Steden in een land zonder grens Konijnenziekte maakte veel slachtoffers Wolphaartsdijkers zijn de hulp van Gaasterland niet vergeten Schip op dijk Politierechter veroordeelde handgemeen-gevallen Maand celstraf voor Vlissingse taxichauffeur, die Belgische passagiers bedreigde Vrijdag 23 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Subsidie wthra- Erepenning voor burgemeester van Friese gemeente Binnenschip aan de grond Help Drente Boomplanting Miniatuur Walcheren ook in 1960 open Druk seizoen voor vreemdelingendienst VECHTPARTIJ BIJ BELASTINGEN Rijbewijs vervalst „HET ZOUT DER AARDE" RAADSAGENDA halfzwaar - dié is het toch maar! „Alles over katoen Oogstfeest Evangelisch- Lutherse Gemeente Raad Vlissingen bijeen Gemeenteraad Stavenisse Eis: vier maanden Belg veroorzaakte dodelijk ongeluk in Zuid-Bevel and FEESTAVONDEN VOOR OUD-STRIJDERS Raad Middelburg bijeen Straten en trottoirs Beschaving en Milieu Oriëntatierit MAC „De Zeeuwen" Landbouwer mishandelde 74-jarige man AKEN- LUIK -MAASTRICHT IVF W WOLPHAARTSDIJK. Het Protestants-Christelijk f\SLANGS is op deze plaats nog eens uiteengezet, dat het tot de taak van een kerkeraad kan behoren, ge bruik te maken van de in art. 26 der Lager-onderwijswet 1920 geboden mo- dijk heeft gisteren op buitenge woon hartelijke wijze het dage lijks bestuur van de Friese ge meente Gaasterland doen weten, dat de bevolking van de in febru ari 1953 door de stormramp zwaar getroffen Zeeuwse gemeenten al lerminst de spontane en hartver warmende hulp, die toen is ont vangen is vergeten. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny, die gisteren tijdens een ontvangst van het college van B. en W. en de gemeentesecretaris van Gaasterland door de raad van Wolphaartsdijk het woord voerde, getuigde van de nog steeds levende dank in de harten der Wolphaarts- dijkers. Dat de geboden hulp op hoge prijs werd gesteld, accen tueerde het gemeentebestuur door de erepenning in zilver van de gemeente Wolphaartsdijk, alsmede een fraaie oorkonde aan te bieden aan de burgemeester van Gaaster land, baron G. W. C. D. Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg. Zoals bekend had de coördinerende arbeid van de Vereniging van Neder landse gemeenten Wolphaartsdijk aan gewezen als adoptie-gemeente voor de Friese plaatsen Gaastriand, Smallinger- land en narlingen. In de raadszaal, waar gisteren de officiële begroeting plaats had, gewaag de burgemeester Ter Haar Romeny van de grote dank jegens de Friese gemeen tebesturen en hij bood als tastbaar be- een apostolaire roeping van de kerk liggen, die ten nauwste verband houdt met de haar gegeven opdracht, het Evangelie te verbreiden. Met deze roeping der kerk is echter in strijd de praktijk, die men de laat ste jaren steeds sterker aantreft: het gemeentebestuur subsidie te vragen in het geven van dit godsdienstonder wijs. Het is te betreuren, dat men ook voor dit typisch kerkelijke evangelie- satiewerk een beroep doet op de staatsruif, waarvoor schier elk en een ieder die enige activiteit bedrijft, zich meent te moeten gaan staan verdrin gen. Zulk een subsidie-aanvraag haalt het karakter van dit werk meteen naar beneden en verlaagt het tot een soort sociaal-culturele activiteit. Afgezien echter van het feit, dat een gemeentebestuur aan dit motief al vol doende heeft om de subsidie-aanvrage af te wijzen en daardoor de kerk tegen zichzelf te beschermen, zijn er tal van andere redenen, welke op zichzelf vol doende zijn om aan zulk een aanvrage geen medewerking te verlenen. In de eerste plaats is zulk een sub sidie in strijd met de bedoeling van de Lager-onderwijswetgever, die in art. 26 uitputtend heeft geregeld, wel ke medewerking een gemeentebestuur mag verlenen voor het geven van godsdienstonderwijs. Deze medewer king is beperkt tot liet, zo nodig ver warmd en verlicht, kosteloos beschik baar stellen van schoollokalen voor dit onderwijs. In de tweede plaats leidt zulk een subsidie tot een benadeling van het bijzonder onderwijs, dat immers recht heeft op een gelijk bedrag per leer ling als de gemeente ten koste legt aan de leerlingen van het openbaar onderwijs. Dit subsidie betekent in feite, dat de gemeente aan het open baar onderwijs een extra bedrag ten koste legt, dat aan het bijzonder on derwijs wordt onthouden, omdat het niet als kosten van het onderwijs maar als subsidie aan een kerkeraad wordt verantwoord. In de derde plaats is zulk een sub sidie in strijd met de neutraliteit voor het openbaar onderwijs. Men kan te gen deze neutraliteit bezwaren heb ben, maar men zal er zich bij moeten neerleggen, dat dit het resultaat van een lange schoolstrijd is geweest cn dat de Lager-onderwijswet dan ook uitdrukkelijk het geven van gods dienstonderwijs vanwege het gemeen tebestuur verbiedt en het slechts wil overlaten aan door een kerk aange wezen godsdienstleraren. Zou dit on derwijs van gemeentewege worden ge subsidieerd, dan zou echter langs een achterdeur de gemeentelijke bemoei ing met het godsdienstonderwijs weer worden binnengehaald. Het gemeentebestuur, dat zich voor zulk een subsidie-aanvrage geplaatst ziet, zal alleen al uit zakelijk oogpunt goed doen, aan een andere plaatselijke kerk te vragen, of die wellicht gratis onderwijs wil geven. Zulk een vraag zou het subsidie-enthousiasme van de aanvragende kerkeraad waarschijnlijk al aanmerkelijk bekoelen: En boven dien zou een informatie naar de geld middelen van de betreffende kerke-1 iijke gemeente ook al heilzaam wer ken. Heeft de Overheid niet tot plicht, zich eerst te overtuigen van de finan ciële onmacht van een subsidie-aan vrager en zou een kerkeraad, die zich door de aanvrage op gelijk niveau met andere bedrijvers van nuttige activi teiten plaatst, die inlichtingen mogen weigeren? Intussen ware het wenselijk, dat over deze zaak, die in steeds meer ge meenteraden aan de orde komt, een uitspraak in hoogste Instantie werd gedaan. Toen destijds de gemeente Rotterdam tot het verstrekken van be doeld subsidie besloot, onthielden Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland aan dit besluit hun goedkeuring. In beroep stelde de Kroon Rotterdam in het gelijk, echter op formele gronden. Op de eigenlijke vraag, of de gemeen telijke subsidiëring van godsdienst onderwijs op openbare scholen al dan niet in strijd is met de wet, ging de Kroon niet in. Wel deelde de minister van Onderwijs bij de behandeling van zijn begroting voor 1958 aan de Tweede Kamer mede, dat het eigenlijke pro bleem door hem „in studie" was geno men. Departementale studies plegen lang te duren. Zolang de minister nog niet uitgestudeerd is, zal men echter wijs doen zich niet in een nieuw subsidie- avontuur te storten. De kerken bewij zen dezer dagen gelukkig, dat zij, ook zonder dat er nog werkelijk „geofferd" wordt, financieel zeer wei in staat zijn haar roeping te vervullen. C. 3. V. VLISSINGEN. Het binnenschip „Delta" uit Vlissingen is gistermorgen als gevolg van de harde wind nabij Nieuwe Sluis aan de grond gelopen. Het bergingsvaartuig ..Bruinvisch" van Van der Tak's Berging heeft het schip vlotgetrokken en naar Bresken s ge bracht. HOOG WATER vrijdag 23 oktober 1959: Vlissingen: 5.33 u., 1.72 m.; 17.56 uM 1.-75 m. Terneuzen: 6.00 u„ 1.89 m.; 18.20 u., 1.92 m. Wemeldinge: 7.13 u., 1.46 m.; 19.29 u., 1.57 m. wijs de erepenning van de gemeente in zilver aan. In zijn toespraak zei de burgemees ter, dat de droogte van het afgelopen seizoen het plan had doen rijpen om thans Gaasterland te adopteren. De co- ordinerende partij van het Landbouw schap maakte het echter ongewenst dat .particuliere" initiatieven de algemene opzet zouden doorkruisen. Overigens zo zei burgemeester Ter Haar Romeny, het zou te mooi zijn om waar te zijn. In zijn dankwoord zei burgemeester baron thoe Schwartzenberg en Hohen lansberg zeer getroffen te zijn door het initiatief van het gemeentebestuur. Het is werkelijk te erg, zo zei de Friese burgervader en hij deed de toe zegging dat de oorkonde een ereplaats zal krijgen in het gemeentehuis van Gaasterland. Eveneens had het hem dankbaar ge stemd, dat er plannen waren geweest om Gaasterland thans te adopteren. Maar, aldus burgemeester thoe Schwartzenberg, eigenlijk zou die hulp verlening door ons niet geaccepteerd mogen worden, omdat Gaasterland be slist niet tot de zwaarst getroffen ge bieden behoort. Bovendien zijn de beide voorafgaande jaren bijzonder goede grasjaren ge weest, zodat de meeste boeren wel het een en ander achter de hand hebben. Weliswaar zijn enkele boeren lelijk in de knoei geraakt, maar of hier van een object voor hulpverlening sprake kan zijn achtte de burgemeester zeer te betwijfelen. Het is nl. zo, dat de verschillende Friese boeren zich aangespoord door de enorme hooi-oogsten van de laatste ja- renhebben laten verleiden meer vee te nemen, dan hun bperkte grasland in feite toelaat. Dat deze boeren thans moeite hebben om rond ie komen laat zich verstaan. Voor een eventuele hulpverlening wees de burgemeester dan ook met klem naar de Drentse streken, die bij uitstek door de droogte zijn getroffen. Intussen lag het oorspronkelijk in de bedoeling aat Gaasterland een aantal I bomen uit eigen kwekerij zou schenken aan de gemeente Wolphaartsdijk. Dit bleek evenwel op moeilijkheden te stui ten daar de Friese bomen minder ge schikt waren voor de Friese grond, Thans is evenwel een tussenoplossing gevonden. De gemeente Wolphaartsdijk, die nog altijd vrij „kaal" genoemd mag worden, kan een groot aantal bomen aanschaf fen. om dé hiaten in de gemeentelijke aanplant op te vullen. De rekeningen zullen door Gaasterland worden voldaan. Vandaag zullen als een symbolische geste twee bomen voor het gemeente huis worden geplant. De bijeenkomst in het gemeentehuis verliep gisteravond in een bijzonder har telijke sfeer. Behalve uit de toespraken van de beide burgemeesters, bleek dit ook uit het warme woord van de Friese wethouder P. F. Bosma. Sprekende over de ramptijd zei de heer Bosma: We hebben niet alleen met n gestreden, we hebben ook voor u gebeden. Er is aan u gedacht. De bijeenkomst van gisteravond werd besloten met een gezellig samenzijn, waarbij nog een aantal dia's werd ver toond uit de ramptijd. MIDDELBURG. Het bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren heeft zich in principe bereid verklaard ook volgend jaar ..Miniatuur Walcheren" weer te ex ploiteren, mits het mag rekenen op de zelfde financiële faciliteiten als in 1959. Het ziet er naar uit, dat dit zal gebeu ren, zodat de „Miniatuur", die in groei ende behoefte voorziet en voor Middel burg steeds meer een trekpleister wordt, ook in 'het volgend toeristenseizoen weer de poorten zal openen. Dit jaar brach ten, zoals gemeld, 170.000 mensen een bezoek aan de attraktie. Gelet op de suksesvolle exploitatie hebben B. en W. van Middelburg ge- j meend de raad voor te stellen een kr-e- I diet van 30.000 te verlenen en daarnaast een bijdrage te geven in een eventueel exploitatietekort tot een maximum van 10.000. Dit laatste onder voorwaarde, dat door de Middelburgse middenstands verenigingen de helft hiervan zal worden gedragen. De organisaties verklaarden zich hiertoe bereid. Advertentie VLISSINGEN. De Vlissingse vreem delingendienst heeft in de laatste dagen niet over weinig werk te klagen gehad. Op het Franse m.s. „Rayard" ging een dronken bemanningslid zijn kapi tein te lijf. De woesteling kon met moei te naar het politiebureau overgebracht worden, vanwaar hij, na te zijn ont nuchterd, via Roosendaal de grens over is gezet. Een dag later werd in Vlissingen een Finse zeeman aangetroffen, die terwijl zijn schip vertrok, nog volop aan het boemelen was. Toen hij de zaken weer nuchter kon zien, heeft de zeeman, die deel uitmaakte van de bemanning van het Finse s.s. „Imatra" via Schiphol het land moeten verlaten. Tenslotte is ook de matroos van het m.s. „Freiheit", die in een gevecht met zijn kapitein verwondingen opliep, na te zijn verbonden, via Oldenzaal uit Neder land verwijderd. VLISSINGEN. Naar eerst nu is be- kendgeworden heeft zich begin oktober •een klein drama afgespeeld op het kan toor van de direkte belastingen. Omdat S. uit Vlissingen geen uitstel kreeg voor een achterstallige belasting schuld, ontstak hij in woede en wilde hij met de vuist zijn verlangens kracht bij zetten. Slechts met moeite konden collega's de dienstdoende ambtenaar van mishandeling vrijwaren. S. zal voor de officier van justitie te Middelburg voorgeleid worden. VLISSINGEN. Als eerste van een cyclus films die in het nieuwe seizoen vertoond zullen worden, brengt de cultu rele kommissie Hervormd kerkewerk vanavond (vrijdag) in Britannia de film „Het zout der aarde". Het verdere programma vermeldt o.a. nog „Het dal van de vrede". „Grazige weiden", en „Johannes Hus". •s-GRAVENPOLDER. De gemeen- teraad komt maandag 26 oktober a.s. bijeen. Burgemeester en wethouders stellen voor de vergoeding voor het brandweer personeel voor het uitrukken bij brand te s-tellen op 1,75. Ter financiering van de kapitaalsuitgaven wordt voorgesteld een geldlening van 30.000 bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gra- venhage aan te gaan tegen een jaarlijk se rente van 4% procent. MIDDELBURG. Voor de Middelburgse politierechter, mr. W. Thöne, stond donderdag de Vlissingse taxichauffer J. B. te recht. Hem was ten laste gelegd dat hij zijn Belgische passagiers op 21 september met mishande ling had bedreigd. Bij zijn aan houding bleek bovendien dat hij zijn rijbewijs had vervalst en on der invloed reed. Verdachte had op 21 september in zijn taxi enkele Belgen vervoerd. Met hen had hij hier en daar glazen bier gedronken. Op de terugweg, rezen er moeilijkheden over de' betaling van de rit. Hierover wond B. zich erg op, en gelastte 'de passagiers uit te stappen. Daarna kwam hij met een flinke snel heid op hen afstormen, en reed daarbij met twee wielen over het trottoir. De Belgen brachten zich in veiligheid door zich tegen de muren te drukken. Een van hen wilde aan een aanrijding ont komen door over de muur te klimmen. Later op de avond werd verdachte op de Boulevard Bankert aangehouden. Hij bleek onder invloed te verkeren. Bovendien kwam aan het licht dat hij zijn rijbewijs had vervalst. Door ge stempelde delen van een ander rijbe wijs over de ponsgaten te plakken wil de hij het doen voorkomen alle cate gorieën van voertuigen te mogen be sturen. De officier van justitie, mr. Ph. M Schenkenberg van Mierop, achtte de bedreiging bewezen, ook al gaf ver dachte die niet volledig toe. Hij noem de het een zeer ernstig feit.» De verval sing van het rijbewijs noemde hij een „minder geslaagde grap", waarmee verdachte bij anderen indruk wilde ma ken. Rijden onder invloed noemde hij voor een taxichauffeur zeer ernstig en gevaarlijk. Hij vond dat „niemand aan een dronken taxichauffeur overgeleverd moest worden". Hij requireerde een ge vangenisstraf van zes maanden waar van twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en de ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De raadsman van verdachte, mr. P, C. Adriaanse. meende dat de zaak niet erger voorgesteld moest worden dan die was. De Belgen waren gezien hun gedragingen ook niet brandschoon. De vervalsing noemde hij een stunt van verdachte. Hij merkte op dat de chauf feur veel tegenslagen had gehad die hem in moeilijkheden hadden gebracht. Hij wees erop dat het de eerste keer was dat verdachte met de strafrechter in aanraking kwam, en dat verdachte altijd in. kringen had verkeerd die een verkeerde invloed op hem hadden uit geoefend. Daar had verdachte niet te genop gekund. De politierechter wilde er ook reke ning mee houden dat verdachte nooit eerder voor de strafrechter had hoeven te verschijnen. Hij vonniste met een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Boven dien zal de chauffeur onder toezicht van het Consultatiebureau voor Alco holisme worden gesteld. De officier van justitie overweegt tegen dit vonnis ho ger beroep aan te tekenen. 9? Ook in Virginia en American MIDDELBURG. De Plaatselijke Commissie voor Huishoudelijke en Ge- zinsvoorlichtin-g te Middelburg hield in de Bogardzaal de tweede middag van het seizoen. Mevrouw Verdonk hield een lezing o-ver „Alles over katoen". Stof voor de causerie vormde de lesbrief van het Nederlands Katoeninstituut in Arn hem. Onder het gehoor van de spreek ster bevonden zich ook leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool en de Chr. Landbouwhuishoudschool. Tot slot volg de nog een aardige quiz en werd er nog een film vertoond. „Katoen, wondervezel der natuur". Het verdere winterprogramma van de plaatselijke commissie ziet er als volgt uit: donderdag 12 november, half drie, „De Vergenoeging", voorlichtingsshow door mevr. M. Krispijn uit Den Haag over pyama's, shirts, wollen stoffen, he- renconfecties, enz.; donderdag 17 decem ber, half drie, „De Vergenoeging", bak en bra-addemonstratie door een kok van de slagersvakschool in Utrecht; donder dag 23 januari, half drie, koffiekamer PZEM. causerie over kleine elektrische apparaten, over goed en veilig materiaal, met film „Energie voor allen"; donder dag 4 februari, half drie, koffiekamer PZEM, demonstratie van het opmaken van schotels met filmvertoning; dinsdag 8 maart, half drie, Suisse, demonstratie huid- en handverzorging. MIDDELBURG Zaterdag 24 okto ber zal de Evangelisch-Lutherse Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg ge opend zijn voor het afgeven van bloe men. fruit en levensmiddelen; Deze worden later geëtaleerd voor het oogst feest, dat zondagmorgen om half elf in het kerkgebouw gehouden wordt. De voorganger is de plaatselijke predikant ds. W. F. ten Rouwelaar. Na afloop van de dienst worden de stoffelijke goederen naar zieken en ouden van dagen gebracht. VLISSINGEN. De Vlissingse ge meenteraad komt vanmiddag om twee uur bijeen om zich over een twintigtal voorstellen te buigen. De agenda ver meldt o.m. verkoop van 299 m2 grond aan de Cruquiusstraat aan de fa. gebr. Post te Vlissingen. verhuur van 3252 m2 grond aan de Hobeinstraat aan de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs, ver huur pand Zeilmarkt 8 aan de Staat der Nederlanden, verstrekken van geldlenin gen aan de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" en „Vereni ging tot verbetering van de Volkshuis vesting te Vlissingen en omliggende ge meenten" voor de bouw van garages. STAVENISSE. De gemeenteraad ver gadert heden (vrijdag)avond om half acht. Het belangrijkste punt is de aanbieding van de begroting voor 1960. GOES. De gevreesde konij nenziekte, de myxamatose, heeft in de afgelopen maanden in Zee land weer veel slachtoffers ge maakt. In de omgeving van Burgh en Haamstede op Schouwen-Dui- veland komt men nog slechts BREDA. Tegen de Belg P. F. die op 12 april op de weg Bergen op Zoom- Goes een dodelijke aanrijding zou heb ben veroorzaakt, is door de officier van justitie bij de Bredase rechtbank gister middag wegens grove schuld vier maan den gevangenisstraf en drie jaar intrek king van het rijbewijs geëist. De verdachte ontkende verkeerd te hebben gereden en verklaarde, dat het ongeluk was ontstaan doordat een auto bus, welke vanaf een parkeerplaats de weg opreed vlot passeren onmogelijk had gemaakt. Daardoor was de botsing met een tegenligger onvermijdelijk. Het ongeluk gebeurde bij een heuvel in de weg, op 200 meter waarvan de parkeerplaats was gelegen. De aanwe zigheid van deze parkeerplaats op dit punt werd tijdens de behandeling becri- tiseerd door de verdediging, die vrij spraak bepleitte. De officier van justi tie achtte het onjuist dat de verdachte reeds met inhalen van een voor hem rijdende auto was begonnen voor hij de heuvel was gepasseerd, dus zonder vol doende uitzicht. Na het passeren van het hoogste punt van de weg had de verdachte willen inhalen waarbij de bot sing met de tegenligger was ontstaan. Op de details van de toedracht van het ongeluk ging de rechtbank zeer diep in. Over 14 dagen volgt de uitspraak. KAPELLE. Onder voorzitterschap van de heer B. Spuy kwam de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Bond van Oud-Strijders en Dragers van het mo- bilisatiekruis bijeen. Op deze avond werd in 'het bijzon der gesproken over de organisatie van een feestavond voor leden en belang stellenden. Deze zal worden gehouden op 13 no vember in hotel „De Zwaan". Er zal medewerking aan worden verleend door Kunstvrienden" uit Goes. Op zaterdag 14 nov. zal er een feest avond voor de kinderen zijn. Hieraan werkt mee „jong artistenbloed" uit Goes. sporadisch een in het wild levend konijn tegen. Ook in andere delen van het eiland heeft de konijnen stand enorm geleden onder de ziekte. In Zeeuwsch-Vlaanderen is dat even eens het geval en, naar men ons mede deelde, heeft de ziekte tot gevolg ge had, dat rond Cadzand en Groede na genoeg alle konijnen zijn gestorven. In mindere mate heeft ook de wildstand in Zuid-Beveland van de nyxamatose te lijden gèhad. ZIERIKZEE Gisteravond liep het 320 ton metende Belgische vaartuig s»Vi- ber" op de dijk bij de haveningang ,,De mevr. A. v. Vloten-v. Rijswijk. Val". Het schip was geladen met tarwe op weg naar Wemeldinge. De kapitein werd misleid door het groene licht bij de haveningang en het rode licht van de stormwaarschuwings- dienst. De veerboot „De Zandkreek" van de Provinciale Stoombootdienst trok 't schip vlot. De „Viber" ligt nu in de haven van Zierikzee en zal op eventuele schade wor den onderzocht. MIDDELBURG. De Middelburgse gemeenteraad komt maandagmiddag om twee uur bijeen. De agenda ver meldt o.m. medewerking art. 72 l.o. wet voor nieuw schoolgebouw, verzoek Vereniging verstrekking l.o. op g.g., verzoek Chr. burgerschool, bouw gara ges voor middenstandswoningen, lid maatschap Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, zuiveringinstalla tie zweminrichting, instelling ideeënbus. KAPELLE. Op het gemeentehuis van Kapelle werd aanbesteed het be straten en het leggen van trottoir,-rnet 'bijkomende werken aan de Dijk'welse- straat. Laagste inschrijver was J. van Wallenburg, Veere 21.190.- Hoogste was A. de Bourgraaf, Kattendijke 29.300.-. De gunning is in beraad ge houden. ANNA JACOBAPOLDER. De plaat selijke afdeling van de N.C.V.B. hield in „Ons Dorpshuis" de maandelijkse vergadering onder leiding van mej.'Van Strien. Spreker was deze avond dhr. Spaans uit Zierikzee over het onderwerp- „Be schaving en milieu", waarop een drukke bespreking volgde. Op 17 november zal voor de afdeling spreken Ds. Westland uit S:. Annaland. MIDDELBURG De motor- en au toclub „De Zeeuwen" organiseert op zaterdag 24 oktober een oriëntatierit voor auto's, motoren en bromfietsen. Dit is de voorlaatste rit om het club kampioenschap 1959. Het parkoers, dat ongeveer 70 km lang is, is uitgezet over Walcheren. De gemiddelde snel heid, waarmee gereden dient te wor den, bedraagt voor de auto- en motor klasse 36 km per uur. voor de brom fietsklasse 20 km per uur. De brom fietsers behoeven slechts 40 km af te leggen. Start en finish voor „De Een dracht" op de Markt in Middelburg. MIDDELBURG. De landbouwer C. O. uit Ovezande werd door de Middelburgse politierechter, mr. W. Thöne, bij verstek en conform de eis tot een boete van 40 of acht dagen veroordeeld, wegens mis handeling van de M-jarige P. W. met wie hij meningsverschil over stro had. Ver dachte was naast W. gaan rijden toen deze met zijn bromfiets over het fietspad reed. Al rijdend had hij de oude man geslagen en gestompt. De oude was van de bromfiets afgesprongen, werd daarna door O. achtervolgd en kreeg nog meer stompen te incasseren. Het hele verloop was door enkele getuigen gevolgd. Dc officier van justitie, mr. J. L. Andreae, noemde het een sof1® ,7P®r onplezierige handelingen, en zei dat de verkregen inlichtingen over O. ongunstig waren. Een ernstige ruzie tussen de fruit kwekersknecht L. d. V. te Ivapelle en zijn collega F. draaide op een flinke vecht partij uit. F. had vanaf een wagen iets gezegd waarover De V. zich opwond. F. kwam van de wagen af en begon een gevecht met verdachte. Deze had J? weldra overrompeld en sloeg hem, terwijl hij op hem zat, voortdurend hard tegen het hoofd, zodat F. een hersenschudding opliep. Ter zitting zei verdachte uit zelf verdediging gehandeld te hebben. „Als dat waar zou zijn is er. gezien het verloop van het gevecht, toch beslist geen sprake van zelfverdediging meer", merkte de officier op. Hij vorderde een boete van 30 of zes dagen. Verdachte werd con form de eis veroordeeld. Een ander geval van mishandeling deed zich voor in Goes, waar M. v. S. tijdens een ruzie haar schoonzuster in het gezicht krabde. „Zij heeft mij en mijn moeder beledigd", verdedigde verdachte zich. „U ging in uw boosheid wel wat te ver", antwoordde de officier van justitie. Ver dachte werd conform de eis tot een boete van 20 of vier dagen veroordeeld. Tijdens de kermis te Kortgene maakte de fabrieksarbeider M. D. de S. ruzie met drie jongens. Een van de drie, L. J. v. L., werd door hem mishandeld. Con form de eis werd hy bij verstek veroor deeld tot het betalen van een boete van 30 of zes dagen. De fruitkweker M. H. V. uit Kortgene reed op een bromfiets dronken door zijn woonplaats. Dat leverde hem conform de eise een boete van 75 of vijftien dagen hechtenis op. Bovendien mag hij vier maanden lang niet op zijn bromfiets rijden. Wie zal Aken bezoeken en niet zijn prachtige Dom binnengaan? Hier een staaltje van zijn verfijnde kunst. De over levering wil, dat Karei dc Grote van deze plaats af de kerkdienst bijwoonde. Luik en Aken kennen uitingen van één en dezelfde cultuur. Wie het Maison de Gretry in de Belgische cn het Sucrmondt- museum in de Duitse stad bezoekt, vindt er telkens weer bewijzen van. Het Vrijthof, de grote liefde van elke Maastrichtenaar en van vele anderen. Rij ke verzamelplaats van veel schoons, kos telijk trefpunt voor oude en nieuwe vrien den, altijd weer. Advertentie IN Brussel is een prachtig boek ver schenen. Belangwekkend ook, om dat het een uiting is van het ver langen naar integratie. Het voor woord is er al een bewijs van: Dat is namelijk gesigneerd door de hand tekeningen van een Duitse, een Bel gische en een Nederlandse burge meester. die van Aken. Luik en Maas tricht. Aan hun steden is het boek gewijd. Het werd daarom ..Land zon der grens" genoemd. Het is meer dan een fraai gebaar, dat de steden Aken, Luik en Maas tricht zich presenteren in één boek. zeggen de drie „Europeanen" in de eerste zin van hun voorwoord. Gelegen aan een kruising van gren zen zijn deze steden zich bewust de last te dragen dié een politieke ver deling van Europa hun oplegt. Het is hun noodlot thuis te horen in de periferie van hun land. indien men althans zich laat verstrikken in de gedachtengang van degenen, die X»JL ti gewoon zijn tegen grenzen als tegen muren aan te kijken. HISTORIE EN TOEKOMST ÏAAR de drie steden zijn van huis uit op een grotere vrijheid ingesteld. Hun torens blijven tot ver over de landsgrenzen heen zichtbaar en zijn daardoor een op roep tot herinnering en tot vermaan. Het hart van Europa heeft nooit op gehouden te kloppen en wanneer de knellende banden, die het insnoeren, losraken, stroomt nieuw leven door een verjongd continent. De drie stadsbesturen hebben de Luikse historicus prof. dr. J Lejeu- ne aangespoord tot het schrijven van dit overzicht van de samenhang die in de historische ontwikkeling van de drie steden valt te bespeuren. Zelf schrijft de hoogleraar: „Twin tig jaar of zelfs tien jaar geleden zou het ondenkbaar zijn geweest dat zulk een initiatief werd genomen en zo'n opdracht werd gegeven." Des te meer verheugt het, dat dit boek van de Brusselse uitgeverij Char les Dessart behalve in het Neder lands ook in het Frans en Duits is verschenen. Dr. Lejeune heeft in deze studie nog onbetreden paden bewandeld bij het schel en van de voornaamste fei ten, „die tot nog toe, wanneer zij al bekend waren, meestal geheel uit hun verband werden gerukt". SAMENWERKING f/TJ zouden zijn boek vooral een pleidooi willen noe men. De tekst en de meer dan 160 bijzonder fraaie foto's zijn doortrok ken van de geest die dit gebied ademt. Ieder die er kennis van neemt zal dit land zonder grens uit eigen aanschouwing willen kennen. Maar het pleidooi reikt verder in zijn draagwijdte. Ziehier de gedachten en conclusies waarmee de Belgische hoogleraar be sluit: De noodzaak van een Europese integratie wordt in de drie steden beter dan elders begrepen, omdat juist daar de Romaanse en Germaanse volkeren en taalgebieden elkaar ra ken. Wordt deze scheidslijn geaccen tueerd door grensbarrières, dan ont staan spanningen en gevaarlijke te genstellingen. Doch als de overgang gemakkelijk wordt gemaakt, herleeft terstond het besef, dal veel b -langen samenvallen, dat men veel van el kaar kan leren en in onderlinge sa menwerking veel meer kan bereiken dan alleen. De drie steden Aken, Luik en Maastricht kunnen hiervoor tal van SS Putt®n uit hun eigen historie. Zij stellen deze bewijzen ter beschik king van net Europese volk op het moment, waarop het verlangen naar integratie in het westen baanbreekt. Zij doen dit met des te meer over tuiging omdat zij het hart vormen ■oude njk van Karei de Gro te. dat in eenzelfde verlangen zijn riohPonn-g V°nd' e" omdat Zij zich opnieuw heb'ben aaneengesloten en daarin, kracht en sterkte vinden voor -de toekomst. J

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3