VEERTIG JAAR VOOR HET KIND Als de visser thuis komt Ondermijnend r hn >afm Perseus en Andromeda Charlotte van Bourbon en Louise de Coligny heikarwei Zaterdag 24 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 „Tegen bescherming Eeuw begon hier vroej Niet de oudste in kinderschoenen Samenwerking Ook permanent iiiiiiiiiiiiiiitiiHiHiiiiniiiiiiMiiuiiiiiiiiiiminiHiiiiiiHimiiiiiiiiiiii' Vutlercursus Minister opent dinsdag verbeterde Rijksweg 13 Barnevelds kerktoren raakt versleten Klein brandje rookte als vulkaan II In één nacht Uw handen s gaaf en zacht j w&nöeünqen öoor 6e zeeuwse histoRie Charlotte van Bourbon Louise de Coligny Van onze verslaggeefster ROTTERDAM. De twintigste eeuw is ,,c eeuw van het kind". Zo is het althans i grote delen van de wereld. In diverse ander landen is het besef, dat een maatschappij slecht gezond kan zijn, wanneer alles in het werl wordt gesteld die voorwaarden te schepper waarin de kinderen van een volk tot evenwich tige volwassenen kunnen opgroeien, echter no niet of nauwelijks doorgedrongen. 99 Deze week nog stemden bijvoorbeeld enkele Azi; tische leden van de Sociale Commissie van de Verenigd Naties tegen een verklaring over de rechten van lie kind, waarin onder andere werd gesteld, dat een kin altijd en overal recht heeft op bescherming en goe onderwijs. In Nederland kreeg „de eeuw van het kind" a vroeg een bijzonder gunstige start. Kort na elkaar wer den hier de Vereniging Nationaal Reizend Museum vooi Ouders en Opvoeders en de Vereniging tot bevorderinj van Het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoedim gesticht, beide met het doel: systematische vorming tc de oudertaak en opvoeding in het algemeen, van ge zonde, normale kinderen in een goed gezin. In het Jaarbeursrestaurant in Utrecht wordt vandaa het veertigjarig bestaan van de Vereniging K. en O (kinderverzorging en opvoeding) herdacht. ..Eigenlijk hebben wij niet de oudste rechten op dit terrein", zei mevrouw C. W. Frese. vice-voorzitster van de vereniging. ..Het Museum is al in 1912 gesticht en de Vereniging K. en O. da teert pas van 1919. Al waren we dan niet de eerste instelling in ons land, die zich met de kinderverzorging en opvoe ding ging bezighouden, onze vereniging was wel een unicum. Nog nergens ter wereld was de wetenschappelijke en praktische kinderstudie ter hand geno men en dus konden we voor de organi satie ook niet hier en daar stiekum een beetje spieken". Het eerste doel van de Vereniging K. en O. was de vorming van een kader; om het onderwijs in kinderverzorging en opvoeding te kunnen bevorderen, moet men immers eerst over leerkrachten be schikken. Zo ontstond veertig jaar ge leden in Nederland een heel nieuw vak. dat van lerares K. en O., en het eer ste opleidingsinstituut was een we reldprimeur voor Rotterdam. Enkele ja ren later werd ook in Amsterdam een K. en O.-school gevestigd. Nu kan de jongevrouw met de staats- acte XX o£ het K. en O.-verenigingsdipló- ma een keuze maken uit een keur van interessante beroepen, toen „de eeuw van het kind" in Nederland nog in de kinderschoenen stond, moesten die ba nen worden gecreëerd. De Vereniging ter bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding, nam ook die taak op zich en verleent nog steeds bemiddeling, wanneer een K. en O.-ster na haar vierjarige opleiding een baan zoekt. Die banen liggen enerzijds in de sec tor van het lesgeven, onder andere aan primaire nijverheids- en middelbare scholen of in Zonnebloem- of Mater Amabilisverband aan de bedrijfsjeugd, die men ook steeds meer op grote schaal met de kennis van kinderverzor ging en opvoeding op de hoogte brengt. Anderzijds zijn de K. en O.-sters werk zaam als leidinggevende krachten in koloniehuizen, kinderziekenhuizen, kleu terdagverblijven enzovoort, bovendien heeft zij van haar opleiding ook hec-1 veel plezier wanneer ze eventueel zelf een gezin gaat stichten, dat merk ik zelf dagelijks, vertelde de voorzitster van de jubilerende vereniging, die ook K. en O.-ster is. Mijn medewerksters en ik zijn ook al lemaal K. en O.-sters, vertelde mejuf frouw G. Timmer, adjunct-directrice van het Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders,. Landelijk Voor lichtingscentrum zoals het tegenwoordig heet. In de Stichting Kinderopvoeding en Ouder voor lichting, werkt het mu seum, dat eigenlijk geen museum is maar een soort zelfbedieningsexpositie, nauw met de Vereniging K. en O. sa- men. Samen organiseren zij, dikwijls op aanvraag van kruisverenigingen, over al in het land. cursussen, die of ten doel hebben: de goede lichamelijke en geestelijke opvoeding van baby en kleu ter, maar ook van de nozem of de ted dyboy, of de volwassenwording van de ouders zelf. Een K. en O.-ster geeft de cursus en het museum levert de leer- of demonstratiemiddelen uit een van de vele collecties. Sommige van deze collecties zijn ook permanent in het Voorlichtingscentrum in Rotterdam zelf tentoongesteld, zoals bijvoorbeeld de expositie van verant woord speelgoed voor kinderen van nul tot zeven jaar en de tentoonstellingen kinderverzorging en bezigheden van het bedlegerige en herstellende kind. Mejuffrouw Timmer liet ons ook de bi bliotheek van het Museum zien, waardoor men ouders in de gelegenheid stelt een zo ruim mogelijke kennis te vergaren over de juiste verzorging en opvoeding van hun kinderen. Wist u dat er onge veer zesduizend werkelijk goede boeken op het gebied van de kinderopvoeding en oudervoorlichting bestaan? In het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders zijn ze alle maal te vinden, plus een uitgebreide kinderboekerij, plus een poppenkast, die kan worden uitgeleend, plus een leer middelencentrale met filmstrips, flanel borden, enzovoort. Advertentie Orfane de w B: kousen die !-a-n-g-e-r leven: alléén In de Bijenkorf Nu nog onbezorgde- ondeugende boefjes fjoto boven). Hel is de lauk run hun ouders en opvoedersdus ook van de kinderjuf of docent bij het. hoger onderwijste zorgen, dat zij zich tot evenwicktige volwassenen ontwikkelen. K. en O.-sters foto links) zijn onder andere werkzaam in alle soorten kindertehuizenzowel voor de ge zonde als zieke jeugd of bijvoorbeeld in de kinderkamer van een groot passagiersschip. VEN week geleden hebben wij Cassiopeia aan de hemel opge zocht er is een boel familie van haar in de buurt: haar dochter An dromeda, waar we terecht komen als we de lijn van de Poolster naar Cassiopeia verdubbelen, drie vrij zwakke sterren op een rijwaarvan de verste de tweede is van een rij die er bijna haaks op staat. Trekken we een lijn van de Poolster naar het einde van de W van Cassiopeia, dat het dichtst bij de Poolster staatver dubbelen we deze tot de uiterste ster van Andromeda en maken we dan een rechte hoek van Andromeda af. dan is de eerste grote ster, die we passeren, Algolde helderste van het sterrenbeeld Perseus, Andromeda's bruidegom. Aan de andere kant van Cassiopeia staat haar gemaal Cepheus. Zo stonden ze ook op het strand van Jaffa, vader en moeder Kassi- epeia en Kepheus (we geven ze nu weer hun namen in Griekse spel- lingnaast elkaar te wenen om An dromeda, die aan een rots geketend ten offer zou worden gegeven aan het zeemonster, dat Poseidon naar hun land had gezonden als straf voor de opschepperij van Kassiepeia die had beweerd schoner te zijn dan de zeegodinnen. Maar Perseus, de dappere held had juist een overeenkomst gesloten met hen, dat hij Andromeda mocht huwen, als hij het monster kon ver slaan. Hij bevond zich in een sterke positie, want hij had het overwicht in de lucht, waarin zijn vleugelsan dalen hem konden opheffen, en een geheim wapen, de afgeslagen kop van de Gorgo Medousa, die door zijn aanblik alles kon doen verstenen. Plet zeemonster liet nu niet lang meer op zich wachten; als een tor- pedobootjager kwam het aanstuiven. Vlug steeg Perseus op en toevallig was de zonnestand zo. dat zijn scha duw op het water viel vóór de kop van het gedrocht. Als vele zeedieren was het boven water niet heel scherp van gezicht (anders was het wel re gelrecht op de meer substantiële charmes van Andromeda afgescho ten) en het viel .schuimend van woe de op de schaduw aan. Zo kon Per seus ongehinderd een verrassende duikaanval ondernemen en met de zelfde sikkel, waarmee hij Medousa had onthoofd, hakte hij op de rech terflank van de zeeschuimer in. Het arme beest, dol van pijn, kon zich in nóg zulke gruwelijke boch ten wringen, in en boven water, Perseus ontweek hem opstijgend ge makkelijk en bracht, even gemakke- lijk neerschietend op zijn prooi, hem Advertentie Tricotage met Franse charme Verkrijgbaar in de betere zaken. houw op houw toe, totdat het dier zijn krachten grotendeels had ver spild; van een half overspoeld rif waartegen hij zich beter kon afzet ten dan op zijn vleugelschoenen, bracht hij het tenslotte in de buik de genadestoot toe. Perseus had dus zijn geheime wa pen niet eens hoeven te gebruiken en omdat hij zich wat wilde opknap pen en wassen, legde hij de Medou- sakop voorzichtig met het gezicht naar beneden op een bos bijeenge gaard wier neer, niet denkend aan de verstenende kracht die de kop be zat. De gevolgen bleven niet uit: het wier versteende en zo ontstond het koraal. Toen ging Perseus met Androme- da, die natuurlijk vlug van haar boeien werd bevrijd en fatsoenlijk aangekleed, naar het altaar en een fraaie bruiloft werd gevierd. Helaas een grote held heeft nooit rust werd het feest verstoord: Phineus, broer van Kepheus, aan wie Andro meda oorspronkelijk was toegezegd, kwam de bruid voor zich opeisen. Kepheus, die een fatsoenlijk man was, merkte terecht op, dat Phineus wel wat laat kwam; waarom hadden ze niets van hem gezien, toen An dromeda van het monster moest worden bevrijd? Hij doet dus zijn woord aan Perseus gestand en het wordt vechten. Hoewel Phineus met zijn mannen in aantal verre de meerderen waren, hadden ze geen schijn van kans te gen de Medousakop en ze versteen den in allerlei schilderachtige veclit- houdingen. Volgens sommigen was de strijd ontketend door Kassiopeia, die Phineus had laten waarschuwen en daarom was ze als sterrenbeeld aan de hemel geplaatst met als spe ciale straf, dat ze af en toe op haar kop moet staan, zoals dat met alle sterrenbeelden in de buurt van de hemelpool gebeurt. Later kreeg ze daar haar hele familie tot gezelschap. Als U mocht denken, dat het zee monster maar een verzinseltje is, dan hebt U het mis. Het geraamte werd "bewaard en is later in Rome tentoongesteld het was veertig voet lang, met ribben langer dan de slagtanden van een olifant en wer vels ter dikte van anderhalve voet. Trouwens de buurt was daar rijk aan monsters: denk maar eens aan Jonas-in-de-walvis, die ook van Jafo Jaffa uitvoer! Aam f f Rekenen en praten onmogelijk waren de nieuwe ideeën om de positie van het kind zodanig te verbeteren, dat deze steeds meer kans zou krijgen uit te groeien tot een volwaardig mens, Ne derlandse primeurs. De K. en O.-scho len en het Museum zijn daar onder an dere voorbeelden van, maar ook éen var dercursus, die reeds in 1920 in Amster dam met veel succes en belangstelling van de zijde van de gezinshoofden, werd gegeven. Het was de eerste maal dat de Europese vader zo nauw bij de ver zorging van zijn kind besrokken werd, in deze „eeuw van het kind". Sinds de tijd waarin de eerste K. en O.-gedachte in het hoofd van mevrouw M. E. H. Sandberg-Geisweit van dei Netten opkwam, is er in Nederland op alle terreinen, waarop de kinderopvoe ding en -verzorging zich beweegt, heel j wat veranderd. Soms keek men daarbij naar het buitenland, maar even dikwijls DEN HAAG De minister van ver keer en waterstaat, de heer H. A. Kort hals, zal dinsdagochtend, om elf uur de openstelling verrichten van het laatst gereedgekomen wegvak van de rijks weg 13, tussen de Pauwmolen te Delft en het viaduct Overschiet Tijdens een samenkomst in de Roteb- garage van de gemeente Rotterdam aan het Kleitipolderplein 5, zullen de minister en mevrouw mr. Ohr. A. de Ruyter-de Zeeuw toespraken houden. I ARNHEM 'ANP). De toren van de' Nederlandse Hervormde kerk te Barne- veld, bekend door het verhaal over Jan van Schaffelaar, vertoont ernstige ge-i breken, die niet door incidentele maat-j regelen kunnen worden verholpen. Del buitenzijde van de toren is zeer sterk! verweerd, waardoor het metselwerk los- j laat en naar beneden valt. Het hout werk van de spits heeft ernstig geleden door water en is bovendien aangetast door houtworm. Aan het architectenbureau ir. T. van Hoogevest te Amersfoort is nu opdracht verleend tot het maken van een algeheel restauratieplan. De kosten zijn begroot op 230.000 gulden, waarin van rijkswege wordt geparticipeerd met 103.500 en van provinciewege met 23.000 gulden. Advertentie WAT DEED UW OVERGROOTMOEDER? Bij kriebelhoesc en opkomende verkoud heid nam zij vlug een paar Pottertjes in de mond. Dat hielp! Nog steeds is Potter's Linia hét probate middel. Draag daarom altiid een doosje bij U! r»d/ge r i cent Advertentie Wereldvermaard en niet zonder reden.... Want over de hele wereld wordt in elke goede keuken Maizena Duryea gebruikt voor het bin den van groenten, soepen en sausen. URK (ANP) Het in de nacht van woensdag op donderdag bij Urk ge strande schip Het Ideaal is gisternacht door drie sleepboten van Goedkoops ber gingsbedrijf uit Amsterdam vlot g' sleept en in de Urkerhaven gebraeh De lading kalimest behoefde daarb niet te worden gelóst. Het schip is vo' gens de eerste indrukken onbeschadiga SCHIEDAM. Dikke rookwolken dreven gisterochtend over Schiedam en omgeving. Ze kwamen van achter de bedrijfspanden van de oudijzerhandel Van Gelderen in de Raam te Schie- i dam vandaan, waar een oliepersinstal- latie bad vlam gevat. De installatie werd gebruikt om oud! ijzer tot pakken schroot te persen. Rondom lag veel afval, doordrenkt van j olie. Als een vulkaan stuwde het kleine! brandje brede lagen zwarte rook de Schiedamse straten in. Binnen enkele! minuten had de Schiedamse brandweer, het vuurtje evenwel bedwongen. r\E VORIGE KEER beloofde ik u nog meer visrecepten. Mjjn vriend de hengelaar vertelt me dat er nu aan de zeekust aardige gullen worden gevangen. Welaan dan: een recept voor de gul alias kabeljauw in het klein. Wij zullen deze vis met het nodige respect aanpakken en hem geven, wat wjj ook aan een kabeljauw zouden geven. Ook nu begin ik weer met u een koud visvóórgerecht te geven en wel: Gulsurprises Citroen-Gulsurprise: reken per per soon 1 citroen en behandel deze als volgt: snijd op royale wijze de dop van de citroen af CU houdt ongeveer 2/3 van de vrucht over). Met een rond mesje snijdt u alle vruchtvlees met gele vliezen zoveel mogelijk uit de citroen weg. U heeft intussen de res ten van de gekookte gul ongeveer 600 g en neem vooral zo gaaf mo gelijke stukjes, vermengd met (voor 4 personen): het sap van 1 citroen, ongeveer 4 eetlepels mayonaise, waar doorheen ge een beetje mosterd roert. Verder 2 grof gewreven hardge kookte eieren, 1 zeer fijngesnipperd uitje en 1 eetlepel gehakte peterselie. Met dit pittige mengsel vult u de lege citroenen. Het onderste dopje snijdt u er zover af dat de gevulde citroen zonder gevaar voor omvallen op een helgroen blad sla geplaatst kan wor den. Wil de citroenen wel zeer royaal dus met een kop erop vullen'. Garneer deze schotel met partjes ci troen, tomaat, en toefjes aangemaakte garnalen en aardappelsla. Als ge dit gerecht als een compleet koud maal wilt serveren moet ge de aardappelsla op bijzondere wijze aan- maken. Mag ik hiervoor een recept beschrijven: Salade Alsacienne Salade Alsacienne aux pommes de terre: kook voor .5 personen anderhalf of indien ge niet veel aardappelen eet, een pond aardappelen in de schil gaar. Reken verder 3 gesnipperde uien, een halve krop sla, 2 handappelen en 4 eetlepels gehakte peterselie met een half teentje knoflook. Maak voorts van olie en azijn of citroensap (de juiste verhouding is 1/3 azijn op 2/3 olie) een saus met wat peper, zout, een tikkeltje suiker, een paplepel mosterd en mayonaise uit een potje. Ge moet zelf zien hoeveel van deze saus nodig is om van de aardappelen vermengd met alle ande re in snippers gesneden ingrediënten een smeuïg weigebonden geheel te maken. Wil er .echter wel aan denken dat ge de aardappelen direct als ze ge schild zijn dus nog in hete toe stand met de slasaus moet ver mengen. Dan pas nemen de aardap pelen de pikante smaak van uw sla saus goed op. Wilt ge er wat doperw ten uit blik doorheen roeren? Wie en wat let u! Uw sla krijgt een mooier kleur en is bijzonder - feestelijk. Gar neer deze sla met stukjes tomaat en partjes citroen. Mag ik dan tot slot een bot en tong met u gaan toebereiden? Over tong zijn in alle werelddelen, boeken vol geschreven. In het bekende boek van L. Saulnier; .,Le Répertoire de la Cuisine" staan alleen voor deze vissoort 320 bereidingswijzen aangege ven, Het is voor de hotelier en de res taurateur een schier onmisbaar boek. De recepten worden er niet in be schreven: alleen de ingrediënten wel ke ge ervoor nodig hebt en het zijn voor sommige schotels zeer vele worden genoemd. Ik heb blind geprikt tussen al die recepten en kw^m terecht op een wat een geluk) 'ïeel goed te maken 'ecept en wel dit: pan wil gebruiken) laat u vet heet worden. Bak in dit vet de filets bruin en gaar en laat ze uitlekken. Serveer de filets op een warme schaal. Leg er takjes peterselie om heen en partjes citroen bovenop. Maak er een Sauce Béarnaise bij en gebakken aardappelen met een pittig aangemaakte groene sla. Sauce Béarnaise Sauce Béarnaise: in ongeveer 5 eetlepels wijnazijn (eventueel mag u natuurlijk ook gewone azijn gebrui ken) laat u 2 gehakte sjalotte uitjes met gemalen peper, zout en thijm zo lang inkoken totdat u ongeveer 2 eetlepels overhoudt. Giet het „over blijfsel" door een fijne zeef. Van het vuur af klopt u er 1 of 2 eierdooiers doorheen en klopt deze massa dan op een klein vuur op. Als u merkt dat de eieren binden, roert u er, eveneens op een zeer lage vlam zoveel boter doorheen als ge nodig acht voor de hoeveelheid saus (ongeveer 100 g). Deze saus moet lichtelijk gebonden zijn. Strooi er voor het opdienen wat gehakte bieslook of peterselie door heen. En dan nu nog een receptje voor de bot. Bot met kapertjes Bot met kapertjes: leg de schoon gemaakte leeggehaalde bot in wat melk. Die melk hebt ge wat gezouten. Vervolgens wentelt u de vis door de bloem. Bak ze in vet of olie brum en gaar. Leg ze op een schotel en houdt ze warm. Laat in een pannetje roomboter bruin worden en doe er dan van het vuur af gehakte peter selie en kapertjes bij. Giet deze heer lijk ruikende saus over de bot. Getf hierbij een lekkere aardappelpuree en gemengde sla. Vissers, ik neem nu afscheid van u en hoop dat ge van een der recepten heerlijk zult smul len. MICKEY WOODHOUSE Sole sully Advertentie Sole sully* neem voor 2 personen i grote tong die ge in filets thuis laat bezorgen. Die tongfilets wentelt ge 2erst door de bloem, vervolgens door sen met een halve paplepel losgeklopt rauw ei (hierin hebt ge wat peper, zout en basilicum geroerd) en tot slot gaan de filets door een laag paneer meel. In een ouderwetse koekepan (dit voor de huisvrouw die geen frituur- door l. van Wallenbura In tegenstelling met zijn tweede hu welijk is Prins Willem met zijn derde vrouw bijzonder gelukkig geweest. Jarm mer dat het huwelijksgeluk maar jaar duurde. Deze derde vrouw van de Prins was een adellijk Frans meisje uit het huis van Bourbon. Tegen haar zin was ze door haar streng Rooms Katholieke va der de hertog van Montpensier in het klooster te Jouarre gebracht. Na enke le jaren werd ze hier abdis van het klooster. Onder de Protestanten van Frankrijk, de Hugenoten, had ze veel familie en kennissen. Ze blijft aan het hoofd van het klooster, maar in stilte belijdt ze de leer der Hugenoten. Van zelf moet dit uitkomen. Om moeilijkhe den te voorkomen vlucht ze uit het klooster en gaat naar het hof te Hei delberg. Daar doet de Prins haar een huwelijksaanzoek, dat ze met ..ja" be antwoordt. Door Marnix van St. Aldegonde wordt ze naar ons land gebracht, waar ze te Brielle aan land stapt. Op 12 juni 1575 zegent haar predikant Jean Taffin in de Grote kerk aldaar het huwelijk in. „Ten Briel is zij gekomen, Al met triumphe groot. Dat hebben die burgers vernomen, Men schoot zo menigen schoot Tot den Prins zijner vromen; Men nam haar bij de hand, Men hiet haar weüecomen AL in des Prinsen land." Kort daarop houden ze hun feestelij ke intocht in Dordrecht. De Staten van Holland geven het jonge paar een hu welijksgift van 6000 pond (is 36.000). In romanvorm is het leven van deze derde vrouw van de Prins beschreven in „de Lelie van ons Vorstenhuis". Het is geschreven door de Amerikaanse schrijfster Caroline Atwater Mason en door een dochter van Dr. A. Kuyper in het Nederlands vertaald. Het boek is al een halve eeuw oud, maar het boeit en ik heb het nog eens met genoegen gelezen. In deze historische roman wordt ge sproken over het huis in de Langedelft te Middelburg. Deze woning was toen in het bezit van de Prins. Hij vertoef de er dikwijls om van hieruit de krijgs operaties in Zeeland te leiden. Ook met zijn derde vrouw woonde hij behalve in Delft en Antwerpen af en toe in Middelburg. Hier werd hun tweede dochter Elisabeth geboren, genoemd naar de koningin van Engeland. In In 1883 is de woning afgebroken en op de olaats ervan (op de hoek van de St. Janstraat) een school gebouwd. Toen men in 1933 de 400ste geboor tedag van de Prins herdacht, heelt men boven het poortje van deze school een gedenksteen aangebracht: Eigen nieuwsdienst UTRECHT Sinds kort heerst grote ontstemming in het Domhotel en in het laboratorium voor kristalchemie aan de Catherijnesingel te Utrecht omdat tussen beide gebouwen in het heiwerk voor een nieuw administra- tiepand voor Van Gëild en Loos de dagelijkse gang van zaken vertroe belt. In het hotel klagen de gasten steen en been over het dreunen van de hei machine, terwijl in het laboratorium een dure elektronische rekenmachi ne buiten bedrijf moest worden ge steld. Het werk, dat zij anders ver richt, wordt nu in Groningen gedaan of in de avonduren, wanneer ook de röntgenfoto's worden gemaakt, waar voor men overdag geen gelegenheid meer krijgt. De kostbare apparatuur is niet bestand tegen het barbaarse schudden van de grond. Fotografisch bewijs In het hotel is men verder bedueft voor scheurende muren, terwijl men ook de vergaderzalen niet kan ver huren. Intussen heeft de directie zich gewapend tegen schade aan haar gebouw door het laten maken van een veertigtal foto's, die het Dom hotel vóór het heiwerk in beeld hebben gebracht. Als blijkt, dat la ter afwijkingen of andere manke menten zijn ontstaan, zal Van Gend en Loos kosten moeten dragen. Voorlopig moeten tweehonderd beton- palen de grond in. Hier stond het huis toebehoorend aan Prins Willem I c. 15741582. (e is circa). Bij het bombardement van 15 mei 1940 is de school verwoest. Niet allen waren het met dit huwe lijk eens. Vooral de familie van zijn tweede vrouw Anna van Saksen was kwaad. Had de Prins het gerucht ver spreid dat zijn tweede vrouw dood was, dan hadden ze geen bezwaar gehad. Maar nu kwam alles uit, ook de echt breuk van Anna van Saksen. Ze laster den zelfs dat Charlotte van Bourbon voor het huwelijk een kind verwachtte. Ook zijn broer Jan van Nassau was er tegen, hij verwachtte er schade van voor de zaak der vrijheid en vermeer dering van het getal der vijanden. Charlotte van Bourbon was niet sterk. Ieder jaar werd er een kind geboren, het waren alle zes meisjes. In 1582 werd een aanslag op het le ven van de Prins gesmeed door Jean Jauregui. Ze woonden toen in Antwer pen. De kogel ging door het verhemel te en de linkerkaak en doorboorde de wang. Met alle liefde van haar teder gemoed heeft ze haar man verpleegd. De Prins herstelde, maar twee maan den later stierf Charlotte van Bourbon aan longontsteking, nog maar 34 jaar oud. In de cathedraal van Antwerpen werd ze bijgezet. CDe vierde vrouw van Prins Willem heeft hem overleefd, vele jaren zelfs. Evenals Charlotte van Bourbon was ook zij 27 jaar oud toen ze een jaar later met de Prins trouwde. Haar vader, admiraal de Coligny, was in de beruefite Bartholomeus- nacht (24 aug, 1572) bij de zogenaam de Pa rij se Bloedbruiloft vermoord. Ook haar man graaf de Teligny, kin deren had ze niet. De familie van de Prins is eerst erg koel tegen haar, maar door haar beschaafd en lief optreden weet ze -leze barrière te doorbreken, vooral ook omdat ze zo goed zorgt voor haar stiefdochtertjes. In Antwerpen voelden ze zich niet erg veilig en daarom gaan ze in Delft wonen. Ze vertoeven ook nog een poos je m Middelburg in het huis in de Langedelft. Hier in Delft is de Prins op 10 juli 1584 door Balthasar Gerards vermoord. Een half jaar tevoren was hun zoontje Frederik Hendrik geboren, die m 1625 zijn halfbroer Maurits zou opvolgen. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11