Caballero Zondagsschool in Kapelle vijfentachtig jaar Een failliete makelaar als hulpprediker ARNEMUIDENAAR ZONG HET HOOGSTE LIED.. KUIS 3Craó MN 1ST ER VAN FINANCIËN GAAT BIJ GEMEEN TEREINIG1NG door Zeeland Donderdag 29 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Invloed van ouders dagsschool ging, is hij er niet meer af pré wast alleen. pre is goed voor élke was, ja óók voor de afwas. pre geeft voldoening: Uw textiel blijft als nieuw. 8 Leuke boekjes voor Uvv kinderen K?X!SS pre spaart was, wasmachine en wringer. J Zorg b^ jan een Appels naar Zwitserland Raad Ellemeet protesteert Herverkaveling moest Aanbesteding fabriek en persleiding in Kapelle Het heden \l\RkTBF.Rï( IITLN BK-produkt ook voor particulieren Kan tonrechter te Middelburg Caféhouder had last met zijn gasten Zeeuwse „Doe het zelf"- tentoonstelling in Goes Trekkermanschappen wagen voor Arnemuiden niet in „B. en S. WONINGWETWONINGEN IN RAAD ZIERIKZEE OUDERAVOND VAN ZONDAGSSCHOLEN Indeling Zeeuwse damcompetitie Zoekt U iets beters? Dikke boeken Moeizaam Achteropstaan Auto's op elkaar EEN LELIJKE VAL Fag. 5 Til 1 11912 als vierjarige jongen naar de zon- geweest. Na zijm leerlingentijd werd hij I *1**1 direct leider en hij is dat gebleven ook. npt mnpi 111 «4 P nil tit Het initiatief werd in 1874 genomen HUL IIlUL'lllllVU, IJliail door Keetje van de Vrie, Tannetje Been akker en Adriaan Vermaire. Zij waren KAPTTT T F nP 7nnrlna allen lid van de Vrij Evangelische Ge- „T ue ZOnaaöS masnte Ze .begonnen met vijfentwintig School ,,Ebeil Haezer bestaat 1 kinderen die elke week bij elkaar kwa- november a.s. 85 jaar. Het re- men in een oud huis dat in de Oost- .il i straat stond op de plaats van het tegen- gende en stormde toen we deze woorcüge sigarenmagazijn Le Clercq. week de heer Vermaire in de Spoedig nadat echter de Vrij Evange- i...1 liscshe Gemeente een eigen kerkje kreeg jonge boomgaards bezochten, die|Wer^ zondagsschool daar gehouden, de school maar liefst vijftig jaar Tot 1914 is dat zo gebleven. In 1914 hppft optplri WP hphhpn ppii onprl versmold namelijk de Vrij Evangelische neen gexeict we neooen een goed Gemeente met de Hervormde Kerk en gesprek gehad over dit jeugd- de zondagsschool verhuisde naar het werk waarbij aan kinderen elke verenigingsgebouw pbadja De heer Ver- J m.aire, die toen reeds twintig jaar leider week opnieuw weer wordt verteld waSi bleef echter Vrij Evangelisch. Hij van de grote kindervriend Jezus, ging naar de gemeente in Wemeldinge Advertentie w&nöeLinqen öoor be zeeuwse histORie door L. van Wallenburg die zelf heeft gezegd ..Laat de 1 over. Maar de zondagsschool in Kapelle bleef hij trouw. Met grote dankbaarheid kinderen tot Mij komen en ver-; gewaagt echter de heel' Vermaire van hindert ze niet." de samenwerking met de toenmalige hervormde predikant dr. J. D. Schmidt De heer Vermaire, die de volgende ?>n df heren Stoffel Korsitanje en S. maa-nd 86 j»aar hoopt te worden, is in Groenleer, mensen die voor het Ka - 1942 met het werk voor de zondagsschool zonda.gssmool.werk zo veel hebben opgehouden. Hij was toen van 1914 af ëeciaan. zelfs voorzitter* geweest. Bij zijn afscheid werd hij opgevolgd Meelevende OlldurS door de tegenwoordige voorzitter, de heer J. Glas. Ook de heer Glas is rouwens een ware veteraan, want nadat hij in MET PRÉ WASSEN BETEKENT PRETTIGER WASSEN Steeds meer huisvrouwen weten 't: Pré is ideaal, want m G. Schmidt van Annie n. met tekeningen in allemaal Bpi I \j xe krijgt'- pré wast fortkeiwit en~pnttfg snet ,chenk IN DE TWEEDE HELFT van i restauratie ervan klaargekomen, nu be hoort het kerkgebouw aan de Ned. Her- geduurd. MAKELAAR l.M. 5910 R 11 Advertentie GOES. De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de invoer van appelen thans voor alle rassen on beperkt mag plaats vinden, in verband met de geringe eigen oogst. Dat houdt in dat nu ook goudreinette naar dit land mag worden uitgevoerd, hetgeen tot De heer Vermaire is van mening dat dusver nog niet het geval was. de kinderen misschien wel wat anders In de tweede week van oktober werd KAPELLE. Op 3 nov. a.s. zal 's morgens om 11 uur in hotel ,,De Zwaan" de aanbesteding plaats vinden van de bouw van een nieuwe fabriek voor de n.v. Cor Oostrom's conserven- f abrieken. Deze fabriek komt aan de Schoorse Bredeweg in Biezelinge. Voor de aannemers, die deelnemen aan de inschrijving, is van belang dat het nieu we fabriekscomplex op zeer korte ter mijn gebouwd moet worden. Op woensdag 4 november zal 's mor gens om 11 uur op het gemeentehuis de aanbesteding plaats vinden van de aanleg van de nieuwe persleiding voor de afvoer van het rioolwater van Ka pelle naar de Westerschelde. Ook deze aanleg houdt nauw verband met de industrievestiging in Kapelle. zijn geworden hoewel ze vroeger ook knap lastig ikonden zijn - maar in hoofdzaak gelooft hij dat de ouders vroe ger meer achter het werk stonden dan tegenwoordig. Een gesprek met de ouders had vroeger een hijzonder goede uitwerking op de houding van het kind. j In 1942 is de zondagsschool onder be- scherming van de Ned. Herv. Kerk ge- I komen. Voorzitter Vermaire heeft zich daar nooit tegen verzet. Hij wist en be greep dat dit voor Kapelle de aangewe zen weg was. Thans telt de jubilerende zondags school 280 leerlingen terwijl er 15 lei ders en leidsters zijn. De kinderen zfjn verdeeld over 4 klassen. De oudste klas sen worden slecht bezocht. Ook hier zal de invloed van de ouders wel het grote punt zijn. Vele honderden kinderen hebben in de afgelopen 85 jaar de zondagsschool in Kapelle bezocht. In moeilijke ogenblik ken van hun leven zullen ze nog wel eens gedacht hebben aan hetgeen hun daar op eenvoudige wijze werd1 verteld. Het is werk geweest, dat in stilte werd verricht, maar het moge tot rijke zegen strekken. uit ons land 49 ton appelen naar Zwit serland verzonden. Toneelavonden bouwplan 111 GOES. De buurtvereniging bouw plan III houdt dezer dagen in ,,Het Schuttershofhaar jaarlijkse uitvoe ring. Leden van de vereniging voeren deze keer op het toneelstuk „De haan kraait victorie" van Toon van Vuuren. Ter versteviging van de kas wordt op alle drie de avonden een verloting ge houden. GOES. De 'bouwmaterialenhandel A. de Jager-Tolhoek N.V. hield giste ren, in samenwerking met de fabrikan ten van het BK-product, een avond over dit product in hotel „Centraal". BK wordt gebruikt bij de restauratie van woningen en gebouwen, die veel scha de 'hebben gehad door de werking van Jongekerkgroep vergaderde BIEZELINGE. Onder voorzitter schap van ds. Schneider hield de Jon- gekerkgroep haar vergadering. Het pro gramma werd deze avond verzorgd door mevrouw en de heer Tewinkel. De heer Tewinkel sprak over de godsdienstige sekten de Moufi en de Jehova Getuigen. Daarna werden enkele psalmen in de nieuwe berijming gezongen. Mevr. Te winkel sloot de avond met een liturgische dagsluiting. B. en W. van Kapelle hebben onder hands aanbesteed het uitvoeren van wegwerken aan de Dijkwelsestraat te Kapelle en de steenweg in Schone. Dit werd gegund aan de heer J. van Wallen burg te Veere voor 23.380. MIDDELBURG. De magazijnbe diende J. v. B. uit Arnemuiden zong op drie oktober het hoogste lied. Dat deed hij om kwart over elf in de avond, zout Na gebruik van dit product, dat)de beloning was een proces verbaal. Hij met cement wordt vermengd, is scheu- zou bovendien geschreeuwd hebbem, ren etc onmogelijk. De heer Blok uit1 maar dat laatste ontkende hij tegenover Woerden hield voor aannemers en di- dc Middelburgse kantonrechter, rat. 3. rectie-' van gemeentewerken een lezing, Moolenburgh. Gezongen had hij wel, waarbij kleurendia's werden vertoond. I toen hij op de bewuste avond deel uit- In vérband met de zoutschaderegeling, jmaakte van een luidruchtig groepje jon- die de regering heeft getroffen, zal gelui. binnènkort ook kontact worden opge- ..In Arnemuiden pleegt men om kwart -nlipren over elf al enige tijd te slapen", merkte de kantonrechter op. „U heeft nomen met particulieren. GOES. De eer&te Zeeuwse „Doe het zclf'-tentoonstelling voor vakman en amateur wordt eind februari of begin maart in de zalen /.Krijger" gehoufden, onder auspiciën van de landelijke stich ting „Doe hét zelf". Deze tentoonstel ling, dtie in Nederland voor de eerste maai „m de provincie" werd georgani seerd, had in Limburg veel succes. Ook op de Zeeuwse expositie zullen vele ar tikelen uit birnnen- en buitenland wor ARNEMUIDEN. B. en w. stellen de raad, die vrijdagmiddag twee uur in openbare vergadering bijeenkomt, voor, over te gaan tot aanschaf van een trek- kermanschappenwagen, een babyspuit en nieuwe slangen tot een totaalbedrag van f 27.500. De afschrijving kan geschieden in tien jaar. Voorts zijn er voorstellen tot herbenoe ming leden woonruimteadviescommissie, den gedemonstreerd, die het „doe-het- tot vaststelling begroting 1960, en tot aan- zelf'-werk vergemakkelijken schaf van leermiddelen voor het gymna- 1 stiekonderwijs tot een bedrag van f 899. IHHIHIIHIHHWWHHIIHHIIIIIWHHïMHHHHHlïllIHHIIHHHIHUIlöl Bij de ingekomen stukken is een verzoek van de voetbalvereniging „Arnemuiden" MmS te luid gezongen", zéi de officier van Justitie, mr. J. L. Andreae, en eiste een boete van 7.50. Het vonnis luidde conform. Op 20 september, om twintig minu ten over twaalf, bevonden zich nog gasten in het café van J. Z. te Vlissin- gen. Hij had hen gezegd dat het tijd was om te vertrekken, maar toen er controle van de politie kwam hadden de trage gasten daartoe nog geen aan stalten gemaakt. ,,Ik heb gezegd dat ze moeten vertrekken. Meer kan ik niet doen. Als ik een bekeuring krijg is dat een rotstreek" had Z. tegen de verbali sant gezegd. Hiermee was de kanton rechter maar matig ingenomen. ,,U moet hen netjes zeggen te verdwijnen als het sluitingsuur is aangebroken. In uw branche moet aan die bepaling streng de hand worden gehouden' meende mr. Moolenburgh. Verdachte werd conform de eis een boete van 15 of drie dagen opgelegd. De onderaannemer A. O. uit Sou burg werd ten laste gelegd dat hij de verkeershekken bij een uitgraving te Zoutelande niet van de vereiste ver lichting had voorzien. ,,Ik heb de lam pen aangestoken. Ik begrijp niet hoe die uitgegaan zijn. Waarschijnlijk was het kwajongenswerk want een van de lampen werd een kilometer ver derop teruggevonden", voerde ver dachte aan. De officier merkte op dat het licht in ieder geval niet brandde. Het zouden ook badgasten geweest kunnen zijn die de verlichting onklaar hebben gemaakt. Conform de eis werd verdachte schuldig verklaard, maar van strafvervolging ontslagen. Met een kruisnet trachtte de tim- ELLEMEET. De gemeenteraad van Ellemeet sprak er zijn ongenoegen over uit dat het vooroverleg over de toewij ziging van her-verkavelde percelen uit sluitend heeft plaats gehad met de vereniging van Burgemeesters en Se cretarissen, dat andere leden van het gemeentebestuur hierbij niet zijn be- brokken. De gemeenten, zo stelde de raad unaniem, zijn hierbij in verband met de grote financiële consequenties nauw betrokken. In plaats van 164 hectare zijn slechts 67 hectare van de gemeente Ellemeet bij de herindeling tot de gemeente Westerschouwen gaan behoren. Dit is het gevolg van een gunstiger regeling, die de minister van Binnenlandse Za ken ten aanzien van de grens tussen de nieuw te vormen gemeenten Wester schouwen en Middenschouwen heeft vast gesteld. Het ophalen van vuil in de gemeen te werd gegund aan de laagste in schrijver, de heer A. Wesdorp. De raad besloot vijf cent per inwoner beschik baar te stellen voor het nieuwe provin ciehuis. BEURSBERICHT MARKT GOES, 27 OK TOBER. Granen, zaden en peulvruchten, tarwe, basis 17 procent vocht boerenschoon af boerderij per 100 kg 29—30.25, gerst, basis 15 procent vocht idem, 2428.50, ha ver, basis, 15 procent vocht, idem 24—25.50, kleine groene erwten, idem 3845, schok kers, idem 3—45, bruine bonen, idem, 110 —125, blauwmaanzaad, idem 135—142.50. Aardappelen: bintje 35 mm opw binnen landse sortering 15—16, bintje 35 mm opw exportsortering 16—17, meerlander 35 mm opw binnenlandse sortering 1516, alpha 35 mm opw exportsortering 13.50, Deze prij- gelden per 100 kg. Geleverd aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening ZIERIKZEE. De spoedeisende ver gadering van de gemeenteraad had gis teren een vlot verloop. Zoals wij reeds meldden stond alleen de kwestie van de woningwetwoningen op de agenda. Bi haar besluit van 28 juli had de raai medewerking toegezegd aan de woning bouwvereniging „Beter wonen" voor de bouw van 9 normale en 11 grotere woningen. Bij de aanbesteding bleek echter dat de prijs van de laagste in schrijver voor de grotere woningen 1500 gulden per woning hoger lag dan van rijkswege is toegestaan. Het gevolg was uitteraard een weigering van Ged. Staten. Thans heeft het college een brief ont vangen van „Beter wonen" om 20 normale woningen te bouwen. Voor 1 november tooet over d^ze kwestie- beslist worden. De heer J. W. v. d. Doel vertolkte in dit verband de gevoelens vap de raad toen hij opm'érkte dat het' te %ètréuren was omdat juist aan de grotere woningen be hoefte bestaat. De raad bevond zich evenwel in een dwangpositie omdat op korte termijn moest worden beslist. Het enige lichtpuntje in deze kwestie is dat nu alle 20 woningen door een Zierikzeese aannemer zullen worden gebouwd. Zulks werd althans besloten. het Vorige jaar stond er een eigen- vormde gemeente van Middelburg. Iedere 1111 j. t? zondag wordt er dienst gehouden. aardig verhaal in de kranten. Een i j Dat geval met de zogenaamde Engelse jongeman had zich op een dorp DV predikant George Hugues Worsley was Zuid-Holland uitgegeven voor the- «chter veel ingewikkelder dan het verle- den jaar was en heeft ook veel langer ologisch kandidaat. Hij had daar in de Ned. Herv. kerk een paar keer gepreekt en verscheidene gemeen teleden vonden dat hij het aardig goed kon. Al gauw kwam het be drog uit dat deze jongeling hele maal niet het recht had te preken. Een dergelijk geval heeft zich juist 200 jaar geleden ook voorge daan (1758-1760), n.l. in de Engel se kerk te Middelburg. De meeste lezers (vooral die van Wal cheren) zullen dit oude kerkje aan de Simpelhuisstraat vlak achter het stadhuis wel kennen. Vroeger was het de kapel van het klooster der Cellebroers, in 1629 werd het afgestaan aan de Engelse gemeente. Deze heeft het kerkgebouw gebruikt tot 1921, toen de gemeente werd opgeheven. In het voorjaar van 1956 is men met de koper. De prijs van voederaardappelen be droeg 5.50—6 per 100 kg. Hooi. Voor ge perst hooi, af bedrijf kon 170—180 per ton Advertentiè SCHARENDIJKE. De zondagsscholen van Ellemeet en Seharendijke van de Hervormde Gemeente Elkerzèe hebben een avond gehouden voor de ouders van de kinderen die de zondagsschool bezoe ken. Mejuffrouw T. de Vries uit Amster dam sprak over het onderwerp „Samen spel tussen leiding en ouders" en merkte onder meer op, dat het gezin een kerkje is in de kerk, zoals ook Calvijn het had ge zien. Om dit te kunnen bewerkstelligen, gaf zij de ouders enige richtlijnen. Na de pauze beantwoordde mejuffrouw de Vries vragen. Slechts twintig ouders woonden deze bijeenkomst bij. Tot dirigent van het Chr. Gemengd koor „Sursum Corda" te Oostkapelle is benoemd de heer J. Suurmond te Oost- Souburg. las ik dat het Nederlands insti tuut voor publieke opinie een on derzoek heeft ingesteld naar de z.g. „luisterdichtheid", van sommi ge radioprogramma's op zondag. Het bleek dat de religieuze pro gramma's er bar slecht af komen. In dit verband moest ik denken aan het zesde hoofdstuk van Deu- teronomium, het hoofdstuk waar boven staat: ,,De Liefde tot God, het grote gebod". Een klein citaat is hier op z'n plaats. Zo lees ik in vers zes e.v. „Wat ik u heden gebied, zal in uw hart zijn, gij zult het uw kin deren inprenten en daarover spre ken, wanneer gij in uw huis zit, wanneer gij onderweg zijt, wan neer gij nederligt en wanneer gij opstaat". Kortom, wij zouden in onze taal te delen: zeggen: Waar het hart vol van is Hoofdk om een avond per week gebruik te mogen maken van een lokaal van de oude school. I mèrman L. P. M. uit Koudekerke Voorgesteld wordt hierop gunstig te be- de West-Souburgse watergang vissen i schikken, onder voorwaarde, dat in dit te verschalken, toen hij op 26 augustus lokaal niet mag worden getramd en dat - - de kosten van verlichting en verwarming voor rekening komen van de belangheb bende vereniging. MIDDELBURG De Zeeuwse Dam- bond zal onder auspiciën van de KNDB maandag 2 november a.s. een aanvang maken met de clubcompetitie in Zeeland. S Verheugend is dat de bekende dam s'vereniging DOS „Vrederust" uit Bergen s I op Zoom opnieuw met twee tientallen aan deze competitie kan deelnemen. In de najaarsvergadering van de bond s werd besloten de tientallen als volgt in S te delen: Si Hoofdklasse: Vlissingen I, Souburg I,' daar stroomt de mond van over. s' Middelburg I, Aagtekerke I, Goes I, 1 Maar in ons „Christelijk" Neder- ^-Gravenpolder I, Kapelle I, Yerseke I 2 land komt daar blijkbaar weinig Uien DOS „Vrederust" I. S van terecht. Immers, als ons hart le klasse: Vlissingen II, Lammerenburg =j ergens vol van is dan willen we 11, Souburg II. Middelburg II. St. Laurens S er niet alleen over spreken, maar i I, Aagtekerk II, Goes II, 's-Gravenpolder 5 dan willen we er ook over horen. S n, Oostdijk I, DOS „Vrederust" II en Dan kan het ons in zeker opzicht Si Yerseke II zelfs weinig schelen wat door een agent werd opgemerkt. Toen bleek hij niet over de vereiste vergun ning te beschikken. Verdachte zei nor maal altijd in zee te vissen, maar die keer wgens huiselijke omstandigheden niet ver uit de buurt had kunnen gaan. Conform de eis legde de kantonrechter hem een boete van 15 op, met de op merking dat het een zeer lage straf was. Het kruisnet mag verdachte be houden. „Heeft u dat wel eens meer", vroeg de verbaliserende agent aan de kan toorbediende F. K. P. S. uit Vlissin gen die in de Walstraat zo plotseling met een personenauto remde dat een achteropkomende bakfiets met hem in aanrijding kwam. „Ik probeerde mijn remmen", had S. schertsend geant woord. Die remmen waren, volgens getuige H. dan ook zo afgesteld dat de wagen bij intrappen van het pe daal onmiddellijk stopte. „Uw te snel le stoppen in het midden van de Wal straat was onjuist", meende de of ficier, en vorderde een boete van 20 of vier dagen. De kantonrechter wil de rekening houden met de zeer snel reagerende remmen en maakte er 12.50 of drie dagen van. „Het kwam door de wind", verdedig de de vrachtrijder L. L. M. uit Zoute- van horen. Als het maar op eni gerlei wijze in verband staat met het grootse dat ons hart heeft overmeesterd. Op die wijze zou er Verder is er voor de verenigingen, die lande zich. In de halfgeopende deur na hun tientallen, nog een overschot aan van zijn vrachtwagen staande had ver leden hebben van meer dan vijf, de moge- dachte zijn papieren voor het uitladen =E lijkheid een onderlinge competitie voor van zijn goederen onderzocht. Juist toen 5 deze resterende leden te houden. Deze een andere auto passeerde zou een =r een echte Liefde tot Gcd tot uit- leden zullen waar mogelijk dan met de windvlaag het portier helemaal hebben drukking moeten komen in een grote luisterdichtheid bij elk reli gieus programma. Dat dit in Ne derland niet het^ geval is vervult eerste tientallen samen te reizen. opengegooid. De passerende wagen was S Op het ogenblik heeft nog geen enkele er mee in botsing gekomen. De officier vereniging de samenstelling van de tien- vond het wel een beetje toevaHig dat H' tallen prijsgegeven, zodat het bijkans on- het portier op het meest, ongunstige mo- S ons hart met de grootste zorg. |j mogelijk is een prognose te wagen over ment was opengewaaid. Hij vorderde S Want de Liefde tot God is rci^ar |j,de speelsterkte van de clubs. ie^n boete van 15 of drie dagen. Het Annaland worden minder baden ge worden genoteerd. Stro. Gerstestro 67.50— 72.50 per ton, geperst af bedrijf tarwestro 65—67.50, idem, erwtenstro 115—120, idem, schokkerstro 115—120, idem. Uien. De prijs van uien bedroeg 19—20 cent per kg, veld gewas. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 2630 cent per kg, af boerderij, afwijkende kwaliteit 22—26 cent per kg. Gerepeld vlas (voorjaarslevering) 2634 cent per kg. Eieren. Voor eieren kan een prijs van 2.20—2.24 per kg worden gemaakt. GOES, 28 oktober. Export- en Industrie veiling: Goudreinette Id. I 95-105 47, 85-95 46, 75-85 41, 65-75 34, II D 23—24, kl. 85-95 41, 75-85 39, 65-75 33, II D 21, grof 29—30, fijn 24, kr. 21. Jonathan kl. I 80-85 47 75-80 49, 70-75 51, 65-70 48, 60-65 43, II D 28, kl. II 80-85 42, 75-80 45, 70-75 46, 65-70 45, 60-65 39, II D 24, kroet 15. Comtesse de Paris kl. I 75-85 44, 65-75 42, 55- 65 33, II D 9.50. St. Remy kl. I 75-85 25, 65-75 26, II D 22. Diverse appels kroet 19. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 56, fijn 21—23. Golden Delicious kl. II 80-85 55 75-80 53—58, 70-75 49—52, 65-70 45—46, 60-65 37— 43, grof 21—35, fijn 19—25. Goudreinette grof 1, fijn 22—25. Jonathan grof 3140, fijn Comtesse de Paris grof 20—28, fijn 12 —15. Gieser Wildeman grof 35—37, fijn 25—29, 60-70 45—46, 55-60 38—40, II D 22—24. St. Remy grof 22—23. Groenten: per stuk: Kropsla I 3—7. Bloem kool A I 37—49, A II 22—42, afw. 12—37. Knol selderij 22. per bos: Kroten 15. Selderij 10—11 per kg: Tomaten A 70—92, B 69. Spruiten 43 —45. Dubb. pr.bonen 88—145. Gr. vav. kool 22—29. Rode kool 24—29. Witte kool 21. Prei 36. Andijvie 20—29. Uien 7—12. Boerenkool 20 —24. Koolrapen 3—8. BERGEN OP ZOOM. Elernote*4ngen van de Coop. Wouwse Melkinrichting, ingaande donderdag 29 oktober. Prijsklasse 0 21, 1 20, 2 19, 3 17, 4 15 en 5 14 cent. BERGEN OP ZOOM, 28 okt. Andijvie 7—20, bloemkool 10—45, snijbonen 87—1.51, stamboon dubb. princessen 1.06—1.36, rode kool 14—25, witte kool 17—23, savoye kool 10 —24, kroten 29, bospeen 10—31, waspeen 16— 38, prei 2542, sla 3—7, tomaten 20—69, spina zie 76—85, spruiten 201.10, aardbeien 60— 1.30, druiven 1.60. Golden Delicious 19—71, Glorie van Holl. 1841, Jonathan 1450, Cox Or. Pippin 24 58, Goudreinette 16—39, zoete Ermgaai*d 8— 35. Saint Remy 22—29, Comtesse de Paris 10 —34, Zw. Wijnpeer 23—41, VEILING TERNEUZEN. 28 okt. Per 100 stuks glassla 10.5012.40, natuursla 3— 8.10, per stuk: bloemkool a 38—50, a2 30 42, b 35, b 2 1323, afwijkend 10—22, per bos: selderij 1018. peen U 26—30, peter selie 6, kroten 1214, groente per kg. an dijvie 19—28, princessen 133, kroten 20— 21, rode kool 3241, savoye kool 1733, witte kool 2127, prei 3149, spinazie 55, tomaten 4570, uien afwijkend, 714, wit lof a2 1.301.45, afwijkend 1.1.01. breek- peen 19—24. appelencox orange pippin 1 75 70 70 70, 65 65, 60 55 55 43, Md 21, grof 45—51, fijn 40, kroet 10—26, golden de licious 11 80 63, 75 63—68, 70 64—66, 65 58, 60 45 ,11 d 23—25, grof 41—47, fijn 31, kroet 23, goudreinetten 11 85 34—48, 75, 32—41, 65 30—34, lid 23—26, grof 25—31, fijn 22— 23, jonathan 1 80 47, 75 49, 70 50. 65 46, 60 40, 11 75 40. 70 40, 65 40—42. 60 35—38. lid 2831, grof 35.5041, fijn 2328, kroet 24—26, laxton. superbe 1 75 44, 70 42, 65 37 60 33, lid 20, grof 23—27, fijn 18, kroet -10, Comtesse de Paris 1 65 4143, 55 3042, 11 75 33, 65 32. 55 26, lid 6—12, grof 23 29, fijn 8, per doos aardbeien talisman 60—61. VEILING MIDDELBURG. aardappelen1-: furore bonken 20, grote 19, fruit: franken- thaler 118, black allicante 177-185, tomaten a Rook dan morgen een» (CONSTANTE KWALITEIT) 29-81, tomaten b 36-58, c 21-55, app. goudr. 32- 38, appels-: goudreinetten lid 32-38, 111 25— 34, jonathan 1 en 11 70/75 36, 65/70 38, 60/65 2740, lid 32, 111 2340, cox orange pippin lid 43—65, 111 58, golden delicious 1 en 11 49, 111 34^—55, appels val en kroet 12—26. pe ren: doyenne du commice 1 en 11 65/70 85, 70 en op 93, conference <1 en 11 60/65 65, 55/60 54, l'ld 38, gieser wildeman 1 en 11 60 en op 57, lid 44, 111 4345, Zwijndrechtse wijnpeer 1 en 11 65/70 27—39, 111 19—30. st. remy 111 2426, peren val en kroet 9.32. groenten: kropsla 313, bloemkool 3 per kist 3048, 4 per kist 1541, 6 per kist 1035, 8 per kist 1031, prei 2146, andijvie 821, savoye kool 11—25, rode kool 30—37, witte kool 24 32, boerekool 2130, snijbonen 95144, dubb. princessen 102133, spinazie 6375, waspeen 2142', breekpeen 313-2, uien per kg 2021, veldsla 1731, bospeen 2251, ^pskorten 12— 19, radijs 1115, spruiten 30, knolselderij 31. VISMIJN VEERE, 28 oktobe. 5490 kg exportgarnalen 1.90—2.65, schar 36 kg 6998, bot 23 kg 86—1.06, wijting 663 kg 3442, tong 17 kg 2.444.63, kabeljauw 19 kg 4881, tar bot 3 kg '1.66, ongesorteerde vis 119 kg 51 1.43. De vader van George Hugues was een eerzaam schoolmeester te Hertford in En geland. Een algemeen geacht man, die zijn zoon een goede opvoeding wil geven, een opvoeding naar Gods Woord in de eerste plaats. De jonge Worsley is intelligent en handig, leert behoorlijk Latijn en Grieks, maar m#et van de godsdienst niet veel hebben. Hij wil geen dominé worden zoals zijn oom, maar zoekt het op een heel an der gebied. Als makelaar op de beurs wil hij zijn brood verdienen. Na een examen wordt hij als wettig makelaar ingeschre ven en hij gaat op de beurs te Londen za ken doen. Kwade zaken helaas. Doordat zijn familie goed bekend staat, heeft hij weldra veel relaties in de handelswereld. Aan geld heeft hij evenmin gebrek. Hij spiegelt de mensen voor dat hij hun geld veilig zal beleg gen en dat ze een hoge rente zullen krij gen. Van zijn vader krijgt hij 3000 los (f36.000,zijn oom de predikant van Berkshire geeft hem 800 a 900. Verscheidene mensen vertrouwen hem hun geld toe. Mét het gevolg, dat ze het kwijt zijn. Gedurende de 5 jaar dat Worsley make laar was, heeft hij 7000 (f 84.000,ver loren en verkwist. Op de duur loopt dat natuurlijk mis. Als iemand die hem even eens geld geleend heeft een aanklacht in dient wegens fraude wordt de zaak onder zocht. Met het gevolg dat hij failliet ver klaard wordt en door de Lord Mayor (bur gemeester) geschrapt wordt van de lijst der makelaars van Londen. Zoveel knoeie rijen worden er ontdekt, dat hij op grond hiervan ter dood veroordeeld zou kunnen worden. Maar terwille van zijn familie, vooral zijn vader, spaart men hem. Londen is groot genoeg om zich te ver bergen, maar hij begrijpt wel, dat zijn hoge sprongen op financieel gebied zijn gedaan. Wat nu? Hij moet toch leven. HULPPREDIKER Hü besluit zy'n kunsten te gaan verto nen op geestelijk gebied. Hij schaft wat stichtelijke lectuur aan, leert enkele pre ken van buiten, repeteert zijn kennis van de oude talen een beetje en nu vindt hij zich voldoende geschikt om zich uit te ge ven als predikant. Niet te dicht bij Lon den, dat is gevaarlijk, maar hij gaat naar een klein dorpje ver van de Engelse hoofd stad. De predikant is ziek en de kerke- raad is bljj dat Worsley als hulpprediker dienst wil doen. Ze willen echter eerst zijn candidaatsbul zien als bewijs dat hij gerechtigd is te prediken. Zo'n document heeft Worsley nog nooit gehad. Hij vertelt echter dat hij het stuk in Londen heeft laten liggen of misschien ook wel verloren, heeft op reis hierheen. Niet erg, hij moet maar aan de bisschop van de Engelse kerk schrijven, die zal hem dan een copie sturen. Worsley be looft het te zullen doen, de kerkeraad ver trouwt hem volkomen en hij begint alvast met zijn werk: 's zondags preken, huis bezoek doen. Als echter na enige tijd de bisschop van plan is het dorpje te bezoeken wordt de grond hem te warm onder de voeten. Nu zal zijn bedrog uitkomen. Als de bisschop arriveert voor zijn kerkvisitatie is de hulpprediker verdwenen. Een goed eind uit de buurt nogal. Hij steekt de Noordzee over, landt veilig in Vlissingen en begeeft zich daarna naar Middelburg. Hier stond sinds 1725 Ds. Martinus van der Wind als predikant der Engelse ge meente. Een man van 74 jaar, die het plan heeft binnenkort emeritaat aan te vragen. Worsley zoekt hem op en vertelt hem dezelfde leugens die hij in het Engelse dorpje heeft opgedist. Hij weet zo mooi te praten, met heel wat vrome woorden er bovendien bij, dat de oude predikant en de kerkeraad er in vliegen. Hij mag de volgende zondag preken in plaats van Ds. Van der Wind. Dat gaat uitstekend, de gemeenteleden zijn vol lof over hem en zijn blij met de nieuwe hulpkracht. Ook zijn andere werk in de gemeente is in orde en de meesten beschouwen hem als de toekomstige opvolger van Ds. Van der Wind. Dat is hij ook inderdaad geworden. Als de oude predikant het volgend jaar (26 april 1759) met emeritaat gaat, wordt er een viertal opgemaakt. Met algemene stemmen wordt candidaat George Hugues Worsley beroepen als zyn opvolger. Na een week van beraad neemt h\j beroep oan. Hy heeft zyn doel bereikt:! een jaar hulpdiensten te hebben verrichT, zal hy nu predikant worden. Dick, de zoon van onze dominee heeft een lelijke angina gehad, wat natuurlijk schoolverzuim meebracht met de gevolgen daarvan. Nu is Dick een rekenmeester van formaat, zodat ik hem geen sommetjes, die wij tijdens zijn afwezigheid maakten, behoef bij te brengen. Re kenen is des jongemans pniek plezier. Het zou me niets verwonderen, indien we hem in de toekomst de weg naar het ministerie van finan ciën zien inslaan, niet als klerkje of commies, doch als Excellentie in eigen persoon. Dies probeer ik nu al beste maatjes met hem te worden en te blijven. Je kunt nooit weten, waarvoor je een Excellentie nodig kan hebben. Ik ben wel zo wijs, dit nog niet aan Dick te openbaren. Merkwaardig is evenwel, dat het lezen Dick heus niet vanzelf afgaat. Daarop moet gezwoegd worden, en dubbel ge zwoegd als de student twee weken onder de wol gelegen heeft, of in de buurt van het bed verblijf moest houden. Met een venijnige angina is een groot mens de lust tot studie vergaan, hoeveel te meer een jongeling in de leeftijd van zeven jaar. Hij heeft dus in die kwade dagen geen boek onder de neus gehad. Dat verzuim gaan we samen, voor een klein stukje in het speelkwartier goed maken. Dick is niet onwillig, al zal «hij er de noodzaak niet van inzien. Hij komt bij mij zitten in de vlak in zyn buurt woont en wiens vader chauffeur is op dat grote beest van een wagen van de gemeentereimging. Nee, Dick wil geen chauffeur worden, aldus de positie belagend van de vader van zijn vriend. Nee, maar achterop die wagen staan die mannen, die er telkens af moe ten om de emmers te ledigen. Dat is fan tastisch. Zo er op, zo er af springen. Dat is avontuurlyk. Zoiets wil Dick worden. Dat is een baantje waar leven en bewe ging inzit. Door zijn vriend Leen heeft hij bereidwilligheid zelve. Of hij nu denkt, het voorrecht, dat hy nogal eens een ritje M icht. morgen is nog ver en dan zullen we wel weer zien, of dat het een glimp van echte ijver is, die boven komt, ik weet het niet. Intussen geef ik hem een reuze pluim, want in het speelkwartier studeren is eigenlijk vrijwilligersarbeid, en als je die verricht zonder mopperen, dan heb je wel wat lof verdiend. Dick zet een tevreden gezicht en dan „praten" we nog evxen over het „nut" van de studie. Ik zeg: „Kerel, jij bent zo voorste bank en ik schuif mijn stoel naast „„tuttend knap met' sommetjes maken, nem- dat je die nieuwe sommetjes best kunt maken, zonder dat ik je moet helpen, al ben je ziek geweest, maar we moeten toch zorgen, dat je ook weer best gaan lezen, want anders Kun je nooit dominee wor den, net als vader. Die moet immers al tijd veel lezen in dikke boeken". Vlaanderen. Oostdijk IYerseke II, woensdag 4 Om a^G +o_ ff| vember: Lammerenburg IVlissingen II,] weg te ruimen: Ik heb niets te gen Paul Vlaanderen. De vraag is alleen: „Hebt u iet" tegen God??? I DOS II's-Gravenpolder II. i avonden te sluiten. Ds. M. van den Bosch te Nigtevecht heeft bedankt voor een beroep van de HoOG WATER Hervormde Gemeente te 's Heer Arends donderdag 30 oktober 1959: kerke. I' Vlissingen: 11.56 u„ 1.70 m.; u„ m. de vacature, ontstaan aoor het Terneuzen: 0.06 u„ 1.86 m.; 12.26 u.. 1.8G m.overlijden van de heer M. Landman, is Wemeldinge: 1.12 u.. 1.71 m.; 13.36 u„ 1.53 benoemd tot administrateur van deland- m. Zierikzee: 0.49 u., 1.50 m.; 13.07 u., 1.31bouwvereniging „Algemeen Belang" te lillllliniililtlllflIlHilllHlIlllllillllinilllllininiinnnillllHnillllïiï l m. Biezelinge de heer Joh. Landman. Wij hadden in zijn zieke dagen juist van die tongbrekende nieuwigheden geleerd en en die poog ik hem aan het verstand te brengen, waarna dan in de oefeningen het woord aan hem is. Het gaat moeizaam, dat is de sobere waarheid. Om zijn keel te sparen engeheime opzetom zijn ijver te stimuleren, krijgt hij twee snoep jes. Dat is bijna overdaad. Goed, hij wil wel verder, maar ik moet toch eerst eens goed weten, dat hij zo'n pijn in zijn keel heeft gehad en dat oom-dokter bij hem is L ,Ir. geweest. Zoals het protocol van goede uin sturen. Wie doet hem dat na? Daar- j.x, mee heeft men manieren voorschrijft, toon ik de vereiste I speculerend trachtte ik hem aan te no_ besloten de gelegenheid op de vrijdag- belangstelling, maar dan móéten we Ver-1moedigen met vaders voorbeeld, wat hij der. Een speelkwartier duurt slechts vijf- ^ou bunnen navolgen door ook dominee tien minuten en die zullen we benutten.woruen- Ik animeer en help met een klein ezels bruggetje. We komen wel vooruit al gaat het niet hard. U ziet, ik praat niet over een baantje als minister van financiën. Hij mocht het lezen er soms helemaal bij laten inschie ten. En ik -weet wel, dat zijn vader een beste vriend van hem is. Want dat lezen van vader in dikke en moeilijke boeken kan hem wel gestolen worden, maar va der kan, volgens vroegere mededelingen, de grote bal met één trap door heel de TERNEUZEN". Nabij het postkan toor vond op de Nieuwstraat gistermor gen een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Het waren de wagens van de heren F. J. D. uit Axel en J. D. H. te Hoek. De materiële schade was aanzienlijk maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TERNEUZEN. Mejuffrouw T. de Smet moest per ambulancewagen naar haar woning in Axel worden vervoerd. Ze was met een collega het kleine brug getje overgegaan omdat de Axelse brug open was. Op de Rozengracht kwam hun echter een auto tegemoet. De b#i- de dames gingen zover naar rechts dat ze achter de bolders fietsten. Mejuf frouw De Smet kwam te vallen over staaldraden waaraan de schepen ge meerd liggen. Dokter Breda Vriesman constateerde een zware hersenschudding. 0 De in Wemeldinge gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.) heeft opgebracht 245,15. De afdeling Domburg van de NCVB vergaderde in Rehoboth onder leiding van mevr. L. JeliemaVan Dijk. Spre ker was ds. J. v. d. Wal van Vrouwen polder over „Een jaar legerpredikant". De volgende vergadering wordt ge houden op 18 november. Mevr. De Jong Bikker hoopt dan te spreken over „Arbeidsvreugde en de maatschappij". De eerste bijeenkomst van de bejaar- j .,1 j densocieteit te Ellemeet werd namens het tje, dat lk een Vitale zoon of doch- comité geopend door ds. A. v. d. Ban. Door het ruwe weer was er niet veel be langstelling. Door de leden van de Meisjesclub „Martha" te Zoutelande werd in oktober f21.80 voor de N.O.V.I.B. bijeengebracht. mag meemaken in dat monster van een wagen en dan komt hij er onderweg wel eens uit, waardoor hy volkomen op de hoogte is, wat eisen zyn toekomstige be roep stelt. Hij weet dus terdege, wat hij zegt als hij later achter op die grote auto wil staan er op zijn tijd ook handig afsprin gen. En jazo op het oog te zien, voor Dick althans, komt daar niet veel lezen aan te pas. Ook een voordeel, tenminste voor Dick, maar ik denk er anders over, want waar moet ik nu morgen het nodige elan vandaan halen om alweer met dat leesboekje voor de dag te komen in het speelkwartier. Gelukkig heb ik Dick's toezegging al, dat we samen de volgende les onder de loupe zullen nemen. Als ik dominee spreek, of me vrouw, toch eens informeren of zij al op de hoogte zijn van de plannen van hun zoon. Wellicht is het voor hen nog een verrassing. Toch moeten zij er niet al te vast op rekenen, want ik heb het meer zien gebeuren dat in dat ene jaar ter onder mijn hoede heb, de plannen zich meer malen wijzigen. Het blijft? immer afwachten. Als het lesje uit is, is het speelkwartier Uit Dick's antwoord blijkt echter zonne- In teeenstelline tot ook al ver aan het eind. We spreken af, j klaar, dat hij héél andere toekomstplan- Daarom IS het gewenst, dat we ren schreven zal het dornshnl? tZ«r 4 dat we morgen de volgende les samen in nen heeft. En die z«n reëel genoeg Dat naland 1™ St' An" het speelkwartier zullen lezen. Dick is de is te danken aan zijn vriend Leen, die ^001§aan lesjes inhalen. ruimd dienen te zijn uur onl"

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5