KRIS maastrichts Volgende week komt de grote basculebrug naar de Zandkreek Arnemuiden koopt muziektent Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Scholier onder wagen gedood Frans Maas: de enige Vlissinger, die beroepskunstschïlder is Raad Oostkapelle kritiseert raad Vrouwenpolder c/oor Zeeland Middelburg gaat zijn bevrijding herdenken Klapte raadslid uit de school Vlissingse dame Woensdag 14 oktober 1959 ZEEUW SCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Zuilen CAND. TEVEL DEED INTREDE TE ZWAAGWESTEINDË HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U oruet en, éocZ M. HOEK TER AARDE BESTELD ONDANKS ZWARE PROTESTEN VAN S.G.P. MAAKT U FOTO'S 55 jaar getrouwd Nederlands Jeugdtoneel trad op in Middelburg Dankdag voor het gewas Scliool wordt kerk Diepvrieskluis Oosterland in gebruik genomen CAFÉ TE OOSTERLAND BLIJFT ZONDAG OPEN KUNSTKRING HET ZUIDEN WEER GESTART HULPACTIE STARTTE UITSTEKEND Schouwse Herv. vrouwen houden toogdag Burgemeester gooit schuld op de pers Be j aardenbij eenkomst in Oosterland Kind te water in kanaal van Arnemuiden TUINBOUWSCHOOL KAPELLE WORDT UITGEBREID Ongeval op voetbalveld Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk ]7R is in de afgelopen weken vrij veel ach en wee gekerm opgestegen over wat men pleegt te noemen de „verzuiling" van het leven in Neder land. Vooral over de „verzuiling" bij de radio is weer het een en ander ge zegd. Het doet er niet toe, wie het woord heeft uitgevonden, maar op zekere dag heeft iemand geponeerd dat het stichten en instandhouden van vere nigingen en organisaties op levensbe schouwelijke basis gekarakteriseerd moet worden met het woord „verzui ling". Men beweert dat dergelijke vereni gingen de kracht verlammen. Eenheid moet er zijn. Laten wij als voorbeeld de radio eens nemen. Naast de socia listische Vara-zuii is er nog de „alge mene" Avro, de prot. chr. N.C.R.V., de r.k. omroepvereniging en de vrijzinni ge omroep. Nergens voor nodig, zeg gen de kandidaat-zuilenlopers. Eén radiovereniging is voldoende. Willen de prot. chr. en de r.k. Nederlanders een geestelijk woord door de ether horen, dan kan dat: een dominee of een officier van het Leger des Heils krijgt per dag een kwartier om te spreken en een pastoor of kapelaan eveneens. Deze opvattingen zijn be kend. Wij brengen ze hier nog eens naar voren, omdat de laatste weken nogal veel over de „zuilen" is ge schreven. Het moge vreemd klinken, maar wij sluiten ons aan bij de mensen, die Vnimrds roepen om eenheid. Wij zullen echter KATSEVEER - Volgende die eenheid niet zoeken buiten het week zal de grootste drijvende Kruis van Jezus Christus om. Zie, en bok van Nederland naar Zee- nu is voor ons gevoel het kardinale land komen om in de Zandkreek punt, waarover het bij het spreken de enorme basculebrug, die de over de „verzuiling" moet gaan aan de Deide dammen zal verbinden orde gesteld. De radio is van grote be- be daarvoor bestemde plaats tekenis voor het geestelijke en net> jg -en eulturele leven. Daarom kan men niet f 1 Dit karwei dat door deskundi- over de organisatie van het radiowe- zen in Nederland spreken, los van de Een °P gebied van water- Bijbel. Het is heel normaal, dat het staatswerken als een zeer belamg- Woord van God betrokken wordt in rijk onderdeel van de werken in 4* discussie over de dingen van elke het kedar van het drie-eilanden dag. De Bijbel spreekt immers ook jan worc|t beschouwd, vereiste over ons dagelijks leven. Negentien voorbereidingen. Veel be_ eeuwen geleden is de Man van sinar- ten, als de Redder der Wereld, de weg rekeningen zijn reeds gqmaakt om van Jeruzalem naar Golgotha gegaan, precies volgens de plannen de brug Met de komst van Christus op aardeop de plaats van bestemming te is de wereld veranderd. Hij heeft ge-jdoen komen sproken en in de Bijbel doen opschrij ven: „Gij zult Mijn getuigenis zijn". MIDDELBURG. Candidaat J. Tevel uit Middelburg is zondagmorgen door zijn voorganger, ds. Boonstra, bevestigd tot predikant bij de Gereformeerde Kerk van Zwaagwesteinde (Fr.). Ds. Boonstra bediende het woord uit 2 Tim. 4 vers 2 (Verkondig het Woord). Hij wees op het voortreffelijk gesprek tussen Paulus en Timotheus om in alle omstandigheden moeilijk of gemakke lijk in lankmoedigheid het Woord te verkondigen. Na de handoplegging zong de gemeente ds. Tevel toe Psalm 121 vers 4. Des middags deed ds. Tevel zijn intrede met een prediking naar aanleiding van Joh. 3 vers 29 en 30 (Hij moet wassen, ik moet minder worden). De vriend van de bruidegom is met blijd schap vervuld als de bruidegom naar de hoogste eer toekomt. Op hartelijke wijze werd de jonge predikant namens de kerkeraad en gemeente door ouder ling Klopstra toegesproken, die daarna Psalm 134 vers 3 liet zingen. Ds. Haaksma van Ee sprak namens de classis Kollum woorden van mee leven en welkom. Ds. Oosthoek voerde het woord namens de Hervormde Chr. Gereformeerde Kerk en beklemtoonde de samenwerking. Het was voor Zwaagwesteinde een blijde feestdag. De beide diensten waren zeer druk bezocht. Na de intrededienst was er in het jeugdgebouw een begroe- tingssamenkomst. Advertentie Nee joh! ik moet eerst nog even naar 't postkantoor, om te sparen Deze woorden zijn niet gesproken Met de bouw van de schutsluis, waar mee ui 1958 een begin is gemaakt, wor den goede vorderingen gemaakt. Er wordt naar gestreefd deze sluis in het roet de bedoeling, dat het Christen- voorjaar 1960 in gebruik te stellen. Kort volk daarover zou mijmeren bij de daarop kan dan de Zandkreek worden baard, maar om tot realiteit te bren-1 alf^sl gen, Nu zijn er mensen in Nederland ook in andere landen uiteraard die doen alsof Jezus Christus er nooit is geweest, alsof er nooit een Man met een kruis heeft gelopen over een Pa lestijnse weg. Er zijn er ook, die over de oproep van de Heiland om Zijn getuigen te zijn, willen mijmeren in de binnenka mer en zelfs willen proberen uit de De kruin van de afsluitdam zal op ongeveer gelijke hoogte liggen als die van de belendende zeedijken; ter plaat se van de sluis komt de weg op n.a.p. 8.25 meter, bij' de zeedijk van de Wilhelminapolder op n.a.p. 6 meter. De dam zal de gelegenheid bieden de wegverbinding tussen de beide Beve- landen tot stand te brengen. Daar de weg over de bestaande zeedijken moet worden gevoerd en derhalve op gelijke hoogte komt te liggen met de kruin van de afsluitdam, is deze kruin zo breed ontworpen dat daarop een autosnelweg met gescheiden rijbanen, met een daar naast gelegen weg voor langzaam ver keer kan worden aangelegd. De dam zal worden gesloten in het gedeelte, waar het trace de stroomgeul kruist. Zal zal het straks worden. Perspec- tiefschets van de schutsluis in de secundaire dam in de Zandkreek. RILLAND. Onder zeer grote be langstelling werd dinsdag de heer M. Hoek begraven. De heer Hoek was in Rilland een zeer geziene figuur, die in het verenigingsleven veel heeft bete kend. Hij was o.m. secretaris van de oranjevereniging „Juliana" en pen ningmeester van de hervormde kleuter school. Aan de groeve voerde ds. C. den Engelse het woord, waarna een zwager van de overledene dankte voor de belangstelling. Advertentie Het ontwikkelen, afdrukken en vergroten van Uw opnamen is een prachtige vrije tijdsbesteding. Hoe U het moet doen wordt U haarfijn uiteengezet fn het Maandblad DOE HET ZELF. Het bevat een speciale fotorubriek. In het oktobernummer worden U o.m. de grond beginselen van het fototoestel uitgelegd; de voordelen besproken van kleinbeeld- camera's; de samenstelling van ontwik kel- en fixeerbaden en het opheffen van paralax. Het maandblad DOE HET ZELF maakt U niet alleen wegwijs in het zelf-doen, maar ook op het gebied van amateur- MIDDELBURG. Ongeveer vijftien woorden van de Zaligmaker stillekes jaar geleden begon voor Middelburg de voor zich persoonlijk rendement te t JÏZ fotografie, elektronika en de verzorging4 woord vinden. De heer Joosse wees er op. van bloemen en planten. Koop het nieuwe nummer (90 pagina's) bij een kiosk, boek- of tijdschriften- handelaar. iVoor abonnementen: Postbus 955, R'dam. ARNEMUIDEN. De gemeen teraad van Arnemuiden besloot dinsdagavond met vijf tegen twee stemmen, een verplaatsbare mu ziektent aan te kopen, ten behoeve van „Arne's Genoegen". De tent, die plaats geeft aan zestig perso nen, kan van de gemeente Hekelin gen worden overgenomen voor f 6000. De beide S.G.P. afgevaardigden, de heren J. van Belzen en J. L. Joosse, ver klaarden zich tegen de aankoop. Zij zeiden dat de gemeente grote tekorten heeft en dat zij daarom de aankoop niet verant- halen: eeuwig leven. hen die het hebben meegemaakt de grote slag om de Schelde in het geheugen. Al .jlijkt het, dat de tijd vervaagt, datgene Het is een onloochenbaar teit, dat Wat eens was, toch roept een confron- negentien eeuwen geleden God, toen tatie van de woelige dagen van herfst Hij Zijn Zoon naar de aarde zond, een weer beelden op van strijd, water J o.Yi trar> opninnl Va al nat Hnnvonctario nieuwe periode heeft doen ingaan. Al- les moet in deze tijd van het tweede advent, in afwachting van het laatste heiisfeit de komst van Christus op de wolken dienstbaar worden ge maakt aan de verheerlijking van God, hoewel de mens daartoe slechts ge brekkig (ingevolge de zonde) in staat is. Maar dan is het toch heel vreemd, dat, ondanks de opdracht van de Hoog ste Koning aller tijden, er mensen zijn, die beweren, dat er levensterreinen moeten zijn, waarop met Christus geen rekening wordt gehouden, hoog stens met wat algemeen religieus be sef. Het normale is toch dat de lof van God verkondigd wordt, normaal, omdat Christus dat eist. zijn, die het verkondigen van die lof heden publiceren, willen weerstaan en zich daarom af scheiden van dit normale en vereni gingen stichten. En deze lieden hebben naast het Enige Fundament zich een zuil op gericht. Advertentie St.-LAURENS. Maandag mochten de echtparen Boon-de Vos en Botting- Franse het feit herdenken dat zij voor 55 jaren in de echt werden verbonden. Uiteraard ging deze herdenking niet onopgemerkt voorbij. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hun niet dit feit geluk te wensen, onder wie de burgemeester en de beide wethouders. Beide echtparen genieten nog een goe de gezondheid. MIDDELBURG. Onder auspiciën van de ZVU verzorgde de Stichting Het Nederlands Jeugdtoneel onder leiding van Rob Geraerds gisteren in de Schouwburg te Middelburg een drietal voorstellingen van het sprookje uit de 1001-nacht ..Aladdin en de Wonderlamp bewerkt door Rie Beyer. Deze begaafde kinderschrijfster over leed op 12 juni van dit jaar. Zij was het die de stoot gaf tot de oprichting van het gezelschap, waarvan haar man nu directeur is. Daarmee baande zij ook de weg tot het geven van toneel voorstellingen voor het onderwijs in Ne derland. De voorstellingen van gisteren waren belegd voor de jeugd van het lager on derwijs in Middelburg. Zij waren een onderdeel van de herdenkingstoernee van Rie Beyer. Aladdin en de Won- I derlamp" was door de schrijfster zo bewerkt, dat het stuk voor kinderen al- tleszins aanvaardbaar werd. Enkele door haar gecreëerde bijfiguren zorgden voor de humoristische noot, die de spanning op de juiste momenten breekt. Er zijn bovendien aardige dansen en liedjes in oosterse stijl, choreografisch en muzi kaal verzorgd door Mariele Meyer, die in dertien jaren haar sporen op dit ter rein ruimschoots verdiende. De jeugdige Middelburgers genoten van het begin tot het einde, daarbij Met enige .schoolkameraden reed hij aandachtig luisterend en spontaan hun i bij een tractor met aanhangwagen. Jan blijdschap of verontwaardiging tot J Scherbeyn reed naast de wagen, terwijl i uiting brengend. voor hem een andere jongen fietste. Het slachtoffer kwam met zijn voorwiel tegen het achterwiel van de andere fiets en viel. Hij kwam onder de aanhang-, j wagen terecht, waarna de achterwielen over hem heenreden. Terwijl een arts r IaitI rkTirl^ï* QlTfVk 'de jongen onderzocht, is hij overleden. lvlv3XIl fJllvlOJL ClLllAJ en van gejubel. Na al bet doorgestane leed doorleefde men de bevTijdingsroes met volle teugen. Nu, in oktoiber 195)9, worden er in Mid delburg door het gemeentebestuur en de vereniging Uit het volk voor het volk voorbereidingen getroffen om de vijftienjarige herdenking van I Middelburgs bevrijding luister bij j te zetten De plannen hebben nog niet cÜë vlrm aangenomen, dat zij reeds aan de openbaarheid kunnen wor den prijsgegeven De organisatoren van de bevrijdingsdag, die vermoedelijk in de tweede week van, november zal wor den gevierd, zijn vol goede moed en heb ben het voornemen op deze dag enkele evenementen 'te laten plaats vinden. Naar alle waarschijnlijkheid zal een ge zelschap Engelse officieren naar Mid delburg komen om de bevrijdingsdag bij te wonen. Ook ligt het in de 'bedoeling om te proberen een taptoe te organise- I ren, maar zekerheid hierover hebben wij I nog niet. De besprekingen over de vie dat enige tijd geleden voor noodzakelijke verbetering aan een weg geen geld was. „Arne's Genogen" kreeg bovendien f 600 subsidie en gelegenheid gratis in het verenigingsgebouw te vergaderen. Bij de rondvraag merkte wethouder J. Siereveld op, dat in de gemeente was bekend geworden, voor hoeveel was in geschreven voor het schoonhouden van de school en hoeveel de gemeente had geraamd, hoewel deze zaken in een be sloten raadsvergadering waren behandeld. De voorzitter deed naar aanleiding hiervan een ernstig beroep op de raad het karakter van de besloten vergade ringen te eerbiedigen. Besloten werd de oude manschappen- wagen van de brandweer te verkopen voor f 490. Verzekeringsmaatschappijen keren voor deze bij een ongeluk vernielde wagen vermoedelijk f 3000 uit. De oude brandspuit van Kleverskerke werd voor f 50 van d hand gdaan. De gemeenteraad trok vijf cent per inwoner uit voor het geschenk voor het griffiehuis en f 29 per leerling voor de Zeeuwse visserijschool. Voor 12 leerlingen betaalt Arnemuiden f 348. De heer C. Geus, commies ter secretarie, werd beëdigd als waarnemend gemeente secretaris. De raad besloot 750 gesloten vuilnis emmers aan te kopen. In verband hiermee gaan de reinigingsrechten omhoog van f 5.00 op f 10.00. De gemeentebegroting voor I960 geeft op de gewone dienst een tekort aan van f 18.000. f 10.000 zkl men kunnen dekken met reserves van vorige jaren, terwijl men voor het resterende bedrag een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds verwacht. Op de kapitaalsdidenst rust een tekort van f 90.175,74. De spoorwegen zullen een dain opwer pen om verdere verzakking van het per ron tegen te gaan en hiermee hun aandeel te leveren in verbetering van de riole ringstoestanden. ring zijn nog volop bezig. Binnenkort En abnormaal is het dat er mensen zullen wij hierover nadere bijzonder- WATERLANDKERKJE. De vijf tienjarige Jan Scherbeyn uit IJzendijke, i leerling van de technische school te Oostburg, is gisteren bij een ongeluk op de weg van Waterlandkerkje naar IJzendijke om hel leven gekomen. ST. ANNALAND. WOLFHAARTSDIJK. De Vlissinger J. G. V. verloor zondagmorgen op de Oudelandseweg te Wolphaartsdijk de I macht over het stuur, doordat een der n rr'irse portieren van zijn auto opensprong. De ..„itauto kwam in een .sloot langs de weg "".v i\¥» «JIJ i i V II OiVJO O ipugo uv vv dankdag voor gewas en arbeid is vpbr jtét-ècht.' Mevrouw G. V. kwam onder de jde Nederlands Hervormde kerk vastge- wagen in de droge sloot. Het duurde ge- sleld op de derde woensdag in novem-bevrijd', zij n'och haar man liepen groot I t->7 - 01111011 onlr m rto I .o. - - letsel op. Ook de twee kinderen werden ruime tijd voor omwonenden haar hadden niet zeer ernstig verwond, hoewel een van hen in het ziekenhuis moest worden verbonden. Aan de auto ontstond grote schade. ber. Zo mogelijk zullen ook in de Ge reformeerde Gemeente en in de Vrije Gereformeerde Gemeente op dezelfde datum kerkdiensten worden gehouden cmdat men zoveel mogelijk het gemeen schappelijk karakter van deze dag wil doen uitkomen. ZOUTELANDE. De kerkeraad van de Gereformeerde gemeente besloot tot verbouwing van haar kerkgebouw, ten einde het aantal zitplaatsen te kunnen uitbreiden. Het lokaal waarin mejuffrouw Samuel- se onderwijs gaf is thans ontruimd. Zij is met haar klas verhuisd naar de nieu we Prinses Irene school. Het vrijgekomen lokaal wordt nu bij I de kerk getrokken. Het werk is reeds I aanbesteed en wordt uitgevoerd door de firma J. Dingemanse. ST. ANNALAND. Uitgaande van de kerkeraad van de Gereformeerde ge meente en van de plaatselijke zendings commissie zal een inzameling van goe deren worden gehouden t.b.v. de ver drukte Christenen in Hongarije. De ar tikelen kunnen donderdag 15 oktober tussen zeven en acht uur worden inge leverd bij de consistorie van de Gere formeerde gemeente aan de Weststraat. Er is grote behoefte aan onderkleding, costuums, werkbroeken, vrouwenkleding, tafelmessen, lepels en vorken. De goederen moeten wel in een goede staal verkeren daar de kosten van ver zending zeer hoog zijn. OOSTERLAND. In de Burgemees- ters.traat had zaterdag de opening plaats van de deze zomer verrezen diepvries- inrichting. De voorzitter, de heer Joh. Boogert, sprak een welkomstwoord en sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat er weinig mensen gekomen waren om de opening van een nuttige inrich ting bij te wonen. Vooral voor het vrou welijk deel der bevolking is hier wat te zien. Hierna werd de sleutel van het gebouw overgereikt aan de loco-burge meester de heer M. J. Ze ijler, die de opening verrichtte. De heer Zeijler zeide verheugd te zijn, dat het dorp een der gelijke nuttige inrichting rijker is ge worden, doch vond het jammer, dat nog weinigen het grote nut ervan inzien. De deelneming is nog niet erg groot, de dro ge zomer, met als gevolg weinig groen ten enz. zal hieraan echter niet vreemd zijn. Voorzitter Boogert dankte de heer Zeijler voor de goede wensen en wees verder nog op de verschillende moge lijkheden, die een dergelijke inrichting biedt voor de conservering van levens middelen. Want het zijn niet alleen groenten, doch vooral ook vlees, wild, gevogelte, gebak en dergelijke die voor treffelijk lange tijd kunnen worden be waard. Hierna was er gelegenheid ken nis te maken met het inwendige van het gebouw. Van de 128 aanwezige laden konden nog betrekkelijk weinig in be drijf worden gesteld. De kluis zelf is een zg. carousselmodel met 128 ruimten, waarvan de ene helft op de begane grond te bereiken is en de andere helft via een platform. OOSTERLAND De beide c.h.u.- afgevaardigden in de gemeenteraad van Oosterland, de heren A. Bal en A. Stout- jesdijk. hebben dinsdagavond gestemd voor het openhouden van het café op zondag dat daarvoor vergunning heeft. Principieel zijn de c.h.-raadsleden tegen openstelling van het café op zondag, maar het zal de gemeente enige duizenden guldens kosten, om te trachten deze regeling veranderd te krijgen. Beide s.g.p.-leden stemden tegen. De garage bij de o.l. school werd voor f 400 aangekocht en zal worden verhuurd voor 50 per week. De restauratie van de conferentiekamer zal intensiever ge schieden, nu er gelden van zoutschade- regeling loskomen. De raad machtigde B. en "W. de stoelen in de conferentie kamer. die door nieuwe vervangen zullen worden, te verkopen voor 4 per stuk. Het ziekteverlof van burgemeester Laurense is ot 1 december verlengd. Tot secretaris-penningmeester van de stich ting Zweedse gesehenkwoningen werd benoemd de heer Jac. v.d. Maas, ambte naar ter secretarie. Op de vraag van de heer Bal werd medegedeeld, dat na nieuwjaar met de bouw van de rioolzuiveringsinstallatie zal worden begonnen. VLISS1NGEN. „Ik vind de natuur te moot om haar geweld aan te doen met een blauwe zon en een bruine zee", zei mij Frans Maaseen van de vooraanstaande Vlissingse schilders, leerling van Gerard Jacobs en leraar van Bram Piehl. Zijn drie-verdiepingsatelier aan de Vrouwestraat met beneden de „toonkamer" en daarboven de werkruimte, alles is er bezaaid met oliedoeken, aquarellen, potlood- en penschetsen, etsen en zelfs sculp turen, die een levendige getuigenis afleggen van dat wat voor Frans Maas schilderen is. Elf jaar oud, nog in korte broek, ren de hij regelrecht uit school naar het ate lier van Jacobs om zich met hart en ziel te werpen op de beeldende kunst. Deze Jacobs, een Belgische vluchteling uit de eerste wereldoorlog en een te weinig naar waarde geschatte schilder, heeft blijvend zijn naturalistisch stempel op Maas' werk gedrukt. Een gedegen technische vorming gold als eerste eis en met een dergelijk fundament als grondslag kan en mag de schilder uitdrukken wat hem wordt ingegeven. Met verwondering spreekt Maas dan ook over hedendaagse, hem bekende schilders, die opgeld doen, maar niet in staat blijken een naar de natuur getrouw beeld te scheppen en zich zelfs niet de moeite getroosten dit onmisbare onderdeel onder de knie te krijgen alvorens zich aan hun „isme" te wijden. Frans Maas kreeg in 1925 een parti culiere studiebeurs, waardoor hij zijn studies aan de Vlaamse Akademie voor Schoone Kunsten kon voortzetten. Daar na maakte hij vele reizen. Een macabere herinnering uit West- kapelle, waar hij tijdens de oorlog ver bleef met zijn gezin, vormt de teke ning die de werkplaats van timmer man Dekkers voorstelt. Zij aan zij liggen de doden van het voor Westka- pelle zo noodlottige bombardement van 1944. Maas tekende de situatie zoals hij deze in werkelijkheid zag, maar met zijn sterke uitdrukkings kracht, die zich in de eerste plaats richt tot de mens in zijn dagelijkse doen. Vele doeken en tekeningen van zwoegende dijkwerkers, berustende oude dorpelingen en kinderen in dracht zijn een kleurrijke en indruk wekkende herinnering aan zijn ge dwongen verblijf in dit schilderachtige dorp met zijn uiterlijk wat norse, maar toch vriendelijke bewoners. Sinds vorige week is in Vlissingen de Kunstkring Het Zuiden gestart. De lessen worden gegeven in de bovenzaal van het museum. Frans Maas is een van de docenten. Het nu reeds ruime aantal belangstellenden houdt een zeke re waarborg voor succes in. Onder de leerlingen bevinden zich naar het oor deel van Maas „knapen" waaruit iets goeds kan groeien. Over het algemeen echter neemt de toekomstige schilder te weinig van zijn vrije tijd om de techniek goed onder de knie te krijgen en wordt in de meeste gevallen met de lestijd volstaan. Lange studie en con centratie zijn niettemin onmisbare fak- toren om vorderingen op dit zo moei lijke pad mogelijk te maken. Frans Maas vond het jammer dat er zo weinig kunstenaars in Vlissingen zijn, die de beeldende kunst als beroep beoefenen. Sinds kort is hij zelfs de enige. Een van de belangrijkste onder delen, waarmee deze veelzijdige Vlis singse kunstenaar zich bezighoudt is het etsen, op welk gebied hij in de loop der jaren een hoog artistiek peil heeft be reikt. Zijn erkenning als beeldhouwer verkreeg hij met de opdracht van de gemeente Kortgene om een herden kingsmonument voor de watersnood slachtoffers te vervaardigen. Zoals wij vrijdag reeds meldden héb ben dertienduizend Zeeuwse boeren en tuinders een brief gekregen van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, .met het verzoek hulp te willen bieden in de vorm van vee- voeder of geld aan de door de droogte getroffen hoeren elders in het land. De eerste reacties zijn verrassend aldus een functionaris van het Land bouwschap. Van St. Philipsland, waar honderd adressen worden bezocht waren twee en twintig reacties bekend. Een kwart van deze gemeente dus. Maar het resultaat was -dat 248 ton foietenkoppen met blad en tien ton stro verstuurd kunnen wor den. Voorts kwam van deze adressen in totaal 890 gulden aan giften binnen. De ze resultaten liggen ver hoven de ver wachtingen. ZIERIKZEE. De Hervormde vrou wenverenigingen van Schouwen-Duive- land komen donderdag bijeen in het verenigingsgebouw aan Het Vrije te Zierikzee, voor de jaarlijkse toogdag. Jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen spreekt er in de morgenuren, terwijl 's middags een toneelstuk wordt opge voerd. De toogdag begint om half elf. OOSTKAPELLE. De burge meester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, sprak dinsdag avond tijdens de raadsvergadering zijn spijt uit over de wijze waarop in Vrouwenpolder was gesproken over de besprekingen in de vorige raadsvergadering van Oostkapelle, OOSTERLAND. Voor de eerste be- jaardenbijeenkomst in dit seizoen was vrij veel belangstelling. Ruim dertig bejaarden alsmede het zo goed als vol tallige damescomité waren in het Chr. Verenigingsgebouw aanwezig. De leiding van deze middag was in handen van mej. A. Boot. Zij gaf de verzekering dat alles in het werk zal worden gesteld om het de bejaarden zo gezellig moge lijk te maken. Muzikale medewerking werd verleend door mevrouw Capelle- Beije. Voor het te Bergen op Zoom ge houden examen steno slaagden o.m. Henny Lindhout Oud Vossemeer en voor Voor het propedeutisch examen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is geslaagd de heer P. de Visser Szn. te Aagtekerke. De opbrengst van de Zeeuwse collecte te 's-Heer Abtskerke gehouden, bedroeg 26,80. De Zeeuwse collecte bracht in Goes 1.053,42 op. In september namen 771 mensen in CO LIJNSPLAAT een bad in het badhuis. De afdeling Heinkenszand van de N.C.V.B. hield o.l.v. mevrouw Amesz- Franken een vergadering. De heer Nieuwenhuyzen uit. Den Haag sprak over het onderwerp „Mens en dieren wereld". RENESSE. In het dorpshuis is weer een begin gemaakt met de bejaarden-so- cieteit. De organisatie van de bejaarden- sing' te vinden doch deelde mëèT'dat deze sociëteit is in handen van de diaconie der» zaak de volle aandacht van B. en W. KT»-..1 M- r TT nwlr TT i I i h -I V, J 1 r~i over de samenvoegingsplannen Veer,-Vrouwenpolder. Hij keurde de houding van de raad van Vrou wenpolder af. Men heeft daar, zo zei de burgemeester, conclusies getrokken uit courantenverslagen, die niet juist waren. Hij betreurde het gebrek aan goede verstandhou ding tussen beide gemeenten. Wethouder W. K. van Nieuwenhuy zen verweet de raad van Vrouwenpol der, dat zij Oostkapelle vrije menings uiting wil ontzeggen. Wethouder C. Wonderge mzeide, dat hij samenvoeging VrouwenpolderOostkapelle in het be lang acht van de rechtse bevolkings groepen. De raad besloot de notulen van de vorige vergadering toe te zen den aan de raad van Vrouwenpolder. De raad besprak de sanering van de Waterstraat en besloot in de Brouwerij straat een straatlantaarn bij de plaatsen. De burgemeester bracht de bejaar- densoeieteit ter sprake en zeide dat hij de basis van deze sociëteit te smal vindt. Verenigingen en andere particu liere instanties liehben hier een taak. Te kort a 150 zal door de gemeente wor den bijgepast. De heer A. Don (PvdA) deed in ver band met de moeilijkheden die vereni- van een plaatsje in het. verenigingsge bouw de suggestie, een niet in gebruik zijnd lokaal van de openbare lagere school ter beschikking te stellen. De burgemeester zei dit geen ldealg oplos- Ned. Herv. Kerk. Het ligt in de bedoe ling, dat de bejaarden-societeit weer een maal in de veertien dagen wordt gehou den. Het laat zich aanzien, dat evenals ARNEMUIDEN. Het drie-jarig dochtertje van J. J. v. d. Ketterij uit de Molenweg viel gistermiddag spelen derwijs in het kanaal te Arnemuiden. Toen het kind werd opgemerkt, dreef het reeds in het midden van het ka naal dat daar ongeveer vijftien meter breed is. Mevrouw C. Grins-van Belzen uit Rilland-Bath, die bij haar moeder in de Molenweg was, zag het meisje drijven en sprong gekleed te water. Zij slaagde erin het kind, dat het bewust zijn reeds had verloren, op het droge te brengen. GOES. Er wordt gewerkt aan plan nen tot uitbreiding van de tuinbouw school van de Z.L.M. in Kapelle. Uit breiding zal nodig zijn in verband met invoering van een nieuw leerplan per I september I960. Dit werd medege deeld tijdens de vergadering van de tuinbouwcommissie van de Z.L.M. De afzet van groente en fruit ver loopt vlot. De beschikbare koelhuisruim te wordt geheel gevuld, waaruit men kan afleiden dat het met de gevolgen van de droogte nogal meevalt. De zaad- teeltproducten maken op het ogenblik hoge prijzen, er wordt gewaarschuwd tegen het achter de markt aan zaaien. Er werd uitvoerig van gedachten gewis seld over de in de regeringsnota opge nomen loonvoorstellen. Men is, zo vond de vergadering, in de tuinbouw niet klaar met het vaststellen van een pro- duktiviteitsverhoging. Nagegaan moet worden of er ook rendementsvergroting is. Het provinciaal bestuur van Zeeland zal een studiecommissie in het leven roepen, die zal nagaan of oprichting van. een waarborginstituut voor de tuinbouw ewenst is. KRABBENDIJKE. Tijdens de voet balwedstrijd Krabbendijke 1Spui 1 kreeg de linksbuiten van Spui, Visser, een trap tegen de borst, waardoor en kele ribben werden beschadigd. Eerst na drie kwartier kon men een arts te pakken krijgen, dr. Arends te Hansweert. Deze gaf geen toestemming Visser te vervoeren, maar later op de dag mocht hij toch met een luxe wagen naar huis worden gebracht. Advertentie In het aloude Maastricht stichtte Petrus Regout 125 jaar geleden de aardewerkindustrie. Volgens de allernieuwste procédé's wordt nu in de fabrieken van de N.V. Sphinx-Céraraique door ruinl 4000 werkers het moderne Maas trichts aardewerk vervaardigd. Het munt uit door blijvend blije kleuren, voorname vorm en duurzaamheid. Het is sierlijk en toch sterk. Het is waardewerk De buitengewone zorgen eraan besteed bestempelen deze kera mische producten tot het beste Maastrichts aardewerk. Let op deze merken, dan heeft U een j goed product. heeft. De raad machtigde B. en W. een geld-1 lening van 33.000 aan te gaan, voor) vorige jaren, druk gebruik gemaakt zal aansluiting van onrendabele gebrieden worden van deze middagen, die altijd een op het electriciteits net. Na afloop van typen Lony Seghers uit Rilland Bath, genoeglijk en gezellig karakter droegen. 1 de vergadering bezichtigden de bijeen AARDEWERK en dan natuurlijk van de N.V. SPHMX-CERAMIQUE V/H PETRUS REfiOUT, MAASTRICHT

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3