V.P.R.O. naar ond expeditie in Marokko DE NATUUR Vele liefdes verklaard en vele kussen gegeven Ff Vijftien dagen uit en thuis KAPPIE en de KONINGSRUIL Zang uit Lapland Uit de kerken SIMON VINKENOOG: MOEILIJKE OPDRACHT Hilversum Nu aller wegen in het kader van het Wereldvluchtelingenjaar de schouders worden gezet onder acties ten behoeve van de hon derdduizenden vluchtelingen in alle delen der aarde, heeft de v.p.r.o. het initiatief genomen om via radio en televisie de aandacht te vestigen op de nood onder de Algerijnse vluch telingen in Marokko. Wantrouwen in directeur van gemeentewerken ongegrond in en om uw huis Mien van Kerckhoven-Kling jubileerde FLITS GORDON in het i heelal Dan Barry met minder werk de mooiste glans Fantasieloos program van de N.C.R.V. Jack Dunkley televisie""] 1 I Donderdag 29 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 »aa Ploeg „Wij hebben een soort expeditie naar Marokko op touw gezet" vertelt ds. J. A. Van Nieuwenhuijsen, hoofd van de V.P.R.O.-televisie. „Onze ploeg bestond uit de tekstschrijver Simon Vinkenoog, de regisseur Joes Odufré, de radioverslaggever Henk Teeuw en de cameraman Piet Kaart, die in vijftien dagen uit en thuis vol doende materiaal moesten vergaren voor zeven radioreportages en één televisie-uitzending". Van deze vijf tien dagen bleven maar tien werk dagen over en dat is eigenlijk te kort om een dergelijk onderwerp te be handelen. Het krappe budget liet ech ter geen langer verblijf toe. Medewerking „Zonder de grote medewerking van het Internationale Rode Kruis en het Marokkaanse Rode Kruis zouden we het nog veel moeilijker hebben gehad, want die zorgden voor vervoer, het makkelijk passeren der douane en de zo noodzakelijke afspraken met aller lei autoriteiten". Joes Odufré is het daar kennelijk niet helemaal mee eens. „Ze waren bijzonder behulpzaam dat is waar, maar anderzijds hebben de Marokkanen geen flauwe notie van filmen, zodat hun grote ijver ons werk vaak in de weg stond. De be sprekingen waren niet van de lucht. Iedere dag moesten we een schema maken van wat we de volgende dag precies dachten te doen. Dat is bij filmen onder deze omstandigheden waar de mensen, die je hebben moet, soms honderd kilometers van elkaar vandaan zitten, natuurlijk onmoge lijk". Heerlijk ,,Maar hoe was het filmen?" Piet Kaart krijgt even een kleur. „Het is cru om te zeggen: heerlijk, Zelden heb ik zulke schattige kinder kopjes in mijn lens gehad". Simon Vinkenoog kent de klappen radio vandaag I 1 DONDERDAG Cabaretière Dora Paulsen en violist Paul Godwin zijn gasten in de NCRV-show „Vlag in top" (20.00). Vanavond keert in dit pro gramma terug het van vroeger wel bekende radiospel „Zeg weet jij het?". In de rubriek Humoreske (21.20, Hilv. 2) halen vier humoristische auteurs herinneringen op aan hun eerste bioscoopbezoek. Om 19.05 op deze zen der: „Ga er eens even voor zitten." Het is geen overbodige luxe als Ton de Leeuw vanavond eens de aandacht komt vragen voor de grote betekenis, die een componist als Wil lem Pijper voor het Nederlandse muziekleven heeft gehad. Zijn invloed zal zont er twijfel de meest waardevolle tegenhanger zijn voor alles, wat op het ogenblik zweert bij dodekafonie en andere seriële compositietechnieken. De eerste uitzending in deze serie „Mijl palen in het werk van Willem Pijper' moet u zeker vanavond (tien voor tien, Hilv. 2) gaan beluisteren. Ferry Koch is de solist in het hoornconcert van de Russische com ponist Glière, dat vanavond om vijf over acht tijdens het concert door het Omroeporkest o.l.v. dr. Frie- der Weissmann wordt uitgevoerd (Hilv. 2). televisie vandaag WINSCHOTEN (A.N.P.) De ge meenteraad van Winschoten heeft gister avond een socialistische motie aangeno men, waarin wordt vastgesteld dat het wantrouwen jegens ó'e directeur van ge meentewerken ongegrond is. Daarmee is de „kwestie gemeentewer ken" afgedaan, waar de raad de laatste twee jaar in openbare en besloten zit tingen herhaaldelijk aandacht aan heeft besteed. Na het aannemen van de motie besloot de raad niet verder over de zaak te discussiëren. Landingsrechten K.L.M. Prins pleitte tijdens bezoek aan Brazilië RIO DE JANEIRO (AP). Prins Bernhard heeft maandag tijdens een on derhoud met de Braziliaanse ministers van buitenlandse zaken en van lucht vaart hun verzocht landingsrechten toe te kennen voor de DC-8 straalvliegtuigen van de KLM op het vliegveld Galeo te Rio. Het vliegveld wordt thans niet ge bruikt voor internationaal verkeer met straalvliegtuigen, maar men is al begon nen met de verlenging van de startba nen. De banen zouden klaar kunnen zijn wanneer de KLM in januari met vluch ten op Brazilië wil beginnen. van de vluchtelingenzweep: hij werkte zeven jaar bij de Unesco in Parijs en maakte reizen naar Zuid-Amerika en Indië, waar hij in 1954 al geconfron teerd werd met de talloze Tibetaanse en Pakistaanse vluchtelingen, die in en om New-Delhi in mensonterende omstandigheden leefden. Bijstand „Het is de moeilijkste opdracht ge weest die ik tot nu toe te verwerken heb gekregen", verklaart hij. „Ik was namelijk voor het eerst met vrij; ik was afhankelijk van wat de camera- regisseur wou. Er was dus sprake van een noodgedwongen maar innige samenwerking, gericht op dat ene doel: honderdduizend mensen te hel- Piet Kaart filmt Algerijnse kinderen in de omgeving van Oujda in Marokko. Joes Odufré geeft daar bij aanwijzingen. pen. Iedereen hoort voor zichzelf uit te maken waar en in hoeverre hij zijn in nood verkerende medemens wil bijstaan. Iedereen hoort voor zichzelf te weten, of hij hongerigen wil voe. man in beeld kon brengen en wat de den, havelozen kleden en kinderen in leven wil houden. Iedereen", zo besluit Vinkenoog, „ook u. Maar met één ding zoudt u kunnen beginnen; woensdag zien welke ellende wij in Marokko hebben aangetroffen, op welke wijze wij antwoord trachten te vinden op die moeilijke vragen Pyracantha coccinea var. lalandii is een prachtige klimmende besheester; in meijuni ontwikkelen zich de witte bloemschermen en nadien kan men al spoedig de mooie oranje bessen ver wachten. Ze latgn zich niet zo gemak kelijk verplanten en daarom kweekt de boomkweker ze in potten; ze worden dus in een pot afgeleverd; bij het poten dient men die pot echter te verwijderen. Als dat niet gaat zonder de kluit te beschadigen, kan men beter de pot stuk slaan. 83 „Hoe lang kunt ge varen zon der dat de watervoorraad aange vuld moet worden?" vroeg An drea. „Misschien vier weken, met die vijftig zwarten in het ruim, en onze eigen mensen. Ten noorden van Kaap Blanco zouden we dan in moeilijkheden raken." „Ik zou zeggen dat we dan uit twee mogelijkheden moeten kie zen", zei Andrea. „De ene is naar het eiland Arguin te gaan om daar Voedsel en water op te doen." „Dan zouden we ons in vijan dig gebied begeven", waarschuw de Pires, „Want die Azanezen zullen ons niet gaarne zien ko men." „Dat besef ik. En zelfs als we erin slaagden daar water en pro visie te laden moeten we toch naar de Gelukzalige Eilanden en zullen we de hele reis met zware zee le kampen hebben." „Een lange en moeilijke reis," stemde kapitein Ugo met ernstig gezicht in. „Vooral nu onze sche pen zo zwaar geladen zijn en we veel eten en drinken moeten mee nemen." „Ge spraakt nog van een an dere mogelijkheid", zei Dom Al fonso. „Wat bedoeldet ge daar mee?" „Ik geloof dat wij Lagos sneller zullen bereiken door naar het noordwesten te koersen", ver klaarde Andrea. „Over Indië?" riep Gomes Pires uit. „Ge schertst waarschijnlijk, senhor!" Andrea lachte. „Neen, zó ver wilde ik niet gaan". En hij ont rolde een kaart die hij van de Advertentie Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet D een einde maken. Rennies nemen. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. Santa Clara had meegebracht en spreidde die op de tafel uit. „Deze kaart toont de Afrikaan se kust tot waar wij nu zijn ge weest. Ik heb die getekend naar kaarten van Mestre Jacomé en de rest eraan toegevoegd". Hij zette zijn vinger op een plek ver ten westen van Portugal, waar een eilandengroep was aangeduid. „Zo als ge ziet heb ik hier de Agores aangegeven die naar men zegt zeven honderd mijl van Sagees en de kust van Portugal af liggen." „Maar ge zijt toch niet van plan de Agores aan te doen op de terugreis?" zei Dom Alfonso bezorgd. De anderen lachten, behalve Andrea. „Dat zou noodzakelijk kunnen zijn als we voedsel en water nodig hebben. Ik ben er nog niet zeker van." „Verklaar u nader," verzocht Gomes Pires. „Het klinkt fantas tisch!" „Kijk eens goed naar de kaart," zei Andrea. „Dan ziet ge dat ik kleine pijltjes heb getekend, die de richting aangeven van de win den die daar meestal waaien vol gens andere reizigers en die ik zelf ook heb waargenomen. Zoals ge ziet waait de wind in het ge bied waar we ons nu bevinden, meestal pal zuid-west. Bovendien heb ik de stromingen van de Oceaan bestudeerd op onze reis van de Gelukzalige Eilanden naar Kaap Blanco. Ik geloof dat er in dat gebied een sterke stroming begint in zuidwestelijke richting die langs de kust van Afrika loopt." „Dus daarom is het zo moeilijk naar Lagos terug te zeilen Het schip moet niet alleen reke ning houden met de wind, maar ook met de stroom", zei de Ge- nuese kapitein. „Juist," zei Andrea. „En kijk nu eens naar de buurt van de Agores. Aan de pijltjes ziet ge dat de wind daar meestal naar het oosten waait. Het lijkt zelfs alsof de winden in een wijde kring rond een bepaald middel punt ergens in zee ten westen van ons draaien. Ik ben van plan die bewegingen van de wind, waarmee we dus bekend zijn, te gebruiken om veel sneller terug te keren dan iemand ooit te voren heeft gedaan." „Maar als de schepen nu eens door die winden worden meege voerd dan zouden we net zolang in die kring worden meegesleurd tot we stierven van honger en dorst." Er klonk angst in de stem van Dom Alfonso. Wordt vervolgd WASHINGTON (Reuter) Wellicht nog deze week zal president Eisenho wer in het militaire hospitaal van Wash ington worden opgenomen voor een vol ledig medisch onderzoek, dat waarschijn lijk twee dagen zal duren. Het is een normaal onderzoek. Het vorige had een jaar geleden in oktober plaats. Overigens is de president nog altijd niet hersteld van een verkoudheid die hij in september, bij zijn bezoek aan West-Europa, opliep. Zijn stem is wat hees. ËjlllllllllllllllllIHMHlllf „Ik had een ontzettende planken- kPQrts voor deze receptie", békende Mien van Kerckhoven-Kling in haar dankwoord „maar na jullie hartelijke woorden ben ik blij dat "dit jubileum niet onopgemerkt voorbij is gegaan." De rest van haar dankwoord klonk als een lange liefdesverklaring aan het toneel, radio en allen die er bij werken. De receptie van Mien van Kerckhoven bij haar gouden toneeljubileum zal de radiowereld nog lang heugen, want nooit te voren was een jubileum zo'n feest van toespraken, goede herinne ringen en daverend gelach. De heer Broeks, gewoonlijk een streng zakelijk man feliciteerde namens de Neder landse Radio Unie en kreeg de lachers op zijn hand door te vertellen dat hij in zijn jeugd a raison van 36 cent op het Amsterdamse schellinkje al had ge noten van het talent van mevrouw Van Kerckhoven. „Je was het mooiste por seleinen poppetje dat ik ooit had gezien. „Ja ik was als broekje van veertien al ecnt verliefd op je", bekende Fred Sterneberg. Marie Hamel schonk namens de ver eniging van Nederlandse Toneelspelers JUOIGOIS, de liederen van de Lap pen, zijn geen alledaagse luister- kost.Maar vrijdagavond kan men op namen horen van de zang van deze nomaden, die het noorden van Noor wegen, Zweden en Finland bewonen. Hét is een uitzending van de VPRO (20.20, Hilv. 2), waarin J. Ernest Dixon voor een toelichting zorgt. In de Verenigde Arabische Repu bliek is besloten tot het toelaten van reclame in de radio. een reusachtige fles parfum, en Leon Povel noemde de actrice naméns dé hoorspelregisseurs „de orchidee van onze toneelwereld.". De actrice Wiesje Bouwmeester ten slotte debuteerde als receptie-spreek ster namens de hoorspelkern met een prachtige speech, gevolgd door ontroe ring, tranen en kussen. Nog nooit is er op een receptie in radioland zoveel en zo hartelijk gekust als gistermiddag in de Avro-studio. programma's (In het kort VRIJDAG 30 OKTOBER DONDERDAG. Vanavond eens geen tv-spel, maar een operette. De cameras staan in de legerplaats Ermelo, waar de Haagse operettezangers voor de militairen een uitvoering geven van Das Dreimaderlhaus (20.30). Vooraf geeft dr. L. de Jong zijn po litiek overzicht. De Vlaamse televisie confronteert u met de hedendaagse kunst in Atelier (20.25). Daarna de Nederlandse tele- recording van het sombere gevangenis- spel De Opgeschreven Man (21.00). België Frans: 20.35 Télé-Match; 21.35 L'Age du Cinéma. „Herbert Engelmann" is de titel van een dramatisch spel van Gerhart Haupt- mann en Carl Zuckmayer, dat zich vanavond op de Duitse schermen af speelt (20.50). Vooraf het graag ge ziene „Middenduits Dagboek". Advertentie kritisch bekeken Praatjes vullen geen gaatjes, ook niet voor de televisie. Dat was de N.C.R.V. schijnbaar onbekend. Van daar dat zij het aandurfde de kijker te vervelen met statische en vaak stamelende gesprekjes over de meest uiteenlopende onderwerpen en een stun telige presentatie over de Filmaca demie. Dick van Bommel's Teledisco- parade onderbrak de eentonigheid. De bij de jeugdige kijkertjes zo be kende Han Rensenbrink kwam pas na negen uur met zijn konijntjes onder de arm op het scherm. Zijn publiek lag toen al in bed en het was niet de moeite waard het wakker te maken. Rest ons in het ernstige genre van dit programma het voortreffelijke pianospel (met de linkerhand) van Cor de Groot te noemen. Ook de ge- Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm j RADIO I HILVERSUM I 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Koorzang; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Gram; 10.05 Ork.conc; 10.35 Gram; 11.00 V d zie ken; 11.40 Gram; 11.50 Als de ziele luis tert, caus. middag 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Lich te muz; 12.30 Land- en tuinb. medefl; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; 13.00 Nws: 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Gram; 13.45 V d vrouw; 14.00 Promenade ork; 14.45 Gram; I 15.30 V d zieken; 16.30 Popul. liedjes; 17.00 Boekbespr; 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: Gram); 17.40 Beursber; 17.45 Filmmuz. avond 18.20 Steek eens op, heren! 18.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratie praatje van H A van Luyk; 19.00 Nws; 19.10 Act; 9.25 Memorandum; 19.30 Pol. caus; 19.40 Verz.progr. v. d- mil; 20.25 Uw daad, hun toekomst, toespraak; 20.30 Canada, emigratieland, klankb; 21.00 Lich te muz; 21.20 Fluit en piano; 21.50 Lich te muz; 22.10 Idem; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Geestelijk leven v. gehuwden, caus; 22.50 Muz. kaleidoscoop; 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.00 Gym; 9.10 Gram; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Ne derlandse vrouwen i.h. buitenl., caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw, =s 11.00 V. d. kleuters; 11.15 Gevar. muz.;| 11.35 Orgelspel en zang. middag i AVRO: 12.00 Gevar .muz; 12.20 Regerings-=i uitz.: Landb.rubr; 1. Het landbouwkundig j weeroverz. 2. De suikerbietenoogst; 12.30 nose!" ZF&Ztiï eif belaardspeh HZk SlUIIIHIIIIIIIIIflKmWIlUHBItlt Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.0o Kamermuz; 14.25 Boekbespr; 14.45 Kamerkoor; 15.00 Gevar.progr. VARA; 16.00 Gram; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Gevar muz; 18.50 De puntjes op de i, caus; 19.00 V d kind; 19.10 Meisjeskoor; VPRO: 19.30 Het platteland, nu, rep; 19.45 De droogte, caus; 19.50 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 De Bijbel en ons geloof, toespraak; 20.25 Filmrubr; 20.35 De wereld vergadert, caus; 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Quizprogr; 21.55 Jazzmuz; 22.15 Bui tenl.weekoverz; 22.30 Nws; VPRO: 22.40 De zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto; 23.10 Muz revue 23.55—24.00 Nw~. 18.0020.00 Gram pi R Strauss: Salome. R Wagner: fragm. uit Tannhaiiser. IIIIUI meenschappelijke avondwijding in het clubhuis van de „Jeugdhaven" te »rote doos 58 ct reuze bus 115 ct Rotterdam getuigde van een frisse b aanpak, al was ook hier de wijze van ondervragen nogal fantasieloos. I Gert Stempber ''n Erdal produkt, dus goed NEDERLAND NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 Gas tenboek; 20.45 V d jeugd; 21.05 Documen tair progr; 21.35 Sportact. BELGIË VLAAMS 19.00 TV-album; 19.05 V d jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Filmrep; 20.20 Eénakter; 21.10 Overname v d Westduitse TV: Jazzprogr; 21.40 Fragm uit Nwe films; 22.15 Voordr; 22.35 Nws en journ, BELGIë FRANS 19.00 Landb.kron; 19.30 Visages de la Wal lonië; 20.00 Journ; 20.' TV-spel; 22.20 Le Temps et les Oeuvres; 22.50 Wereldnws. DUITSLAND 17.00—18.00 V d jeugd (Regionaal progr NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.4 Hier und Heute; 19.25 Intermezzo. NDR 7. Kappie begreep, dat er snel ge handeld moest worden, wilden hij en zijn mannen niet hun schip en hun vrij heid verliezen. Voor hij echter een ko ning kon gaan vervoeren, moest hij eerst zijn lading inktvis kwijt. Geluk kig slaagde hij daar vrij snel in. Hij keerde opgewekt uit Niez terug, met een aantal vaklieden, die de Kraak zou den ombouwen tot plezierjacht van Ko ning Libertien III. De hele middag - - i weergalmde nu het dek van het vrolijk M-Hi D.ie oïscThJiu' ^DR: gehamer en gespijker. De buitenkant 19.30 Testvhfchf:' De laatste'"start); z°.oo van het schip won zienderogen aan Nws; 20.25 Documentaire; 21.10 Lichte muz; i schoonheid. Maar ook het inwendige 21.40 Documentaire. veranderde. Het laadruim werd met be hulp van houten schotten herschapen in een „Koninklijke Suite" met salon, rookkamer en slaapvertrek. „Dit hoeft ja niks onder te doen voor het kpninklijke jacht," dacht Kappie, die glunderend de ronde deed. „Mijn ouwe Kraak heeft zelfs heel wat stevi ger botten! Welke behoorlijke schuit zinkt er nu al bij de eerste lichte op doffer? Nee. de koning zal het bij ons aan boord bést naar de zin hebben. Teneinde dit laatste te gaan beoor delen, haastte-zich onderwijl Baron de Fricandelïe, de hofmaarschalk des Ko- nings naar de haven. Deze had intus sen vernomen, dat Kappie zich op de vorstelijke pleziervaart voorbereidde. „Nu die kapitein geen vijf miljoen francijnen kan betalen, denkt hij er op deze manier zeker gemakkelijk onderuit te kunnen komen prevelde de func tionaris met dunne lippen. „Wat vlag getjes en tapijten en klaar is kees! Maar zo gemakkelijk gaat het niet! Wat zou er van Zijne Majesteits veiligheid worden? Het land vlagt, de vijand wacht", zei generaal Franc-Tireur! Het is het protocol, waar het op aankomt dat beschermt de koning tegen alle on gepaste vrijpostigheden NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (tweede univer siteitspredikant); dr. G. van Leeuwen, studentenpredikant te Amsterdam; te Utrecht wijkgem. Oog in Al: W. L. Jens, algem. secretaris A.M.V.J. te Am sterdam; te Utrecht wijkgem. Noor- derbrug (loez.): S. Gerssen te Huizen, N. H.te Hoenderloo (toez.): W. W. Ver hoef vic. te Voorburg; te Harich, Fr. (toez); A. v. d. Schoot, vic. te Drach ten; te Slochteren: B. Spaans te Vrou wenparochie. Aangenomen: Het beroep van de clas sis Rotterdam-Zuid als pred. voor bui- tengew. werkzaamh. (geestelijke verz. Deltaziekenhuis PoortugaaH K. P. v. d. Graaf te Heino. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer: C. M. v. d. Loo te Dordrecht; te Culemborg H. Scholing te Zuidlaren. Tweetal te Die ren: (Vac. H. v. d. Plaat): W. Griffioen te Nijkerk en H. R. Zijlstra te Koude kerk a.d. Rijn De collecte voor Kinderzorg in Hoede- kenskerke gehouden, heeft opgebracht aancontanten f 107,50 verder 8 mud aard appelen, 7 kisten Iruit, kleding en schoei sel en een damesrijwiel. Te Oostkapelle bracht de PIT-collecte f 42,50 op. Voor een bedrag van f 469 werd verkocht aan kinderpostzegels. W.H.S, 1 uit St. Annaland won met 5—0 van Sprang 2. De ruststand wai 1—0.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2