ADENAUER KIEST PARTIJ Rusland: f overleg zo snel mogelij fc Koningin bezocht toneelrepetitie KONINGIN PROEFDE IN MAASSTAD SFEER VAN WEDEROPBOUW Bonn stijft de Gaulle in vertragingsactie Imposant stuk werk voltooid DRONKEN STRIJD IN ZUIDLAREN De Bilt: Wind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kritiek geprezen ,.Nog hoop* Ook in Amerika Op toneel Explicatie MOSKOU ONDER DE SNEEUW In broodoorlog blijft kanaal demarcatielijn In gebruik Polio-patiënten Dienst ging door Nederland-Noorwegen niet op televisie Verhoging van premie ziekenfonds tot 5 pet. Comité opgericht Artsen willen eigen stem in E.E.G. Loonsverhoging en uitkering ineens WEERCOMMISSIE IJMUÏDEN TREEDT AF Rusland stelt afdamming van Beringstraat aan de orde Nobelprijs naar twee Amerikanen V Jk Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. G. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4394 Maandag 26 oktober 1959 De Gaulle Adenauer gestegen en zo is het ook met de onge rustheid over de eenheid van het Wes ten. In Londen en Washington blijft de mening overheersen dat het zaak is, nog dit jaar tot een vergelijk met Moskou te komen. Maar aan de andere kant wil men de Gaulle niet voor het j hoofd stoten en evenmin Adenauer, wiens medewerking noodzakelijk is I voor een oplossing van de Berlijnse kwestie, daar het in de eerste plaats Duitsland zal zijn dat, onverschillig hoe de oplossing zal uitvallen, offers zal moeten brengen. Van onze correspondent LONDEN Generaal de Gaulle, die, dwars tegen de op vattingen van Kroesjtsjef, Eisen hower en Macmillan in, blijft vol houden dat een topconferentie j pas volgend voorjaar gehouden dient te worden, heeft tot bond genoot Adenauer gekregen, die gisteren in Baden-Baden ver klaarde: ,,Ik ben voorstander van een topconferentie, maar niet in december en ook niet in juni. Tussen die twee uitersten in." In het voorjaar dus. Dit bericht werd gevolgd door de mededeling van de Franse premier Debré, dat Adenauer over enkele weken een bezoek van enige dagen aan de Gaulle zal brengen. Het is zeker, dat het Kremlin over het tijdstip van een topconferentie minder soepel zal zijn dan Eisenhower en Macmillan, die zich, zij het aarze- j lend, schijnen te hebben neergelegd bij het standpunt van de Gaulle. In Moskou is voor de derde maal binnen een week een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat een topcon ferentie zo spoedig mogelijk dient te worden gehouden en dat de Sowj et- unie op elk ogenblik bereid zal wor den gevonden om aan die conferentie deel te nemen. In deze verklaring wordt vastge steld dat Eisenhower en Macmillan er kennelijk voorstanders van zijn, nog dit jaar een conferentie op het hoogste niveau te beleggen, terwijl Frankrijk blijkbaar een ander, stand punt huldigt. Met kennelijk genoegen constateert de Russische regering „dat de houding van Frankrijk kritiek heeft ontmoet in de Westelijke pers". Moskou geeft Frankrijk toe, dat het wenselijk is, dat er enig overleg voor- j af gaat aan de topconferentie, maar hel is ook van oordeel dat er niette min spoed moet worden betracht. De onzekerheid in het Westen over het tijdstip waarop een topconferentie nu dient te worden gehouden, is door deze jongste ontwikkelingen verder De Britse regering blijft hopen, dat het standpunt van de Gaulle nog zal veranderen, al begrijpt men in White hall heel goed, dat die kans kleiner is geworden, nu de Franse president zeker is van Adenauers steun. Eigen lijk heeft de Britse regering haar hoop gevestigd op een spoedig, bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs. De Rus zou dan persoonlijk de Gaulle ervan kunnen overtuigen dat hij nog dit j jaar zal moeten aanzitten aan de con- ferentietafel. Maar het is volstrekt niet zeker, wanneer Kroesjtsjef naar Parijs zal gaan. Er wordt in dit verband ook al ge sproken over een bezoek in januari 1960. In Washington deelt president Ei senhower de hoop van Macmillan, dat de Gaulle nog tot andere gedachten kan worden gebracht. Dat zou op twee i manieren kunnen geschieden: 1) door president Eisenhower per-j soonlijk, dus op een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Westelijke mogendheden; 2) door Kroesjtsjef, wanneer die erop j aan zou dringen, binnenkort reeds een bezooek aan Parijs te brengen. Van onze kunst redactie ROTTERDAM. Met een „Het was enig" sprak Koningin Juliana zaterdagmor gen op het podium van de Rotterdamse Schouwburg tussen half afgemaakte cou lissen en rekwisieten haar bewondering uit voor regisseur Ton Lutz en de spelers van Rotterdams Toneel. Zojuist had zij een half uur lang geboeid de toneelrepetitie ge volgd en daarna was zij het toneel opge gaan, waar zij heel on gedwongen met regis seur en spelers sprak over het werk en de belevenissen van de acteurs vóór en tijdens hun opvoeringen in do eigen Schouwburg en in de provincie. Pim Dikkers (geheel links) legt uit, hoe het voor de acteurs niet zo moeilijk is hun rollen uit het hoofd te leren en het publiek hele maal niet bang behoeft te zijn, dat zij per on geluk op het toneel hun tekst uit de ver schillende stukken waarin zij spelen door elkaar halen. Enny Meunier en Ton Lutz luisteren naar het humoristische verhaal van hun col lega, en gastspeler Donald Jones Ie bekende bewegelijke Dinky Jones van de televisie wil van zijn hoekje uit ook niets missen. Geen wonder, want hij is in de wolken om zijn eerste optreden bij het grote toneel en vooral om het compli ment, dat hij zojuist van de Koningin kreeg over zijn spel en over zijn goede uitspraak van het Nederlands, dat hij in zo korte tijd had aangeleerd. MOSKOU (API Voor het eerst heeft het dit seizoen in Meskou flink gesneeuwd. Er viel meteen een zeer dik pak en de Moskovieten konden zich niet herinneren dat het ooit te voren 7.0 hard in oktober had ge sneeuwd. HAARLEM De Haarlemse brood oorlog blijft zich afspelen tussen Hille- gom en het Noordzeekanaal: alleen de daar tussenin ventende broodbakkers overwegen hun broodprijs vandaag nog verder te verlagen. Advertentie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Met een bezoek aan het reeds gedeeltelijk in gebruik zijnde ziekenhuis Dijkzigt, met het bijwonen van een toneelrepetitie in de pas gerestaureerde schouwburg en met het deelnemen aan een bouwers- bijeenkomst in het uit zijn as herrezen transept var. de Groote- of Sint Laurenskerk heeft koningin Juliana zaterdag andermaal blijk gegeven van haar warme belangstelling voor de wederopbouw van het door oorlogsge weld geteisterde Rotterdam. De Rotterdammers toonden zich er kentelijk voor deze koninklijke belang stelling: overal wapperden de vlaggen en langs de routes die de hofauto's volgden trotseerden zeer velen het gure herfst weer om onze landsvrouwe te kunnen toejuichen. Twee rijen verpleegsters in smetteloos witte boezelaars brachten een hartelijke ovatie toen de Koningin 's morgens om half elf bij het ziekenhuis Dijkzigt kwam voorrijden. Aan de jongste verpleegster van Dijk zigt, Wilhelmina Straasheim, viel de eer te beurt de Koningin bloemen te mogen aanbieden. FIFTY FIFTY 4e moderne Amerikaan «M die u van twee kan.en, Iaat genieten: van de prijs en Tan de kwaliteit 20 U stuk» Na een kopje koffie liet de Koningin zich in de foyer bij een maquette van Dijkzigt door ir. Tillema en dr. Blank- sma uitvoerig inlichten over de bouw en de indeling van het nieuwe ziekenhuis dat medio 1961 geheel in gebruik zal zijn. Eén vleugel is reeds in gebruik, een andere gedeeltelijk en het gebouw waar in het pathologisch-anatomisch instituut zal worden gevestigd is nog in aanbouw Het zogenaamde beddenhuis dat ruimte biedt aan 900 patiënten, moet alleen nog worden ingericht. Ziekenhuis Dijkzigt vergde een bouwsom van 72 miljoen gulden. Het zal 25 verpleegafdelingen omvatten met tal van gecentraliseerde diensten. Dit en nog veel meer vertelde dr. Blanksma aan de Koningin die met vele vragen blijk gaf van haar grote belang stelling. Op haar rondwandeling door het in gebruik genomen gedeelten bezocht zij de afdeling hydro-therapie waar juist enkele jonge en volwassen polio-patiënten een onder watermassage kregen Geruime tijd was zij op de afdeling arbeidstherapie waar patiënten met aller lei apparaten en toestellen aan het oefe nen waren Ook de huisvlijtafdeling ge noot haar belangstelling en veel aandacht besteedde de Koningin aan de keuken waar herstellende huismoeders weer de nodige handvaardigheid kunnen opdoen. Nadat zij op de tiende verdieping een in aanbouw zijnde verpleegeenheid had bezocht voerde men de koninklijke be zoekster naar het opleidingscentrum waav aspirant-ieerling-verpleegsters druk in de weer waren met cle liefderijke verzorging van baby-poppen. ..Net écht", luidde het commentaar van de Koningin. Tijdens het Koninklijk bezoek ging de dienst in dit gedeelte van Dijkzigt ge woon door De patièriten, die in de wach! Kamers op bun beurt zaten te wachten, kregen Koningin Juliana daardoor van heel dichtbij te zien. Sommigen hunner vroeg de Koningin met een paar vrien delijke woorden naar de aard van hun kwaal of ziekte. ROTTERDAM. Op 19 mei 1952 legde koningin Juliana in de ruïne van de Groote of Sint Laurenskerk de eerste steen voor de herbouw en restauratie van dit oudste monument in het verscheurde hart van Rotter dam. Na zeven en een half jaar am bachtelijk werk is thans het transept voltooid en met tijdelijke voorzienin gen geschikt gemaakt voor het houden van kerkdiensten. Ter afsluiting van dit werk werd za terdagmiddag in het transept een bijeen komst gehouden van allen die met hoofd en hand tot de voltooiing van dit im posante stuk werk hebben bijgedragen. De aanwezigheid van koningin Juliana verleende een bijzondere glans aan deze bijeenkomst. Fier wapperde het rood, wit en blauw van de al bijna geheel gerestaureerde Sint Laurenstoren toen tegen half drie de Koningin bij ö'e kerkdeuren werd ver welkomd. Nelleke Smits bood bloemen aan. Fraai orgel De organist George Stam begeleidde de samenzang op het nieuwe Deense transeptorgel welks bijzondere kwalitei ten l-ater nog meer tot uiting kwamen toen hij een Toccata en Fuga van Bach voordroeg. Dr. Eyknnan. voorzitter van het colle ge van gecommitteerden tot de zaken van de Hervormde gemeente Rotterdam- centrum, memoreerde de geschiedenis van de wederopbouw, die dank zij veler giften mogelijk was. Voorts eerde hij de nagedachtenis van de opbouwpredikant ds. A. den Hertog, van de architect ir. A. van der Steur, van de voorzitter van <ie bouwcommissie, de heer J. G. L. Ro der en van ds. A. R. Rutgers, de predi kant van de Grote Kerk die in 1942 te Dachau overleed en wiens bronzen por tret overgebracht uit de Prinsekerk thans De voetbalwedstrijd NederlandNoor wegen (4 november in het Stadion Feijen- oord te Rotterdam) wordt niet door de N.T.S. uitgezonden. De televisiekijkers blijven van deze wedstrijd verstoken en zullen hun toevlucht moeten nemen tot de radio, waar Aad van Emmenes 's avonds een verslag verzorgt. De tweede helft van de wedstrijd EngelandZweden wordt woensdag middag van 16.20—17.20 wel door de N.T.S. gerelayeerd. De reporter bij deze televisieuitzending: Aad van Leeuwen. AMSTERDAM De ziekenfondsraad zal de minister van sociale zaken en volksgezondheid adviseren de zieken fondspremie voor de verplicht verzeker den met ingang van 1 januari te ver hogen van 4,5 tot 5 procent. Tot de overwegingen die hiertoe heb ben geieid behoren onder meer de stij gende kosten van de geneeskundige ver zorging, de verhoging van de honoraria van de medewerkers en de noodzakelijke aanvulling van het slinkende vereve ningsfonds. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Vertegenwoordi gers van de nationale artsenorgani saties in de zes landen van de Euro- markt hebben na een tweedaagse conferentie te Amsterdam besloten tot oprichting van een permanent co mité van artsen in de E.E.G. In het licht van een bepaling in het ver drag van Rome waaruit de doelstel ling van een vrije internationale uit wisseling en gelijkstelling voor de beoefenaars van vrije beroepen blijkt, zal het comité een aantal vraagstukken bestuderen en trach ten de stem van de artsenwereld in de zes landen op verantwoorde wij ze te laten gelden bij de verant woordelijke organen van de E.E.G. Met name zullen worden bestudeerd de voorwaarden van uitoefening van het medische beroep in de onderscheidene landen, de stelsels van sociale zeker heid op medisch gebied en in het bij zonder van de verzekering tegen ziekte- Kosten, de wijze waarop de harmonisa ties in het vat moeten worden gegoten en de wijze waarop de vrije uitwisse ling van medische diensten en artsen in de E.E.G. zal moeten worden verwezen lijkt. Een van de belangrijkste verlangens van de artsen is het zover te brengen dat geen maatregelen in Europees ver band op het gebied van de sociale ze kerheid op medisch gebied, de erken ning van diploma's en de bevoegdheid van vestiging zullen worden getroffen, zonder dat zijzelf geraadpleegd zijn. De artsen ter conferentie waren het er voorts over eens dat de stichting van een Europese medische hogeschool noodzakelijk is. De zes landen tellen te zamen ruim 200.000 artsen. Bij P. de Gruvter en Zn. DEN BOSCH Behoudens goedkeu ring van het College van rijksbemidde laars zal bij P. de Gruyter en Zoon met ingang van 1 november een loons verhoging worden gegeven van vijf pro cent. Verder zullen alle werknemers die op 15 oktober tenminste een half jaar onafgebroken in het bedFijf werkten, een uitkering ineens ontvangen ter grootte van anderhalf procent van het huidige jaarloon. De gewijzigde c.a.o. zal van kracht blijven tot 1 jan. 1961. Eigen nieuwsdienst IJMUTDEN. Als reactie op de vrij spraak, die het Amsterdamse Hof heeft gedaan in de kwestie van de opvaren den van de IJmuidense treiler Haarlem hebben alle leden en plaatsvervangende leden van de IJmuidense weercommis- sie hun ontslag ingediend. Zij vinden, dat deze vrijspraak hun gezag heeft onder mijnd en dat de vissers in het vervolg maar met het KNMI in zee moeten gaan. De bemanning' van de Haarlem wei gerde vorig jaar 5 februari uit te varen ondanks het advies van de weer commis sie, die windkracht 6 constateerde en vond dat er geen sprake was van enig gevaar. Het hof stelde hen in het gelijk. een plaats heeft gekregen tegen de oos telijke wand van het transept. Burgemeester mr. G. E. van Walsum sprak er zijn vreugde over uit dat het kerkbestuur zich bereid heeft verklaard de gerestaureerde kerk ook beschikbaar te stellen voor belangrijke evenementen in het plaatselijke leven. Zou het ooit tot een stichting van een Rotterdamse uni versiteit komen dan is er voor de inau guratie daarvan geen waardiger plaats denkbaar dan dit kerkgebouw. Laurens-dukaat Nadat a'e praeses van de centrale ker- keraad, ds. J. C. J. Dijkstra, een slot woord had gesproken plaatste koningin Juliana haar handtekening in het Gou den Boek. Bij het verlaten van de i'ranseptkerk bood de dertienjarige Enneke van Has selt, dochtertje van de tweede secretaris van het college van gecommitteerden, de Koningin het eerste exemplaar van de gouden Laurens-dukaat aan. Na deze samenkomst was er een ont vangst ten st'adhuize waar mr. Ph. A. J. Mees het tweede exemplaar aan me vrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel ten geschenke gaf. De gouden Laurens-dukaat. geslagen ter gelegenheid van de wederopbouw van het dwarsschip van de Groote- of Sint Laurenskerk. is bij het Kerkekantoor en oij tal van Rotterdamse bankinstellingen verkrijgbaar. De netto-opbrengst komt aan het bouwfonds van de kerk ten goede. Zondagmorgen is het gerestaureerde gedeelte van de Groote of Sint Laurens kerk op plechtige wijze kerkelijk in ge- oruik genomen. Dr. H. J. Eykman droeg de transept- kerk over aan de gemeente, namens wel- Behoedzaam balancerend mei hel hopje bekijkt de Koningin de maquette van hel Dijkzigt ziekenhuis van heel dichtbij. ke ds. J. C. J. Dijkstra, praeses van de centrale kerkeraad; deze aanvaardde. De transeptkerk is voor belangstellen den dagelijks i'e bezichtigen. MOSKOU (Reuter) Naar eerst nu bekend is gemaakt heeft de Rus sische premier Kroesjtsjef een vakan tie van enkele dagen doorgebracht in Roemenië. Ook heeft hij er besprekin gen gevoerd met de Roemeense com munistische leiders. Welke plaatsen hij heeft bezocht is niet bekend gemaakt. Gisteren is kroesjtsjef in Moskou teruggekeerd. De heer P. C. Elfferich, wethouder van openbare werken in Delft, heeft zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer aanvaard. ZUIDLAREN. Een gezellige borrelavond in Zuidlaren liep zater dagavond uit op een ruzie waar de stukken van af vlogen. De strijd werd beslecht door de 55-jarige A. W.. die zijn 48-jarige vriend D.R. met een paar forse neppen van een schop buiten ge vecht stelde. R. ligt nu zwaar ge- vond in een ziekenhuis in Gronin- ;en en W. zit in arrest in Zuidla- 'en. De vrienden waren samen met et bejaarde echtpaar R. naar een afé in Zuidlaren geweest. Na het luitingsuur nodigde het echtpaar .e vrienden uit om nog even een orreltje na te nemen. In het huisje van het echtpaar ntstond in de korst mogelijke tijd ruzie. Op een gegeven ogenblik had R. dé echtelieden tegen de grond geslagen en probeerde hij hen te vurgen. Zijn vriend W. vond toen te tijd gekomen om de schop die LONDEN.Opnieuw is in de Sowjet- ume het oude plan voor afdamming steld Benngstraat aan de orde «e* De laatste keer dat 'het plan werd ge noemd door de Russen was de koude oorlog op een hoogtepunt. Toen heette net dat door een afdamming van de Beringstraat de zeespiegel zo zou stij- 'aaggelegen kustgebieden in West-Europa onder water kwamen te liggen. Nu de politieke spanningen wat min der groot zijn wordt meer aandacht be steed aan de voordelen van zo'n afdam ming. Pjotr Borissof schrijft erover in de Literatoernaja Gazeta dat door de afdamming veranderingen in de zeestro mingen zullen komen. Het warme wa- te„rmVan dej golfstroom zal dan terecht komen in de Noordelijke IJszee. Daar door zouden Siberië, Alaska, en het uiterste noorden van Canada een war mer klimaat krijgen. „JRf vorige keer viel meer de nadruk SLm s?I^elten Yan het «s in het uoord- ?d en de daardoor optredende sterke stijging: van de zeespiegel. Volgens Borissof zou de afdamming ze- znnrtïn "2;i°,®n ,roebel moeten kosten en zouden die kosten gezamenlijk door de Sowjetunie. de Verenigde Staten en ai*- aeie landen moeten worden gedragen. h'J. moeilijkheden verwachtende maar vast had meegenomen te ge bruiken. R. staat er voor bekend dat hij, als hij heeft gedronken, agressief wordt. Zo heeft hij acht jaar gele den in Kielwindeweer een vriuw gewurgd. ROME (A.P.) Volgens het Italiaan-; se blad II Messagero zou de Nobelprijs! voor de natuurkunde 1959 worden toege kend aan twee Amerikaanse geleerden, dr. Emilio Segre en dr. Owen Cham-, berlain. Zij zijn beiden verbonden aan de universiteit van Caiifornië. Het blad berichtte verder dat de No belprijs voor de chemie 1959 zou worden; toegekend aan de Tsjech Haroslav Hey-i 'rovsky. i Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselend be wolkt met plaat selijk enkele bui en. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. Dezelfde temperaturen als zondag of iets lagere, MIESJE: Wat een wind. 27 OKTOBER: zon op 7.24 zon onder 17.23; maan op 1.32 maa£ onder 15.22. m n

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1