Groot reservaat in het rivierengebied Midden - Veluwe alle vormen van open voor toerisme BENELUX SCHAFT GRENSCONTROLE MIDDEN 1960 AF LANGS DE LINGE Grote raketten uit Duitsland I WOLKENKRABBER VAN 65 METER ALS GRAANSILO Het reizen wordt gemakkelijker Uit de kerken DE KLERKsZN MAN WAS ECHTGENOOT NIET Vrijdag 23 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Behoud Getikt Dijk Moeras Wouwaapje VERPLAATSING OPGEPAST! VEREENVOUDIGING Nog wittar... stralend wit... Ja, op de inhoud van de pockets komt het aan Oerbos Lawaaischopper zó wast... Brandkast gekraakt T.H. Delft beroofd van twaalf mille Spoorloos SALAMANDER - POCKETS 1.75 Beperking opgeheven Aanbeveling Schuimplastic matrassen STALEN SLAAPKAMER FAUTEUILS jail» Damco domineert in Stuttgart IN-EN-UIT Tegen procuratiehouder vijftien maanden geëist GROOTS PLAN VAN STAATSBOSBEHEER SCHEIDING NODIG NOG TWEE KAMPEERTERREIN VEEL GELD Inbrekers vroegen en kregen politiële hulp ZWARE EIS Eigen nieuwsdienst GELDERMALSEN Nog enkele jaren en de westelijke Betuwe be schikt over een Linge-reservaat dat landschappelijk, biologisch èn na tuurwetenschappelijk van het groot ste belang zal zijn. De aanzet tot dit reservaat werd in vijf jaren van voor zichtig en stil aankoopbeleid door het ministerie van O., K. en W. gemaakt. Tussen Gorcum en Geldermalsen ver kreeg dit sinds kort met een af deling natuurbeschermingsconsulent- schappen verrijkte ministerie 58 ha I.inge oeverwallen. Liggen de brok- ken hiervan nog her en der ver spreid, het tweede deel vormt al een hecht geheel. Dat zijn de 106 ha langgerekte gronden langs de Nieu we Zuider Lingedijk, de waterkering pal op de grens van Gelderland en Zuid-Holland tussen de dorpjes Ke- dichem en Acquoij. Tezamen en uit gebreid zullen deze gebieden in de nabije toekomst een formidabel na tuurreservaat gaan vormen in het centrum van het, ten onrechte nog door de toerist gemeden, rivierenge bied. Terwijl overal in het rivierengebied het lied der vernieuwing klinkt en tien duizenden hectaren grond volledig wor den omgewerkt en schoongekapt, zorgt en zorgde het natuurconsulentscnap Gel derland in stilte voor het behoud van oud schoon. Bij die actie heeft het, bui ten het landschappelijk aspect, nog twee zwaardere pijlen op zijn boog. De enorme natte delta die van zee reikt tot aan de Rijngrens bij Lobith her bergt verscheidene vogels die uiterst zeldzaam geworden zijn in Europa. Ook groeien op de landerijen, waarop tot op heden geen korreltje kunstmest gevallen is, nog tientallen zeldzame planten. Het behoud van deze dieren en planten is van grote biologische- en natuurwetenschappelijke waarde voor ons land. Vandaar dat het consulent schap zich aanvankelijk fel keerde te gen een al te rigoureuze schoonmaak van het Lingedal en direct daarna aan ving met de meest interessante oever- wallen aan te kopen. De Betuwnaren hebben menigmaal veelbetekenend tegen hun hoofd getikt wanneer ze van de verkoop van weer een stukje oeverwal hoorden. Meestal toch betrof het een griend, een brok moerasland, een oude kleiput of een stuk uiterwaard waarop met moeite wat riet groeieij wilde. Slechte bouwgrond dus. Of nog erger: een waterplas waar van de bodem nauwelijks te peilen valt en eeuwen geleden bij een dijkdoor braak werd gevormd. De mensen van het consulentschap wisten intussen uitermate goed wat zij stukje voor brokje in de reservaats- wacht sleepten. Elk partje betekende de redding van fourageer- of broedgele- genheid voor honderden vogels. Dik wijls kwam daar nog de duidelijke schoonheid van het plekje zelf bij. En vrijwel altijd wisten de geheide na tuurkenners van het consulentschap dat op deze gronden zuike zeldzaam gewor den planten als orchideeën, het zomer klokje (uiterlijk een zusje van het sneeuwklokje)een paardestaartsoort die zeventig jaren geleden hier al uit gestorven heette en de moerasspiraea groeiden en bloeiden. of één bepaalde vogel. Zo scharrelt tussen de rietvelden langs de Linge nog het wouwaapje, ook wel dwergroer domp geheten, rond. Verstijft zijn grote broer roerdomp er van schrik nog in de paalhouding die hem praktisch on zichtbaar maakt tussen de stengels. Zingt er de „eindeloze krekel" die sprinkhaanrietzanger heet en vliegen er vele andere zeldzaam geworden vogels als de blauwborst en de bosrietzanger. Het consulentschap is er nog bij lange niet, .hoewel de laatste jaren veel werk is verzet. Ruim 58 ha oeverwallen lijkt wel wat, maar dit reservaatdeel is on eindig verknipt. Alleen in de gemeenten Heukelum, Arkel en Kedichem konden op verschillende plaatsen de legkaart stukjes al aan elkaar worden -gepast tot flinke terreinen. Verscheidene de len van de wallen zijn intussen ver knoeid maar hier en daar liggen toch nog ongerepte brokken uiterwaard met grienden bf moerasbosjes die hun op name in het reservaat verdienen. Met het tweede deel van het reser vaat, dat langs de Nieuwe Zuider Lin gedijk, is men zo goed als gereed. Die dijk, richtingwijzer voor trekvogels op hun route naar het zuiden, heeft een merkwaardige geschiedenis. Het was in 1809 dat de Hollanders hem aanlegden, precies maar dan ook heel precies op de grens met Gelderland. Elk partje van Zuid-Holland moest gevrijwaard blij ven van overstromingen. Dat door die aanleg bij een dijkdoorbraak het water op Gelderse grond bleef staan en on mogelijk af kon stromen, deerde de Hollandse machthebbers niet. Tegen de ze verregaande eigenbaat verweerden de Geldersen zich als het zo uitkwam door de dijk door te steken. Een kostbare plagerij die in het verleden in het ri vierengebied meermalen voorkwam en vaak aanleiding gegeven heeft tot bloe dige vechtpartijen en regelrechte straf expedities. In het deel van het Linge-reservaat langs de Nieuive Zuider Lingedijk. sappen van het gras op waardoor "dit afsterft. Soms verdwijnt de ratelaar echter ook opeens. Daar moet een aan leiding voor zijn, zo redeneert men in landbouwkringen. Die oorzaken op te sporen is het doel van de onderzoekin gen. Slaagt men hier in, dan zal de weidebouw in ons gehele land daar van kunnen profiteren want de ratelaar vormt een veel in weilanden voorko mend onkruid dat zich uiterst moeilijk laat bestrijden. Zo dient het reservaat naast zijn be houdende taak velé andere belangen. Voor de gewone Nederlander zal het echter voornamelijk een recreatieve functie bezitten. Geheel ten onrechte geldt het rivierengebied nog niet als va kantieland. Dat zal ongetwijfeld veran deren. Te belangrijker wordt daardoor de groei van het Linge-reservaat dat voor die niet zo verre toekomst de schoonheid van het ongerepte rivieren gebied zal vasthouden. Van onze correspondent BRUSSEL. Het comité van mi nisters van Benelux heeft gisteren onder voorzitterschap van minister Luns vrijwel de gehele dag over de liberalisatie van landbouwprodukten gesproken, maar door de hardnekkig heid van De Vleeschauwer, de Belgi sche minister van landbouw, kon ten aanzien van de liberalisatie van groen ten en fruit, geen enkel' resultaat worden geboekt. Deze minister was niet bereid tot enige maatregel die be schouwd zou kunnen worden als een begin van sloping van het minimum prijzensysteem. Slechts wat aardappelen aangaat viel enige vooruitgang te noteren. Men is het eens geworden over de vrijmaking van het handelsverkeer, maar onder voor behoud van opschorting van deze vrij heid ingeval van een kritieke ontwik keling van het binnenlandse prijsniveau. Deze regeling gaat echter eerst volgend jaar in, precies wqnneer moet nog nader worden geregeld. De ministers waren het erover eens, dat vóór 1 juli 1960 de personencontrole van de binnengrenzen naar de buiten grenzen van Benelui moet worden ver plaatst. Op het ogenblik wordt bij over schrijding van een binnengrens de iden titeit nog maar gecontroleerd in het land waarheen men zich begeeft en dus niet meer door het uitgaande land. Wanneer straks de binnengrens totaal zal zijn opgeheven, betekent zulks dat een Fransman die naar Rotterdam reist, slechts aan de Frans-Belgische grens de vereiste identiteitspapieren moet laten zien en dat een onderdaan van een van de landen van Benelux of een vreemde ling die tussen Rotterdam en Brussel of Luxemburg heen en weer reist, in het geheel niet gecontroleerd wordt. Dat zal echter niet wegnemen dat een Nederlander, die zich naar een ander Beneluxland begeeft, toch goed doet een paspoort, bewijs van Nederlanderschap of toeristenkaart bij zich te steken. Hij kan immers altijd men denke slechts aan een aanrijding in een positie ge raken waarin hij zijn identiteit en natio* naliteit zal dienen te bewijzen. Voor de Belgen wordt de situatie ech ter veel gemakkelijker. Daar in België het persoonsbewijs niet is afgeschaft en elke Belg verplicht is een identiteits kaart bij zich te dragen, zal hij een ge makkelijk middel hebben om zich ook in Nederland of Luxemburg te legiti meren. Zonder discussie is een voorstel van staatssecretaris Van den Berge aanvaard, zodat een onderzoek zal worden inge steld om na te gaan of het systeem van heffing van omzet- en aanverwante be lastingen zo kan worden gewijzigd, dat de controle aan de binnengrenzen van Benelux komt te vervallen en vervangen wordt door een administratieve controle. Daarvoor zouden de Beneluxpartners elkaar dan over en weer bijstand ver lenen. Het komt erop neer dat nagegaan zal worden of de douanebehandeling van het goederenverkeer, dat aan de grens vaak tot uren oponthoud leidt, beperkt kan worden tot de allernoodzakelijkste han delingen, doordat in Nederland verschul- dige omzetbelasting en de in België ver schuldigde overdrachtsbelasting in het land van herkomst worden betaald, uiter aard ten behoeve van de partner. Advertentie Bij lange niet altijd ging het om planten. Dikwijls ook betrof de activi teit de handhaving van de vogelstand Advertentie Voor de dijk werd aan weerszijden de klei afgegraven over een strook van goed honderd meter breedte. Het zware dijklichaam perste evenwel in de afgetichelde renen het dieper lig gende veen naar boven. Zo ontstond ook hier een moerassig gebied waarop slechts wat peppels, elzen, riet en griendhout groeien wilden. Buiten het kappen van het hout en het snijden van het riet konden de boeren niets met de grond beginnen. Dank zij die half-ver- wilderde staat kon zich hier een geheel eigen flora ontwikkelen en verkreeg het wild, van reeën tot vogels toe, ideale schuilgelegenheden. Dat in het voor jaar „ergens" langs de dijk de riet orchis, de mei- en de juni orchis hun forse bloemtrossen bij honderden tus sen het riet opsteken is een zoet ge heim dat de mensen van het consulent- schap zorgvuldig bewaren. Te zeer vre zen zij de snij- en plukactiviteit van de lieve schooljeugd die elders in het rivierengebied al in enkele dagen tijd een gehele, uiterst zeldzame orchi- deeënstand wist uit te roeien. Cees Nooteboomde jonge en veelbelovende auteur, maakte vele rei- zen. Hij is bezeten van een onuitputtelijke nieuwsgierigheid naar de wereld en de mensen. Zijn verhalen spelen in Holland en Europa maar ook in Zuid-Amerika en Amerika. In de Salamander-pocket-serie verschenen van hem o.m.i De Ver liefde Gevangene en de roman Philip en de Anderen. Voor de verworven gronden koestert het consulentschap beslist geen grootse hervormingsplannen. Alles laten in de staat waarin het nu verkeert, zo luidt het parool. Dus ook doorgaan met riet- snijden en griendhout kappen. Maar zeer zeker niet de reservaat-delen aan hun lot overlaten om de verwilderde staat zo natuurlijk mogelijk te doen zijn. Deed men dat, binnen enkele ja ren waren de moerasjes en griendputten in bosjes veranderd. Intussen worden kleine, afgesloten partjes van het re servaat wel zo aan hun lot overgelaten. Eigenlijk is men namelijk toch wel nieuwsgierig naar de wijze waarop zo'n Nederlands „oerbos" ontstaat en wat het zoal bevat. Op de Veluwe worden dit soort bescheiden proefnemingen overigens eveneens genomen. Ook op andere wijzen dient het re servaat het zuiver wetenschappelijke on derzoek. Zo wordt langs de Nieuwe Zui der Lingedijk op bepaalde percelen het voorkomen en verdwijnen van de rate laar nagegaan. Een half-parasiet, deze lawaaischopper onder de planten. Al? hij de kans krijgt zuigt hij de levens- Eigen nieuwsdienst DELFT. Uit een brandkast in het hoofdgebouw van de Technische Hogeschool te Delft is gisternacht twaalfduizend gulden in coupures van honderd, vijfentwintig en tien gulden gestolen. De inbrekers aangenomen wordt, dat het er meer dan één waren zijn aan de achterkant van het ge bouw binnengekomen. Zij moesten een hek „nemen" en hebben daarop een ruitje vernield dichtbij de plok, waar de brandkast staat. Het openen van een raam verschaf te de inbrekers toegang tot het ge bouw. Met behulp van een beitel is de van haar plaats gesjorde kast daarop zo zwaar beschadigd, dat de deur het tenslotte opgaf en open sprong. De recherche, die de ochtend na de inbraak werd gewaarschuwd, is met behulp van een politiehond een uitgebreid onderzoek begonnen, tot nu toe zonder resultaat. Geniet van pocketboeken geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb bed. In de reeks Salamander-pockets wordt uitsluitend werk van vooraan staande schrijvers opgenomen. Werk dat altijd intrigeert - ook al kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver schenen 11 nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.Het Proces: De vergeten medeminnaarRubberLijmen/ Het Been.Iedere boekwinkel heeft ze- Kleurrijke omslagen maken de Salaman der-pockets tot een feestelijk geschenk. Want êcn mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. geïllustreerd Van onze correspondent LONDEN. In verband met de voorgenomen gezamenlijke produk- tie in verscheidene Europese landen, waaronder Nederland, van de lucht doelraket Hawk en de vliegtuigraket Sidewinder hebben de zeven landen van de Westeuropese Unie gisteren met algemene stemmen de beper king op de vervaardiging in West- Duitsland van bestuurbare raketten voor de luchtverdediging opgeheven Krachtens het verdrag van Brus sel was West-Duitsland bij de pro- duktie van raketten gebonden aan deze maxima: lengte 2 meter, dia meter 30 cm, snelheid 660 meter per seconde, draagwijdte 32 kilometer, gewicht van de nuttige lading 22,5 ki lo. Zowel de Hawk als de Sidewin der gaan die maxima te boven. Het besluit tot opheffing van de be perkingen is vervat in een amen dement op protocol drie van ge noemd verdrag. De opheffing was aanbevolen door generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Eu ropa. Die aanbeveling was krachtens het verdrag vereist. Zoals bekend neemt voor Neder land de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken deel aan de gezamenlijke produktie van de Hawk en de Side winder. Bij de produktie van de Hawk zijn betrokken België, Frank rijk, Italië, West-Duitsland en Neder land, bij de produktie van de Side winder zijn betrokken Denemarken, West-Duitsland, Griekenland, Neder land, Noorwegen en Turkije. Ook is in voorbereiding de ophef fing van de bij verdrag vastgelegde beperking dat West-Duitsland geen oorlogsschepen van meer dan 3.000 ton mag bouwen. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Amsterdam Parkkerk gem. A. H. Weenink, pred. voor buitewgew. werkz. te Groningen; aangenomen de benoeming tot pred.-voorganger voor de Ver> van Vrijz. Herv. te Vlissingen en Goes J. van Beek te Uitgeest. Ger. kerken: Beroepen te Nieuweramstel noord A. Broek te Groningen. Chr. Ger. kerken: Tweetal te Eemdijk G. Blom te Meerkerk en J. van Wilsum te Dedemsvaart; beroepen te Z aamsdag J. C, van Ravenspuraay te Sobeveningen. Advertentie niiiimiiniiiirny Voor een gezonde nachtrust I van volgeschuimd plastic. Elastisch en uiterst licht. Warmte Isofe* rend- en hygiënisch. Overtrokken met bijzonder zware damast* Een matras die jaren en jaren meegaat! 1 pers. 5 cm. hoog aa 1 pers. 7 cm. hoog qa van 45.- NU 2VeÖU van 54— NU Exclusief model bestaande uit apart model ledikant, extra versterkte spfraalmatras* bedtafeltje, tafel, 1 stoel. Prima gemoffeld en verkrijgbaar in verschillende fraaie kleurcombinaties. NU ^^.^50 Dezelfde kamer In 2 persoons met 2 stoelen, NU Leuke ROTAN bijzonder stevig op zwart gemoffelde stalen pootjes. Prettig zittend kuipmodel. Normale prijs 23.90. NU In onze verjaardag-verkoop 17#^^ BELLAMY PARK VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT VLISSINGEN Van onze scheepvaartredacteur STUTTGART. Als een centraal punt in de haven van Stuttgart steekt de 65 meter hoge graansilo van Dam co Scheepvaart-Maatschappij boven alles uit. DU nieuwste steunpunt van deze Rotterdamse Rijnvaartonderne ming in het randgebied Van de Rijn en zijn aangesloten vaarwateren wordt vandaag officieel in gebruik geno men. De gehele week al, in het raam van de Holland-Woche in deze Neekarstad, hebben velen met deze indrukwekkende betonconstructie kunnen kennismaken. Voor belangstellenden was er de gele genheid geschapen van een der hoogste verdiepingen uit (in de zg. verdeelruim te) de jonge haven van Stuttgart te overzien. In anderhalf jaar is daar heel wat tot stand gebracht. Damco heeft in deze haven de be schikking over een terrein van 350 me ter lengte bij een diepte van vijftig me ter. Daar zullen de uit het zuidoosten van West-Duitsland komende goederen en de voor dit gebied bestemde lading behandeld worden: stuk- en massagoe deren, bij welke laatste categorie het graan een aparte plaats inneemt. In de eerste plaats namelijk voor het ingevoerde graan, waarvan de bewer king verschillende eisen stelt, is de silo gebouwd: een gevaarte v<ya 65 meter hoog, 36 meter breed en 2(P meter diep. De totale cap.aciteit bedraagt 15.000 ton. Om praktische redenen bestaat de silo uit een deel van 10.000 ton en een deel voor 5000 ton. Een stuk van de kleinere afdeling wordt nu voorlopig voor de op slag van stukgoederen gebruikt. Het is evenwel de bedoeling, dat voor die soort goederen een aparte loods wordt ge bouwd. Bij de silo staat een zeer moderne kraan voor de verwerking van het graan. Tezamen vormen zij een een heid, die rond 5V2 miljoen heeft ge- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Een jaar en drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren geëist tegen de 36-jarige adjunct directeur-procuratiehouder J. A. te Schie dam wegens verduistering van twintig duizend gulden. A. had op grond van een conceptarbeids contract van de hijs- en hefwerktuigen- fabriek te Schiedam, waarbij hij in dienst was, ruim dertigduizend gulden geleend voor het kopen van een huis. Uit het definitieve contract, dat later tot stand kwam, bleek echter, dat hij aanmerkelijk minder in de winst van het bedrijf zou delen, dan het conceptcontract hem had doen geloven. Om het geleende geld te kunnen terug storten was hij toen met geld van zijn werkgeefster op eigen gelegenheid een handel in ventilatoren en primussen be gonnen. Ook had hij met geld van de fabriek een auto voor zijn eigen zaak gekocht In zijn requisitoor merkte de officier van justitie op, dat bij de fabriek een hoogst bedenkelijk tekort aan controle had geheerst. In Schotland, op Ben Nevis en de an dere bergtoppen daar in de buurt is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. Eigen nieuwsdienst VOORTHUIZEN De bossen van de midden-Veluwe, meer en meer de recreatie-oorden voor de bevolking van de Randstad zul len door Staatsbosbeheer beter toegankelijk worden gemaakt. Een veelomvattend recreatieplan is opgesteld, dat reikt van de aanleg van autowegen, ettelijke kilometers fietspad en kampeer terreinen tot het zetten van nieu we handwijzers voor wandelaars en het plaatsen van papierbak ken. Dat alles dient op korte ter mijn te worden verwezenlijkt. De na-oorlogse toerist, lawaaie rig en uitermate rad in zijn ver plaatsingsmogelijkheden, is bezig Eigen nieuwsdienst NAARDEN. Toen een echtpaar 's avonds laat thuis bij zijn woning lan de Handellaan in Naarden aankwam, ging mevrouw via de voordeur naar binnen en meneer zette zijn auto weg, waarna hij de achterdeur nam Binnen in het donker op de gang botste mevrouw tegen een man op. Zij dacht dat het haar echtgenoot was en sprak hem ook als zodanig toe. Latei bleek hët evenwel een inbreker te zijn, die van de persoonsverwarring een dankbaar gebruik maakte om zonder iets terug te zeggen de voordeur uit te glippen. Het gehele huis bleek overhoop te zijn gehaald, maar er wordt tot dusver slechts dertig gulden vermist. de rust in de Veluwse bossen grondig te verstoren. Wil het zijn plan verwezenlijken, dan zal Staatsbosbeheer evenwel extra fondsen moeten krijgen. Met de thans aanwezige financiën zou de realisatie van het project ten minste tien jaren vergen. De Veluwse bossen worden elke dag meer het volkstuintje voor de gemoto riseerde bewoner van de* Randstad. Dit nieuwe soort toerisme, in omvang gewel dig groot vergeleken met het handjevol stille natuurgenieters dat in vroeger ja ren de bossen introk, verdient enige lei ding. Noodzakelijk is een scheiding tus sen de verschillende verkeersvormen, zo dat auto's en brommers niet meer teza men met rustige fietsers over de bospa den toeren. Het her en der verspreid parkeren op aantrekkelijke plekjes vermindert de recreatiemogelijkheden voor hen, die toevallig een minuutje later op dezelfde plaats arriveren. Kampeer- en pick nickplaatsen, speelweiden en parkeer- velden moeten noodzakelijk worden aan gelegd. Daarbij voegt zich dan de bouw van schuilhutten voor wie door slecht weer wordt verrast. Op de midden-Veluwe, waar Staats bosbeheer duizenden hectaren bos in zijn bezit heeft, ontbreekt hiervan nog bijna alles. Autowegen zijn er niet, de zandwegen zijn van slechte makelij. Het ontbreekt er ten enen male aan voldoen de ontsluitingswegen. De andere voorzie ningen zijn nauwelijks rudimentair aan wezig kost. Dat Damco dit kapitaal in deze jeugdige haven heeft gestoken, is er het bewijs van dat zij de mogelijkheden ziet van een vergroting van haar arbeidster rein. Tot de technische snufjes van haar apparatuur behoort, dat met behulp van een pijpleidingssysteem tegelijk in en uit spoorwegwagons, schepen en vracht auto's gewerkt kan worden. Intussen is het niet zo, d"at de silo alleen gebruikt zal worden voor opslag en bewerking van buitenlands graan, dat van hier uit in kleine partijen ver der gedistribueerd wordt. Ook inlands graan zal er een behandeling kunnen ondergaan. Deze bestaat dan onder meer uit drogen en het vergassen van insecten. Welke belangrijke plaats het graan in de Stuttgarter haven inneemt, tonen de twee andere silo's, die eerder gereefi gekomen zijn. Het zijn eveneens flinke knapen, die ongeveer zestig meter hoog zijn. Die van Rhenus heeft een capaci teit van 10.000 ton, de silo van Rhena- nia kan 7000 ton bevatten. Damco biedt dus faciliteiten voor bijna de gezamen lijke capaciteit van deze twee silo's. In vergelijking met graansilo's te Rot terdam en Amsterdam lijken deze si lo's niet opvallend groot. Immers, in de grootste in de Maasstad kan 90.000 ton opgeslagen worden. Amsterdam heeft nu als grootste silo er een voor 26.000 ton, terwijl Tradax voor het nieuwe graan op- en overslagbedrijf daar een silo van 30.000 ton heeft geprojecteerd. Die vergelijking gaat evenwel mank. Een graansilo in een zeehaven moet voor een groot deel dienst doen als door- voerstation, terwijl een silo in het bin nenland meer als eindstation fungeert. Dit spreekt ten aanzien van Stuttgart nog duidelijker, omdat de internationa le binnenscheepvaart niet verder dan tot hier van de Neckar gebruik kan maken. Daarom zegt me ook in de graan handel: de nieuwe silo van Damco is in zijn soort een hele grote silo. Het plan van Staatsbosbeheer kan min of meer worden opgevat als het ver jaarsgeschenk van de thans zestigjarige instelling aan het Nederlandse volk. Het heeft betrekking op het gehele bos- en heidegebied tussen Voorthuizen in het westelijke, en Beekbergen in het ooste lijke deel van de midden-Veluwe. Rustig middelpunt van dit uitgestrekte gebied rechttoe rechtaan gemeten 25 kilome ter breed wordt de buurtschap Hoog- buurlo. Een kern, die uitsluitend" toegan kelijk zal zijn voor wandelaars. Om Hoogbuurlo heen zal een verharde weg voor het autoverkeer worden aan gelegd. Dan komen er, als begin van de ontsluiting, elf kilometers rijwielpad, die overal vrij zullen liggen van de bos paden voor de wandelaars. Nabij Otterlo zal een fors kampeerter rein worden aangelegd, zo wil het plan het en in de bossen komen op verschei dene plaatsen rustieke wegwijzers, ban ken, papierbakken en genoeglijke schuil hutten. Zoals de A.N.W.B. zijn wegwij zers kroont met h^t eigen embleem, zo gaat Staatsbosbeheer de zijne met de letters S.B.B. versieren. Door al deze voorzieningen moeten de middenveluwse bossen aantrekkelijker worden gemaakt voor alle vormen van toerisme. Moeten zij ook de gelegenheid scheppen al deze vormen ongestoord te kunnen beoefenen De uitvoering van het plan is nog lang niet in kannen en kruiken. Hier en daar raakt de wegenaanleg verstrikt in de uitbreidingsplannen van de in het ge bied gelegen gemeenten of in die van de Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Twee politieagenten in Groningen wilden wel even helpen, toen zij op een nacht in het centrum van hun stad een auto zagen staan, waarvan de motor niet wilde starten. Er zaten twee feestgangers in, die beleefd bedankten toen de agenten de wagen een duwtje gaven waardoor hij tenslotte toch op gang kwam. Weinig konden de agenten bevroeden, dat de twee „feestgangers" in werkelijk heid inbrekers waren met een lange waslijst van geslaagde „kraken". Zij hadden zojuist de Galeries modernes be roofd en de auto, die door politiële hulp van start kon gaan, was volgeladen met een rijke buit. Die inbraak in de Galeries was één van de ruim dertig, waarvoor de 28-ja- rige smid P. T. en de 31-jarige chauf feur J. W. A. K., beiden uit Groningen, zich gisteren voor de Groninger recht bank moesten verantwoorden. Tegen hen werd respectievelijk drie en vier jaar gevangenisstraf geëist. In oktober 1957 al zouden zij met inbreken zijn begon nen. Bij hun inbraken namen de mannen alles weg wat van hun gading was. Hun buit bestond uit meer dan honderd polshorloges en verder uit wekkers, ver rekijkers, zaklantaarns, speelgoed, bei tels, boren en hamersi' geld, en zelfs twee benzinemotoren. provincie Gelderland. Planologisch moet dus nog het een en ander worden rond gemaakt. Bovendien eist het plan nogal wat geld en dat bezit Staatsbosbeheer nu ook weer niet in ongelimiteerde hoeveel heden. Wanneer uit de aanwezige, nor male fondsen een en ander gefinancierd moet worden, zal de realisatie van het plan zelfs een tiental jaren duren. Staatsbosbeheer heeft echter goede hoop m aanzienlijk kortere tijd zijn verjaars geschenk aan recreatiezoekend Neder land te kunnen aanbieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7