Als de visser ihuiskomi Achterzijde van maan op foto... onder één hoedje met Een vrouw verduisterde miljoenen om anderen te kunnen helpen De ideale echtgenoot 500.000 Belgen luisteren zwart Bol/ vilt Tirol Stichting van den Arbeid wil wat meer souplesse Maand celstraf voor Spaanse predikant Den Haag en Dordrecht j blijven halsstarrig Zwart handen Blinde zuster Belletje Denk aan mij Kinderen Boekhoudster Eigen graf 2.884.957 Engeland: Eerst zien ZEGGEN RUSSEN Straf bekort Pijpenbundel passeert de Botlekbrug Royement fractieleider k.v.p, Maastricht opgeheven Maandag 19 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Mevrouw meneer TT ANNEER men de komende maanden in Parijs, Londen of New York het kan ook in de Kalverstraat in Amster dam zijn een elegante vrouw ontmoet, die ter completering van een modieuze mantel of een pakje in de nieuwe lijn, een typisch mannelijk hoofddeksel draagt, dan is er beslist geen vergissing in het spel. Die hoed werd niet door me neer afgedankt, zoals boze tongen reeds beweren, maar speciaal ont worpen ter bekroning van de gar derobe van die vrouw, die voor de winter, van 1960 aan de idealen van de diverse modevorsten en vorstjes beantwoordt. Het jeugdige kindvrouwtje van de voorbije zo mer heeft daarbij plaats moeten maken voor haar oudere zuster, die onmiskenbaar meer allure en chic bezit. Voor de hoofdtooi van deze vrou wen zochten verschillende bekende Pa- rijse hoedenontwerpers hun inspiratie in de herenmode. Dat heeft tot ge volg. dat matelotachtige boaters, soms van hetzelfde materiaal als man tel of pakje vervaardigd, soms ge breid, bolhoeden, die door een voile iets van hun mannelijkheid prijsge ven, en eenvoudige vilthoeden, deze winter een belangrijke rol gaan spe len bij de completering van wat wij dragen. Ook in de gevangenis bleef Minnie Mangum de engel van Norfolk; ontelbare verzoeken om gratie hebben haar straftijd bekort. De ibeken.de Franse hoedenontwer- per Jean Barthet, was met Jacques Brigent, die de hoeden in de collectie van Nina Ricci ontwierp, een van de eersten, die het manne- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Stichting van den Arbeid wil bij de beoordeling van nieuwe arbeidsovereenkomsten een soepeler standpunt kunnen innemen dan uit de letterlijke tekst van de richtlijnen, op gesteld door staatssecretaris Roolvink, zou zijn op te maken. Dit blijkt uit de brief van het bestuur van de stichting aan de staatssecretaris, waarbij deze is ingelicht over de bespre kingen in de boezem der stichting over het-loonbeleid. De meerderheid van het bestuur wenst juist op overwegingen van beleid zich wat ruimer te kunnen bewe gen en rekening te kunnen houden met hetgeen partijen zelf zijn overeengeko men. Het betreft de in de brief genoemde punten over de uitgangsdatum van de produktiviteitsberekening. het overschrij den van de loonlijn en de produktiviteits- lijn en de uitkering ineens voor contrac ten na 1960. Het NVV heeft zich met de inhoud van deze brief niet kunnen verenigen en zal zich afzonderlijk met zijn eigen stand punt tot de regering wenden. MADRID (A.P.) De Spaanse dominee, die indertijd in zijn eigen kerk een dienst had gehouden, is ver oordeeld tot een maand gevangenis straf en zestig gulden boete. De openbare aanklager had begin i oktober tegen ds. José Manuel Nunez i Moreno drie maanden celstraf en i honderdvijftig gulden boete geëist. De overtreding, die de baptisten-! predikant beging, bestond uit het ver breken van de zegels, die de politie I twee,, jaar geleden op de deuren van I zijn kerk had aangebracht. De papie- ren waren inmiddels onleesbaar. De dominee behoeft zijn straf niet uit te zitten, omdat hij automatisch profiteert van de amnestie, die de Spaanse dictator Franco heeft ver-1 leend ter gelegenheid van de verkie zing van paus Johannes. Alle gevan genen met minder dan twee jaar straf werden toen onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Voorlopig geen hoofdklasse Eigen nieuwsdienst UTRECHT Zaterdagmiddag werd tc Utrecht de vergadering van korfbal eer- ste->klassers gehouden over het onder werp hoofdklasse. De Zuidhollandse eer- ste-klassers, op de Rotterdamse ploegen Het Zuiden en Spangen na. toonden geen bereidheid tot enige medewerking. Als de hoofdklasse mocht worden ingevoerd dan doen zij er niet aan mee (Den Haag en Dordrecht». Vooral de Haagse ploegen trachten zich in alle richtingen te buigen om een hoofdklasse onmogelijk te maken. Toen het grote bezwaar van de tegenstanders (de financiële kant» door het hoofdbe stuur zou worden opgelost, bleven zij pertinent tegen de hoofdklasse. Ernstige bezwaren konden zij ook niet naar vo ren brengen, waardoor de houding van Zuid-Holland in een bijzonder vreemd licht komt te staan. Het hoofdbestuur, dat in de nu ont stane situatie niet alleen wil beslissen, heeft 0111 een beslissing tc nemen voorgesteld om een buitengewone alge mene vergadering te houden op 12 de cember te Utrecht. Blijkt dat in deze vergadering het merendeel der verenigingen voor een hoofdklasse blijft dan wordt deze inge steld, waarbij, indien de Zuidhollandse ploegen blijven weigeren, deze dan niet in de hoofdklasse zullen worden opge nomen. Bowlersboaters en edenhoeden gaan de komende winter de vrouwelijke garde robe completeren. Op onze tekening ziet u daarvan onder andere voorbeelden van de bekende Parijse hoedenontwerper lean Barthet en de jonge Franse cou turier Michael Goma. lijk hoofddeksel als inspiratie koos voor de charmante hoedjes voor de winter van 1960. Een kleurig lint, een voile en zachte, langharige materia len geven zijn herenhoeden toch een typisch vrouwelijke toets. Dat is ook het geval bij de hoofddeksels, die de jonge Franse couturiers Michael Goma en Serge Matta ter completering van hun nieuwe collecties ontwierpen. De eerste koos als inspiratie het Tiroler- hoedje, dat hij in verschillende ge breide materialen liet uitvoeren. hoofddeksel van haar man op het blonde, bruine of rode haar. Stijlvolle zwarte bolhoeden zijn daar nu, als gevolg van de mannelijke in- vloed op de nieuwe wintermode, voor al favoriet. In Nederland hebben we de eerste herenhoedjes voor mevrouw, in de salon van de Amsterdamse cou turier Dick Holthaus zien dragen. Krijgen deze Franse herenhoeden door de materialen en garneringen die men er bij toepast, toch een heel vrouwelijk aanzien, de Amerikaanse zet deze winter zonder meer het Advertentie ruw of schraal HAMEA-GELEIEEM3 I I MIJN VRIEND de visenthousiasteling kan van die prachtige, sterke avonturen m 'I vertellen. Heeft u wel eens gehoord van „slepen" langs het strand? Met een H§ groot, zwaar net? Wist u dat het mogelijk is, bij zo'n sleepparty haast honderd 1 gg ja ge leest het goed100vissen waaronder tongen, horsmakrelen en botten kunt I H binnenhalen? Dat slepen schijnt een zeer zwaar maar boeiend nachtwerk te zijn. Het schoonmaken, bakken en vooral oppeuzelen van de verse vis vergoedt echter 1 veel van dit moeizame werk. Volgens besluit van de regering van Marokko zullen drie radio-stations die christelijke programma's te Tanger uit zenden, met ingang van 1 januari I960 moeten sluiten. De Canadese posterijen hebben thans een postzegelst-onpel met de woorden „Observer le dimnnche" „Observe Sunday" (neemt de zondagsviering in acht). Behalve het netten sle pen werpt genoemde vis ser zich - met de zijnen (alias andere beoefenaars .van de vissport) ook met ware hartstocht op het hengelen in zee. Als ik het allemaal goed heb begre pen werkt een visser met een gewone hengel en met een werphengel, maar in zee bijna alleen met de werphengel. Ik zal niet proberen u het verschil uit te leggen: ge weet dit waarschijnlijk beter dan ik! De vissen die met de hengel worden opgehaald dragen o.a. de ons be kende namen van schar, gul. (kleine kabeljauw) en paling. Ge ziet: niet te versmaden soorten! Volgens de verhalen van mijn vriend de visser wor den deze vissen meestal gebakken op een vuurtje onder de blote wijde he mel, direkt na de vangst en het schoonmaken. Wij vrouwen juichen deze wijze van toebereiden zeer toe. Een man kan inderdaad zijn versge vangen buit het rustigste buiten bak kenwie let er in de vrije natuur op een paar kleine of grote olie spetten? In de keuken thuis bij moe der de vrouw is het hiermede heel anders gesteld. Want wat ziet zo'n keuken eruit als uw manlief erin heeft gewerkt. Verschrikkelijk. Soms is het zo dat al het opruim en afwaswerk haast niet kan worden goed gemaakt door het oppeuzelen van een vers gebakken visje. Maar kom, laten we het plezier van onze Nederlandse vissers niet bederven door kleingeestig gedoe over een schoon te maken keuken maar liever eens be kijken wat wij, vrouwen, bijvoorbeeld zouden beginnen met een horsma kreel. Horsmakreelgebakken en gegrilleerd Horsmakreel in het Frans chin- chard genoemd: natuurlijk is het wel haast aan iedereen bekend dat de makreel evenals de horsmakreel bij zonder dat het hem rechtstreeks' aankeek (alleen dan werkte de ver stening), en nu was hij met de gru- welkop in zijn reistas en met zijn sikkel op weg naar huis, rustig voortsnorrend op de wiekjes van een paar gevleugelde sandalen, die hij voor deze gelegenheid had ge organiseerd. V)AAR HÖORDE hij onder zich ge- jammer, hij dook wat met zijn neus naar beneden en deze moeite werd ruimschoots beloond door de aanblik van een adembenemende schoonheid, gekluisterd aan een rots. Zodra hij echter na zijn adem te heb ben herkregen, bij nadere beschou wing haar van angst vertrokken ge laat ontwaarde, maakte behalve begeerte ook medelijden zich van hem meester, welke aandoeningen elkaar, zoals bekend, plegen te ver sterken in een vicieuze cirkelgang, die reeds vele mannen te gronde heeft gericht. Ook Perseus richtte zich naar de grond, maar niet recht streeks naar de schone eerst ging hij naar het klagende ouderpaar en contracteerde met hen de redding van het meisje op voorwaarde van een huwelijk met haar. Andromeda zal echter nog een j weekje op die redding moeten i wachten. I uitstek geschikt is voor het bakken en het grilleren. De gebakken vis moet eerst in wat koude melk wor den gelegd, en dan „lichtelijk" door de bloem gewenteld. In een grote pan met een diepe laag olie of vet, beide in zeer hete toestand wordt deze vis mooi bruin en gaar gebakken. Na tuurlijk geven we er wat gebakken peterselie en stukjes citroen bij. Bij de te grilleren vis is het aan te bevelen om er de ruggegraat op han dige wijze uit te halen. Indien wij hel niet kunnen, dan wil de visser zelf hel zeker graag voor ons doen. De twee vishelften blijven aan elkaar vastzit ten: wel grilleren we ze, plat neerge- legd, het vlugste gaar. De vis wordt aan alle kanten ingesmeerd met wat olie waardoorheen we een beetje ge mengde kruiden, zout en peper heb ben gedaan. In een hete grill of in een met olie ingesmeerde gloeiend hete koekepan worden deze horsma krelen bruin en... gaar gegrilleerd Dit gaar worden is afhankelijk van de grootte van de vis. Klap bij hel opdienen de makreel weer dicht en begiet hem met „tot halfzacht" be werkte boter „maltre d'hotel". Beurre Maïtre d'Hotc! Beurre Maitre d'Hótel: neem een 'root stuk boter en werk er met een vork doorheen: gehakte peterselie zout, peper, (vers gemalen), boter er. wat citroensap. Verwerk de boter zo lang tot ze een smeuïge „crème' wordt die lijkt op stijfgeslagen room Deze crème serveert u bij de hors- makreel in halfgesmolten toestand. U bereikt dit door de boter in een vuur vast schoteltje op een pan te zetter, waarin iets aan het koken is. Voora: niet te vloeibaar laten worden! Als i het gemakkelijker vindt, kunt u de bo ter ook zo, in „verharde toestand" to een ronde schijf vormen en op d< vis neerleggen. Boter op deze wijzi toebereid kan in de ijskast zeer lans bewaard blijven. Ge kunt ze voo elke soort gebraden of gebakken vi. en vlees gebruiken. Een half teenlj fijngestampte knoflook op 1 heel pat je boter gerekend, doet hierin bijzo' der „charmant en Frans" aan Makreel a I'oriental Maquereau (makreel) a I'orientale doek per persoon een niet te grot' horsmakreel uit en strooi er zout er neper op. Wentel het visje dan doo de bloem en bak het in niet te het boter goudgeel, maar vooral niet gaa Maak een gebonden saus van torna tenpuree sterk gekruid met een beetji saffraan gedroogde fenkel of kervel en tikkeltje tijm, evenveel cayenne- )eper. verder enige peperkorrels je neverbessen en een gekruimeld lau rierblad. Tot slot komt er een fijn gestampt teentje knoflook bij en 2 eet lepels gehakte peterselie. Van al de ze ingrediënten maakt ge met de bo ter die van het bakken van de vis over is een smeuïge dikke saus Spreid deze massa over de vis uit eventueel vissen die in een vuur vaste schotel liggen te wachten. Laat ze dan in een niet te hete ooven (ge hebt de oven wel van te voren aan gezet) gaarstoven. Reken hier onge veer 6—8 minuten voor. In dezelfde vuurvaste schotel moeten de vissen koud worden. Ge legt er partjes ci troen op en geeft er extra nog wat grofgehakte peterselie bij. Dit gerecht, afkomstig uit de Antillen smaakt bij zonder heerlijk als voorschotel geser veerd met een stuk warm stokbrood, zonder boter echter deze keer. Laten wij nu eens een paling in het lange kronkellijfje grijpen en kijken welk Lucullusigerecht we hiervan kun nen maken. Anguille a la bonne femme Anguille a la bonne femme: het 'goede vrouwtje, niet te verwarren met het goede heertje, gaat zich met de ze paling bemoeien. De schoongewas sen, heel gelaten paling wordt neer gelegd in een kookpan. Neen niet zo maar: de bodem van de pan belegt ge eerst me4 2 gesnipperde uitjes ver mengd met 70 g boter. Hierop strooit u peper en zout en legt er de hele pa ling opgerold in een cirkel op neer. Giet er vervolgens 2 grote glazen witte wijn op en laat aan de kook komen. Op een lage vlam moet de vis in een toegedekte pan gaarstoven. Reken voor het gaarstoven ongeveer 20 mi nuten. Met een schuimspaan wordt de vis eruitgehaald, waarna ze moet uit lekken. U heeft intussen in blokjes gesne- ien aardappelen in ruim frituurvet f gewoon in de koekepan"» ^gaar gebak ken. Reken daar ongeveer 1015 mi nuten voor. Bak in boter enige sneetjes Drood bruin en leg ze in een vuur vaste schotel Deze schotel houdt ge varm op een vlam waarop een asbest- ilaatje ligt. Deponeer nu de paling >p he'. gebakken brood en bemoei u tan ijlings met het kookvocht. Laat dit kookvocht wat inkoken en naak het af als er nog ongeveer 2 dl iver is. door er van het vuur af op nieuw 70 g roomboter doorheen te roeren met 2 eetlepels gehakte peter selie. Giet dit heerlijk ruikende saus je over de paling. Laat nog even door ^n door warm worden en serveer met le gebakken aardappelen en wat ge lengde J?E N van de grootste geïllus- treerdie weekbladen in West- DvAtsland heeft onder 150.000 huisvrouwen een opinie-onder zoek ingesteld naar de idealen, waaraan volgens deze huisvrou wen haar echtgenoten zouden moeten voldoen. Uit de antwoor den van de dames heeft een electronisch brein de volgende uitspraken geformuleerd. T\E ideale echtgenoot is meer dan 1,80 meter lang, weegt 85 kilogram en draagt in de winter lang ondergoed. Hij helpt zijn vrouw bij het wassen van de vaat meer dan de helft van de Duitse mannen blijkt dit in werkelijkheid niet te doen en vindt het meest slechte eten overheerlijk. Verder is hij een beetje jaloers, geeft regelmatig en voldoende huishoudgeld, draagt de boodschappenmand voor zijn vrouw, knapt allerlei karweitjes op, brengt van tijd tot tijd een bloemetje mee en loopt nooit met zijn trouwring in zijn zak. Het ideaal van het merendeel van de ondervraagde huisvrouwen is een echtgenoot, die iedere nieuwe aanwinst voor haar garderobe een koopje vindt. NORFOLK. Nog voor het einde van dit jaar zes jaar nadat zjj werd veroordeeld wordt in de Amerikaanse staat Virginia een vermoeide oude vrouw, wegens goed gedrag en op verzoek van bijna de gehele plaatselijke bevolking, uit de gevangenis van Norfolk ont slagen. Tijdens een van de meest op zienbarende processen in de Ver enigde Staten, die ooit tegen een vrouw werden gevoerd, werd haar verduistering van drie miljoen dol lar ten laste gelegd, op grond waar van een rechtbank in 1953 tien jaar tegen haar eiste. Het was de licht ste straf die men Minnie Mangum, de engel van Norfolk, de vrouw die haar werkgever voor het grootste bedrag oplichtte, dat ooit door een vrouw verduisterd werd, kon opleg gen. Engel van Norfolk, die eretitel werd haar door de bevolking van de arm ste wijken van de stad, door liefda digheids- en kerkelijke instellingen ge geven voor de materiële bijstand, die zij vijfentwintig jaar lang overal waar dat nodig was bood. Om die hulp te knnnen geven en steeds uit te brei den, daarvoor alleen had de meest geliefde vrouw van Virginia de drie miljoen dollar, die zij aan de kas van de Commonwealth Building and Loan Association onttrok, nodig. Zelf leefde zij uiterst sober, zij het in een groot en mooi huis in een van de betere wijken van Norfolk, dat zij voor haar moeder en blinde zuster had gekocht. Alle dank wimpelde Minnie Mangum af: „Ik wil niet bedankt worden, wan neer men echter ooit kwaad van mij spreekt of wanneer ik op mijn beurt hulp nodig heb, denk dan aan mij." Wanneer de duis ternis was gevallen klonk er dikwijls een bescheiden en aarzelend belletje door dat huis; een onbekende, die van miss Mangums lief dadigheid had ge hoord, kwam in uiterste nood haar hulp inroepen. Op een avond enkele maanden voordat de justitie ingreep, bel de er bijvoorbeeld een radeloze vrouw aan die deur. Haar man was gestorven en alles wat zij be zat, had zij reeds verkocht om de huur te kunnen betalen en voedsel voor haar kinderen te kopen. Haar middelen wa ren echter uitgeput en de volgende dag zou zij met de kinderen op straat wor den gezet. Het meisje dat de deur opende wilde de vrouw wegsturen, toen Miss Man gum zelf al kwam kijken wat er aan de hand was. Zij nodigde de weduwe uit binnen te komen, liet haar alles nauw keurig vertellen en belde de huiseige naar van het armlastige gezin op, ter wijl de vrouw zelf in een makkelijke stoel met een kopje koffie werd ver wend. Niemand kan u voortaan op straat zetten, zei de gastvrouw tegen haar, toen ze de hoorn op de haak had ge legd, ik heb de woning voor u gekocht. Diverse huizen wisselden in de loop der jaren op eenzelfde manier, door tussenkomst van de engel van Norfolk van eigenaar. Deze vrouw van middel bare leeftijd was beslist niet buitenspo rig vrijgevig, maar wanneer zij er zich van overtuigd had dat haar hulp no dig was, klopte men nooit tevergeefs bij haar aan. Zij schonk geld voor de bouw van een nieuwe kerk in Norfolk, betaal de ziekenhuisrekeningen en levensmid delen voor de bevolking in de armste wijken van de stad, schonk grote som men aan kindertehuizen en zorgde er voor dat kinderen uit onbemiddelde ge zinnen met vakantie konden gaan of ten minste eenmaal per jaar een tocht «met een bus konden maken. Uitstapjes, laat staan vakantie, heeft Miss Mangum zelf in haar jeugd nooit gekend. Toen ze amper twintig was kwam haar vader door een ongeluk óm het leven en de zorg voor het gezin met negen kinderen, die toch al voor een groot deel op haar schouders rust te, kwam geheel op Minnie neer. Zij werkte hard, studeerde in haar vrije tijd en klom van eenvoudig winkelmeis je op tot boekhoudster bij de Common wealth bank, die in 1927 in Norfolk een kantoor opende. Minnie Mangum was wat men noemt een geboren zakenvrouw. De kleine be dragen die zij aanvankelijk door heel zuinig te leven kon sparen, wist zij zo gunstig te beleggen, dat deze haar een aanzienlijke winst opleverden. Die winst was in 1953 zelfs tweemaal zo groot als haar salaris, samen het meeste dat in de Verenigde Staten dat jaar door een vrouw werd verdiend. Zo kreeg da engel van Norfolk nog een tweede bij naam „America's Number One Busi nesswoman". Vanaf de oprichting van de Common wealth bank was de boekhouding in handen van deze bekwame zakenvrouw, die zelf haar medewerksters aannam. Minnie Mangum koos daarvoor altijd meisjes, die rechtstreeks van de school banken kwamen en geen enkele erva ring bezaten. Toen zij in 1952 voor het eerst in de vijfentwintig jaar dat zij bij de bank werkte, een ervaren kracht aannam, tekende zij daarmee als het ware reeds het vonnis, dat later door de rechtbank werd uitgesproken. Van onze correspondent LONDEN. Nadat Moskou de wereld dagenlang in het onzekere had gelaten maakte het Russische persbureau Tass zondag bekend dat de satelliet genaamd Loenik III inderdaad foto's heeft ge maakt van de „achterkant" van de maan. Dat is dus die zijde die van dé aarde af onzichtbaar is. De deskundigen in de Sowjetunie zijn thans bezig de gegevens, door de zenders van de kunstmaan naar de aarde ge zonden, uit te werken; de foto's worden ontwikkeld, aldus Tass. De resultaten worden gepubliceerd, zo werd beloofd Intussen beëindigde de kunstmaan om even voor half zeven zondagavond de eerste baan rond de aarde. Volgens de Russen werken alle instrumenten nog uitstekend in de kunstmaan, die op 4 oktober werd gelanceerd en in een lang gerekte elliptische baan is geraakt rond de aarde en op gezette tijden ook de maan. Terug naar maan De kunstmatige satelliet naderde de aaTde tot ongeveer 47.500 kilometer, zo heeft men in Moskou berekend. Toen de kunstmaan de aarde het dichtst ge naderd was bevond zij zich ergens hoven de aarde het dichtst genaderd was bevond zij zich ergens boven de Sa- de Salomonseilanden in de Stille Oceaan. Thans verwijdert de satelliet zich weer van de aarde. Met de mededeling dat de Loenik III foto's van de achterkant van de maan gemaakt zou hebben, heeft de Sowjet unie weer voor een van zijn bekende verrassingen gezorgd op het gebied van de ruimtevaart. Onmiddellijk na de eerste berichten over deze kunstmaan deelde men in de Russische hoofdstad met veel ophef mee, dat er camera's in de satelliet waren aangebracht die dit soort foto's zouden maken. Enkele dagen later weigerden Russische ruimte vaartdeskundigen evenwel te bevestigen of er inderdaad camera's aan boord van de kunstmaan waren. „Zeer benieuwd Britse deskundigen lieten zich zondag -.eer voorzichtig uit over de nieuwe Russische mededelingen. „We willen I graag eerst het resultaat van de foto's zeehengelende mannen zelf kun- ;ien", zei een van hen. nen vangen. Op het Amerikaanse Nationale bureau voor de luchtvaart en de ruimtevaart MICKY VVOODHOUSEI (N.A.S.A.) merkte een woordvoerder De volgende keer geef ik nog wat recepten voor vis die onze op: „Onze deskundigen zijn zeer be nieuwd naar de andere kant van de maan, maar zij vermoeden dat die er precies zo uit ziet als de kant die we bijna elke avond zien". N.A.S.A. stelt er zeer veel belang in te weten welke fotografische appara tuur de Russen gebruikt hebben voor de opnamen van de maan. Unieke gegevens Professor Miehailof, directeur van een der observatoria in de Sowjetunie, sprak zondag van „unieke gegevens over de omstandigheden op de maan en in de ruimte tussen maan en aarde", die de zenders in de kunstmaan op de terugweg naar de aarde hebben uitgezonden. In weerwil van de eerste voorspel lingen, dat de Loenik III een onbe perkte levensduur zou hebben, zei Miehailof dat de satelliet uiteindelijk op de maan te pletter zou slaan of in de dampkring van de aarde zou terecht komen en verbranden. Zeer sceptisch liet een Amerikaanse deskundige, dr. Whitney, verbonden aan Smithsonian astrofysisch laboratorium, zich zaterdag uit over de bewegingen van de Russische maansatelliet. Volgens hem is er geen sprake van dat de Loenik III „rond" de maan heeft gecirkeld. De satelliet kan de maan inderdaad gepasseerd zijn op de af stand die de Russen opgaven (ruim 7000 km). Dr. Whitney heeft met de Russische gegevens echter berekend dat de satelliet een baan heeft be schreven rond ongeveer tweederde ge deelte van de onzichtbare achterkant van de maan. ONGEVEER een half miljoen Belgi sche radiobezitters hebben hun toe stel niet opgegeven, en betalen dus geen luistergeld. Het aantal „zwartkijkers" naar de televisie beloopt in België zo'n 70.000. De Belsische schatkist komt aan dat alles per jaar rond 10.5 milioen rilden tekort. De regerine is nu bezig, een betere 'ontrole op do aanschaf van toestellen te ontwerpen. Voorts zullen mensen die zowel radio als televisie hebben, 10 procent reductie krijgen op de totale luister- en kijkgeldsom. De nieuwe boekhoudster, had van» Het begin af aan weinig vertrouwen in de., werkmethode van Miss Mangum, toen. zij dan ook ontdekte dat haar chef een vermiste depositokaart tussen de reeds geboekte inlegkaarten schoof, stelde zij daarvan onmiddellijk de directie in kennis. Miss Mangum werd op haar woord geloofd, toen zij ontkende een dergelijke fout begaan te hebben;' de nieuwe kracht kreeg ontslag. Het voor val lekte echter uit en enkele dagen la ter werden de hoeken van de Common wealth bank in Norfolk, aan een over heidscontrole onderworpen. Vierentwin tig ambtenaren ontdekten in een week einde een tekort van 2.884.957 dollar. Miss Mangum stelde zich vrijwillig ter beschikking van de justitie, om haar straf gelaten te ondergaan. De duizenden en duizenden die zij in de loop der jaren geholpen heeft, herinner den zich echter de woorden waarmee zij steeds alle dank afwimpelde: „Ik wil niet bedankt worden, wanneer men echter ooit kwaad van mij spreekt en ik hulp nodig heb, denk dan aan mij." Minnie Mangum bleef voor hen de engel van Norfolk, ook achter een zwaar vergrendelde gevangenispoort. Op hun beurt hebben zij gezamenlijk alles in het werk gesteld, om bij .de rechtbank vermindering van straf voor hun weldoenster te verkrijgen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Na een week voor de brug te hebben gelegen is zaterdag morgen een merkwaardig gevaarte de Botlekbrug over de Oude Maas gepas seerd. Het was de 350 meter lange en 220 ton wegende pijpenbundel, die als zinker een onderdeel vormt van de toe komstige pijplijnverbinding tussen Per nis en Europoort. Die pijpenbundel hing grotendeels on der water aan twee bokken en vijf zol derschuiten. In de tookraan van de twee de bok zat uitvoerde W. A. Wijnsberghe uit Vlaardingen, die de leiding had van dit transport. Uit zijn verheven com mandopost dirigeerde hij de vier sleep bootkapiteins en hij deed dat zó knap dat de moeilijke manoeuvre in twintig minuten tijds kon worden uitgevoerd. De pijpenbundel is samengesteld uit drie pijpen van 60 cm. middellijn voor de verbinding tussen het tankpark van Shell Europa op Rozenburg en Shell- Pernis. Van de daaraan verbonden zes pijpen van 20 cm middellijn zijn er vier voor de gemeente Rotterdam, een voor de Nieuwe Matex en een voor de Caltex bestemd. Hedenmorgen omstreeks elf uur zal deze pijpenbundel dwars op de Oude Maas worden gesleept en vervolgens worden afgevierd in 'een al eerder in de rivierbodem gebaggerde sleuf. MAASTRICHT (ANP). Het roye ment van de fractieleider van de KVP in Maastricht, de heer Ensinck, is op geheven. Het bestuur van de KVP heeft dat ge daan door de eensluidende beslissing van de kring Limburg van de partij te be krachtigen. De Maastrichtse afdeling rec toraat Scharnerweg. die de fractieleider had geschorst, was tegen het besluit van de krmg in beroep gegaan. De afdeling had de heer Ensinck als lid geschorst omdat hij door zijn hou-' ding en uitlatingen de partij grote Schade zou hebben berokkend.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7