Tweede Kamer regering niet maakt het moeilijk Méér allure maastrichts De Rotterdam hield zich kranig BRUIDSBOEKET OORZAAK VAN VERWARDE REL Deskundige voor het hof niet namens ons sprak TOON TEKENDE PLATEN VAN ZIJN SONAANSEE INSTEMMING MET FINANCIEEL BELEID Macinïllan: Spanning is zeker verminderd STAALSTAKING NOG MINSTENS ZES DAGEN Storm beroerde Rotterdam Schrijvers zeggen meer vertalingen Woensdag 28 oktober 1959 Pag. 7 Inflatie Niet overdrijven Bewijzen Belofte Kwestie-Wilsveen zeer urgent Knoop dit in uw oor! Afternoon theebuiltjes 98 ct Waarschuwing PRINCE MONACO Duitsland beperkt invoer melkpoeder K.N.M.L IN ZAAK WEERCOMMISSJE: aardewerk COMMISSIE INGESTELD Rijksinstellingen uit Den Haag naar elders Radiocursus Frans: 4500 deelnemers Een menselijke barometer Warenhuis in rep en roer Stem zonder Toon minder geslaagd waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter ZiJujiilU Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Iloenel niet helemaal geritst over de moge lijkheden om inflatie te voor komen, heeft de Tweede Ka mer het de regering in haar financieel beleid niet moeilijk gemaakt. De fracties van de regeringspartijen betuigden gis teren bij de financiële be schouwingen hun instemmingI met de algemene lijnen niet bepaald royaal en zonder veel geestdrift met enkele heden- kingen hier en daar, maar toch wel met vertrouwen. Ook de voorstellen tot verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen en verlaging van de vrijgezellentarieven ontmoetten geen noemenswaardige te genstand. De bedenkingen betroffen onderdelen: krachtige aandrang tot be perking van de staatsuitgaven, hoop op belastingverlaging over een jaar. een rendabeler schuldenbeheer en minder fiscale lasten op de schouders van de gehuwde werkende vrouw. De nieuwe minister van financiën. prof. dr. J. Zijlstra, die gisteren aan de regeringstafel gezelschap had van mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay en staatssecretaris dr. J. H. van den Berge, zal het dus vanmiddag met zijn antwoord nogal gemakkelijk kunnen af doen. De scherpste aanval kreeg hij te ver duren uit de fractie van de P.v.d.A., j wier woordvoerder drs. Peschar hem gisteravond voor de voeten wierp, dat van deze begroting een inflatore impuls uitgaat. De liberaal mr. Van Leeuwen, die had uitgerekend dat er een inflatie zal komen van vijf procent van het nationale inkomen, dus van ongeveer anderhalf miljard, meende dat de anticydische werking van de begro ting-Zijlstra niet groot is. Ook de chr. hist, afgevaardigde drs. Van der Mei was er niet gerust op. Als de regering de prijzen niet in de hand kan houden en in het bijzonder als de pogingen tot prijsverlaging niet slagen, zal het met de loonsverhogin gen niet gemakkelijk zijn inflatie te voorkomen. Voorlopig was drs. Van der Mei het eens met prof. Witteveen wiens geest trouwens voortdurend boven de debatten zweefde dat de gevaren in 1960 dreigen en dat dan juist de anticyclische effecten zullen zijn uit gewerkt. Deze begroting is. moeilijk hanteer baar om er conjunctuur-politiek mee tb -bedrijven, meende drs. Van der Mei: de ontwikkeling van de uitgaven is te star en de belastingdruk te hoog. Op het chapiter van de te hoge staatsuitgaven borduurde de KVP-er dr. Lucas, zoals trouwens elk jaar, stevig door en hij knoopte er nu een lange beschouwing aan vast over de vraag of de regering wel systema tisch de activiteit en de mentaliteit ten opzichte van de efficiency bij de hogere ambtenaren bevordert. Er moeten volgens hem „automatische correctie-apparaten" worden inge bouwd in het overheidsbedrijf. Het gevaar is er verder dat de gespecialiseerde ambtenaren gaan re geren door de^ministers in de door hen gewenste richting te adviseren. Zijn advies aan minister Zijlstra was een tikkeltje zuur: laat de minister dit nu eens rustig overwegen en er niets over zeggen, want dat heb ik liever dan dat hij probeert om met een antwoord zijn ambtenaren de hand boven het hoofd te houden. Het begrotingstekort had op mr. Van Leeuwen weinig indruk gemaakt. De staatsfinanciën staan er volgens hem niet slecht voor. Wel had hij be zwaar tegen de „naargeestige presen tatie", omdat de tekorten zoals steeds overdreven werden voorgesteld. Van 1934 tot en met 1958 bedroeg het gezamenlijke geraamde tekort drie en een half miljard, maar in werke lijkheid was het slechts 1.3 miljard en bovendien daalde in die periode de staatsschuld met 3,9 miljard. Uit de begroting is de noodzaak om| de tijdelijke verhogingen weer met een jaar te verlenen, niet te bewijzen,1 meenden dr. Lucas en "s ministers par-1 tijgenoot Van Eijsden. Beiden vroegen om overtuigender bewijzen. Overigens, zal de beslissing over de verlenging,' die vorig jaar december de regerings-i crisis veroorzaakte en daarmee een einde maakte aan de brede basis, dit maal weinig om het lijf hebben. Blijk baar heerst de verwachting dat men er nu met een jaar wel van af zal zijn. De Kamer had meer belangstelling voor de mogelijkheden van belasting verlaging in de toekomst. Dr. Lucas zei tegen de volgende begroting een defini tieve beslissing over de vennootschaps belasting te verwachten en intussen heeft de regering dan rustig de gele genheid om belastingverlaging voor te bereiden. Ook de omzetbelasting kan hier en daar omlaag, met name voor sigaretten, meende dr. Lucas, die hier in bijval kreeg van mr. Van Leeu wen. ROTTERDAM Het s.s. Rotterdam, het nieuwe 38.000 tons passagiersschip van de Holland-Amerika Lijn heeft zich met goed gevolg gemeten met de kracht van de zware storm die over de Atlan- dat minister Zijlstra goeddeels de lijn i tische Oceaan joeg. Ongelukken of scha- van zijn voorganger Hofstra doortrekt, j de heeft men niet gehad aan boord, al- Zo kon hij terechtkomen op zijn aarze- jeen wel enkele uren vertraging opge- ling om aan belastingverlaging zo'n lopen. hoge prioriteit te verlenen als. dezeGisteren heeft de Rotterdam niet af- regering doet. I gemeerd in de haven van Southampton. Bovendien zal de minister hem moe- De voor Engeland bestemde passagiers ten uitleggen, waarom de regering voor I werden bij Motherbank afgehaald met de tijö'elijke belastingverhogingen meteen tender, waarmee zij met enkele een jaar verlenging kan volstaan, uren vertraging te Southampton aan- Heeft de minister deze baten het vol-i kwamen. gend jaar niet meer nodig? Het wilde Het schip zette toen koers naar Le er bij drs. Peschar niet in, dat de be-: Havre, waar het gisteravond tegen tien Een belofte, zo noemde drs. Van der Mei de in de Miljoenennota uitgespro ken verwachting dat de directe belas tingen omlaag kunnen. De a.r.-woord voerder Van Eijsden meende dat er op dit ogenblik eigenlijk eerder van een belastingverzwaring dan van verlich ting kan worden gesproken, dit vooral met het oog op de grondbelasting. Er zitten volgens hem reële kansen voor belastingverlaging in de mogelijkheid dat de stijging van de overheidsuitga ven geen gelijke tred houdt met die van het nationale inkomen. Over het voorstel betreffende belas tingfaciliteiten bij fusie van onderne mingen was de Kamer niet uitbundig, maar men nam er genoegen mee, in afwachting van een afdoende regeling bij de herziening van de inkomsten belasting. Allerlei argumenten voerde de socia list drs. Peschar aan om te bewijzen, lastingmiddelen bij een groei van de welvaart kunnen achterblijven zonder dat schade wordt toegebracht aan de toekomstige aanpak van essentiële staatszaken. Ton slotte ging prof. Romme nog in op het bekende verwijt van regerings zijde, dat de Tweede Kamer bij de financiële beschouwingen altijd aan dringt op verlaging van uitgaven, maar bij de afzonderlijke begrotings hoofdstukken juist de uitgaven wil verhogen. Het eindcijfer van de begroting is volgens prof. Romme geenszins onaan tastbaar en slechts één van de richt lijnen van het beleid, zodat de Kamer volledig het recht beeft veranderingen aan te brengen als zij de grote lijn maar in het oog houdt. Vanmiddag om één uur zal minister Zijlstra met zijn antwoord beginnen. uur verwach' werd. Ook dit betekende enkele uren later dan het tijdschema aangeeft. Bij de Holland-Amerika Lijn ver wacht men dat de Rotterdam vandaag tussen twaalf en een uur aan de Wil- helminakade zal afmeren, zodat de em- barkatie dan ongeveer vier uur later plaats heeft dan anders. DEN HAAG. De regering acht de behandeling van de kwestie-Wilsveen zeer urgent, zo deelt minister Van Aart- sen de Tweede Kamer mee. Het ant woord van de regering op het voorlo pig verslag over de nota-Wilsveen zal binnenkort worden uitgebracht. Van onze correspondent LONDEN. Engeland wenst een topconferentie zo spoedig als dat practisch mogelijk is, teneinde ten volle profijt te trekken van de om standigheden van het ogenblik. De algemene internationale toestand is verbeterd. We mogen niet opnieuw achterop geraken. Aldus premier Macmillan dinsdag in De zuidwesterstorm heeft gisteren iinks en rechts in ons land enkele slordige tikken uitgedeeld, waarvan sommige nogal flink aankwamen. Vooral Amsterdam kreeg van het natuurgeweld te ljjden. Tientallen bo men, waarbij heel grote, werden ont worteld. Een ervan sloeg op het Thor- beckeplein met krakend geweld op een geparkeerde auto, die daardoor muurvast kwam te staan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De romantiek van een bruidsboeket kan snel ver bleken. Dat is gistermiddag weer eens gebleken in de kamer van de Advertentie Met 1 Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zer u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon* thee- teiltjes is ideaal! Snel. gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's (groet formaat) doos van 20 stuks PHILADELPHIA (A.P., Reuter) Een federaal hof van appèl heeft gisteravond op grond van de Taft-Hartley wet de 500.000 stakende staalarbeiders bevolen het werk te hervatten. Het hof heeft echter toegestaan, dat de staking nog zes dagen voortduurt om de vakbond gele genheid te geven in hoger beroep le gaan bij het federale opperste gerechtshof. De uitspraak van het hof van appèl betekent een overwinning voor presi dent Eisenhower. De vakbond heeft reeds bekend gemaakt in hoger beroep te zul len gaan bij het opperste gerechtshof. Dit zal dan waarschijnlijk maandag a.s. gebeuren, dus op de laatste dag van het verleende uitstel. Inmiddels heeft het front van de staal industrieën een nieuwe slag te incasseren gekregen. Gisteren heeft nl. een tweede staalconcern een contract met de Ameri kaanse bond van metaalarbeiders gete- i kend. Het betreft hier de Detroit Steel j Corporation, een van de industrieën die I onder een speciaal contract met de bond i werkten. De werknemers van dit bedrijf j hadden niet aan de staking deelgenomen j Zoals bekend heeft maandag Kaiser Steel reeds een arbeidsovereenkomst I gesloten, die tot 30 juni 1961 geldig is. Ongeveer 7.500 arbeiders van dit bedrijf j I zouden gisteren weer aan het werk j gaan. De Kaiser Steel Corporation is niet) van plan de prijzen van staal te ver- hogen, nu de maatschappij voor hogere j I lasten komt te staan door de ,,duur-| dere" c.a.o. Geruchten, als zouden andere staal- industrieën op dezelfde voorwaarden als I Kaiser en Detroit Steel tot een verge lijk willen komen met de vakbond, zijn in kringen van de staalindustrie tegen- j gesproken. het Britse Lagerhuis, dat deze dag zijn nieuwe zittingsperiode begon. Volgens Macmillan is de spanning zeker ver minderd. Wij willen niet dat ze weer groter wordt dat zou door een onge lukkige samenloop van omstandigheden kunnen gebeuren, zo goed als met op zet. Een terugkeer naar de koude oor log moet ten koste van alles worden voorkomen, zei de Britse eerste minis ter. Macmillan waarschuwde evenwel te gen de opvatting, dat op een topconfe rentie alle problemen tussen Oost en West kunnen worden opgelost. Een lan ge periode van onderhandelingen, een reeks ontmoetingen, is volgens hem de juiste en realistische aanpak van de problemen. „Ik ben er zeker van dat wij een overeenkomst tot stand zullen brengen, wij moeten dat. De aan de orde zijnde kwesties zijn te ernstig", zei Macmil lan. De Britse premier sprak in het La gerhuis, nadat het nieuwe zittingsjaar van het parlement in het Hogerhuis na mens koningin Elizabeth formeel was geopend. De troonrede werd voorgele zen door de Lord Chancellor, de voor zitter van het Hogerhuis. De vorstin kon ditmaal niet zelf de anders zo kleur rijke plechtigheid bijwonen, omdat zij in verwachting is. Hoewel in de troonrede werd aange kondigd, dat de Britse regering zal voortgaan met het ijveren voor een be tere verhouding tussen' Oost en West, werd met geen woord over een komen de topconferentie gerept. r/DMMXf/WA DE ED-LAURENS KING SIZE F I IT E R Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Ook te Rotterdam beeft de storm danig huisgehouden. De G.G. en G.D. had gisteren een drukke dag met hulpverlening aan omverge- waaide fietsers en bromfietsers maar persoonlijke ongevallen van ernstige aard deden zich daarbij gelukkig niet voor. De brandweer werd vele malen ge alarmeerd voor gesneuvelde televisie- antennes die gevaar voor de omgeving opleverden of voor afgewaaide boomtak ken die het verkeer belemmerden. Op Luchthaven-Rotterdam hield de ook in het middaguur nog vrij krachti ge storm de vliegtuigen aan de grond en slechts de landingen van twee En gelse chartertoestellen en van een toe stel van Morton Air veroorzaakte enige bedrijvigheid. Ook op Heliport was het stil want het helikopterverkeer tussen Rotterdam en Brussel vv was gestaakt. In de Waalhaven brak de tros van het daar opgelegde ss And os Lady dat dientengevolge op drift dreigde te gera ken. Met sleepboothulp kon dat ge vaar worden afgewend. Zo hevig konden de stormvlagen niet zijn of de Euromast wist hun te trot seren. Onwrikbaar, luidde de conclusie van de technici die deze gelegenheid aangrepen om controle-metingen te ver richten. Met inachtneming van de no dige veiligheidsmaatregelen heeft een der arbeiders ook nog even zijn neus boven het hoogste platform uitgestoken. Heel even maar, want honderd meter boven de grond scheen de .storm nog hevi- j ger te woeden. A Advertentië BONN (A.P.Met ingang van 1960 zal West-Duitsland de vrijmaking voor i de invoer van melkpoeder ongedaan ma ken en een jaarcontingent instellen van 8000 ton. gelijkelijk te verdelen onder de landen van de O.E.E.S. De maatregel is genomen, omdat Westduitse producenten hinder zouden I ondervinden van buitenlands product, J dat in de landen van uitvoer wordt I gesubsidieerd. president van de Amsterdamse rechtbank. Een fraai bruidsboeket van lila orchideeën was namelijk de oorzaak van een kort geding dat twee ge lijknamige bloemhandelaren, een uit Amsterdam en een uit Aalsmeer, hadden aangespannen. De Aalsmeerse bloemenhandelaar be tichtte zijn collega er van, dat die bij de levering van het boeket lelijk onder zijn duiven had geschoten. De Amsterdamse bloemenman zou het boeket volgens eiser op naam van de Aalsmeerder hebben geleverd. De Amsterdammer zou bovendien gebruik hebben gemaakt van een door eiser verspreide brochure. In dat reclame boekwerkje kwamen juist de bruids creaties van de man van Aalsmeer j voor. Die zou door dat ales een be stelling van 68 gulden zijn misgelopen Naast de civiele vordering had hij ook nog een strafklacht bij de politie in gediend. RAAR De ingewikkeldheid van het geval werd door beide advocaten uitvoerig ter tafel gebracht. Het juridische steek spel liep op een nog grotere reeks com plicaties uit. Meer en meer ging de zaak lijken op een verwarrende comedie van vergissingen. Dat noopte de president tot menige verzuchting. Volgens hem klopte er niets van de door eiser uitgebrachte dagvaarding. Hij noemde het door de Aalsmeerse bloemenkoopmnn in alle details uitgesponnen verhaal „heel raar". Meteen daarop boog de president I zich tot de tegenpleiter over met de al even pessimistische opmerking: „Ik vind uw verhaal ook geheel onwaar schijnlijk. Er zijn mij te veel toevallig heden in het spel". De advocaat van de Aalsmeerse bloe menhandelaar trachtte de president nog wel te bewegen de kroongetuige van de zaak (de bruid die via een kelner in het café waar het huwelijksdiner zou wor den gebruikt het boeket had besteld i als getuige te horen. LEIDT TOT NIETS Ik heb haar speciaal meegebracht. Ze staat op de gang, zo deelde pleiter mee. Hij was kennelijk onwetend van de om standigheid dat de bruid intussen dus gelukkig en wel getrouwd met een Ame rikaanse militair de hele zaak al in de kamer van de president had bijge woond. Zij werd dan ook niet naar voren geroepernri.Zo komen we er nooit uit", meende lfle advocaat daarop. Met een desolaat knikje antwoordde de president hem: „Daar ben ik ook bang voor". In de zoveelste repliek poogde de advocaat van de Amsterdammer nog maals enig licht op het omstreden bruidsboeket te laten vallen. Plotseling was er weer sprake van een felicitatie- dienst die ook nog een rol bij de be stelling zou hebben gespeeld. Aan welke handelaar was de bestel ling nu het eerst gedaan? Niemand kon het precies meer vertellen. Legt u de Minckeiers kreeg zijn standbeeld Minckeiers is de Maastrichtenaar, die in de Ze helft van de 18e eeuw het lichtgas uitvond. Daar profiteren de huisvrouwen vandaag nog-van. Petrus Regout legde in de le helft van de 19e eeuw (125 jaar geleden) de grond slag van de aardewerkindustrie. Daar zijn de huisvrouwen van vandaag hem nog dankbaar voor. Immers, meer dan 4000 mensen vervaardigen thans in de fabrieken van de N.V. Sphinx Céramique v/h Petrus Regout het beroemde Maastrichts aardewerk volgens de oude procédé's. Maastrichts aarde werk is sterk van kwaliteit, mo dern van vorm, aantrekkelijk van kleuren en decoratie. Kortom het is waardewerk, dat een standbeeld verdient. Let op deze merken, dan heeft U een goed product. en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX CERAMIQUE vil. PETRUS REGOUT MAASTRICHT Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is van plan een speciale commissie in te stel len die zich moet verdiepen in de mo gelijke verplaatsing van de rijksinstel lingen uit Den Haag naar andere plaat sen in Nederland. De vaste commissie van de rijks dienst voor het nationale plan heeft de regering daartoe geadviseerd. De vaste commissie werkt voorts aan een studie over de gewenste „uitstraling" van de randstad Holland. Een rapport over de toekomstige om vang van Lelystad is inmiddels gereed gekomen, zo deelt minister Van Aartsen in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Een nieuw ge luid heeft geklonken in de plaat selijke opschudding die te IJmui- den is verwekt door het en bloc aftreden van de uit drie leden be staande Weercommissie en haar twee plaatsvervangende leden. Deze commissie heeft geduren de twaalf jaar op verzoek van de werkgevers- en werknemersor ganisaties geadviseerd, of het voor de vissersschepen verant woord was bij niet al te best weer uit te varen. De heer Termijtelen, waarnemend hoofddirecteur van het K.N.M.I., heeft namelijk meegedeeld: Degene, die door het Amsterdamse gerechtshof als getuige- deskundige gedagvaard is geweest, was niet de woordvoerder van het K.N.M.I. en derhalve ook niet aangewezen om de des betreffende verklaringen af te leggen. Hij sprak dus voor zichzelf, NIET UITGEVAREN Zoals bekend, was de aanleiding tot deze ontwikkeling, dat op 5 februari 1958 twaalf bemanningsleden van de treiler Haarlem wegens de slechte weersver wachtingen niet wensten uit te varen, hoewel de commissie oordeelde, dat het „vaarbaar" weer was. De opvarenden werden gerechtelijk vervolgd: door de Haarlemse rechtbank veroordeeld, door het Amsterdamse hof vrijgesproken. De deskundige van het K.N.M.I. was de heer Den Tonkelaar, bij televisiekijkers bekend om zijn toelichtingen op het weer bericht. Hij heelt in zijn verklaringen laten uitkomen de weerkundige kennis van de Weercommissie in twijfel te trek ken. Tot die commissie behoorden: 1 Voorzitter: E. J. Visser, commissaris van het Loodswezen, vijftien jaar als stuurman gevaren, lid van de examen commissie voor loodsen. O P. J. Verwayen, sinds dertig jaar directeur van de gemeentelijke Vïs- serijschool, diploma eerste stuurman grote handelsvaart, jarenlang gevaren op grote zeilschepen. 3 J. B. Dijkhuizen, expert bij de Scheepvaartinspectie, twintig jaar gevaren, onder andere als gezagvoerder ter koopvaardij. 4 I. Kuiper, havenmeester van het Rijksvissershavenbedrijf, vijftien jaar als stuurman gevaren. 5 J. Stam, ieraar gemeentelijke Visse- rijschool, enkele tientallen jaren ge varen ook als schipper ter visserij. De heer W. G. Meyboom, secretaris van de Vereniging van reders van vissers vaartuigen te IJmuiden zei: Er zijn geen betere deskundigen, die wij hier kunnen vinden. De heer Verwaven vertelde ons: Ik verwijt het K.N.M.I. niets, maar men moet niet doen alsof men er alles weet. Een paar jaar geleden voorspelde men een matige koelte, maar er kwam een zware storm, waarin boven de Wadden een paar kotters zijn gebleven. TER PLAATSE ONBEKEND De heer Visser meende: De ge luige-deskundige voor het Hof is mis schien een heel goede meteoroloog, maar ter plaatse is hij onbekend en van de uit te varen schepen weet hij hele maal niets. I De heer Verwayen voegde daaraan toe: Dat is het juist. Het gevaar zit onder de kust, waar de grondzeeën lopen. En de heer Visser weer: Het gaat erom, of een schip op een bepaald mo ment kan uitvaren en niet of het over twee dagen storm zal ontmoeten. Nogmaals de heer Verwayen: Op die bewuste dag zijn vijf koopvaardij schepen vertrokken en dertien binnen gekomen, terwijl bovendien een logger en twee kotters uitgevaren zijn. Afgezien van de door hen als kleine rend gevoelde woorden van de heer Den Tonkelaar, voelen de leden van de weercommissie zich miskend: De commissie, waarvan de adviezen voor beide partijen bindend verklaard zijn in de c.a.o., is ingesteld om de mensen te beschermen. Zij hebben het nu zelf kapot gemaakt. GEEN REACTIE Op het ogenblik zeggen de leden van de weercommissie onder geen voor waarde op hun besluit terug te zullen komen. De heer Visser: Wij hebben vorige week vrijdag ons aftreden schrif telijk meegedeeld aan de werkgevers- en werknemersorganisaties. NadiPn hebben wij geen enkele reactie gekre gen. Die houding geeft het gevoel, dat men er erg gelukkig mee is, hoewel wij op hun verzoek er twaalf jaar geleden mee begonnen zijn. De heer Meyboom van de reders- vereniging zei evenwel: Wij hebben geen kritiek op de commissie en wij betreuren dan ook het besluit van haar leden. Resteert, dat nog hangende is een ge rechtelijke zaak, waarin de ontslagen vissers van de treiler Haarlem schade vergoeding verlangen. ANTWERPEN. De negende confe rentie van de Nederlandse letteren, die in Antwerpen is gehouden, heeft voor een groot deel in het teken van de vertaling gestaan. Nog steeds is de Ne derlandse literatuur in het buitenland onbekend en met voldoening werd dan ook vernomen, dat er samenwerking tussen België en Nederland in dit op zicht wordt voorbereid. Men achtte het zeer wenselijk, dat het buitenland op verantwoorde wijze kan kennis nemen van de klassieke Neder landse literatuur en de afdeling letteren drong in een resolutie aan op de sa menstelling van een representatieve lijst werken. Het werd als een belemmering voor de waardering van de Nederlandse lite ratuur in het buitenland beschouwd, dat onze literatuur- en cultuurgeschiedenis aan zo weinig buitenlandse universitei ten wordt gedoceerd. Men had de in druk, dat ook door de ambassades meer voor de verbreiding van onze letteren in het buitenland kan worden gedaan dan tot nu toe gebeurt. De afdeling uitgeverij-boekhandel was van oordeel, dat de verschijning van vertalingen van Nederlands letterkundig werk in belangrijke mate bevorderd zou worden door een nauwere samen werking van beide landen. Gedacht wordt o.a. aan een stand op de jaarlijk se boekenbeurs in Frankfort. De afdeling toneel drong erop aan, dat Nederlandse stukken in vertaling on der de aandacht van buitenlandse agent schappen moeten worden gebracht, het geen door de culturele attaché's dient te geschieden. VOOR de radiocursus Frans voor ge vorderden, waarmee de K.R.O.- radio zaterdagmiddag start in samen werking met de Franse Mission Univer sitaire, hebben zich 4500 deelnemers gemeld. Deze opkomst is veel groter dan de K.R.O, en het Franse gezantschap in Den Haag hadden verwacht. Een dag uit het leven van de Paus, heet een filmreportage die donderdag 5 november door de K.R.O.-televisie wordt uitgezonden. Advertentie bent U, als vocht en tocht Uw vijanden ztin Uw gevoelige spieren en gewrichten waar schuwen U bij elke wisseling in tempera tuur en weersgesteldheid. TüdelUke lichte Pijnen laaien vaak in alle hevigheid op en bederven Uw levensvreugde. Wrijf Uw reu matiek en Uw lendenpijn weg. maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan men al drie geslachten lang zegt: ,,Geen goud zo goed." DEN HAAG. Een trap hoger dan de nylonstandwerker klinken Toon Her mans filmliedjes uit Moutarde van Son- aansee uit de grammofoonplatenbalie van een warenhuis. Boven de drommen nieuwsgierigen hangt een duidelijk bord: vandaag vanaf drie uur is Toon Hermans hier persoonlijk aanwezig. El ke door u gekochte grammofoonplaat zal hij hier van zijn handtekening voor zien. Drie uur, kwart over drie... geen Her mans, wel zijn liedjes. „Allemaal nep", zegt een bejaard Nederlander rmet gei tenharen sokken en hij trekt het alpien- tje nog schever. Dan een stem: Dames en heren de heer Hermans is vertraagd wat betreft de tijd en zal met een kwartier hier zijn. ,,Nep", steekt zijn elleboog in de massa van tussen de zestien en zestig Eindelijk minderjarige handjes de autogrammen weg. De grammofoonmuziek, die juist speelt dat we het allemaal wat kalmer aan moeten doen, wordt onderbroken door een stem, die animeert om de ,.el- pies" (l.p.'s) toch te kopen, die alle liedjes uit de film bevat. Maar hoe een plaat te kopefi aan de zelfde balie, waar honderder het hoofd op stelten trachten te zetten? Toon Hermans als Monsieur Moutarde op de plaat. Dat zijn z'n liedjes, zijn gedichtjes, zijn overpeinzingen. Lang niet alle even goed. want het zijn dik wijls huis- en tuinwaarheden met een behoorlijke dosis sentiment. Zo iets doet het op het podium wel. maar in de huiskamer gelooft men er moeilijk in. Dat geldt vooral voor de gedichtjes en overpeinzingen. Met de liedjes is het anders gesteld. Ach, meneer pastoor is van een charmante vrijmoedigheid. Ooo wat een dag vandaag is doortrok ken van de kolderse geest, die de One- man-show kenmerkte. Dan zijn er nog Eiland in de zon, het (in de film door het beeld) dwaze lied van de wandelclub, Vergeet niet te dromen. Als de mensen slapen en Ik hou (His Master's voice HDLP 1012). Tezamen aardig cabaretwerk maar niet Achter de balie torent een grote man van de ordedienst, die zichtbaar aan zijn volkstuintje staat te denken. Om °P c'e hoogte van de One-man-show. half vier grijpt hij in. Toon komt aan. i Bij de n.v. Anagon te Heemstede is Zijn kraaienpootjes rond de ogen in vol j een boekje verschenen met de muziek, bedrijf... J liedjes en gedichtjes, verlucht met fo- Als hij eindelijk zit, gritsen talloze to's uit de film. stukken maar over, besloot de president tenslotte. Ik zal de zaak bekijken. MIJN JAS Advocaten, bloemenhandelaren en de niet gehoorde kroongetuige met haar familie liepen vervolgens in hun eigen 1 meningen verward naar buiten. Bij de kapstok in de kamer van de gerech telijke bodes kreeg het spel van de vergissingen nog een onverwachte cli max: „Wie heeft mijn jas meegeno men?" riep de Amsterdamse bloemen handelaar plotseling uit. De bloemen man uit Aalsmeer begon te blozen. Hij had de regenjas van zijn tegenpartij aangetrokken. Het was allemaal ook zo ingewikkeld. Advertentie denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29,75 en 37.50

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7