Radioreclame: weinig praten - veel muziek Cantor: Bouw begint over enige maanden FRANSE FABRIKANT VOOR DE RECHTER Amerika reorganiseert rüimtevaartprojecten P.T.T.: UITZENDINGEN MOGELIJK, MAAR TOEWIJZING GOLFLENGTE VRAAGTEKEN De stem van het verleden Gepensioneerden willen in SER Te vroege uitverkoop: dertig overtreders voor rechter GEEN KOPERS VOOR MORFINE Vijf jaren ideeën van ambtenaren Poeder doodde 72 baby's M FIDEL CASTRO WEER BELAAGD Voor een gemeenschappelijk zuivelbeleid is de tijd rijp Nederland wenst geen ontspanning tot elke prijs Vijfling leefde nog geen dag Donderdag 22 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Golflengte Storingvrij Veel interesse Weten van niets SABOTAGE ROND NAUTILUS Vergeefs geleur Vijf arrestaties MELKEXPÖRT NAAR FRANKRIJK VRIJ INDEEËNRIJK FINANCIERING R'EUZENSCHIP KREEG HAAR BESLAG NOG NIET MAAR NOG GEEN MAAND met minder werk de mooiste glans Vier maanden voor verduistering Kapotte kabel was clandestien gelegd Politie-agent moest drie maal schieten Geen antwoord Opdracht Arsenicum. Van Hortense naar mevrouw De Gaulle EIGEN BUREAUS HOTELS Minister Butler hertrouwd met weduwe RECHT VOOR TIBET De Lijnbaan, het schip van waaraf een commerciële radiozender wellicht zal gaan opereren. Van een onzer verslaggevers WIJ hopen spoedig met onze uitzendingen te i kunnen beginnen, heb ben de initiatiefnemers van de commerciële radio-uitzen dingen vanuit zee gezegd. Dat zou neerkomen, meende de heer Lebon als secretaris van de Nederlandse Radio Unie, op het be slag leggen op een golflengte waar op men geen recht heeft. De rege- VERONA (AFP) „Zwarthem- den van de revolutie, mannen en vrouwen van geheel Italië, Itali anen overzee en aan gene zijde van de bergen luistert Deze woorden, waar Italië's vroegere „duce", Benito Mussoli ni, altijd zyn redevoeringen mee begon, weergalmden luid door het stationsgebouw van de Italiaanse stad Verona. De stem die de woor den door de geluidsinstallatie van het station liet weerklinken, leek verdacht veel op die van de duce. Hevig geschrokken treinreizigers waarschuwden onmiddellijk de po litie, die onverwijld op onderzoek uitging. Ontdekt werd dat de 56-jarige Ettore Anoardo, omroeper van het station, ze had uitgesproken. Deze man had juist een tijd schrift in handen gekregen, dat de tekst had opgenomen van de rede die Mussolini heeft gehouden, toen hij Ethiopië de oorlog verklaarde op 2 oktober 1935. Anoardo las deze rede voor aan zijn collega's in het stations bureau, maar hij vergat alleen dat de microfoon stond in geschakeld! ring zal daarover eerst een beslis sing moeten nemen. Wie zich buiten territoriaal gebied gaat begeven, tast de fechten van meer dan één land aan en zal de goede overkomst van andere uitzendingen storen. Wat dit voor internationale reacties teweeg zal brengen zal alleen de tijd kun nen leren. Ik vind dit ongeveer het zelfde als hetgeen amateurs zonder zendvergunning doen. Zij beseffen niet welke ellende zij veroorzaken, aldus de heer Lebon. Wij hebben daarop mr. Van dei- Minne, de rechtskundige adviseur van de nieuwe vereniging, gevraagd of er ai een aanvraag voor het toewijzen van een golflengte was ingediend. Na enig overleg met een der Amsterdam se initiatiefnemers werd ons van die zijde gezegd: Die aanvraag is nog niet ingediend. IlWar er wordt in Genève, waar de golflengten internationaal worden verdeeld, wel aan gewerkt Waarom heeft u het oorspronke lijke plan uitzendingen op een midden golf losgelaten? Dat was om allerlei redenen niet aan te raden, onder andere vanwege de zeer hoge kosten. We gaan nu tussen de 30 en 31 meter zitten. Voor de Rand stad Holland garanderen wij een kei harde, goede en storingvrije ontvangst. Welke verwachtingen heeft u ten aanzien van de luisterdichtheid onder de Nederlanders? Eigen nieuwsdienst UTRECHT De Bond van gepensio neerd spoor-, tram- en ander vervoers- personeel wenst medezeggenschap in sociale lichamen als de Sociaal-econo mische raad en de Ziekenfondsraad. Slechts op die manier zouden de gepen sioneerden voor hun rechten, die naar hun mening steeds meer in verdrukking raken, op kunnen komen. Gisteren, op de algemene jaarverga dering van de bond, werd een motie aangenomen naar aanleiding van de be perking van de aanspraak op een over- heidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de AOW of een pensioen of uitkering krachtens de AWW. De bond protesteert hiertegen en verzoekt het onrecht van beperking op te heffen alsmede de beperking op de uitbetaling van de ambtelijke pensioe nen door korting op de AOW alsnog di rect te beëindigen. Moment, dan zal ik even vragen of wij deze vraag wel zullen beant woorden. Bent u daar? Wij verwachten dat er zeer veel naar onze uitzendingen zal worden geluisterd, want program ma's als deze zijn zeer aantrekkelijk te maken. Weinig pralen, veel lichte muziek. De P.T.T. gaf als commentaar: Iemand die dergelijke uitzendingen buiten de territoriale wateren wil ver zorgen. vindt op het ogenblik geen en kele belemmering op zijn weg. In Ge nève worden echter wel regelingen ge troffen om dit in de toekomst te voor komen. Overigens lijkt het ons onbe grijpelijk. dat er een golflengte zou worden toegewezen. Zulke vergunningen worden alleen toegewezen aan de PTT-administraties van de verschillende landen, maar nooit aan een individu, een vereniging of een naamloze vennootschap. De afdeling radio, televisie en pers van het departement van Onderwijs, kunsten en wetenschappen: Wij weten er niets van, eenvoudig omdat nie mand zich tot ons heeft gewend. Een mening hebben wij ons nog niet ge vormd, omdat wij het probleem nog niet kunnen overzien. In dit stadium kunnen wij dus ook geen commentaar geven. Mr. Van der Minne wilde liever nog geen mededelingen doen over de juridische moeilijkheden die hij nog moet overwinnen. „Ik wacht liever tot ik de zaak rond heb." Wel gaf hij toe. dat nog geen koninklijke goedkeu ring op de statuten van de nieuwe ver eniging is aangevraagd. In kringen van radiohandel, impor teurs en fabrikanten woeden de ge beurtenissen inmiddels met een zekere blijmoedigheid gevolgd. Onder het motto: Hoe meer mogelijkheden tot luisteren, des te liever het ons is. Het aantal kopers van radio's kan er al leen maar door stijgen Intensief onderzoek PORTSMOUTH (U.P.I.) Het onderzoek naar de sabotage op de Nautilus, de Amerikaanse door kern energie voortgestuwde onderzeeboot, die op de marinewerf te Portsmouth in de staat New Hampshire ligt, wordt onder grote geheimzinnigheid voort gezet. Tal van arbeiders van de werf er werken negenduizend man zijn al verhoord. Er doen nu ook geruchten de ronde over andere daden van sabotage op dezelfde werf. Er zouden zich de laatste tijd verscheidene „incidenten' hebben voorgedaan, o.a. zouden er buizen zijn gebroken en branden zijn ontstaan waarvoor niemand een rede lijke verklaring kon geven. Te Groton, in de staat Connecticut, zijn bijzondere voorzorgen genomen op de werf waar wordt gewerkt aan de grootste onderzeeboot ter wereld, de Triton. Dit schip zal ook door kern energie worden voortgestuwd en het moet op 10 november in dienst worden gesteld. Complot opgerold Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie een morfine-complot opgerold. Er zijn vijf arrestaties verricht. De hoofdman van het complot, een 36-jarige magazijnbediende van een far maceutische fabriek te Amsterdam, heeft volgens de politie enige honderden ampullen palfium en morfine bij zijn werkgever weggenomen. Hij hoopte naar buitenlands voorbeeld in Amsterdam een uitgebreide sluikhan del te kunnen opzetten. Hij is daarin niet geslaagd omdat er hoegenaamd geen illegale markt voor verdovende middelen bestaat. Het onwettig morfinegebruik komt wel voor. doch de daders verschaffen zich de narcotica meestal door recepten te ver valsen. De magazijnbediende had zich om- ïingd met vier helpers, die de ampullen palfium en morfine moesten afzetten. Hun geleur met de narcotica liep echter in de gaten en al spoedig ontving de recherche een tip. De reeks arrestaties begon met de aanhouding van een 43-jarige fruithan delaar in Badhoevedorp, in wiens wo ning tien flesjes morfine werden ge vonden. Zijn verklaringen brachten de politie op het spoor van de mede-samenzweer ders, behalve de magazijnbediende een 39-jarige pompbediende, een 51-jarige Winkelier en een 22-jarige machinist, allen afkomstig uit Amsterdam. De recherche neemt aan dat met de vijf arrestaties deze poging tot sluik handel finaal de kop is ingedrukt. Het is de samenzweerders niet gelukt ook maar één gram morfine aan de man te brengen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Franse regering heeft het invoerrecht op verse drink- melk, dat 13,5 procent bedroeg, opge schort. Dat betekent dat nu de uitvoer van melk uit ons land naar Frankrijk op gang kan komen. Tot nu toe zijn slechts kleine hoeveel heden uitgevoerd, hoewel voor aanzien lijk grotere kwanta door het produkt- schap zuivel uitvoervergunningen waren afgegeven. Dat niet tot uitvoer werd overgegaan, kwam voornamelijk door het invoerrecht dat de Nederlandse melk te duur maakte. De transportkosten druk ken namelijk zwaar op deze uitvoer. Men mag verwachten dat de uitvoer nu aanzienlijk zal toenemen. Aanvankelijk werd een behoefte aan gemeld van circa 1200 ton per week. Zou de uitvoer in die orde van grootte plaatsvinden, dan betekent dit dat van de huidige totale melkproduktie in ons land circa 1.5 procent wordt uitgevoerd. Tot nu toe is de melkproduktie in ons land. ondanks de grote droogte van de zorfter. nog steeds circa 2 procent boven die van vorig jaar gebleven en zelfs 6 procent boven het gemiddelde In de overeenkomstige periode van de jaren 1956/58. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vruchtbaarste idee- en van ambtenaren uit heel Nederland zijn in concrete vorm uitgewerkt tot en met 24 oktober in twee der grafelijke za len aan het Binnenhof te zien. De ten toonstelling heet ..Ideeënrijk" en geeft een overzicht van de beste en meest spectaculaire ideeën die de afgelopen twee jaren in de ambtelijke ideeënbus sen werden gestopt. De expositie werd gistermiddag ge opend door minister Toxopeus. Ideeën rijk is een lustrumexpositie, want vijf jaren geleden werd de rijksideeënbus- organisa-tie opgericht. De verwachtingen waren hoog, maar bepaald niet zeer hoog gespannen. Men meende dat er hier en daar in bepaal de uithoeken van de ambtenaarlijke maatschappij wel dingen waren die door een bepaald idee verbeterd zouden kun nen worden. „Maar wij hadden niet ver wacht dat dit het resultaat zou zijn; on ze verwachtingen zijn ruim overtroffen", zo zei ons gisteren de voorzitter van de ideeënbusorganisatie, jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden. Het aantal ingezonden stukken stijgt jaarlijks en het aantal uitgeloofde premies eveneens. In het afgelopen jaar zijn er onge veer zeventienhonderd ideeën binnenge komen; aan beloningen en aanmoedi gingspremies werd ongeveer 32.000 gul den uitgekeerd. Dat betekent een stij ging van ongeveer 45 procent aan idee- en ten opzichte van het voorafgaande jaar. Tijdens- de jaarvergadering van de or ganisatie, voorafgaande aan de opening van de expositie, werden verscheidene prijzen uitgereikt. Eigen nieuwsdienst HAMBURG De Amerikaanse hotelmagnaat Cantor, die twee schepen van 90.000 ton wil laten bouwen om daarmee voor een prijs van 50 dollar per persoon toeristen tussen Amerika en Europa te vervoeren, heeft be kend gemaakt dat de kiel voor het eerste van zijn reuzenschepen al over enige maanden zal wor den gelegd. De werf die beide schepen zal bouwen, de Deutsche Werft te Hamburg, is volgens hem al met het tekenwerk begon nen. Of Cantors plannen inderdaad al zo ver zijn als hij zegt, is de vraag. De Deut sche Werft is wat voorzichtiger in haar uitlatingen. Uit mededelingen die een van de directeuren van de werf te New York heeft gedaan blijkt dat de finan ciering van het project nog altijd niet Van onze correspondent PARIJS Vanmiddag om twee uur zal de strafrechtbank van Bordeaux beginnen met een proces, waar omheen de schim men van 72 dode baby's zweven. De 59-jarige Bordelese apothe ker Jacques Cazenave staat te recht als voornaamste beklaagde van het drama, dat zich zeven jaar geleden heeft afgespeeld en Advertentie Eigen nieuwsdienst DEN HAAG In Den Haag wordt de zaak van de voortijdige uitverkopen met kracht aangepakt. Nadat in mei enkele grote modemagazijnen reeds tot zeer hoge boeten waren veroordeeld, hebben gisteren een dertig kleinere be drijven zich te verantwoorden gehad voor het feit, dat zij d'e eerste dagen van ja nuari met op velerlei wijzen aangekon digde speciale verkopen waren begon nen. Zij werden allen veroordeeld tot boeten, variërend van duizend tot vijf gulden. NOODSPRONG Vrijwel algemeen werd het verweer gevoerd, dat men door de ongeoorloof de activiteiten van de grote magazijnen tot een noodsprong was gedwongen. Zo wel de economische politierechter als cfe officier van justitie kon zich dit in denken, maar zij meenden, dat dit de overtreders toch niet straffeloos kon maken. De officier merkte op, dat in alle de len van het land processen-verbaal voor overtreding van de wet op de uitverko pen zijn gevallen. Niet overal is de ver volging erg vlot verlopen. In Den Haag evenwel is de justitie krachtig opgetreden en het is de bedoe- ling deze gedragslijn te blijven volgen. Er bestaan wettelijke regelingen, en die moeten word'en gehandhaafd, aldus de officier. Tal van verdachten betoogden ook, dat zij al sinds het tot stand komen van de wet in 1956 dergelijke acties had den gevoerd. Dan zult u wel vaker in overtreding zijn gefeest, was het laconieke ant woord van de politierechter. Een raadsman beklaagde zich zelfs over de tot nu gevolgde, soepele gedrags lijn, die z.i. misverstanden had' gewekt. Verscheidene van de nu veroordeelden hebben in juni opnieuw de wet over treden. Zij zullen daarvoor nogmaals terecht moeten staan, voor zover zij niet in de schikking toestemmen. Van onze correspondent WASHINGTON President Eisen hower zal het Congres verzoeken in te stemmen met overheveling van de beroemde afdeling ballistische raket ten van het Amerikaanse leger naar het nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart. De overheveling van dit orgaan, dat onder leiding van Wemher von Braun zorgde voor de eerste Amerikaanse kunstmaan om de aarde en de eerste Amerikaanse kunstmaan om de zon, geldt als het belangrijkste onderdeel van een grote reorganisatie en rationalisatie van de Amerikaanse ruimtevaartpro- gramma's, Deze wijzigingen zijn nodig geworden omdat de ogenschijnlijk beseheiden re sultaten van-de Verenigde Staten in de wedijver met de Sowjetunie op het ge bied van de ruimtevaart onder het Ame rikaanse volk. dat een tweederangs posi tie beschamend en vernederend acht voor een land dat nog steeds geldt als het machtigste ter wereld, steeds meer on tevredenheid en wrevel is gaan wekken. VERRASSEND Het reoi-ganisatiebesluit is verrassend omdat tegen de algemene verwachting in de regering niet heeft besloten tot overheveling van de groep van von Braun naar de Amerikaanse luchtmacht. Het besluit viel gisteren in een bespreking van president Eisenhower in het Witte Huis met zijn belangrijkste adviseurs op het gebied van de defensie en de ruim tevaart. woording van het nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart. Een commissie uit de Senaat heeft be sloten een onderzoek in te stéllen naar de mate van paraatheid van de Ver enigde Staten, niet alleen op militair ge bied maar ook op industrieel, weten schappelijk en bestuurlijk terrein. In de Amerikaanse binnenlandse po litiek zal het vraagstuk van de achter stand. die het land op allerlei gebieden techniek, wetenschap, onderwijs, om er een paar te noemen heet te hebben opgelopen, een belangrijke rol gaan spe len. De oppositie legt de regering het vuur steeds meer aan de schenen en blijft hameren op grotere voortvarend heid. MILJARDEN Die voortvarendheid zal in de eerste - en voornaamste plaats miljarden moeten kosten. Niet alleen voor ver snelde uitvoering van de ruimtevaart- plannen, maar ook voor ingrijpende on- dèrwijshervormingen die de basis moe ten vormen voor een snelle toeneming van het korps academici. Opstandeling-kapitein in arrest HAVANA tUPI) In Camaguey, een plaats vijfhonderd kilometer ten zuiden van de Cubaanse hoofdstad, is gisteren een nieuw komplot tegen premier Fidel Castro ontdekt. De leider van het komplot is een ka pitein van Castro's leger en comman dant van het garnizoen in Camaguey. Deze officier Hubert Matos genaamd, had de bedoeling de regering van Castro omver te werpen. Hij is gear resteerd. UTRECHT De rechtbank te Utrecht heeft gisterochtend de 55-jarige gewe zen directeur Th. J. M. te Woerden conform de eis veroordeeld tot vier Bommen maanden gevangenisstraf met aftrek; van voorarrest. Matos speelde een voorname rol ge- Verdachte was beschuldigd van ver- durende de revolutie tegen de regering duistering van een bedrag van onge-;van Batista. Voor hij zich bij Castro's veer twaalfhonderd gulden, dat hij van leger van opstandelingen meldde, was 1947 tot 1952 aan het filiaal van de Rot- hij onderwijzer. terdamsche Bank te Woerden zou heb- Eveneens in Camaguey wierp een ben onttrokken. Hij wist de zaak lange tijd de camoufleren met gefingeerde boekingen ten name van twee dames, de gezusters Mullinghof te Woerden. „geheimzinnig vliegtuig" twee bommen op een suikerfabriek. Er werd grote schade aangericht. Het vliegtuig ver dween onmiddellijk. WREVEL De wrevel onder het Amerikaanse volk is vooral zo groot omdat tof dus verre uit niets bleek dat Amerika er op uit is de Sowjetunie met spectaculaire bekendmakingen over moeilijk contro leerbare ruimtevaartprestaties naar de kroon te steken. TWEE POGINGEN Een tweede teken van grotere Ame rikaanse voortvarendheid onder de druk van het enorme propagandistische effect van de Russische „schoten op de maan" is het besluit vervroegd pogingen te on dernemen een Amerikaanse kunstmaan in een baan om de maan te brengen en een kunstmaan in een baan om de zon te brengen die in de omgeving van de baan van de planeet Venus ligt. De eerste van die twee pogingen zal worden ondernomen omstreeks het ein de van november en de tweede in de cember Beide vallen onder de verant- Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 et 'n Erdal produkt, dus goed! Van onze Haagse redactie DEN HAAG Als ooit de tijd rijp is voor een gemeenschappelijk zuivel beleid van de landen in de E.E.G., dan is het nu. Er zijn vrijwel geen zuivel- voorraden in de wereld, de markt heeft Eigen nieuwsdienst DINTELOORD De gummi elek triciteitskabel die tien jaar lang in weer en wind over een hek van ijzer gaas in Dinteloord heeft gehangen, is niet van de Provinciale Noordbra bantse elektriciteitsmaatschappij, zo als wij gisteren meldden. De PNEM heeft ons meegedeeld dat de kabel clandestien van een woonhuis naar een smederij was gelegd. Bromfietsdiefje capituleerde Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Een in burger ge klede Amsterdamse politieagent heeft gistermorgen drie schoten uit zijn dienst revolver moeten lossen om een jongen, die met een gestolen bromfiets weg wilde rijden, tot staan te brengen. Tijdens zijn surveillance over hef Su- rinameplein had de politieman in de loop van de nacht een bromfiets zien staan op een plek, waar hij enkele dagen tevoren ook al een gestolen bromfiets had ontdekt. Op advies van de wacht commandant van het bureau Overtoom ging de agent naar huis om zich te verkleden. Onmiddellijk daarna vatte hij post in de buurt van de tegen een pilaar gestalde bromfiets. Het wantrouwen van de agent bleek een aantal uren later gerechtvaardigd. Een jongen wilde namelijk op de brom mer wegrijden. Toen de politieman hem een hal) toeriep gooide de knaap, het bleek later de vijftienjarige slagers- bediende C. L. te zijn, hem de brom fiets voor de voeten en vluchtte. De agent loste daarop een schot. Op een stil gedeelte van de Sloterkade moest de politieman nog twee keer schieten, voor de jeugdige dader zich overgaf. De jongen werd gearresteerd en is intussen onder de hoede van de kinderpolitie gesteld. zich na de crisis van vorig jaar krach tig hersteld en het zou daarom moge lijk zijn zonder veel schokken tot dit beleid te komen. Voor de E.E.G. als geheel zou dat van bijzonder grote be tekenis zijn. Deze conclusies zijn vervat in een con ceptnota van het Produktschap voor zui vel over het gemeenschappelijk zuivel beleid in de landen van de E.E.G. Het produktschap zal de nota nog behande len en daarna aan de regering aanbie den. In de conceptnota wordt het volgende voorgesteld: j. De landen van de E.E.G. moeten het onderling verkeer van. zuivelproduk- ten onmiddellijk vrij maken. 2- Voor de invoer uit derde landen die nen minimum invoerprijzen te wor den vastgesteld. 3. Instelling van een Europees fonds voor het geven van premies voor ex port naar derde landen. 4,Vorming van een Europese bodem prijs voor een of meer zuivelproduk- ten. Eventueel, aldus het produktschap, zou voor consumptiemelk een uitzondering kunnen worden gemaakt, omdat die melk door de overheidsmaatregelen niet of minder prijsgevoelig is dan andere zui- velprodukten. EERST PRIJSBODEM Als overgangsmaatregel bepleit het pro duktschap onder meer voor Nederland de mogelijkheid tijdelijk compenserende invoerheffingen op te leggen volgens ar tikel 46 van het verdrag van de E.E:G. Deze heffingen betekenen een bescher- riiing van de Nederlandse landbouw tot het ogenblik waarop in de landen van de E.E.G. een prijsbodem is gelegd. De afzet van Nederlandse zuivelpro- dukten geschiedt voor 75 procent in de landen van de E.E.G., hetgeen het gro te belang van ons land bij deze gemeen schappelijke markt illustreert. dat destijds vooral op het Franse platteland schrik, vertwijfeling en verontwaardiging heeft ge zaaid. Dood door schuld is hem ten laste gelegd; maximaal kan hij tot twee jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Erger dan dit alles is de afschuwelijke morele last, welke al sedert jaren op de schouders van de beklaagde rust en die door geen veroordeling kan worden op geheven. De zaak is in 1952 begonnen, toen vele ouders op de plek, waar baby's gepoe derd plegen te worden, een soort rode uitslag constateerden, die het kindje blijkbaar veel pijn veroorzaakte. Twee dokters in het 'departement Finistere verdachten reeds direct het poeder merk Baumol. Zij stuurden een rapport naar de geneeskundige dienst van het departe ment. De directeur daarvan was echter ziek. Een waarnemer was voor hem in de plaats gekomen en deze legde het rapportje naast zich neer. Dat niet alleen, hij antwoordde er niet eens op. Inmiddels bleef het poeder in de han del. Dat was het trouwens reeds sedert 1914 en later is gebleken, dat het ge durende 38 jaar met een „voorlopige toestemming" van het ministerie van volksgezondheid werd gefabriceerd/Drie maanden lang is het nog gebruikt en stierven de kindertjes of werden zij ziek. Eindelijk belde een controlerend geneesheer in de stad Rennes zelf de minister in Parijs op. Hij had het poe der laten analyseren en daarbij was de aanwezigheid van arsenicum aan getoond. De minister gaf direct opdracht alle bussen met het poeder, die nog in de handel waren, in beslag te nemen. Radio en pers waarschuwden de bevolking, Naderhand is echter gebleken, dat er in Frankrijk veel afgelegen boerde rijen zijn, waar men nooit een krant leest, geen elektriciteit heeft en dus ook niet naar de radio luistert. Een onderzoek bij de fabrikant lever de weinig op. Het bleek dat zijn leve rancier in plaats van zinkoxyde een arsenicumverbinding moet hebben ge leverd. Cazenave hield echter slecht boek en men kon niet meer nagaan wie van zijn leveranciers de vergissing had begaan. Met dat al heeft het verfoeilijke poe der de dood van 72 kindertjes veroor zaakt en wonderlijke speling van het lot van een oude vrouw van bijna honderd. Beroemde diamant geveild Van onze correspondent LONDEN. Op een Londense veiling is gisteren een diamant ver kocht, die Napoleon heeft geschonken aan zijn stiefdochter, koningin Hor tense van Holland, de vrouw van Lodewijk Napoleon. De Londense juwelier Norman Weiss kocht de hanger waarin het juweel is gevat, voor 3300 pond ster ling. Aanbiedster was de Roemeense prinses Bibesco. De juwelier heeft indertijd ook een groot deel van de juwelen van de Romanofs, de Rus sische tsarenfamilie, gekocht. Naar hij mededeelde zou een groep Fransen van plan zijn de diamant te kopen om hem aan mevrouw De Gaulle aan te bieden. De diamant weegt negen karaats. Hij is wit met een klein vlekje. Vol gens ingewijden is dat vlekje er de oorzaak van dat hij niet veel meer heeft opgebracht. haar beslag heeft gekregen. Hij verwacht echter dat de Duitse regering over on geveer een maand een besluit zal nemen over het al of niet verlenen van een ga rantie'van 140.000 dollar. Waf tof enige argwaan stemt is het feit dat er nog niets bekend is ge maakt over de geweldige vraagstuk ken die samenhangen met het in de vaart brengen van twee van deze enorme schepen. Zoals men weet zullen de beide sche pen van Cantor ieder 6000 passagiers moeten kunnen vervoeren, terwijl de vier reuzenschepen-van de heer Detwiler zelfs 8000 man per schip zullen moeten kun nen herbergen. Zou het over een paar jaar zover komen, dan betekent dat, bij een jaarlijkse overtocht van 50 vaarten (de reistijd zal slechts 4 dagen bedra gen), dat ieder jaar meer dan twee mil joen mensen voornemens moeten zijn de reis vice versa EuropaAmerika te on dernemen! Een voorwaarde dus voor een commercieel verantwoorde opzet. Afgezien van de financierings- en bouwproblemen, veroorzaakt een derge lijke toeristenstroom nog een aantel pro blemen, welke niet alleen de Amerika nen maar ook de betrokkenen in Europa nog zorgen zullen baren. Waar. zullen al deze'toeristen vandaan moeten komen en waarheen zullen zij reizen? Waar vinden zij straks voldoende accommod'atte voor verblijf en onder dak? Volgens internationale spelregels mo gen de reisbureaus alleen scheepsboe- ringen verrichten, wanneer de betrok ken reders zich hebben aangesloten bij a'e scheepvaartconferenties. Het is niet waarschijnlijk dat de Amerikaanse on dernemers met „duik-prijzen" zich naar die gewoonte zullen voegen, zodat zij genoodzaakt zullen zijn een eigen orga nisatie van boekingsbureaus op te bou wen, daar de weinige onafhankelijke reisbureaus niet in staat geacht kun nen worden de massale stroom te ver werken. Van Edgar Detwiler weet men te vertellen, dat hij met enkele Ne-w Yorkse reisexperts reeds bezig is een eigen organisatie daarvoor op té bou wen. Maar wat Cantor in d'it Opzicht onderneemt is nog steeds niet bekend. De volgende vraag is, hoe men al deze duizenden toeristen verder ver voert wanneer zij voet aan wal hebben gezet. Er zullen dus hotels moeten ko men, er zullen extra-treinen rijden en de aanlegplaatsen moeten een zeer grote ruimte hebben voor douane-formalitei ten. Men denke aan de rijen die zich bij de douane zullen vormen! Tenslotte zullen er bijzondere havens moeten worden aangelegd, want er is nog ..geen. haven in Amerika geschikt .voor d'e ontvangst van dusdanig grote passagiersschepen. LONDEN (Reuter) In Ash well bij de Engelse stal Hertford is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de Engelse minister van binnenlandse zaken, tevens voorzitter van de conservatieve partij. R.A. Butler en Mollie Courtauld. Butler, 56 jaar oud, wiens vrouw in 1954 stierf, heeft vier kinderen. Mollie Courtauld is 52 jaar en heeft zes kin deren. Haar eerste man. die in maart van dit aar stierf, verwierf bekendheid als onderzoeker van de zuidpool. Hij liet haaf ruim twee miljoen gulden na. Het tijdstip van het huwelijk was ge heim gehouden, zodat slechts de vrien den van Butler de plechtigheid in de oude kerk bijwoonden. Het bruidspaar is nu op huwelijksreis, maar zal dinsdag,' als het Engelse per- lement wordt geopend, terug zijn in Londen. NEW YORK. Het is de plicht van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opnieuw de interna tionale rechtsregelen te bevestigen en aan te dringen op eerbied voor de fundamentele mensenrechten van het Tibetaanse volk en op het herstel van de burgerlijke en godsdienstige vrij heden van dat volk. Dit verklaarde gisteren de Neder landse gedelegeerde Schürmann in het verloop van de voortgezette behandeling van de Tibetaanse kwestie. Twijfel aan de mogelijke doeltreffend heid van een actie van de Verenigde Naties, 2ei Schürmann, mag er ons niet van weerhouden voor onze overtuiging op te komen. In het bijzonder geldt dit wanneer de rechten van kleine landen Worden geschonden. De grote mogendheden, aldus Schür mann, kunnen hun eigen belangen ver dedigen, maar wanneer landen die dat niet kunnen bedreigd worden met uit roeiing als gevolg van gebruik van geweld door grote landen, moeten de Verenigde Naties voor die kleine landen in de bres springen. Schürmann keerde zich tegen de op vatting dat het begin van ontspanning tussen de grote mogendheden niét mag worden verstoord door een bespreking van kwesties die een Van die grote mogendheden onwelgevallig kan zijn De vreedzame stemming in de Alge mene Vergadering, zei Schürmann, mag niet worden gekocht voor prijsgeving van de beginselen waarop de volkeren organisatie berust. SAN ANTONIO (Reuter) Niet één baby van de vijfling die dinsdag in San Antonio, in de Amerikaanse staat Texas, werd geboren, heeft men in leven kun nen houden. Binnen tien uur na de ge boorte waren al vier kinderen— van het geheel uit meisjes bestaande vijftal overleden. Negentien uur na de geboorte stierf ook het vijfde meisje, dat als vierde geboren was. Volkomen uitgeputte art sen en verpleegsters konden na uren zwoegen niets meer doen om het kind je m leven te houden. De vijfling was geboren in het zieken huis van het vliegveld Lackland van de Amerikaanse luchtmacht, waar de vader als luitenant dienst doet. Mevrouw Cecilia Hannan, de 27-jari- ge moeder, was gisteren volkomen uit geput en een geestelijke instorting nabij, nadat men haar het overlijden van al le kinderen moest mededelen. Het echt paar Hannan heeft twee zoons, een vau vijf en een van twee jaar. LEEUWARDEN .ANP) De legeroe- femng Grote Pier heeft gisterochtend omstreeks half twaalf in Friesland een slachtoffer geëist. De vijfjarige Jan de Vries te Suameer raakte bekneld tussen een slippende jeep en een ander voer tuig, waardoor hij op slag werd gedood. De oefening speelde zich voor een be langrijk deel in Friesland af. Ongeveer vierhonderd vrijwilligers van de Natio nale reserve hadden tot taak om de vliegbasis te Leeuwarden mee te be schermen tegen een massale aanval uit het zuiden door een legereenheid, die sinds maandag in noordelijke richting oprukte.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5