anderhalve week geleden begon door de activiteiten van de heer Manschot de broodoor log in Haarlem opnieuw, en na bak ker Homan volgden alle bakkers in Haarlem en alle plaatsen die tot het bezorgingsgebied behoren van de firma Vermaat. Handen vol geld Deze strijd kost de firma Vermaat handen vol geld, terwijl bakker Manschot in Utrecht veilig buiten schot bleef. De strijdende bakkers van de tegen partij rekenen op een volledige ver goeding van hun winstderving uit het waarborgfonds, hoewel een groot aantal bakkers dat tot de strijd werd gedwongen niet bij dit fonds is aan gesloten. Sommigen menen, dat het fonds nu ten onrechte wordt ge bruikt als strijdkas Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Tweede Ka mer is niet bereid het wetsontwerp tot definitieve aanpassing van de A.O.W. en de A.W.W. in de over- heidspensioenen in behandeling te nemen, wanneer de regering niet toezegt dat de gehele pensioenpo sitie van de ambtenaren wordt ver beterd. SPERVUUR Dit verklaart de commissie voor ambtenarenzaken uit de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag op het wetsontwerp van minister Toxopeus, dat de A.O.W. en de A.W.W. in de ambtenarenpensioen- regeling wil „inbouwen" In dit voorlopig verslag opent de commissie een spervuur van kritiek op de minister. In het georganiseerd overleg is tussen regering en amb tenaren geen enkele overeenstem ming bereikt over dit ontwerp, zo schrijft zij. Het is dan voor de Ka mer weinig aanlokkelijk een wets ontwerp te gaan behandelen waar over met de vertegenwoordigers van de direct betrokkenen geen reëel overleg is gepleegd. Enige leden van de commissie vragen de minister welke waarde hij toekent aan het georganiseerd overleg als de regering, doof voor rechtvaardige wensen van vakor ganisaties, haar eigen weg volgt. WAARDEVAST De commissie is unaniem in haar wens dat voor de ambtenaren een waardevast pensioen wordt inge voerd en zij vraagt de regering waarom het wetsvoorstel daar in alle talen over zwijgt. In het ontwerp is de aftrekregeling nog steeds gesteld op twee procent per dienstjaar met een maximum van 80 procent. Verscheidene leden zouden nu de opvatting van de rege ring willen horen over de mogelijk heid die aftrek op 1,5 procent te stellen. Speciaal voor de A.W.W. komt die aftrek hun juister voor, want weduwen en wezen blijven toch altijd in moeilijke omstandig heden achter. Ook over de premieverdeling en het verhaal stelt de commissie tal van vragen. De regering wil zeven procent op de ambtenaar verhalen, maar de lagere ambtenaar, die geen of weinig promotie maakt, komt er naar verhouding dan slechter af dan de middelbare en hogere func tionaris. BIJ DE WET Vele leden verklaren voorts dat vaststelling van het premieverhaal bij de wet geregeld moet worden en niet door een algemene maatregel van bestuur. De Staten-generaal die nen in zulk een belangrijke .zaak te worden betrokken. Tenslotte nog een algemene wens van de commissie: een spoedige ver schijning van de al sinds jaren aan gekondigde nieuwe pensioenwet, op gesteld in duidelijke taal. De tegen woordige regeling is voor niet inge wijden volstrekt onbegrijpelijk en voor deskundigen onnodig moeilijk, zo meent de commissie. Eigen nieuwsdienst w ,ASHINGTON Amerika, Engeland en Frankrijk zullen niet toestaan dat de Oostduitse vlag de oude driekleur, plus embleem van de com munistische republiek nogmaals in West-Berlijn gehesen wordt. Zonodig zullen troepen van het westelijke gar nizoen in de stad dat voorkomen, aldus verluidde giste ren in Washington. Volgens de New York Times zullen de strijdkrachten van de drie landen in West-Berlijn vol gende week drie dagen in staat van alarm worden ge bracht. Van 6 tot 9 november viert Oost-Duitsland de verjaardag van de revolutie in Rusland van 1917. fERWACHT wordt dat de com munistische heersers in de Oostzone volgende week nog maals zullen trachten de vlag hun land te hijsen op de gebouwen van de S-Ba'hn in West-Berlijn. De S- Bahn is de bovengrondse stadsspoor- baan die in beide delen van Berlijn rijdt, maar onder controle staat van de Oostduitse Reichsbahn. Oostduitse spoorwegpolitie doet dienst op de stations van de S-Bahn, ooik in het westelijk stadsdeel. J echtpartijen Onlangs, tijdens de viering van de tiende verjaardag van de Oostduitse republiek, kwam het in West-Berlijn tot vechtpartijen tussen Westberlijn- se politiemannen, die de Oostduitse vlag wilden neerhalen en spoorweg arbeiders uit Oost-Berlijn. Deze laat- sten poogden het neerhalen van de vlaggen te voorkomen. Waarschuiving De drie westelijke stadseomman- ó'anten protesteerden heftig tegen het verschijnen van de Oostduitse vlag gen in het gebied waar zij verant woordelijk zijn voor de orde en rust. In een gezamenlijke brief aan hun Russische collega in Oost-Berlijn, waarschuwden de drie commandan ten donderdag nogmaals dat niet op nieuw getolereerd zal worden, dat de Oostduitsers hun vlag in West- Berlijn hijsen. De Sowjetunie zal ver antwoordelijk zijn voor alle moeilijk heden die hiervan het gevolg zijn. Toekomstige onderhandelingen over Berlijn zullen zeker niet bevorderd worden door nieuwe moeilijkheden, aldus schreven de commandanten volgens de New York Times. Gevaar Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei -vrijdag dat er gevaar voor ongeregeldheden in West-Berlijn be staat, indien de Oostó'uitsers daar weer met hun vlag te voorschijn ko men. De Amerikaanse regering neemt evenwel aan dat de Russen de Oostduitsers zullen beletten hun symbool opnieuw in het westen van de stad op te hangen. PITTSBURGH iAP> Een derde Amerikaanse staalfabriek. Granite City Steel Company, is het met de vakbond eens geworden over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. Deze is in grote trekken gelijk aan die welke met Kaiser Steel Company is gesloten. Granite Steel is in omvang nummer zeventien op de lijst van Amerikaanse staalfabrieken. De maatschappij heeft 3.250 man in dienst. De jaarproduktie bedraagt 1.44 miljoen ton staal. Intussen is de vakbond van staalar- beiders sferen in beroep gegaan bij liet qppt.te gerechtshof om te proberen Eigen nieuwsdienst T)IT stokoude vliegtuigje kon gis- teren wegens harde wind en slecht zicht ten gevolge van een dichte motregen niet voorbij Rotter dam komen. Zijn piloot probeerde het daarom neer te zetten op een weiland bij Ridderkerk. Bij die voorzorgslanding, zoals de vliegers dat noemen, raakte het staartwiel een slootrand. De daardoor opgelo pen schade maakte verder vliegen onmogelijk. Deze Piper Cub en nog vier toe stellen van dit type waren van een oefeningsperiode in La Courtine in Frankrijk onderweg naar Ypenburg. 's Middags omstreeks half drie na derden zij Rotterdam. Het weer ver slechterde toen zo, dat zeer laag gevlogen moest worden om de weg te vinden. De militaire piloten durf den het echter niet aan op die manier Rotterdam te passeren. Zij raakten bijna de top van de olieboortoren langs de Rijksweg. li ET eerste vliegtuig, dat ging, landen, liep het mankement aan het staartwiel op. De andere vier toestellen landden vlot en startten om kwart voor vijf zonder moeilijk heden van het weiland, waarop de koeien geen moment van schrik toon den. Tussentijds was majoor Lukien, commandant van de groep lichte vliegtuigen, met een helikopter ko men kijken hoe de zaak erbij stond. Bij het beschadigde vliegtuigje ging marechaussee de wacht hou den, omdat de Piper Cub over de weg naar de vliegbasis gebracht moet worden. Ook een militair kwam nog even kijken. Tegelijk met onze foto graaf, aan wie terstond verboden werd de listig verborgen strategische geheimen aan dit bejaarde geval op de plaat vast te leggen. Het speet hem „zielsveel", zei hij ons later, „ik heb mijn orders". fANZE man is echter een vakman en daarom zijn wij toch in staat ondanks grote afstand, regen en vallende duisternis deze foto te publiceren. Een historisch document van een schokkende gebeurtenis met een vliegtuig in zijn nadagen. UTRECHT. In een rapport van honderzestien pagina's hebben B. en W. van Utrecht geantwoord op de protesten (vijftien in getal), die zijn binnengekomen na het bekend wor den van het plan van prof. Feuch- tinger, de Duitse verkeersdeskun- dige. Professor Feuchtinger heeft voor Utrecht een verkeersplan ont worpen dat neerkomt op de dem ping van de Utrechtse singels. Het antwoord van B. en W. houdt in, dat zij mits het rijk een bijdrage le vert in de kosten dat plan wil- SINT MICHIELSGESTEL De burgemeester van Sint Michielsgestel, mr. W. C. A. Francissen, die ruim twaalf en een half jaar dit ambt heeft bekleed, is op zijn verzoek ontslagen. Hij was reeds sedert 15 augustus af wezig, eerst met vakantie, daarna met PARIJS (U.P.I.) Koning Sisavang Vong, staatshoofd van Laos, is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden in zijn hoofo'stad Loeang Prabang. Zijn opvol ger is kroonprins Savang Vatthana. die de laatste maanden reeds regent was. De overleden koning werd in 1904 ge kroond in hetzelfde paleis waarin hij ook i,s gestorven. Maar al in 1905 ver loor hij zijn macht aan een politieke len uitvoeren. Op die manier, zo meent het college, zou het verkeer in en om de oude stad tot ver na 1980 kunnen worden verwerkt. Volgens B. en W. richten de pro testen zich vooral tegen de damping van de singels. Het college heeft be grip voor dat standpunt, maar meent anderzijds, dat op zijn schouders in de eerste plaats de plicht rust om Utrecht in stand te houden als een stad, waarin de burgerij kan leven, wonen en werken. B. en W. nemen als uitgangspunt dat het gemotoriseerd verkeer zo snel toeneemt, dat daaruit een moei lijke verkeersafwikkeling in de stad zou kunnen on.4staan. Vooral in de binnenstad zou dat tot chaotische toestanden kunnen leiden. Daarom, aldus het college is er maar één, zij het ingrijpende oplossing: de singels dempen. Achtduizend werklozen Eigen nieuwsdienst BONN Voor het eerst zijn er ma- men genoemd van Westduitse kolen mijnen die zullen worden gesloten. Volgens de burgemeester van Bochum zullen om te beginnen drie mijnen worden gesloten van de Bochumer Bergbau A. G. Het zijn de mijnen Prinz Regent, Engelsburg en Friedli- cher Nach. De achtduizend man die in die drie mijnen werken zullen zon der werk komen. Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. In Vlaardingen zijn de vroegste resten van menselijke bewoning in westelijk Nederland gevon den. Bij grondwerk voor het uitbrei dingsplan van de stad stootte men n.l. op een 4400 jaar oude nederzetting. Prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut voor prae- en protohisto rie van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, die persoonlijk de op gravingen leidt, noemt Vlaardingen de gemeente met de eerbiedwaardigste be- woningsgeschiedenis in westelijk Neder land. Vaatwerk Bij het onderzoek kwamen uit de zwarte bewoningslaag talloze aardewerk fragmenten van verschillende typen van kookpotten, soms met een reeks van doorboringen onder de rand, welke voor het bevestigen van deksels van vergan- gelijk materiaal kan hebben gediend. Verder zijn er ook fragmenten opge graven van z.g. kraaghalsflesjes zeer belangrijke vondsten en een fragment van een bakplaat om een soort van platte broden te bakken. Groot was ook het aantal bierpotten, die in de vochtige bodem uitstekend be waard zijn gebleven en die een inzicht versohaffen in de jachtbuit (o.a. edel hert, ree, wild, zwijn, bever) van de Vlaardingers van circa 2200 jaar voor Christus en de door hen verschalkte vis (steur). Tot de zeldzaamste vondsten behoort tenslotte de ruwe barnsteen, die ver moedelijk verkregen werd door ruilhan del met het noorden en bestemd was voor de vervaardiging van versieringen. Belangstelling Sommige vroeg-Neoliihische vondsten in westelijk Nederland zijn wel eens in verband gebracht met de Deense Ertebölle Ellerbeck-cultuur. De onder zoekingen te Vlaardingen hebben doen beseffen, dat er niet een noordelijke maar juist een zuidelijke culturele tra ditie in de Neolithische nederzettingen langs de Nederlandse kust naar voren komt. In 1958 werd een grote geslepen vuur stenen bijl gevonden, die het uitgangs punt voor deze opzienbarende ontdek kingen van de laatste dagen was. Voor de opgravingen in Vlaardingen bestaat een grote internationale belangstelling. Drie hoogleraren van Franse en Duitse universiteiten brachten reeds een be zoek. vrachtschip te hebben gezien bij de boei van St. Nazaire. Zijn beschrijving van het scheepje, dat hij door de kijker had waargenomen, kwam vrij goed over een met het silhouet van de Marjan. De Marjan heeft zeven man aan boord. Kapitein is de heer G. Jonk uit Schoonhoven. Ramp trof Mexico Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Zeven dagen nadat de Rotterdamse cargadoors Solleveld en Van der Meer niets meer vernomen hadden van de 298 brt. metende kust vaarder Marjan, heeft Scheveningen- Radio de scheepvaart verzocht naar deze coaster van de Verzekeringsmij. Noord-Brabant te Waalwijk uit te kij ken. De gisteren hierop binnengekomen berichten wettigen de hoop, dat de Mar jan wegens slecht weer ergens heeft ge schuild. De Marjan was op 21 oktober van Rotterdam binnendoor naar St. Nazaire vertrokken. Te Zwijndrecht had zij een volie lading -zemelen ingenomen en zij verliet op 23 oktober de haven van Vlissingen na hier te hebben gebunkerd. Gesignaleerd De heer R. A. Solleveld, directeur van het cargadoorskantoor, kreeg gisteren eerst bericht, dat de Marjan zeer waar schijnlijk op 27 en 28 oktober heeft lig gen schuilen in de baai van Falmouth aan de Engelse zuidwestkust. Later meldde een Franse treiler een klein WASHINGTON (AP) Het AmerI- kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekend gemaakt dat de Ame rikaanse regering van plan is, alle Amerikaanse strijdkrachten uit Marokko terug te trékken. Een reden hiervoor is niet opgegeven. Op Marokkaans grondgebied liggen drie grote vliegvelden die de bases zijn van de Amerikaanse strategische öicht- macht het wapen dat moet zorgen dat een aanval op het Westen onmiddellijk wordt beantwoord. Ook is er aan de Marokkaanse kust een ba sis van de Amerikaanse marine. Deze bases, waar op duizenden Amerikanen werken, heb ben vele honderden miljoenen dollars Dochtertje vond moeder Eigen nieuwsdienst APELDOORN. Een defect aan de waakvlam van haar geyser heeft de 48- jarige mevrouw H. Verbeek donderdag middag in Apeldoorn het leven gekost. Zij was in de badkamer bezig en had de geyser nodig, niet wetend, dat de vlam niet brandde. Toen haar dochter tje uit school thuiskwam, vond zij haar moeder bewusteloos. Het kind alar meer de de buren en een dokter. Een uur later is de dame in een ziekenhuis overleden. MEXICO, (Reuter, U.P.I.) De cycloon, die dinsdag in vier staten van Mexico overstromingen en aard verschuivingen veroorzaakte, heeft aan zeker duizend mensen het leven gekost. De mijnstad Minatitlan is van de aardbodem weggevaagd. Van de on geveer duizend bewoners heeft men 300 dood aangetroffen, 600 worden nog vermist. Van het 100 man tel lende garnizoen van de stad heeft één militair de ramp overleefd. Spinnen In de havenstad Manzamlio heeft men 300 doden geteld. In de staten Colima en Jalisco zijn 'honderden mensen gewond, duizenden zijn dak loos. Eveneens zijn duizenden men sen van de buitenwereld afgesneden, ziek of stervende. Het hoofd van de gezondheids dienst in Colima heeft dringend om anti-schorpioenserum gevraagd. Vol gens sommige berichten worden de overlevenden met de dood bedreigd door schorpioenen en reuzenspinnen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het ongeluk met een rijdende kraan op het terrein van de in aanbouw zijnde raffinaderij van Esso in het Botlekgebied, waarbij twee arbeiders op ,slag werden gedood onder een vallende giek, heeft ook het leven gekost van de 56-jarige G. Ophof uit de Paul Krugerstraat te Rotterdam. De heer Ophof, die in zorgwekkende toestand in het Bergwegziekenhuis werd opgenomen, is daar gistermorgen aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Renteloos voorschot kerkbouw Eigen nieuwsdienst ALKMAAR Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de Alkmaarse gemeenteraad tot het verlenen van een renteloos voor schot voor de bouw van de rooms-ka tholieke Don Boscokerk nog niet goed gekeurd. Het college heeft laten weten dat het zijn onderzoek nog niet heeft afgeslo ten. Het raadsbesluit werd genomen op 14 mei. Voor het nemen van een der gelijke beslissing door Gedeputeerde Sta ten staat een termijn van drie maan den, zo nodig met twee maanden te ver lengen. De moeilijkheden die een gunstige be slissing belemmeren, liggen in het vlak van de financieringsmogelijkheden. Ook de financiële positie van Alkmaar speelt een rol. B. en W. van Alkmaar hopen de pro blemen door een hernieuwd contact met Gedeputeerde Staten tot de juiste pro porties terug te brengen. Met de ge meenteraad zijn zij van mening, dat de gang van zaken tot nu toe onbevredi gend is. Van onze weerkundige medewerker Bij stromen is de regen gisteren in ons land gevallen. Tal van plaat sen, voornamelijk in de noordelijke helft, noteerden tot gisteravond 7 uur meer dan 10 mm regen, in Leeuwarden en Den Helder was het zelfs 16 mm, op het vliegveld Twente 15. Vlissingen meldde niet meer dan 1 mm en ook in Noordbrabant was tot zeven uur gisteravond plaatse lijk niet meer dan 1 mm gevallen. Het centrum van een kleine de pressie is dan ook juist over ons land getrokken, van het noorden naar het zuiden. Gisteravond werd Friesland gepasseerd; de meeste regen zal in de zuidelijke provincies dus nog moeten vallen. Nadat de depressie zal zijn weg getrokken, hetgeen vandaag het ge val zal zijn, zal de noordelijke stro ming haar rechten hernemen en zal de regen vandaag tot enkele buien beperkt blijven. Op IJsland zijn de barometers opnieuw beginnen te dalen, zodat verwacht moet worden dat wij tij dens het weekeinde nog wel eens wat van de depressies kunnen mer ken, tot heil niet alleen van de regenmeters die nu weer volop dienst doen. Ook in het stroomgebied van de grote rivieren heeft het geregend en dan niet te vergeten ook in Italië, waar zeer zware regens zijn geval len. Maar gisteren was het daar dan toch weer droog geworden. het bevel ongedaan te maken, dat de vrijheidsbeweging. Pas na het einde van 500.000 stakende arbeiders maandag weer de Japanse bezetting in 1945 werd hij aan het werk moeten. opnieuw regerend vorst. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON (Reuter, UPI) Niet vijf, maar vier bases in Europese lan den worden uitgerust met Amerikaanse ballistische raketten van het type Thor, maakte het ministerie van defensie in ashington vrijdag bekend. Elke militaire eenheid, die de be schikking krijgt over Thors, bestaat uit enkele honderden officieren en man schappen. Elke afdeling wordt bewa pend met vijftien raketten ten worden uitgerust worden alle in En geland gestationeerd. De meeste raket ten zijn al in Engeland aangekomen, de lanceerplaatsen evenwel zijn nog niet allemaal gereed. Komend voorjaar zullen ze voor operationeel gebruik ge schikt zijn. Raketten van het type Thor kunnen een afstand overbruggen van 2500 ki lometer, dat wil zeggen dat dit een wa pen is met middelbare reikwijdte. Thors kunnen worden voorzien van kernwa pens. De vier eenheden die met Thorraket- Waar de vijfde basis voor Thorraket ten had moeten komen, wilde het Ame rikaanse ministerie van defensie giste ren niet zeggen. Enkele landen hébben geweigerd op hun grondgebied lanceer plaatsen voor Amerikaanse raketten te laten inrichten. Een van deze landen is Frankrijk. Italië stemde toe in de aan leg. Onderhandelingen met Griekenland hebben nog niet tot enig resultaat ge leid. die met Turkije wel. De inkrimping van het aantal eei.'.ie- den dat Thorraketten krijgt, betekent voor Washington een besparing van on geveer honderd miljoen dollar. Vrijheid hraclit rouw WENEN (U.P.I.) De twee kin deren van het Zuidslavische echt paar dat donderdagavond naar Oos tenrijk vluchtte, zijn tengevolge van de ontberingen overleden. Het echtpaar Brcic, dat in hevige sneeuwstormen over de 1400 meter hoge Loibl was getrokken had zijn 15 maanden oude zoon Delano en Josef van acht jaar bij zich. In de duisternis raakten man en vrouw elkaar kwijt. De vrouw be reikte met haar jongste zoon een Oostenrijkse boerderij, waar bleek, dat haar kindje was overleden. Op haar aanwijzingen gingen Oosten rijkse politiemannen haar man en andere zoon zoeken. Zij vonden de twee in een berg hut, maar de jongen stierf van koude voordat men hem in de be woonde wereld had kunnen brengen. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN Nadat vorige week de groothandelsprijs van room boter reeds met 56 cent per kilo was gestegen is daar in de afgelopen week nog eens 66 cent bijgekomen. De fa brieksprijs van de boter is nu zes gul den. Dit alles betekent dat de consument vanaf maandag a.s. 1,70 per pakie moet gaan betalen. Dit is wel een enorm verschil met medio mei, toen de prijs nog 95 cent was. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Nu en dan zon, maai- voor namelijk aan de kust ook af en toe een bui. Krachtige tot matige noorde lijke wind. Mid- dagtemperatu- ren van tien tot twaalf graden. MIESJE: Van middag ga ik een nieuwe jurk kopen, 1 NOVEMBEB: zon op 7.33, zo n maan op 7.55, maan onder NOVEMBER: zon °P 7.36, zon 18 391" maan op 9,14, maan onder

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1