De laatste wedstrijd in onze puzzelcompetitie om Televisietoestel Nu gaat het erom wie de hoofdprijs zal krijgen! De koplop ADDIE EN MARCO GAAN MET PRIJS STRIJKEN i blauw.., of#groen? Kleine veranderingen in kopgroep Belangrijk DE LAATSTE PUZZELOPGAVE Psalmverzuiling bedreigt eenheid van de kerkzang De oplossing Er kan nog heel veel gebeuren Pienter meisje Goese operettevereniging repeteerde kinderopera Jaarvergadering „Zevibel" Voorwaarden Meer nieuwe proeven kunnen verstarring wellicht doorbreken Zaterdag 24 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Om maar met de deur in huis te vallen: de zesde wedstrijd in onze puzzelcompetitie bracht enkele kleine veranderingen in de kopgroep. De heren Moorman en Verhorst, die tot heden gelijk lagen, gaan nu individueel naar de laatste spurt. De heer Moorman te Wemeldinge staat thans op 320 punten, onmiddellijk gevolgd door de heer Verhorst te Kortgene met 315 punten en de heer A. S. Hartwig te Driewegen met 295 punten. Ook in de verdere groepsindeling ontstonden kleine veranderingen. Hiervoor mogen wij verwijzen naar de opgave van de koplopers voorkomende op deze puzzelpagina. Reken maar dat de laatste puzzel met bijzondere zorg zal worden opgelost. Wordt de uiteindelijke winnaar gevonden onder de drie koplopers of zul len zij, die nu nog in een lagere positie liggen, een onweerstaanbare sprint nemen en toch nog als eerste uit de bus komen? Misschien zal iemand, die op het ogenblik niet tot de kanshebbers wordt gerekend zich op het aller laatste ogenblik toch nog aan de kop plaatsen. Die mogelijkheid is beslist niet uitgesloten, want indien U al even een blik hebt geworpen op de vraagstukken, welke wij U vandaag ter oplossing voorleggen, dan zult TJ moeten toegeven, dat heel veel kan gebeuren. dichterlijke ontboezeming, die we de lezers niet willen onthouden. Nog een week dan weten wij het. Uiteraard hebben rasechte Zeeuwen nu misschien een streepje voor, want alle opgaven in de laatste puzzelwedstrijd hebben alles met het Zeeuwse land te maken. De puzzelredactie van het Zeeuwseh Dagblad kan alleen maar zeg gen: Zoek en speur nauwkeurig naar de oplossing van de laatste zes opgaven. Na deze zevende wedstrijd is het einde gekomen van een spannende puzzelcom petitie, die week in week uit onze lezers in bijzondere mate heeft geboeid. Zozeer zelfs is deze competitie in de smaak gevallen, dat men ons nu reeds van alle kanten om herhaling heeft ver zocht. Of dat gebeuren zal, kunnen wij op het ogenblik natuurlijk nog niet zeggen. De directie van het Zeeuwseh Dagblad laat onze puzzelredactie voor lopig met rust. Hoe eenvoudig de wedstrijd van vorige week op het eerste gezicht ook leek er zijn toch knap veel fouten ge maakt. Deze fouten werden niet door enkelen gemaakt, maar door velen. Slechts enkelen haalden de zestig punten. De uitslag was: X. april; 2. maart; 3. december; 4. mei; 5. november; 6. maart; 7. februari; 8. augustus; 9. oktober, 10. juni; 11. oktober; 12. mei. De weekprijzen zijn gewonnen door: eerste prijs (ƒ50): G. Meulbroek, Oosc- liavendijk 12, Hansweert; tweede prijs (f 25): N. Joziasse, Vlissingsestraat 38, Koudekerke; derde prijs (ƒ10): H. H. Uijl, Oude Kou'dekerkseweg 69, Mid delburg; vierde prijs 10)Maatje Slabbekoorn, Vierwegen 1, Kapelle; vijfde prijs (ƒ5): mej. M. A. Verburg, Magdalenastraat 3, Goes. Onze puzzeldeelnemer Verbeek moest vorige week enkele treedjes naar be neden op de puzzelladder. Naar aan leiding daarvan voegde hij bij zijn puzzeloplossing van deze week een Puzzelsport Slaap te kort Krant en boek Veel gezoek. Geïnjormeer Hersenzeer Kijktoestel Kippenvel. Tweede prijs Paradijs. Zestig punt Reuze stunt. Naam in krant Goede stand. Feest in zicht Snert bericht. Okapi Ironie Negatief Puntendief. Struis uit ei Heus niet blij. Kangeroe Doet deur toe. Weekendwee W.A.V. Kaart gekocht Maand gezocht. Opgelost Weer gepost. Kans voorbij Maar toch blij. Tot winnaar in spé Vast felecité. W. A. VERBEEK le. Uw inzending moet uiterlijk woensdagmiddag a.s. 12 uur in ons bezit zijn. 2. Oplossingen uitsluitend per briefkaart, die ook aan ons kantoor, Lange Vorst- straat 90, kan worden be zorgd. 3e. Vermeldt uw adres en uw naam (ook de voorlet ters) goed op de kaart. Houdt u zich aan de om schrijving, die u bij vorige inzendingen gebruikte. On dertekende u bijv. met J. J. Lezer, schrijf deze keer dan niet dhr. Lezer, want daar mede wordt de kans op ver gissingen (in uw nadeel) sterk vergroot. 4e. Bent u inmiddels ver huisd, vermeldt dan niet al leen uw nieuw adres maar ook het oude. 320 punten; E. Moorman, Wemeldinge. 315 punten: D. Verhorst, Kortgene. 295 punten: A. S. Hartwig, Driewegen. 290 punten: G. Meulbroek, Hansweert; F. de Schipper, Wemel dinge; Mevr. C. Verbrugge-de Schipper, Wemeldinge. 285 punten: P. van Elven, Wissenkerke; P. A. Goud-Joziasse, Le- wedorp; J. C. Kouwer, Kamperland; W. A. Verbeek, Kruiningen; A. Versteeg, Goes. 275 punten: J. Lalkens, Driewegen. 270 punten: A. S. Harfwig, Driewegen; H. Rietman, Souburg; J. M. W. Schipper, Kloetinge; H. H. Uijl, Middelburg. 265 punten: J. de Kraker, Middelburg; I. J. Drever, Schore. 260 punten: mevr. W. Bassie, Souburg; mevr. wed. H. Bassie, Souburg; H. L. Brasser, Serooskerke; G. M. Broekstra, Goes. HANSWEERT. De heer Meulbroek lag op bed. Ja, 's mor gens om elf uur. Maar het is hem niet kwalijk te nemen want hij had nachtdienst. En als je bij de douane werkt kun je zo nu en dan op een nachtdienstje reke nen. Maar toen hij hoorde dat ik vijftig gulden kwam brengen werd Klaas Vaak zonder pardon het raam uitgeschopt. De heer Meulbroek kwam met spoed de> trap af. Een paar knoopjes van z'n hemd stonden nog open. Waar we die vijftig gulden voor gaan gebruiken? Och mijnheer, dat weten we eigenlijk nog niet. Vermoedelijk zullen we wel iets voor de kinderen kopen, een nieuw jurkje voor Maddie of iets voor Marco. Nou ja, Maddie heeft ook wel eens iets extra's verdiend. Ze is zeven jaar en ze zit al in de derde klas van de lagere school. En he* gaat nog goed ook. Ze moet beslist een van de pienter- sten zijn want in de eerste klas had ze het veel te makkelijk. Toen heeft ze de eerste en de tweede maar in één jaar gedaan. Erg vaak komt dat niet voor, maar Maddie wist er wel raad mee. Marco is nog maar vijf jaar. Hij gaat op de kleuterschool en het kunststukje van Maddie zal hij wel niet nadoen. Daar is hij veel te speels voor. Voor lopig hebben de boeken nog niet de min ste aantrekkingskracht voor hem. Maar dat hoeft ook nog niet. Aanvankelijk dacht ik dat de heer Meulbroek de enige douane-ambtenaar in Hansweert was. Een onmogelijke vergissing want het zijn er liefst dertig. Of de heer Meulbroek onder hen een uitzonderingspositie inneemt weet ik niet maar het lijkt er wel op want hij heeft dit jaar al voor de tiende keer meegedaan met de Douva-proeven. Zo zitten de heer en mevrouw Meulbroek vaak. Niet alleen voor hun genoegen want de opbrengst van de tuin is echt wel de moeite waard. Een hele serie sportprestaties staan dan ook op z'n naam. Verschillende eerste en tweede prij zen heeft hij in de loop van de tijd in de wacht gesleept. Bovendien speelt hij in het tweede zestal van de Kruiningse Volleybal Club. Vrijwillig heeft bij zich trouwens naar het tweede zestal teruggetrokken want de jongeren gaan hem wat de presta ties betreft zo langzamerhand voor. Het gaat nu eenmaal hard met de jaren. Ja. en tot slot van het onderhoud moest er natuurlijk nog een plaatje ge maakt worden. Moeilijk was dat want ik wilde de heer en mevrouw Meulbroek niet in de kamer knippen. Het moest eens iets an ders zijn. „Nou ja, U wilt ons toen niet in de slaapkamer nemen?" zei mevrouw lachend. Nee, dat was inderdaad niet de be doeling. In de tuin ging het beter. Het was wel een beetje koud, zo zonder jas maar het is beslist geen pose. De prijswinnaars van deze week zijn n.I. vakbekwame tuinlieden die menig goedkoop maaltje uit de grond van hun tuintje weten te krijgen. Vogelwacht De Kluut actief GOES. ..De Kluut", de vogelwacht van midden-Zeeland, heeft gisteren in ,,De Opril" een avond gehouden, waar aan werd medegewerkt door de heer J. P. C. Boot, fruitteler in Haamstede. De heer Boot sprak over Vogels in en om de boomgaard" en behandelde on der meer de punten fruitteelt, gifbe- spuiting en sterfte van vogels. Bij de ze lezing werden kleurendia's vertoond. In het najaar wordt in Vlissingen of Middelburg een lezing gehouden door Dr. Suetens uit Brugge, die over zijn buitenlandse reizen spreekt, terwijl in januari mevrouw dra. Hanenbrink spreekster zal zijn. Tevens staan voor dit jaar nog enige excursies in Zeeland op het programma. GOES. De Goese Kinderoperette- vereniging, die in september 1957 is voortgekomen uit het kinderkoor van de Goese Oratoriumvereniging, hield gis teravond in ,,Het Schuttershof" een con tactavond. Voorzitter A. Parmentier kenschetste het ontstaan van de vere niging en wekte de ouders op eraan mede te werken de vereniging tot grote bloei te brengen. Er zijn thans onge veer 60 leden, alle-nt ussen 5 en 14 jaar. Onder regie van mevrouw A. de Heus en met de heer J. Kousemaker als diri gent werden door de aanwezige jeugd enige kinderliedjes gezongen, waarna een repetitie volgde van de kinderopera ,,De bruiloft van Harlekijn". Met zeer veel animo werd deze opera, die in fe-„ bruari of maart wordt opgevoerd, gezon gen. Mevrouw de Jong begeleidde de zang op de piano. ZIERIKZEE. De vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserij Be langen .Zevibel" houdt 31 oktober in ..Concordia" haar jaarvergadering. Drs. G. Hartstra zal spreken over het onder werp Schappen". Voorts zal de film Prijs de Zee" worden vertoond. Gemeenteraadsvergadering Zierikzee uitgesteld ZIERIKZEE. De gemeenteraads vergadering, die dinsdag zou worden gehouden, is tot 9 november uitgesteld. Alvorens de agenda wordt afgewerkt, vindt de beëdiging van de nieuwe ge meente-ontvanger plaats. In memoriam J. Scherpenisse SINT ANNALAND. Ten huize van zijn dochter overleed in Dordrecht de heer J. Scherpenisse, die in leven schip per te Sint-Annaland en oud-ouderling van de Hervormde kerk. De heer Scher penisse werd 71 jaar. Tot zijn 70-ste verjaardag heeft hij steeds trouw de be langen van de Hervormde kerk ge diend. Hij was tevens actief lid van de Hervormde Mannenvereniging op Ge reformeerde grondslag ,,De Heere is mijn banier". Toen hij niet meer als ouderling dienst deed, bezocht hij nog veel zieken. Schieting in Koewacht KOEWACHT. De Koewachtse Schut- terssocieteit hield een wildschieting op het liggende spel. Er namen 80 schut ters deel. De uitslag is: hoogvogel C. de Poorter, zijvogcls 1. L. Verket en C. Henrion. BURGEMEESTER WORDT GEÏNSTALLEERD WESTKAPELLE. De heer Th. H. de Meester zal in een buitengewone raadsvergadering op zaterdag 7 novem ber, om kwart voor twee worden geïn stalleerd als burgemeester van Westka- pelle. De N.C.V.B. van OOSTKAPELLE ver gaderde onder .leiding van mevrouw M. den HollanderWondergem. Mej. Boude- ling uit Middelburg sprak over „Gastvrij heid". Op 28 november zal een verkoop middag worden gehouden, ten bate van de actie 4 x ZN". De collecte voor de A.O.V. bracht in WEMELDINGE 316,36 op. 1. Waar staat deze richtingwijzer? 3. In welk kanaal vaart deze hoot? 1. Inzendingen moeten uiterlijk woensdagmiddag 28 oktober in ons bezit zijn- Oplossingen wel ke ons daarna bereiken dingen onherroepelijk niet mee. Z. Wij aanvaarden geen verant woordelijkheid voor verloren of zoekgeraakte inzendingen. 3. Inzendingen uisluitend per briefkaart, te adresseren aan de puzzelredactie van Het Zeeuwseh Dagblad, Lange Voor straat 90, Postbus 4, Goes. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde te vermelden: Puz zelcompetitie. 4. Deelneming staat open voor iedereen; personeelsleden van de N.V. Het Zeeuwseh Dagblad en hun gezinsleden zijn van deelneming uitgesloten. 5. De beslissing van de puzzel redactie van Het Zeeuwseh Dagblad is bindend. Over de uitslag kan niet worden gecor respondeerd. Door deelneming aan de puzzel verklaart u zich akkoord met alle regels. 6. Iedere puzzel bestaat uit enige onderdelen. Voor ieder goed opgelost onderdeel worden tien punten toegekend. Winnaar van de weekpuzzel wordt hij, die het hoogste aantal punten heeft behaald. Zijn er meer inzendin gen met hetzelfde aantal punten dan zullen de prijzen worden toegekend aan diegenen onder deze inzenders die naar het oordeel van de puzzelredactie het origineelste antwoord heb ben gegeven op de bij iedere puzzel te stellen vraag. 7. Winnaar van de hoofdprijs (een televisietoestel) wordt hij die gedurende de gehele duur van de competitie de meeste pun ten heeft behaald. Eindigen er meer inzenders met een gelyk aantal punten, dan worden de prijzen toegekend aan hen, die naar het oordeel van de puzzel- redactie het origineelste ant woord hebben gegeven op de bij de laatste puzzel gestelde vraag. 8. Ieder mag slechts één oplossing per week inzenden. Het inzen den van meer oplossingen maakt alles wat de betreffende persoon hééft ingezonden ongeldig. 2. Waar staan deze molen en toren? 4. Wat stelt bovenstaande beel tenis voor en welke toren is er mee versierd? 5. Waar staat dit standbeeld? Wie is deze man met baard en waar was hij te zien? Advertentie De heer G. van O. te P., die gisteravond echt genoot van eenhonte-avond-quizje, merk te plotseling dat het geen hlauwe, maar een groene uit zending wasen groen is zijn zuil nietWeg pret! Wij hevelen iedereen Yrüe Ge luiden graag aan als het duide lijkste en volledigste radio-tv- bladmaar heer G. van C. zon er toch weinig aan heb ben, Want Vrije Geluiden is bovendien onpartijdig - en wij st dus op alle goede uitzendingen - van welke omroep ook. Vrije Geluiden zoekt naar wat ons Nederlanders bindt - en niet naar wat ons „verzuilt" Vrije Geluiden probeert - door kwaliteit tegenover kwanti teit te stellen - naast onze ma teriele, ook onze kulturele welstand te verhogen. Ziet u het ook zo? Vraag dan een proefnummer aan - of abonneer u direkt, ad f 2.50 per kwartaal. Het adres is: VPRO - postbus 11 - Hilversum. Voor deze laatste opgave in de puzzelwedstrijd hebben wij onze fo tograaf een reis laten maken kris kras door Zeeland. En wij hebben hem gevraagd op deze reis een zes tal foto's te maken, die gebruikt kun nen worden voor de laatste puzzelop- gave. Hiernaast staan de foto's afge drukt en onder elke foto leest U de vraag, waarop U het goede antwoord geven moet. Let U er wel op: alles wat hier naast aan foto's staat is in Zeeland te vinden. Natuurlijk zult U goed moeten opletten, want één of meer dere foto's kunnen verband houden met wat er de laatste tijd in Zee land is gebeurd. Daarom ons advies: bekijkt U alle foto's op Uw gemak en gaat U eens rustig na wat het zijn kan. Gelijk andere keren geven wij voor elk goed antwoord tien punten. In totaal kunt U dus zestig punten ha len, die worden bijgeschreven op Uw kaart. Daarna worden alle punten op Uw kaart opgeteld. Wie dan met de meeste punten uit de bus komt is winnaar van HET TELEVISIETOE STEL, DAT GEHEEL GEMON TEERD MET ANTENNE WORD? AFGELEVERD. Wij wensen alle puzzelaars veel succes met deze laatste opgave. En onze puzzelredactie wacht met span ning af wie de gelukkige winnaar zijn zal. Inzendingen uitsluitend per brief kaart, die uiterlijk woensdag 28 oktober 's middags 12 uur in ons be zit dient te zijn. Op de adreszijde in de linkerbovenhoek te vermelden; puz zelcompetitie. In de linkerbeneden hoek vermeldt u nauwkeurig: naam (voorletters niet vergeten s.v.p.), adres en plaats. Op de achterzijde noteert u het antwoord, dat u bij elke foto meent te moeten geven. Voor de weekprijzen wordt wederom een bedrag van honderd gulden ter beschikking gesteld, te verdelen in: een eerste prijs van vijf tig gulden, een tweede prijs van vijf entwintig gulden; derde en vierde prijs tien gulden en vijfde prijs vijf gulden. De N.C.V.B. van VROUWENPOLDER luisterde naar ds. S. v. d. Molen van Sint Laurens, die sprak over „De enige vrouw op Davids troon". Het overlijden van mej. M. Maas, bestuurslid, werd herdacht. De bijeenkomst werd geleid door mevrouw E. de KamDe Feyter. Ds. L. W. Muns bij aankondiging nieuwe berijming; Advertentie Van een medewerker UTRECHT. Een kerkpolitieke ver starring, om niet te zeggen: een ver zuiling", heeft zich meester gemaakt van de zaak der. Nederlandse psalmbe rijming. Allerlei comité's, deputaat- schappen, comissies en stichtingen spe len reclame-instituut voor de eigen be rijming. De totstandkoming van een wer kelijk nationaal psalter voor heel pro testants Nederland wordt eerst dan mo gelijk als er nog veel meer berijmingen van het boek der psalmen verschijnen. Deze laatste, min of meer paradox ale uitspraak is van ds. L. W. Muns, gereformeerd predikant te Utrecht, van wie aan ingewijden al sinds. 1948 bekend was, dat hij aan een psalm berijming bezig was, en die volgen de maand bij Niemeijer in Groningen deze berijming het licht doet zien. De enige mogelijkheid tot doorbraak van de psalmverzuiling acht ds. Muns namelijk de methode die ook voor de huidige psalmbundel-1773 is gebruikt: men zocht uit veel bestaande psalters de beste liederen, de beste couplet ten, eventueel de beste regels bij el kaar, schaafde er flink aan en ver kreeg toen een psalmboek, waar nu wel hevige kritiek op is, maar waar van als' zakelijke kritiek eigenlijk al leen gezegd kan worden, dat we nu niet meer in de 18de eeuw leven. Ds. Muns heeft in zijn studententijd, in het begin van de jaren veertig, de liturgische eisen die aan een psalm berijming gesteld moeten worden be studeerd en die ook voor zichzelf op papier gezet; door contact met de in middels overleden Groninger hoogle raar dr. G. van der Leeuw kwam hij er toe zich te blijven bezig houden met de psalmen, ook toen hij predi kant werd, te Berlikum in 1944. Hij is daarbij steeds de materie van de li turgische kant te lijf gegaan. Hij zoekt allereerst de aansluiting bij de Schrift en de zingbaarheid door de ge meente (en de leerbaarheid" voor de jeugd!). Alles wat hierna als literatuur uit de bus komt acht hij winst, maar geen noodzakelijkheid: de Hebreeuw se psalmen zelf zijn ook lang niet al le „gedichten". Sommige zijn in het Hebreeuws zelfs van weinig letter kundig gehalte, maar waren toen voor het liturgische doel zeer geschikt. Het liturgische doel van een be rijming voor Nederland is niet het ma ken van letterkundig werk. Met een fiets kan men niet roeien, ook al is het een dure... Over de vraag of dich ters nu kunnen berijmen of niet, is de discussie nog niet op gang. vindt ds. Muns. Sommige kunnen het: het is bijv. gebleken in sommige psalmen van de proeve van 110. Andere dich ters kunnen het niet: dat is uit die zelfde bundel gebleken. Maar van de grote hoop weten we het niet: ze heb ben het nog niet geprobeerd. Proef gezongen Toen de proeve van 110 psalmen werd aangekondigd heeft ds. Muns zijn plannen tot publicatie even laten varen, omdat hij wilde afwachten hoe die 110 uitvielen. Na de zeer gemengde ontvangst die na Hasper ook de dich ters te beurt viel en die ondanks de „psalmverzuiling" toch bij zoveel des- 0 Om nooit tc vergeten kundigen niet helemaal alleen op dé- pit en partijdigheid kan berusten leek ds. Muns de methode van de oude psalmberijming van 1773 de enig mo gelijke. Het boekje zal een particuliere uit gave zijn en niet aan de psalmzingen de gemeente worden aangeboden. De genen die er interesse voor hebben zo redeneren auteur en uitgever kunnen wel zonder lelijke schijnge- drukte lettergrepen ritmisch zingen. Voor alle zekerheid heeft ds. Muns die „al zingend heeft berijmd" ook zangproeven genomen met groepen van soms vijftig, soms wel enkele hon derden gemeenteleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7