A.N.W.B. ONDER Sanitaire voorzieningen te vaak steen des aanstoots BONDSHOTELS Indische patrouille bij Chinese grens in hinderlaag Mitterrand: men dreigde mijn twee zonen mi] en verwijdert 140 emblemen PROFESSOR WAS ANDERS Boter duurder De Bilt: Buiig REGERING KOOPT SUIKERBIETEN ONVERWACHTE VRIJHEID VOOR DIEPVRIESKIP. SLACHTOFFERS ONBEREIKBAAR 43 dagbladen vragen zend machtiging t.v.-reclame PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 24 oktober 1959 BADKAMER Kroesjtsjef wenst spoedig contact met de Gaulle O A°m UITSTEL TE DUUR Castro getroffen door papieren bombardement SFEER IN PARIJS BLIJFT GESPANNEN „De windvlaag van de 15de oktober" NAAST OTEM ERVARING GEEN WAARBORG RICHTING VAN NTS Oostenrijkers zoeken WEEKEND-BESTAND IN BROODOORLOG Tachtigduizend ton veevoer ACCEPTABELE PRIJS GEWAARBORGD Hoofdkantoor: floes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon Directie en administratie 01100- 2438. Redactie: 01100-2317, bij geen gehoor: Chef redactie 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandtl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. G. BREUKER Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 1 cent per woord met een minimum van f 1,— 15e JAARGANG No. 4393 GROTE SCHOONMAAK NEW DELHI (AP, Reuter) Op Indisch grondgebied, 65 kilometer van de Chinees-Indische grens, is een patrouille van het Indische le- Van een onzer redacteuren DEN HAAG Binnenkort zal van ruim 140 Nederlandse hotels het bekende embleem „Bondsho- tel A.N.W.B." worden verwijderd. Zij kunnen hun gasten, ook al is het dan nu al eind 1959, nog steeds geen badkamer ter beschikking stellen, zelfs geen douche! Hun aantal moet vermeerderd worden met de tientallen hotels die als bondshotel zijn afgewezen, én met de vele die wel als hotel be schouwd willen worden maar het in feite niet zijn. De A.N.W.B. zal de 140 bedoelde hotels samen ruim tien procent van alle bonds- hotels in Nederland! afvoeren. In het nieuwe handboek zullen hun namen niet meer voorkomen. Aldus een besluit dat met zeer ge mengde gevoelens zal worden ontvan gen. De A.N.W.B. heeft er lang mee geaarzeld en betreurt, dat het tenslotte toch moest worden genomen. De bond meent echter tfat er thans niet langer meer mee kan worden gewacht, te meer niet omdat de bedoeling geen an dere is dan het bijdragen van een steen tje aan de verbetering van de Neder landse hotellerie. Dit kan tenslotte niet anders dan ten goede komen aan ons land als geheel. Reeds in 1950, toen de toeristenstroom naar Nederland in toenemende mate begon te groeien en het binnenlandse toerisme sterk toenam, heeft de A.N.W.B zich tot een vijfhonderd bondishotels ge wend. Hij heeft de exploitanten toen duidelijk gemaakt dat de toerist veel kritischer is geworden dan vroeger. De sanitaire voorzieningen in veel ho tels, aldus de brief, vormen vaak een Van onze correspondent PARIJS Te Parijs en te Móskou is gisteravond gelijktijdig bekendge maakt dat de Russische premier Kroesjtsjef met genoegen de uitno diging van president de Gaulle voor een spoedig bezoek aan Frankrijk heeft aangenomen. Via de normale di plomatieke kanalen zal worden vast gesteld wanneer dat bezoek zal plaats vinden. Er schijnen, wat het tijdstip betreft, twee mogelijkheden te zijn: IEen vrij spoedig bezoek. Dat zal het geval zijn wanneer Kroesjtsjef blijft volhouden dat hij (net als Macmillan en Eisenhower) nog dit jaar een top conferentie wenst te zien. Daar het de Gaulle (die pas in het voorjaar naar een topconferentie wil) er vooral om te doen is, nog voor die topconferentie een on derhoud met Kroesjtsjef te hebben, zal hij dus nog deze herfst de Rus in Parijs moeten ontvangen. 2 Een bezoek in januari. Dat zal het geval zijn wanneer de Gaulle zijn zin krijgt en de topconferentie in derdaad pas het komende voorjaar wordt gehouden. Dan zullen de Westelijke lei ders eerst waarschijnlijk in Parijs samenkomen om het eens te worden; daarna zal de Gaulle Kroesjtsjef ont moeten en pas na dat bezoek zal de top conferentie worden gehouden. Het is niet onmogelijk, dat de Gaulle en Adenauer eveneens een ontmoetmg zullen hebben in de komende weken. Waarschijnlijk zal dat gebeuren voor het bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs. Advertentie nooit te vergeten steen des aanstoots, want de mensen rner want een aantal van deze hotels nemen geen genoegen meer met een wastafel met koud stromend water. Zij willen zich kunnen wassen met warm water, een bad nemen of douchen. Daar om behoren naar onze mening ook de kleine hotels in de toeristencentra en alle andere die niet in de eentra van verkeer zijn gelegen, tenminste één bad kamer te hebben. De betrokken hoteliers ls bij die gele genheid ook meegedeeld, dat deze eis een rol zou gaan spelen bij de beoorde ling van de vraag of het predicaat Bondshotel kon worden gehandhaafd. Tegenover nieuwe aanvragers zou het onbillijk zijn als anderen die niet aan de eisen voldoen in het bezit van het schild werden gelaten. Ook werd de mo gelijkheid geopend „Bondscafé met lo- geergelegenheid" te worden. In 1953 is voor een bepaalde periode uitstel verleend en in 1954 nog eens. Mede dank zij dit streven van de A.N.W.B. hebben 350 hotels de laatste jaren voor deze sanitaire voorziening gezorgd, of de bestaande verbeterd of uitgebreid. Alle andere worden nu ge schrapt. In ons toeristenland moeten wij de ze eis wel stellen, werd ons bij de A.N.W.B. gezegd. Wij vinden dat wij in deze tijd niet meer een hotel kunnen aanbevelen, waar iemand zich niet be hoorlijk kan wassen, een bad nemen of douchen. Daarom is deze eis in onze ogen ook niet overdreven. Waarom heb ben de meeste kampeerterreinen wèl dergelijke voorzieningen en waarom zou een gebouw dat zich hotel noemt die niet moeten hebben? Wij hebben tenslotte niet aangedron gen op een zekere luxe, muziek in de bar bijvoorbeeld, maar op elementaire dingen die ieder modern mens redelijk en normaal zal vinden. Iets anders is, dat veel van deze 140 hotelhouders niet in staat zijn geweetst dit uit eigen middelen te bekostigen. Zij vonden de overheid en de financiële we reld nimmer aan hun kant als het om dergelijke investeringen ging. Dit is jam- zou, gemoderniseerd, zeker meer be langstelling kunnen trekkên dan nu het geval is. HAVANA (Reuter). Fidel Castro, de premier van Cuba, heeft donderdag in een televisierede tot het Cubaanse volk het uitwerpen van duizenden vlugschriften boven de Cubaanse hoofdstad een „bombardement" en een „luchtaanval" genoemd. De vlugschriften daalden neer uit kleine vliegtuigjes die moeten zijn op gestegen in het zuiden van de Ver enigde Staten. Castro sprak van een „laaghartige en onvergeeflijke aanval". Een miljoen Cubanen zal daartegen volgens hem maandag in een massabijeenkomst moeten protesteren. Hij zei dat hij de Amerikaanse regering voor de „lucht aanval" aansprakelijk stelt. „Het is de eerste keer in de ge schiedenis", riep Castro uit, „dat een vriendschappelijk gezind land is ge bombardeerd door vliegtuigen die hun basis hebben in een land waarmee Cuba in vrede leeft." LONDEN (Reuter). Generaal Kassem, de premier van Irak op wie enige weken geleden een aanslag is gepleegd, zal het ziekenhuis nog niet mogen verlaten. Hij schijnt nog niet te zijn genezen van de wonden, die hij bij de aanslag opliep. Er gaan ook geruchten als zou de premier in het ziekenhuis zijn over leden. „Ik vind dr. Drees eigenlijk geen figuur om in zo'n uitzending behan deld te worden, daar is hij veel te bekend voor", had prof. Van den Bergh tegen Bert Garthoff gezegd toen deze hem uitnodigde om gast te zijn in Anders dan anderen met dr. Drees in de hoofdrol. „Daarom was de grootste verrassing wel toen ik zittend in de foyer van Singer door hemzelf werd uitgenodigd slachtof fer te zijn". Dat zei prof. Van den Bergh gisteravond na de uitstekende uitzending. Op deze foto zit hij op de „pijn bank" met voor hem Bert Garthoff (links) en de heer Tony van den Bergh uit Londen. Van onze correspondent PARIJS Is de aanslag op Mitter rand een doorgestoken kaart geweest, of is de ex-minister van justitie het slachtoffer geworden van zijn goed gelovigheid en van een slimme, maar onfatsoenlijke machinatie van de ul tra's? Dat is de vraag welke men zich thans in Parijs algemeen stelt nadat men kennis heeft genomen van het geen zowel Mitterrand als Robert Pes- quet ter zake hebben verklaard. Bei den zijn in de nacht van donderdag op vrijdag langdurig door de rechter van instructie gehoord. Pesquet. die praat als een waterval en van wie men heeft ontdekt dat zijn straf lijst niet helemaal blanco is, heeft tegen over de pers verklaring na verklaring af gegeven Mitterrand, die van huis uit advocaat is en een zeer bekwame heeft zich voorzichtig uitgedrukt. Hij ontkent allerminst, dat hij enige dagen voor de aanslag contact heeft ge had met Pesquet, degene, die later zou verklaren, dat de ex-minister van alles op de hoogte zou zijn geweest. Maar, zo voegt Mitterand eraan toe: ik ben misschien aanvankelijk, toen hij mij kwam waarsohuwen dat men een aan slag op mij voorbereidde en zelfs op mijn twee jongens, te lichtgelovig geweest. Voor mijzelf ben ik niet bang, maar wan neer men iemands zonen bedreigt, wordt een vader wel heel erg voorzichtig. Achteraf is gebleken, dat men. het zo heeft geregeld, dat ik altijd het slacht offer zou moeten zijn. Of ik zou worden gedood, of ik zou in een intrigue worden verwikkeld, die mij als politieke persoon lijkheid onmogelijk moest maken. Met andere woorden: Mitterrand houdt vol dat Pesquet hem aan het lijntje heeft gehouden, net heeft gedaan alsof hij hem zou kunnen redden, maar dat hij in wer kelijkheid op die manier het vertrouwen van de minister had willen winnen en ook te weten kon komen, waar deze zich op een bepaald ogenblik zou bevin den, zodat een aanslag alle kans van sla gen zou hebben. Mitterrand heeft dan ook een klacht wegens smaad ingediend tegen Pesquet. Rouw in Himalaja KATMANDU. „Het wordt een droeve terugtocht zonder onze lieve vriendinnen Claude en Claudine." Dit staat in een brief die een van de leden van de in de Himalaja door het noodlot getroffen groep berg- beklimsters heeft geschreven aan een kennis in Katmandu. Volgens de briefschrijfster, mevrouw Jeanne Franco, was het weer hoog op de hellingen van de bergtop Cho Oyu zo slecht dat er aan berging van de lijken van mevrouw Claude Kogan en mej. Claudine van der Stratten niet viel te denken. De negen overgebleven dames zijn met hun gidsen en andere helpers op de terugtocht. Over die droeve tocht naar de be woonde wereld zullen zij onge veer twee weken doen. Zij moeten over een afstand van ruim 270 kilometer over tien bergruggen trekken. Voor een uitgebreide reportage over deze ramp zalige expeditie zie men pagina 9. ger in een Chinese hinderlaag gelo pen. Er ontstond een vuurgevecht waarbij aan Indische zijde zeventien man sneuvelden. De rest van de pa trouille werd gewond en slechts en kele manschappen ontkwamen. Het geyolg is dat de spanning tussen Indië en China, die de laat ste dagen veel minder was geworden als gevolg van de ontruiming door de Chinese troepen van de post Longjoe en de vriendelijker taal uit Peking, opnieuw is gestegen. In New Delhi wordt de toestand dan ook als ernstig beschouwd. IN KASJMIR Het vuurgevecht heeft zich afge speeld in Kasjmir. Een deel van Kasjmir, Ladakh genaamd, wordt door Peking als Chinees gebied be schouwd. Het is een gebied van on geveer 6000 mijl in het vierkant. Reqds eerder had de Indische rege ring uit de mond van priesters in dat gebied vernomen dat de Chine zen op het punt stonden het een' voudig in zijn geheel te bezetten. De overlevenden van de patrouille kwamen inderdaad terug met het be richt dat de streek scheen te weme len van de Chinese troepen. Blijk baar heeft Peking het betwiste ge bied laten bezetten zonder dat het nieuws daarover doordrong tot New Delhi. Het' gebied is zeer schaars be volkt en de verbindingen zijn er primitief. De in de pan gehakte patrouille was uitgerukt nadat bekend was ge worden dat een kleinere patrouille niet was teruggekeerd. Over die ver miste patrouille, die naar Chinese inzichten dus op Chinees gebied was doorgedrongen, heeft Peking een protestnota naar New Delhi gezon den, waarvan de Indische regering met verontwaardiging kennis heeft genomen. PROTEST Op haar beurt heeft zij een pro test naar Peking gezonden, waarin opnieuw uiteen wordt gezet dat er geen sprake van is, dat het be twiste gebied Chinees is, al staat het ook als zodanig op Chinese kaar ten aangegeven. Indië behoudt zich het recht voor, schadevergoeding te eisen voor de verloren gegane men senlevens, zodra bekend is, hoeveel slachtoffers de Chinezen onder de Indische militairen hebben gemaakt. Voorts eist de Indische regering de vrijlating van de gevangengenomen Indische soldaten. Deze nieuwe incidenten hebben zich afgespeeld in een ander gebied dan de vorige. De eerste moeilijk heden tussen Indië en China deden zich voor in het betwiste gebied langs de Tibetaanse grens. Nu gaat het om gebieden die vele honderden mijlen naar het noordwesten zijn gelegen. ONZEKER Het is nog niet bekend in hoeverre Indië ditmaal bereid is om zijn grondgebied te verdedigen. Bij vo rige gelegenheden heeft premier Nehroe volstaan met terugtrekking van de Indische troepen om de kans op verdere incidenten zo gering mo gelijk te maken. Daarna wilde hij dan met Peking in overleg treden over het beloop van de grenzen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In een brief aan het Hoofdbedrijfschap voor detailhandel en aan de Kamers van Koophandel heeft staatssecretaris Veldkamp nieuwe beslissingen over de diepvrieskip bekendgemaakt. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Drieënveer tig dagbladondernemingen hebben gezamenlijk een zendmachtiging aangevraagd voor de exploitatie van reclame in de televisie. De bladen willen een maat schappij oprichten, die zich uit sluitend zal bezighouden met het exploiteren van advertentiezend tijd op de t.v. Het is niet de bedoe ling, ook programma's te gaan verzorgen. Voor een effectieve plaatsing van de reclameboodschappen zou men een nauwe samenwerking wensen met de omroeporganisa ties. De oprichters streven naar overleg tussen de regering, de NTS, en hun maatschappij over de meest wenselijke regeling van eventuele uitzendingen. De reclame-exploitatie aldus de oprichters zou onderworpen moeten zijn aan de beperkingen, voortvloeiend uit de maatschappe lijke en culturele rol van de tele visie. Zij stellen dat de dagbladpers al bij de exploitatie van dagbladen heeft bewezen, in deze haar taak te verstaan. Zoals bekend, is reeds jaren geleden een zendmachtiging aan gevraagd door de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschap pij (OTEM), die niet alleen recla me wil uitzenden, maar ook eigen programma's wil verzorgen. Tot de stichters van de OTEM behoren vijf dagbladondernemin gen: de Nieuwe Rotterdamse Cou rant n.v., De Volkskrant n.v., De Telegraaf n.v., Het Algemeen Handélsblad n.v,, en de Stichting Het Parool. Geen van deze bladen neemt deel aan het zojuist bekend gemaakte project. De heer W. Pluygers, directeur van de Nieuwe Rotterdamse Courant n.v., verklaarde dat zijn vennootschap zich uitdrukkelijk van het initiatief der 43 bladen distantieert. Dit plan lijkt op de uitvoering van de reclame in de Duitse t.v., en waarborgt geen werkelijk goede reclame, aldus de heer Pluygers. Hij achtte het plan noch voor de kijkers, noch ypor de adverteerders aantrekkelijk; De heer J. W. Rengelink, pro gramma-commissaris van de NTS, noemde het plan een wellicht goede oplossing, die inderdaad gaat in de richting van wat de NTS zich als juist voorstelt, in dien reclame in de t.v. wordt toe gestaan. De NTS heeft nooit beoogd zelf op te treden als exploitant van t.v.-reclame, en staat open voor overleg met de 43 bladen, aldus de heer Rengelink. DEN HAAG De boterprijs is de afgelopen week met 32 cent per kilo opgelopen door de grote behoefte van Duitsland, Engeland, België en ook Frankrijk. De winkelprijs van het pakje boter zal nu uitkomen op 1,50. Met dat al blijft de politieke situatie te Parijs als gevolg van hetgeen men wel de windvlaag van de 15de oktober noemt, enigszins gespannen. Gisterochtend heeft uw correspondent zelf kunnen consta teren, hoe er op vele plaatsen in de stad, in het bijzonder in de regeringswijk door de gewapende politie en binnenlandse vei ligheidstroepen met het machinegeweer in de aanslag de wacht wordt gehouden. Een ernstiger symptoom is, dat deze week weer de weekbladen l'Express en France-Observateur, beide vertegenwoor- Robert Pesquet, die terecht of niet dat zal de rechter moeten uitma ken beweert dat hij de aanslag op Mitterrand met diens instemming heeft gepleegd. digend de intellectuele oppositie tegen de politiek van de ultra's van Algerije, in beslag zijn genomen. Gisteren is een nieuwe, gecensureerde editie verschenen. Vergelijkt men beide edities van l'Ex press dan kan men constateren, dat alle foto's en zinsneden, waarin het leger wordt genoemd als deelnemer aan die beweging van de 15de oktober, zijn ge schrapt Men kan daaruit twee veronder stellingen afleiden: a. óf de regering staat onder invloed van het leger en 'heeft in deze censuur moeten berusten; b. óf zij heeft in geen geval publikatie willen toestaan van .opmerkingen, die het leger konden irriteren en het raadzaam ge oordeeld zeker machtsvertoon van die zijde te tolereren, (de censuur vond plaats nadat de generale staf zulks aan de premier had verzocht), ten einde straks met des te meer gerustheid op die legerleiding te kunnen vertrouwen. Op bodem van de Donau naar juwelenschat WENEN (UPI) Nu het water in de Donau aanzienlijk is gezakt, is een groep Oostenrijkers begonnen met het zoeken naar een schat op de bodem van de vier. De Oostenrijkers geloven, dat daar oostelijk van Hainhurg, vlak bij *de Oos tenrijks-Tsjechische grens, vier kisten met Hongaarse kroonjuwelen moeten liggen. Kort voor het einde van de tweede wereldoorlog heeft een eenheid van het Duitse leger per motorboot getracht de schatten uit Hongarije naar Duitsland te brengen. Volgens de theorie van de for- tuinjagers hebben Tsjechische partisa- nen de boot lek geschoten. In verband met de nabijheid van het IJzeren gordijn zal de politie de groep permanent beschermen. Indien men in derdaad een schat zou vinden, krijgt de staat de helft ervan. De staatssecretaris deelt in die brief de richtlijnen mee, volgens welke levensmiddelenbedrijven ontheffing van het verbod voor de verkoop van diepvrieskip kunnen krijgen. Het voeren van dit ontheffingsbeleid, zo blijkt uit de brief van de bewinds man, zal echter van korte duur zijn. Staatssecretaris Veldkamp deelt mee van plan te zijn het poeliersbesluit 1939 te wijzigen in die zin dat de diepvries kip vrijgemaakt wordt van de beper kende regelingen. Het ziet er dus naar uit dat de diepvrieskip, net als thans alle andere diepvriesprodukten, alge meen verkocht zal mogen worden door die levensmiddelenbedrijven (kruide niers, zelfbedieningszaken, e.d.) die over een vrieskast beschikken. Het besluit van de staatssecretaris komt zeer onverwacht. Op 1 september vroeg hij het hoofdbedrijfschap detail handel advies over de richtlijnen die hij zou moeten aanleggen. Dit advies moet nog worden vastgesteld in de vergadering van het hoofdbedrijfschap van woensdag a.s., maar uit de stukken voor deze openbare vergadering bleek al hetgeen wij dinsdag 20 oktober publiceerden dat het hoofdbedrijf schap geen richtlijnen mogelijk achtte en wijziging van het poeliersbesluit de enig juiste oplossing vond. Dat de bewindsman de vergadering van het hoofdbedrijfschap niet heeft afgewacht maar nu plotseling heeft be slist, is nieuw en een onverwachte wending in deze kippencomedie. Het KNMI In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uuri Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige en plaatselijk langs de kust tot hard toenemen de zuidwestelijke wind, later rui nend naar west. MIESJE: Echt n gewinkeld. 25 oktober: zon 7.20, zon on der 17.27; maan opmaan on der 14.23. 26 oktober: zon op 7.22, zon onder 17.25; maan op 0.25, maan onder 14.54. Eigen nieuwsdienst HAARLEM De situatie in de Haar lemse broodstrijd is, met het weekeinde in zicht, onveranderd gebleven: de bak kers bekijken eikaars prijzen argwa nend, maar niemand is nog onder de 36 cent voor het witbrood gegaan. Maan dag moet de beslissing vallen of het conflict overslaat naar het Noorden, waar de rayonale bakkerijcommissie Alkmaar er in betrokken kan worden. Dan zal ook een nieuwe tegenzet van de Haarlemse grote bedrijven verwacht kunnen worden: brood van 31 cent. De kleine bakkers hebben het antwoord daarop al klaar liggen: nóg goedkoper brood uitventen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De regering over weegt van de gezamenlijke Neder landse suikerindustrie nog 80.000 ton suikerbieten te kopen om die als vee voer te distribueren onder de boeren, die door de langdurige droogte het ernstigst in hun voederpositie zijn ge troffen. In de afgelopen week heeft de regering voor dit doel al 20.000 ton van de suikerfabrieken afgenomen. De totale oogst van suikerbieten in Ne derland bedraagt dit jaar circa 3,2 miljoen ton. De prijs die de regering voor deze bieten zal betalen, is gelijk aan die van door de suikerfabrieken op con tract gekochte bieten. Hij bedraagt ongeveer 60 gulden per ton bij een suikergehalte van circa 18 procent. De boeren zullen er de regering de ac ceptabele veevoerprijs van 45 gulden per ton voor moeten betalen. Deze transactie zou de regering dus circa IJ miljoen gulden kosten, ware het niet dat erdoor wordt voorkomen dat ongeveer 15.000 ton suiker, het equivalent van 100.000 ton suikerbie ten, tegen verliesgevende orijs moet worden uitgevoerd. De binnenlandse suikervoorziening is in elk geval gewaarborgd. De ge schatte opbrengst van de lopende cam pagne ligt weliswaar aanmerkelijk be neden de opbrengst van vorig jaar, nl. op 430.000 ton tegen 505.000 ton, maar voor de consumptie die vorig jaar in ons land 460.000 ton bedroeg, zal nog kunnen worden geput uit re- servevoorraden van circa 100.000 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1