FEL VUUR VERWOEST hadden meeste NIEUW GEBOUW te verduren Licht werd verduisterd door gitzwarte wolken Van de regen in de drup BRAND OP HET VEEN diplomaat in Moskou ontvoerd Rivieren gaan records breken VUURZEE JOEG DOOR TWENTE De Bilt: Wind PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND dmorihnnniu» SZag voor Nijmeegse universiteit OoStCll 611 RrSDclïlt 21.000ste schip in Nieuwe W aterweg De val houdt aan Koningin Elizabeth overtrad de wet Bruidegom wilde overdag werken HUWELIJK VEROORZAAKTE STAKING VAN 1500 MAN Waarschuwing voor Worms Dronken zeelieden rammen kustvaarder EISENHOWER WIL NU OOK SPOED Boeren en vee in allerijl uit de boerderijen „Omzetbelasting op sigaretten omlaag*' COLLECTIONEUR antieke instrumenten ZESZHZZHIEBai f/oo#/iw7/ v, Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; b« geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50. tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen. Rembrand! 24, tel, 01184-3224: Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189: Zierikzee. Havenpark 24. tel. 01110-2991 Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREt'KER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week. 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e JAARGANG No. 4388 Maandag 19 oktober 1959 ZANDSTORMEN OVER DOR LAND WASHINGTON Op klaarlichte dag is het hool'd van de Amerikaanse vei ligheidsdienst in Moskou vrijdag door vijf Russen ontvoerd. Bijna twee uur lang hielden ze de Amerikaan in een afgelegen gebouw vast, beschuldigden! hem van spionage, bedreigden hem met geweld en probeerden hem ten slotte over te halen voor de Sow jet unie te spioneren. De Amerikaanse functionaris werd ten slotte vrijgela ten. nadat men hem had meegedeeld dat hij tot ongewenste persoonlijkheid was verklaard. Dit incident heeft felle reacties van1 de Verenigde Staten tot gevolg gehad. Niet alleen werden de beschuldigingen tegen het lid van de ambassade 111. Moskou van de hand gewezen, er werd door het State Department scherp ge-i protesteerd tegen wat genoemd wordt j ..deze flagrante inbreuk op de diploma tieke onschendbaarheid". Men vraagtj zich af welke invloed dit onaangename, incident zal hebben op de diplomatieke betrekkingen tussen Amerika en Rus-1 land, juist nu er een periode van dooi j in de koude oorlog merkbaar is. Blijft het bij een incident, zo liet men in Washington doorschemeren, dan be-' hoeft het gebeuren van vrijdag geen onherstelbare gevolgen te hebben. ONTVOERD De 37-jarige Russell A. Langelle. dei betrokken functionaris, ging vrijdag pei bus naar de Amerikaanse ambassade in Moskou. Hij stapte uit in de buurt van het ambassadegebouw en werd onmid dellijk omringd door vijf, in burger ge-) klede Russen, aldus een verklaring inj Washington uitgegeven. Langelle werd vastgegrepen, men belette hem te spreken en duwde hem een auto in, die in een zijstraatje wachtte. In snelle! vaart ging het toen naar een gebouw in de buurt. Onmiddellijk protesteerde Langelle i tegen zijn ontvoering, liet zijn diploma tieke pas zien en eiste de Amerikaanse ambassade te mogen opbellen. Een schamper gelach was het antwoord van zijn ontvoerders. BEDREIGD De Russen begonnen hun slachtoffer vervolgens nauwgezet te fouilleren. Een van hen kwam met een notitie boekje aandragen dat van Langelle zou zijn, dat kreeg hij tenminste van de Russen te horen. Er stonden vol gens hen Russische staatsgeheimen in, nog wel m op het oog onzichtbaar schrift. Hierop begonnen de bedrei gingen, omdat de Amerikaan ten na-! dele van de Sowjetunie zou hebben ge-j spioneerd. Langelle werd met gevangenisstraf' bedreigd, want zijn diplomatieke on-i schendbaarheid was al opgeheven, be-i weerden de Russen. Er zou geweld j tegen hem worden gebruikt, zijn vrouw 1 en drie jonge kinderen die ook in Mos kou wonen, zouden last krijgen en ten slotte probeerde men hem over te j halen als spion voor de Sowjetunie te gaan werken. Hem werd daar geld vooi beloofd, aïdus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Na bijna twee uur eindeloze bedrei gingen en beloften lieten de Russen het lid van de Amerikaanse ambassade weer vrij. ONGEWENST Het Russische ministerie van buiten landse zaken deelde later op de dag de Amerikaanse zaakgelastigde in Mos kou mee, dat Langelle uit de Sowjet unie dient te vertrekken. Hij zou mis bruik van zijn positie hebben gemaakt om in de Sowjetunie te spioneren. Langelle za! waarschijnlijk vandaag uit Moskou vertrekken. Hij is de elfde Amerikaanse diplomatieke functionaris die in tien jaar door de Sowjetunie is uitgewezen. Bij geen der vorige ge vallen is echter geweld en intimidatie gebruikt, zoals bij hem. Het is nog niet bekend of als represaille een lid van de Russische ambassade in Wash ington zal worden uitgewezen. TWEE WEKEN VROEGER ROTTERDAM. Zaterdagmiddag kwam het Duitse m.s. Hoffnung als 21.000ste schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg binnengevaren. De Hoffnung kwam van Oxelosund met een voor Rot terdam bestemde lading hardboard. Verleden jaar kwam het 21.000ste schip op de Nieuwe Waterweg pas op 1 no vember binnen. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. Feestelijk in jacquet gekleed hebben Nijmeegse hoogleraren en studenten zaterdag middag machteloos moeten aanzien hoe het nieuwste gebouw van hun medische faculteit in vlammen op ging. De brand brak uit op hetzelfde moment, dat de reetor-magnificus van de r.k. universiteit, prof. mr. L. G. A. Schlichting, in de aula aan ving met het uitspreken van de dies rede. Het brandende verjaarscadeau bezorgde de universiteit de» finan ciële strop van tenminste zeshon derdduizend gulden. Ernstiger even wel acht men het tijdverlies, want het gebouw zal vermoedelijk van de grond af moeten worden opgebouwd. Voor de viering van de 36ste dies van zijn universiteit had prof. Schlich ting een geestige rede opgesteld over de deugd der staatslieden. Midden onder deze rede ging ineens de mare rond. dat het nieuwste gebouw van de medi sche faculteit op Heyendaal in vuur en vlam stond. Dit vijf verdiepingen hoge gebouw was bestemd om de afdeling pathologische anatomie, het bacteriolo gisch laboratorium en het instituut voor de kindergeneeskunde te herbergen. Nog diezelfde ochtend hadden de bou wers het hoogste punt bereikt: de vlag wapperde vrolijk van het dak. In jacquet Terwijl prof. Schlichting onverstoord voortging met het uitspreken van zijn rede repten curatoren, studenten, hoog leraren en autoriteiten van de gemeente Nijmegen zich in jacquet naar de brand. Het betonnen gebouw, dat nog rondom in de steigers stond, brandde als een enorme fakkel. In het bijzonder de bovenste verdieping, die juist gestort was en dus nog volop gestut met dikke houten balken, leverde een grote voor raad brandstof. Tussen het loeien van de door de wind fel aangewakkerde vlammen mengden zich de scherpe knallen van het uitzettende en bars tende beton. Zo nu en dan wekte het de schijn alsof een munitiedepot in brand stond. Hoewel de wind de andere kant op stond, dreigde het grote academische ziekenhuis eveneens een prooi der vlammen te worden. De muren van dit gebouw waren niet aan te raken door de hitte en de ruiten stonden op sprin gen. IJlings moest de vleugel, die het dichtst bij de brand was, worden ont ruimd. Door de enorme hitte had de Nij meegse brandweer grote moeite om het vuur aan te pakken Bovendien slaagde men er niet snel in op het terrein waterputten te vinden. Toen eindelijk uit acht slangen water gegeven kon worden, viel van het gebouw niets meer te redden. Intussen hielpen de in jacquet gestoken studenten de brand weer bij het blussen van de talloze Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. De Rijn bij Lobith is haar laagterecord tot op vier centimeter genaderd Bij Nijmegen staat de Waal al lager in haar bedding dan de laatste anderhalve eeuw is voorgekomen. En nog steeds houdt de val aan, langzaam maar Onverbiddelijk. Het staat wel vast, dat nog deze maand alle ondiepten-records gebroken zullen worden. Te erger voor de binnenschippers, die nauwelijks meer een weg weten te vinden over de vol ondiepten zittende rivier De IJssel mag thans 's nachts in het geheel niet meer bevaren worden. Op de Rijn is de nachtvaart verboden tussen Pannerden en het Lekkanaal. Hier staat plaatselijk niet meer dan 1,15 m water. In de Gelderse IJssel tussen Westervoort en Doesburg komen overigens uitgestrekte delen voor, waar niet meer dan negentig Centimeter water staat, de hoogte dus van een kinderzwembad De nachtvaart op de Waal tussen Millingen en Nijmegen blijft verboden. intussen zet de val nog maar voort. In de uiterste bovenstroom val in de mid- denstroom val (bij Caub zelfs vijf centi meter nog) en in de benedenstroom val. Verbetering in deze noodsituatie valt in geen géval op korte termijn te verwach ten. Zelfs wanneer het veertien dagen achtereen gaat regenen, zullen de rivier- peilen nog niet verhoogd worden. Daar voor is allerwegen het grondwaterpeil te laag gezakt. De binnenscheepvaart heeft nog zware weken voor de boeg. bosbrandjes, die telkens weer in het park oplaaiden. Tegen vallei- Eerst omstreeks vijf uur minderden de vlammen en kon de brandweer met het nablussen beginnen. Een vluchtige inspectie, nadien uitgevoerd, leverdej als resultaat op, dat mogelijk de twee! onderste verdiepingen van het com- plex behouden kunnen blijven. De i drie andere zullen in ieder geval op-1 nieuw moeten worden gebouwd. Dej schade wordt óp tenminste zes ton geraamd. De aannemer is verzekerd. Voor de medische faculteit betekent het teloor gaan van het gebouw een gevoelige tegenvaller. De faculteit, die op Heyendaal een groots bouwpro gramma realiseert, is toch al achter geraakt op het schema, dat noodzake lijk moest worden aangehouden, wilde de opleiding van medische studenten ongestoord voortgang vinden. Door de brand is men, zo is althans de verwach ting, opnieuw een jaar op het bouw schema achter geraakt. Dit verlies wordt in universitaire kringen ernstiger ge acht dan de materiële schade. Meubelmakerij in de as Aan de uiterste rand van de stad Groningen is zaterdagmorgen in alle vroegte de meubelmakerij van de firma Vos en Coopman uitgebrand. Toen het vuur werd ontdekt door wie is niet bekend stond het pand al in vuur en vlam. De brandweer kon niet veel meer doen dan een verfloods en een boerderij, die vlak bij de meubelmake rij stonden, nat houden. De omvang van de schade kon niet worden geschat. I Behalve de meubelmakerij is ook een grote partij juist afgewerkte meubels verloren gegaan. Kind verbrand Bijzonder tragisch was de brand, die gistermorgen het huis van de familie Doeks te Nieuw-Arnsterdam vernielde. Tot tweemaal toe heeft de heer A. Doeks een vertwijfelde poging gedaan zijn driejarig zoontje Henkie uit de vlammen te halen. Het is hem niet gelukt. Na de brand werd het ernstig verminkte lijkje van het kind gevon den. Wel kon een tweejarig dochtertje van het echtpaar Doeks op het nipper tje worden gered. De vader liep ernstige brandwonden op en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het omgekomen jongetje heeft waarschijnlijk met vuur gespeeld. Toen de ouders, die nog lagen te sla pen, door zijn gegil waren gewekt, had het vuur zich al door een groot deel van het huis verspreid. Boerderij in vlammen opgegaan De negen kinderen van de familie B. Hoefnagels te Asten waren alleen thuis, toen gistermorgen de boerderij van hun vader in vlammen opging. De heer Hoefnagels lag ernstig ziek in een ziekenhuis, zijn vrouw was naar de kerk. Toen zij thuis kwam, was van de boerderij niet veel over. De kinde ren hadden zichzelf en het vee in veilig heid kunnen brengen. De schade be loopt ongeveer zestigduizend gulden. Automobilisten hadden slechts enkele tientallen meters zicht. Zij moesten stoppen of met groot licht rijden, voor zover doorrijden moge lijk was. IN DE HUIZEN Tegen twaalf uur gisteren bereikte de zandstorm een ongekende inten siteit. In alle delen van de provincie drongen stof en zand de woningen binnen. Af en toe bracht een regen- Vijfhonderd gulden boete LONDEN (A.P.) Koningin Eliza beth II moet een boete van vijfhonderd gulden betalen. Een van haar paar den, die ingeschreven was voor de race in Newmarket, had zij op het laatste moment teruggetrokken. Volgens de reglementen van de Jockey club verbeuren de deelnemers vijfhonderd gulden als het paard min der dan 72 uur voor de race begint wordt teruggetrokken. Het is de eerste keer sinds 1649, dat een regerend vorst van Groot-Britan- nië een wet overtreedt. Een van Eliza beths voorvaderen Charles I werd hiervoor onthoofd, maar dat had een geheel andere reden. LONDEN (A.P.l Nauwelijks was een jonge fabrieksarbeider van de wittebroodsweken teruggekeerd of zijn vijftienhonderd collega's in een Britse staalfabriek legden het werk neer. De pas getrouwde lasser Tom Stevenson wilde zo graag 's avonds thuis zijn bij zijn 21-jarige vrouw Dat namen zijn collega's niet. De dertigjarige bruidegom had voor zijn huwelijk constant nacht dienst verricht, maar had kort voor het huwelijk om begrijpelijke rede nen de directie verzocht hem in de dagploeg in te delen. De directie voelde het bezwaar van de jongeman onmiddellijk aan. Tom mocht over dag werken. In principe konden de arbeiders van de fabriek wel met hun ge lukkige collega meevoelen. Tom Ste venson zou extra bij een van de las- ploegen komen, en aangezien de leden van deze ploeg gelijkelijk in de bonus delen zou het aandeel van elke man minder worden. Op bevel van de vakvereniging gingen alle duizend man van de dagploegen toen in staking. Alleen de mannen van de nachtploeg deden aanvankelijk niet mee, omdat zij Tom juist een mooi huwelijkscadeau hadden gegeven. De onderhoudsafdeling plaatste zich echter aan de kant van de sta kers tengevolge waarvan ook de nachtploeg wel thuis kon blijven. Tom en zijn bruid zwijgen. Intus sen is de jongeman zowel overdag als 's avonds bij zijn vrouw. Schrootaffaire gaat voort Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De heer L. Worms deelt mee, van de juridische raadsman van Hansa Rohstoff Verwertung G.m.b.H. bericht te hebben ontvangen waarin wordt gesteld, dat de directie van Hansa een klacht wegens smaad tegen hem zal indienen, wanneer hij voort zou gaan te beweren, dat zij zich aan schrootfraude zou hebben schuldig gemaakt Deze mededeling is een vervolg op het bericht dat wij vrijdag reeds publi ceerden nl. dat de officier van justitie te Dusseldorp geen termen had gevon den de directie van Hansa te vervol gen op grond van de beschuldigingen van de heer Worms. Van zijn kant heeft de heer Worms de Nederlandse pers verzocht bekend te maken, dat hij zijn beschuldigingen aan het adres van de huidige en vroe gere directieleden van Hansa hand haaft en nog nader bewijs daarom trent kan aanvoeren. Hij zou niets liever willen, dan dat de directie van Hansa hem thans zal aanklagen wegens smaad. STOCKHOLM (UPI) Drie dron ken zeelieden zijn er gistermiddag in de Zweedse haven Koeping vandoor gegaan met hun kustvaartuig, de HiJ- levi. Hun pleziervaart eindigde toen ze met de Nederlandse kustvaarder Wagenborg in aanraking kwamen. Dat schip werd ernstig beschadigd. De drie zeelui hadden aan boord van de Hillevi een fuifje gehad. In feeststemming besloten ze daarna een rondvaart te maken. Al gauw zwalkte de Hillevi door de haven. Een van de drie zeelieden vie) van boord, maar 2ijn maats merkten daar niets van. Ze hadden het te druk met de besturing. De drenkeling kon me* moeite worden gered. Even later volg de de aanvaring. Eigen nieuwsdienst DROOGTEGEBIEDEN. Gitzwarte zand- en stof wolken hebben gisteren, opgezwiept door de harde storm wind, de droogtegebieden in oils land nog meer geteisterd. In Drenthe, Overijssel en Brabant was het daglicht verduis terd en bleven een groot deel van de dag de mensen binnenshuis. Vooral in Drenthe was het gisteren op de uitgedroogde zand gronden niet uit te houden. De kerkdiensten waren zelfs opmerke lijk slecht bezocht. Het begon in deze provincie al vroeg in de ochtend. Dikke stofwolken joegen over de landerijen en vele veehouders, die hun koeien gingen melken, dreven het vee de stallen in.^Op sommige ogenblikken was het onmogelijk buiten te blijven. bui enige verlichtjng. Maar de wind blies het zand weer droog en dan begon het opnieuw in dezelfde mate te stuiven. Pas in de loop van de middag ging de wind liggen en was het ergste leed geleden. Ook in andere delen van het land heeft de zandstorm gewoed. Een reusachtige stofwolk hulde de kurk droge akkers van Noordbrabant in een grijze 'schemering. Op de rijks weg BredaTilburg was het zicht op enkele plaatsen minder dan tien meter. De geringe hoeveelheid regen, die daar viel, bracht geen enkele uitkomst, wat bijvoorbeeld wel op de Waddeneilanden het geval was. VEE OP STAL Het heeft daar hard gewaaid, maar de wind bracht al gauw voldoende regen om zandstormen, waarvoor men in de kurkdroge duinen en op het strand had gevreesd, te doen uit blijven. Overigens zou het vee op Ameland weinig van de storm te duchten hebben gehad; de boeren hadden het op stal gébracht, omdat er buiten geen voedsel meer te vinden is. Het ernstigste gevolg van de zand stormen is, dat in veel gebieden, die niet door geboomten en boomwallen zijn beschermd, de toch al zo droge grond is beroofd van de humusrijke bovenlaag. Dit was o.m. in Overijssel het geval. Ook in deze provincie viel enige regen, maar de hoeveel heid was te gering om de zand verstuiving tegen te gaan. Van onze weerkundige medewerker TVE activiteit van de depressies is voor het eerst sedert iange tijd eens groot geweest. Een diepe en ac tieve depressie, die de vorige week de Oceaan was overgestoken en zater dagochtend de Golf van Biscaje had bereikt, heeft zich vervolgens in twee- en gesplitst. Een deel is via de Ierse Zee en langs de Faröer naar IJsland weggetrokken, zodat West-Europa daar van niet zoveel heeft gemerkt. Een ander deel heeft zich echter vlak langs de zuidwestpunt van Engeland, even ten noorden van Londen langs i naar de Noordzee verplaatst en dat deel is de oorzaak geworden van een zware storm, die zondagochtend om zeven uur aan het zuidelijk deel van onze kust een hoogtepunt bereikte. In Vlissingen stond toen een zuidwester storm, kracht negen, het lichtschip Noordhinder meldde toen zelfs kracht tien. Dat is zware storm. In het nooren van de kust kwam het i hoogtepunt wat later, op Terschelling werd om tweelf uur windkracht negen bereikt, toen de wind in Vlissingen reeds tot kracht zeven was afgenomen, j Windstoten tijdens welke de lucht een snelheid van 110 km per uur bereikte, I zijn er aan onze kust geregistreerd. De elementen zijn dus wel hevig te keer gegaan, maar gelukkig duurde de 1 storm niet lang en kwam hij niet uit een erg gevaarlijke hoek, zodat de stand van het water aan de kust er niet belangrijk door is verhoogd. Wel heeft de storm op tal van plaatsen enorme stofwolken veroorzaakt, die het zicht tijdelijk belangrijk hebben verminderd. IETS anders is wel tegengevallende regen. Die had maar betrekkelijk weiiiig te betekenen, vooral in de oos telijke provincies heeft het maar wei nig geregend en daar is het hemelwa ter het meest nodig. In Zuid-Limburg is zelfs geen druppel gevallen. In het westen van het land is zon dag de meeste regen naar beneden ge komen, in Valkenburg bij Katwijk was het acht, op Terschelling 6 mm, op Ypenburg 5 mm. De vliegvelden van Amsterdam en Rotterdam brachten het tot 4 mm. maar deze hoeveelheden betekenen niets bij de enorme hoeveel heden van 30 tot 40 en plaatselijk zelfs 50 mm, die in een smalle strook van de westpunt van Frankrijk over de zuidpunt van Engeland en Wales naar Schotland gevallen zijn. De bewolking die bij de depressies behoort is wel heel wat te vroeg uitgeregend. Gisteravond was de wind ook in het noorden van het land aardig gaan liggen, nadat het er 's middags nog flink had gewaaid. Boven Ierland na derde toen een nieuwe depressie, die minder actief is dan haar voorgang ster, maar die in de hoge niveaus nogal wat koude met zich meevoert, hetgeen boven het vrij warme water van de Noordzee aanleiding kan geven tot het ontstaan van buien. Het westen van het land kan daarvan ook weer wat meekrijgen, maar de kans op re gen blijft voor de oostelijke provincies «laas nog maar klein. De topconferentie Van onze correspondent LONDEN De volgende maand zal wellicht een nieuwe serie bezoeken van Westerse staatslieden aan eikaars hoofdsteden te zien geven. Er zijn althans de laatste dagen verscheidene nota's gewisseld en naar verluidt, hebben die tot onderwerp een poging om de handelsbarrières verder af te breken. Maar in Londen hoopt men, dat president Eisenhower uit Amerika zal willen overkomen. In dat geval zal ook over de komende topconferentie kunnen worden overlegd. Het is nu duidelijk, dat de Ameri kaanse president het eens is met Mac- millan over de spoed die men daarbij dient te betrachten. Ook Eisenhower wil nu zo snel mogelijk met de Russen tot zaken komen eer het te Camp David bij Kroesjtsjef gewekte enthou siasme weer verkoelt. Eisenhower en Macmillan ontmoe ten nu echter tegenstand van de kant van de Gaulle, die daarbij enige steun krijgt van Adenauer, die bang is dat er inzake Berlijn te spoedig beslissende stappen zullen worden genomen, die later onherroepelijk zullen blijken te zijn. De Gaulle gelooft, dat er op een topconferentie met Kroesjtsjef alleen iets kan worden bereikt op het gebied van ontwapening en dat kan volgens hem net zo goed op een andere confe rentie worden besproken. Volgens hem is er dus geen haast met een topconfe rentie. In Londen en Washington heeft men de indruk, dat de tegenwerking van Frankrijk in verband staat met de wens van de Gaulle om eerst de Fran se atoombom te beproeven. Daarna zou Frankrijk immers in een veel gunstiger onderhandelingspositie ver keren op een topconferentie. -#■ De grootste veenbrand, die Twente ooit heeft gekend, leverde een indrukwekkend schouwspel op. Verbeten vochten brandweerlieden, mili tairen en burgers tegen de vlammen, die door de krachtige wind over het kurkdroge gebied werden gejaagd. Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE Het vuurtje, dat een Duitse grensboer bij Paal 6 zaterdagmiddag stookte, is uitge groeid tot de grootste veenbrand, die Twente sinds mensenheugenis heeft gekend. Meer dan vierhonderd hectaren veen, struikgewas en klei ne percelen bos gingen in vlammen op. Het vuur plantte zich als een wervelwind voort door het hoge gras en het kurkdroge veenpakket en binnen een uur stond heel Sibe rië, zoals dit verlaten gebied aan de grens heet, in vlammen. Turfhopen brandden als fakkels, reeën en hazen vluchtten voor de vlammen uit en hier en daar zag men brandende fazanten omhoog vliegen, om daarna als een vurige bal neer te storten. Hulp kwam spoedig van veel kan ten. De Haaksbergse brandweer, die van Enschede, de bosbrandweer en militairen van de vliegbasis Twen te en van de Veluwe stonden vrij wel machteloos tegen de vuurzee, zij beperkten zich tot het bescher men van de hier en daar verspreid liggende boerderijen, waar men spoedig niet meer kon blijven door de verstikkende rook, die voor de vlammen werd uitgedreven. FELLE STRIJD Zondagmorgen om drie uur scheen Tegen de avond, toen de wind was geluwd, konden de acht brandweer korpsen die, geholpen door de be volking, het vuur bestreden, de vlammenzee tot staan brengen. Ge vaar voor uitbreiding was er toen niet meer. Negentig militairen hebben de af gelopen 24 uur gestreden tegen de brand in een woest stuk Peelgebied van bijna driehonderd hectaren ten westen van Sevenum. Om twee uur vannacht was de helft van het ge bied ai platgebrand. Winkeliers vragen Tweede Kamer Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Na de Stichting siga rettenindustrie heeft nu ook de Federa tie van organisaties van sigarenwinke liers in een brief de aandacht van de Tweed'e-Kamerleden gevraagd voor de situatie in de sigarettenhandel. De hui* dige omzetbelasting op sigaretten ver slechtert de positie van de gespeciali seerde tabaksdetailhandel van jaar tot jaar, zo wordt in de brief betoogd. Bij handhaving van de huidige omzet belasting, zo meent de federatie, is een verdere achteruitgang van de positie van de tabaksdetaillisten te verwachten. De winst op sigaretten is niet alleen procen tueel, maar ook in geld gedaald. Twaalf duizend tabaksdetaillisten zullen opnieuw verstoken blijven van een welvaartsver betering aldus de brief, als de tijdelijk verhoogde omzetbelasting wordt gehand haafd. De federatie schrijft erop te vertrou wen, dat voor de moeilijkheden een op lossing zal kunnen worden gevonden. Advertentie BI N N ENVERI NGBED MONNIKENDAM (A.N.P.) De 43-jarige burgemeester van Fer- werderadeel, mr J. M. H. baron van Heemstra, is zaterdagmiddag overleden na een ongeluk met zijn auto in de buurt van Monnikendam. Advertentie ZOEKT voor zijn verzameling nog enige w.o. medische (microscopen), zeevaart kundige, e.d. planetarium, astrolabium, octant, enz. Brieven met inlichtingen onder no. L 120, kantoor Z. D. te Middelburg. If.TViftz.'l de drift uit het vuur te zijn, maar enkele uren later, toen de wind in BERN (ANP). De achttienjarige de zuidwesthoek zat, laaiden de Nederlandse serveerster W. C. Vis-ser uit vl'immen weer op en vrat het vuur Amsterdam die m Duisburg woonde, is zich vnnrt in de viohtine van Rmir iatei dag blJ een botsing in de buurt van zien voort in de ricnung van Buui- Bern gedood. Zii zat met twee Duitsers se, ten zuiden van Enschede. Het in een kleine Duitse au,to, die bij een grootste gedeelte van het Haaks- inhaalmanoeuvre recht tegen een tege- bergse veen is daardoor in vlammen moetkomonde vrachtwagen reed. Ook de opgegaan. beide Duitsers werden gedood. Zondag tegen het middaguur - de lichte regen, die toen viel, was een druppel op een gloeiende plaa*t kreeg het vuur zijn grootste uit breiding. Boeren haalden het veel uit de verdorde weilanden uit vrees, dat de vlammen het zouden'omriti- gen. Pas zondagmiddag, toen de brand weren van Haaksbergen, Enschede Markelo en Delden samen met twee honderd militairen en honderden burgers het vuur bestreden, kon uit breiding worden voorkomen; nie- had echter nog enig overzicht over de kilometers grote oppervlakten. waaruit de rookwolken omhoogste- gen. Tegen de harde zuidwestenwind in kropen de vlammen naar Duits land en de vrees bestond, dat he* vuur vandaar weer zou overwaaien naar ons land. Met het oog hierop hielden in de nacht van zondag op maandag tweehonderd militairen permanent de wacht langs de grens Het kan nog wel weken duren voor het vuur is uitgewoed. Een al even hardnekkige veen- en heidebrand woedde gisteren ir de gemeente Dalen, ten noorden j van Coevorden. Aangewakkerd door de krachtige wind verspreidde) het vuur dat tegen tien uur door I onbekende oorzaak uitbrak zich in korte tijd over een oppervlakte van ongeveer tachtig hectare Ze ventien woningen moesten door dr bewoners worden verlaten wegens de sterke rookontwikkeling. Vijf woningen, die direct gevaar liepen werden gedeeltelijk ontruimd. SCHUIMRUBBERBED liet KNMI in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, vooral in het noordwesten van het land. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in tempera tuur. MIESJE: Als vanouds. 20 oKtober: zon op 7.11, zon onder 17.38: maan op 19.57, maan onder 10.45. f f

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1