„Nero" snuffelde, zwom en vocht het best Walcheren Zuid-Beveland Kerkeraden tonen te weinig belangstelling voor sport Bruinisse heeft tekort van 25.500 op begroting 1960 N.'Beveland Tholen en St.- Philipsland 4 Langere loswal blijft vrome wens m Dinsdag 13 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Domburgse hond werd kampioen van Zeeland Raad Sluis vergadert waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter Marcel Migeo hield lezing in Middelburg Kindercircus trad op te Kortgene Tweede klasse Bevelanders overspeelde Middelburg V In woning brak brand uit Gemeenteraad Oostkapelle Emigratieavond met film INSTUIF TE GOES Rillandia klaarde het niet tegen S.S.C. (2-1) Bekerwedstrijd Hengelclub Raad Waarde vergadert Tentoonstelling van zang- en kleurkanaries Jeugdvoorstelling Z.V.U. Oefening oorlog Volkswagen contra bus Geref, classis Almkerk in totorapport Zo vervreemdt men de jeugd van zich „NU MET HOPE" MOET MEER CONCERTEREN Raad Hoedekenskerke Raad 's Heer Arendskerke Jeugd kiveekte planten e/-* v /y* *t Verkrijgbaar bij MIDDELBURG MARKTBERICHTEN Ds. J. Eygendaal nam afscheid te Hoofdplaat CIJFERS HERVORMDE KERKBOWACTIE Jonge kerkbij eenkomst C.J.V.-startbijeenkomst HERVORMDE GEMEENTE VIERDE DRIEHONDERD JARIG BESTAAN Bevestiging en intrede ds. A. Veldhuijzen Ds. Kersten nam afscheid Advertentie BIGGEKERKE. Maandag werden op „Klein Valkenissen" de wedstrijden van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Politiehondenvereni ging gehouden. Vier honden, een Hollandse herder en drie bou viers kampten onder leiding van hun bazen het grootste deel van de dag om het kampioenschap van Zeeland, dat „Nero" van de heer C. Minderhoud uit Domburg tenslotte won. Tn de morgenuren werd met appel- oefeningen begonnen. Dit onderdeel van de wedstrijden stelde voornamelijk de ge hoorzaamheid van de dieren op 'de proef. Het aangeboden voedsel dat de dieren moeten weigeren werd alleen door de bouvier Wibo van J. Stroo uit Wol- phaartsdijk met smaak verorberd. Met het opzoeken van drie kleine voorwerpen in het terrein, binnen tien minuten, hadden de dieren zo goed als geen moeilijkheden. Bij het waterwerk moesten de honden op commando over de watergang zwem men* halverwege terugkeren op de roep van de baas en een voorwerp uit het water op het droge brengen. Bij de ver dere oefeningen werd de strijdvaardigheid van de honden op de proef gesteld. Grim mig bewaakten ze een klaargelegd voor werp tegen de aanvallen van de „pak- werker", een man gekleed in een stevig SLUIS. De gemeenteraad van Sluis komt woensdagavond om half acht bij een. B. en W. stellen voor, de badmees ter in de werkrnaanden aan te stellen bij gemeentewerken. Een nieuw regle ment voor de Godshuizen alsmede een voorstel tot aankoop van de straatver lichting, die nu eigendom is van de P.Z.E.M. maken verder onderdeel van de agenda uit. pak van jute en leder. Dezelfde pakwer- ker kreeg noch lopend, noch fietsend de gelegenheid om de felle dieren te ont vluchten. Daarbij konden pistoolschoten en stokslagen de honden niet van de wijs brengen. Na becijfering van de behaalde punten bleek de zes jaar oude Hollandse herder van de heer C. Minderhoud met 308,5 punten Zeeuws kampioen te zijn gewor den. In 1957 haalde deze hond reeds met lof het certificaat politiehond. Tweede werd de bouvier Wibo van J. Stroo uit Wolphaartsdük met 296,5 punten. Derde denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en vierde waren Marco van A. W. N. Nelisse te Nieuwdorp met 264 en Tarno van P. C. Babijn te Biggekerke met 209,5 punten. De Duitse herder Astor van Abr. r. d. Putte te Zoutelande kon wegens ziekte niet aan de wedstrijden deelnemen. KORTGENE. Het kindercircus van het „Jeugdhonk" van de Hervormde Jeugdraad te Goes is zaterdag met veel succes opgetreden in Stadswijnkelder te Kortgene. daartoe uitgenodigd door de Hervormde Jeugdraad te Kortgene. Wika Hiensch zei in zijn openings woord dat doel van het kindercircus het spel is, niet de prestatie. Men moet dit kindercircus zien naast andere activi teiten van de Hervormde Jeugdraad. Daarna brachten de jongelui een zeer gevarieerd en uitvoerig programma. Met veel enthousiasme werden de num mers uitgevoerd. Diverse dieren oli fanten, beren en zeehonden bleken tot grote prestaties in staat en voorts oogstten de fakir, de sneltekenaar, de acrobaten, de clowns en de goochelaar veel applaus. In totaal namen 45 kinde ren aan dit optreden deel. KAMPERLAND. Middelburg V kreeg tegen Bevelanders in Kamper land geen voet aan de grond. Het ver loor met 40. Als excuus mag misschien gelden, dat het met vier invallers speel de. Door fouten in de Middelburgse ach terhoede stond Bevelanders met de rust al met 20 voor. Wel kregen de gasten nog enkele kansen, maar deze werden onbenut, waarbij nog kwam dat de achterhoede van de thuisclub in prima vorm stak. Ook de buitenspelers speel den een goede wedstrijd. Na de rust zag men hetzelfde spelbeeld. Bevelan ders scoorde toen nog twee o.i. houdba re doelpunten. IjiiiiiiiiiiiiiHiMMiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 3 lazen we in het nieuws uit de ker- g ken dat een Franse arts een brief heeft geschreven naar Eisenhower en Kroesjtsef. De inhoud van de brief kwam hier op neer dat deze 5 Franse arts twee bommenwerpers vroeg. Of liever: hij vroeg om twee bommenwerpers niet te £a- briceren. Het geld dat op deze wij- ze vrij zou komen, zou voldoende zijn om alle lepraleiders van de hele wereld te verplegen en de meesten van hen ook te genezen. 5 Het is beslist een aardig idee. Zo dacht ik vroeger ook. Toen ik een kleine jongen was dacht ik: Als nu alle Nederlanders =j eens één cent aan mij zouden ge- ven, dan zou ik rijk zijn. Maar... I? de Nederlanders deden het niet, hoewel het een kleine moeite voor ze was. Trouwens, laat nu de hele we- 6 reldbevolking eens één dag niet ro- 3 ken. of niet drinken. Het is dui- delijk dat dan astronomische be- dragen vrij konden komen voor liefdadig werk. En zo zou ik nog enkele tientallen voorbeelden kun- nen geven. Maar de kwestie waar het om 3 gaat is dit: Waarom vraagt die Franse arts nu juist bommenwer- 3 pers? 3 Het antwoord lijkt me niet moei- 3 lijk te geven. Hij gelooft dat niets 5= zo zinloos is als het fabriceren van oorlogsmateriaal. Deze ge- dachte komt zeer geprononceerd in 3 zijn brief naar voren en daarmee is het schrijven hoe goed be- doeld ook door en door tenden- tieus. Want dat oorlogvoeren zin- 3 loos is wisten we al voor we van S buskruit hadden gehoord. De vraag van de arts kan dus 3 zo vertaald worden: Waarom zou- den we zinloze dingen niet een- voudig afschaffen. 3 Welnu, dit lijkt me een hopeloos 3 simplistische voorstelling van za- ken. Maar ook een gevaarlijke voorstelling van zaken. Vele men- 3 sen zijn maar al te zeer geneigd voetstoots in dergelijke simpele 3 redenerinkjes te geloven. En het resultaat zou zijn een verzwakt 3 westen, met alle catastrophale ge- volgen daaraan verbonden. Deze Franse arts vraagt dus eenvoudig: Waarom zouden we zinloze dingen niet afschaffen. 3 Och, beste lezer, weet u waar- om niet? Omdat we de zonde eenvoudig niet af kunnen schaffen. 3 Een beetje nuchterheid is toch g zeker wel gewenst. MIDDELBURG. Voor een aandach tig gehoor hield de Fransman Marcel Migeo, bekend schrijver en vliegenier, zaterdagavond in het gebouw van de Polder Walcheren een lezing onder de titel „Saint Exupéry vivant", in het ka der van de lezingencyclus, belegd door het genootschap NederlandFrankrijk, afdeling Zeeland. In grote lijnen schetste Marcel Migeo de persoon en het leven van Antoine de Saint Exupéry die volgens een en quête, ter gelegenheid van de „Expo" SEROOSKERKE (W.) In de woning van P. Kesteloo is zondagmiddag brand uitgebroken. De gealarmeerde brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet ver hinderen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. De benedenwoning liep aan zienlijke waterschade op. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. te Brussel, vóór Racine en Camus de, in het buitenland, meest gelezen Fran se schrijver zou zijn. Als oud-collega van de Saint Exupé ry, die zelf ook vliegenier was, kon de heer Migeo interessante bijzonderheden over het persoonlijke leven van de be kende schrijver vertellen, Door een se rie van anecdotes en ervaringen met de schrijver opgedaan gaf Marcel Migeo de leden van het genootschap een dui delijk beeld van het merkwaardige ka rakter en de korte maar afwisselende levensloop van Antoine de Saint Exu péry. Daarna sprak Migeo over de vlie gerij in het algemeen en vertoonde en kele korte films, onder andere van het veelbesproken nieuwe Franse vlieg tuig, de Caraveile. OOSTKAPEiLLE. De gemeenteraad van Oostkapelle vergadert woensdag avond om half acht. De agenda ver meldt benoeming leden woonruimte- commissie en begrotingswijzigingen. imiHiimiimiiimmmmiimimiiiuiMiimmiiiiiimiiiiiiiiiiuuit GOES. Wm. H. Muller en Co. N.V. te Vlissingen hield als agent van en in samenwerking met de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam gisteravond in de Prins van Oranje een reis- en voorlich tingsavond. Er werd een film gedraaid over de bouw en tewaterlating van het ss Rotterdam en de film „Varen is genieten" werd vertoond. Na de pauze zagen de vele belangstellende kleuren dia's, die van commentaar waren voor zien. Deze avond was speciaal be stemd voor toekomstige emigranten en ouders, die geëmigreerde kinderen wil len bezoeken. Vanavond wordt dezelfde voorstelling gegeven in „De Vergenoe ging" te Middelburg. GOES. Zaterdagavond is in het C.J.M.V.gebouw de eerste instuif voor jongeren van vijftien jaar en ouder ge houden, uitgaande van de Hervormde Jeugdraad. Wika Hiensch kon tal van nieuwe bezoekers (sters) welkom heten. Het programma bestond uit de vertoning van een aantal prachtige films. Wika Best verzorgde de dagsluiting. Weke lijks zal elke zaterdagavond de instuif weer worden gehouden, uitgezonderd op één zaterdag. De jongelui gaan dan naar „Hedenesse". Het thema van dit week end luidt: „Durven". H engelconcours in Kapelle KAPELLE. De belangstelling voor de internationale hengelwedstrijd, die za terdag door de plaatselijke hengelclub wordt georganiseerd, is bijzonder groot. Er zijn reeds veel personen ingeschre ven en het aantal verzoeken om inlich tingen is groot. De inschrijving is tot 's middags twee uur mogelijk in hotel „De Zwaan". De wedstrijden, waaraan veel prijzen zijn verbonden, worden ge houden in het Kanaal door Zuid Beve land. RILLAND. Rillandia heeft het te gen de kampioen van het vorig seizoen niet kunnen bolwerken. De jongens uit Rilland behoeven zich echter voor de 21 nederlaag geenszins te schamen, hoewel de uitslag misschien anders was geweest als zij voor de rust wat feller hadden gespeeld. S.S.C. begon in hoog tempo en pro beerde met diepte-passes de verdediging van Rillandia uit elkaar te trekken Maar doelman Van Hoorn en spil Mees ters speelden ook nu weer een uitste kende partij. In de dertiende minuut speelde rechtsback Moerland te zacht te rug op Van Hoorn, waardoor S.S.C. het eerste doelpunt kon scoren. Even later lag uit een corner nummer twee in het net. In de tweede helft speelde Rillandia een klasse beter dan S.S.C., maar voor al Schaap had geen geluk met zijn schoten. Toch Was het deze speler die in de dertiende minuut het enige tegen- punt maakte. Een back van S.S.C. had de bal met de hand weggewerkt en Schaap schoot de toegekende strafschop zonder pardon tegen de touwen. KAPELLE. Zaterdagmiddag werd in het Kanaal door Zuid Beveland de laatste bekerwedstrijd van dit seizoen gehouden van de hengelclub „De Ka naalvissers" in Kapelle. Er werd door 39 leden aan deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. C. van Liere 500 gram; 2. R. Eversdijk 330 gr; 3. P. Schijf 280 gr; 4. J. P. Lepoeter 270 gr; 5. L. C. Oele 265 gr; 6. P. J. Lepoeter 230 gr; 7. Jan Lepoeter 220 gr; 8. C. van Zwe den 190 gr; 9. J. Schipper 180 gr; 10. A. Eversdijk 180 gr. Bij de junioren was de uitslag: 1. C. Burger 150 gr; 2. J. van Zweden 125 gr; 3. Johan Schijf 110 gr. WAARDE. De gemeenteraad komt vanavond bijeen. De agenda vermeldt o.m. een aantal punten over het wijzi gen en vaststellen over verschillende dienstjaren, het overnemen van strook jes grond en het verlenen van subsidies. GOES. De algemene Nederlandse Bond van Kanarieteelt en Vogelbescher ming, gewest Zeeland en West Noord Brabant, houdt van 16 tot en met 20 december in Slot Ostende een tentoon stelling met zang- en kleurkanaries. De ze tentoonstelling wordt georganiseerd door de afdeling „De Gevleugelde Vrien den" en wordt 18 december officieel ge opend. De keuringen worden op 16 en 17 december gehouden. GOES. Een toneelgroep van de Zeeuwse Volksuniversiteit gaf maandag o.l.v. Rob Geraerds een tweetal uitvoe ringen van het sprookje „Aladin en de wonderlamp". De spelers en speelsters hadden in de scholieren van lagere scholen in Zuid-Beveland, die 's mor gens en 's middags de Prins van Oran je bevolkten, een aandachtig en dank baar publiek. ST. ANNALAND. Nadat de sire nes hadden geloeid werd een aanval uitgevoerd door „vijandelijke vliegtui gen". Maar gelukkig was het allemaal oefening. Onmiddellijk kwamen alle be schikbare reddingsploegen in actie. De blokploeg, de verbindingspost. de brand weer en zelfs de brandweren van Tho len en Oud Vossemeer die assistentie verleenden. Verder werkten mee de mo biele reddingsploeg, het mobiel genees kundig team, de politie en de centrale verbindingspost in Tholen. De oefening die de naam „Hoender" kreeg trok in verband met het mooie weer grote be langstelling. De instuifavonden, die de Ned. Herv. Kerk te COLIJNSPLAAT gedurende de wintermaanden voor de jeugd organiseert, zijn zaterdagavond weer begonnen. Deze avonden worden weer gehouden op de bovenzaal van de Christelijke Kleuter school. WESTKAPELLE Zaterdagavond is op de hoek ZuidstraatKoestraat een Volkswagen in aanrijding gekomen met 'n bus van de Stoomtram Walcheren. De Volkswagen werd deerlijk gehavend en een der inzittenden moest na behandeld te zijn in het ziekenhuis worden opgeno men. V*n een medewerker ALMKERK. Zelden heeft nog een kerkelijke vergadering zich verdiept in problemen rondom de sport. En zeker is dat het geval in de Gereformeerde ker ken. Wel wilde een wat geïnteresseerde kerkbodescribent zich er soms eens aan wagen, maar kerkelijke vergaderingen hadden wel wat anders te doen. Daar om verdient het de aandacht dat de Ge ref. kerken in de classis Almkerk tot conclusies zijn gekomen met betrekking tot de voetbalpool, maar daarbij niet vergeten hebben zich te bezinnen op de taak van de kerk inzake de sport in het algemeen. De laatste conclusie van de olassisuitsp>- '-en luidt dan ook: „Daar de chrlste' sportbeoefening recht heeft op on. belangstelling zullen wij als christenen meer dan tot nu toe voor deze vorm van vrijetijdsbesteding be langstelling moeten tonen, ze waar mo gelijk steunen en zodoende onze invloed aanwenden om uitwassen en afglijdin gen te voorkomen". Aan de conclusies en het eraan ten grondslag liggende commissierapport is het volgende ontleend. Na de voorgeschiedenis van de KNVB- pool te hebben geschetst (bedoeld als kanalisering van de gokzüeht en vrij buiterij op dit gebied, waardoor boven dien een deel van de baten ter beschik king komt van de sport zelf), meent de commissie dat een wettelijke regeling wel dienstig kan zijn voor afsnijden van uitwassen, maar dat tegelijlk de pool zal uitgroeien tot een groot bedrijf en daar- BRUINISSE. Het begro tingstekort van Bruinisse be draagt voor 1960 25.500. Bij de behandeling van deze begroting toonden de raadsleden zich over het algemeen tevreden over de daarop voorkomende posten, hoe wel de heer S. A. Jumelet (c.h.u.) het geheel teleurstellend noemde De bijdrage van 6900 voor de wo- ningbouwpolitie lokte protest uit, als ook de bijdrage van 250 aan de stich ting Zeeuwse muziekschool. Zeshonderd gulden is weer uitge trokken voor de muziekvereniging De Zeeuwse collecte bracht tn NissoUNu met hope". Men vond echter dat 26,87 op. 'de vereniging deze zomer wel wat weinig van zich heeft doen horen. Te genover de kosten van 1800 die jaarlijks aan het sportveld moeten worden besteed, staat slechts een huur van 400, die wordt ontvangen van „Bruse Boys". De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de gemeente de schade in 1953 ont staan aan het schip „Muropadau" zal moeten betalen. De kosten zijn ver moedelijk ongeveer 16.000. Een strook grond bij de chr. huis houdschool, groot 800 vierkante meter, zal voor tuinbouwonderwijs aan deze school worden verhuurd. De heer D. de Koning (v.v.d.) merkte op, dat vorig jaar ook aan de school reeds gronden waren verhuurd, maar dat de grond door onkruid was overwoekerd. Nu, Advertentie VPRKRljGBAAm BIJ Dl BETERS HERENMODEZAKEN HOEDEKENSKERKE. Woensdag avond zal de raad in haar vergadering het beleid van het gemeentebestuur voor het jaar 1960 in de ruimste zin van het woord bespreken. De raad stelt voor om een bouwgarantie te verlenen t.b.v. P. Doene te Kwadendamme. Ver der is er een voorstel om medewerking te verlenen overeenkomstig artikel 72 van de lager-onderwijswet voor de aan koop van gymnastiektoestellen voor de r.k.-scholen te Kwadendamme. Voorts zal de raad zich beraden over het hu ren van een stortplaats voor huisvuil. Ten slotte zullen een aantal subsidiever zoeken ter sprake komen. •s-HEEiR ARENDSKERKE. De raad die vrijdagmiddag bijeen zal komen heeft een vrij omvangrijke agenda te verwerken. In de eerste plaats Is er een voorstel om een vijftiental percelen aan te slui ten op het electriciteitsnet. Het betreft hier een aantal afgelegen woningen en bedrijven aan de Nieuwe West, de Kraay ertseweg en de Drieklauwenweg waar een rendabele exploitatie voor de P.Z.E.M. niet mogelijk is. Van de -gemeente wordt een bijdra ge van 8020 gul-den gevraagd. Verder zullen de vergoedingen worden vastge steld voor drie kleuterscholen en zes la gere scholen in de gemeente. Evanals voorgaande jaren wordt voor gesteld het komende winterseizoen van gemeentewege kolentoesla-g te verstrek ken. De oude normen zullen -hiervoor blijven gelden. Ten slotte wordt de raad in overwe ging gegeven over te gaan tot -de aan koop van enkele percelen grond te 's-Heer Hendrlksfeinderen. Met de eigenaars hiervan is overeen stemming bereikt. 's-GRAVENPOLDER. De leerlingen van de belde lagere scholen hebben ook dit jaar weer een wedstrijd gehouden in het kweken van door de stichting „Ons Dorpsleven" verstrekte stekken. De tentoonstelling van de gekweekte planten is dit jaar i.v.m. de droogte niet gehouden. Verwacht werd nl. dat weinig snijbloemen zouden worden aan geboden. De wisselbeker werd gewonnen door Corrie Walraven Gd. De telers van de begonia verwierven de volgende prijzen: 1. Corrie Walraven Gd. 2. Mattle Maat, 3. Lies Tramper. Geranium: 1. Wim de Visser, 2. Sam Boogaard, 3. Rinus Dekker. Coleus: 1. Adrie Eckhardt. 2. Rien van Oosten, 3. Piet Driesprong. De jury bestond uit mej. E. J. de Groot en dhr. J. Hertgers. beiden te Goes. Te WESTKAPELLE is weer een begin gemaakt met de maandelijkse zang- en ge bedsavonden. Door bijzondere omstandig heden heeft men dit werk de vorige win ter moeten staken. de regenjas met de herkenbare snit Natuurlijk verkrijgbaar bij Lange Kerkstraat 35 - Telefoon 011002538 GOES TELEFOON 01180—3325 LANGE DELFT 38 dopr nog veel sterker zal worden gepro pageerd. Kinderspel Terloo-ps merkt de commissie op, dat we met weidadigheidsloterijen als de NCRV-goedzo-actie wel voorzichtig moe ten zijn: ook deze speculeren op de heb zucht van de deelnemers en verzwakken onze gerechtvaardigde kritiek op de voetbalpool, al volgt daar direct op, dat deze acties vergeleken bij de wekelijkse pools, slechts kinderspel zijn. De gedachten van de commissie lopen uit op de eerste drie conclusies die de classis aanvaardde: 1 TTET deelnemen aan de voetbaltoto T 11 is een kwaad dat de zondige be geerten en de hebzucht prikkelt en daarom op grond van het tiende gebod moet worden afgewezen (waaraan een verwijzing wordt toegevoegd naar 1 Timotheus 6:9 en 10). n TTET verband dat God heeft gelegd 1» ssen eerlijke arbeid en inko men ordt er door miskend, waar oor verar4ordelijkheidsbesef er *- I laterialistische levenshouding Lf wordt door deelneming aan de pools gestimuleerd1 en ernstige schade wordt erdoor toegebracht aan de be langstelling voor de eeuwige dingen. De zondag Om met een béétje verstand voorspel lingen te doen over de uitslag van de wedstrijden, is volgens de commissie enige kennis van de speelsterkte van de clubs gewenst en ligt het bezoek aan voetbalvelden, het lezen van zondagse extra-edities en het luisteren naar de zondagse sportuitslagen nogal voor de hand. Vierde conclusie van de classis derhalve: A TA AAR bij geno emde p ool het zon- VJ dagsvoetbal een belangrijke rol speelt, ligt het gevaar voor de deur dat de sabbat op allerlei wijze ont heiligd wordt. De krant De commissie wijst op de noodzaak voor een pooldeelnemer cm zich op een niet-christelijke krant te abonneren, wat nog afgezien van d-e schadelijke gevol gen voor het geestelijk leven, ook nog de chr. pers („die in haar todh reeds zorgelijke omstandigheden de steun van onze mensen wel ten zeerste behoeft") schade toebrengt. Conclusie 5 van de classis: r T\AAR alleen de neutrale (bedoeld *-) is: de niet-prot.-chr.) pers de uit slagen der zondags gespeelde wed strijden meedeelt, dreigt het gevaar dat deze pers haar intrede doet in de gezinnen met alle schadelijke gevolgen van dien. Met dit voorafgaande wilde de com missie niet volstaan Zij brengt onder de aandacht, dat de toto mede een gevolg Is van de gebrekkige stenn die de sport BERGEN OP ZOOM, 12 oktober Groente en fruitveiling: Andijvie 7—24, Bloemkool 10 —73, Snijbonen 80,—, stamboon dubb. prin- cessen 42—108, Komkommers 8—30, Rode kool 11—24, Witte kool 15—27, Sav. kool 7—30, Kro ten 13—27, Bospeen 15—26, Waspeen 10—42, prei 21—33, Sla 3—15, Tomaten 20—89, Spina zie 56. Aardbeien 150-450, Druiven 153—161., Meloen 77, Goudreinette 11—30, Cox's Orange pippin 12—62, Glorie van Holland 15—38, Jo nathan 8—43, Laxton Superbe 9—30, Zoete Evmgaard 22—34, Saint Remy 22—24, Com- tesse de Paris 12—30, Doyenne du Comtce 47 —90, Leglpont 34—02, conference 35—38, Gie- ser Wildeman 16—38. GOES, 12 oktober Export- en Industrie veiling: Cox's Orange Pippin kl. I 70-75 64— 20—21. Jonathan kl. I 80-85 43, 75-00 40, 70-75 49, 68-70 45, 60-65 39—40, II D 23. kl, II 80-85 71, 05-70 60—80, 60-65 57—61, 55-60 43—45, II D 38, 75-80 42, 70-75 44, 65-70 43, 60-65 35, II D 21, kroet 13,90. Goudreinette kl. I 95-105 45, 85- 95 44, 75-85 43,10—43,30. 65-75 33,00, II D 21. kl. II 75-85 36, 65-75 31, II D 20—21, grof 25, fijn 20, kroet 18,70. Glorie van Holland kl. I 75-85 46, II D 27, Comtesse de paris kl. I 76-85 39, 65-75 42, 55-65 33, II D 10. Saint Remy kl. I 85-95 24, 75-85 29, 65-75 20. Diverse appels: kr. 16.60. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 47—66, fijn 23—30, Glorie van Holland grof 34—40, fijn 24. Goudreinette grof 23—31, fijn 21. Jonathan grof 24—27, fijn 16—18, Pr. Louitreul kl. 75-85 50 65-75 57, 55-65 44, II D 20. Gieser Wildeman kl. I 60-70 43, 60-60 33—37, II D 20, grof 13—35, Saint Remy grof 16, fijn 14. Zw. Wijnpeer kl, II 55-60 30, 50-55 23, grof 17, fijn 15. Comtesse de Paris grof 17—18, fijn 7, Black Alicante I 157—158, II 147. Bramen per doos I 52. Groenten: per stuk: Kropsla II 11—18, Komkommers B 26, Bloemkool A I 56—73. A II 42—46, B I 26—42, Afw. 16—34. Per kg. Tomaten A 75, B 68—83, c 57, Snij bonen 108—117, Dubb. pr. bonen 76—94, Groe ne Sav. kool 27—39, Rode kool 30—33, Witte kool 21—22, Andijvie 21—30, Prei 34, Spinazie 48—51, Uien 10—13, Aardappelen bonken 20, grote 18. VEILING TERNEUZEN. Sla 3.10—9.90, Glassla 9.80—U, per stuk bloemkool a 30 34, b 20—31, c 10—13, afw 10—26, meloenen 20, per bos peen 24, kroten 1317, per kg andijvie 1324, princessebonen 71—85, sabo 7073, rode kool 33—34, spitskool 1820, sav kool 2330, afw 10, Chinese kool 1720, witte kool 19—28, prei 27—40, tomaten co 40—48, Witlof a 2 1,31—1.42, b 1.03—1.15, afw 60, breekpeen 2123, appelen Cox's orange pippin grof 56—58, zoete appelen fijn 25, pe ren: Legipont fijn 39—43, kroet 21, pondspe ren grof 16, st Remy kroet 13—14, Zwijn- drechtse wijnpeer fijn 33, per doos aardbei en Talisman 6873. VEILING MIDDELBURG, 12 oktober, - Aardappelen, bonken 22, groten 17. Fruit: appels jonathan 1 75 en op 35, 65/70 3235, 60/65 23—35, it d 11, lil 16—34, goudreinetten I 85 en op 36, 75/85 3, 65/75 26—28, 11 d 22, 111 20—31, gravenstelner 1 55/65 37, 11 75 en op 32, 11 d 28, 111 20, ellisons orange 11 75/op 37—42, 111 25—34, laxton superbe 1 75/85 35, 65/75 32—36, 111 22—30, COX orange pippin 11 70/op 73, 60/70 68, 65/Op 69—61, 55/60 40—49, glorie van Holland 1 75/op 53. II 75/85 42—47, 65/75 39-48, 11 d. 36, 111 28—38. Peren: St. remy 1 70/80 24, 65/70 24, III 18—22, nouveau polteau 11 75/op 21—26, 65/75 20—21, 55/65 20, 111 7—20, gieser wilde man 11 60/op 46, 55/85 41—42, 111 123—44, conference 11 55—65 52. 111 18—43, comtesse de paris 1 65/op 25, 55/65 17, 11 d 10, 111 7—27, appels vai en kroet 10—25, peren val cn kroet 6—17, tomaten a 48—89, c. 31—07, cc 22—31, suikermeloen 51, netmeloenen 1747, aardbeien per doos 66—96, druiven: black allicante 1.67—1.73, golden champignon 2.07. groente- andijvie 7—23, waspeen 20—24, bloemkool 3 per kist 51—72, 4 per kist 25— 65, 6 per kist 2454, 8 per kist 21—43, kom kommers b 1—23, c 15—24, dubbele prinees- sen 80—109, stokprlneessen 91—111, pronk benen 15—58, kassnijbonen 103128. bospeen 42—46, breekpeen 23, prei 36—49, boskroten 12—26, kropsla 3—20, spinazie 60—70, rode kool 3—38, savoye kool 24—46, witte kool 2529, postelein 53—62. zo kreeg de heer De Koning als ant-'van de overheidgeniet. Daarom^zal af- woord, is een tuinbouwleraar aange steld, die er wel beter voor zal zorgen. De raad kwam terug op het besluit in een vorige raadsvergadering genr men, de grond van de familie Verkam men niet aan te kopen. Het is voor het uitbreidingsplan gunstiger dit wel 'e doen. Bij de rondvraag bleek naar aan leiding van een vraag van de heer C. Kik (s.p.g.), dat de gemeente wel graag de loswal zou willen verlengen, nu er kans is op de komst van coasters, maar dat hiervoor nog geen geld is. HOOFDPLAAT. - Ds. j. Eygendaal, hervormd predikant te Hoofdplaat, nam zondag afscheid van zijn gemeente, in verband met zijn vertrek naar Zuidzan- de. De tekst van zijn predikatie was genomen uit Johannes 3: ..Wie de Zoon heeft, heeft het Leven. Wie de Zoon van God niet heeft, heeft het Leven niet" Ds. Eygendaal zei, dat het ware le ven is, loskomen van gebondenheid. Wij moeten het leven met de Zoon van God verkiezen boven al het andere Ds. Eygendaal waarschuwde zijn gemeente, ernst te maken met de keuze. De con- lulent, ds C. van Evert uit Schoondij- ke, was de eerste die na de preek het woord voerde. Daarna sprak de burge meester, de heer A. F. C. Temmerman. Hij maakte melding van zijn grote waar dering voor ds. Eygendaal. Deze waardering was bijzonder gestegen tij dens de rampdagen. Namens de clas sis sprak ds. M. S. de Jong uit Groe- de, terwijl voor de rlngpredikanten ds. W. Bergsma uit Waterlandkerkje het woord voerde. De heer F. Dekker bracht de scheidende predikant namens de ker- keraad dank, speciaal voor wat hij voor het jeugdwerk had gedaan. Van enkele plaatsen in Zeeland be reikten ons cijfers van de opbrengsten Van de Hervormde Kerkbouwactie. Heinkenszand 3851, met giro over- schijvingen vermoedelijk ongeveer 5.000, Nisse 1916,15, giro nog niet bekend. Ellewóutsdijk 1139, giro nog onbekend. Zaamslag 8.697,10 met giro's verrtioedelijk meer dan 9000. GOES Geboren-, Solemon C H zv W P Balkenen de en T Geerse. Cornells J zv I j Mulder en J Paauwe. Cornelie F dv L A Kaptein en W van den Beid. Helenus M zv A Kolen en J N Wagenaa te Kloetlnge. Franeina E dv L Louws en C Buljs. Philippus H S T zv J Blok en J M Dek te Rotterdam. Abraham zv J W Faase en N de Graaf. Ondertrouwd: M J Nooteboom 24 J en C J Krijger 22 j. A I van de Velde 28 j en C H de Korte 25 j. Gehuwd: J C Tholenaar É5 J en A Maris 22 jaar. Overleden: C van de Plasse 59 J ev C van Iwaarden te Krabbendijke. M C Duijnhou- wer 74 j ev A C D Adriaanse. M de Regt 83 j wv Z G Guiljam te Borssele. KAPELLE. In de consistorie van de Herv. Kerk werd de eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen van de plaatselijke jongekerkgroep gehouden. De leiding berustte bij ds. Jebbink. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgewerkt werd door diaken L. Dekker een overzicht gegeven van het werk dat gebeurt door de diakonie in de gemeen te. Diaken G. v. d. Kuyl gaf vervol gens een overzicht van de financiële zij de van het werk van de diakonie. GOES. In het verenigingsgebouw te 's-Heer Arendskerke wordt donder dag een bijeenkomst gehouden van de C.J.V.-afdelingen in de ring Goes. Deze bijeenkomst, die het motto „Paraat voor Parade" draagt, is bedoeld als start avond voor het winterwerk. Er wordt een film over het C.J.V.-werk vertoond, er is samenzang en er worden verschil lende spelen uitgevoerd. Ten bate van haar instrumentenfonds zal de Christelijke Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te COLIJNSPLAAT op 23 en 34 oktober a.s. een bazar organiseren. De te COLIJNSPLAAT gehouden bus collecte ten bate van het t.b.c.-fonds, „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Nat. Vakverbond heeft 140,25 opgebracht wijzing van de toto moeten betekenen een aandrang uit de volksvertegenwoor diging bij de regering om meer aandacht voor de sport. Geen directe tucht P- christelijke sportbeoefening is een gave Gods, zegt de commissie, ook de voetbalsport. Als kerken hebben we meer dan tot dusver belangstelling te tonen, anders vervreemden we vele le den van ons. Aan die belangstelling ont breekt nog veel bij onz-e kerkeraads- leden. En juist die belangstelling kan verandering ten goede bewerken, waar bij teven® gewezen kan worden op da roeping zich aan te slui-ten -bij een chr. sportorganisatie. Daar de zaken voor onze jonge men sen niet gemakkelijk liggen en bij velen een recht inzicht in de aard van het kwaad ontbreekt, zullen we voorlichtend werkzaam moeten zijn en, zonder onmid dellijk tot tuchtmaatregelen over te gaan, moeten trachten hen tot het rechte in zicht te brengen. N1EÜWVLIET. - In een bijzondere dienst herdacht de Hervormde Gemeen te van Nieuwvliet maandagavond het driehonderdjarig bestaan van gemeen te en kerk. In deze dienst werden de Psalmen en Gezangen gezongen, die ook werden gebruikt bij de viering van het honderd en tweehonderd jarig bestaan. Ds. Brezet had als tekst de woorden uit Openbaringen „Een tempel zag ik in haar niet". Ds. Brezet sprak over de werkelijke betekenis van het driehonderd Jarig bestaan. Het kerkgebouw geeft rust en gebor genheid, maar dat is van geen belang als de tempel Gods niet wordt gebruikt als doorgangshuis en een noodmaatregel om zijn gemeente in stand te houden. Wij zijn samen op weg naar waar geen tempel en kerk meer nodig zal zijn. De bijeenkomst werd in de pastorie voortgezet. NTJMANSDORP. - Zondag was het een vreugdevolle dag voor de Geref. kerk te Numansdorp. In deze kerk werd ds. A. Veld-huyzen, gekomen van Baarland, als dienaar des Woors te Nu mansdorp bevestigd door ds. H. H. van Kapel te Rhoon. In de morgendienst bediende de bevestiger het woord uit Jesaja 52:7. Ds. Van Kapel had tot thema gekozen: „de Evangeliebood schapper". In de middagdienst verbond ds. Veld huijzen zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over Psalm 69:7. Thema: Davids nood en bede om uit redding. Na de preek werd ds. Veldhuijzen toe gesproken door de praeses van de ker- keraad, de heer L. Groeneweg. Ds. L. Schelhaas te Klaaswaal sprak namens de classis Barendrecht, d-s. A. Baaijen van Zuid Beljerland als consulent, ds. W. van Griethulzen te Numansdorp na mens de Herv. gemeente en wethouder T. v. d. Velden namens het gemeente bestuur. De burgemeester was door ziek te verhinderd. Ds. Veldhuijzen dankte alle sprekers. In beide diensten was het kerkge bouw overvol. WISSENKERKE Ds. Kersten heeft zondag afscheid genomen van de gemeen te. Voor zijn preek las hij I Petr vers 1 ?j^aaruit a^s tekst de verzen vier en vijf koos. Namens de kerkeraad sprak de vanrrto'ru' ■Chael(Le? als afvaardigde van de Classis ds. H. L. van Aller. Voorts Knolmester J. van Halst en ds. Koole. Staande werd de dominee Gezang 29, enigszins gewijzigd, toegezongen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5