Onverwacht bezoek aan Siberië een openbaring voor Kroesjtsjef Werkloosheid nog steeds groter dan in 1955 NA ZWIJGEND CHINA EN - VOOR HEM - VERWONDERLIJK WELVAREND AMERIKA: Laagterecord van Gelderse IJssel Russen krijgen het - materieel - beter brandt op gas-en kost toch maar Vreedzaam samenwerken op Zuidpoolcontinent I Aardedonker... I Vierdaagse jacht op duikboot PRINS BERNHARD LID VAN EXCLUSIEVE JACHTCLUB Geen bewijs voor besehuldigingen van L. Worms gevonden Raad voor de scheepvaart vijftig jaar Interpellatie mr. Burger Derde reis Het verhaal van het KENT wonder Uit andere hoek Vergelijking Idealisme taant Ook in Azië Staking in havens te Liverpool uitgebreid MINISTER HERTER OPENT CONFERENTIE Trein doodt drie meisjes Censuurcommissie vandaag naar Nederland terug Vraag over vissterfte in de Maas Post op Tweede Kerstdag Pag. !Z Directie van Hansa wordt niet vervolgd Ford voor de eerste maal extra dividend HOGE AUTORITEIT WIL COMPROMIS Chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs Bij inhalen over de kop geslagen Veneta lager dividend Vervolg van pag. I Teruggang belangstelling voor bijzonder onderwijs is verontrustend Bondsdag Herv. Geref. Mannenbond Vrijdag 16 oktober 1959 ZEEUW SCH DAGBLAD HET is mogelijk dat de reis van Kroesjtsjef door Amerika en de gesprekken die hij daar heeft gevoerd inet staatslieden, arbei ders, boeren en industriëlen een blijvende invloed zullen hebben op de Russische poli tiek, maar het is nu in elk geval nog te vroeg om daar met enige beslistheid over te praten. Het zou ons niet verbazen wanneer de reis die daar vlak op volgde, die naar Peking en vervolgens door Aziatisch Rusland, op den duur even belangrijk bleek te zijn als Kroesjtsjefs bezoek aan Amerika. De opzet van die tweede reis was simpel genoeg. Het was in de eerste plaats de bedoeling de leiders van de Chinese volksrepubliek in te lichten over de aard van de besprekingen die hij had gevoerd met Eisenhower. In de tweede plaats moest het de Chinese leiders duidelijk worden gemaakt dat het wereldcommunisme in Moskou zijn centrum heeft en niet in Peking en in de derde plaats was het hoog tijd ge worden om Mao Tse-toeng aan het ver stand te brengen dat geweldplegingen zoals in Tibet, in de grensgebieden van Indië en in Indochina niet langer pasten in de politiek van dit ogenblik. Van voortzetting van de reis door Azia tisch Rusland was geen sprake, want op de dag na het vertrek uit Peking stond een voltallige groep hoogwaar digheidsbekleders op het Moskouse vliegveld te wachten op de terugkomst van Kroesjtsjef. Maar Kroesjtsjef kwam niet. Iets had hem van gedachten doen verande ren en hem het denkbeeld ingegeven dat het goed zou zijn, wanneer ook de miljoenen Russen in Siberië zijn ge zicht eens te zien zouden krijgen. Natuurlijk is er niet veel bekend ge worden over de wijze waarop het be- Advertentie IN AMERIKA, het land, van de onbegrensde mogelijkheden, zijn grote successen, die vroe ger veel voorkwamen, ook thans nog mogelijk. Een voorbeeld hiervan is wel het fenomenaal succes, dat de bekende firma P. Lorillard,met sigaretten}abrieken in Greens boro en Louisville, heeft be haald met haar sigarettenmerk KENT, de meest gevraagde King Size sigaret met de nieuwe lichtblauwe „Micro- nite" filter. Het interessante artikel, dat in TIME, het grote Amerikaan se weekblad, verscheen in het nummer van 2 Februari van dit jaar, geeft een beeld van het spannende avontuur rond het ontstaan van deze sigaret en haar ongekende zegetocht niet alleen in Amerika, maar ook in vrijwel alle landen waar heen de KENT sigaret werd geëxporteerd. President-direc teur Lewis Gruber van P. Lorïl- lard Company kreeg in 1956 de leiding over het Lorillard concern en binnen het jaar was de verkoop verdriedubbeld. Een onpartijdig onderzoek, uitgevoerd door de machtige consumentenvereniging in Amerika, wees uit, dat èn filter èn tabak van de KENT siga retten de beste waren onder de menigte andere merken. Sindsdien ging het steeds verder bergopwaarts en KENT staat thans in Amerika onbe dreigd ver vooraan in de rij der filter-sigaretten. De aan delen der maatschappij liepen op in drie jaar van 15. tot S 86.De KENT-verko- pen worden nu geschat op 50 60 milliard per jaar. Dit jaar bedroegen de ver kopen 2 milliard sigaretten per maand meer dan in 1958. Ook in andere landen steeds grotere omzetten, dank zij de voortreffelijke tabak, de best denkbare 15 mm lange origi nele Amerikaanse King Size filter en het ventilerend siga rettenpapier, dat uitsluitend voor Kent wordt gebruikt. Het papier is microscopisch poreus en „ademt", waardoor koele lucht wordt aangezogen en hete lucht verdreven. Kent trekt daardoor gemak kelijk en het aroma van de tabak blijft behouden. Inderdaad KENT FILTERS BEST with the new blue „Micronite" filter and the fa mous „Micropore" paper. Deze Amerikaanse filter-si garet wordt thans ook door P. Lorillard naar Nederland ge ëxporteerd en zal spoedig bij Uw sigarettenwinkelier ver krijgbaar zijn. Import: N.V. Cigarettes Import Co vjli A. J. Blok, Scheveningen. zoek van Kroesjtsjew aan Peking is verlopen. Maar wij beschikken in het Westen over foto's en teksten uit Chi nese kranten die een vrij verstaanbare taal spreken. De Rus is begonnen met zijn bezoek aan Peking te beschouwen als de logische voortzetting van zijn reis naar Washington. Hij stapte uit het vlieg tuig en maakte tegenover de Chinezen de zelfde gebaren die hij met succes in Amerika had gebruikt. Hij maakte de indruk van een clown en op de fo to's zien wij dat niemand om hem lach te. Voor hem had het bezoek een dub bel doel: de viering van het tienjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek en een reeks politieke zaken. Maar voor de Chinezen lag de zaak an ders. Zij verwachten tekst en uitleg; zij rekenden op Russische goedkeuring voor hun eigen politieke en militaire plannen: zij eisten de vrije hand in hun eigen invloedssfeer: Azië. In plaats daarvan kwam Kroesjtsjef luidruchtig en met de handen gebarend in hun midden ook dat is op de foto's dui delijk te zien om te vertellen dat hij en Eisenhower min of meer tot overeenstemming waren gekomen, dat geweld of dreiging met geweld voort aan uit den boze zouden zijn en dat slechts overleg, hoe langdurig ook, kan dienen tot oplossing van alle proble men. Van de aankomst van Kroesjtsjef heeft geen Chinese krant meer ge meld dan een bericht van weinige re gels. Op het afscheid is geen commu niqué gevolgd, hoewel men dat toch zeker mocht verwachten, gezien het uitzonderlijke belang van de bespre kingen, die bovendien vier dagen had den geduurd. Bij het vertrek waren er wat hooggeplaatste Chinezen op het vliegveld, maar er was niet, zoals an ders. een grote juichende menigte en de kranten besteedden aan het vertrek even weinig aandaoht als aan de aan komst In plaats van het groote verkeers vliegtuig te nemen dat hem naar Pe king had gebracht stapte Kroesjtsjef in een klein vliegtuig en liet zich naar Wladiwostok brengen, de grootste Rus sische haven aan de Stille Oceaan, waar men volstrekt niet op zijn komst was voorbereid. Vandaar uloog hij naar 'andere steden in Siberië en pas een paar dagen geleden keerde hij in Moskou terug. Deze Siberische reis moet een openbaring voor Kroesjtsjef zijn ge weest, te meer omdat hij nog vers onder de indruk was van wat hij in de Verenigde Staten te zien had gekregen. In elke stad die hij bezocht werd hij namelijk bestormd met klachten, hoofdzakelijk van huisvrouwen. Ka meraad, je moest hier meer komen", heette het, „nu is er ten minste wat in de winkels te koop. Kan je niet zorgen, dat de winkels vol blijven, ook als je weer vertrokken bent?" In elke stad heeft Kroesjtsjef beloofd de functionarissen die verantwoorde lijk zijn voor de voorziening van de winkels op hun taak te wijzen en zelf zou hij ervoor zorgen, dat er aanvoer kwam. En het ging niet alleen om de eerste levensbehoeften, zoals brood en vis, maar ook om kleding, schoenen en de weinige artikelen die men in de Sowjetunie nog moet rangschikken onder luxe, zoals parfum, zeep of nylonkousen. Kroesjtsjef heeft ongetwijfeld zijn best gedaan om aan de eisen van de bevolking van de Siberische steden tegemoet te komen, maar zijn con clusie kan moeilijk anders zijn ge weest das dat het nijvere, strijdbare Russische volk bezig is te verburger lijken, dat het hard verlangt naar een levensstandaard die veel hoger ligt dan tot nu toe en dat het idealisme van de revolutie taant. Een soortgelijke ontwikkeling treft men aan op het platteland, waar de al zolang gekwel de boeren het stelsel van de gemeen- schapslandbouw met zijn geringe be taling in natura zien plaats maken voor een stelsel dat een normale ver koop van produkten kent tegen beta ling in geld. De overgang voltrekt zich geleidelijk, maar het proces is in volle gang. Ook daar wijken dus de ideeën van de revolutie om plaats te maken voor een systeem dat weer begint te ge lijken op dat wat wij in het vrije Wes ten kennen. Afgezien van de ontdekkingen die Kroesjtsjef op deze reis moet hebben gedaan, had de tocht van vele dui zenden kilometers door Aziatisch Rus- Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN De IJssel heeft zijn laagterecord gebroken. Tussen de kop van de rivier bij Westervoort en Zut- phen staat nu plaatselijk niet meer dan 1,05 m water. Dat betekent een diepte- verlies van vijf centimeter in een et maal. Scheepvaart is er niet meer mo gelijk. Waal en Rijn brengen het er tot nog toe beter af, al is het ook met de Neder-Rijn droevig gesteld. Lobith no teerde al weer twee centimeter verlies op de peilschaal. Daarmee reikt de ri vier nog slechts zeven centimeter bo ven de 7,49 m plus N.A.P., die in no vember 1947 als laagste stand in goed 150 jaren werd genoteerd. En ook aan die zeven centimeter wordt geknabbeld, want Keulen, Trier en andere plaatsen bovenstrooms melden nog steeds val. LIVERPOOL (Reuter). Een sta king in de havens van Liverpool heeft zich in de loop van gisteren uitgebreid. Er zijn nu 4268 man bij betrokken en op 31 schepen ligt het werk geheel stil. Op elf schepen wrordt gewerkt, maar niet met voltallige ploegen. Ruim ne genduizend man zijn aan het werk ge bleven en op 54 schepen kan daardoor normaal worden doorgewerkt. land nog een zeer bepaald doel. Hij legde er tegenover Peking de nadruk op dat de Sowjetunie ook in Azië een grote mogendheid is en dat Azië niet onvoorwaardelijk behoort tot de in vloedssfeer van Peking. Zijn Aziati sche reis was waarschijnlijk het beste gebaar dat hij op dit ogenblik tegen over het tegenstribbelende Peking kon maken. MOSKOU (Reuter) -Volgens het Russische persbureau Tass zullen de Russen het in de onmiddellijke toe komst materieel veel beter krijgen. De autoriteiten zullen de fabricage van verscheidene huishoudelijke artikelen sterk bevorderen. Er was al een grote produktie van radio's, fototoestellen, klokken en horlo ges, maar andere artikelen zoals tele visietoestellen, piano's, kinderfietsjes, wasmachines, koelkasten, porselein en aardewerk, zijn in hoge mate schaars. Het is de bedoeling permanente ten toonstellingen te houden van allerlei huishoudelijke voorwerpen en arbeids besparende artikelen, teneinde de be volking een inzicht te geven in de pres taties van de Russische industrie. De beslissing, die genomen is door regering en partij, ging vergezeld van de verzekering, dat de industrie in de Sowjetunie alleen goederen van uit stekende kwaliteit en afgestemd op de smaak van het Russische volk zal ver vaardigen. Veertien dagen lang doen ze in Engeland Zwitsers. Dat wil zeggen veertien dagen worden in Groot Britan- nië aan Zwitserland gewijd. Er zijn tentoonstellingen over het land van de hergen, er zyn concerten door Zwit serse orkesten en nog veel meer. Muzikanten van het Britse leger heb ben ter gelegenheid van de „Swiss Fortnight" de strijd met elkaar aan gebonden op de alpenhoren, het typisch Zwitserse blaasinstrument dat in de Alpen zo dikwijls weerklinkt. Advertentie WASHINGTON (Reuter) De on afzienbare sneeuw- en ijsvlakten die het Zuidpoolcontinent vormen, moe ten een gebied worden waar op vreedzame wijze wordt samenge werkt. Dat is het thema van de con ferentie die donderdag in Washington begon en die is gewijd aan het Zuid poolgebied. Twaalf landen nemen aan de confe rentie deel. Ze zijn uitgenodigd door president Eisenhower van wie het denk beeld voor het overleg indertijd uitging. Christian Herter, minister van buiten landse zaken van de Verenigde Staten, die de conferentie gisteren opende, zei dat zijn land het principe huldigt, dat Antarctica alleen gebruikt mag wor den voor vreedzame doeleinden. Antarc tica mag nimmer het object worden van politieke twisten het moet open blij ven voor wetenschappelijke onderzoe kingen. Herter herinnerde aan de internatio nale wetenschappelijke samenwerking in het Zuidpoolgebied ten bate van de mensheid tijdens het Internationale geo fysische jaar. Deze samenwerking be hoort in stand gehouden te worden, be toogde de minister. VERDRAG Doel van de conferentie is een ver drag op te stellen waaruit blijkt dat in het Zuidpoolgebied vreedzame toestan den moeten heersen met uitbanning van alle wapens. Alle aanspraken op grond gebied in Antarctica dienen te worden ..bevroren" het gebied moet toegan kelijk zijn voor onderdanen van alle on dertekenaars van het verdrag, voor het doen van wetenschappelijke onderzoekin gen en andere vreedzame arbeid. In beginsel zijn de deelnemers aan de conferentie al overeengekomen dat er een controlestelsel moet komen om er op toe te zien dat de bases in Antarcti ca alleen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Hiermee zou een be langrijk precedent worden geschapen voor het uitoefenen van toezicht op ont wapeningsmaatregelen. Deelnemers aan het overleg over het Zuidpoolgebied zijn: Argentinië, Aus tralië, België, Groot Britannië. Chili, Frankrijk, Japan, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Zuid-Afrika, de Sowjetunie en de Verenigde Staten. LUIK (Reuter) Drie meisjes, een Italiaanse en twee Belgische, zijn gis teren, toen zij langs de spoorbaan wan delden, in aanraking gekomen met de sneltrein ParijsKopenhagen. Zij wa ren op slag dood. Een jongen die in hun gezelschap was, werd zeer zwaar ge wond. Van onze correspondent WASHINGTON Vier dagen achtereen hebben Canadese en Ameri kaanse oorlogsschepen jacht gemaakt op een grote onderzeeboot die waar schijnlijk van Russische nationaliteit was. In al die vier dagen is het vaar tuig niet boven water geweest en de veronderstelling ligt dus voor de hand dat het een door kernenergie voort gestuwde onderzeeboot is. NAIROBI (Ass. Press) Prins Bernhard heeft zich aangesloten bij een groep personen van wereldnaam als lid-medeoprichter van een exclu sieve club van jagers op groot wild. In januari aanstaande zal door de ini tiatiefnemer, de Amerikaanse olie-miljo nair Ray Ryan, een luxueus hotel op de top van mount Kenya dat door de Amerikaan is aangekocht, voor de clubleden worden opengesteld. Tot de leden-oprichters van de club behoren o.m. sir Winston Churchill, Clark Gable, de coureur Donald Camp bell, Walt Disney, Lily Pons. Ryan deelde pers mede dat het hotel zal worden uitgebreid met een verwarmd zwembad, stoombaden en een grote vriesinstallatie opdat iemand die een gazelle schiet, het dier tenminste be hoorlijk zal kunnen opbergen voordat het op tafel wordt gebracht. De club zal safari's (jachten op groot wild) en bergtochten organiseren. Voor de dames komt er een manege. Ryan is voorts van plan aan de kust van Oöst- Afrika een flink stuk grond te kopen HOLLANDIA (ANP) De regerings commissie, die in Nederlands Nieuw- Guinea een onderzoek moet instellen naar onwettige censuur op het postver keer is gistermorgen uit Hollandia naar Biak vertrokken, waar nog enkele men sen moeten worden gehoord. In de nacht van vandaag op morgen vertrekt de commissie naar Nederland. om daar een club te stichten voor de genen die op grote vis willen „jagen" Men zal over een eigen vliegtuig moe ten beschikken, aldus Ryan, om de plek te kunnen bereiken die hij voor zijn visclub op het oog heeft. De Rijksvoorlichtingsdienst deel de ons desgevraagd mede dat in derdaad prins Bernhard lid is ge worden van een club die zich ten doel stelt de bescherming van de grooiwildstand. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid J. M. Peters (kath. v.) heeft aan de ministers van verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of zij kunnen mee delen, welke de oorzaken zijn van de massale sterfte van vis in de Maas, bijzonder onder de gemeenten Urmond, Obbicht en Papenhoven en Grevenbicht. Indien de oorzaak gezocht moet wor den in vergiftiging ten gevolge van lo zing van industriële afvalprodukten, welke maatregelen denken de ministers dan te kunnen nemen om de visstand daartegen te beschermen, zo vraagt de heer Peters verder. DEN HAAG. De P.T.T. streeft er naar om in de middag van de Tweede Kerstdag een postbestelling uit te voe ren. De overweging is dat Tweede Kerstdag op een zaterdag valt en de periode tussen de dag voor Kerstmis ,en de daarop volgende maandag zonder jestelling wel zeer groot zou worden. WASHINGTON (Reuter) Even voor minister Herter don- g derdag de conferentie over het Zuidpoolgebied het Witte H Continent wilde openen, s floepten alle lampen in de zaal uit. De stoppen waren doorge- 5 H slagen. Het was aardedonker Twee minuten duurde deze E Egyptische duisternis, toen baad- g de de conferentiezaal weer in 1 een zee van licht. Het overleg kon beginnen. Eigen nieuwsdienst DÜSSELDORF. De officier van justitie te Düsseldorf zal op grond van de aanklacht van de Nederland se schroothandelaar L. Worms, géén vervolging instellen tegen de directie van Hansa Rohstoff Verwertung G.m.b.H. te Düsseldorf, noch tegen de leden van de voormalige directie van Hansa en de procuratiehouder. Het uitgebreide gerechtelijke onder zoek, dat maanden in beslag heeft ge nomen, heeft geen enkele bewijsgrond opgeleverd voor de beschuldigingen van de heer Worms. Tijdens het onderzoek zijn niet alleen de beschuldigden ge hoord, maar ook nog twaalf getuigen, onder wie de aangever. Voor dit onder zoek heeft de officier van justitie ook nog een aantal getuigen gehoord in Nederland. Onvoldoende De beschuldigingen hielden o.a. in, dat de directie van Hansa in de beruchte schrootaffaire no. 1 een strafbare rol zou hebben gespeeld, doordat zij vooraf wist dat de verklaringen, die de omge kochte ambtenaar van het Nederlandse ministerie van economische zaken afgaf, vals waren. Bij 'het onderzoek hebben de verdach ten de tegen hen ingebrachte beschuldi gingen ontkend. Uit het verhoor van de getuigen zijn evenmin positieve punten naar voren gekomen, zodat de bewerin gen van de aangever overbleven. Deze waren onvoldoende voor het leveren van een overtuigend bewijs, aldus de officier van justitie. NEW YORK (Reuter) Ford Motor Company zal naast het gebruikelijke kwartaaldividend van 0,60 een extra dividend uitkeren van $0,60. Dit is de eerste maal dat Ford met een extra uitkering komt. Het, totale dividend over 1959 bedraagt nu $2,80 tegen $2 in 1953. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In de beroeringen rondom de vrije loonvorming speelt de situatie op de arbeidsmarkt een belang rijke rol. De coördinatiepolitiek, waar van de ministers De Pous en Zijlstra grote voorstanders zouden zijn, bepaalt één belangrijke richtlijn: hoe krapper de arbeidsmarkt, hoe minder mogelijk heden voor vrijere loonvorming. Juist op dit ogenblik valt het tijdstip, waarop Nederland jaarlijks gemiddeld de laagste werkloosheidscijfers heeft en het is daarom voor de overheid van groot belang geweêst de cijfers van sep- tember-oktober extra nauwkeurig te be kijken. De arbeidsmarkt vertoont een spanning, het duidelijkst in het westen van Nederland uiteraard, maar geen overspanning. Nederland heeft op dit ogenblik nog steeds ruim twee en een half maal meer werklozen dan tijdens de grootste span ningen in 1955-'56. Toen waren er 18.000 werklozen tegen 46.000 op het ogenblik. Misleidend Dit laatste cijfer is enigszins mislei dend, omdat de grote droogte in de landbouw een hogere werkloosheid heeft te zien gegeven dan normaal. Het weer heeft een spreiding in het werk op het land veroorzaakt het graan bijvoor beeld was veel vroeger rijp dan an ders zodat met minder arbeidskrach ten is gewerkt dan normaal. Zwakke plekken De industrie laat bovendien twee zwak ke plekken zien: de kolencrisis noopt de mijnen zuinig aan te doen, wat van invloed is op geheel Zuid-Limburg en de kleinere scheepsbouwwerven, met Hulpverlening mijnwerkers LUXEMBURG (A.F.P.) De Hoge autoriteit zal alle pogingen in het werk stellen om een compromis-oplossing te vinden voor de kwestie van de herzie ning van de bepalingen van het K.S.G.- verdrag inzake hulpverlening bij her scholing voor ontslagen mijnwerkers. Maandag kon daarover in de minister raad van de Kolen- en staalgemeenschap geen akkoord worden bereikt, zodat de ministers de kwestie op 17 november opnieuw zullen behandelen. West-Duitsland, Nederland en Italië zijn tegen opneming in het verdrag van een artikel, dat blijvend de mogelijkheid van een dergelijke hulpverlening opent; de huidige bepalingen beperken deze hulp tot februari van het volgend jaar. Deze landen zijn van mening dat het in feite gaat om het weer aan het werk helpen van mijnwerkers, die door de heersende kolencrisis worden getroffen en -dat men daarvoor zijn toevlucht kan nemen tot artikel 95, dat gaat over ge vallen, waarin het verdrag niet voor ziet. Maar de Hoge autoriteit acht dit laat ste juridisch onaanvaardbaar. Zij zal trachten een compromis te vinden, zon der haar eigen gedragslijn te laten va ren. De hulpverlening zou vermoede lijk moeten worden ingeschakeld voor circa 75.000 mijnwerkers en wel in de komende vijf jaar; er zou tegen de 115 miljoen gulden gemeenschapsgeld mee gemoeid zijn. 's-GRAVENHAGE. De algemene vergadering van de Bond van Vereni gingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs zal op 16 oktober om half elf in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden gehouden. In de mor genvergader ing komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagverga dering zal prof. mr. A. M. Donner, pre sident van het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen te Luxem burg, een referaat houden over het wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs. name in het noorden, hebben het nog steeds moeilijk. Behalve deze drie takken van bedrijf lijkt de arbeidsmarkt min of meer in evenwicht, met zoals gezegd plaatselijke spanningen (Amsterdam heeft een te kort aan metaal-, bouwvak- en haven arbeiders) en plaatselijk een grotere werkloosheid (Groningen en Zeeland). Graadmeter De verwachting is, dat de arbeids markt niet zulke spanningen meer te zien zal geven als in de jaren 55-56. Dit leiden de experts onder meer af uit het werkloosheidscijfer voor minder geschikten. Deze groep, die alleen aan bod komt wanneer er werkelijk geen andere arbeidskrachten te vinden zijn, blijft al sinds twee jaar praktisch con stant. In de jaren van grote overspan ning was zij met twee-derden terugge lopen. Men meent hieruit te kunnen conclu deren, dat de industrie voorzichtiger is geworden met het aannemen van per soneel. Het bedrijfsleven, er op bedacht zijn produktiviteit op peil te houden, is terughoudend geworden. Het werven van personeel „tegen iedere prijs" is er thans niet meer bij. AMSTERDAM. De Raad voor de scheepvaart heeft gisteren met een re ceptie in het Rijksmuseum zijn vijftig jarig bestaan gevierd. De secretaris-ge neraal van het ministerie van verkeer en waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, bood namens de regering zijn geluk wensen aan. Hij zei dat de raad door zijn deskundig en weloverwogen oordeel een positieve bijdrage heeft geleverd tot het voorkomen van scheepsrampen en het beveiligen van mensenlevens op zee. Mr. Gieben deelde mee dat de Ko ningin de voorzitter van de raad, mr. A. Dirkzwager te Rotterdam, had be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw en de secretaris, mr. A, Boosman te Amsterdam, tot officier in -de orde van Oranje-Nassau. 4265 zaken Mr. Dirkzwager herinnerde er in zijn herdenkingsrede aan dat de raad is voortgekomen uit de raad van tucht voor de koopvaardij, die alleen optrad wanneer werd vermoed dat een kapi tein door zijn schuld een ramp had veroorzaakt. Dat beginsel werd losge laten in de Schepenwet van 1909. De Raad voor de scheepvaart kreeg tot taak alle rampen, overkomen aan Ne derlandse schepen, waar ter wereld ook, te onderzoeken, alsmede de rampen van schepen van andere nationaliteiten op de stranden of op de binnenwateren in Nederland. In zijn bestaan tot mei 1958 heeft de raad 4265 zaken behandeld, aldus mr. Dirkzwager. APELDOORN. Op het betongedeel- te van de Amersfoortseweg te Apeldoorn is gisterochtend een personenauto, be stuurd door de 54-jarige mevrouw A. Bennink uit Enschede, na het inhalen van een vrachtwagen bver de kop ge slagen, enkele malen gekanteld en in een droge sloot terechtgekomen. Me vrouw Bennink werd naar buiten geslin gerd en kwam onder de auto terecht. Zij was vrijwel op slag dood. Haar 54-jarige echtgenoot, die naast haar zat, kreeg een hersenschudding en moest naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden gebracht. HILVERSUM De Verenigde Neder landse Tapijtindustrie Veneta zal over het boekjaar 1958—'59 een dividend uit keren van 9 pet, waarvan 2 pet uit de dividendreserve. Vorig jaar werd 11 pet. betaald. Ook wees prof. Oud erop, dat men niet mag veronderstellen, dat deze nieuwe Kamermeerderheid de socialistische oppositie in een hoek zal drukken. Als voorbeeld haalde hij aan dat zojuist aan de socialist Suurhof was toegestaan om een interpellatie te houden over de vrijere loonvorming, hoewel dit onderwerp ook best bij de begroting van sociale zaken behandeld zou kunnen worden en de Kamer dus op het standpunt had kunnen staan, dat een dergelijke interpellatie nu geweigerd moest worden. Het is een zaak van de Kamer als geheel om een oordeel uit te spreken over de vraag of zij al dan niet genoegen moet nemen met een weigering, aldus prof. Oud. Opgeblazen" Volgens prof. mr. C. P. M. Romme (kath. v.) had mr. Burger iets opge- blazen tot een probleem, wat geen probleem is en hij tikte de socialis tische fractieleider op de vingers, om dat men uit diens woorden wellicht de indruk zou krijgen, dat hij deze Kamermeerderheid ervoor aanziet mis bruik te maken van de mogelijkheid om de minderheid in haar rechten te beknotten. De fractievoorzitter van de A.R., dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, die zes dikke boeken onder zijn arm naar het spreekgestoelte torste, vond dat prof. De Quay het zichzelf en de Kamer moeilijker had gemaakt dan nodig was. De minister-president had zich volgens hem op het staatsbelang kunnen be roepen. Professor De Quay antwoordde, dat men dat niet te snel moest doen, dan zou men in dit geval verder gaan dan noodzakelijk is. Het staatsbelang mag men niet te ruim uitleggen. „Er zijn gevallen..." Het standpunt van dr. H. W. Tila- nus (c.h.) was dat de plicht tot ant woorden er weliswaar is, maar dat er omstandigheden kunnen voorkomen, die het de regering onmogelijk maken de gewenste inlichtingen te verstrek ken. Hij was het eens met prof. De Quay dat er geen absolute verplich ting kan zijn. De communist M. Bakker verweet de regering „gaullisme" en de pacifis tisch socialist dr. N. van der Veen vond het standpunt van de meerder heid bijzonder gevaarlijk voor de klei ne partijen. De motie, die mr. Burger indiende, neerkomende op een absolute ant- woordplicht maakte geen enkele kans, evenmin de motie waarmee zijn par tijgenoot prof. dr: I. Samkalden ten slotte voor de dag kwam. Deze vond dat het met het interpellatiereeht de verkeerde kant uit dreigde te gaan als de Kamer, zoals prof. Oud volgens hem wilde, na een weigering eerst een uitspraak zou moeten uitlokken. Professor De Quay probeerde hem tevergeefs gerust te stellen met de verzekering, dat er ook wat de rege ring betreft niets zal veranderen. Dank De moties werden verworpen met alleen de stemmen van de socialisten, communisten en pacifistisch socialisten voor. Het inspannende, vrijwel uit puttende en soms rumoerige debat ein digde met een komische noot. Zoals gebruikelijk besloot de voorzitter na melijk ook deze interpellatie met aan de regering namens de Kamer dank te brengen voor de gegeven inlichtin gen. ZWOLLE. Tijdens de vijfentwintig ste toogdag van de organisatie van christelijke onderwijzers en onderwijze ressen in Overijssel, die in de Buiten sociëteit te Zwolle is gehouden, heeft de directeur van de hervormde kweekschool te Amsterdam, drs. J. W. van Hulst, gesproken over het teruglopen van de belangstelling voor het bijzonder onder wijs. Hij noemde deze gang van zaken verontrustend. In de grote steden is de afneming van de belangstelling voor dit onderwijs opvallend. De jaren dat 75 procent van de kinderen er een bijzon dere school bezocht, liggen al ver ach ter ons, aldus de heer Van Hulst, die hieraan toevoegde dat het verschil tus sen het 'bijzonder en het openbaar on derwijs steeds minder ernstig wordt ge nomen. Men kiest eenvoudig de school die 'het dichtst in de huurt is, die Ket mooist is, die een plezierig hoofd heeft of een bepaalde gewaardeerde onderwij zeres. Spreker stelde vast dat het tegen woordig allemaal -,o gemakkelijk gaat. De subsidiemolen draait, de schoolgel den zijn vrijwel afgeschaft, kortom: De spanning is eruit. Er is een neiging het gebed in school te vergeten en zo is er meer dat de verontrusting met de dag doet toenemen. Spreker schetste de opofferingen die men zich tachtig jaren lang heeft moe ten getroosten voor in 1920 de gelijk stelling met het openbaar onderwijs volgde. Hij herinnerde aan de woorden van prof. dr. J. Waterink, die waar schuwde dat, wanneer het bijzonder on derwijs nog veertig jaren doorgaat op de manier als de afgelopen veertig ja ren, de historieschrijver zal vermelden dat het christelijk onderwijs na tachtig jaren strijd heeft getriomfeerd, maar weer tachtig jaren later stierf aan zijn eigen overwinning. De heer Van Huls betoogde dat het noodzakelijk is dat het christelijk onderwijs zich bezint op de oorspronkelijke doelstellingen: Het sa menspel tussen school en gezin. 's-GRAVENHAGE. De Bond van Nederlands-Hervormde Mannenvereni- gingen op Gereformeerde Grondslag zal op 31 okt. onder presidium van ds. A. Vroegindeweij, herv. predikant te Vee- nendaal, in het N.V. Huis te Utrecht een bondsdag houden. De voorzitter zal een openingsrede houden getiteld: Bou wen. In de morgenvergadering zal ds. Jac. Vermaas, herv. predikant te Vee- nendaal een referaat houden over De prediking van Calvijn voor onze tijd. In de middagvergadering zal ds. Jac. van Sliedregt, hervormd predikant te Baarn spreken over Reformatorische tuchtoefe ningen in onze tijd. Ds. P. Bouw, herv. predikant te Ede, zal een slotrede ho» den. De bondsdag begint om 10.15 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7