TEGENOVER DE TOTO MOET IETS POSITIEFS STAAN NIEUWDORP SLOEG NA RUST TOE IN AXEL Zuid-Beveland Nieuwe instrumenten voor 0NDA te Nieuwland GEEN ZEEBENEN.... Chr. sportbonden en jeugdorganisaties zullen handen ineen moeten slaan Conclusie conferentie Ned. Chr. Sport Unie Situatie-ethiek vraagt van ons verse beslissingen Homo ludens Kat om de brij Pleizier Kou - Griep-Pï jn Te weinig activiteit bij O.G. Kruis Motorrijder tegen auto Diepvriesvereniging heeft een bestuur Hoedekenskerke krap in het geld ZEBRA heeft nieuwe voorzitter DAUPHINE Dodelijk ongeval bij Veerhaven Tweede erivtenoogst Effecten „Samenspraak" Ds. Roscam Abbing naar Nw.-Guinea? Tweecle zitting van Provinciale Staten Opper Mimtergaat met pensioen Maandag 19 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Advertentie Van onze sportredacteur AMSTERDAM „Wq als Nederlandse Christelijke Sport Unie kunnen niet volstaan met de nationale sporttoto zonder meer af te keuren. Wij moeten er iets positiefs tegenover kunnen stellen, zonder welk de taboe-verklaring van de toto een holle frase is. Wq moeten óf de regering om een subsidie verzoeken óf ons Pro testants-Christelijk volksdeel doordringen van de gedachte, dat het ook zijn plicht is actief Christelijk sportminnend Nederland te steunen. Sterker nog, wij moeten de handen ineenslaan om een financiële basis te vinden, waarop onze Christelijke sportvereni gingen verder kunnen bouwen." Dit zei prof. dr. I. A. Diepenhorst uit Amsterdam zaterdagmiddag in Marcanti te Amsterdam tijdens de nationale sportconferentie van de Nederlandse Christelijke Sport Unie. en de Christen moet ernstig zijn". De Christelijke e.hiek heeft ook een para graaf over het spel. Met de humanist Huizinga (schrijver van „Homo ludens" de spelende mens) kan men zeggen: „Eén druppel medelijden" doet het spel in ernst veranderen. Evangelisch gefor muleerd: de verzoening in Jezus Chris tus is de brug van de schepping naar de herschepping. Deze Christelijke ethiek is een si- tuatiee-thiek. De beweging van het spel komt tot uiting in de dans. In dit verband wees prof. Van Stemp- voort op de priesterdansen in Abessy- nië op de paasmorgen, de vreugde over de opstanding. Hier zit iets in van de eenheid des levens. De mens hunkert naar het spel. Naar spreker zei moeten de Christelijke kringen in ons land leren inzien hoe bijzonder no dig de mens het spel heeft. Het spel hoort bij de schepping. Lees maar eens na: Spreuken 8 en Job 39. Prof. Diepenhorst, die als con- ferentieleider optrad, benadrukte, dat hoewel men in Christelijke kringen terecht geneigd is het be taalde voetbal als ontaarding van de sport te zien, men toch niet uit het oog moet verliezen' dat sport als kijkspel haar bijzondere voor delen heeft. Het passief toezien van duizenden voetbalminnaars is nog altijd te verkiezen boven het verkeren van deze mensen in café's, waardoor het drankmis bruik met alle gevolgen van dien ongetwijfeld sterk zou toe nemen. Met alleen de toto af te keuren komen we er niet, aldus prof. Diepenhorst. Men moet in dit opzicht werkelijkheidszin opbren gen. De sportverenigingen en de jeugdor- ga.nisa.ies zullen aan één tafel moeten gaan zitten om te pogen samen de pro blemen, waarmee onze hele Christelijke sport jjemeenschap in Nederland te wor stelen heeft, op te lossen. En niet ovei een half Jaar, ook niet over een maand, maar volgende week. Want als er niet spoedig middelen komen om de sport verenigingen uit de impasse te helpen, zal de Christelijke sportbeweging in Ne derland over vijf jaar zijn ineenge schrompeld tot een zielige vertoning, waarvan geen enkele kracht meer uit gaat. Conferenties als deze zijn uiter mate nuttig, zei prof. Diepenhorst, maar zij moeten geregeld worden gehouden willen zij steeds aktueel kunnen zijn. Dit wil niet zeggen, dat men nu alles moet gooien op de materiële zijde. Voor al niet vergeten mag worden, dat Chris telijke sportbeoefening ook een princi piële achtergrond heeft, besloot de Am sterdamse hoogleraar zijn slotwoord op de conferentie. De eigenlijke inleiders in deze samen komst waren prof. dr. P. A. v. Stemp- voort uit Groningen, prof. dr. ir. H. v. Kiessen uit Delft, die aan de hand van stellingen ieder hun eigen inzichten naar voren brachten. Prof. Van Stempvoort sprak over ,.De natuurlijkheid en de noodzaak van het spel" en stelde, dat het spel het wijdere veld is, waarbin nen de sport speelt. Het spel ligt in de schepping en de herschepping besloten. Het ontbreekt volgens de hoogleraar in Christelijke kringen aan een dieper in- zich tin hét wezen van het spel. Er zijn stromingen, die het spel verwerpen. Zij zeggen: „Het spel is niet ernstig In het kader van de situatie- ethiek moeten volgens prof. Van Stempvoort de sportbeslissingen worden genomen. Over de brug der verzoening in Christus wandelt ook hier de christen van de schepping, ditmaal al spelende en sportende. De Groningse hoogleraar pleitte voor meer speelsheid. Dit zal vele horizonten zuiveren. We moeten die speelsheid echter zien vanuit de kern van de concentrische cir kel: Jezus Christus. Als situatie- ethiek vraagt het Evangelie in deze ethiek van ons de moed tot het nemen van verse beslissingen. Om het dan8vraagstuk draaien we als de kat om de hete brij. aldus spreker, we moeten eens durven doortasten. Prof. Van Stempvoort verklaarde zich pertinent tegen de grote wedstrijden op zondag, waarbij duizenden maar passief zitten toekijken. De hoogleraar zei dat men ten aanzien van het dansen zelf eens iets moet organiseren, waarbij de jeugd in eigen sfeer blijft en niet weg trekt naar dancings en met betrekking tot de sport zei prof. Van Stempvoort. dat hij particuliere sport op zondag niet kon afkeuren. Met gemeenschappelijk overleg tussen de gemeenten komen we hier veel en veel verder, aldus spreker, dan wanneer we maar blijven vitten en duimen draaien. Dit noemde prof. Van Stempvoort verse beslissingen. Hij zei de zaak realistisch te willen zien en pleitte voor leidinggevende fi guren voor de jeugd, die in het volle leven staan. Het zou bijzonder nuttig zijn, zei hij, in de discussie, dat er naast de nieuwe kerken ook nienwe sportvelden zouden worden aangelegd, waarop de Christelijke jeugd het zo na tuurnoodzakelijke spel zon kunnen be oefenen. Prof. Van Riéssen hield een causerie over „Sport en jeugdwerk". Na een uit voerig overzicht van wat spel en jeugd werk nu eigenlijk zijn, gaf spreker dat de organisatorische mogelijkheden om tot een synthese van sport en jeugd werk te komen zijn, het ter hand ne men van jeugdwerk door de sportorga nisaties, het introduceren van de sport in het jeugdwerk, een inniger samen werking van jeugdwerk- en sportorga nisaties. De Delftse hoogleraar zei, dat het zin heeft ernaar te streven, dat sport en spel in het overige jeugdwerk een wat grotere, zij het altijd beseheiden plaats krijgen, zowel met het oog op de ontspanning als met het oog op de groepsvorming. Men moet dan met minimumeisen van deskundigheid in de sport genoegen nemen. Het plei- zier om het spel moet domineren. Prof. Van Riessen wees erop, dat bij dit alles het uitzicht op hel Koninkrijk Gods de achtergrond moet zijn. Beslis send is wat beroert het hart van de jon ge en spelende mens. Dit hart moet ge richt zijn op het Koninkrijk. Geen or ganisatorische maatregel zal hier een oplossing kunnen bieden. De ouders zul len hierin moeten voorgaan. De sportconferentie, die door ongeveer driehonderd belangstellenden werd bij gewoond, werd voorgezeten door de heer C. van Oosterom. Onder de aan wezigen zagen we o.a. dr. J. Miedema, vertegenwoordiger van het departement van O. K. en W., dr. W. Berghuis, voorzitter van de a.r. partij, drs. D. F. v. d. Mey namens de chr. hist, unie, mr. A. B. Roosjen namens de Ned. Ra dio Unie. dr. W. v. Zijll als directeur van de Nederlandse Sport Federatie en voorts afgevaardigden van de hervorm de en de gereformeerde synode, de Ned. Kath. Sportbond, de Ned. Culturele Sportbond en de Raad voor Kerk en Sa menleving van de Ned. Herv. Kerk. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND AXEL Opnieuw heeft AZVV voor een andere Zeeuwse club de vlag moeten strijken. Nieuwdorp won in Axel met 41, maar met de rust hadden de Axelaren nog met 1—0 de leiding, wel een bewijs dat de rood-witten voor rust de sterkere Bevelanders in bedwang wisten te houden. Zo zelfs, dat AZVV in de eerste helft de betere ploeg kon worden genoemd. Reeds na vijf minuten gaf rechtsbui ten Dieleman de thuisclub de leiding (1-0), maar met dit schot hadden de Axelaren toch hun kruit verschoten, hoezeer zij zich ook inspanden. Tegen het einde van de eerste speeltijd maak te de AZW-verdediging nog enkele be nauwde momenten door, maar doelman Van Driel slaagde erin zijn doel althans voor rust vrij te houden van Nieuw- dorpse treffers. Doch ook AZW liet zich niet onbetuigd. Na een snelle doorbraak schoot Ruitenberg in het zijnet en even later kwam Dieleman na een goede sprint vrij voor Traas, maar zijn schot ging over. In de tweede helft verzuimde AZVV al dadelijk de kans om de voorsprong te vergroten toen Haak in de handen knalde van de Nieuwdorpse doelverde- diger. Nieuwdorp kwam er echter al lengs beter in en AZW moest het mid denveld prijsgeven. Deurloo maakte ge lijk (1-1) en enkele minuten later moest Advertentie Snelle genezing en verdrijving Koker 50 tabletten 90 et. - 25 tabletten 50 et. Voordracht voor NOVIB MIDDELBURG. In Restaurant de Eendracht te Middelburg hield ds. J. B. Th. Hugenholtz te Zeist een voor- dracht over het doel en de werkwijze van de Novib, de Nationale Organisa tie Voor Internationale Bijstand. Spre ker wees er op dat het er voorlopig voornamelijk op neer komt de^ volken begrip te geven voor de moeilijkheden en rampen in andere landen, en hen bereid te maken tot het verlenen van financiële en morele steun. De schrikbarende toestanden in ande re landen, ontstaan door voedsel of ma teriaalgebrek, vormen een dringend vraagstuk. De behoefte aan steun is ont stellend groot. Voorlopig is uitgegaan van een gift groot een percent van het nationaal inkomen. Zelfs dan zijn de moeilijkheden de eerstvolgende vijf en twintig jaar nog niet voorbij. De gelden zullen via organen van de Verenigde Naties de noodgebieden bereiken. In Griekenland en in de Soedan werd reeds daadwerkelijke hulp geboden. In de in 1954 opgerichte Novib wer ken mensen van alle gezindten samen. Spreker noemde dit een unicum, voor al omdat deze samenwerking zo uiter mate prettig en goed verloopt. Hij be treurde het dat de opkomst op de Mid delburgse vergadering zo gering was. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen: 16 okt. Belg. Scaldis met George; 17 okt. Dts Hei- ga Bolten, Dts Freiheit, Noor Frigg en Ne. Henja. Vlissingen vertrokken: 16 .okt. Ned. Henri Denny; 17 ok.. Dts Helga Bolten Noor Frigg; 18 okt. Belg. Scaldis. Gepasseerd naar Antwerpen (Neder landse schepen): 16 okt Almkerk, IJsel, Steven; 17 okt: Leuvehaven, Noordland, Marguerite, Fiona, Da Costa, Antarcti ca, Taurus, Japara, Capella, Kamper- dijk; 18 okt.: Eemdijk, Berend-N en Die ver .je. Gepasseerd naar zee 16 okt.: Annen- kerk, David, Libertas, Dita Smi.s, Fle- vo. Appingedam; 17 okt.: Polaris, Obe- ron. Prinses Irene, Brouwersgracht, Ca pri, Bermuda, Piet Schipper, Drente, Ab- bckerk, Tempo D, Anne Christine, Hulst, Eagle, 18 okt: Leuvehaven, arandsdijk, De heer J. Stevense Czn. te Schore slaagde te Utrecht voor het propaedeu- ti ch examen veeartsenijkunde. Goes. In de meeste afdelingen Tan het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis is in het jaar 1958 weinig activiteit ont plooid. Van een intensieve ledenwerving was. uitgezonderd de afdelingen Vlis singen en Goes, geen sprake. De be volkingstoename van verschillende ge meenten vindt geen weerspiegeling in verhoging van het ledental. Aldus de heer A. J. Leenhouts, secretaris van het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis, in het jaarverslag, dat hij uitbracht in de zaterdagmiddag te Goes gehouden al gemene vergadering van deze organisa tie. De heer Leenhouts drong aan op het activeren van diverse takken in de ge zondheidszorg en op meer waardering voor de eigen zelfstandigheid. Naast de ze sombere opmerkingen kon de heer Leenhouts echter ook enkele optimisti sche geluiden laten horen, o.a. dat zr. Keizer, die enkele dagen per maand in dienst van de kruisvereniging werkt in Zeeland, arbeid van bijzondere bete kenis doet. Voor de bijscholingscursus voor wijkverpleegsters bestond goede belangstelling evenals voor de contact avonden. In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer D. Kodde uit Zoute- lande, werd mevr. J. Pel-Mellink uit Middelburg herkozen als bestuurslid. In de vacature, ontstaan door het overlij den van de heer W. F. Gebraad te Krabbendijke.werd gekozen de heer B. J. de Winter te Yerseke. De penning meester, de heer W. van Dullemen te Goes deelde mede dat 1958 een batig saldo heeft opgeleverd. Na de pauze hield mej. zr. W. S. Horchner, verpleegster in algemene dienst van het Oranje- Groene Kruis een causerie over „Welke mogelijke veranderingen in de huidige vorm van de wijkverpleging zal de toekomst in houden?". KRUININGEN. Op het kruispunt De Luchtenburg is de 22-jarige motor rijder J. van K. uit Waarde, die van een zijweg af de hoofdweg op reed, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door de heer P. C. R. uit Haarlem. De motorrijder werd met een schedel- basisfractimr eerst naar het ziekenhuis te Goes en daarna naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. OOSTERLAND. Van de 64 aande len van de coöp. diepvriesinrichting zijn er thans 44 geplaatst. De kosten van het gebouw zijn ongeveer duizend gul den beneden de raming gebleven. Dit is medegedeeld in de algemene verga dering van de diepvriesvereniging. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de volgende personen: A. Stoutjesdijk, voorzitter; Jac.'v. d. Houten, secr., mej. Adrie Beije, penn., mevr. Xeijler-de Vin- en Joh. Ha ge. HOEDEKENSKERKE. De gemeente raad heeft besloten de Chr. Stichting voor School- en Beroepskeuze een subsidie te verlenen van tien gulden per geval uit deze gemeente. Een subsidieverzoek van de muziekvereniging „Con Affezzi One" te Kwadendamme zal in de begrotings vergadering opnieuw aan de orde komen. De raad besloot niet toe te treden als lid van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. De ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woning Langeweeg- je 41 werd verlengd. Medewerking werd verleend voor de aanschaf van gymnastiektoestellen voor de r.k. lagere scholen te Kwadendamme. Hierna sprak de raad, na een inleiding van de voorzitter, over het in 1960 te voe ren gemeentebeleid. De financiële toe stand is zorgwekkend en zal er niet op verbeteren met de nieuwe regeling be treffende de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Algemeen is men van mening dat voor 1960 een slui tende begroting moet worden verkregen. Noodzakelijkerwijs zal dit gepaard moe ten gaan met verhoging van de gemeen telijke inkomsten, anderzijds zullen mid delen moeten worden vrijgemaakt door bezuinigingen. De voorzitter deed mede deling van enkele plannen betreffende de verbetering van de Dorpsstraat en de Kerkeboomgaardstraat. Verder zal in de belangstelling staan het éénrichtingsver keer in de Kerkeboomgaardstraat, de sub sidiëring van het Burgerlijk Armbestuur, de controle op de Hondenbelasting, het verlenen van premies voor woningverbe tering en het subsidiebeleid t.o.v. plaatse lijke instellingen en verenigingen. GOES. —De ZEBRA beeft zaterdag in De Landbouw een buitengewone alge mene vergadering gehonden. De agenda voor de in november te Utrecht te hou den bondsvergadering werd besproken. Over een algemene verzekering voor on gevallen e.d. voor alle leden en adspi- ranten werd van gedachten gewisseld, doch definitieve besluiten zullen op de bondsvergadering waarschijnlijk ook niet worden genomen, daar het plan nog slechts in een stadium van voorberei ding is. Voorts kwam in behandeling het nieu we reglement voor de ZEBRA. Het werd artikelsgewijs besproken en na enkele aanvullingen en wijzigingen met alge mene stemmen aanvaard. Bij de verkiezing van een voorzitter nam de heer Klompe de voorzittersha mer over van de heer Becht uit Bergen op Zoom. die na het tragisch overlijden van de heer Sio te Breda tijdelijk als voorzitter is opgetreden. De heer Becht was als enige kandidaat door het bestuur gesteld. Tenslotte gaf de heer Klompe een toe lichting op het voorlopig werkprogram ma. De technische commissie zal dit programma verder uitwerken en op de jaarvergadering met def:nitieve voorstel len komen. Van Driel een schot van dezelfde speler- laten gaan (1-2). De thuisclub voelde het geavar van weer een nederlaag en begon andere ga ten aan te boren, maar de aanvallen werden niet op de juiste wijze afge werkt. Haak en Dieleman misten een paar keer enkele goede kansen. In de laatste fase van de strijd werden de be zoekers steeds sterker. Technisch waren zij de spelers van AZW de baas. Deu'r- lo besliste in feite de strijd met zijn der de doelpunt (1-3). Aan de andere kant vuurde Den Engelsman onverwacht een schot af. maar Traas kon de bal nog juist over de lat tikken. Toen Goede- gebuure na een snelle Nieuwdorpse door braak daarna alleen voor Van Driel verscheen, was het pleit beslecht (1-4). Scheidsrechter was de heer De Blaeij. Advertentie LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650,- KRUININGEN. Bij de veerhaven te Krninlngen is de 38-jarige motorrij der A. J. R. nit Bergen op Zootn in bot sing gekomen met een autobus van de A.M.Z., bestuurd door W. K. uit Kloe- tinge. De motorrijder is aan de opge iopen verwondingen ter plaatse overle den. Zijn veertienjarig zoontje, dat op de duo zat, is met een armfractuur in het ziekenhuis te Bergen op Zoom op genomen. De heer R. kwam vanaf de veerboot gereden toen de bus het havenplateau op wilde rijden. De chauffeur van de bus had, meent men, voorrang moeten verlenen. Dat is niet gebeurd en met een harde klap kwam R. tegen de voor zijde van de autobus aan en viel daar na op de weg. Het slachtoffer was le raar aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom en vader van zeven kinderen. Jazz Society VLISSINGEN. In restaurant Delta te Vlissingen hield de Walcherse Jazz Sociëteit zaterdag haar tweede jazzbij- eenkomst van dit seizoen. Afgewisseld door moderne jazz platen verzorgde het huisorkest van de Walcherse jazz-club, „The Society Combo" onder leiding van pianist Ton Macaré, de muziek. Tijdens het concertgedeelte, waarmee de avond begonnen werd, bewees het ensemble al meteen dat de prestaties sinds het laetste optreden beter zidn. Drummer Ko Kemeling en bassist Jan Wezeman zorgden voor een streng en vast ritme. Hierdoor draagt de combo nog steeds een swing stijl" karakter, hoewel sommige improvisaties van pia nist Ton Macaré van een modernere op' vatting getuigen. Vooral in nummers als ,,Gone with the wind" en ,,Moonglow" kwamen opvallende soli van piano en klarinet (Jo Stokman) voor. Van de ge legenheid die elke musicus geboden was om met de combo mee te spelen werd door enkele jeugdige leden van de jazz club enthousiast gebruik gemaakt. Een belangrijke muzikale bijdrage le verde de bekende Vlissingse tenorsaxo fonist Theo Pihl. Zijn sterke en vastom lijnde spel bracht meer eenheid in de formatie en gaf het optreden een meer moderne tint. De belangstelling voor de- ae avond was verheugend. Niet alleen aardbeien zijn dit seizoen voor de tweede keer ge oogst, ook met erwten was dit het geval. Enkele landbouwers in Oos- terland hebben voor de tweede maal in dit seizoen erwten ge plukt. NIEUWLAND. Burgemeester mr. F. S. K. Graaf van Randwijck heeft za terdagavond aan de muziekvereniging ONDA de nieuwe instrumenten, die kon den worden aangeschaft dank zij giften van de bevolkingen en een garantie van het gemeentebestuur voor een geld lening aangeboden. De bijeenkomst vond plaats bij de muziektent op het kerkplein en werd geopend door de voorzitter van ONDA de heer Joh. Joosse. Hij dankte het gemeentebestuur en de bevolking voor de ontvangen medewerking, waarna de burgemeester de instrumenten symbo lisch overdroeg door het jongste lid van ONDA de elf-jarige Joost Baas zijn nieuwe bugel te overhandigen (zie foto). Hierna werd de burgemeester uit waar dering voor zijn werk in het belang van de muziekvereniging het ere-voorzitter- schap aangeboden. VLISSINGEN. Timide staarde het kleine baasje naar het standbeeld vóór hem. Het leek wel of ie wilde zeggen: „Je bent toch boos op me, Michiel, dat ik je niet naar zee gevolgd ben. Ik ben ook niet zo moedig als jij, zie je. En ik houd helemaal niet van vechten!" Het manne tje nam zijn hoed af en draaide zich om, terwijl hij ging zitten over de Wester schelde. Daar waren ze dan op de boulevard, voorvader en nazaat. De voor vader stond er al een tijdje, ik ben vergeten hoe lang, maar de nazaat was er nog maar pas. Hij was overgekomen uit Oosterbeek om zijn bet-in-de-zoveelste- macht-overgrootvader nog eens te ontmoeten. Het is een voorrecht als je dat nog kunt doen. En de heer De Ruyter-de Wildt kon dat. Twee jaar geleden tijdens de De Ruyter-feesten had hij het ook al gedaan. En samen met. tientallen afstammelingen had hij zijn grote stamvader een stille hulde ge bracht. En het leek toen of de grote vlootvoogd een beetje bestraffend had gekeken, omdat er geen Michiel bij was. De Hervormde kerkbouwaktie heeft excl. giro-stortingen in 'i-Gravenpoldcr bijna f 1600 opgebracht. Donderdag 22 oktober a.s. zal de Be jaardensociëteit te Retranchement wor den geopend. De Oosterbeekse nazaat voelde zich ook dit keer weer onwennig aan de voet van het robuuste standbeeld. On danks het feit, dat hij afstamde van een van de grootste Nederlanders uit de Gouden Eeuw voelde hjj zich klein, omdat hij geen zeebenen bezat, maai 'ichtige, magere zandlopers. En took vas-ie trots, omdat die heer-in-die ïrote-slee, die net voorbii hem zoefde niet kon bogen on een stamboom, dit de genealogen in hoge ere houden. „Laat 'm maar rijden in die slee, ik ben een nazaat van Michiel. Al vrees ik het water en zoek ik mijn heil in effecten! ln regelrechte lijn stamt de heer De Ruyter-de Wildt, een vriendelijke oude baas, die nu zijn levensavond slijt in een prachtig huis aan een deftige laan in het Gelderse villadorp, af van Michiels dochter Alida of Aelken zoal? haar vader haar noemde. De in Mid delburg wonende officier van justitie mr. J. L. Andreae, is ook een afstam ming van de grote zeeheld, maar hi heeft als stammoeder Michiels Griet gen of Margrijtje, van wie de laten nazaten de naam De Ruyter-Van Ste ceninck hebben gekregen. Ik heb vol interesse gekeken naar de „samenspraak" tussen de bronzen Michiel en de uit vlees en bloed be staande afstammeling uit Oosterbeek. Mijn nieuwsgierigheid was gewekt en ik zocht snel een plaatsje naast de pelgrim. „U weet zeker wel een hele boel af van die man daar achter u?" vroeg ik om het ijs te breken. De heer De Ruyter-De Wildt lachte. „Wat dacht u", zei hij met afangerige stem, „dat ik mijn familie zou vergeten?". Hij wees met zijn wandelstok naar de stad Vlissingen, die achter hem in het zonlicht lag te baden. Ik heb thuis vele boeken, die over hem handelen, En in de hall van mijn huis hangt zelfs nog het wapen van ons geslacht. En dat wapen was ken nelijk een bijzondere trots voor mijn nieuwe kennis. Hij begon er smakelijk over te vertellen. Ik hoorde dat Mi chiel Adriaenszoon de Ruyter als on derscheiding voor zijn heldhaftigheid, dapperheid en hulp van koning Fre- derik III van Denemarken in 1660 een adelsdiploma kreeg, waardoor hij bij de Deense edellieden werd ingeiijid. Ook werd hem daarbij een familie wapen verleend, dat uit vier kwar tieren bestond. Ik hoorde nog veel meer over dat wapen uan Michiel, ouer uhe je in Vlissingen uiteraard geen slecht woord mag zeggen. En dat doe ik dan ook niet, omdat ook ik Michiel u>il scharen in de rij van grote Zeeu wen. Nog als de dag van gisteren weet ik, dat ik destijds op de lagere school de verhalen van „Bestevaer" met huid en haar heb verslonden, dat ik voortdurend voor hem „op kwam" als ie ruzie had met anderen, met admiraal Witte de With bijvoor beeld of met de Staten, die 'm altijd maar de voet dwars wilden zetten. Kijk, ik vond dat ik dit de heer De Ruyter De Wildt moest vertellen, om ook eens wat te zeggen, 't Ont brak er ten slotte nog maar aan, dat we samen „In een blauw geruite kiel" gingen zingen. De Vlissingers zit de passanten op de boulevard ouden ons misschien wat conven tioneel hebben gevonden. En dat is toch nietui" Verder werd nog het woord gevoerd door de heer A. C. Polderdijk namens de Buurtenbond Oranje Bovenal, mevr. Jeras namens de zangvereniging en de heer M. Geluk namens Arne's Genoegen en de Zeeuwse Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen. Arne's Genoegen bood een mars aan. Hierna gaf ONDA het eerste concert met de nieuwe instrumenten. Advertentie Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatisehe Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Want naarmate Kruschen's aanspo rende werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschen's vijf mine rale zouten brengen Uw bloedzuive rende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiverheden ver dwijnen langs natuurlijke weg. BIGGEKERKE. In de morgendiertst heeft ds. P. J. Roscam Agbing, Ned. Herv. predikant te Biggekerke, gisteren meegedeeld dat hij een beroep heeft ontvangen van de gemeente van Mano- kwari op Nederlands Nieuw-Gumea. De predikant zei dit beroep in guns.ige overweging te hebben genomen. MIDDELBURG. De tweede gewone zitting van Provinciale Staten van Zee land zal worden gehouden op dinsdag 1 december a.s. Het ligt in de bedoeling ook op 2 de cember te vergaderen en daarna de vergadering te verdagen tot 7 januari 1960. ST. LAURENS. In verband met net bereiken van de pensioengerechtig- ge leeftijd zal de heer J. Munter, op perwachtmeester van de rijkspolitie te St Laurens de actieve dienst verlaten. Het ligt in de bedoeling officieel af> scheid van hem te nemen op vrijdag 30 oktober a.s. des namiddags drie bouwin ^emeente*^k verenigingsge- Spoedeisende vergadering raad Rilland-Bath De gemeenteraad komt heden (maandag) om acht uur ir spoedeisende vergadering bijeen. De agenda vermeldt voorstellen tot het be noemen van een onderwijzer aan de apenbare lagere school, het verlenen van medewerking aan de lagere school >p gerei, grondslag voor het aanschaf- en van een harmonium en het verdoe, den van de kosten van het vakonder wijs nuttige handwerken. B. en W ad viseren voorts de raad de bouw van n^no0rrf te iragen aan de aan nemer D. van der Poel te Oudelande.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3