Rusland meldt: Nog dit jaar topconferentie j j t M Nertzane naar noorden mogeli jk Basis van Avondrust barre werkelijkheid Waarschuwing MEER KIJKGELD EN MEER ZENDUREN PLAN TOT DISTRIBUTIE VEEVOER Het concert: sterk spel over rassenvraagstuk BERLIJN EN OOST-DUITSLAND BLIJVEN DE GESCHILPUNTEN Nieuw radiospel spreekt aan Verrassing voor dralend Westen V- f Broodfront vrij rustig Vrijdag 23 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Soepel Voorbereiding Hillegom strijdt niet WEER OMLAAG Prins opende Nederlandse kolonie in Brazilië Regering is attent op verbindingen met Ruhrgebied ,.Zeeslang"gevangen BEJAARDEN ONTROERDEN AART ROMIJN |ln het kort TELEVISIE"! Maastrichts orgel in restauratie vandaag bekeken Romans minder Kopstuk Belgisch prinselijk paar bij de paus LONDEN (AP) Terwijl het Westen druk bezig is, de datum van een topconferentie te verschuiven naar het komende voorjaar, kwam er uit Moskou gisteravond een droge opmerking van het Kremlin, publiek gemaakt door het officiële Russische persbureau Tass: „Bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft premier Kroesjtsjef president Eisenhower meegedeeld, dat de Russische regering het noodzakelijk acht dat er nog voor het einde van dit jaar een topconferentie wordt ge houden". Tass verspreidde deze verklaring omdat „de buitenlandse pers tegenstrijdige berichten had gepubliceerd over het stand punt dat de Russische regering inneemt ten aanzien van de datum van een conferentie op het hoogste niveau". De verklaring is onmiskenbaar* be doeld als een soort waarschuwing aan het adres van het Westen. Zij kwam slechts enkele uren nadat pre sident Eisenhower in zijn vakantie oord had verklaard dat hij geen be zwaar had tegen uitstel van een top conferentie tot het voorjaar van 1960. Over Eisenhowers persconferentie seinde onze correspondent ip Washing ton het volgende relaas: Dat de Verenigde Staten bereid zijn tegemoet te komen aan de bezwaren van de Gaulle tegen een nog dit jaar te houden topconferentie is gisteren duidelijk geworden op de persconferen tie van president Eisenhower. Er kan pas sprake zijn van een topconferentie, zei Eisenhower, wanneer de westelijke bondgenoten het volkomen eens zijn over de politiek die zij tegenover de Kussen moeten volgen. Zouden de standpunten van de wes telijke mogendheden niet eerst met el kaar in overeenstemming zijn gebracht, dan zou er slechts verwarring heersen. Hoewel de president oorspronkelijk de topconferentie in december had willen Advertentie Van Nelle bestellen! Zaterdag wordt in het Arnhems ge meentemuseum een tentoonstelling van werken van Johan Buning ge opend. De Jeroen Bosch-penning voor ver diensten voor het culturele leven van 's Hertogenbosch, is uitgereikt aan no taris J. van Hellenberg Hub ar, oud-voor- zitter v^n het Koninklijk 'sHpriogen- bosch Mafmëhkoor. Het kamerorkest I musici di Roma maakt van 10 tot 17 november een toernee.door ons land. Concerten wor den gegeven in: Enschede (10 no vember), Rotterdam (11 nov.), Haar lem (12 nov.), Utrecht (13 nov.), Gro ningen (14 nov,.), Den Haag (15 nov.) en Amsterdam (16 nov.). Advertentie Nu heeft Uw handelaar nog alle sootten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen houden, wil hij daaraan niet star vast houden. Hij blijft bereid, zo zei hij, een topconferentie tussen Oost en West bij te wonen zodra de bondgenoten hun posities met elkaar in overeenstem ming hebben gebracht en ook is hij ten allen tijde- bereid een bijdrage tot die coördinatie te leveren door met de Gaulle, Adenauer en Macmillan in Eu ropa samen te komen. Dat is dus een soepel standpunt, dat rekening houdt met de bezwaren van de Gaulle. De verwachting schijnt dus gewettigd dat de plannen voor een top conferentie pas in het komende voor jaar vaste vorm zullen aannemen. Daaruit volgt weer dat ook een voorbe reidende bespreking tussen de weste lijke leiders zal moeten wachten tot de eerste maanden van 1960, omdat dat overleg niet te ver aan de topconferen tie vooraf mag gaan. Men ziet in Washington zeer wel in dat de coördinatie van de Westelijke politiek draait om de vraag op welke wijze een redelijke oplossing kan wor den gevonden voor de status van Ber lijn. De opvattingen in Washington, Bonn, Parijs en Londen lopen wat dat betreft nog ver uiteen. Een van de moeilijkste vraagstukken in dit verband zal zijn dat men moei' lijk de kwestie van erkenning van Oost- Duitsland zal kunnen omzeilen. Wat dat betreft is Eisenhower tot een „soepele politiek" bereid en het schijnt dat Aden auer reeds bezig is, het Westduitse volk voor te bereiden op voortzetting van de scheiding van Oost en West-Duitsland. Advertentie handcreme de opzienbarende nieuwe handcrème, afkomstig van de edele nerts. Voor waarlijk verzorgde, fraaie handenl NERTZANE is zó actief dat '/z cm crème per keer al ruim vol doende is voor beide handen. f 2.40 per royale tube. een produkt van PHILIPS-DUPHAR Eigen nieuwsdienst HAARLEM De eerste dag van de Haarlemse broodoorlog is gisteren opval lend rustig verlopen, al hebben de huis vrouwen in de Spaarnestad en omgeving vijf centen minder hoeven te betalen voor het produkt van hun bakker. Bijna alle bakkers hebben zich aangesloten bij een initiatief van een kleine onder nemer in Haarlem Noord, die als protest tegen de reclame-actie van een groot bedrijf de prijs liet zakken. Hun hoop, dat de bakkers in Hillegom, waar dit bedrijf een eigen winkel heeft, ook mee zoudén doen, is in rook vervlogen: hier blijft de broodprijs voorlopig op het oude peil. Vandaag of morgen, maar uiterlijk maandag, zullen de Haarlemse bakkers hun standpunt opnieuw bepalen het grote bedrijf heeft namelijk aangekon digd onder de nieuwe prijs te gaan ver kopen zodat dan het witbrood voor 31 cent en het bruinbrood voor 27 cent zal worden verkocht. Wanneer in Velsen-Noord en Beverwijk, waar de grote Haarlemse broodfabrieken eveneens venten, het besluit valt ook de strijd aan te binden, is de kans gruot, dat het conflict zich in Noordelijke richting uitbreidt: de gemeente Castricum, die door verschillende bakkers uit Beverwijk wordt bestreken, valt namelijk onder de Rayonale Bakkerij commissie Alkmaar. De Velsense bakkers hebben gister avond laat het besluit genomen gedeel telijk mee te gaan met hun Haarlemse collega's. Voor de klanten, die ten Zuiden van het Noordzeekanaal wonen, geldt van vandaag af de Haarlemse, dus lagere, prijs ten Noorden van het Noordzeekanaal wacht men af tot maandag. Mocht daar de broodoorlog ook doorwerken, dan is de kans groot, dat de olievlek zich in Noordelijke richting uitbreidt. Verscheidene bakkers uit Velsen-Noord en het aangrenzende Beverwijk hebben namelijk klanten in Castricum, dat onder de Rayonale Bakkerijcommissie Alkmaar valt. CARAMBEI, Brazilië (A.P.) Prins Bernhard heeft gisteren de Nederlandse kolonie te Carambei in Brazilië bezocht. De Prins heeft zijn eigen vliegtuig naar Carambei gevlogen en daarna, zonder zich aan het protocol te storen, een wandeling door de stad gemaakt. In het Spaans en het Nederlands onder hield hij zich met de bewoners. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De regering wil het kijkgeld met ingang van 1 januari 1960 verhogen tot 36 gulden per jaar. De televisie zendtijd zal geleidelijk worden opgevoerd van 18 uur per week in 1960 tot 30 uur in 1963. Dit zijn de hoofdpunten uit de me morie van toelichting op het wetsont werp tot wijziging van de wet op het kijkgeld, dat heden bij de Tweede Ka mer is ingediend. Voor het jaar 1961 stuurt de regering aan op 22 uur zendtijd per week, en voor 1962 op 26 uren. Het wetsontwerp beoogt, het wettelijke maximum van het kijkgeld thans 30 gulden per jaar te stellen op 40 gulden. Een eventuele verdere verhoging van het kijkgeld zou daardoor dus wettelijk mogelijk worden. BETER De regering wil niet alleen méér. maar ook betere televisieprogramma's en zij wil zo veel mogelijk een effi ciënte samenwerking bevorderen bij de NTS en NRU. De t.v. zou geheel uit het kijkgeld moeten worden betaald. De regering rekent op 1.4 miljoen tv-toestellen in 1963, waardoor (bij een kijkgeld van 36 gulden per jaar) 48,6 miljoen aan kijkgelden bijeen zou komen. De onkosten van de inning, die nu 1,17 miljoen bedragen, zouden naar schatting oplopen tot 2,5 miljoen over 1963. Exploitatie en investeringen van de t.v. in dit jaar in totaal 15,1 mil joen zouden in 1963 38,5 miljoen belopen. Uit het resterende bedrag moeten de voorschotten worden terugbetaald, die aan de t.v. zijn gegeven in de aanloopperiode: 17,3 miljoen aan het rijk, en 1,2 miljoen aan de omroep verenigingen. Verder zegt de regering in de me morie van toelichting, dat de uitbrei dingsmogelijkheden voor de t.v. in Bussum zo langzamerhand raken op gebruikt. Daarom wordt het tijd voor de reeds lang voorgenomen verhuizing naar Hilversum, waar radio en televi sie zich samen zullen vestigen op het zgn. Radio City terrein. Als in 1963 de 30 zenduren per week zijn gerea liseerd, zou de televisie al de beschik king moeten hebben over twee stu dio's met bijbehorende gebouwen in Hilversum. RECLAME Volgens de plannen van de regering zou de t.v. in 1963 aan variabele pro grammakosten (zoals honoraria, ver toningsrechten e.d.) 6000 gulden per zenduur mogen uitgeven. Op het ogen blik is dit rt 3500 gulden per uur.- Bij heel deze prognose is geen reke ning gehouden met eventuele reclame in de televisie, omdat zo zegt de regering de reclametelevisie zich zelf zal dienen te bedruipen, en om dat thans omtrent reclame-inkomsten nog moeilijk schattingen gemaakt kun nen worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met grote voortva rendheid wordt Rijksweg 12 in de rich ting van de Nederlands-Duitse grens doorgetrokken om de zeehavens een betere verbinding te geven met het Ruhrgebied. Met de Duitse autoriteiten vindt geregeld overleg plaats over de aan sluiting op Duitse wegen. Dat hebben de ministers van buiten landse zaken en verkeer en waterstaat geantwoord op vragen van het liberale Tweede-Kamerlid, de heer Delprat. In de vragen klonk ongerustheid door, die wordt veroorzaakt door de hoge snelheid waarmee België de tweebaans- verbinding Antwerpen-Ruhrgebied vol tooit. Ook gaven de ministers de verzeke ring dat aan de weg, die van Hoek van Holland over Rotterdam naar Oberhau- sen en Keulen zal voeren en bekend is als de E 36, bijzondere aandacht zal worden besteed. ZWOLLE (ANP) De voorzitter van het Koninklijk Nederlands landbouwco- mité ir. C. S. Knottnerus, heeft giste ren bij de herdenking van het 75-jarig bestaan van het comité, een mogelijk heid geopperd om de door de droogte gedupeerde landbouwers hulp te verle nen. Tevoren had de voorzitter van de Overijsselsche landbouwmaatschappij, ir. J. Baas het jaar 1959 een rampjaar voor vele boeren in Overijssel genoemd Ir. Knottnerus zei van oordeel te zijn, dat het voeren van een landbouwbeleid dat er op gericht is extra risico's te dragen, vrijwel niet mogelijk is. Deze risico's zijn namelijk gewoonlijk niet over de hele linie aanwezig. Hulpverle ning door bijvoorbeeld het vaststellen van maximumprijzen voor veevoeders zag hij niet als een oplossing. DISTRIBUTIE Hij meende, dat een dergelijke tege moetkoming alleen zin heeft, als het voer wordt gedistribueerd. Distribitie van veevoeder achtte hij verstandiger en daarnaast zou in bepaalde gevallen eventueel financiële hulp kunnen wor den verleend. De Gelderse maatschappij van land bouw heeft minister Visser een dankbe tuiging gestuurd voor liet ter beschik king stellen van militaire vrachtauto's voor het vervoer van bietenkoppen. Eigen nieuwsdienst KAAPSTAD Na uren van hard werken heeft men een twaalf voet lange „zeeslang" op het droge weten te slepen, die over zijn hele lengte op de rug een vuurrode karn draagt. Het dier is door een bioloog geïdentificeerd als een Rega- jlecus Glesne, een zeldzame vis, die hier iook wel roeispaanvis wordt genoemd, I De vis heeft geen schubben en draagt [zwarte banden om het lichaam en twee lange, hoornige uitsteeksels op de kop. Vermoedelijk is dit het soort vis, dat [vroeger vaak verhalen over zeeslangen lin omloop bracht. raa AART Romijn, een schrijver, die elke dag als leraar Nederlands voor klassen van het Christelijk ly ceum. in Amsterdam staat, houdt zich buiten schooltijd bezig met bejaarden. Hij schrijft de teksten voor het nieuwe seriehoorspel „Avondrust" van de N.C.R.V., opvolger van de populaire hoorspelserie „De jeugd vliegt uit". De jeugd is nu defini tief uitgevlogen, maar de bejaarden moeten blijven waar zij zijn. Aart Romijn vond de inspiratie voor zijn serie over het dagelijks leven van oude mensen, toen hij in het voorjaar bejaardentehuizen be zocht om een plaats te vinden voor een bejaard familielid. „Ik werd getroffen door de vaak zo tragische atmosfeer", zegt Aart Romijn. „In vele gevallen geschiedt hier roof bouw op oude mensen, die zo hemel tergend is. dat ik meende erover te moeten schrijven". Het is niet alleen de tragiek van oude mensen, waarover Romijn schrijft. In het tehuis Avondrust vindt de luis teraar bejaarden met zeer uiteenlopen de karakters, problemen en eigenaar digheden. Men treft er de oude vrouwtjes, die het geklets en geroddel niet kunnen la ten; de mensen met de kwaaltjes; een lief oud dametje, kortom, een hele verzameling gevormde levens, die nu tussen de muren van één huis zijn sa men gekomen. Veel reacties Aart Romijn heeft na één uitzending al ondervonden dat veel bejaarden zijn spel beluisteren en hem willen helpen. Advertentie Van Nellbestellen! programma's middag NEDERLAND KRO: 17.00-17.30 V.d.kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO: 20.20 Anno, Journ uit 1916. 20.30 Gevar progr. 21.05 Jazzmuz. 21.25 Filmprogr. 21.50 Epiloog. DUITSLAND 16.00 Kunstrolschaatsen. 17.00 Gevar. progr. 17.3018.00 Filmprogr. (Regionaal progr.: WSR: 14.00 Die WocheHier und Heute. NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Vader is de beste. NDR: 19.30 Truckfilm.) 20.00 Nws. 20.20 Dansmuz. 21.40 Bokswedstr. Daarna: Het woord v.d. zondag BELGIË FRANS 19.00 V d vrouw. 19.30 V d jeugd. 20.00 Journ. 20.35 Gevar.progr. 21.30 Onbekend. Daarna: Wereldnws BELGIË VLAAMS 16.00 Rep. kunstrolschaatsen. 17.00-18.00 V d jeugd; 19.00 Progr. over ratten. 19.05 Postzegelrubr. 19.20 Hervgelrubr. 19.35 Nws 19.50 De week in beeld. 20.20 TV-feuill. 20.45 Gevar progr. 22.30 Sportrep. 23.00 Nws. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Het orgel van de Onze Lieve Vrouwekerk te Maastricht zal in de komende jaren gerestaureerd worden. Het instrument stamt uit de zeventiende eeuw maar in de loop der eeuwen zijn er verscheidene verande ringen aangebracht Te oordelen naar de huidige dispositie moet de laatste restauratie geheel in Franse stijl zijn. De nieuwe restauratie wordt verzorgd door de Zaanse orgelbouwer D. A. Flen- trop. De heer Flentrop wil het weer ge heel in de oorspronkelijke staat terug brengen. Dit zal voor hem een kracht toer zijn aangezien van het oorspron kelijke orgel vrijwel niets meer over is. Het bestaat thans uit drie manualen, vrij pedaal en 33 stemmen, waarvan De Onze Lieve Vrouwekerk is de oud ste kerk van Nederland. Het vroegste gedeelte dateert uit de tiende eeuw. ZATERDAG 24 OKTOBER f RADIO i HILVERSUM I, 402 M. ochtend KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V d kind. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V d huisvr. 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram. 10.25 Pontificale hoogmis. - 12.15 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Rlatennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 V.d.jeugd. 14.00 Gram. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. en solis te. 15.30 V d jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Lichamelijke opvoeding en sport, caus. 17.00 V d jeugd. avond 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Van klan ten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Radio- philharm ork en soliste, 20.20 Lichtbaken caus. 20.30 Quiz. 21.10 Pol caus. 21.20 Ge var. progr. 22.25 Boekbesipr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. ochtend VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en rep. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.50 V d vrouw. 9.00 Gym v d vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Op reis door de wereld, caus. 10.30 Herhalingen uit verschillende programma's. 11.35 Kamermuz. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hits aan de spits. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. 14.10 V.d. jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 15.10 Lichte muz. 15.35 Dr. Zamenhof zijn le ven en werk, lezing. 15.50 Radiokamerork. soliste. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. avond 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Dag der Ver. Naties; ork conc. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gev progr. 21.15 Wie is het?, quiz. 21.40 De Z 69, hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc.comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Dansmuz, 23.55 24.00 Nws. Van alle kanten heeft men them stof voor zijn hoorspelserie geboden. Niet alleen getrouwen van de N.C.R.V., maar ook bijvoorbeeld een dame uit het socialistische Gerfhardshuis. Elke avond dat ik aan dit spel werk is een feestavond", zegt Romijn. „De oude mensen beginnen voor me te le ven, hun problemen worden mijn pro blemen en dat is niet zo eigenaardig, want oud worden staat tenslotte alle mensen te wachtten, en het is bijna voor iedereen moeilijk". Romance Romijn meent, dat zijn spel „Avond rust" misschien ook oudere mensen zal helpen zich te verzoenen met de gedachte dat zij spoedig oud genoeig zullen zijn om zelf in een bejaarden tehuis opgenomen te worden. „In deel 7 begint zelfs een romance tussen twee van mijn figuren", vertelt hij nog. „Heus, ik denk erover om ze te laten trouwen." De schrijver zal in de toekomst nog meer tehuizen voor ouden van dagen bezoeken om in „Avondrust" de authentieke sfeer te handhaven. Overdag staat hij voor jonge men sen, die over het eerste deel van zijn stuk het Xvoor de "jeugd zeer vleiende)' woord „lollig" uitspraken. Vanavond kan men luisteren naar het tweede deel, „De eerste dagen in het nieuwe huis". (8 uur, Hilv. 1). Advertentie Van Nelle bestellen! Wam Heskes (67) speelt in „Avondrust" de rol van Mielstra. Advertentie Van Nelle bestellen! televisie VRIJDAG. De Vara zorgt van avond voor een tv-programma dat er aantrekkelijk uitziet. Eerst komt Ne derlands jongste cabaretgroep op het scherm: Jaap van der Merwe's Leidse- pleincabaret (20.30). Daarna presenteert Bert Garthoff voor het eerst in dit seizoen weer de tv-biografie van een landgenoot in zijn befaamde serie „Dit is uw leven" (20.45). Vlaanderen geeft een opvoering van Fritz Hochwalder's televisiespel Donadieu (20.00), en om 21.45 de film rubriek Première. België Frans relayeert uit Frank rijk weer de reconstructie van een be roemde rechtzaak, in de serie ,,En votre ame et, conscience" ,120.35). Om 22,05; Feux dé la r'ampe. Jeugdige jazzliefhebbers kunnen vanmiddag om 17 uur via de Duitse televisie het optreden meemaken van de Jailhouse Jazzmen, die bij Marion en Michael te gast zijn. Vanavond om 20.25 „Ein Platz für Tiere", en daarna om 21.05 „Hongarije, drie jaar later", een filmreportage over land en volk drie jaar na de opstand. kritisch HET was niet voor de eerste maal dat de T.V. in haar toneelspel het ras senvraagstuk aan de orde stelt. Gister avond gebeurde dit op een eerlijke, zeer aangrijpende wijze in Joseph Schull's stuk „Het Concert". Wars van elke sentimentaliteit gaf Henk Rigters in een fijngevoelige en indringende regie dit probleem een vaak ontroerende gestalte. Een spel dat van het begin tot het einde wist te boeien, in het bijzonder door de uit nemende vertolking van Otto Sterman en Yda Andrea. Vooral de laatste dwong respect af door de consequent volgehouden, ge voelvolle interpretatie van het blinde meisje, dat een intense liefde heeft opgevat voor een neger, wiens ras zij haat. Een uitstekende avond van de N.C.R.V., die dit boeiende spel in een voortreffelijke vertaling van Alfred Pleiter op het scherm bracht. Vooraf zond de N.T.S, een filmdocu mentaire uit over de „Herrijzenis van Rotterdams St. Laurenskerk". Een sterke compositie van Ben Steg- gerda, die vooral het werk van hon derden arbeidzame handen op origi nele wijze tot uitdrukking bracht. Advertentie Varr Nelle bestellen! DE SCHRIJVER Godfried Bomans zal In de toekomst slechts incidenteel meewerken aan het K.R.O.-programma „Kopstukken" op zaterdag. Bomans heeft voorgesteld, dat zijn plaats morgenavond door mr. E. Elias en volgende week door Kees Stip zal worden ingenomen, om wat meer af wisseling te krijgen. Lies de Wind en Otto Sterman in „Het Concert". radio vandaag VATICAANSTAD (Reuter) De paus heeft gisteren prins Albert en prinses Paola van België in audiëntie ontvangen. Het bezoek duurde ruim een half uur. Twintig minuten onderhield de paus zich in strikte afzondering met het prinselijke paar. Daarna werden de ad judant van de prins en de Belgische ambassadeur tot de paus toegelaten. Het prinselijke paar, dat in het voor jaar een baby verwacht, ontving de pauselijke zegen. Het was hun eerste ontmoeting met de paus sinds deze de politieke storm in België bedwong door er van af te zien het huwelijk van het prinsenpaar in de St. Pieter in te zegenen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! VRIJDAG. Theo Eerdmans komt vanavond voor de tweede maal voor de microfoon met zijn hobby-quiz „Je neemt er wat van mee(21.00). Een aardig programma op Hilversum 1 is „Avondrust", het nieuwe serie hoorspel van Aart Romijn, dat van avond zijn tweede aflevering beleeft (20.00). Voor jazz-liefhebbers: de Vara geeft van 19,10 tot 19.30 recente opnamen van het kwartet Gerry ^Mulligan. Alfredo Campoli treedt vanavond als solist op in het uit 1942 dateren de vioolconcert van Ernest Moeran. De componist schreef dit lyrisch- melodische werk onder invloed van de romantische sfeer van het land schap aan de zuiduiestkust van Ier land. Typische Ierse dansritmen heeft Moeran in het tweede deel verwerkt. Om negen uur (Engeland: 194 en 464 m) kunt u dit werk beluisteren. Het BBC-Symfonieorkest o.l.v. Ru- dolf Schwarz opent het concert met de Parijse symfonie van Mozart en besluit met Bartoks Concert uoor orkest. De Hessischer Rundfunk stelde een opname beschikbaar van Der Tod zu Basel, een klaagzang voor sopraan, bas, verteller, koor en or kest van de Zwitserse componist Conrad Beck. Dit merk, tuaaruoor de tekst door de componist naar oude kronieken en gedichten werd samengesteld, wordt om half negen over Hilversum 1 uitgezonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9