tot moord op ex-verloojde Verantwoordelijkheid voor loonvorming voor groot deel bij bedrijfsleven NUTROMA Prof. Feuchtinger: sluit stadscentra niet af VIJF DOCHTERS KLAGEN EEN VOORZITTER AAN SALVATORE QUASIMODO NOBELPRIJSWINNAAR ANTWOORD AAN STICHTING v. d. ARBEID ILOONDEBAT Negen jaar oeëist VOO! poging Vlot afgedaan Huurbijdragen en nieuwe premies PLEITER SVZ: VERWARRING VAN DENKBEELDEN Rust in Luluaburg Gevangenisstraf voor twee directeuren Alcu-metaal Ruimte-piloot bijna gestikt Vrijdag 23 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag» 5 Staking om kleurling WEGVERKEERSDAG VAN DE K.N.A.C. Hij proeft het... Zij weet het.*. ACHTERGROND WAT VREEMD DWINGEN AANVAARDBAAR VLIEGEN JAGEN KLEUTERS UIT HUN SCHOOL Acteur tot twee jaar veroordeeld OOK IN HOGER BEROEP 3 MAANDEN Panhonlib-kwestie voor de Hoge Raad IN SINGAPORE Indringers staken vrouw met mes functionarissen Student-ambtenaar-journalist-dichter Nederland had druk toeristenseizoen Vervolg van pag. 1 i -■ f* 1 Van onze Haagse redactie j steeds weer werd betrokken in dit over» leg over de interpretaties. Het heeft tvpat uur t i i £eleid zeer ingewikkelde, vrijwel D-EiiN JtlAAlj J Ulst bij de i wiskundige berekeningen over loonlijnen en produktiviteitsstijgingen, waaraan de regering door haar nadere verduide lijking'' een einde heeft gemaakt. Het woordje „noemenswaard"', dat in die naSere verduidelijking staat (de loonlijn mag niet noemenswaard op enig ogenblik hoger stijgen, dan de naar bet bedrijfsleven. Zllllen' halve jaarlijkse produktiviteitsstijging), i i i heeft opnieuw tot vragen geleid. En. beleidsoverwegingen -- vrijere loonvorming, waarbij de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid voor een groot deel van de overheid verschuift i de Stichting van de arbeid een belangrijke rol spelen. De re gering ziet dan ook geen tegen stelling tussen de richtlijnen voor het loonbeleid en het be leidvol toepassen daarvan. Dit schrijft staatssecretaris Roolvink in een brief aan de Stichting van de' arbeid, in antwoord op de brief van het stichtingsbestuur, waarin dit stelde, dat het zich „beleidsoverwegingen ten aanzien van de stichting voorgelegde c.a.o.'s voorbehoudt". De staatssecretaris is het daarmee blijkbaar geheel eens, want zo schrijft hij: de regering heeft er geen behoefte aan haar visie te stellen tegenover die van de meerderheid van uw bestuur. Zij gaat er daarbij wel uitdrukkelijk van uit, dat prijsstijgingen als gevolg van de loonontwikkeling worden voorko men, prijsverlagingen bij sterke pro- duktiviteitsontwikkeling worden bevor derd en de resultaten van de vrijere loonvorming ((plus de compensaties voor huurverhoging en melkprijsverho ging) binnen het kader van de ontwik keling van de produktiviteit blijven. Met deze brief, waarvan de staats secretaris de inhoud gistermiddag aan de Tweede Kamer meedeelde, komt voorlopig een eind aan een verwarrend en uiterst gecompliceerd loonoverleg tussen de regering en de Stichting van de arbeid. Staatssecretaris Roolvink zei hier over, dat de regering dit overleg niet uit eigen beweging had gezocht. Toen de beslissing over een vrijere loonvor ming was gevallen, had de regering een aantal richtlijnen opgesteld, die zo eenvoudig mogelijk de bedoelingen voor het loonbeleid weergaven. Uit de stich ting zijn op deze richtlijnen enkele amendementen voorgesteld, waartegen de regering geen bezwaren had. Maar juist over de tekst van die amende menten zijn later in de boezem van de Stichting van de arbeid verschillen van mening gerezen. Zij vroeg de re gering nadere interpretatie van die richtlijnen. De staatssecretaris gaf te kennen, dat de regering eigenlijk tegen haar zin MILFORD (UPI) De directie van een fabriek in de Engelse stad Milford nam een kleurling in dienst. Prompt gingen tweehonderd arbeiders van de fabriek in staking. De stakers menen, dat geen kleur ling de voorkeur dient te hebben boven blanke sollicitanten. In de fabriek werken reeds zes kleurlingen. zo zei staatssecretaris Roolvink, dat is toch eigenlijk niet juist bij een loon vorming, waarbij ue verantwoordelijk heid voor een groot deel naar het ge organiseerd bedrijfsleven wordt verlegd. Deze uiteenzetting in de Tweede Ka mer sluit geheel aan bij de antwoord brief aan de stichting. Staatssecretaris Roolvink wil hiermee een eind maken aan de haarkloverijen rond de spel regels voor de vrijere loonvorming en hij vertrouwt er ook op (getuige zijn eigen woorden in de Kamer), dat de Stichting van de arbeid haar waarde volle adviezen aan het College van rijksbemiddelaars wil en kan blijven geven. Van onze Haagse redactie SCHEVENINGEN Neem aan, dat van iedere tien Nederlanders er één een auto zal hebben in 1980 en baseer daar de verkeersvoorzie- ningen op. Sluit het stadscentrum niet af voor het verkeer. Schep ruimte door opruiming van achter buurten. Die drie punten vormden de kern van een betoog, dat de Duitse verkeersexpert prof. dr. ir. Max-Erich Feuchtinger op de zeventiende wegverkeersdag van de Ko ninklijke Nederlandse automobiel club in Scheveningen hield. De grote Kurzaal was gevuld met autoriteiten op verkeers gebied uit het hele land. die gespannen luisterden naar de ontwerper van de geruchtmakende plannen voor Utrecht en Eindhoven. PROGNOSES Thans, aldus de professor, is het wel mogelijk wetenschappelijke prognoses te maken die meer zijn dan twijfelachtige schattingen. In Nederland steeg het aan tal personenwagens van twaalf op veertig per duizend inwoners in de periode van 1950 tot 1959. Weliswaar ligt het Europese gemiddelde hoger met 66 maar wat verkeersdichtheid betreft (auto's in ver houding tot de lengte van het wegennet) wint Nederland het van alle landen. Voor 1980 mag men erop rekenen, dat er honderd auto's op elke duizend inwo ners zullen zijn. Daar is een wegennet voor nodig, dat drie en een half maal zo groot moet zijn als het huidige. Begin met een scheiding van het fiet sende en gemotoriseerde verkeer, ver groot de kruispunten, stel eenrichtings verkeer in oï verdeel de beschikbare parkeerruimte doelmatig. Die mogelijk heden zijn er en kunnen in afwachting van de wijzigingen der stadsplattegronden een oplossing geven. De volledige sluiting van het stadscen trum voor het gemotoriseerde verkeer acht ik onjuist, omdat zij economisch de dood van de stadskern betekent. Aldus prof. Feuchtinger, die er nog aan toe voegde, dat Amerika met succes voorgaat met het saneren van achterbuurten, waar door ruimte vrijkomt. Rond de centra moeten dan ringwegen Advertentie komen die vrij van kruisingen moeten zijn. Het congres werd geopend door de minister van verkeer en waterstaat, de heer H. A. Korthals. Hij deelde mee dat de harmonisering van de voornaam ste verkeersregels in Benelux nu is uit gebreid tot een aantal andere Europese landen. De minister sprak zich uit tegen af sluiting van de binnensteden om ver- keerscongesties tegen te gaan. Hij voor- l dat de bestaande verwachtingen over de verkeersontwikkeling door de feiten zullen worden achterhaald. Mocht dat zo zijn, aldus minister Korthals dan zullen wij noodgedwongen dieper ingrijpende maatregelen moeten over wegen. VERKEERSFONDS De oud-president van de Herstelbank, de heer.J. F. Posthuma. besprak „Het verkeer in de branding" en de finan ciële en economische aspecten. Als voornaamste punt werd door hem gesteld dat de in de verkeerssector nodige gelden jaarlijks achthonderd miljoen gulden voor driehonderd mil joen uit de kapitaalmarkt zou kunnen komen als de overheid tien jaar lang de resterende vijfhonderd miljoen wil verstrekken. Met de strekking van het rapport Verkeer en welvaart verklaarde de heer Posthuma het wel eens te zijn, op het punt van de financieringsmogelijkheid. Hij achtte het onjuist dat de verkeers sector een aanslag zou kunnen doen op de besparingen die in de andere sectoren als scheep- en luchtvaart waren bereikt. De minister toonde zich een warm voorstander voor de instelling van een autonoom verkeersfonds met een staats garantie en drong aan op het bestemmen van de motorrijtuigenbelasting voor delging van de aangegane leningen. Laat de centrale of groot-gemeentelijke over heid haar beleggingen verkopen om geld vrij te maken voor de financiering van een verkeersfonds, zo besloot de heer Posthuma. De onder voorzitterschap van jhr. mr. J. Th. M. Smits van Ooyen gehouden verkeerdag bood nog even een feeste lijk aspect tijdens het overhandigen door mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof van de prijzen die in de veiligheidscompetitie voor ge meenten werden gewonnen door Haar lem, Hengelo en Beverwijk. In die ge meenten liep in 1958 namelijk het aantal verkeersongevallen het sterkst terug. de veredelde koffiemelk van Thutricia Als de spelregels letterlijk worden toegepast zal de voorrang, die de loonsverhoging' heeft boven de huur- en melkprijsverhoging, in het ge drang komen, zo betoogde de anti revolutionaire woordvoerder V an Eibergen, die er echter op vertrouw de, dat er ruimte zal zijn voor de Stichting van de Arbeid voor het voeren van een beleid, al voldoet dit dan niet aan de letter, dan wel aan de geest van de richtlijnen. Als de regering zo bevreesd is voor inflatie zal zij niet alleen beperkende maat regelen dienen te nemen voor de lonen, maar ook voor de overige be stedingscategorieën. Gebeurt dit niet, zo klonk het dreigend uit deze hoek, dan is het voor een groot deel van de anti-revolutionaire fractie niet mogelijk om de regering te volgen. De woordvoerder van de fractie van de K.V.P., de afgevaardigde Andriessen, was milder gestemd. Hij meende, dat het toch niet zo eenvoudig is als de socialistische Suurhofi het doet voorkomen. Als minister kon hij het ook niet zonder richtlijnen, nu vaagt hij elke spel regel weg. Ik heb ze nooit van die gekke rekensommen opgegeven, riep de be laagde oud-minister. Het was toen moeilijk genoeg, dat weet u blikskaters goed, ant woordde de afgevaardigde Andries sen. In algemene zin staat de regering wel willend tegenover het voorstel van de Stichting van de arbeid, zo zei de staatssecretaris nog ten slotte. Verder liet hij zich echter niet uit, daar dit volgens hem zou kunnen lijken op een nadere precisering van de regels en dit lag geenszins In de bedoeling van de regering. De eerste doelstelling van de regering is om de financiering van de compensatiemaatregelen op 1 april 1960 mogelijk te maken zonder inflatie. Juist ter wille van een grotere vrijheid hebben wij nu nog een zekere gebon denheid. Als wij nu te royaal zijn, loopt het straks spaak en zullen de armsten er het meest onder lijden. Dan heb ik liever vier maanden lang een zuur gezicht. De motie-Suurhoff kreeg alleen de steun van de socialisten, communisten en pac. socialisten. Zij werd verwor pen met 74 tegen 47 stemmen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Uitermate rustig en re delijk gedroeg zich gistermiddag de 37- jarige bankwerker L. R. L. K. S. Toch stond hij voor de rechtbank wegens een poging tot moord. Zelfs na de eis van negen jaar met aftrek bleef hij zichzelf, een sympathieke en intelligente man, wie de liefde parten heeft gespeeld. De poging tot moord heeft hij gepleegd op zijn voormalige verloofde, de 22-jarige Wilma M., door haar met revolverscho ten zo te verwonden, dat zij een deel van haar nier, haar galblaas en een deel van haai- lever moet missen. Na zijn aanslag richtte S. het vuurwapen op zichzelf, maar ook hij bleef in leven. Het drama, dat zich in de vroege och tend vain 25 april in het rustige ouder wetse Haagse Emmapark afspeelde, had een lange voorgeschiedenis. Niet minder dan anderhalf uur lang vertelde S. die aan de rechtbank, die hem alle kans bood zijn gemoedstoestand voor en tij dens de noodlottige daad duidelijk te maken. In 1954 had S. met het meisje kennis gemaakt op het bedrijf waar ze beiden werkten. Hij was toen nog getrouwd, maar nadat hij was gescheiden de reden van de scheiding werd niet ver der aangeduid sloot hij met haar een intieme vriendschap. Zij verloofden zich en alles leek bijzonder rooskleurig. Wel wilde Wilma niet direct trouwen hoe wel er geen beletselen waren, maar daar had S, geen aandacht aan besteed. In 1958 kwamen de eerste moeilijkhe den. Toen kregen ook de ouders van Wilma bezwaren tegen de verhouding. Na korte tijd losten alle problemen zich echter weer op. In februari 1959 naderden weer don kere wolken. De verhouding was beur- telings wel en niet meer gewenst, naar S. verklaarde wederzijds. De tegenstand van de ouders werd heftiger maar hope loos leek de toestand nog niet. Wilma is altijd wat vreemd ge weest", verklaarde de verdachte berus tend. Hij had haar dat echter niet eng kwalijk genomen. Wel was hij er sterk tegen gekant geweest dat zij het heel gewoon vond met andere mannen uit te gaan. Hem liet ze dan alleen. Dat had de nodige wrijving ten gevolge gehad, maar geen definitieve bezwaren opge leverd. Naar S. meedeelde hield hij nu nog veel van haar. hem toe zijn gekomen. Ailes had zich weer opgelost. Tot de 21ste april zagen zij elkaar weer geregeld. Op die dag werd een afspraak voor de avond van de 24ste gemaakt, maar Wilma kwam niet. Van tien uur in de avond tot drie uur in de nacht wachtte S. op haar voor haar woning. Zij kwam thuis achter op de scooter van een vreemde jongeman. Er ontstond ruizie, waarin ook de jongeman zich mengde, die S. uitschold. Kwaad ging men uit elkaar. De vol gende ochtend, na een slapeloze nacht, wilde S. het weer goed maken. Hij ging zijn huis uit om Wilma op weg naar haar werk op te vangen, „U stak toen een revolver in uw zak die u nog uit de invasietijd had, toen u bij de Prinses Irenebrigade diende. Waarom?" wilde de president weten. „Ik wilde Wilma dwingen met mij te praten en haar eventueel met het wapen imponeren", verklaarde S. Hij had het meisje ontmoet en was met haar tot het Emmapark gereden. Daar gaf zij te ken nen alleen verder te willen gaan. Toen had S. de revolver getrokken. „Doe weg dat gekke ding", had Wilma gezegd, want er stond een jongetje ge boeid naar het vreemde tafereel te kij ken. „Ik keek om en het volgende wat ik weet was dat Wilma gilde, de revolve^ op de grond lag en ze neerstortte", zei S. Hij had het wapen opgeraapt en op zichzelf gericht. Een als getuige-deskundige gehoorde psychiater verklaarde, dat hij het ver haal van S. over zijn bedoelingen met het wapen zeer aanvaardbaar achtte. Hij kwalificeerde de verdachte als een be hoorlijk ontwikkeld, intelligent mens, die een sterke binding met het meisje had. Heel zenuwachtig kwam Wilma ver volgens zelf een verklaring afleggen. Zij vertelde dat S. haar sinds februari al hin derlijk had gevolgd en dat haar vader daarvoor nog naar de politie was ge weest. Haar verklaring over de onder linge verhouding werd achter gesloten deuren afgelegd. De officier van justitie vond het mis dadig een vuurwapen als intimidatie middel te gebruiken. Volgens hem getuigde dat van een criminele inslag. Hij wilde de zaak ontdoen van het romantische waas, dat er omheen zou kunnen worden gehangen, en terug bren- gepleegd met de instelling: als ik je niet kan winnen, zal je niet verder leven. De raadsman wees er op, welk een schok de vei'dachte de avond voor de daad moet hebben gehad. Hij meende, dat men alles tegen het licht van de verhouding moet bezien. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid J. Suurhoff over het loonbeleid werden gisteren gericht tot de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid, mr dr. Ch. J. M. A. van Rooy. De minister maakte zich er wel wat gemakkelijk van af met de volgende twee zinneii: Mijnheer de voorzitter, zoals be kend is aan het departement van sociale zaken verbonden een staats secretaris, die zich speciaal bezig houdt met de vraagstukken betref fende de lonen. Ik moge u verzoe ken toe te staan, dat de" minister van sociale zaken spreekt door de mond van de staatssecretaris. Verscheidene Kamerleden kon den deze bondige manier van ver wijzing toch blijkbaar niet goed hebben en er ontstond hier en daar wat rumoer. In de socialistische hoek reageerde men met een luid gesis van afkeuring. Begin maart zou Wilma weer naar gen tot een eenvoudige poging tot moord, SCHOORL. Op last van de in spectie van het kleuteronderwijs is de 52 leerlingen tellende katholie ke kleuterschool te Schoorl wegens een vliegenplaag gesloten. Sinds half augustus wordt niet alleen deze school maar heel de buurt geteisterd door een vliegen plaag die zijn oorsprong vindt in een oude boerderij tegenover de kleuterschool, waar een fourage- handelaar 25 mestkalveren op fokt. Ook het onderwijs in de nabijge legen jongens- en meisjesschool ondervindt ernstige belemmering. De omwonenden klagen steen en been van de overlast die zij van de vliegen hebben. Plafonds, mu ren en behang zien zwart van de resten die de vliegen erop achter laten. HAARLEM Tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van ongeveer vier en een halve maand voorarrest en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid veroordeelde de Haarlemse rechtbank vanmor gen de 41-jarige acteur-regis seur J. R. Tegen hem was veertien dagen geleden drie jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging geëist. De rechtbank achtte het be wezen dat de acteur-regisseur onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd en dat het aan zijn schuld te wijten was, dat bij een verkeersonge luk een 44-jarige moeder van vier kinderen dodelijk getrof fen werd. Op de Kudelstaartseweg onder Aalsmeer was verdachte op 26 mei van dit jaar geschrokken, doordat een kind vlak voor zijn wagen de weg overstak. Hij reed daarna met zijn auto tegen een lichtmast en verloor de macht over zijn stuur met de tragische gevolgen van dien. Hij bekende later wel tevoren een paar glazen sherry gedronken te heb ben, maar hij achtte zich op het moment van de aanrijding wel in staat een auto te besturen. Als gevolg van drukke bezigheden zou hij uitermate nerveus en gespannen zijn geweest. PARTICULIERE ROUW Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De in de begroting van het departement van volkshuisves ting en bouwnijverheid aangekondigde wijziging van het premiestelsel voor de particuliere bouw zal binnenkort ge reed komen. Dit nieuwe systeem neemt van de wo- ningwetbouw de regeling over van jaar lijkse bijdragen in de huur plus een uiteraard sterk verlaagde premie bij de stichting van een huurwoning. Voor huizen, bestemd voor eigen bewoning, blijft een premie-ineens gehandhaafd. Met komende huurverhogingen dalen de subsidiebedragen van de overheid. Zoals ook al onder het oude premie' stelsel is het nieuwe' systeem erop ge richt, de bouw van goedkopere wonin gen en huizen met een lagere huur te bevorderen. Minister Van Aartsen heeft zijn ont- werp-besluit rond gezonden voor advies aan organisaties, die bij de woningbouw zijn betrokken. Voorts moet het ontwerp nog door de ministerraad worden goed gekeurd. alvorens de bewindsman de Tweede Kamer ervan in kennis zal stel len. Vermoedelijk zal de nieuwe rege ling niet eerder van kracht worden dan met ingang van 1 april 1980. de datum waarop ook de voorgenomen huurver hoging zal ingaan. Onder de oude premieregeling zijn nog zoveel aanvragen af te werken, dat geen stagnatie in de premiebouw voor die datum is te verwachten. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN. Vijf dochters van de weduwe Hoksbergen te Rand wijk hebben een aanklacht ingediend wegens smaad tegen de voorzitter van de Vereniging 8-R.I.-1940. De familie Hoksbergen acht zich in hoge mate gegriefd en beledigd door een open brief, die de voorzitter van 8-R.I., mr. B. C., uit Den Haag heeft gezonden aan de leden en donateurs van deze vereniging van oud-strijders, die naast de jaarlijkse herdenking van de geval lenen op de Grebbeberg zich tot doel heeft gesteld hulp te verlenen aan de nabestaanden van de gesneuvelden uit het achtste regiment. HUIS HUISRAAD Twee gezinnen van gevallen kamera den werden, naast de vele hulp in andere vorm aan anderen, door de vereniging -KI. aan een nieuw huis met een com plete inboedel geholpen. De weduwe Hoksbergen te Randwijk werd op Sinterklaasdag van 1954 ook verblijd met een nieuw huis en een in boedel. De voorzitter van 8-R.I. bood een en ander aan, doch naderhand is onenig heid ontstaan in het bestuur van 8-R.I, over de betaling van deze goederen. Over deze zaak, waar wij reeds aan dacht aan schonken, is een proces gaande in appèl, nadat in eerste instantie de rechter het bestuur van de vereniging had veroordeeld in de kosten. GRIEVEND In dit stadium heeft de voorzitter van 8-R.I. in een door hem ondertekende brief zijn visie en die van het huidige bestuur op deze onverkwikkelijke affaire aan de leden en donateurs der vereniging kenbaar gemaakt. Daarin staat o.a. een passage die voor.de familie Hoksbergen buitengewoon grievend is. De dochters van de weduwe Hoksbergen wordt ver weten, dat zij weinig of niets voor hun oude moeder konden of misschien wel wilden doen. Hoewel mr. C. in zijn brief abusieve lijk stelt dat de weduwe Hoksbergen zes dochters heeft en twee zoons had van wie er een op de Grebbeberg is gesneu veld en de ander door een ongeluk is omgekomen, waren er in werkelijkheid negen dochters en vier zoons, waarvan twee zoons niet meer in leven zijn. Vijf van de dochters behoorden tot de donatrices van 8-R.I. Ook zij ontvingen, evenals haar moeder de brief van mr. B. C. met de voor hen zo grievende zin snede. Zij begrijpen niet waarom in het toch al zo pijnlijke debat over de nog steeds niet betaalde meubels een onver diende blaam moest worden geworpen op hun goede naam. NIET OM GEVRAAGD Zij merken op. dat de familie Hoks bergen niet om hulp heeft gevraagd, dat de toenmalige penningmeester is komen meedelen, dat de weduwe Hoksbergen in aanmerking zou komen voor een, schenking van huis en huisraad en zij stellen voorts, dat zij altijd alles hebben gedaan wat in hun vermogen is hun hulpbehoevende moeder te helpen. Van het meubilair dat nu onderwerp is van een rechtsgeding, is de complete inrich ting der huiskamer geschonken door de kinderen van de bejaarde weduwe. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het Amsterdam se gerechtshof heeft, hoewel veertien dagen geleden de procureur-generaal en de verdediger eensgezind tot vrij spraak concludeerden, gisteren de twee directeuren van Alcu-metaal in Utrecht in hoger beroep ieder wegens het medeplegen van verduistering ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf, De Utrechtse rlchtbank had hen wegens verduistering een zelfde straf opgelegd. Alcu-metaal 5iad vanaf 1954 gebruikte patroonhulzen in opdracht van het Di rectoraat materieel landmacht tot blok ken messing omgesmolten. In het con tract tussen het D.M.L. en de fabriek was sprake van een maximaal smelt- verlies van drie procent. Alcu-metaal had echter een smeltmethode toegepast waarbij het verlies beneden de drie procent werd gehouden. Het verschil had men in eigen zak gestoken. Van de twee en een half mil joen kilo hulzen, die het D.M.L. in de loop der jaren aan de fabriek had af geleverd, had het rijk 97 procent terug ontvangen. De door de voordelige smelt methode, die in de ogen van deskundi gen alleszins oorbaar is, overgebleven 'nulzen waren in smeltopdrachten voor anderen verwerkt. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, en de verdediger van de twee directeuren, mr. W. Nije, waren het er veertien dagen geleden over eens dat de handelingen van Alcu-metaal volko men logisch voortsproten uit de omstan digheid dat de fabriek een verbeterd smeltprocédé had gevolgd. De procureur-generaal meende dat het wel erg naïef zou zijn als het contract tussen het D.M.L. en Alcu-metaal zo werd uitgelegd dat alleen de staat de voordelen van het geheime procédé zou trekken. Hij merkte daarbij op dat vol gens hem de contracten van het D.M.L. weinig diepzinnig waren opgesteld. Ver der maakte hij „oorlog" er een verwijt van dat er geen gebruik was gemaakt van de arbitrageclausule die in de overeenkomst was opgenomen. Indien het arrest daartoe middelen biedt zal de verdediger tegen de uit spraak van het Amsterdamse hof in cas satie gaan bij de Hoge Raad. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De vraag of de boycot van de Panhonlib-schepen tus sen L sn 5 december 1958 rechtmatig was, heeft de Hoge Raad bereikt. Hoewel het tijdstip van de boycot, dié overigens mislukte, reeds bijna een jaar geleden is, heeft men deze zaak voortgezet om een principiële uit spraak in hoogste instantie te krijgen. Zoals bekend wees de president van de Rotterdamse rechtbank in kort geding de vordering van de scheepvaartvereni- gin Zuid tegen de Nederlandse bond van vervoerpersoneel en de R.K. bond St. Bonifacius. om de boycot te verbie den, af. Het Haagse gerechtshof kreeg de kwestie voorgelegd en het arrest luidde dat de boycot rechtmatig moest wor den geacht waartegen S.V.Z. in cassatie ging. Inmiddels loopt het hoger beroep nog in een dergelijke zaak te Amster dam waar precies het tegendeel werd beslist. TWEEËRLEI DOEL Er is veel verwarring van denkbeel den geweest in deze zaak, bepleitte mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom namens de S.V.Z. voor de Hoge Raad. Men heeft het doen voorkomen of iedereen het nut en het hoge doel van deze actie on derschreef, maar dit is zeker niet het geval geweest. De actie had tweeërlei doel: het verbeteren van de secundaire arbeidsvoorwaarden op de schepen on der goedkope vlag en het vergroten van invloed van de bonden. Het eigenlijke probleem van de sche' pen onder goedkope vlag, aldus de plei ter, stond er buiten. Dit is een econo misch vraagstuk want de reders gaan onder deze vlaggen varen, omdat de belastingdruk geringer is en de voor waarden om personeel te krijgen con currentie niet uitsluiten. TE SUBJECTIEF Wat het arres betrof van het hof zelf, keerde hij zich met nadruk tegen de daarin uitgesproken -pvatting dat men voor de rechtmatigliud van een actie moet afgaan op een vergelijk tus sen middel en oei en de schade, die aan werkgevers wordt toegebracht. Mr. Wijckerheld Bisdom noemde dit een veel te subjectief criterium, dat boven dien niet srookt met ons civiele recht. Hij zag in de actie wanprestatie van de individuele arbeiders en een onrecht matige daad van de uitlokkers (de bonden) Het zou te ver voeren, zo stelde plei ter, om elke actie uit solidariteit geoor loofd te achten. Men zou de vreemdste toestanden krijgen, die wellicht in het geheel niet stroken met Nederlandse opvattingen. MODERNE OPVATTING Mr. G. J. Scholten, optredende na mens de bonden, was het volkomen eens met het oordeel van het hof. Hier is geen wanprestatie of onrechtmatige daad gepleegd, meende hij, want staken voor dit soort doeleinden moet moge lijk zijn. Het hof heeft een zeer moderne opvatting neergeschreven. De procureur- generaal zal 5 november concluderen, SINGAPORE (Reuter) Drie dringers brachten een vrouwelijke amb tenaar van het Amerikaanse consulaat in Singapore in het nachtelijk duister messteken toe, toen deze vrouw haar moeder mgt haar lichaam beschermde. De dochter, Jette Lee Luellen, is in een ziekenhuis opgenomen, maar haar toestand is niet ernstig. Haar 70-jarige moeder vertelde dat zij en haar dochter in het holst van de nacht verdachte geluiden hoorden in hun slaapkamer. Voor ik goed en wel wakker was, keek ik in het licht van zaklantarens. Jette en ik gilden het uit, toen we drie mannen ontwaarden die met messen gewapend waren, ver telde de oude dame. De dochter sprong uit bed en ging beschermend voor haar bejaarde moeder staan. Nadat ze tweemaal was gestoken, namen de drie mannen de benen. Drie Israëlische meisjesstudenten kwamen door een ontploffing van een landmijn om het leven, toen ze ten noorden van Eilath in een mijnenveld liepen. Ze waren in de woestijn Negeb aan het wandelen en bij vergissing" in ondermijnd gebied terecht gekomen. Oud-minister ir. B. H. Witte zal woens dag tijdens een buitengewone raadsver gadering in het Stedelijk van Abbemu- seum als burgemeester van Eindhoven worden geïnstalleerd. LUCHTBASIS EDWARDS, Californië (AFP) Scott Crossfield, de piloot van het raketvliegtuig X-15, is donderdag bijna gestikt toen hij zich op 13.700 me ter hoogte in zijn vliegtuig bevond. De X-15, die bevestigd' was onder een vleugel van een B-52, moest, op eigen kracht, zijn derde vlucht maken en een hoogte van 24.400 meter bereiken. De zuurstofvoorziening die de B-52 verzorgt, werd afgesneden en moest worden ver vangen door de reserves van de X-15. Maar toen Crossfield het handvat van het zuurstofapparaat bediende, kwam er geen zuurstof. Na twee minuten wan hopige pogingen slaagde hij er echter in de zuurstoftoevoer van de B-52 te her stellen. Zijn stem was reeds verzwakt- toen hij de piloot van d'e B-52 antwoord de op diens vraag of alles goed ging. Door deze technische moeilijkheid is de vlucht van de X-15 donderdag afge last. IN BADEN-WÜRTTEMBERG Processen tegen nazi- STUTTGART (UPI) In de West- duitse staat Baden-Württemberg zal bin nenkort een aantal processen beginnen tegen voormalige nazi-functionarisseFi. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan- misdaden in concentratiekampen en te gen Joden. Binnen een jaar zullen twintig tot der tig processen worden gevoerd. Ö'e gege vens daarvoor zijn verzameld door de Centrale raad van onderzoek naar nazi misdaden. Veertien jaar na het einde van de oor log worden nog steeds prominente Duit sers van naziïsme beschuldigd. De berechting van nazi's in lagere functies is overgelaten aan de tien Duit se staten. Nazi's van hogere rang, die van ernstige misdaden worden beschul digd, komen voor het federale gerechts hof in Karlsruhe. Men verwacht, dat binnenkort verschei dene Duitsers zullen worden gearres teerd. Het ministerie van justitie deelde eergisteren mede, dat nog tussen de 200 en 300 nazi's voor de rechter moeten verschijnen. STOCKHOLM (A.F.P.) De Zweedse academie heeft de Nobelprijs voor literatuur toe gekend aan de Italiaanse dichter Salvatore Quasimodo wegens zijn „lyrische dichtwerk dat met klassiek vuur de tragische erva ringen van het leven in onze dagen uitdrukt". Salvatore Quasimodo is op 20 augus tus 1901 in Siracuse op Sicilië -geboren. Hij is op een school voor landmeters geweest en ging op zijn twintigste naai de technische hogeschool van Rome, die hij voor het einde van zijn studie weer verliet. Hij studeerde daarna Latijn en Grieks en heeft later veel uit deze talen in het Italiaans vertaald. Debuut Tien jaar is Quasimodo ambtenaar geweest voordat hij zich geheel aan de letterkunde wijdde. In 1930 debu teerde hij als dichter in het tijdschrift Solaria. In 1938 ging hij in de journa listiek. Hij was tot 1940 lid van de redactie van het Milanese tijdschrift Tempo, voor welk blad hij nu nog toneelkritieken schrijft. Sedert enkele jaren is hij literatuurdocent aan een conservatorium in Milaan. Dichtbundels Zijn dichtbundels zijn getiteld: Ae- que e terre (Waters en landen), ge publiceerd in 1931, Poesie uit 1933, Ed e' subito sera (En de nacht komt zo spoedig) uit 1942, La vita non e' sogno (Het leven is geen droom) uit 1949 LEOPOLDSTAD (Reuter), De Kon golese Volkspartij heeft de oprichting geëist van een commissie die een on derzoek zal instellen naar de incidenten die zich op 13 oktober hebben voorge daan in Matadi. Er vielen daar toen vijf doden onder de negerbevolking. In die commissie van onderzoek zouden al le Kongolese partijen vertegenwoordigd moeten zijn, aldus de eis van de socia listen. In Luluaburg en omgeving is het se dert maandag rustig. Het aantal doden in de strijd die vier dagen lang heeft gewoed tussen verschillende stammen in de provincie Kasai, in het centrale deel van de Belgische Kongo, wordt geschat op veertig. Verscheidene negerdorpen zijn platgebrand. De politie heeft vele plunderaars gearresteerd. en zijn laatste bundel II falso e vera verde (Het valse en het echte groen) Vierde Italiaan Quasimodo is de vierde Italiaan die met de Nobelprijs voor literatuur is begiftigd. Zijn voorgangers waren: Giosue Carducci (1906), Grazia Deled- da (1927) en Luigi Pirandello (1934). De prijs bedraagt dit jaar 220.700 Zweedse kronen (ca. 162.000 gulden), het hoogste bedrag dat ooit is toe gekend. DEN HAAG. Het toeristenseizoen ïs dit jaar volgens de Algemene Neder landse vereniging voor vreemdelingen verkeer gunstig geweest en veelal be ter dan dat van vorig jaar. Vooral de kuststreek was, niet alleen bij Nederlanders, -maar ook bij Duit sers, Engelsen en Zweden, zeer in trek. Noord-holland en Texel -herberg den voornamelijk Duitsers. De Wad deneilanden waren van eind mei af vrijwel doorlopend vol -bezet. Het ge middelde percentage Duitse bezoekers was er zeventig. Den Haag boekte enige achteruitgang. Het bezoek aan Amsterdam bleef, bui ten het dagbezoek, ongeveer gelijk. In Rotterdam daalde ook -het verblijf in -hotels en pensions ietwat; het aantal buitenlandse gasten steeg er enigs zins. De Zeeuwse badplaatsen kregen in toe nemende mate Duits bezoek. Ook het Belgische bezoek, voornamelijk dagbe zoek, alsook het Noordfranse, na-m er weer toe. Drente had een ongekende stroom van toeristen. De V.V.V.'s daar waren voor het eerst in hun bestaan gedwongen logiesruimte bij particulieren te zoe ken. In Overijssel was het toerisme ook gunstiger dan in 1958. Giethoorn kreeg een dubbele toeloop in vergelij king tot het vorige jaar, hetgeen waarschijnlijk aan de film Fanfare was te danken. De provincies Fries land, Groningen en Noordbrabant ble ken eveneens meer in trek, Gelder land en Limburg daarentegen iets minder. De A.N.V.V. meldt ten slotte de indruk te hebben dat de trek van Nederlan ders naar het buitenland dit jaar min der is geweest dan in voorgaande ja» ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5