Na affaire Fokker, nu werf in geding REGERING BEHOEFT NIET OP ALLE VRAGEN TE ANTWOORDEN Loterij schandaal in Tweede Kamer A Verhitte debatten in Braziliaans parlement Handjevol zwetende pioniers -UNESCO Wij wisten niets van loterij Maandag valt de beslissing over Caryl Chessman BEROEP VOOR PODOLA VERWORPEN Uitputtend en rumoerig debat FLECKEN ZOU OP BROMFIETS DOOR NEDERLAND RIJDEN Commerciële televisie in 1960 verwacht VRAGEN AAN MINISTER Commissie kiest Deventer als universiteitsstad Kamer beslist door verwerping van moties: PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Pijnlijke zaak Niet waar Het geld In 1960 Intensieve politiepatrouilles in noorden DEURWAARDER ALS WANBETALER Eerst overleg ft/d/imatiL EXPORT Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft SO, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsen Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs i 0,56 per week, S 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4386 Vrijdag 16 oktober 1959 VEROLMEPOLITIEKE REL Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Na de intriges rondom de Fokker fabrieken in Rio de Janeiro is nu een tweede Nederlandse vestiging in Brazilië het onder werp geworden van kritiek: Ver- olme's Verenigde Scheepswerven, die een scheepswerf houwen aan de baai van Jacuacanga. Voorlopig wijst de hoofddirec tie van Verolme in haar sum miere commentaren er op, dat de verhitte debatten in het par lement met haar maatschappij als inzet te verklaren zijn uit de naderende Braziliaanse verkie zingen. Volgens enige Braziliaanse parle mentariërs is er niet alleen bij de kostbare verbouwing van het vlieg- dekschip Minas Gerais, dat thans bij Verolme in Rotterdam ligt, met geld gesmeten en wordt er een duidelijke vriendjespolitiek gevolgd, maar is ook de werf op niet geheel oirbare wijze tot stand gekomen. „De vestiging aan de golf van Jacuacanga is van meet af aan een pijnlijke zaak in Brazilië geweest: van bepaalde zijde is er meermalen heftige kritiek op geoefend. Maar zowel de bouw van de werf als de verbouwing van de Minas Gerais zijn zozeer in het landsbelang van Brazilië, dat de rege ring deze beide projecten niet zal laten vallen om der wille van een politieke hetze", aldus Verolme. De werf, zoals ze er volgens een bij Verolme gemaakte maquette uit gaat zien. O Het is niet waar, dat de marine grote hoeveelheden geld in de ont wikkeling van de werf te Jacuacanga heeft gestoken: de plannen om in deze baai een marinebasis te vestigen zijn blijven liggen en dienen bij Verolme hoogstens als waardevolle archiefstuk ken. Verolme moet het gouvernement daarentegen een stevige som betalen voor de grond, waarop het bedrijf wordt gebouwd. Voor het overige: geen commentaar. Met feiten kan de directeur van Ver olme in Brazilië, jhr. ir. R. F. P. Röell (37), de vroegere onderdirecteur van Verolme's werf in Alblasserdam, een aantal klachten ontzenuwen: J Het is niet waar, dat de toen malige directeur van Verolme in Brazilië, admiraal Aroujo, aan het hoofd stond van de missie, die de kost bare verbouwing van de Minas Gerais bij Verolme voorbereidde. Admiraal Aroujo was op dat moment namelijk helemaal geen directeur, maar advi seur van de onderneming. LOS ANGELES (U.P.I.) Nog al tijd weet Caryl Chessman, de ter dood veroordeelde Amerikaanse misdadiger, niet of hij volgende week naar de gas kamer wordt gebracht om te worden terechtgesteld. Een beslissing of het doodvonnis, dat elf jaar geleden over hem is geveld zal worden voltrokken, wordt maandag genomen. Dit deelde de gouverneur van de staat Californië, Brown, donderdag mee. Hij zat toen een bijeenkomst voor van de clementieraad. Deze raad be handelt het verzoek van Chessmans verdedigers om de doodstraf om te zetten in levenslange gevangenisstraf. Wordt dit verzoek geweigerd dan zijn de advocaten van plan de zaak voor te leggen aan het Hooggerechtshof in Washington, de hoogste juridische in stantie in de Verenigde Staten. Schuldig Gouverneur Brown verklaarde over tuigd te zijn van Chessmans schuld aan het ten laste gelegde. De enige vraag die voor hem bestaat is hoe hij moet handelen uit gemeenschapsoog punt. Een comité dat er voor pleit het leven van Chessman te sparen, heeft in drie dagen een miljoen handteke ningen bijeengebracht. Van onze correspondent LONDEN De vijf rechters van het Britse hof van appel hebben gis teravond het beroep in de zaak tegen Günther Fritz Podola, die is ter dood veroordeeld wegens moord op een on gewapende detective, afgewezen. De Britse procureur-generaal ver klaarde: „Het Hof zal op later datum zijn redenen hiervoor schriftelijk be kend maken." Podola's advocaat zei na afloop van de zitting: „Wij beraden ons nu over de volgende stap. Wij kunnen de pro cureur-generaal om zijn fiat vragen en de zaak naar het Hogerhuis zen den". Dit zou binnen vijf dagen moe ten gebeuren. Tijdens de slotzitting verklaarde de advocaat: „Wat Podola betreft, is zijn Hoe is het met de financiering van de werf? De heer Röell zei: Het project gaat in eerste aanleg ongeveer dertig miljoen gulden kos ten. Daarvan moeten worden ge bouwd een dok voor schepen tot 50.000 ton, eventueel uit te breiden voor grotere eenheden, een kademuur, een helling en een stuk van de fa briek. Bovendien een begin van de nederzetting voor het personeel, dat wegens de grote afstanden niet van Rio of Santos kan pendelen. Van die dertig miljoen is mis schien als de onderhandelingen lukken twintig procent als lening van de Braziliaanse regering los te krijgen. De rest moet uit eigen mid delen worden betaald. HET ENIGE, dat aan de blauwe baai van Jacuacanga doet denken aan menselijke activiteit is af en toe een stof fige jeep, die met materialen sjouwt of ermee in een ra vijn duikelt en een handjevol zwetende pioniers. Zij hakken de delta, die een naamloos riviertje voor de bergen heeft uitgespreid, alvast vrij van bomen en struiken. AF EN TOE hijgt er een treintje over een provisorisch spoor naar deze plaats. Meestal komt het treintje helemaal niet. ER WORDT een berg omgehaald. In zee uitstekend staat op het strand van Jacuacanga een vijftig meter hoge heuvel, die met de grond gelijk wordt gemaakt. Daar moet de werf van Verolme komen. ERGENS ANDERS kan niet, want de grond is er te zacht en dat zou schatten aan gewapend be ton kosten. OP DEZE PLEK, die nauwelijks onder enig gezag valt en waar een paar vissers hun paradijselijk be staan zullen moeten offeren aan het geluid van de klinkhamers, moet een werf komen. Met een dorp, een kerk, scholen en natuurlijk een voetbalveld. De 54-jarige dr. Severo Ochoa (links) en de 41-jarige dr. Arthur Kornberg zullen op 10 december de Nobelprijs geneeskunde 1959 ontvangen. De eervolle Zweedse prijs, die dit jaar 158.000 gulden bedraagt is de beide Amerikaanse hoogleraren toegekend voor hun pionierswerk op het gebied van de fundamentele factoren die van invloed zijn op de erfelijkheidsverschijnselen. De werf aan de baai van Japua- canga moet in 1960 haar eerste schip een tienduizend tonner voor de regering van Brazilië in het water zien glijden. Tegen die tijd moet de nederzetting in een klein rivierdal er staan. Binnenkort worden vijftien Neder landers vooruitgestuurd om als in structeurs op te treden voor het Bra ziliaanse personeel. In Brazilië wordt bovendien uitgekeken naar Indische Nederlanders, die bewezen hebben uitstekende werkkrachten te zijn bij zomertemperaturen, die rond deze baai kunnen oplopen tot veertig gra den Celsius. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De regering be hoeft niet te antwoorden op alle vragen van een Tweede-Kamer lid. Indien men dat nog niet wist, is dit wel duidelijk komen vastlop beleidsoverwegingen, zo zei prof. ,..-i -i, -t 1 Dn Di vur wi o m ol I i Ir* Rq+ TionrRiotzan non te staan tijdens het uitgebreide staatsrechtelijke debat dat de Tweede Kamer gisteren naar aanleiding van de interpellatie- Burger vier uren lang heeft beziggehouden. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft dan ook wederom geen antwoord gegeven op de vraag van de socialistische fractieleider of oud-minis ter mr, D. U. Stikker al dan niet is aangezocht voor de portefeuille van defensie. Deze weigering was gegrond Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Hans George Flecken, de veertigjarige Duitse ver tegenwoordiger, die wegens moord wordt gezocht door alle politiekorpsen van West-Europa, zou op een brom fiets door Nederland rijden. Sinds gis termiddag verkeert de Rijkspolitie, vooral in het noorden van het land, in een soort alarm toestand, doordat een inwoner van Harlingen de Duitser heeft gesignaleerd. De 58-jarige heer D. Oldenburg, Frane- kereind te Harlingen, is er vast van over tuigd, dat de Duitse bromfietser, die hij gistel-morgen de weg naar Amsterdam heeft gewezen, de gezochte vertegen woordiger was. „Al direct toen ik hem zag ik stond aan de Willemshaven verdediging heel eenvoudig: hij her innert zich niets van wat gebeurd heet te zijn tijdens de moord op de detec tive en alle volgende vijftien dagen, die van zijn arrestatie inbegrepen. De kern van de zaak is deze: als de geest van een man zo gestoord is, dat hij zich niet goed verdedigen kan, dan mag hij niet terechtstaan!" naar het lossen van zand te kijken dacht ik: die man heb ik kort geleden in de krant zien staan. Pas toen hij al weg was herinnerde ik me ineens, dat het Hans Flecken was", vertelde hij. Hans Flecken wordt ervan verdacht het zestienjarige meisje Margarete Rührig te hebben vermoord, kort nadat zij er met 14.500 Duitse marken van haar werk gever in Leichtlingen vandoor was ge- "7?j'jl- gaan. Haar vriend, de 25-jarige HeinzTPinS?" ln§ Monshausen, die ook bij de zaak betrok ken zou zijn geweest, pleegde vrijdag avond zelfmoord in de D-trein van Am sterdam naar Rome. Groot alarm Na zijn ontdekking is de heer Olden burg naar de politie gehold, die onmid dellijk tot een grootscheepse actie over ging. De posten van de rijkspolitie van de Afsluitdijk werden gewaarschuwd en op de rijkswegen in Noordholland werd in korte tijd zwaar gepatrouilleerd. De te lex alarmeerde de politiekorpsen in de rest van het land. Alle moeite is tot dusver tevergeefs geweest. Nergens was een Duitser op een bromfiets te bekennen. De nieuwe Russische ambassa deur in ons land, Ponomarenko (links) is gisterochtend op Schiphol aangekomen. De on derdirecteur van buitenlandse zaken, de heer Hardenberg (rechts), begroette hem. In het midden een Russische tolk. Eigen nieuwsdienst EDE. Een deurwaarder te Wa- geningen, die voor de centrale wo- te Ede achterstallige huurbedragen heeft geïnd, weigert de door hem ontvangen zevenhonderd gulden af te dragen, ondanks herhaal de aandrang. Daarmee heeft de stichting er een moeilijkheid bijgekregen. Zorgen ge noeg had zij al met een huurachter stand van vijftienduizend gulden, waar drieduizend woningen bij waren be trokken. De twaalf ergste gevallen dacht zij tot een oplossing te brengen door ze in handen te geven van de deurwaarder. De stichting is het met zachte hand manen -nu moe. Zij heeft failissement van de deurwaarder aangevraagd. Voor de huurvorderingen heeft zij de hulp van een advocaat ingeroepen Vier wanbetalers zullen uit hun huis worden gezet. De Quay, namelijk het handhaven van de vertrouwelijke sfeer, waarin een formatie zich moet voltrekken. Kwestie geen kwestie De kwestie-Stikker welke overi gens in het geheel geen kwestie is ging volkomen verloren in de prin cipiële woordenstrijd, die ontbrandde nadat mr. Burger de stelling had ver dedigd, dat de regering verplicht zou zijn om de inlichtingen te verstrekken, die een Kamerlid wenst te ontvangen. Minister-president en Kamermeerder heid huldigden echter het standpunt, dat de regering slechts de verplichting heeft om de Kamer als geheel in te lichten, behalve uiteraard in geval het staatsbelang zich daartegen verzet. Mr. Burger wilde er nu maar uit halen, dat hiermee een ongunstige draai werd gegeven aan de volgens hem gegroeide gewoonte en gevestigde praktijk, dat de regering de plicht heeft om alle inlichtingen te verstrek ken aan ieder afzonderlijk Kamerlid. Hij sprak zelfs van een „kruispunt in onze parlementaire positie". Niet dramatisch is geen enkele reden om deze zo dramatisch voor te stellen, Er zaak meende de liberale fractievoorzitter prof. mr. P. J. Oud, die er nog aan toevoegde dat mr. Burger geen ogen blik bang behoeft te zijn dat er ver andering in de praktijk zal komen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Nederland zal waarschijnlijk vóór het eind van 1960 commerciële televisie heb ben: programma's en reclame, uitgezonden door een onafhanke lijke televisiemaatschappij. Naar wij vernemen mag aangenomen worden, dat de Televisie-nota van staatssecretaris Scholten nog voor het eind van dit jaar de Staten-Generaal zal bereiken. Dat zou in elk geval pas in december zijn, omdat de nota eerst nog het kabinet moet passeren. In de nota, waarvan de inhoud nog niet openbaar is, zou voorlopig een beperkt aantal zenduren worden toe gewezen aan de Otem, de Onafhan kelijke Televisie Exploitatie Maat schappij. Negen maanden Is een zendmachtiging eenmaal verleend, dan heeft de Otem nog ongeveer negen maanden voor voor bereidingen nodig, alvorens in de ether te kunnen komen. In die periode zou de maatschappij eigen studio's moeten inrichten, tech nische apparatuur aanschaffen, perso neel aantrekken, artiesten contracteren e.d. De Otem kan met deze voorbe reidingen pas beginnen, wanneer zij precies en definitief weet wat zij mag gaan doen. DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid dr. I. Meulink (a.r.) heeft de minister van justitie vragen gesteld over de in ons blad gesignaleerde gang van zaken met de loterij van het Unesco centrum Nederland. Dr. Meulink wil weten Van onze correspondent PARIJS ,,De Unesco wist van niets. Uit het Algemeen Dag blad van woensdagochtend heb ben wjj pas vernomen dat er in Amsterdam een loterij is ge weest, waarbij ons embleem is misbruikt. Men kan dan ook ze ker niet zeggen dat wij er beter aan zouden hebben gedaan een officiële verklaring uit te geven in deze kwestie, of dat wij bang waren dat te doen om niet onze organisatie in opspraak te bren gen. Wij hebben geen verklaring afgegeven omdat wij niets wis ten." Dat heeft ons gisteravond een woordvoerder van de Unesco te Parijs zetelend in een door de Nederlandse architect Rietveld ontworpen kantoor gebouw met nadruk verklaard. Het artikel was toen juist door de verta lers van de Unesco in het Frans en En gels vertaald en het was voorgelegd aan degenen die zich met deze kwes tie zullen bezig houden. Of er van Parijs uit een officiële reactie zal volgen, was nog niet zeker, omdat men uiteraard eerst de natio nale Nederlandse Commissie voor de Unesco (ieder land heeft een der gelijke commissie) die is gevestigd in het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, wil raadplegen. Bovendien, zo zei men, beschouwt men in Parijs in principe deze loten- kwestie als een binnenlandse Neder landse aangelegenheid, waarop het de Unesco nauwelijks past commentaar te leveren. Men erkent dat men van het bestaan van het Unescocentrum Neder land te Amsterdam op de hoogte is en dat men het ook een kleine subsidie heeft gegeven om het in staat te stel len de Nederlanders voor te lichten. Is het juist, dat op 5 maart 1959 aan het Unescocentrum Nederland In Amsterdam een ministeriële vergun ning is verleend tot het houden van een loterij? Indien de minister deze vraag be vestigend zou beantwoorden, kan do minister dan meedelen: of vóór het verlenen van deze ver gunning zekerheid was verkregen, dat de opbrengst der loterij in overeen stemming met artikel 3 van de Loterij- wet uitsluitend zou strekken tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een ander alge meen belang; welke bepalingen in de vergunning tot het houden van de loterij zijn op genomen, ten einde te waarborgen, dat deze loterij in overeenstemming met de wettelijke bepalingen gehouden werd? Zijn deze bepalingen door het Unescocentrum Nederland nageleefd? Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De commissie spreiding hoger onderwijs is tot de conclusie gekomen dat een nieuwe universiteit in Deventer moet komen. Dat vertelde gisterochtend de burge meester van Rotterdam mr. G. E. van Waisum tijdens een ontvangst in het stadhuis van het Corps van studenten aan de Rijksbeiastingacademie ter ge legenheid van het vierde lustrum. Misschien, zo zei de burgemeester, is er bij de komende gedachtenwisse- ling over de keuze van de commissie iets in het midden te brengen over de aspiraties van Rotterdam als univer siteitsstad. Men kan zich afvragen, zo ging hij voort, of Rotterdam het academisch onderwijs dat het heeft, zal kunnen behouden. De Unesco heeft zich echter tot regel gesteld zoveel mogelijk processen te vermijden en daarenboven wil men nooit juridische acties beginnen wan neer dat niet volkomen onvermijde lijk is. In het onderhavige geval, zo zei men ons, zijn, zoals de krant meldde, zo wel de Amsterdamse politie als de Amsterdamse officier van justitie als het ministerie van justitie op schrome lijke wijze tekortgeschoten. Het ligt niet op de weg van de Unesco daarop in het openbaar kritiek te oefenen. Eerder zou dat kunnen gebeuren door de Nederlandse commissie. Advertentie now made in Holland with imported tobaccos fl 1.- BY SPEOAl APPOINTMENT 'UIDI ifnrnit A

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1