Tweeslachtige verklaring over Algerije DEBRÉ: WAPENS NEER! Onderhandelen na verkiezingen KRUIS - OF - MUNT KIEST EERSTE RUIMTEVAARDER NAAM „UNESCO" DEKTE LOTERIJSCHANDAAL 3 kinderen omgekomen brand hi1 Aanbod van de Gaulle geldt nog Commissie rapporteert derde T.H. bij IJmond RIJN De Biltrustig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerste lustrum van Leven begint bij 40 Opheffing verhoging omzetbelasting Plannen zijn uitgestippeld Onbegrijpelijke reeks fouten opbrengst was voor eigen' gebruik - controle op opdringerige verkoop onmogelijk POLITIE EN MINISTER MIST FTP Geld terug voor Duitse vissers Vonnis hoofdredacteur Nieuwsbrief bleef GESTOLEN DOEKEN THUISBEZORGD VOOR MENEER. Bloedige steekpartij in Den Haag Staking van Hilversumse loonslachters opgeheven Gevangenbewaarder weer vrij gesproken Interpellatie over de droogte ïïm'S,,. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. OïlOO-3991. Ui]kantoren: Middelburg, Korte Delft 30, tel. 01180-2009; Mj geen gehoor: 01180-4604: Vüssingen, Rembrandl. 24, te). 01184-3224; Terneuien, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREGKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,— per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4384 Woensdag 14 oktober 1959 Eigen nieuwsdienst HEEZE Drie kinderen zijn gisteravond omgekomen bij een brand in de woning van de weduwe S. van de Velde in het Brabantse dorpje Heeze aan de spoorlijn Eind hovenWeert. Het zijn de half- weesjes Nelly, twaalf jaar oud, Annie van acht jaar en Leo van vier. Zij lagen op bed. Later werden zij, onherkenbaar verminkt, uit het huis gehaald De wijkverpleegster van het Wit- Gele kruis, zuster Verhagen, was de eerste die de brand om ongeveer half tien ontdekte. Zij liep langs het oude huisje aan de Ginderover nummer 7 toen zij rook uit het dak omhoog zag komen. TE LAAT De verpleegster holde naar de surveillancewagen van de verkeers- groep die een eindje verder in het straatje gestalionneerd stond en waarschuwde de twee inzittende po litiemannen. Gedrieën ijlden zij naar de woning. Him hulp mocht, even min als die van de toegesnelde om wonenden, niet meer baten. De trap naar de eerste verdieping stond al in lichterlaaie. Van boven hoorden de helpers kinderen roepen. Zij probeerden bij een van de dak raampjes tussen de pannen te ko men om daar langs naar binnen te komen. Toen zij dat hadden bereikt en het ruitje insloegen lekte zo'n vurige tong naar buiten dat zij hun poging moesten opgeven. Stil ston den tientallen buurtbewoners rond de woning, machteloos iets te doen. GEBLUST De brandweer van Heeze be streed het vuur met vier stralen. Binnen tien minuten was zij de brand meester. Te laat, de zolder verdieping was toen al uitgebrand. De moeder van de kinderen was bij het uitbreken van de brand niet thuis. Zij was om kwart over negen, met haar schort aan, even bij een van haar buren een kaartje gaan leggen. Tijdens de hulppogingen liep zij verdwaasd rond. Alsof zij niet besefte dat haar kinderen boven lagen, bracht zij haar naaimachine uit de huiskamer op de begane grond, waar geen vuur was, naar buiten. Voor de nacht kreeg zij on derdak in een café aan de overkant van haar woning. GESPEELD? De oorzaak van de brand staat nog niet vast. Het is evenwel bijna zeker dat de kinderen, die gedrieën in een bed sliepen, met lucifers hebben ge speeld. Op de zolderverdieping, waar de brand is ontstaan, was geen ver warming. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. In de vijf jaar. dat zij nu bestaat, heeft de stichting Het leven begint bij veertig bijna 18.000 werklozen van veertig jaar en ouder aan een nieuwe betrekking geholpen. De voorzitter, de heer M. Reckman, deel de dat gisteren mee in het Minervapa- viljoen te Amsterdam, waar met een se renade door de Amsterdamse politieka- pel de viering van het eerste lustrum J werd begonnen. Dit resultaat werd vooral bereikt, al- dus de voorzitter, door de grote mede werking van het bedrijfsleven en dankj zij honderden leden van de stichting, die week-in week-uit belangeloos allerlei j werk verrichtten, nodig om de stichting j te laten draaien. Eén en ander is zo goed verlopen, dat in navolging van heti Nederlandse voorbeeld soortgelijke stichtingen in de meeste landen van West-Europa zijn opgericht. Sigarettenindustrie vraagt DEN HAAG. De stichting sigaret tenindustrie heeft in een adres aan de leden van de Tweede Kamer gepleit voor het opheffen van de verhoging van de omzetbelasting per 31 december van dit jaar. Het adres houdt verband met het bij de Kamer ingediende wetsvoor- stel tot verlenging van de zg. tijdelijke belastingmaatregelen, waaronder de i handhaving van de verhoogde belasting j op sigaretten op het niveau van 69%. In het adres wordt gezegd dat van de prijs van een gulden van een pakje si garetten, de ind'ustrie twintig cent over houdt, waarvan tien cent wordt besteed aan tabak en tien cent aan lonen, sa larissen, sociale lasten, hulpstoffen, ver pakking, afschrijving, vei'koopkosten en algemene kosten. Verder moet daaruit ook nog een rendement over het geïn vesteerde kapitaal worden overgehouden. De stichting is ervan overtuigd dat het uitlichten" van de sigaretten uit het ingediende belastingvoorstel, geen ge vaar inhoudt voor het sociaal-economi sche beleid dat de regering zich voor stelt te voeren. Daarbij zou de sigaret tenindustrie dan enige verlichting krij gen en kunnen de. handelsmarges voor de detailhandel worden gecorrigeerd. Van onze correspondent PARIJS. Het aanbod van generaal De Gaulle om te komen tot een staken van bet vuren blijft van kracht. Onderhandelingen over poli tieke kwesties met de Alge rijnse nationalisten zijn on mogelijk. Wel kan worden onderhandeld over een wa penstilstand. Alleen door ver kiezingen kunnen vertegen woordigers worden aangewe zen van de Algerijnse depar tementen die over politieke kwesties kunnen spreken. Dat zijn de hoofdpunten uit de verklaring welke premier Debré gistermiddag in een tot de nok toe gevulde Nationale vergadering heeft afgelegd. Nieuws in de ei genlijke zin van het woord heeft zijn verklaring niet gebracht, want hij heeft zelfs verscheidene malen, gerefereerd aan de verklaring van generaal de Gaulle van 16 septem ber. Nadat de premier eerst enige zinsneden had gewijd aan de in ternationale politiek, met name aan de topconferentie en aan Frankrijks positie binnen het At lantische Pact (over beide onder werpen heeft hij niets verteld wat niet reeds bekend was), kwam hij op het onderwerp Algerije. Interview Dal was reeds de gehele dag onderwerp van heftige discussies tussen de Franse politici geweest, nadat het weekblad Jours de France gisterochtend een interview met Ferhat Abbas had gepubli ceerd, waarin deze het bezoek van een Algerijnse delegatie aan de Gaulle in het vooruitzicht stelde en zich wat betreft het zelfbe schikkingsrecht akkoord met hem verklaarde. Later is dat interview van Tanger uit door de Algerijnse nationalisten ontkend en voor apo crief verklaard. Een feit is echter, dat het met foto's van de redac teur van het weekblad in gezel schap van Ferhat Abbas was ge ïllustreerd. Jours de France, dat uiterst rechts is geörienteerd, heeft later op de dag het interview ech ter volkomen gehandhaafd. Eén weg Er is, zo zei Debré, met betrek king tot Algerije maar één weg en die wordt bepaald door de ver klaring van generaal de Gaulle. Alleen de terugkeer tot het recht is mogelijk. Hoe en op welke wij ze? Deze terugkeer houdt geen erkenning in van de zogenaamde Algerijnse soevereiniteit, want die heeft nooit bestaan en bestaat ook thans niet. (Debré heeft daarbij over het hoofd gezien, dat er in het begin van de negentiende eeuw wel degelijk een vorm van Alge rijnse soevereiniteit bestond en dat een Bey van Algerije verdra gen afsloot). Het kan ook niet zijn een politieke onderhandeling met de leiders van de rebellen. Aan het hoofd te staan van terrorisme geeft geen enkel recht. Stemmen Alleen legale verkiezingen kun nen de vertegenwoordigers aan wijzen, die het recht hebben na mens het Algerijnse volk te spre ken. Frankrijk, zo zei Debré, dat steeds sterker wordt en dat econo misch steeds vooruitgaat, was ver plicht die ene weg, terugkeer tot het recht, in te slaan en het heeft dat gedaan. De pacificatie gaat voort sedert de Gaulle in Frank rijk aan het hoofd van de regering en daarna aan het hoofd van het land is gekomen. De Mohamme danen kunnen thans deelnemen aan vrije verkiezingen, de investe ringen in het iand nemen steeds toe, er is sociale vooruitgang, de juridische status van de Moham medaanse vrouw is verbeterd en zovoort. Debré herinnerde eraan dat de verklaring van de president van de republiek drie nieuwe pun ten had: a. Er werd een datum vastge steld b. Er werd vastgesteld dat de keuze zou gaan tussen integratie. confederatie en afscheiding. c. Frankrijk gaf zijn erewoord voor het loyaal ten uitvoer bren gen van dit plan. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Groot zal de spanning zijn op het moment waarop «en muntstuk omhoog' wordt gegooid, om te beslissen wie van Amerika's zeven astronauten de eerste vlucht in een kunstmaan door het grensgebied van de onmetelijke wereldruimte zal maken. Die eerste ruimtereis zal hem, als alles goed gaat, in vier en een half uur driemaal rond de aardbol voeten met een snelheid van bijna 30.000 kilometer per uur. delijke tip van Californië, Noord- Mexico, en Texas. Wanneer de kunstmaan van het Project Mercury tijdens de derde omloop rond de aarde weer boven de Stille Oceaan is. moet de daling beginnen om ten slotte bij de Ba- hama's in zee terecht te komen. Op 9 september is een model van de capsule waarmee het expe riment wordt ondernomen, uit de Atlantische Oceaan opgevist. Acht uur na de lancering vond een Ame rikaanse torpedobootjager de ruim tecapsule. HiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiniiiooiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiioifiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiio Van onze speciale verslaggever COOPER: kruis of munl Dinsdag zijn de plannen voor deze eerste vlucht in de ruimte bekend gemaakt. Dit geschiedde in Langley, Virginia, waar de zeven mannen voor het Project Mercury, de naam waarmee deze onderneming wordt aangeduid, hun opleiding krijgen. PROEFVLUCHTEN De avontuurlijke vlucht van de eerste astronaut dér Verenig de Staten zal zich af spelen op een hoogte van ongeveer 160 kilo meter. De ruimtecap sule waar de vlucht in gemaakt wordt zal van Cape Canaveral af worden gelanceerd. Voor het grote ogen blik daar is zullen de zeven vermetelen het komende voor jaar in het kader van hun opleiding vrij korte vluchten maken met raketten van het type Redstone. Dit vertelde kapitein Leroy Cooper gis teren. Hij is een van hét groepje van zeven dat is uitgekozen uit honderd vliegers van de Amerikaanse lucht macht. DRIEMAAL ROND De eerste ruimtevlucht van de Amerikaanse luchtmacht moet ein digen ergens bij de Bahama's, de eilandengroep ten zuidoosten van Florida. Daar zal de kunstmaan met de eerste astronaut in de Atlantische Oceaan terecht moeten komen. Zijn razendsnelle reis door de ruimte zal de eenzame Amerikaan over Zuid-Afrika, Australië en een klein deel van de Verenigde Sta ten voeren tijdens zijn drie vluch ten rond de aarde. Voor de eerste omwenteling van de bemande kunstmaan is een baan uitgestippeld over de Canarische Eilanden, Spaans West-Afrika, Al gerije, dwars over het Afrikaanse continent, Australië, de Fyji-èilan- den, over het eiland Samoa, de zui- Een raket van het type Big Joe had deze capsule in de ruimte ge bracht. Het vinden van de capsules van het Project Mercury zal wor den beloond met 2500 dollar, zo werd gisteren meegedeeld. Kapitein Cooper vertelde nog dat de koers van de satelliet voor de eerste ruimtereis nauwkeurig is uitgestippeld. Zij wordt bepaald door de richting van de lancering. Er kan tijdens de vlucht niet veel gebeuren waardoor de koers gewij zigd wordt AMSTERDAM. Rond de lo terij van het Unesco Centrum Nederland die onder de naam Aktie 1 is gehouden, is intern nogal wat beroering ontstaan. Gebleken is, dat de loterij niet voldeed aan de eisen en bepa lingen van de ministeriële ver gunning, terwijl bovendien is komen vast te staan, dat de ministeriële vergunning feite lijk op een misverstand berust. Alle autoriteiten en instanties, die advies hebben moeten uitbrengen ter voorlichting van de minister van justitie hebben zich laten misleiden door de naam Unesco en het be kende embleem van deze internatio nale organisatie van de Verenigde Naties, die op het gebied van onder wijs, wetenschap en cultuur hulp verleent. PARTICULIER Het Unesco Centrum Nederland te Amsterdam is een particuliere stichting, die zich bezighoudt met het geven van voorlichting over het werk van de Unesco en andere in ternationale organisaties. Het Unesco Centrum zelf doet niet aan hulp verlening in de zin van Unesco, het is een particulier informatiecentrum zoals het Bouwcentrum te Rotter dam, het staat los van de Unesco, en had als zodanig nooit een vergun ning voor een loterij mogen krijgen. Op basis van de adviezen van de gemeentepolitie te Amsterdam, de officier van justitie te Amsterdam en de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, heeft de minister van justitie op 5 maart van dit jaar vergunning gegeven voor de loterij Aktie 1 van het Unesco- centrum in de overtuiging, dat de opbrengst van deze loterij ten goede DEN HELDER. Voor het Helderse kantongerecht heeft gistermiddag de I zaak gediend tegen de zeven Duitse vis- j sers die op 29 mei zouden hebben gevist! binnen de Nederlandse territoriale wa-i teren. De kantonrechter, mr. C. W. R. Pot, achtte-de Duitsers wel schuldig,! maar hij heeft hen geen boete opgelegd. De opbrengst van de destijds voor acht duizend gulden verkochte lading zand- spiering en de waarborgsom van 3500 gulden zullen de vissers terug krijgen. Mr. Pot liet duidelijk blijken dat hij de mening van de commandant van de Meppel, die de vissers binnen de territo riale wateren betrapte, geenszins in twij fel trok. Anderzijds kon hij zich voor stellen dat de vissers, die over minder goede navigatiemiddelen beschikken, een kleine vergissing hadden gemaakt zodat zij hun netten op 2,8 mijl uit de kust hadden kunnen uitzetten. Eigen nieuwsdienst VELSEN. Eèn van de belangrijkste conclusies uït het rapport, dat de com missie spreiding technisch hoger onder wijs aan de Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft uitge bracht, is dat het overweging verdient de derde TH (naast Delft-en Eindhoven) in het gebied van de IJmond te vestigen. Een gezamenlijk rapport van de com missies spreiding hoger onderwijs en spreiding technisch hoger onderwijs is vorige week ingediend en daarin wordt gewezen op de voortschrijdende in dustriële ontwikkeling in het gebied van Velsen en Beverwijk. In de ministerraad is nog geen uit spraak gedaan over de spreiding van het technisch hoger onderwijs. Een beslissing over een derde technische DEN HAAG De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de 71-jarige hoofdredacteur van de Nieuwsbrief J. F. verworpen. F. was in cassatie ge komen van een veroordeling tot 400 gul den boete door het Haagse gerechtshof wegens belediging van de Koninklijke marechaussee en smaadschrift tegen de officier-commissaris van de Haagse Krijgsraad mr. J. Th. Buurman van Vreeden. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN Met de was is het reeds weer zo goed als afgelopen. Wei meldden o.a. Ottenheim en Straatsburg enige verhoging van het peil van de Rijn, maar verder langs de rivier is het overal val of in een enkel geval een onveranderde waterstand. Bovendien kan de was zo helemaal bovenstrooms weinig invloed ten gunste oefenen op het peil in onze benedenlopen. Zelfs al was het belangrijk meer dan het kleine beetje dat er tot nu toe bij gekomen is. De vooruitzichten voor de binnen vaart blijven dus onveranderd on gunstig. De schippers kunnen slechts één troost hebben: Ook in het weer schijnt nog geen verandering te komen. Met die voortdurend rustige weersomstandigheden kunnen zij er verzekerd van zijn dat de nachtvaart op de Waal niet verboden wordt. hogeschool in Twenthe is er dus ook nog niet maar zou wanneer de con clusie uit het rapport wordt gevolgd deerlijk in het gedrang komen. Tenzij er gevolg wordt gegeven aan de op vatting van de commissie om de even tuele vierde TH in Twenthe te vestigen. Een definitieve beslissing hierop kan echter een kwestie van jaren worden. Advertentie DEN HAAG. Twee abstracte kunst werken van twee Haagse kunstenaars, die vrijdagmorgen op klaarlichte dag werden gestolen, zijn onbeschadigd te ruggekomen. De dieven hebben de schilderijen bij een van de schilders thuisbezorgd. Zij hadden in de kranten gelezen, hoezeer de schilders de dupe waren van deze diefstal en kregen be rouw. Waardeer het, dat Uw ttO'iron-overhemd en niet geel maar hagel' wit en kreukvrij zijn. En dat, zonder dat mevrouw ze ooit strijkt. Ze behandelt ze, ni het waseen, zo nu en dan met eehfa-wolwit, Ja, die* zelfde wol wit van echf a, die haar vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Bij een bloedige vechtpartij hebben drie Hagenaars el kaar gisternacht met messteken ernstig verwond. De 37-jarige koopman J. C. J. moest met een steekwond in de onder- jbruik in het ziekenhuis worden opgeno men. Zijn tegenstander, de 25-jarige A. IJ. K., kreeg snij- en steekwonden aan >nond, borst en armen en bij de ogen. De broer van J., de 35-jarige J. H. W. |J.. kreeg enkele lichte verwondingen. De ruzie werd uitgevochten op de Lange Beestenmarkt in Den Haag voor het café waar K. en de oudste broer elkaar ontmoetten. K. vroeg het geld te rug. dat hij een tijd geleden had ge leend aan de vriendin van de oudste J. Er kwam geen geld maar wel een uitnodiging om het geschil op straat uit te vechten. Daar haalde K. uit en stak J. met een mes. Het slachtoffer zakte ineen en riep om hulp. De jongere broer nam het gevecht over en stak K. waar hij maar kon. Juist toen K. bloedend uit vele wonden het gevechtsterrein verliet, arriveerde d« politie. HILVERSUM. De in Hilversum uit gebroken staking onder de loonslachters aan het gemeentelijk abattoir is gister middag om 12 uur opgeheven. De sta king was een gevolg van het menings verschil tussen de loonslachters en het bestuur van de grossiersvereniging voor vee en vlees. De eersten wensten per 1 november een verhoging van de ta rieven. De loonslachters hebben het werk her vat zonder dat aan de eis is tegemoet gekomen. Het bestuur van de grossiers vereniging was van oordeel, dat alleen kon worden onderhandeld over het ver zoek, wanneer het werk zou worden her vat. AMSTERDAM. Ook in hoger' beroep is de 51-jarige bewaarder A. F. E. van het huis van bewaring aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam vrijgesproken van ^.e hem telastgelegde verzaking van zijn plicht. Op 8 april wisten twee Zwitserse gevangenen te ontsnappen, terwijl deze bewaker de controle moest oefenen over de luchtcellen, waarin zij zich bevonden. In eerste aanleg meende de officier van justitie dat de ontsnapping van de Zwitsers aan verdachtes schuld te wij ten was, maar de rechtbank sprak hem vrij. De officier tekende hoger beroep aan en veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal evenals de officier had gedaan een maand gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft thans het vrij sprekend vonnis van de rechtbank be vestigd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: jr Droog met aan- Si vankelijk in de ochtend hier en daar mist. Overi gens wolkenvel den, maar plaat- 1 selijk ook zonnige perioden. Wginig verandering in temperatuur, «i Meest zwakke w- wind. MIES JE: Het bos is nu op zijn mooist. 15 OKTOBER: zon op 7.03. zon onder 17.48, maan op 17,28, maan onder 5.33. 44 Een van de vele series die werden rondgezonden, maar niet werden betaald. Wat te doen als op een van deze loten een woon huis is gewonnen? Op de loten staat duidelijk, dat de loterij is opgezet ten bate van het Unesco Centrum Nederland, dat echter niet hetzelfde is ais de interna tionale organisatie van die naam. zou komen aan het werk van de Unesco, in casu aan onderwijs instellingen in achtergebleven ge bieden e.d. Thans blijkt echter, dat de op brengst van de loterij is bestemd voor het Unescöeentrum zelf, ten einde een fonds te vormen waarmee dit voorlichtingscentrum kan wer ken en waaruit de onkosten en salarissen kunnen worden betaald. MISVERSTAND Het Unescöeentrum, dat ten on rechte door velen wordt aangezien als een kantoor van de internationale organisatie van die naam, staat daar in feite geheel los van. Hoewel het centrum enige subsidie geniet van de Unesco als aanmoediging om het voorlichtende werk te kunnen ver richten, waren de geldmiddelen van het centrum te Amsterdam zeer aan de krappe kant. Om daar verandering in te bren gen werd o.a. deze loterij georgani seerd. waarvoor door een misver stand bij alle betrokken autoriteiten en instanties, vergunning werd ver leend. Indien men geweten had, dat de opbrengst bedoeld was ter be strijding van de dagelijkse onkosten van een particuliere stichting, zou de vergunning zijn geweigerd, zoals ook de toestemming is onthouden aan het plan van de voortvarende directeur van het Unescöeentrum om doosjes lucifers te mogen verkopen waaraan dan in de vorm van een soort loterij enige attracties zouden worden verbonden. Men betreurt het in officiële kringen, dat ten onrechte voor par ticuliere doeleinden een beroep is gedaan op de weldadigheid van het Nederlandse volk. MANKEMENTEN Naast deze principieel foutieve opzet, die in zekere zin in strijd is met de Loterijwet, zit deze loterij vol mankementen. Zelfs de bepalin gen van de foutief verleende ver gunning zijn door de organisator van de loterij overtreden. Hoewel een van de hoofdbepalingen was, dat de vier series loten die te zamen een miljoen loten van een gulden omvatten, één voor één mochten worden uitgegeven, heeft de organisator de loten in bundeltjes van tien stuks waarin loten van alle vier de series zaten overal in het land per post rondgestuurd. Op honderdduizend adressen kreeg men tien loten toegezonden met een misleidend briefje er bij op papier van de Unesco, waarin werd gezin speeld op het goede doel dat Unesco nastreeft. De ontvanger die niet om de loten had gevraagd, werd ver zocht de loten te kopen, te verkopen of eventueel terug te zenden. KWAAD BLOED Deze manier van uitzetten van een miljoen loten heeft veel., kwaad bloed gezet in ons land. Bovendien had de organisator pas dan de loten van de volgende series in omloop Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het a.r. Tweede- kamerlid mr. B. W. Biesheuvel heeft het plan vanmiddag een interpellatie aan te vragen over de hulp aan de landbouw m de door de droogte mogen brengen, indien hij de voor gaande serie naar genoegdoening van de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam geheel overeenkom stig de bepalingen van de vergun ning en der Loterijwet had afge werkt. Met deze bepaling is onmiddellijk de hand gelicht, en er is geen con trole op geweest. Daarnaast werden de ontvangers direct aansprakelijk gesteld voor een bedrag van tien gulden. Bij het Unescöeentrum kregen klagers te horen, dat als zij de loten niet zelf kochten, of verzuimden ze te verkopen of ze niet terugzonden, zij direct een proces zouden krijgen. De tegenwerping, dat zulks toch niet aanging, omdat men niet als wederverkoper wenste te worden aangesteld, en dat het toch moeilijk te bewijzen zou zijn, dat de ge adresseerde de niet als aangetekend verzonden loten inderdaad had ont vangen, werd nogal strijdvaardig beantwoord met de opmerking: „Probeert u het maar eens tegen Unesco op te nemen. U gaat er aan!" OVERTREDINGEN Het aantal overtredingen en fou ten die met deze loterij zijn ge maakt is legio. De postwet is over treden, doordat in een rondschrij ven werd gesteld, dat men het geld in bankbiljetten kon opzenden in de bijgevoegde antwoord-enveloppe, die ongefrankeerd verstuurd kon worden. De loten werden nog bij bosjes verstuurd nadat de datum van trek king die op de loten stond allang voorbij was. Mensen die protesteer den tegen het toesturen van verlo pen loten, kregen te horen dat de trekking was uitgesteld, omdat de wederverkopers de organisator in de steek hadden gelaten. Drie dagen vóór de uitgestelde trekking werd nog gauw het restant loten o.m. aan een groot aantal bak kers m Amsterdam toegezonden. Die hadden na ontvangst van de onge vraagde loten geen tijd meer om ze te verkopen en zaten er dus schijn baar zelf aan vast. Wie de moeite nam dit te onderzoeken, kwam al gauw tot de conclusie dat zulks niet het geval was, daar niemand hen kan dwingen iets te betalen waar men met om heeft gevraagd. ONBETAALD Zodoende zijn duizendtallen uit gezette loten onbetaald gebleven <*e organisator bij de politie neeit laten doorschemeren dat al les verkocht was. Voorschrift was immers dat de organisator uiterlijk vijf dagen voor de uiteindelijke trekking aan de po litie te Amsterdam zou mededelen waar en wanneer de trekking zou worden gehouden. Bij die gelegen heid zou hij dan meteen alle onver kochte loten hebben moeten inleve ren bij de politie. Dit is niet gedaan, zodat alle officiële controle op de verkoop van de loten onmogelijk is geworden. De organisator is verplicht de vol ledige afrekening bij de politie in te leveren, die er ook op moet toe dien, dat de gelden de bestemming krijgen waarvoor de loterij is toe gestaan. Daarbij zal men nu aan nemen. dat alle niet betaalde loten als onverkocht worden beschouwd. Hiertegen bestaat bij justitie weer het bezwaar, dat daarmee de deur naar ernstige fraude, wordt open gezet. Immers, zodoende kan men de opbrengst van betaalde loten in eigen zak steken, terwijl die loten als onbetaald en dus onverkocht kun- nen worden opgegeven. GEEN CONTROLE Volgens de wet moeten alle onver kochte loten zeker in dit geval mee doen aan de trekking. Aanvankelijk was men bij het Unescöeentrum van plan, toen de zaak helemaal uit de hand ging lopen, om alle lo ten die met waren betaald, buiten de trekking te houden. Daaron fc men later teruggekomen. Zie verder pag. J laatste kolom

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1