WESTELIJKE 4 AKKOORD OVER GESPREK-VOORAF Streven naar verlaging belasting na 1960 Midden decembervindt de Gaulle Cor de Groot: éénhandig wonder NATUUR STEUNT DIJK HEET DEBAT RONDOM DE KOUDE KIP De Bilt: buiig De Gaulle pareert kritiek van Juin per dagorder Murphy verlaat overheidsdienst van Amerika KRANKZINNIGENVERPLEGING TWEEMAAL SLUITPOST BEET" IN GAT VAN WORMER a.r. ook voorstander één gemeente in n.o.p. Wapenrokje nieuwepTg. voor nieuw-guinea PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 4 Bolletje.' de échte eierbeschuit Vetraagde opheffing staalstaking Gemengd zwemmen in Miami Nederland krijgt eigen programma Prof. Samkalden benoemd tot buitengewoon hoogleraar Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. G. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1 1,— 15c JAARGANG No. 4397 Donderdag 29 oktober 1959 zegt minister Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Minister Zijlstra zal er naar streven in de Miljoenen nota van volgend jaar september met belastingverlagingen te komen. Op deze toezegging spitsten zich gisteren de financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer ten slotte geheel toe. Hoewel de minister geen concrete belofte deed en de voor waarde stelde dat de sociale en con juncturele omstandigheden en het hele beeld van de begroting voor 1961 geen beletsel mogen vormen, nam de Tweede Kamer er genoegen mee. Met dit perspectief voor ogen hecht te zij haar goedkeuring aan de verlenging met een jaar van de tijdelijke belastingverhogingen en de fiscale maatregelen bij fusie van ondernemingen en vanzelfsprekend ook aan de verlaging van de vrij- gezellentarieven met tien a acht tien procent. Voorzichtig tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR HET OVERIGE was minister Zijlstra bijzonder voorzichtig in zijn ontleding van de toestand van het ogenblik en van de vooruitzichten. Het gaat meer naar de inflatoire dan naar de andere kant, zo zei hij en daaruit kon en mocht hij niet con cluderen dat de inkomsten uit de verlengingen konden worden ont beerd. Wij moeten de teugels voor 1960 nog even strak houden. Weliswaar koesterde de minister even gunstige verwachtingen ten aanzien van de besparingen in 1960 als dit jaar het geval is, maar toch legde hij er sterk de nadruk op dat wij met de lonen en de begroting de conjunctuur in de hand moeten pro beren te houden. Vandaar ook ten slotte de aanmerkelijke slag om de arm bij zijn toezeggingen te „stre ven naar belastingverlaging". Kan en mag Mllllllllllllllllllllllllllllllfllllllt DIT STREVEN echter kreeg wel wat meer betekenis toen minister Zijlstra de socialisten te lijf ging met de stelling dat uit een stijging van de welvaart wel degelijk belastingver laging kun en mag voortvloeien. In de hoogconjunctuur is het zoal on mogelijk om de overheidsuitgaven in absolute zin terug te dringen. Maar als de mogelijkheid van een relatieve verlaging zou bestaan, dan is daarmee ook de kans geschapen om de belastingen te verlagen. Een praktische kijk had de minister ook op de kwestie of bepaalde uit gaven moefen worden betaald uit de belastingmiddelen dan wel uit le ningen. Wat wij vandaag besteden, moeten wij ook vandaag opbrengen, zo redeneerde hij. Bij de vraag lenen of belastingen gaat het er eigenlijk alleen om hoe wij de belastingdruk zo eerlijk mogelijk verdelen over de tegenwoordige en toekomstige gene raties. Fusies iiiiiiiniiiiiiiiii OVER DE PRAKTISCHE zaken van vandaag waren de Kamer, de mi nister en de staatssecretaris het al gauw eens. De vraag wat er moest gebeuren met het aanmerkelijk be lang bij fusies van ondernemingen werd verwezen naar de belasting herziening. De omzetbelasting op si garetten ging ook die kant uit, even als de splitsing van het inkomen van de gehuwde werkende vrouw. Over de efficiency in het overheidsbedrijf beloofde minister Zijlstra ernstig te zullen nadenken, maar hij vergat niet er op te wijzen dat de laatste vijf jaren een duidelijke daling van de rijksuitgaven in vergelijking met de stijging van het nationale in komen te zien hadden gegeven. Wetgeving iiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiit ZO BLEEF er tenslotte niets meer over en konden deze rustige bijna vlakke financiële beschouwingen worden besloten met wat moeite loze wetgevende arbeid, namelijk het goedkeuren van de belastingvoor stellen. Dat gebeurde zonder hoofde lijke stemming, waarbij de K.V.P.'er Weiter als onvermoeide strijder voor belastingverlaging en de communist Bakker lieten aantekenen dat zij tegen waren. Vanmiddag gaat de Tweede Kamer zich wijden aan de gevolgen van de droogte voor de landbouw, aan de hand van de interpellatie van de a.r.-afgevaardigde mr. Biesheuvel. Van onze correspondent WASHINGTON. De leiders van het Wes ten zijn nu allen bereid om deel te nemen aan een Westelijke topconferentie die vooraf zal gaan aan een topconferentie met de Russen. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisen hower dat gisteren gezegd en hij voegde eraan toe, dat de Gaulle hem had laten weten dat hij omstreeks het midden van december aan dat westelijke overleg zou willen deelnemen. „Maar tijd en plaats zijn nog niet vastgesteld", ver volgde de Amerikaanse president, daarmee te kennen gevend, dat hij de hoop nog niet heeft opgegeven op een spoediger bijeenkomst van hemzelf, Macmillan, de Gaulle en Adenauer. ONTWAPENING NIET ALLEEN Hij heeft zijn voorkeur voor een eerder tijd stip trouwens aan de andere leiders van het Wes ten laten weten, maar hij is al blij dat men nu tenminste kan beginnen met de omvangrijke taak van het met elkaar in overeenstemming brengen van de standpunten van de Verenigde Staten, Groot-Briiannië, Frankrijk en West- Duit6land. Het zou, zei Eisenhower, werkelijk heel erg verkeerd zijn, wanneer het Westen deelnam aan een topconferentie met Kroesjtsjef zonder eerst zijn positie zo sterk en eendrachtig mogelijk te hebben gemaakt. Dat was niet de enige opmerking van Eisen hower in de richting van de geringe mate van eensgezindheid die nu nog in het Westelijke kamp heerst. Een van de verslaggevers herin nerde de president aan de opmerking van Ade nauer dat een eventuele topconferentie zich alleen behoorde bezig te houden met de kwestie van de ontwapening. De president antwoordde dat hij nog niet wist welke onderwerpen ter sprake zouden komen in een gesprek met de Russen en dat het' niet mogelijk was om nu reeds een agenda vast te stellen. De kwestie van de ontwapening is inderdaad van het aller grootste belang, maar zij kan niet met vrucht worden besproken, zonder dat daarbij ook het Duitse vraagstuk wordt aangesneden. INSTEMMING Adenauer zal aanwezig zijn op de topconfe rentie van het Westen omdat men niets wil regelen over Duitsland zonder hem erin te ken nen. Eisenhower Herinnerde aan de afspraak die hij in Camp David met Kroesjtsjef heeft gemaakt: onderhandelingen over Berlijn zullen niet zonder noodzaak worden gerekt, maar er zal ook geen bepaalde termijn worden gesteld waarbinnen zij tot enig resultaat moeten leiden. In Londen, Parijs en Bonn zijn Eisenhowers woorden met instemming ontvangen. De Britse regering gaat gaarne akkoord met een Westelijke topconferentie in het midden van december, al blijft zij, evenals klaarblijkelijk Eisenhower zelf, de voorkeur geven aan een eerdere datum, b.v. in de tweede helft van november. BELGIË; VOORJAAR In Parijs legt men Eisenhowers woorden enigszins anders uit. De Franse regering meent eruit te mogen opmaken dat ook Eisenhower nu inziet dat de topconferentie met Rusland moet wachten tot volgend voorjaar omdat de weste lijken eerst zo veel te bespreken hebben en om dat men de Russen enige tijd moet gunnen om te bewijzen dat zij van goeden wille zijn. In Bonn was men ingenomen met Eisenhowers verklaring, maar wilde er verder niets over zeggen. Tenslotte meldde Reuter gisteravond uit Brus sel dat de Belgische regering zich heeft uitge sproken voor een topconferentie in hef voorjaar, zij het op andere gronden dan die welke pre sident de Gaulle aanvoert. EMMELOORD Van de zijde van de A.R.-fractie in de poldercommissie van de Noordoostpolder is er gisteren op ge wezen dat de instelling van één gemeen te in de polder in plaats van vier, een besparing van twee miljoen gulden zou betekenen. Dat gebeurde bij de behandeling van het overzicht van de in 1960 en d'e ko mende jaren uit te voeren kapitaalswer- ken. Op dat overzicht wordt rekening gehouden met de mogelijke bouw van vier gemeentehuizen en vier burgemees- terswoningen (kosten 2% miljoen), hoe wel de vaste commissie voor binnenland se zaken uit de Tweede Kamer zich te gen de vorming van vier gemeenten in de Noordoostpolder heeft uitgesproken. Het merkwaardige is dat de A.R.- fractle zich in het verleden altijd heeft uitgesproken voor vier gemeenten. MOSKOU (AP) De Russische pos terijen hebben ter herinnering van het bezoek van Kroesjtsjef aan de Verenig de Staten een postzegel uitgegeven, waarop de Spasskaja-toren van het Kremlin staat en het Capitool, het par lementsgebouw in Washington. Advertentie ROME (AFP) Het verbaasde de ouders van het zesjarige Itali aanse jongetje Carmelo Celeste allerminst, toen er woensdag een oproep bij hun huis in Syracuse arriveerde, waarin Carmelo werd medegedeeld dat hy onder de wapenen moet komen. Tegelyk met deze oproep bracht de post zijn inschryvingsbewys voor de lagere school. Toen Carmelo drie jaar was ontving hy ook al een oproep zich in de gelederen van Italië's leger te scharen. Dat was toen een vergissing. Carmelo's ouders vertrouwen er nu op dat er weer een vergissing is gemaakt. Daarom waren ze gisteren niet verbaasd. Eigen nieuwsdienst ALGIERS In antwoord op de wijze waarop maarschalk Juin zich enige dagen geleden heeft uitgelaten over de tegenwoordige politiek van de regering van Frankrijk jegens Algerije, heeft president de Gaulle zich in een dagorder gewend tot de ambtenaren en het leger in Algerije. Hij zegt daarin dat hij erop ver trouwt dat er loyaal en gediscipli neerd zal worden gewerkt aan de tenuitvoerlegging van zijn plan voor de toekomst van Algerije. Voluit „Mij bewust van mijn verantwoor delijkheid en volledig bekend met de omstandigheden, tïeb ik uiteengezet, welke onze gedragslijn in Algerije zal zijn". Met die woorden begint de dagorder, die eindigt met de volle dige ondertekening: Generaal de Gaulle, president van de republiek en opperbevelhebber van de strijd krachten". 44 Cor de Groot heeft gister avond televisiekijkend Neder land laten zien dat hij met een hand op de piano even prachtig speelt als met twee. Zoals bekend heeft De Groot een aandoening aan zijn rech terhand, waardoor hij die voor lopig niet mag gebruiken. Door medewerking van verscheidene componisten heeft hij de be schikking gekregen over wer ken die voor de linkerhand zijn geschreven. Tot dusver was deze muziekliteratuur uiterst klein. Veel meer dan het bekende pianoconcert van Ravel is er niet te vinden. Cor de Groot droeg verschei dene werken voor en als men het niet van tevoren had gewe ten zou het slechts weinigen zijn opgevallen dat er een pia nist met één bruikbare hand aan de piano zat. De Groots schitterende techniek zorgt daarvoor. Cor de Groot speelde een Russische dans, de Polka de sa- Ion van Tsjaikowski en het langzame deel uit een drie delige sonate, die Leon Orthel voor de pianist heeft geschre ven. Bescherming De invloed van Juin, die de hoog ste militaire autoriteit is en blijft van de Vijfde republiek, wordt blijkbaar te Parijs toch nog zo hoog aangeslagen, dat zijn kritiek op de regering onmiddellijk per dagorder moet worden beantwoord. Trouwens alles wat het leger in opspraak zou kunnen brengen, wordt nu onder drukt. Zo is vorige week een editie in beslag genomen van twee week bladen, die de namen brachten van generaals die zich bezig zouden heb ben gehouden met een nieuw com plot tegen de republiek. Vertrouwen De Gaulle's dagorder gewaagt enerzijds van vertrouwen in het le ger en de ambtenaren, maar aan de andere kant wordt er telkens in andere bewoordingen gevraagd om discipline en gehoorzaamheid aan Parijs. WASHINGTON (Reuter, ""AP, UPI) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren een verzoek van de Amerikaanse regering afgewezen om tot een snellere besüssing te komen inzake de mogelijke toepassing van de Taft-Hartley wet tot hervatting van het werk in de staalindustrie. Het beroep van de vakbond van staalar- beiders zal dus eerst maandag de laatste dag waarop dit mogelijk is in behandeling worden genomen. Tot zolang zullen dus de staalovens in ieder geval koud blijven. Intussen gaat het slepende overleg tussen de staalmagnaten en de vak bond moeizaam voort. Vandaag komt men weer bij elkaar. Als gevolg van de staking heeft General Motors opnieuw 11.000 man naar huis moeten sturen. Hierdoor is het totaal der arbeiders in de auto mobielindustrie, dat op wachtgeld is geplaatst, gestegen tot 125.000. Eigen nieuwsdienst BORSSELE. Een bij tijd en wijle terugkomende zandverschui- ving in de stroombedding van de Westerschelde heeft de „Waterhuis houding" voor de kust van Zuid- Beveland bij Borssele in één gigan tische zet veranderd. Een hoeveel heid zand van zo'n vier en een halve miljoen kubieke meter is van de zogenaamde Spijkerplaat afgegleden naar de dijk bij Borssele. Het directe gevolg daarvan is, dat het polderbe stuur geen kostbare voorzieningen aan de dijk hoeft te treffen, die het met zinkstukken wilde verstevigen. HULP BIJ STRIJD In de jaren 1949 en 1956 is een dergelijk natuurlijk transport in de Westerschelde ook voorgekomen, maar er is toen niet veel aandacht aan geschonken. Nu de Put van Borssele gedeeltelijk door het los gekomen zand is gevuld, is er sprake van een spectaculair natuurver schijnsel, dat de mens in zijn strijd tegen het water bijzonder goed van pas komt. De eerste, aan wie de verschuiving was opgevallen was de waterbouw kundig ambtenaar A. W. Duvekot, die het afgelopen voorjaar met een peillood in de put van Borssele niet meer dan 45 meter water vond. Normaal heeft daar altijd een meter of zestig gestaan. GROTE VAL Een onderzoek wees uit, dat bij de Spijkerplaat een grote val moet hebben plaatsgehad, waardoor het zand onder water „afkalfde" en naar de tegenoverliggende oever werd gestuwd. Rijkswaterstaat maakt zich overigens niet blij met een dode mus, want de stroom zal in de naas te toekomst ongetwijfeld zijn rech ten hernemen. Waardoor die van Borssele toch weer met zinkstukken in het geweer zullen moeten komen. DEN HAAG (ANP) - Mr. G. W. van Meyenfeldt is benoemd tot procureur- generaal bij het hof van justitie te Hol- landia in Nieuw-Guinea. De heer von Meyenfeldt is thans sub stituut-officier van justitie in het arron dissement Utrecht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG „De staatssecretaris heeft bepaald onelegant gehandeld en dat is nog zeer voorzichtig uit gedrukt. De wijze waarop hij ons heeft behandeld kan ik niet bijster waarderen. Ik wil hier geen doekjes om winden. Dit gedrag van de staats secretaris raakt ten nauwste de ver houding van het hoofdbedrijfschap tot de overheid." In deze woorden gaf de voorzitter van het hoofdbedrijfschap ambach ten gistermiddag zijn opinie over het gedrag van staatssecretaris van economische zaken dr. Veldkamp in de affaire van de diepvrieskip. Zoals wij reeds eerder meldden heeft de staatssecretaris op 1 september het hoofdbedrijfschap om advies over deze kwestie gevraagd. NIET GEWACHT Het advies moest betrekking heb ben op de richtlijnen bij het ver lenen van ontheffingen op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Terwijl echter het hoofd bedrijfschap naarstig aan het werk was om het advies gereed te maken liet de staatssecretaris weten dat hij er geen behoefte meer aan had. Hij kon er niet op wachten, omdat hij zoals een van de ministeriële vertegenwoordigers in de gisteren gehouden vergadering meedeelde, in een dwangpositie zat. In het voor lopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van economische zaken waren over dit punt vragen gesteld die de staatssecretaris snel wilde beantwoorden. WREVEL Gisteren zou het hoofdbedrijf schap het concept-advies over de richtlijnen goedkeuren. Toen dat aan de orde kwam maakte zich een dui delijke wrevel van de vergadering meester. De voorzitter gaf met de hierboven aangehaalde woorden lucht aan zijn gemoed. „De staatssecretaris suggereert dat het advies van het hoofdbedrijf schap achterwege is gebleven", zo zei hij. „In zijn brief haalt hij een vorige brief aan. Maar in die vorige brief heeft hij ons niet om advies gevraagd." Nog voordat het advies in het da gelijks bestuur van het hoofdbedrijf schap werd behandeld vroeg het departement al om de inhoud. Deze is toen onder voorbehoud ter be schikking gesteld. Daarop liet de staatssecretaris weten dat hij er geen behoefte meer aan had. Daarmee passeerde hij dus het hele bestuur van het hoofdbedrijf schap dat dit concept-advies nog moest vaststellen. Dat heeft onge twijfeld kwaad bloed gezet. INFORMEEL „Waarom kon de staatssecretaris niet nog een paar dagen wachten?", zo werd gisteren gezegd. „De hele zaak liep toch al zo lang. Achteraf blijkt nu dat zijn opinie toch al vast lag." Dat de staatssecretaris met het oog op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer in een dwangpositie zou verkeren, maakte voor de voor zitter van het hoofdbedrijfschap weinig uit. „Als hij ons dat had ge zegd was er informeel best over te praten geweest", zei hij. De bestuursleden bleken het eens te zijn met de kritiek van de voor zitter. De vraag was nu alleen maar of men het advies nog moest bespreken. Men besloot tenslotte dat niet te doen. „We zouden ons belachelijk maken", meende een van de bestuursleden op. „Nu hoe ven wij ook niet meer ONBILLIJKHEDEN Overigens bleek het hoofdbe drijfschap van oordeel dat de richt lijnen, die de staatssecretaris nu voor zichzelf heeft gesteld tot on rechtvaardigheden en onbillijkhe den zullen leiden. Deze richtlijnen zullen weliswaar van korte duur zijn, omdat de staatssecretaris voor nemens is het Poeliersbesluit 193 te veranderen, zodat de diepvrieskip vrijgemaakt wordt van de beper kende regelingen. Toch wilde het hoofdbedrijfschap zijn kritiek niet voor zich houden. Dezelfde commissie, die nu voor niets aan haar advies heeft zitten werken, zal de staatssecretaris als nog haar kritiek op de richtlijnen laten weten. HIJ GAAT VISSEN! Eisen nieuwsdienst WASHINGTON. Een der belangrijk ste adviseurs van president Eisenho wer, de 65-jarige Robert Murphy, ver laat over twee maan den de buitenlandse dienst van zijn land. Sinds vijf maanden is hij onderminister van buitenlandse za- Robert Murnhv ken- Murphy heefS Koüert murpny een aan;Jotj aanvaard om in het particuliere zakenleven te ko- men werken. Negenendertig jaar heeft Robert Mur phy in dienst van het State Department gewerkt. Voor hij zijn ontslag vroeg, dat Eisenhower heeft aanvaard, sloeg hij een aanbod af ambassadeur in West-Duits- land te worden. Sleutelfiguur Algemeen werd Robert Murphy als een sleutelfiguur beschouwd in de Ameri kaanse politiek. Bij het tot stand komen van vrijwel elke belangrijke beslissing van de afgelopen vijftien jaar had hij een werkzaam aandeel. De samenwerking tussen Eisenhower en Murphy dateert van het begin van de Tweede Wereld oorlog. Al bij de voorbereidingen voor de geallieerde landingen in Noord-Afrika speelde Murphy een grote rol. Hij stond vooral bekend als diplomatiek bemiddelaar. Bij het beëindigen van het geschil tussen Italië en Zuidslavië en bij het oplossen van de moeilijkheden van het vorig jaar in de Libanon heeft hij belangrijk werk gedaan Toen Murphy gisteren naar zijn plan nen gevraagd werd na zijn aftreden ant woordde hij: „Ik geloof dat ik fijn een poosje ga vissen.'' Opheffing rassenscheiding MIAMI (U.P.I.) In Miami, de be kende badplaats in de Amerikaanse staat Florida, .is een belangrijke stap gedaan op de weg naar opheffing van de rassenscheiding. Alle stedelijke zwembaden en parken zijn sinds woensdag ook voor negers toeganke lijk. Op de openbare stranden in de ge meente Miami blijft de scheiding van' blank en zwart vooralsnog gehand haafd. Deze worden namelijk niet door de gemeente geëxploiteerd. Reactorcentrum Petten Van onze correspondent BRUSSEL. De ministers Luns en De Pous hebben gisteren met de Euro pese commissie van Euratom overeen stemming bereikt over de beginselen van een overeenkomst voor de inscha keling van het reactorcentrum te Pet ten. Het centrum zal onder beheer ko men te istaan van Euratom, dat bij de afbouw wordt betrokken. De onafhankelijke uitvoering van een zuiver Nederlands programma te Pet ten wordt gewaarborgd. Daardoor rijzen de vraagstukken van „nabuurschap" Petten zal dus naast een Euratom-deel een Nederlands deel kennen zijn in beginsel geregeld. MEXICO (A.P.) Bij een orkaan aan de Atlantische kust van Mexico hebben 26 mensen het leven verloren. Na twee dagen van zware regenval hebben zich overal overstromingen voorgedaan die het getroffen gebied isoleerden. De schade is zeer groot. Eigen nieuwsdienst HAARLEM Zowel Gedeputeerde staten van Noordholland als die van Friesland hebben de begroting voor 1960 sluitend weten te krijgen, beide door het afstoten van de subsidies aan de gemeenten in de kosten van de krankzinnigenverpleging. De zorg voor geesteszieken kostte de provincie Noordholland in 1959 vier miljoen. Op de begroting voor het vol gend jaar hebben Gedeputeerde staten daarvoor anderhalf miljoen gereser veerd. Van de besparing van twee en een half miljoen is anderhalf miljoen bestemd voor het provinciaal wegen fonds, zes ton voor verhoogde subsidies en drie tot vier ton voor verhoging van salarissen. Gedeputeerde staten van Friesland willen de subsidie in de kosten van de krankzinnigenverpleging helemaal in trekken. Als hun voorstel door Provin ciale staten wordt aangenomen zal dat i de provincie een uitgave van anderhalf miljoen schelen. Op de Friese begro ting zijn verscheidene andere subsidie pasten onder andere die voor het vreemdelingenverkeer, de Friese cul- tuurraad en voor restauraties verhoogd. LEIDEN (ANP) De oud-minister van justitie, proi. dr. I. Samkalden is met ingang van 2C oktober benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden in de faculteit van de rechtsgeleerdheid. Prof. Sam kalden was van 1952 tot 1956 hoogle raar in de staats- en rechtswetenschap pen aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen. Eigen nieuwsdienst WORMER De spanning rond het geheimzinnige gat in Wormer is gis termiddag plots met sprongen omhoog gegaan doordat de mantelbuis, die bij de sonderingen werd gebruikt, op een diepte van negentien meter op grote weerstand is gestuit. Het gebeurde tijdens de derde reeks sonderingen, die in het weiland van boer Grevers werd uitgevoerd. Het ge wicht van twaalf ton was niet vol doende om de buis verder de grond in te krijgen. Grote weerstand Het plan is vandaag de westelijke kant van de kuil door sonderingen af te tasten. De weerstand is echter zo groot, dat daarvoor dan vermoedelijk een nieuwe buis zal moeten worden gebruikt. Aan de hand van het resul taat van deze sonderingen zal worden beslist of het graafwerk zal worden hervat. Deskundigen hebben intussen een nieuwe theorie over het gat ten beste gegeven. Het onbekende voorwerp, dat er in zou zitten, is aanvankelijk lood recht de bodem in gegaan, maar later door de weerstand van de grond iets afgebogen, zo zeggen zij. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: Wisselende be wolking met en kele buien, voor namelijk in de kustprovincies. Weinig ver andering in tem peratuur. Over wegend matige wind in hoofd zaak uit richtingen tussen west en noord. MIESJE: Het lekkerste nlaatsje in huis. 30 OKTOBER: zon op 7.29, onder 17.18; maan op 5.15, onder 16.46,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1