Flitsen uit de kerken Stropers na achtervolging met auto ge pakt Supralux KRIS 36™ 0hrisielijk Organisatieleven door Zeeland Vrijdag 23 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Eugene en Philibert zijn wapens en geld kwijt Schoten Wegenwacht BRflUR Aquariumvereniging stieht een eigen werkcentrum Hulpactie werd succes TRUCK RIJDT OP BELGISCHE AUTO Warm pleidooi voor christelijke politiek Weer transporten veevoeder Korf balpr ogramm a Thoolse dam competitie Raad Haamstede bijeen In Nederland minder schepen in aanbouw Kortere werktijd schoenindustrie in studie Micrometereii Jubileum Motie PLASTICLAK SffS Naj aarsvergadering Verzekering Wel eensgezindheid C.J.B.T.B. Openbare bestraffing Grootste hal van ons land in Leeuwarden Zware straf gevorderd tegen tipgever BURCERLIJKE STAND OOSTBURG. Het verhaal, dat de broers Eugene en Philibert R. uit Eede (gem. Aardemburg) de kantonrechter donderdag op de mouw trachtten te spelden, leek veel op een wildwest drama, dat zich in het rustige dorpje Groede had afgespeeld. Door droogte gedwongen, waren bei de broers op ronde gegaan om biete koppen voor hun vee te kopen. De droog te tastte ook hun kelen aan en weldra waren zij in een café aangeland. Een onbekende bood hen hier een buks te koop aan. De broers hadden er wel zin in, maar wilden het wapen eerst even proberen. Hiertoe ging het tweetal naar de zeedijk, waar de oudste enige scho ten lostte. Rustig wilden de Eedenaren terug rij den naar het café om de koop te slui ten, toen hun auto door een andere wa gen werd ingehaald. De plotse^ng op duikende auto werd dwars over de weg geplaatst, zodat de broers moesten rem men om een botsing te voorkomen. Met het geweer in de aanslag kwamen eni ge mannen uit de vreemde wagen op Eugene en Philibert af en sleurden en stompten hen uit de auto om de wagen vervolgens te doorsnuffelen. Aldus het op trieste toon voorgedra gen verhaal van Eugene. De buks lag toevallig in de auto en van schieten op wild was geen sprake geweest. De jachtopziener J. H. uit Groede wist een ander, meer geloofwaardig verhaal te vertellen. Hij lag met een aantal Bel gische heren, waarvoor hij opzicht over een uitgebreid terrein uitoefent, in het veld. Er waren eenden gesignaleerd en het gezelschap hield zich in afwachting doodstil. Plotseling werd de stilte doorbroken door een aantal schoten. Stropers", was de eerste gedachte van de jagers. Zij sprongen op en terwijl de kogels hen om de oren floten, zagen zij dat in de verte een zwarte auto snel weg reed. Omdat stropers gewoonlijk niet tot de zachtzinnigsten behoren, waren de he ren van het Belgisch jachtgezelschap de zwarte auto met het geweer in de aanslag genaderd. Op sommatie van de jachtopziener werd de wagen onder zocht. Kogels en buks werden er aange troffen. Nu moesten de broers zich voor dood gewone stroperij en het bezit van wa pens verantwoorden. De officier van justitie, mr. Th. de Lebret noemde de daad der broers zeer onverantwoorde lijk. In het badseizoen zijn in de Groe- dese duinen veel gasten aanwezig, die gemakkelijk zouden kunnen worden ge raakt. Dit soort stroperij met auto's, zo voor spelde mr. Lebret zal in de toekomst harder worden gestraft. Binnenkort zal ook in West Zeeuwsch-Viaanderen een vliegende jachtbrigade worden gestatio neerd om aan het veelvuldig stropen pStal en perk te stelln. Dan zulln nit alleen geweer en munitie maar ook de auto verbeurd worden verklaard. ls luidde 250 (subsidiari 50 da gen), voor het onbevoegd uitoefenen van de jacht, 100 (20 dagen) voor het eveneens onbevoegd in het bezit hebben van een geweer en 100 (2.0) voor het bezitten van munitie. De uitspraak luid de: 200 (40), 75 (15) en 75 (15). Geweer en munitie werden verbeurd verklaard. De chauffeur N. N. N. uit Ostende reed op 12 augustus met een bus bijna over een wegenwachten heen. De berij der van de gele wagen kon door een slimme manoeuvre aan het geweld van de touringcar ontkomen. Op het Veer- plein meende de wegenwachter, J. P. de B. uit Sluis, de Belg wel om een verklaring te mogen vragen. Het bleek, dat de chauffeur de wegenwachter in het geheel niet had opgemerkt. De eis te gen de onvoorzichtige Belg luidde: 100 Mr. H. v. d. Belt maakte er 75 van. Advertentie Brand verwoestte een deel van ons gebouw en een deel van onze voorraad. Deze ramp stimuleert ons om zo snel moge- li|k voorzieningen te treffen om U weervan dienst te zijn met levering en service van de in Nederland zo veel verkochte en steeds meergevraagde Braun shavers-keukenma- chines - grammofoons - radio en t.v. - Hapé Easyphones- luidsprekers - Multisun - toilet spiegels. Excuseer ons s.v.p. wanneer vertraging in levering, correspondentie of service mocht optreden. We hebben goede hoop, U reeds met en kele dagen weer van dienst te zijn. Aan de duizenden handelaren, die onze produkten verkopen, aan de vele honderd duizenden gebruikers en vele toekomstige gebruikers bij voorbaat dank. Importeur N,V, HapéjA'dam-C., gevestigd sinds 1913, MIDDELBURG Woensdag 28 okto. ber a.s. is voor de aquariumvereniging „Barbus Conchonius" te Middelburg een zeer blijde dag. Op die datum zal na melijk de officiële opening plaats vin den van het studie- en werkcentrum, dat de vereniging heeft ingericht in het pand Rotterdamsekaai 1 in Middelburg, De opening zal worden verricht door dr. I. Kristensen, voorzitter van de Neder landse Bond Aqua-Terra, des avonds om half negen. Dit studie- en werkcentrum mag een voor Nederland unieke instelling worden genoemd, omdat het nog niete erder is voorgekomen, dat een aquariumvereni ging een eigen verenigingsgebouw gaat exploiteren. Een dergelijk gebouw is na tuurlijk van groot belang voo. de na tuurstudie in het algemeen en de aqua rium-, insectarium- en terrariumkunde in het bijzonder. KRUININGENN. De hulpactie voor de door de droogte getroffen boeren heeft een zeer gunstig verloop gehad. Vooral omdat bekend was, dat de actie speciaal gevoerd werd voor de Drentse boeren die in 1953 zo veel voor hun col lega's in de getroffen gebieden hebben gedaan, is deze inzameling een groot succes geworden. De werkzaamheden voor de inzame ling zijn te Kruiningen zo goed als be ëindigd. De opbrengst was 2000 kg hooi, 10.000 kg stro, 2000 kg voeraardappelen en een bedrag aan geld van 8750,50, zo dat bijna een gemiddelde bereikt werd van veertig gulden per ingeschrevene. In het district Oostelijk Zuid Beve land werd in de gemeenten Rilland- Bath, Krabbendijke, Kruiningen en Ka- pelle tot nu toe ingezameld 6000 kg hooi, 26000 kg stro, 35.000 kg bietenkop pen, 4000 kg voeraardappelen en 16.625 aan geld. RILLAND. Een truck met opleg ger uit Lage Zwaluwe reed donderdag achter tegen een personenauto uit de Belgische stad Mechelen. op de rijks weg bij Rilland-Bath. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de bestuurder van de truck P. P. moest remmen. Het lin ker voorwiel werd daardoor geblok keerd, wat tot gevolg had dat de wa gen gedeeltelijk onbestuurbaar werd. Botsing met de auto van M. S. J. A. was het resultaat. Beide auto's werden beschadigd. Lezing over Nieuw-Guinea SCHERPENISSE De Hervormde Vrou wenvereniging van de ring Oost Zuid- Beveland, hielden een druk bezochte ringmiddag in het Holland Huis te Scher- penisse. Er waren ongeveer 250 dames aanwezig. Na de opening door de ringpresidente mevrouw Blok-Wondergem uit Kruinin gen, vertelde mejuffrouw van den Berg uit Axel over haar leven en werk onder de Papoea's in Nieuw-Guinea. Ze deed dit aan de hand van een aantal fraaie kleurendia's. Het tweede gedeelte van de middag werd door de afdeling Waarde op zeer verdienstelijke wijze verzorgd. WOLPHAARTSDIJK. Over het on derwerp „Waarom Christelijke politiek" sprak gisteravond voor de a.r. kiesver eniging de heer Jacq. de Smit uit Goes. De heer De Smit wees er onder meer met nadruk op dat Christelijke politiek een besliste eis is ten aanzien van de grote vragen waar de wereldt hans voor staat. Als christenen hebben we juist ook m de politiek een woord mee te spreken als getuigen van de Heer. Uit de discussie bleek dat de spreker een warm voorstander is van een Chris telijk dagblad, dat niet verwant is aan één bepaalde politieke groepering. Daar mee aldus de heer De Smit zou det aak van de Christelijke pers op een niet verantwoorde wijze worden gekort wiekt. voorzitterschap van de heer M. v. d. De vergadering stond verder onder voorzitterschap van de heer M. v. d. Vrede. - MIDDELBURG Vandaag vertrek ken 37 legerauto's met voeder voor-het vee van door de droogte getroffen boe ren. Om acht uur starten acht wagens uit Nieuw en St. Joosland en in de loop van de dag zullen twaalf auto's uit Noord-Beveland en zeventien uit St. Phi- lipsland vertrekken. In de afgelopen dagen zijn in totaal reeds 69 legerauto's met veevoeder uit Zeeland vertrokken. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap is zeer verheugd, dat het op de Zeeuwse boeren gedane beroep om hulp aan hun collega's in andere delen van het land veel weerklank heeft gevon den. GOES. De competities van de Zeeuwse Korfbalbond zijn thans op een oor na gevild. Slechts bij de senioren in klasse 3a en 3c en in enkele adspi- rantenafdelingen zijn de kampioenen nog niet bekend en deze kampioenen zullen gezien het programma ook zater dag nog niet bekend worden. De grote belangstelling zal dan ook uitgaan naar de eerste wedstrijd voor de .promotie naar de eerste klasse, de wedstrijd tus sen Zeelandia I en Blauw-Wit I. De strijd tussen deze tweede-klassekampioe nen is o.i. volkomen open en een win naar te voorspellen voor deze match is dan ook heel moeilijk. De overige wedstrijden zijn niet meer van belang, behalve in 3A, waar num mer twee van de lijst Animo 2 op be zoek moet bij Swift 4. De reserves uit Souburg zullen de volle winst echter wel weten te behalen. Het volledige pro gramma voor zaterdag, met onze voor spellingen uitgedrukt in cijfers, luidt als volgt: lste klas: Vios 1Scampolo 1: 1;; Swift 2Animo 2: 3; ;Togo 1Tjoba 1: 2; ;Elto 1Olympia 1: 1. Prom. lste klasse: ZeelandiaBlauw-Wit: 1. 2A: Ondo 1—Tjoba"2: 2. 2B: Togo 2—Luctor 1: 2. 3A: Swift 4Animo 2. Adspiran- ten: C: Togo bLuctor a (duur 45 mi nuten); ;Togo b—Luctor b (duur 45 mi nuten). E: Noad bTop b; Animo e— Vedo b. F: SSSLuctor c en Luctor c SSS (terr. Tjoba). THOLEN. Voor de Thoolse damcom- petitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: C. PotterP. Jeroense 02, L. v. DijkeD. de Vos 02, L. MoelikerC. Moeliker 02, J. de Rijke—J. Elenbaas 2 0. C. GebraadW. Nieuwenhuyzen 2—0, M. Schot—S. de Korte 0—2, C. Moeliker— M. Heezen 20. HAAMSTEDE. De raad van Haam stede krijgt maandagmiddag de begroting voor 1960 voorgelegd. Verder zal zij o.m. beslissen over het aangaan van een nieu we rekening-courant-overeenkomst met de coöperatieve boerenleenbank, groot f 50.000,—. 9 Waarde f 36,—. gaf voor de P.I.T.-collecte AMSTERDAM. Blijkens door Lloyd's Register gepubliceerde cijfers waren er eind september in de wereld (excl. Groot-Brittannië) 1.171 stoom- en motorschepen met tezamen 7.715.793 bru- to-ton in aanbouw. Dit is, vergeleken met het voorafgaande kwartaal, een toe neming met 10.502 ton. Omtrent Commu nistisch China, Oost-Duitsland en de Sow- jetunie zijn geen gegevens bekend. In Nederland bedroeg de in aanbouw zijnde tonnage 764.889 bruto ton; dit is een vermindering ten opzichte van het voorafgaande kwartaal met 25.988 ton. Bij de in aanbouw zijnde schepen in Ne derland waren 27 olietankschepen met een tonnage van tezamen 439.175 ton. De aanbouwcijfers voor de verschillen de landen geven belangrijke veranderin gen te zien, hetgeen de onstabiele situa tie in de scheepsbouwindustrie in de we reld weerspiegelt. In het derde kwartaal werd buiten Groot-Britannië en Ierland begonnen met de bouw van 357 schepen met tezamen 1 531.820 ton. Er werden 362 schepen van tezamen 1.783.538 ton te water gelaten en 355 schepen van tezamen 1.550.471 ton voltooid. In het tweede kwartaal van 1958 was de tonnage voor alle drie deze groepen meer dan twee miljoen ton groot. De tegenwoordige produktie is de kleinste sedert twee jaar en sedert drie jaar is de tonnage, waarmee begonnen werd, niet zo gering geweest. BREDA. (A.N.P.) Het bedrijfschap voor de schoenindustrie heeft een com missie geïnstalleerd' die zich zal gaan bezighouden met het vraagstuk van de verkorting van de arbeidstijd in de schoenindustrie. Vijf leden hebben zitting in de com missie. Zij zijn aangewezen door de fe deratie van de Nederlandse schoenfabri kanten. Drie leden zijn afkomstig uit St. Willibrordus, van de Algemene be drijfsgroepencentrale en van de Christe lijke bedrijfsgroepencentrale. Twee leden zijn aangewezen door de gezamenlijke beambtenbonden. De commissie zal het rapport van de SER over de verkorting van de arbeids tijd als uitgangspunt, nemen. Onderzocht wordt wat de mogelijkheden zijn en hoe de voorwaarden luiden voor verkorting van de arbeidstijd in de schoenindustrie. FRANKRIJKS ACHTSTE WERELD- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi WONDER Van onze Parijse correspondent Beneden de brug ligt thans het douanehaventje van Tancar- ville vrijwel verlaten, nietig onder de machtige constructie van staal en beton. De N.C.V.B. te Zierikzee luisterde naar de heer Van den Bosch uit Lunteren, directeur van de Vereniging tegen Kwak zalverij. Hij behandelde uitvoerig de para psychologie. Hij waarschuwde hier sterk tegen. De avond stond onder leiding van Een nieuwe term heeft zijn intrede ge daan in hét taalgebruik bij de vrijere loonpolitiek. In het Grafisch Orgaan van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond wordt een nabetrachting gehouden over de verwikkelingen rondom de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Het blad constateert, dat alles- toch in een •goede harmonie met de werkgevers tot stand is gekomen. Maar toen. „Het bleek ook nu weer, dat niet alles de goedkeuring van de toetsende over heidsinstanties kon wegdragen. Het zijn wel onderdelen van ihet geheel, maar toch blijft het een kleinzielig gedoe. Vroeger sprak men van millimeteren, nu is het woord micrometeren gevallen. Wij menen stellig, dat dit niet de be. doeling is geweest van de voorstanders ■van de vrijere loonpolitiek. De verre gaande overheidsbemoeiing is thans be paald angstwekkend. Het laatste woord daarover is echter nog niet gevallen. Dat blijkt nu al". Het blad besluit deze ontboezeming met een woord van warme hulde aan de werkgeversorganisaties, die volledig achter de overeenkomsten bleven staan. De Federatie van de Werkgeversor ganisaties in het Boekdrukkersbedrijf gaat binnenkort het gouden jubileum herdenken. Op 12 en 13 november wordt dit 50-jarig bestaan herdacht met bijeen komsten in Rotterdam en Scheveningen. Het bestuur van het Ned. Verbond van directies en leerkrachten bij 'het Nijver heidsonderwijs, waaraan ook verbonden zijn de Vereniging van Ohr. Iet-aren en leraressen bij het Nijverheidsonderwijs en de Christelijke Vereniging van leer krachten bij het landbouwhuis-houdonder- wijs, heeft een motie ter kennis van de Staten-Generaal, de regering en de 'com missie voor het georganiseerd overleg gebracht. In die motie werd ernstige be zorgdheid uitgesproken over het overleg inzake de rechtspositie van hef onder wijzend personeel en het feit, dat de regering de aanpassing van de salaris sen niet per 1 januari 1957 wil doen Advertentie is beter kost minder! 1\^1 ingaan, maar per 1 januari 1959. Aan gedrongen wordt, dat alsnog aan het on derwijzend personeel bij -het nijverheids onderwijs recht zal worden gedaan. De afdeling Zeeland vap de Bond -van Verenigingen. ypor Christelijk Ny^er- heids.opderwijïS - én. 4,e Vereniging ..van Christèlijke leraren en ïerares-sen bij 'het Nijverheidsonderwijs belegt zaterdag 24 oktober in hotel Du Commerce te Middelburg een najaarsvergadering. De afdeling Schouwen-Duwenland komt za terdag 7 november in Zierikzee bijeen. Donderdag 19 november houdt het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland in Carlton te Amsterdam een vergadering, waar de 'heer J. Doorduyn, directeur v,an de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid zal spreken over de sociale verzekering Voorts staat een aantal huishoudelijke zaken op de agenda. In tegenstelling tot de drie vakcentra les is De Werkgever, orgaan van Het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers, het wel eens met het re geringsstandpunt inzake de nadere aan wijzingen van de spelregels in de vrije re loonpolitiek. Na een uitvoerige be schouwing over die nadere aanwijzingen komt het blad tot de conclusie, dat die nadere aanwijzingen de vrijheid in gro te mate beperkt. „De achtergrond van de te ruime uitlegging is duidelijk: de drang naar een zo groot mogelijke ver betering der arbeidsvoorwaarden. Het gevaar voor een toonbeweging, die het prijsniveau op drift zal brengen, is dan ook niet uitgesloten. Dat dit in het belang van de werknemers zou zijn, zal niemand willen beweren. Onder deze omstandigheden, waar het verantwoordelijkheidsbesef in het be drijfsleven tekort blijkt te schieten, was het de plicht van de regering alles te doen wat mogelijk is om een ontwikke ling, die alleen maar belangen schaadt, te voorkomen en via de nadere verdui delijking haar bedoelingen t.a.v. het loon- en prijsbeleid nog nader te preci seren." Woensdag 21 oktober houdt de Chris telijke Jonge Boeren- en Tuindersbond in Almkerk een landelijke ploegwed- strijd voor links- en rec'htswerkende ploegen. Het is de eerste keer, dat een dergelijke wedstrijd in ons land wordt gehouden. Negentien ploegen uit zes pro vincies zullen eraan deelnemen. Brazilië voor Purperkop VLISSINGEN. In het Hervormd verenigingsgebouw hield de Vlissingse aquariumvereniging „De Purperkop" een bijeenkomst, waarop de Belgische heer A. van Herck kleurendia'a vertoon de over het Braziliaanse amazonasge- bied. Muziek en gedegen commentaar gaven een indruk van flora en fauna in dit equatoriaal gebied. Het Tamboers- en Pijperskorps „Juliana" te Middelburg geeft op zater dag 7 november des avonds om half acht in het Schuttershof een uitvoering. Na het muzikale gedeelte zal de „Juli ana"-toneelgroep het toneelstuk „Ik wil niet meer Jopen" opvoeren. De afdeling Middelburg van de NCVB hield een ledenvergadering. De heer J. J. de Vast uit Terneuzen sprak over „Rembrandt en zijn etsen" en ver toonde waardevolle dia's. Na de pauze volgde het huishoudelijk gedeelte. De volgende vergadering wordt op 17 no vember gehouden. Mej. v. Naselen uit Middelburg spreekt dan over „Het werk van de kinderpolitie". De collecte voor het P.I.T. heeft te OUD-VOSSEMEER 135,40 opgebracht. Te Zierikzee 304,12, te Kerkwerve 33,50 en te Nieuwdorp 277,15. Nadat zijn zoon dinsdags tevoren in de Engelse voet baltoto een prijs van ruim zeventig duizend gulden had gewonnen, hield onlangs rev. E. Houton in de anglicaanse kerk van Southport een extra-geharnaste preek tegen het loterijwezen Tussen dins dag en zondag zal er tussen vader en zoon wel het een en ander zich hebben afge speeld, want tegen het eind van die week wisten de Britse kranten te melden, dat Houton junior zijn „prijsje" ter beschikking gesteld had aan enkele liefdadige instel lingen. Samenwerking De vrijgemaakte kerke- raad van Wageningen wees het voorstel van de gerefor meerde raad tot vooroverleg tussen de kerkeraadspraesi- des over een eventueel ker kelijk gesprek af; hij voelt meer voor een ontmoeting van beide kerkeraden, waar ieder de geref. voorstellen kan horen. In Amsterdam wezen de vrijgemaakte en de gereformeerde kerkeraad elk vijf deputaten aan, die tegenover elkaar rekening van de standpunten zullen afleggen. Enige vrijgemaakte voorwaarde: van iedere sa menkomst wordt gezamenlijk een resumé gemaakt ten be hoeve van de gemeenteleden Brief atin scholen Naar de hoofden en di recteuren van scholen voor voortgezet onderwijs in de Tieler- en de Bommeler- waard en omgeving stuurden de geref. en hervormde ker keraden een brief. Daarin wordt meegedeeld, dat deze kerken via hun classicale vergaderingen in dit gebied besloten hebben de dinsdag namiddag en -avond te be stemmen voor de catechisa ties. De kerken spreken de wens uit, dat met het op geven van huiswerk hiermee rekening kan worden ge houden. A.W.W. ml vies 9 Hoe het nu moet met de aanvaarding van uitkering krachtens de Algemene we duwen- en wezenwet, vroeg de Geref (vrijgemaakte) dia- konie in Den Helder aan de kerkeraad. Deze gaf als ad vies: men moet de gemeente leden die „om Christus' wil menen niet bij de overheid te mogen aankloppen" ten volle blijven steunen. En de anderen die menen geen verhindering te zien in aan vaarding van de uitkering, moeten de diakenen „steeds voorhouden Gods Woord met Zijn rijke belofte voor Zijn kerk wat het onderhouden van de behoeftige broeders en zusters betreft". REISJE De rode deken van Can terbury alweer. Hij is met zijn vrouw naar China ver» trokken, waar ze geruime tijd zuilen blijven. Het is dr Johnsons vierde bezoek aar Peking en hij is er de gas' van het Chinese vredescomi té. Op het programma staal de voorbereiding van eer boek over China, dat tegelijk in het Chinees en in het Engels zal verschijnen. Verhoop verboden 9 „Verkoop verboden" staat op alle uitgaven van de Bij- belkioskverenigitig, die in de kalendersector voor 1960 al weer klaar is. Er is een maandkalender in het Spaans die aan een groot aantal particuliere adressen in Spanje wordt gezonden. En dan is er de bekende dag scheurkalender, waarvan de meditaties verzorgd zijn door hervormde en vrijgemaakt-, christelijk- en „gewoon"- geref. predikanten (om het nu zo maar eens te zeggen) Ook de BKV is nu afgestapt van het bekende rugschild in-kleurendruk, dat alleen de eerste weken van het jaar nog opvalt. Voor elk kwartaal zijn nu werkelijk bijzonder aardige, heldere reproducties van aquarellen op het karton geprikt; het zijn voorstellingen uit Pales tina. In ons nummer van maandag wordt in de rubriek „Flitsen uit de kerken" het ledental van de hervormd gereformeerde mannenbond gesteld op 33336. Dat. zijn er door een zetfout dertigdui zend te veel: het juiste aan tal is 3336 leden. Het ruime wegdek van de brug: vier rijbanen, twee trot toirs. Thans mag men, vanwege het sight-seeing nog stoppen, maar binnen afzienbare tijd zal dat worden verboden. TVANCARVILLE Vijf- tig meter boven de Seine, over een lengte van totaal negen honderd en zestig meter, strekt zich de brug van Tancarville, Frankrijke achtste wereld wonder. Het is de grootste hangbrug van Europa en de zevende van de wereld. Drie en een half jaar zijn er nodig geweest om haar te bouwen; reeds in 1870 is er sprake van geweest, dat een brug op die plaats over de Seine Frankrijk de oor log tegen Duitsland zou heb ben doen winnen. Generaals zoeken nu eenmaal altijd uitvluchten wanneer zij oor logen verliezen. Waar is dat tot voor kort over een af stand van 125 kilometer Sei ne tussen Rouaan en Le Havre geen enkele brug was en tien veren het ver keer moesten overbrengen. Die veerboten, van niet al te moderne bouw, stopten bij mist, die hier veel voor komt, en bij te hoog tij. Het gevolg was dat automobilis ten, die bijvoorbeeld van Le Havre naar Caen wil den, er de voorkeur aan ga ven de 210 kilometers tel lende weg via Rouaan te nemen dan 90 kilometer af te snijden door het nemen van een veerpont. Tot 1926 HET heeft tot 1926 geduurd aleer iemand met het plan kwam, geen spoorbrug te maken maar een brug voor het wegverkeer. Toen kwamen ogenblikkelijk die van -Rouaan in de weer. Zij zagen -het belang- van hun stad als havenplaats en handelsstad verlopen. Aller lei argumenten voerden zij aan tegen een brug, o.a. dat, wanneer er iets zou gebeu ren en ze zou in de rivier vallen, het gehele scheep vaartverkeer tussen de At lantische oceaan en het ge bied tussen Rouaan en Pa rijs zou komen lam te lig gen. André Naud, hoofdinge nieur van de dienst van openbare werken van Le Havre, en ontwerper van de hangbrug kon daartegen aanvoeren dat het brugdek van ijzer zou zijn en naar verhouding van de lengte zo smal dat het gemakkelijk zou kunnen worden verwij derd. Vervolgens kwamen die van Rouaan met het argument dat de brug nooit hoog genoeg boven het wa ter zou kunnen liggen om het alle grote schepen mo gelijk te maken, er onder door te varen. Naud kwam even later met een nieuw ontwerp, dat de brug vijftig meter boven de stand van de hoogste vloed situeerde. Toen dat eenmaal was vastgesteld vond men in Rouaan dat een tunnel veel praktischer zou zijn en ogenblikkelijk ging men in nen. Le Havre ook de plannen voor een tunnel uitwerken. Maquette TOEN trad er op het schouwtoneel een kleine middenstander uit Le Ha vre, Auguste Marion, han delaar in herenmode-artike len, voorzitter van de plaat selijke middenstandsvereni ging, in Frankrijk altijd een machtig orgaan. Hij liet voor eigen rekening een maquette van de hangbrug maken en hij reisde, jaren lang, heel Normandië af om zijn streekgenoten te winnen voor het plan van de hang brug. In 1940 werd Frankrijk weer door de erfvijand on der de voet gelopen; in no vember werd het plan voor de brug „van openbaar nut" verklaard. De kosten wer den begroot op 96 miljoen francs van toen; de werke lijke kosten hebben thans acht en zestig miljoen gul den Nederlandse courant, bedragen. Nog in december 1940 is men begonnen met het aanleggen van de toe gangsweg, tot de brug aan de rechteroever. Duizend jonge mensen uit Le Havre kon men op die manier uit de zogeheten arbeidsinzet voor het (destijds nog: groot-) Duitse rijk houden. Vier jaar VIER jaar hebben 'zij ér gewerkt en ongeveer 200.000 ton grond verzet. De bevrijding van Fra#k);ijk bracht niet, zoals men had gehoopt, de bouw van de brug. Le Ha'Vre had" "füët zijn 12.000 verwoeste pan-.- den (resultaat van 125 bom bardementen) andere zor- gen; ook Auguste Marion had zijn winkel en bijna het leven verloren. Weer gooide de politiek roet in het eten en die van Rouaan, oppermachtig met hun goede relaties bij som mige ministers, wisten steeds weer opnieuw het be- gin van de bouw uit te stel len. Pas op 17 mei 1951 werd de wet, die de Kamer van Koophandel van Rouaan toestemming gaf tot het bou wen van de brug, door de Assemblée aangenomen. Eerst had deze K.v.K. nog aan de gemeente Rouaan moeten beloven, dat zij, mocht de scheepvaart op de Seine als gevolg van averij aan de brug, worden gestremd, alle tolrechten zonder één inhouding aan Rouaan zou afdragen. Het heeft toch nog tot 1956 geduurd aleer, op order van Pierre Mendès-France (wiens naam men bij de opening van de brug op schandelijke wijze angstval lig heeft verzwegen) met het werk kon worden begon- Vj" Iancarville zijn 24.000 kilometer staaldraad van 4,7 He^hr?,JiUS 6«weest l8.875 ton staal en 71.000 kubieke meter beton, in hi, f ,n meter lang, tussen de beide torens 608 meter. tuursverschUlen spe,Ing van 40 centimeter voor belasting of tempera- Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. In Leeuwarden zal de grootste overdekte ruimte van, Nederland verrijzen. Het wordt de vee markthal die een oppervlakte van 33.000 vierkante meter moet overkap* pen. De grootste van de Utrechts! jaarbeurshallen, de Bernhardhal, over kapt een oppervlakte van 15.000 vier kante meter. De hal in Leeuwarden zal bestaan uit een moderne staalconstructie met gro te overspanningen en wordt gefundeerd op palen van gewapend beton van twin tig meter. B. en W. van Leeuwarden hebben aan de gemeenteraad voorge steld voor de bebouwing van de nieuwe veemarkt, waarvan de terreinaanleg al ver is gevorderd, een bedrag van tien miljoen gulden beschikbaar te stellen. 9 De raad van de gemeente ZIERIK ZEE zal op dinsdag 27 oktober de gemeen tebegroting 1960 behandelen. 9 De Hervormde dameskrans „Indone sië" hield een verkoping, waarvan de op brengst is bestemd voor de gereformeer de zendingsbond in de hervormde kerk. Er bestond voor de verkopingg, waaraan ook een loterij was verbonden, goede be langstelling van de'St.-Annalandse bevol king. De Vereniging van Postzegelver zamelaars afdeling Schouwen en Dui- veland houdt op vrijdag 23 oktober een vergadering in de foyer van de concert zaal in Zierikzee. De heer H. G. C. He ringa zal een causerie houden, terwiji tevens een veiling van postzegels zal worden gehouden. De procureur-generaal bij het Ge- rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J Zaaijer heeft vanmorgen bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Rotterdam drie jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gerequireerd tegen de 38- jarige seheepsreparateur Gerrit V. uit Krimpen aan de IJssel, die in beroep terecht stond wegens het medeplegen van een inbraak in e en boerderij t e Spijkenisse en het uitlokken van e en Poging tot diefstal met geweldpleging op een vrouw in de Jacob Vrijstraat te Rotterdam. De procureur-generaal meende dat de aftrek van het voorar rest slechts gegeven moest worden tot aan de dag van de uitspraak van de rechtbank. De seheepsreparateur ontkende de tipgever te zijn geweest van de roof overval op de vrouw, die de avond van 13 februari jl. alleen thuis was, omdat haar man in het ziekenhuis lag. Maar de drie mannen, die de mislukte overval hadden gepleegd, waarvoor zij ieder drie jaar gevangenisstraf hadden gekregen, vertelden vanmorgen als ge tuigen dat zij alle gegevens voor het plan van V. hadden geki-egen. De over val was op niets uitgelopen omdat de 64-jarige vrouw zich heftig had ver weerd en had gegild. V. beschuldigde een 49-jarige winke lier uit Rotterdam ervan de tipgever te zijn geweest. Deze werd vanmorgen als getuige a-decharge gehoord. Toen de verdachte aan de winkelier vragen ging stellen zei de winkelier kwaad: „Je staat te liegen dat je barst. Jij bent een schoft en de schuldige van alles". De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir dat V. de tipgever en plannen maker achter de schermen was, een gevaarlijk en verwerpelijk mens, ge vaarlijk omdat hij anderen tot misdaad aanzet en verwerpelijk omdat hij ande ren voor zijn wandaden laat opdraaien. De verdediger mr. B. E. F. 't Hart zei in zijn pleidooi, dat een van de GOES Geboren: Dingena, d. v. L. H. Masolijn en A den Hollander; Johannes P., z. v. j M. Leijs en P. C. Hollestelle; Laurus A., z. v. J. Moerland en L. J. Kopmels; Anthonia J. M. H., d. v. P. J. E. Willemsen en Th. C. Brakman, Aagatha M., d. v. P. van Son en M. Vonk: Ellen A., d. v. W. Goeman en W. Schaalje. Gehuwd: w. Reijnhout, 24 jr. en J. Wal raven, 25 jr. Overleden: J. Adamse, 26 j., e. v. B. van Klooster; C. J. Steutel, 84 jr., wedn. v, T. P. de Korte; L. Korstanie, 76 jr., wedn v' H. Mijnsbergen; J S. Willemse.' 45 jr., e. v. J. P. A. Vaes. VLISSINGEN Geboren: Johanna, d. v. C. Wisse en C Wijkhuijs; Jolanda C.. d. v. A. J. Murlc en I3, J* Fiipp; Klara 1V4., d. v. L. Veress en K. Balogh; Paulus G. G. A., z. vH E Wijffels en P. A. M. v. Laarhoven; Herman h' Z\rV' H' J', G' Klein Hesselink en H. B. v. Viegen; Helena w. C., d. v. H. B. C. Boschma en A. v. Eekelen; Cornells R., z. v. J. C. Flipse en N. Grootjans; Mariene B. J., ÖLXi Vreeke en J- C. Engelbert van Bevervoorde; Johannes, z. v. P. Bolier en i'.4??ai«og; iInge' d' v' J- H- Pel en P. v. d. pijl, Herrmna l., d. v. a. m. Duerot en G. C. J. v. Oudheusden; Janneke M., d. v. J. de Koek en J. M. de Roos; Geert Jan, z. v. G. Tuin en J. Geldof. Ondertrouwd: R. de Ridder, 25 j. en M. J Tienesen, 18 j. Gehuwd: G. J. Vrage, 23 j. en M. Hooge- steger, 20 j j. j. Lukasse, 24 jr. en H. E. chinkel, 22 jr.; P. Sonke, 25 jr. en J. H. Marchand, 23 jr.; J. Heijt, 25 jr. en J. C. Haccou, 25 jr. ZIERIKZEE Geboren: Adriaan C., z. v. C. Quist en E. C. Wesdorp; Leendert J., z. v. J. Ver spoor en j w. de Jonge. Gehuwd: A. Bil, 31 jr. en N. van Burg 30 jr overvallers mogelijk uit rancune tegen over V. bezwarende verklaringen had afgelegd. Hij meende, dat er wel een wettig bewijs was geleverd, maar dat er geen overtuigend bewijs was. Hij vroeg vrijspraak voor de uitlokking. Het Hof zal op vrijdag 30 oktober a.s. arrest wijzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4