Produktschap moet geld teruggeven MINISTER: BOER-IN-NOOD KRIJGT HULP VAN RIJK Farah zoekt iets voor de herfst RESOLUTIE IN Y.N. DOOR ALLE LEDEN INGEDIEND Geldelijke steunkredieten, uitstel belasting en goedkoper krachtvoer Regen hindert helpers Vallende giek doodt 2 man 7 VOORSTELLEN LANDBOUWSCHAP DOORKRUISEN INTERPELLATIE „T.V, SLECHT VOOR KLEURLINGEN" GEVECHTSGROEP IN DUITSLAND NIET VOOR '61 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Mr. H. Wilton bij ongeluk gedood Minister De Pons wil consument steunen Zie verder pagina 9 In jaren niet voorgekomen Ontwapening door allen gewenst DUIZEND STUKS JONGVEE MOGEN UIT LOGEREN De Bilt: minder wind Geen omvangrijke schrootfraude Kettingbotsingen op oude deel van rijksroetsjbaan K -J Regering heeft nog geen standpunt Schoon gewassen de cel in Rijk betaalt zijn schuld nog niet Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad ■f Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» T cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4398 Vrijdag 30 oktober 1959 Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De voorzitter van een produktschap mag niet op eigen houtje per circulaire gaan heffen. Deze uitspraak heeft het College van beroep voor het bedrijfsleven gedaan in het geding, dat de firma P. Heemskerk te Asperen had aan gespannen tegen het produktschap voor vee en vlees. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, had bij circu laire een heffing van vijftig gulden per paard opgelegd aan de impor teurs van slachtpaarden. Hij meende hiertoe bevoegd te zijn, omdat de minister van landbouw de bevoegd heden tot heffing had overgedragen aan het produktschap, dat op zijn beurt hiertoe zijn voorzitter mach tigde. IN BEROEP De firma Heemskerk betaalde haar eerste aanslag van zeshonderd gul den maar ging direct in beroep. Het college overwoog in zijn uitspraak dat deze gang van zaken bij het produktschap beslist niet in de be doeling van de wetgever heeft ge legen. Een heffing dient geba seerd te zijn op een verordening, met twee-derde meerderheid in het bestuur aangenomen, die vooraf openbaar is gemaakt in het veror deningenblad. Heffen per circulaire acht het college geen behoorlijke vorm van bestuur. DUIZENDEN Het produktschap voor vee en vlees heeft de uitspraak loyaal opgeno men. De firma Heemskerk krijgt niet alleen de zeshonderd gulden te rug, maar ook alle heffingen die haar daarna per circulaire zijn opgelegd: totaal 28.875 gulden. De overige importeurs van slachtpaar den zullen eveneens hun betalingen terug krijgen, samen 8.925 gulden. Dit alles gaat ten koste van het Landbouwegalisatiefonds, voor welk fonds de heffingen waren bestemd. Eigen nieuwsdienst LEIDEN Mr. H. Wilton, direc teur van het Cityconcern, is gister middag bij een verkeersongeluk op rijksweg 4 vlak bij Oegstgeest om het leven gekomen. De heer Wilton was met zijn auto op weg naar Amsterdam. Op een deel van de weg, dat over enkele kilometers uit drie, in plaats van vier banen bestaat, wilde hij een voor hem rijdende auto passeren. Op hetzelfde ogenblik begon een Deense wagen, die van de andere kant kwam, ook een inhaalmanoeuvre. De auto's botsten in volle vaart op elkaar. Mr. Wilton was onmiddellijk dood. De inzittenden van de Deense auto, de heren J. Heinen en G. Jurgens, werden ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis te Leiden wor den gebracht. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regering zal de slachtoffers van de droogteschade in de landbouw te hulp komen. Minister mr. V. G. M. Marijnen, van landbouw en visserij, heeft gisteren in de Tweede Kamer de volgende maatregelen aangekondigd: Xln de zwaarste gevallen zullen de boeren geldelijke steun ontvan gen die zij niet behoeven terug te betalen. De minister wilde daarbij de mogelijkheid van een compensatietoeslag per hectare niet uitsluiten, maar dan in ge richte vorm. Andere mogelijkhe den van rechtstreekse financiële hulp kunnen volgens minister Marijnen voortvloeien uit overleg met het Landbouwschap. (y Garanties zullen van rijkswege worden gegeven voor het ver strekken van kredieten: Onder zocht wordt of dat kan gebeuren op grond van de regelingen voor het borgstellingsfonds voor de landbouw dan wel met aanvul lende kredieten. 3 Krachtvoer zal goedkoper be schikbaar komen door het ver strekken van reductiebonnen. 4 In totaal zal 120 miljoen kg suikerbieten als ruwvoer ter be schikking worden gesteld. Als half november bekend is hoe deze regeling is verlopen, zal de mi nister bekijken wat hier verder aan moet worden gedaan. Aan de gedupeerden zal uitstel van belastingbetaling worden verleend als dat noodzakelijk is. 6 De voedergraantoeslagen (voor de lichte gronden tweehonderd gulden per ha en voor de overige gebieden zestig gulden zullen nog in december wor den uitbetaald. De nabetalingen op de melk zijn begin februari te verwachten, maar die zullen na de reeds verstrekte voor schotten niet bijzonder hoog zijn. De uitvoer van ruwvoer zal weer aan een vergunning worden verbonden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Door een bizar spel van de natuur ondervindt de hulpactie aan de door droogte getroffen gebieden grote hinder van deregen. De zware militaire vrachtauto's, die voor het vervoer van bietekoppen en ander nood-veevoer uit het westen zorgen, dreigen namelijk de bouwlanden kapot te rijden. In de Wieringermeer hebben enkele boeren daarom deze week al vrachtauto's teruggestuurd. Het plan is nu om met de hulp van de organisatie van platte landsjongeren het veevoer in lichtere wagens naar de kop van het land te brengen, waar de militaire wagens, zonder dat zij het land beschadigen, kunnen worden opgeladen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Pous blijkt, in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer, niet ongenegen te zijn, consu mentenorganisaties subsidies te verlenen uit 's rijks kas. Voorwaarde is wel, zo deelt hij mee, dat deze organisaties werk gaan doen, waarmee het algemeen belang aanwijsbaar wordt gediend. Alle landbouwdeskundigen traden gistermiddag aan onder aanvoering van de" A.R.-afgevaardigde mr. B. W. Biesheuvel, die zijn aangekon digde interpellatie hield, om in aller lei toonaarden de ernst en de om vang van de droogteschade aan te geven. Daar kwamen zelfs verge lijkingen met oorlogsschade en wa tersnood aan te pas. Vooral de K.V.P.-er Droesen zaagde van dit hout planken. Hij voorspelde dat de gevolgen nog erger zullen blijken dan de minister we] denkt. Minister Marijnen was in staat om een vrij bevredigend antwoord te geven op de vragen van mr. Bies heuvel en over het algemeen bleken de agrariërs ondanks hun zware geschut toch niet teleurgesteld. Het ging eigenlijk voornamelijk om de toezeggingen van directe geldelijke steun en nadat hieraan van alle kanten flink was getrokken, kwam die er dan tenslotte ook wel uit. De Tweede Kamer verkeerde ech ter in een lastig parket, want vlak voor het begin van dé vergadering had het Landbouwschap zijn advie zen aan de minister voorgelegd, zodat deze er zich nog geen oordeel over had kunnen vormen. Hij had nauwelijks tijd gehad om de brief te bestuderen, die hij tijdens zijn antwoord aan de Kamer voorlas. Nu hebben de meeste afgevaar digden, die in de Tweede Kamer de agrarische aangelegenheden behan delen, bindingen in de een of andere vorm met het Landbouwschap, zo dat men weliswaar wist welke voor stellen dit had gedaan, maar er niet over praten kon. Het bleef bij vage aanduidingen dat men van de rege ring toch eigenlijk wel een flinke bijdrage verwachtte aan het vrijwil lig hulpfonds dat het Landbouw schap wil vormen. Mr. Biesheuvel dacht dat de di recte geldelijke steun wel enkele tientallen miljoenen guldens zou be lopen. Hij becijferde evenwel dat de schatkist als een gunstig gevolg van de droogte(i) waarschijnlijk wel een honderd miljoen minder aan de melkgarantie ten koste zou be hoeven te leggen. In de mist De minister bleef ook al in de mist toen hij duidde op het voorstel van zijn kant aan het Landbouwschap om een deel van de 25 miljoen, die het Landbouwschap voor de garan tie-uitkeringen voor voedergranen ter beschikking heeft, ot> een andere manier te gaan verdelen. In sommi ge gebieden immers zijn de oogsten aan voedergranen bijzonder goed ge weest, terwijl dit produkt op de ho gere gronden juist zwaar is getrof fen door de droogte. Het leek er al met al veel op, dat de voorstellen van het Landbouw schap deze interpellatie doorkruisten. Anders zou de Tweede Kamer toch zeker wel een uitspraak hebben ge daan in de vorm van een motie, die nu echter uitbleef. NEW YORK (Reuter) Wat in jaren niet is voorgekomen, was donderdag een feit. De Politieke commissie van de Verenigde Naties begon aan een debat over een resolutie, die door alle 82 leden van de volkerenorganisatie was ingediend. In deze resolutie wordt de hoop uitge sproken dat de komende ontwapenings besprekingen in Genève met vrucht verlopen. De indieners hopen dat er zo spoedig mogelijk maatregelen zul len worden uitgewerkt, die tot een algemene en volledige ontwapening onder afdoende internationale controle zullen leiden. Het ongewone feit doet zich voor dat bij de indieners de Sowjetunie en nationalistiseh-China zijn. Doorgaans wil de Sowjetunie niets weten van samenwerking met afgevaardigden van nationalistisch-China, die volgens Moskou niets vertegenwoordigen. De afgevaardigden van de Arabische landen plaatsten tenslotte ook hun handtekening onder de resolutie, hoe wel Israël er ook steun aan gaf, toen Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende bewol king met plaat selijk een bui. Aanvankelijk ma tige tot krachtige cn langs de kust af en toe nog harde noordelijke A. wind, later af nemend tot over wegend matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Tussen de buien door wil het wel drogen. bleek daf de Russen voor dit ene ge val het bestaan van de Chinese natio nalisten voor lief namen. De 82 landen stellen voor alle plan nen die de laatste maanden zijn inge diend over de ontwapening, voor te leggen aan de commissie van tien landen die over dit onderwerp in Genève besprekingen gaat voeren. Hier zijn bij inbegrepen het ontwape ningsvoorstel van premier Kroesjtsjef en dat van Engeland. Leden van de ontwapeningscommis sie zijn Engeland, de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Frankrijk, Canada, Italië, Polen, Tsjechoslowakije, Roe menië en Bulgarije. Minister aan Tweede Kamer DEN HAAG Behalve in een enkel geval is van frauduleuze uitvoer van schroot niets gebleken. Dit heeft de minister van economische zaken ge antwoord op vragen van de Tweede Kamer. In het betreffende geval werd onder de dekmantel van bruikbaar materiaal schroot aan de Nederlandse markt ont trokken door uitvoer in transito via een Nederlandse haven. De Nederlandse wetgeving biedt niet de mogelijkheid doorvoer van dergelijke goederen te beletten. Tussen de regerin gen van de zes landen van de E.G.K.S. bestaan derhalve afspraken tot controle op de export van materiaal dat geschikt is om opnieuw te worden gebruikt, zo dat frauduleuze uitvoer praktisch uit gesloten moet worden geacht, aldus minister De Pous. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Volgende week zal het eerste jongvee van Drentse boeren, die door de droogte niet voldoende voer voor hun dieren hebben, naar het Westen worden gebracht. Het initiatief hiertoe is ontstaan in Zeeland en thans zijn ook Noord- en Zuid-Holland bij de actie betrokken. Jongvee uit het oosten, met name uit Drente en Overijssel, zal voor de winter worden ondergebracht bij boeren in het westen, die ruimer in hun veevoer zitten. Er is al voor duizend stuks jongvee logeerruimte aangeboden. In de twee Hollanden is de organi satie van deze actie in handen van de provinciale voedselcommissaris, de heer A. van der Hoek. Hoewel hij zeer vedheugd was over de loyale medewerking van vele boeren moest het hem van het hart dat in som mige streken nog wat weinig wordt gereageerd. In een van die streken waren zevenhonderd circulaires uitgezonden, waarin om medewer king werd gevraagd. Van slechts één boer kwam antwoord. Vertegenwoordigers van de land bouworganisaties zijn inmiddels op pad gegaan om de bedoeling van de actie toe te lichten en mogelijke onverschilligheid te verdrijven. Het staat vast dat het aanbod voor logies veel groter zal worden, aldus de heer Van der Hoek. Eigen nieuwsdienst DELFT Tegen het vallen van de duisternis heeft het gis teravond voor het eerst na de heropening van de Rijksweg 13 weer gespookt tussen Rotterdam en Den Haag. Op het niet-her- stelde stuk tussen de Pauwbrug en de Brasserkade zijn op vijf verschillende plaatsen ketting botsingen voorgekomen, waarbij zeker 35 auuto's waren betrokken. Hier als gevolg van plotseling remmen op de door de regen gladde weg, daar tengevolge van een onverwachte manoeuvre en op een andere plek door een slipper, die een wagen door de scheidingsheg deed belanden, kegelden de auto's in bonte wan orde door elkaar. Een der be stuurders raakte gewond. De Rijksweg is geruime tijd na de botsingen versperd geweest. Straaltijdperk op Schiphol AMSTERDAM. Met het landen en starten van een Boeing 707 Jetclipper is Schiphol gistermorgen officieel op genomen. in de intercontinentale vlieg- dienst met een viermotorig straalvlieg tuig. Advertentie JOHANNESBURG (U.P.I.)In Zuid-Afrika komt geen televisie. In een interview met het Zuidafrikaanse blad Die Vaderland heeft de minister van PTT, sociale zaken en volksgezondheid, dr. A. A. Hertzog, verklaard dat Zuid- Afrika geen televisie mag krijgen. „Televisie zou ondermijnende gevolgen voor kinderen en minder ontwikkelde rassen hebben", zei de minister. Dr. Hertzog vergeleek televisie met de bioscoop en zei: in de bioscoop zijn de ouders in staat bepaalde films voor hun kinderen uit te zoeken. Dat is bij televisie niet mogelijk. Romantische geruchten rond Zwedens prinsessen Een serie reportages vol foto's over de vier char mante prinsessen van slot Haga. Hoe leven ze? Waarom werken ze? En wat is er waar van de roman tische verhalen die men over hen hoort? U leest het in Libelle want is nu eenmaal beter Hoogoven aan Europoort Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De staat zal niet deel nemen in het hoogovenproject aan de Nieuwe Waterweg, wanneer een buiten lands concern of een combinatie van zulke concerns een meerderheidspositie zou hebben in de financiering en in de leiding. Deze mededeling doet minister De Pous de Tweede Kamer op vragen naar de plannen van de regering. Een uitge werkt project, aldus de minister, is nog niet gereed en de regering heeft daarom nog geen advies van de Koninklijke Nederlandse hoogovens kunnen vragen. Het is daarom niet mogelijk het stand punt van de overheid tegenover de plan nen te bepalen. Farah Diba, de toekomstige keizerin van Perzië, is in de Franse hoofdstad bezig aan een soort Tour de Mode. Nadat zij eind vorige week haar bruids japon, diverse pakjes, japonnen en avondtoiletten bij Dior heeft besteld, snuffelt zij nu in de salons van minder bekende groot heden naar noviteiten voor haar keizerlijke garderobe. Hier zit zij in de salon van Jacqueline Golard, waar men haar gisteren een collectie eenvoudige japon nen voor kille dagen liet zien. Farah Diba kijkt hier belang stellend naar een getailleerd japonnetje, met geraffineerd aan gebrachte coupenaadjes en en kele grote knopen als enige garnering. DEN HAAG. De stationering van een Nederlandse gevechtsgroep in West-Duitsland zal zeker niet voor 1961 plaats hebben. De Duitse auto riteiten blijken talloze onverwachte moeilijkheden te ontmoeten bij het beschikbaar stellen van legerings ruimten voor de gevechtsgroep. Het legeren van een Nederlandse^ gevechtsgroep in de Bondsrepubliek is een plan, waarover reeds ver scheidene jaren wordt gepraat. De groep ter grootte van ongeveer een derde divisie zou worden gelegerd in Duitsland, zo dicht mogelijk bij het gebied, waar zij in geval van nood ook zou moeten opereren. Afgezien van het strategische voordeel zou deze opstelling ook enige ruimte verschaffen in ons land, die bepaald welkom zou zijn, gezien het gebrek aan legeringsruimten in ons land. Minister Staf verklaarde vorig jaar, dat de onderhandelingen met Duitsland goed verliepen. Hij achtte het waarschijnlijk, dat de gevechts groep eind 1959 in Duitsland zou worden gestationeerd. Als plaats van legering werd toen gedacht aan een gebied langs de Weser nabij Bremen, op ongeveer honderd kilometer van het IJzeren gordijn. Ten zuiden van deze Nederlandse opstelling zouden Britse en Belgische troepen worden gelegerd. Het akkoord met Duitsland wordt vooral opgehouden door het gebrek aan legeringsgebouwen. De meeste van deze gebouwen zullen nieuw gebouwd moeten worden. Met de verwerving van de bouwgronden schijnt het nogal stroef te verlopen. Bij deze complicatie, die kennelijk onverwacht is, komt nog, dat ook de Duitse behoefte aan legeringsgebou wen nog niet geheel bekend is. Dit hangt ten nauwste samen met de op bouwfase, waarin de Bundeswehr nog verkeert. MAASTRICHT. Twee knapen uit Drachten, rovend en stelend op de vlucht uit een rijksopvoedingsgesticht, zijn in Maastricht schoon gewassen de cel inge gaan. In Eindhoven, Tilburg en enkele andere steden hadden zij hun sporen nagelaten voordat zij Maastricht als operatieterrein uitkozen voor hun kraak- jes. Daar hebben zü letterlijk en figuur lijk een koude douche gekregen. Zij pleegden inbraken in botenhuizen en kantines van de twee Maastrichtse watersportverenigingen; in een plezier vaartuig, dat in de Maas lag, gingen zij 's nachts logeren. Heel bont maakten de twee jongelui het in een huis aan de rand van de stad. Daar waren zij binnengedrongen om geld en -waardevolle voorwerpen te stelen. LERAREN WACHTEN Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nog steeds zijn de richtlijnen voor de vergoeding van bepaalde verblijfsonkosten van leraren niet gereed. De bedragen, die betrek king hebben op uitgaven in 1956, 1957 en 1958, zijn dan ook nog niet uitge keerd. De ministeries van o. k. en w. en van financiën voeren sinds geruime tijd besprekingen over de richtlijnen. Men 'is het nog steeds niet eens ge worden, waardoor de zaak aanzienlijk wordt vertraagd. De grootte van de bedragen die nog moeten worden uitgekeerd lopen per geval zeer uiteen. Het eindbedrag moet echter vrij aanzienlijk zijn. Het Tweede-Kamerlid Tans stelde in juli vragen over de kwestie. Minister Cals antwoordde toen dat hij zou be vorderen dat de nodige voorzieningen zo spoedig mogelijk zouden worden getroffen. Vier doden in twee dagen Eigen, nieuwsdienst SPIJKENISSE Op de in aanbouw zijnde olieraffinaderij van Esso te Spijkenisse zijn gisteren weer twee doden gevallen. Doordat de giek van een rijdende kraan onverwacht naar beneden kwam, werden twee arbeiders van de firma Van Rietschoten en Houwens verpletterd. Woensdagmor gen vonden twee schoorsteenbouwers de dood bij een ongeluk in een schoor steen op dezelfde raffinaderij. Defect Het ongeluk van gistermiddag ge beurde terwijl er een kleine storing in de stroomvoorziening werd verholpen. De stroom was uitgevallen bij het neer laten van materiaal in een nieuw sta tion voor de brandstofpompen. De 26- jarige A. N. van Waas uit Roosendaal en zijn 22-jarige collega Th. J. Polle mans uit Oude Tonge, die even bij de storing kwamen kijken zij werken normaal in een andere uithoek van het terrein stonden naast een kraan, die op een auto gemonteerd is. Vermoede lijk door een defect in de mechanische installatie van de kraan, die 15 meter hoog is met een giek van tien meter, is de giek plotseling voorover gevallen. Onderzoek Het ding raakte een groep arbeiders, waarvan twee op slag dood waren. Twee anderen werden min of meer ernstig gewond: de 56-jarige G. Ophof uit Rotterdam, in dienst bij de Amster damse ballastmij. moet in het zieken huis aan de Bergweg worden ge opereerd. Zijn toestand is nog levens gevaarlijk. De ander heeft minder ern stig letsel opgelopen en een derde kon na verbonden te zijn naar huis gaan. Zowel het parket als de arbeidsinspec tie en de burgemeester van Spijkenisse hebben de toedracht in onderzoek. Toen zij merkten dat die nacht niemand in de woning was, maakten zij het zich gezellig, bakten uitsmijters in de keuken, namen een frisse douche in de badcel, trokken ondergoed aan van de bewoner en stapten in bed. Uitgeslapen gingen zij de volgende morgen weer op pad. Ook de politie was echter uitgeslapen; 'het tweetal brengt de dagen nu met minder comfort door. Advertentie now made in Holland with imported tobaccos BREDA. De automobilist G. F. B. uit Breda, d.ie vorige week dinsdag op de Haagiweg te Breda een aanrijding ver- ■oi'zaakte, waarbij de negentienjarige E. G. Baiggen uit Leur werd gedood', is aan gehouden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar 'ijn toestand on het moment, dat het ongeluk gebeurde. B. zou toen slingerend zijn komen aanrijden. De automobilist werd' bij de aanrijding zelf gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Hij wordt nu ver pleegd In het gevangenishospitaal te Breda. t

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1