Appels en peren zijn geplukt in Zeeland Gemeentebestuur weigerde commentaar op aanbesteding hotelbouw N.Y. „Britannia" Een en twintig bunkers in slopershanden wapen-feiten BAAYENS Veiligheid eist maatregelen Cafetarialiouder bracht Hulstenaar letsel toe RAAD VLISSINGEN KREEG NUL OP REKEST Zaterdag 24 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 OOGST ACHTER DE RUG Landarbeider reed Weer schip voor de sloop vrouw aan in Kattendijke België Kwatta fy Manoeuvre 20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaat)es bij Uw winkelier... Flitsen uit de tuinbouw West-Duitsland Weinig peren Kritiek van de heer Vader (K.V,P.) op de werkwijze van de commissies OORLOGSHERINNERING GAAT VOORGOED VERDWIJNEN „Concordia"" krijgt gift van gemeente Medische dienst HUISARTSEN APOTHEKEN DIERENARTSEN Gevaar voor zeewering Geen rotte plekken Commissies VOOR RECHTBANK TIEN MAANDEN GEËIST Slachtoffer moest hersenoperatie ondergaan Beplanting in Cadzand Compressor ontploft in fabriek Advertentie MIDDELBURG Dt landarbeider J. B. uit Kattendijke had op 19 oktober van het vorig- jaar op de weg van Kat tendijke naar Wemeldinge een vrouw aangereden, die daarbij ernstig aan ar- Een tocht door het Zeeuwse;voerd. De prijzen zijn goed en Italiaan- 4. j se Jonathan werd de laatste dagen in fruitgebied leert aulCieilJK aaUMünchen regelmatig verkocht voor prij- de oogst achter de rug is. Men!zen van i_0.80 tot 1 per kg. ziet geen appels meer aan de bo- Op de Engelse markt liep de Jona than uit Italië tot 1.20 per kg. dus daar zijn ze ook niet goedkoop. België houdt nog altijd zijn grenzen gesloten voor de invoer van appelen. Hoe lang dit nog zal duren is een vraag die zich niet laat beantwoorden. Het is afhankelijk van de prijsontwik keling op de Belgische markt. De minimumprijzen, die België heeft vastgesteld gelden namelijk voor alle rassen. Hiervan wordt een gemiddelde genomen. De goede rassen liggen thans in prijs boven de vastgestelde minimum- men hangen. Vroeger dan in welk voorgaand jaar ook is de oogst tijd voorbij. Het uitzonderlijk mooie weer heeft het werk be spoedigd en het resultaat is dat de pluk kon plaats vinden onder welhaast ideale weersomstan digheden. In voorgaande jaren had men dik wijls moeite met de regen en natte vruchten maar thans was hiervan geen sprake. Integendeel, het is zelfs wel voorgekomen dat kwekers en handela- ren hun voorraden appelen en peren ff— nat spoten omdat anders de vruchten te veel uit gingen drogen. De kwaliteit van. het fruit is dit jaar bijzonder goed. Zei- j den waren de appels en peren zo sma- j kelijk als op het ogenblik. Zelfs rassen, die anders eerst in december eetrijp wa ren, kunnen nu al volop worden ge ge- ten. In het bijzonder denken we dan aan de jonathan en ook aan de goud- j reinette. 'prijs, maar er is ook nog al wat minde-] /-* j e «.O—*. Ait in ri#» re kwaliteit fruit in België en dat is Op de f rU11 v ei! in gen r*® motor as betrekkelijk goedkoop. Hierdoor wordt afgelopen per.oHe tle jroornaanwte "f, de gemiddelde prijs gedrukt en houdt sen. De prijzen bleven goed op peil. grenzen Veel werd gekocht voor directe con-1zijn grenzen tot 1.20 per kg betalen aan de gros siers. Voor de Nederlandse Jonathan moesten zij op de Parijse markt ruim een gulden per kg betalen. Dit alles wijst erop dat er sprake is van een vlotte gang van zaken met betrekking tot de afzet van appelen. Ondertussen zijn we in Zeeland in een periode terecht gekomen dat het aan bod gaat afnemen. Omdat de prijs al tijd stevig is geweest en het fruit snel rijp werd, hadden de telers niet zoveel lust om te bewaren als in andere jaren, zeker niet wanneer ze hun produkt moesten opslaan buiten liet koelhuis. VLISSINGEN. Gistermiddag arri veerde het Engelse s.s. „Memling", vroeger eigendom van -de Lamport en1 Holt Lines in Liverpool en voor schroot verkocht aan Simons metaalhandel. Het schip meet 7063 ton brt en dateert van 1943. Het werd in de oorlog gebouwd als onderdeel van het z.g. „war con struction programme" en is van het li berty" type. Vooral in de jaren 1950 tot 1955 werden deze langzame en in het men en benen werd verwond. D evrouw gebruik dure schepen tegen hoge prij- had staan praten met enkele andere zen verkocht en voeren tientallen in de vrouwen uit het dorp, en de motorrij- graan- en kolentransporten van de Ver der B. in het geheel niet zien aankomen. enigde Staten naar het continent. De landarbeider moest gisteren voor j de Middelburge rechtbank terechtstaan, j Hij was in hoger beroe pgegaan tegen het vonnis van de kantonrechter op 15 i mei jl. Ter zitting werd de gewonde vrouw van destijds, mej. K. opnieuw gehoord. Zij hield vol de motorrijder niet te heb- ben gezien. De officier van justitie, mr. I 1 Ph. M. Schenkenberg van Mierop. acht- j te de vrouwen ook niet geheel schuld- 'vrB, omdat zij midden op de weg, die totAi geen stille weg, hadden staan pra- Deze aanbieding geldt t/m 31 dec. 1959 De voorraden van het ogenblik buiten ten -zonder opihet verkeer te letten Ten de koelhuizen zijn dan ook veel kleineraanzien van B. merkte hij op, dat deze dan in voorgaande jaren omstreeks de ze tijd. Vooral op de veilingen in Kapelle- Biezelinge en Krabbendijke is thans reeds duidelijk merkbaar dat het groot- j ste aanbod voorbij is. In Goes duréh de i' grote aanvoeren van appels altijd nog jwat langer. Deze veiling heeft namelijk i een grotere hoeveelheid appelen te ver- I werken en verder zijn er in het gebied van deze veiling veel grote bedrijven, die wat langer werk hebben met de pluk dan de kleine bedrijven. gekocht voor sumptie. Narijpen is dikwijls niet meerj nodig in deze tijd. West-Duitsland blijft de belangrijkste afnemer van appels en peren. Van de totale Nederlandse appelexport gaat on geveer 90 procent naar dit land en van de peren ongeveer 75 procent. De laat ste weken ligt het kwantum appels dat naar West-Duitsland gaat tussen 5 en 6 miljoen kg. per week. De geringe oogst, die dit land heeft, komt thans duidelijk tot uitdrukking. Niet alleen Nederland levert namelijk veel appels aan West- Duitsland maar ook de Italiaanse ex port naar dit land is nu goed op gang gekomen. In de eerste week van okto ber zijn 419 wagons Italiaanse appelen naar West-Duitsland verladen. In de tweede week van oktober 640 wagons en in de derde week van deze maand 1008 wagons Vooral de latere rassen worden thans in West-Duitsland inge licht. Geheel onverwacht kwam het bericht uit Frankrijk dat dit land een extra contingent van 30 miljoen kg appels voor invoer heeft vrij gegeven. Ook Nederland zal hierop kunnen le veren. Tot 28 oktober kunnen de impor teurs hun aanvragen voor invoervergun ningen indienen. Verwacht wordt dat spoedig na deze datum de import zal kunnen beginnen. De Franse appeloogst is dit jaar be langrijk kleiner dan het vorig jaar en reeds enkele weken is de Franse ap pelmarkt zeer vast. Het aanbod van peren is zeer gering geworden. Handperen worden er nog slechts in kleine partijen aangeboden. Het wachten is hier op het tijdstip dat zal worden begonnen met het ruimen uit de koelhuizen, waarin nog al wat conference is opgeslagen. De vraag naar peren blijft groot. West-Duitsland kan er veel gebruiken en ook in Enge land is sprake van een vlotte handel. Vooral de conference is gevraagd in dit land. Ook naar Zweden en Finland worden regelmatig peren verzonden evenals naar België en Luxemburg. Het aanbod van stoofperen wordt ook minder. Saint Remy ligt tussen 20 en De Franse kleinhandel moet de laat-'30 cent per kg en Gieser Wildemans ste tijd voor de Golden Delicious 0,90 gaan tot 50 cent voor de grote maten. toch zelf uit Kattendijke komende, de si tuatie ter plaatse goed kende. Onder de ze omstandigheden had hij niet met een snelheid van circa 60 km per uur langs de vrouwen mogen rijden. Dat hij geen signaal gaf, wilde de officier B. niet ten laste leggen, omdat deze had gemeend doordat er een vrouw naar rechts liep, dat men hem gehoord had. Hij eiste een boete van 50 en 25 en concludeerde tot vrijspraak van het tweede ten laste gelegde. De verdediger, mr. J. F. C. v. Deinse, hechtte nagenoeg geen waarde aan de verklaringen van de getuige, die al eer der had opgemerkt, dat hij niet precies meer wist hoe de toedracht zich had af gespeeld. Hij achtte het ten laste ge legde niet wettig en in elk geval niet overtuigend bewezen en vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging^ Uitspraak 4 november. De caféhouder, M. J. de B. te Hoe- dekenskerke was in hoger beroep ge gaan tegen het vonnis van de kanton rechter. Deze had hem veroordeeld om dat hij de drankwet had overtreden, in casu lonen had uitbetaal d onder zijn dak. De officier vorderde 60 boete. Uitspraak 4 november. De chauffeur M. K. uit Sint-Annaland reed op 10 juni van dit jaar zo dicht met zijn auto langs een man, dat deze deerlijk verwond werd. De o/fficier mee de, dat K. teveel risico had genomen en eiste een boete van 75. Uitspraak 4 november. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL CADZAND. I nen monesters, die met cente naarsgewicht op de dijkglooiingen in de duinpannen rusten, zul len spoedig worden vergruizeld. Daarmee zal een laatste herinne ring aan de barre oorlogstijd met explosief geweld uit ons beeldveld vandaan worden^gezwiept. Een en twintig bunkers, grau- THOLEN. De gemeenteraad heeft besloten de Zeeuwse visserijschool een subsidie van 29 gulden te verlenen. Het Wit-Gele Kruis krijgt tien cent per inwoner en bet kraamcentrum een gulden per verzorgingsdag. Een aantal andere subsidieverzoeken werd aangehouden tot de behandeling van de begroting. Voor aansluiting van twee panden op we mastodonten, die het Swasti- liet elektriciteitsnet stelde de raad 940 gulden beschikbaar en de muziekvereni- ka-teken van een heidens regime ging ..Concordia" die onlangs jubileerde krijgt voor hel uniformfonds een bedrag moesten verdedigen, van 750 gulden. De leden der woonruimtecommissie werden herkozen en t.b.v. een bedrijf uitjn fundamenten moeten St. Philipsland. dat zich in deze gemeente 1 zal \estigen, werd een geldlening van ondergaan. 33.000 gulden aangegaan. B. en W werden gemachtigd aan even tuele gegadigden bouwterrein aan de DaiesewegGrintweg te verkopen voor industrievestiging. De grijze beton- tende branding gebiedt evenwel- een reeks van veilingheidsmaat- regelen waar in het onderhavige geval vele belangen voor moeten wijken. Het rampjaar 1953 heeft ons in dit opzicht een harde les gelezen. Ook dit gaat definitief tot het verleden behoren. Slechts één bunker is nog officieel als woongelegenheid in gebruik, maar de da gen van dit „huis" zijn inmiddels geteld. De bewoner heeft reeds aanzegging ge kregen zijn onderkomen te verlaten. zullen de smaad van nijvere slopershanden Bij een met steenslag bezaaid pad heeft eens het blauwe grijs van Duitse unifor men het duinbeeld bij uitstek beheersd. Hier ook hebben de kanonlopen een mis tig schootsveld gehad. Uit toeristisch oogpunt moet het ver dwijnen van de betonnen oorlogsherinne ringen ongetwijfeld worden toegejuicht. Evenwel zullen verschillende particulie re „belangen" niet onaanzienlijk worden geschaad. Het waterschap „Tienhonderd en Zwarte", dat de bunkers met de lasten en de lusten van de staat heeft overge nomen. heeft er in de loop van de tijd geen cent aan verdiend. Voor een appel Deze laatste afrekening met Na-|en een ej -werden de ruimten aan parti tionaal Socialistische rudimenten i culieren verhuurd. 1.i y-. Maar de onderverhuur gai-andeerde in zal niet nalaten de gemoederen in seiZOent,ijden -aan menig Cadzander een De afdeling WEMELDINGE van de Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde onder leiding van mej. J. D. Dekker. Mej. Smitz uit Vlissingen hield een lezing over ,.Het wasverkeer veilig geregeld". Zij zal deze lezing nog in vele andere Zeeuwse plaatsen houden. In het Verenigingsgebouw te GAPINGE vierde het echtpaar Arendse-Wijkhuys on- der grote belangstelling het vijftig jarig huwelijksfeest. Voor het komende weekeinde is de dienst dar huisartsen als volgt geregeld: Middelburg, J. C. B. Simons. Vlissing- sesingel 38, tel. 2191. Vlissingen, A. H. van Dijk, dr. Stavermanstraat 47, tel. 2459 Oostkapelle, Serooskerke en Veer, G. Schep. Serooskerke, tel. 01189212. Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande, L. Sloos. Koudekerke, tel. 01185231. Goes, J. A. E. v. d. Feen. Oostsingel 118. tel 2391. Kruiningen. Hansweert, Krabbendijke en Rilland, J. A. Kamps. Rilland, tel. 01135—343. Hoedekenskerke en Kwadendamme, S. E. J. Wöstmann. Kvvadendamme. tel. 01194337. Borssele en Nieuwdorp, H. M. J. Ki- viet. Borssele. tel. 01105—203. Driewegen en 's-Herenshoek, J. H. Lucas Luyck. 's-Heerenhoek. tel. 01105280. Wolphaartsdijk, s-Heer Arendskerkc en Heinkenszand. H. P van Maanen. Hcinkenszand. tel. 01106—234. Kapelle Biezelinge. Kloetinge en Wemeldinge, H, J Entinck, Kloetinge, tel. 01100 3105. Zierikzee, C. M. van Hoorn. Haven park 35. tel. 2080. Tholen, Poortvliet, Oud-V ossem eer, Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland, P. J. Duinker, tel. 40. Thclen en H. Men ger. tel. 20. St. Philipsland. Terneuzen, J J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27. tel. 2020. Axel, K. Boor, Noordstraat 8. tel. 01155666. Oostburg en Aardenburg G. U. M. de Bruijckere Oostburg, tel 505. Breskens, Groette en Schoondijkc Folmer. Schoondijke, tel. 01173366 Cadzand, Retranchemcnt, Sluis en Zuid zande, G. V. M. de Meyer, Sluis, tel 01178366. Biervliet en I.Tzendïjke, Chr Kalkman. Biervliet, tel. 01152345. Middelburg. Hummelen. Markt 69. tel. 2134. Vlissingen. D. H. v. d. Kleine Mui- dei- Singel 9. tel. 2730. Goes. La Porte. Grote Markt 10. tel. 2529. Terneuzen. M B M Hamann, Noordstraat 69. tel 2060. Zuid-Beveland. A. G. Noorderbos. Hein kenszand. tel 01106—290 en G Bone-J schanser, Kruiningen, tel. 01130233. Oost Zeemvsch-Vlaanderen. J. E. de Haas. Axelsestraat 49. Zaamslag. tel. 01153—366. West Zeeinvsch-VIaanderen, \V. Kapsenberg. tel. 225. Sluis. ZEEUWSC DAGBLAD 7.13 744 23 OKT beweging te brengen. Kleine menselijke belangen zijn in de loop van de na-oorlogse ja ren met het beton vergroeid tot winstgevende zaakjes en tot ze kerheid strekkende objecten. Het geweld van een nooit afla- aanzienlijke bij verdienste. De laatste bunker, die nog wordt bewoond zal spoedig worden ont ruimd. Boven op liet duin ziet u een van de grootste gevaarten, waar men een grote uitkijktoren op heeft ge plaatst. Ook dit markante punt gaat verdwij nen. Het wachten is op de financiën. Een leek zou licht kunnen denken dat de tonnen-zware bunkers een niet ongewen ste versteviging van de zeewering vormen, Hij heeft al zo dikwijls van caissons gehóórd die bij de dichting van dijkgaten een centrale functie hebben, dat de ge dachten eerder uitgaan naar soliditeit dan naar ondergraving. Niets is echter minder waar. Er is niemand meer dit kan achterhalen wat de „bouwheren" van destijds, die on der Duitse supervisie hand- en spandien sten verrichtten in het belang van het derde rijk, precies hebben gedaan. Dat de bezetters in waterbouwkundig opzicht veel voortvarendheid aan de dag j hebben gelegd valt sterk te betwijfelen, Een bunker die aan een dijk wordt ge- bouwd, behoort op z'n minst een stevige kleilaag als fundament te hebben. i Daarenboven is een stevige damwand een besliste voorwaarde. De Duitsers hebben echter grote gaten gegraven voor hun bunkers en naar de substantie die ze als fundament gebruik- ten kan men slechts gissen. Toen echter in 1953 verschillende bun- kers werden blootgewoeld kwamen in dit j opzicht ontstellende feiten aan het licht. Ook de bunkers die in de duinen wer- den geplaatst vormen zij het in min dere mate een gevaar. In de onmiddellijke omgeving' van deze gevaarten kan n.l. moeilijk gespro ken worden van een constante wind richting. De wind kolkt in alle richtingen om het scherpe beton heen en het is dan ook niet te verwonderen dat een strook duingrond vlak naast de bunkers onbe groeid blijft. Maar het is juist de helm-aanplant die de veiligste beschutting voor de dui nen is. Maar er is meer. Voor zover de bunkers aan de dijken j liggen is er in het kader van het delta plan een moeilijk punt te verwachten. Voor de toekomst ligt het in de bedoe ling dat de dijken zullen worden ver- hoogd. Het behoeft nauwelijks betoog dat met deze projecten miljoenen zijn gemoeid. Deze dijkverhogingen zouden evenwel meebrengen dat verschillende bunkers zouden worden bedekt. Deze en andere overwegingen hebben het inzicht doen rijpen dat de bunkers beslist moeten verdwijnen. De begroting 1960 van het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid (het departement dat in het kader van de oorlogsschade-regeling een aparte „bun- kerpot" heeft) zal in dit opzicht tot volle tevredenheid stemmen. Grauwe oorlogsvlekken ontsieren de1 woeste duinen van Cadzand. Het zal de langste tijd hebben geduurd. Een en twintig bunkers staan definitief op de nominatie om onder slopershanden het „laatste beton" uit te blazen. VLISSINGEN. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen heeft ook in de gistermiddag gehouden raadsvergadering geen kommen- taar gegeven op de klacht van de afdeling Vlissingen van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond, dat de aanbesteding van de hotel- bouw van de N.V. „Britannia" niet volgens de regels zou zijn gebeurd. Naar aanleiding van bepaalde publikaties vroeg de heer D. Romijn (Arbeid) of de raad in het openbaar kon worden ingelicht over deze kwestie en suggereerde B. en W. de lucht te zuiveren. De heer Kolff verklaar de echter het niet verstandig te achten op dit moment hierover in een openbare raadsvergadering nadere mededelingen te doen. Hij zei, dat het college waakzaam blijft en indien nodig stappen zal ondernemen. De heer P. Bikker (CHU) meende daarna nog, dat een tussenweg gevon den moet kunnen worden, waarna bur gemeester Kolff antwoordde, dat B. en W. op hun qui vive zullen zijn. Toen ook de heer E. G. Vader (KVP) nog een vraag wilde stellen, zei de voorzit ter over de hele kwestie geen woord meer te zullen zeggen. En daarmee werd voorlopig weer een punt gezet achter de zoveelste fa se in een ophefmakende zaak. Het uit gangspunt van de redenering van de heer Romijn vormde het schrijven van de afdeling Vlissingen van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond aan het hoofdbestuur van deze bond en aan de Ned. Architektenbond. In de brief was naar voren gebracht, dat het architek- tenbureau van ir. J- W. C. Boks te Rotterdam de bouw ten onrechte zou hebben gegund aan de Rotterdamse aannemingsrnaatscfrappij N.V. Dura. Deze laatste maatschappij zou zich voorts niet hebben, gehouden aan de af spraak met de Vlissingse aannemers W. F. Christiaansen en J. A. Letzer, waarmee voor de bouw van het hotel aanvankelijk een combinatie zou zijn gevormd'. Zoals wij reeds meldden is met de bouw van het hotel inmiddels een aan. IB. en W. in hun afwijzing met deugde- i lijke argumenten op tafel waren geko- men. Misschien zitten andere kruisver- ienigingen dikker in de financiële mid delen, zei hij, maar dat is toch geen reden om aan één van de kruisvereni gingen een redelijke subsidie te onthou den. Als het dan niet volledig kan, waarom dan niet gedeeltelijk. De heer J. J. Kempe (Arbeid) wilde zich volledig van de heer Vader distan- ciëren waar het de opmerkingen over de commissies betrof. Hij zag de com missies als adviserende lichamen. En de heer H. v. Rüoijen (CHU) voegde hieraan toe, dat als veel van wat in de commissies wordt besproken, openbaar zou geschieden, de raadsvergaderingen nog veel langer zouden worden. De heer Bikker zei het nog gewenst te achten, dat de besloten vergaderingen tot een vang gemaakt, zodat de hele kwestie j minimum zouden worden beperkt. althans op liet ogenblik nog niet en de verwachting is, dat dit ook niet zal gebeuren op de werkzaamheden geen invloed heeft. „Besmet" zal het werk in elk geval niet worden verklaard. In de klacht is verder de beschuldi ging geuit, dat het Rotterdamse archi- tektenbureau met twee bestekken zou hebben gewerkt. En verder wordt de N.V. Dura verweten, dat zij naderhand op eigen initiatief tegen een lagere prijs een overeenkomst zou hebben gesloten. De heer E. G. Vader, die dus met betrekking tot „Britannia" geen rede voering kon afsteken, had tevoren bij de behandeling van het voorstel tot af wijzende beschikking op het verzoek van de Provinciale Bond ,,Het Zeeuw se Wit-Gele Kruis" om verhoging van de gemeentelijke subsidie voor de in standhouding van het kraamcentrum „Maria Ancilla", wel gelegenheid gekre gen enige kritiek te laten horen. Hij begon met te zeggen, dat de ge hele gang van zaken in de vergaderin gen van de commissie van financiën en ook wel in andere commissies, hem niet bevredigde. Er wordt teveel onttrokken aan de openbaarheid, oordeelde hij, en de schuld hiervan ligt ook gedeeltelijk bij de raad zelf. Het katholieke raadslid voerde daar na een pleidooi voor het kraamcentrum dat toch een zeer belangrijke taak heeft. De heer Vader had graag gezien, dat Burgemeester Kolff bepaalde zich daarna tot de raad uit te leggen wat het doel van de commissies is. Wet houder M. A. v. Popering vulde de voorzitter aan door te zeggen, dat het missichien gewenst zou zijn van des kundige zijde advies in te winnen in welke richting de commissies in de naaste toekomst zullen voldoen aan de eisen daaraan gesteld. De heer Vader echter was niet tevre den gesteld. Hij bleel bezwaren maken tegen de huidige werkwijze van de com missies. Met betrekking tot het voor stel deelde wethouder W. Poppe nog mee dat hier de gewone gang van zaken was gevolgd. Het zou niet juist zijn het ver zoek in te willigen. Wanneer er een ver hoging komt, dan moet dit via de weg van een gezamenlijke actie. Raad ak koord. KRIS-KRAS Op het bedrijf van de heer A. Burger te Oudelande heeft de heer J. Braam een suikerbiet geoogst met een lengte van 108 cm. Zo'n grote biet is in de zak van Zmd-Beveland nog nooit aange troffen, zegt men in Oudelande. H VEILING TERNEUZEN, ,23 OKTOBER Glassla 1011.50, natmlrsla 7.1012, bloemkool a 17—61, b ÏO'-MO. c 10, af wijkend 10—28, selderij 14—17,...peterse lie 13, kroten 15, aardappelen: meer- landers 16.40, andijvie 925, princessen 75—1.26, saxa 76—1.04, sabo 1.01—1.17, pronkbonen II 58—62, rode kool 31—34, Chinese kool 14, savoye kool 1126, wit te kool 828, prei 35—45, spinazie 22 23, spruiten 49, tomaten a 2 5880, uien 915, witlof 1.431.51, afwijkend 1.01, waspeen 10—12, breekpeen 15, ap^ pelen: Cox Orange Pippin, grof 42, fijn 25—29, Goudreinette I 85-95 32, 75-85 34, 65-75 30—32, II 85-95 32, 75-85 33, j 65-75 29, lid 21—22, grof 25—29, fijn 2125, kroet 1622. Jonathan extra 80- j 85 52, 75-80 55, 70-75 57, 65-70 56, 60- grond viel en naar een ziekenhuis moest05 42, I 90-95 39—40, 85-90 39—46.50, 30- worden vervoerd. Daar konstateerden j 85 44—47, 75-80 45—47, 70-75 46—51, 65- de medici ernstige verwondingen aan70 4447. 60-65 38, lid 2527, grof 32 het hoofd. Later moest B. zelfs naar 37, fijn 2427, kroet 2325, pere Gie- MIDDELBURG. Op 15 juli van dit1 jaar reisde de cafetariahouder W. K. uit Vlissingen naar Hulst om zaken te doen met een zekere G. v. O., die in het café van een andere Van O. ver toefde. De man, die K. op het oog had, weigerde echter op diens verzoek met de Vlissinger mee te gaan. Toen K. hem toch probeerde mee te trekken, bemoeide een zekere B. zich met het geval. Daarop .wond dn cafetariahouder zich zo op, dat hij B. een klap gaf met een portierkruk. De tik kwam zo hard aan, dat de geslagene op de SLUISKIL. Een hevige ontploffing in de compressorzaal van de cie. Neerlandaise 1'Azote heeft grote schade aangericht in de fabriek. Enkele arbei ders liepen lichte verwondingen op. Een der arbeiders had juist een mon ster gehaald uit de geheel van glas pressor uit elkaar sprong en de analyysekamer rinkelend in elkaar stortte. De man stond op dat moment bij een trap, waarvan de leuning werd weggeslagen, doch kreeg geen letsel van betekenis. De ontploffing is ont staan door het niet goed functioneren van een oliesmeerpomp. CADZAND. In de raadsvergadering) heeft de voorzitter medegedeeld, dat dei weg grensRetranchementCadzand inl DW AC-verband kan worden verbeterd. Bij de grenspost kan een nieuwe brug worden gebouwd. In de volgende raads vergadering zullen deze zaken nader aan de orde komen. Gebleken is dat de brandspuit defect is. De inspectie van het brandweerwezen zal advies uitbrengen. In de volgende vergadering zal gesproken worden over aankoop van een nieuwe spuit of repa ratie van de oude. Op de begraafplaats zal een nieuw gebouwtje verrijzen. Ook deze aange legenheid komt in een volgende ver-1 gadering ter sprake. Pro Rege kreeg geen subsidie. Voor j restauratie van het gymnastieklokaal en aanschaf van toestellen stelde de raad 8500 gulden beschikbaar. De heer P. de Bruyne vroeg zich af] of gymnastiekonderwijs, studeren voor tneelstukjes op ouderavonden e.d. niet te veel aandacht krijgen op de scholen. De burgemeester was het niet met hem eens. I Het beplantingsplan wordt deze winter) uitgevoerd. Het rijk zegde 50 procent subsidie toe. Tilburg om een hersenoperatie te on dergaan. Van medische zijde werd ge meend, dat B. van deze klap blijvend nadeel zou ondervinden. Voor mishandeling met zwaar licha melijk letsel tot gevolg moest K. zich gisteren voor de rechtbank te Middel burg verantwoorden. „Dat slaan is uw zwakke punt", zei de president, mr. P. v. Empel. „als u driftig bent, wordt u agressief. En u was juist zo aardig op dreef. U moet het toch echt een beetje kalmer aan doen. U bent al aardig wat keertjes veroordeeld!" De verdachte wierp tegen, dat hij het niet opzettelijk had gedaan. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, zei zich te kunnen voorstellen, dat men zich kan ergeren aan de vervelende houding van B., maar om de gedragingen van deze man met een dergelijke agressiviteit af te straffen, gaat toch wel wat te ver. Hij eiste tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling. K.'s raadsman, mr. P. C. Adriaanse, wees op het verleden van zijn cliënt, dat niet .vrij was geweest van ernstige moeilijkheden, thuis en in de zaak. Uit voerig stond pleiter stil bij het kwets bare karakter van K. Bovendien, aldus mr. Adriaanse, heeft hij ziet) jaren goed gedragen. Hij vroeg de rechtbank K. een zo nodig langdurige voorwaardelij ke straf op te leggen, omdat detentie voor hem funest zou zijn. Uitspraak 4 november. ser Wildeman grof 32, fijn 15, Sint Re my kroet 15, aardbeien Talisman II 69. VEILINGEN KRABBENDIJKE, 23 okt. Jonathan I 85-90 41, 80-85 46. 75-80 47, 70-75 48, 65-70 46. 60-65 40, II 80-85 39. 75-80 43, 70-75 45, 65-70 43. 60-65 38, lid 27, III gr. 26—34, f. 20—21, kr. 16—18: Zoete Ermgaarde I 65-75 53, 55-65 46, lid 23, III gr. 40, f. 22, kr. 9; Goudreinette I 85-95 34, 75-85 36, 65-75 32, lid 24: Comtesse de Paris I 75*85 38, 65-75 39, 55-65 31, III gr. 23, f. 12, kr. 9; Gieser Wildeman I 55-65 45, lid 28, III gr. 37, f. 21; St. Remy I 65-75 23, lid 20. III gr. 20, f. 14, kr. 6; Conference III f. 38; dubb. prinsessebonen afw. 85. SCHEEPVAART Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 22-10-10 Dts. P. r Asmussen 23-10 Ned. Fen, Eng. Memling Vlissingen vertrokken 22-10 Geen 23-10 Spa Caetes, Ned. Marjan, Dts. P. C. Asmus sen, Dts. Annemarie, Dts. Marchenland Drs. Dele, Ned Fen Gepasseerd naar Antwerpen (Ned, Sche pen) 22-10 Statensingel 23*10 Lekhaven, Stad Utrecht, Globe, Silvaplana, Corale, Zaan- borg, Breda, Jason, La Paloma, Lijnbaans gracht, Quo Vadis, Carasso. Naar zee 22-10 Akkrumdijk, Munte, 23-10 Jurjen de Vries, Oranje, Henja. VISMIJN VEÈRËT23 OKTOBER Exportgarnalen 4414 kg 131—188, boi 102 kg 32—43, wijting 270 kg 32—44, tong 17 kg 1.80—4.79, rog 27 kg 26—29, tarbot 4 kg 25. HOOG WATER zaterdag 24 oktober 1959: Vlissingen 6.16 u., 1.55 m.; 18.46 u„ 1.57" i Terneuzen: 6.42 u.. 1.73 m.; 19.11 u., 1.75 m. Wemeldinge: 7.51 u., 1.31 m.; 20.13 u., 1.47 m. Zierikzee: 7.19 u., 1.12 m.; 19.46 u., 1.28 m. door L. van Wallenburg REEDS IN DE 12e EEUW wordt Ritthem noemd met de naam Riethem. „Hem" afdeling Kruiningen van De N.C.V.B.! vergaderde onder leiding van mevr. C. Koolstra-Steketee. De heer J. Kolijn uit Terneuzen sprak over het onderwerp „Fakkeldragers". Advertentie De N.C.V.B. te KAMPERLAND luister- de naar dokter van 't Hart, die sprak over „Erfelijkheid". Met behulp van een fla- i nelbord besprak de arts de ontwikkeling van de mens. ge- is een Fries woord voor woonplaats (bij Sneek vinden we de de plaatsen Oosthem en Westhem). Het was hier dus een plaats waar veel riet groeide. Dit kwam meer voor in lage streken. Riet was vroeger meer waard dan tegenwoordig, men gebruikte het als dakbedekking voor huizen en schuren. Er zijn nog twee plaatsen in Zeeland die aan riet herinneren: Rilland (rietland) en Renesse (rietnesse). De naam van dit dorp wordt uitgesproken met de klemtoon op de eerste lettergreep, maar de plattelanders beklemtonen de laatste lettergreep en zeggen Ritthèm. De bewoners zijn voor 70 procent Hervormd. Het gemeentewapen is dat van de vroegere ambachtsheer: vijf groene klaverblaadjes op een zilveren veld (het klaverblad ziet op de landbouw). Vroeger lagen hier nog een paar heerlijkheden, waar van niets meer over is en die ieder een eigen wapen hadden, nl. Welzinge en Nieuwerve. Wat nog wel bestaat is aan de zeedijk het 400 jaar oude fort Rammekens, gebouwt tijdens Karei V. Eens een geduchte vesting, betekent het bij de moderne oorlogvoering niets meer en wordt nu voor vreedzamer doeleinden gebruikt (champignon teelt).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5