De Gaulle's Vijfde Republiek siddert Vakbonden één in hun steun aan betogers D' RAINIER EN GRACIA OP HET ELYSÉE VOOR MILJOENEN GEROOFD IN LONDENSE WINKELS De Bilt: Droog J VEE HONGERT RIVIEREN NOG ONDIEPER N' MINISTER WIL WEL HELPEN B.B.aanvaardbaar voor iedereen Avro wilde ernst van echtpaar Hoornik niet KAMER-ELF REGONNEN MET TWAALF PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 13 oktober 1959 C DROOGTE -Axel in plan Onderzoek aan boord van de Utrecht Redevoeringen van nazi's mogen op de grammofoonplaat De Machevo geopend Oud-strijders tegen ontwerp-wet Arnhemse krotwoning bleek te stevig De Amsterdam en de Overij ssel op reis SERIE EENACTERS NIET OP SCHERM Goud, juwelen en zilver spoorloos „MOOI WERK" Na spat regen weer droog Minister Korthals naar Lauwerszee Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90. Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 90, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vliasingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuren, Nieuwstraat 38, teL 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREEKER Zeeuwsch Dagblad Losse minnen 19 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week, T,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters T cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 438S PREMIER DEBRÉ De veehouders van Ameland hebben de afgelopen twee maanden door een nog steeds toenemend gebrek aan veevoer vijfhonderd van. hun in to taal vierduizend koeien moeten ver kopen. De melkproduktie op het ei land is al twintig proeent lager dan in de overeenkomstige maand van vorig jaar. De koeien kunnen op de dorre steppen, die de weiden door de on ONRUST IN FRANKRIJK GROEIT Van onze correspondent PARIJS Vandaag en volgende week woensdag zullen de Franse ambtenaren manifesteren tegen het ontbreken van overheidsmaat regelen ter beteugeling van de prijsstijging en tegen de naar hun mening te geringe verhoging van de laagste salarissen van het afgebroken droogte zijn geworden, overheidspersoneel. De regering heeft daarvoor 50 miljard francs al lang geen voedsel meer vinden. Hier en daar sturen de boeren hun vee de duinen in, in de hoop dat zij francs zal worden gebracht. daar nog wat eetbaars vinden. Ook lopen de laatste tijd veel koeien zoekend langs het strand, waar riet en minderwaardige grassen groei en. Met militaire vrachtauto's wordt nu wel veevoer aangevoerd, maar dat brengt maar een zeer tijdelijke verlichting. De gezondheid van het vee gaat ook achteruit. „Zij torsen vrachten zand in hun magen mee", zucht de dierenarts R. Kommerij. Het gebrek aan water is bijzonder nijpend, om dat Ameland nog geen waterleiding heeft. uitgetrokken en de vakbonden van de ambtenaren vinden dat te weinig. Zij verlangen dat liet minimunimaandsalaris op 45.000 fIJMEGEN. Nog op de kop af tien centi meter en het laagte record van de Rijn bij Lobith, daterend uit 1947, zal met een centimeter zijn geslagen. Gebeurt dit over enkele dagen, en alles wijst wel in die rich ting, dan heeft deze droogste van alle zomers in 225 jaren zich ook op deze wijze opmerkelijk gemaakt. Na de wat optimistischer berich ten gedurende het weekeinde zitten de Rijnschippers thans weer in zak en as. De regen zet niet door, even min als de was. Wel stijgt het peil De onrust onder de ambtenaren I komt vooral tot uiting onder het per- soneel van de P.T.T., van de zieken huizen, van de openbare nutsbedrijven, van de scholen en van de staatstabaks- fabrieken. Het personeel van de P.T.T. schijnt trouwens reeds enige weken een soort langzaam-aan-bewe- ging te zijn begonnen, te ooi-delen naar de sloomheid waarmee brieven en drukwerken de geadresseerden be reiken. SYMPTOOM Volgende week woensdag zal er voor het Parijse stadhuis een grote beto ging worden gehouden en in de pro vincieplaatsen heeft men plannen voor dergelijke manifestaties. Symptomatisch is net zeker wel, dat voor het eerst sedert bet bestaan van de Vijfde Reoubliek de grote vakbon den elkaar hebben gevonden. De be togingen worden zowel d~>or de con fessionele als door de socialistische en de communistische vakverenigingen I van het overheidspersoneel gesteund. Trouwens, niet alleen de ambtenaren zijn ontevreden, ook in de particuliere sector komen telkens weer kleine sta kingen voor. Zo hebben jongstleden zaterdag zesduizend metaalarbeiders te St. Etienne een uur het werk neer gelegd, omdat zij een premie van vijf duizend francs wilden hebben; te Lyon hebben de metaalarbeiders j eveneens gestaakt, evenals de arbei ders van de grote fabrieken van Thom son in de buurt van Parijs, die een geweest, dat de kleinhandelaren vorige' week reeds een dag hebben geweigerd te verkopen, omdat zij hun winst marges bedreigd zagen. De Parijse huisvrouwen klagen steen en been. Van dag tot dag zien zij op de markt, waar zij hun dagelijkse inkopen doen, de prijzen omhoog gaan en de han delaren onbeleefder worden tegen hun cliënten. Dat is een verschijnsel dat zij nog maar al te goed uit de jaren 19401950 kennen en waarvan de psy chologische werking funest is. Dalen de prijzen, zoals die van de boter in de provincie, dan worden die prijsdalingen niet door de grossiers en de detaillisten in hun prijzen gevolgd. FELLE REACTIE Premier Debré heeft zich vrijdag avond in een radiorede nogal optimis tisch over het probleem van de prijzen uitgelaten. Daarop hebben alle vak verenigingen fel gereageerd en zij eisen zonder uitzondering een nieuwe loonronde. Het heeft er dus alle schijn van, dat ook de Vijfde Republiek in dit opzicht weer in de fatale spiraal te recht zal komen. Eigen nieuwsdienst WORMER. Kapitein .1 J. Blommaart, commandant van de Explosieven-oprui mingsdienst, hoopt vanmiddag te kunnen vertellen hoe diep het geheimzinnige gat in Wormer is en of inderdaad een of ander voorwerp in de grond zit. Vanmor gen is hij, in opdracht van de chef van de generale staf, begonnen met een nieuw onderzoek. Om achter het geheim van het gat te komen zullen de kapitein en zijn mannen een speciaal voor dit doel gemaakte sonde gebruiken: een kegel met een gewicht van honderd kilo, die in het gat zal wor den neergelaten en via een microfoon een sein zal geven als zij in contact komt met metaal. Ook zullen zij werken met een apparaat dat tot op een diepte van zeventien meter de aanwezigheid van ferrometaien kan helemaal bovenaan, zo bij de Zwit serse grens. Maar over de gehele verhoging van het uurloon van veertig middenloop valt het water nog steeds 1 francs verlangen, en ook de zijrivieren zakken steeds dieper weg. Voor de scheepvaart blij- DUURDER ven de moeilijkheden dan ook wel- Voor het overgrote deel zijn die haast onoverkomelijk. Rijn en IJssel e;sen tot loonsverhoging het gevolg blijven op diverse punten te door- - - s waden en ook de Waal tussen Nij megen en Millingen vertoont steeds ernstiger wordende ondiepten. Met de voor vandaag en morgen onge twijfeld doorgaande val kan dan ook een verscherping van de diepgang beperkingen worden verwacht. Op de schippersbeurs te Maas- bracht stonden gisteren 62 reizen naar uiteenlopende richtingen ter beschikking. Er werd slechts door drie schippers geboekt. lEN HAAG. Op het ministerie van land bouw zijn vrijwel alle gegevens over de door de droogte getroffen land bouw binnen. Zij zijn verzameld door de pro vinciale voedselcommissarissen en de plaatselijke bureauhouders. Mi nister Marijnen staat nu voor de vraag of en op welke wijze hij de landbouwers te hulp moet komen. Binnenkort heeft de minister hier over een bespreking met het land bouwschap. Hulp heeft de minister overigens al toegezegd door aan te kondigen dat? hij zo spoedig mogelijk de toe slagen en betalingen op de garantie prijzen zal uitkeren. Het borgstellingsfonds voor de landbouw, dat borg staat voor door boerenleenbanken te verstrekken kredieten, kan tevens de getroffen landbouwers bijspringen. NIEUWE MAATSCHAPPIJ Vliegdienst Rotterdam Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De heer Th. Sin- nighe te Rotterdam, de verkeersleider op de Luchthaven Rotterdam, en de heer P. J. Bergman te Delft hebben het plan een luchtvaartmaatschappij op te richten. Zij zou een verbinding tussen Rotterdam en Axel moeten gaan onderhouden en verder op bestelling zakenvluchten door Europa moeten gaan maken. Met de Rijksluchtvaartdienst is een eerste bespreking van het plan, dat nog in het beginstadium verkeert, ge houden. Als andere besprekingen onder andere over het huren of kopen van een vliegtuig gunstige resul taten zullen opleveren zal bij de Rijks luchtvaartdienst een officiële aanvraag worden ingediend. Het is de bedoeling de maatschappij dan op 1 januari op te richten en op; 1 maart met vliegen te beginnen. van de gestegen kosten van levens- onderhoud. Drie factoren zijn de laat ste weken van invloed geweest op het omhoog gaan van prijzen van levens middelen en van industriële produk- ten; 1 De verhoging van bepaalde salaris- sen, hetzij door stijging van het! uurloon, hetzij door toeneming van het aantal werkuren. O De gevolgen van de grote droogte: van de afgelopen zomer. De verhoging van de prijzeS van sommige grondstoffen, die zich naar alle waarschijnlijkheid nog zal voortzetten tot in het laatste kwartaal van dit jaar en zelfs het eerste van 1960. Dit geldt in het bijzonder voor leder, ijzer, zink, non-ferrometalen en alle verwante produkten. IMPORT Reeds hebben de consumenten veel prijsstijgingen te zien gekregen en vooral te betalen. Schoenen zijn bij voorbeeld tegen de vijfentwintig pro cent in prijs gestegen, de stijging van de wolprijzen heeft een prijsverho ging van de textielprodukten tenge volge gehad enzovoort. Om de prijsverhoging in de land bouwsector te beperken, heeft men reeds belangrijke importen moeten toestaan en de grenzen wijd moeten openen voor buitenlandse produkten. Ook heeft de Franse regering voor' sommige landbouwproducten maxi mumprijzen vastgesteld. Het gevolg is i BOSTON (UPI) de Nederlandse marconist Van R, die in de Verenigde Staten is beschuldigd van moord, zijn van plan een onderzoek in te stellen aan boord van de Utrecht als dit schip over enkele dagen in Mobile is aangekomen. De advocaten, mr. W. Langdom Powers en mr. F. J. J. van Heemstra, willen met de leden van de bemanning over hun cliënt praten en de hut van Lynn Kauff- mann bekijken. Zij verklaarden het be wijs te hebben, dat de marconist onschul dig is en aan boord van de Utrecht be paalde gegevens te willen controleren. FRANKFORT, (U.P.I.) Redevoe ringen en liederen van Nazi-Duitsland waarvan Amerikaanse grammofoonpla ten in de handel zijn, moeten niet in strijd met de grondwet worden geacht. Aldus de uitspraak van het Hoogge rechtshof in Frankfort. Een lagere rechtbank had in mei van dit jaar bevolen, dat dergelijke grammofoonplaten moesten worden ge confisqueerd. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De grote tentoonstel ling van machines, apparaten en instru menten, Machevo, is gisteren in een van de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan geopend door een van dè directeuren van de Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit. r\n. v.Av.4n4in-n«? 1 Aan de expositie nemen 147 firma's Pf..V?fieoge^.V?"!deel, die een overzicht geven van wat 538 binnen- en buitenlandse fabrieken fa briceren. Haast de helft van de deelne mers, zeventig, heeft aangekondigd met nieuwe apparaten te zullen verschijnen. Een groot aantal congressen en lezin gen zal de Machevo, die tot en met 20 oktober geopend blijft, omringen. Militaire actie rond een gat. Kapitein J. J. Blommaart (met platte pet) en zijn mannen van de Explosie ven oprui mingsdienst maken de sonde klaar, die moet helpen het geheim van Wormer te achterhalen. Vooraan op de foto de conisch gevormde kop van de sonde, aantonen. Met de sonde kan een diepte van 24 meter worden bereikt. Pas als is aangetoond, dat er inderdaad „iets" in de grond zit zal worden bepaald op welke manier dat „iets" aan de opper vlakte zal worden gebracht. Minister Toxopeus: Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Gewetensbezwaren te gen het vervullen van de noodwacht- plicht worden niet erkend. Bescherming bevolking heeft een niet militaire taak met een uitgesproken beschermend en menslievend karakter en moet niet an ders gezien worden dan tal van andere j burgerlijke overheidsdiensten, die in oorlogstijd het maatschappelijke en eco- nomische leven in stand dienen te hou den. Met deze uiteenzetting geeft minister Toxopeus antwoord op desbetreffende vragen van het pacifistisch-socialisti- sche kamerlidde heer Lankhorst. De verplichting aan B.B. mee te werken, aldus a'e minister, is gelijk aan andere burgerlijke verplichtingen die ieder kun nen worden opgelegd. Gewetensbezwaren daartegen zijn niet aanvaardbaar. Van noodwachtplicht zijn overigens wel uitgezonderd zij, die erkenning van gewetensbezwaren tegen militaire dienst hebben verkregen. Dit is, aldus minis ter Toxopeus, uit praktische overwegin gen.' Deze mensen hebben een langdu rige burgerdienst (in plaats van mili taire dienst) achter de rug en zouden zich waarschijnlijk minder goed voegen tussen de noodwachters. DE NOODWACHTPLICHT Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De federatie van or ganisaties van Nederlandse oud-strijders heeft de leden van de Tweede-Kamer fracties van de K.V.P., de P. v. d. A., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. ge vraagd het ontwerp-wet op de nood* wachten bij de aanstaande behandeling niet aan te nemen. Aanvaarding van het wetsontwerp, al dus de federatie, zou betekenen goedkeu ring van een maatregel, die onbillijk en onrechtvaardig is tegenover een groot aantal Nederlanders (de dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming). De Ne derlanders hebben het Koninkrijk al meer dan voldoende diensten bewezen. De federatie stelt zich op het stand punt dat de duizenden buitengewoon dienstplichtigen, die nog nimmer dien sten voor het Koninkrijk hebben verricht, de aangewezenen zijn voor het vervul len van de noodwachtplicht. Ministeriële poging mislukt Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Zelfs de krotwoningen zijn in Arnhem zo stevig gebouwd, dat het minister Van Aartsen gistermiddag niet gelukte om met behulp van een vrachtauto een muur van een krotwo ning in de Oeverstraat omver te trekken. Deze krotopruiming had een van de hoogtepunten moeten zijn van de Weder- opbouwdag, die ter gelegenheid van het gereedkomen van de tienduizendste na oorlogse nieuwe woning werd gehouden. Na een mislukte poging ging de mi nister nog eens achter het stuur zitten, hij schakelde in de eerste versnelling en liet de wagen langzaam op gang komen. De kabels tussen muur en auto spanden zich, een flinke ruk, maar slechts het topje van de muur gaf mee en viel naar beneden. Daarmede was het dan ook meteen gebeurd, want de koppeling van de auto had de geest gegeven en de minister moest uitstappen om de krotopruiming over te laten aan een legertje arbeiders, dat met elektrische boren en houwelen bij stukjes en beetjes het huis ging af breken. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Hr. Ms. jager Amster- j dam, die naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekt en op 29 november in Biak wordt verwacht, zal op de uitreis na Gibraltar, waar het schip gisteren was, de volgende havens aandoen: Palermo (14-17/10), Beirut (20-23/10), Port Saïd (23-24/10), Aden (28/10), Colombo (4/11), Fremantle (14-17/11) en Port Darwin (22-25/11). De thuisreis van Hr. Ms. jager Over ijssel, die op 6 november uit Biak ver trekt, gaat via de volgende havens: Sin gapore (13-14/11), Bombay (21-25/11), Aden (1/12). Piraeus (7-10/12) en Va lencia (14-17/12). Op 22 december keert het schip in Den Helder terug. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. De serie eenacters waaraan het schrijversechtpaar Ed Miniatuurstad Madurodam is gisteren gesloten. Het afgelopen seizoen hebben 756.271 mensen Madurodam bezocht. Van onze correspondent PARIJS De traditie wil dat het Franse staatshoofd korte tijd nadat hij zijn functie heeft aan vaard, een staatsiebczoek ontvangt van de vorst van Monaco. Zo heeft president Coty de vrijgezel Rainier ontvangen, en gisteren is een drie daags bezoek van de prins van Monaco, ditmaal in gezelschap van prinses Gracia, aan Parijs begon nen. Het prinselijk paar verbleef reeds enige dagen in de flat welke de prins reeds vele jaren in de Parijse wijk Pasny bezit. Gisteren rondom het middaguur is het met enig vertoon van staatsie van de legatie van Monaco in de Franse hoofdstad naar het Elysée, het paleis van het Franse staatshoofd, vertrokken. Het publiek dat zich voor de tuiningang had opgesteld, heett Grace en Rainier hartelijk toegejuicht. De prinses, die zoals men weet haar derde kind ver wacht. zag er allerbekoorlijkst uit: zij droeg een antracietgrijs mantel pak met een lichtblauwe satijnen tulband en zij had lange witte handschoenen bij zich. De Gaulle en zijn vrouw hebben het paar ontvangen; de prins heeft met de generaal de erewacht geïnspecteerd en daarna is er een lunch voor weinig genodigden ge weest. Na afloop daarvan hebben de beide staatshoofden een uurtje gesproken over de vraagstukken die beide landen interesseren, doch die nauwelijks problemen op werpen. Daarna is de prins een krans gaan leggen bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe en Grace is met mevrouw de Gaulle een ziekenhuis gaan bekijken, waar poliopatiënten worden verpleegd en heropgevoed, dat ligt in de buurt van Garches, een Parijse voorstad. Gisteravond is er een groot diner op hel Elysée geweest, vandaag zal het prinselijk paar door de ge meente Parijs worden ontvangen en zelf dan weer de Franse rege ring met De Gaulle aan het hoofd te gast hebben op de Monagese legatie. Hoornik-Mies Bouhuys in opdracht van de Avro bijna een jaar lang heeft gewerkt, zal niet op de tele visie verschijnen. De reden is, ver klaarde men van de zijde van de Avro, dat zij niet aan de verwach tingen hebben voldaan. De heer Hoornik vertelde ons hier over het volgende: „Ruim een jaar geleden zijn wij met de Avro over eengekomen dat wij voor de zon dagavond een serie van vijf eenac ters zouden schrijven, die elk on geveer drie kwartier a een uur zou den duren, maar zonder dat wij het wisten veranderden de plannen bij de Avro en werden onze toekomsti ge eenacters bestemd voor de za terdagavond. Hierover zijn wij nooit ingelicht en toen er drie klaar waren vonden onze opdrachtgevers dat ons werk niet in de amuse mentssfeer van de zaterdagavond paste! Dat ligt voor de hand, ze wa ren voor de zondagavond geschre ven". LACHERTJES GEVRAAGD De Avro wilde dat het echtpaar Hoornik de eenacters zou bewerken tot luchtige spelletjes met hier en daar een lachertje erin, maar daar toe achtte de heer Hoornik zich niet competent. „Wanneer men bij me komt ïnet het verzoek dramatisch werk te ma ken, dan mag ik veronderstellen dat men enigszins weet wie ik ben en waaruit mijn werk ongeveer bestaat. Men kan moeilijk van mij verwach ten dat mijn televisiewerk omlijst kan worden door de weekeindshow- girls." ZEER GEBOEID Het echtpaar Hoornik is zeer ge boeid door het medium televisie. Mies Bouhuys is, zoals bekend, in dienst van de Avro als schrijfster Van onze correspondent j LONDEN. Een uiterst goed georganiseerde en ingelichte bende juwelendieven heeft gisternacht de grootste slag geslagen in de Britse criminele geschiedenis. Zij braken achtereenvolgens in bij vier win kels van de goud- en zilversmeden- bond en beroofden deze hofleve ranciers voor tussen twee en vijf miljoen gulden aan goud, zilver en juwelen. Zodra gisterochtend de met groot vak manschap gepleegde inbraken waren bemerkt, werd de hele macht van Scot land Yard in de strijd geworpen. Havens en vliegvelden werden gealarmeerd, even als Interpol. Helers en verdachte huizen werden door detectives van de vliegende brigade bezocht en alle wegen van kort geleden vrijgelaten brandkastkrakers en privé-vliegers werden nagegaan. Maar tot nu toe is er van dieven noch diaman ten een spoor. De bende moet goed bekend zijn ge weest met de winkelorganisatie, want 's avonds laat, nadat om acht uur het laat ste personeel was vertrokken, verbraken de dieven het hangslot op de deur van het hoofdkantoor in Piccadilly en lieten zich door een medeplichtige met een nieuw hangslot insluiten. Snel leegden de inbrekers alle toon- kasten en kraakten toen de brandkast, waar voor tweehonderdduizend gulden aan kostbaarheden hen wachtte. Plus een sleutel, die hun toegang verschafte tot de even verder, in de Burlington-Passage, gelegen winkel van de Goud- en Zilver smeden. Robert Bakes, de hoofdsuppoost van deze wereldberoemde peperdure passa ge, steeds gekleed als een koninklijke palfrenier zij het met hoge hoed bo ven al het groen en goud vertelde ons: ,,Zij moeten over de Passagehek- ken heen zijn geklommen. Eerlijk ge zegd hebben zij hun karweitje heel netjes opgeknapt. Niets van buiten aan de winkel te zien". Zijn bewondering betekent wat, want enkele maanden geleden werd Bakes door een vluchtende (later gevangen) gangster beschoten. Weer verdwenen de dieven mei tal van kostbaarheden en weer met een sleutel, die hun toegang verschafte tot het filiaal in Regent Street. Ook daar vertrokken zij met goud, zilver en juwelen ter waarde van honderdduizend gulden. De vierde inbraak, bij een aangeslo ten firma in Victoria Street, had mis schien de voorgaande nacht al plaats. Ook daar was het hetzelfde liedje en de medeplichtige, die de gestolen vlucht auto bestuurde, parkeerde waarschijn lijk heel onschuldig tussen de vele auto's voor de kathedraal van Westminster, waar de vroege mis werd opgedragen Van onze weerkundige medewerker Ket heeft gisteren toch nog weer een heel klein beetje ge regend: een spatje in het zuiden en een buitje plaatselijk aan de kust, waar de zee het ontstaan van buien in de hand werkt dank zij de vrij hoge temperaturen \'an het water dat zestien a zeventien graden be draagt. Regen is er ook vandaag nauwelijks te verwachten en ook morgen lijkt de kans daarop klein, want er is opeens een,nieuwe ont wikkeling te vermelden; in Ierland en Schotland is de luchtdruk gis teren gaan stijgen, zelfs zo sterk gaan stijgen, dat de toegang voor de depressies van de Oceaan opnieuw stevig zal worden versperd. In tegenstelling tot West-Frankrijk en Engeland, waar gisteren nogal wat regen is gevallen, ontlopen wij weer net de regen, want de regen zone neemt al weer in betekenis af. ED HOORNIK MIES BOUHUYS en regisseur van de kinderafdeling. Met verscheidene series heeft zjj veel succes gehad. De Avro bevestigde ons dat de afgewezen serie aanvankelijk inder daad voor de zondagavond was be stemd. De omroepvereniging is de finan ciële verplichtingen jegens het echt paar Hoornik nagekomen. MEVROUW STOFFEUS-VAN HAAFTEN, eerste plaatsvervangend voorzitter van de Tweede Kamer, deed gisteren de aftrap voor de voetbalwedstrijd tussen parlementariërs en parlementaire pers. De leden van de Tweede Kamer, Kikkert (c.h.) (contempleert hij over de plaats van de gehuwde vrouw in het openbare leven?) en Reehorst (arb.) (op dit ogenblik kennelijk wars van oppositionele gedachten) kijken toe. Scheidsrechter Boogaarts heeft galant de ruiker, die mevr. Stoffels was aangeboden, even overgenomen. LJOLLAND-BELGIË is al tien- ■*- tallen jaren een begrip, een traditie op voetbalgebied. Het gaat erop lijken dat de ontmoe tingen van elftallen van Neder landse en Belgische parlements leden ook traditie worden. Vol gende week maandag zullen sportlievende politici elkander voor de derde maal ontmoeten en wel ditmaal op Te Werve in Rijswijk. Gisterochtend heeft onze na tionale parlementaire ploeg op het terrein van H.V.V. in Den Haag tegen een elftal van jour nalisten een oefenwedstrijd ge speeld. De uitslag was 22, maar de Kamerleden namen drie van de vier doelpunten voor hun rekening, daar in de eerste helft de bal uit een hoekschop van de brede borst van het libe rale Tweede-Kamerlid mr. W. J. Geertsema in eigen doel stuit te. TAE ploeg was niet sterk en mis- schien wist men dat ook wel. Er liepen tenminste bij de aan vang van de wedstrijd, na de aftrap door mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften, twaalf man in het veld. Scheidsrechter J. Boogaarts, in het dagelijkse leven telefonist van de Tweede- Kamer, stuurde de boventallige echter al spoedig naar de tribu ne. Bij de journalisten liep er weliswaar een speler met rug nummer dertien, maar in dit geval bleek er een vergissing te zijn begaan met een hemd voor een reserve-speler. LEEUWARDEN. Minister Kort hals zal op 27 en 28 oktober een be zoek brengen aan Friesland, onder andere om zich op de hoogte te stel len van de plannen voor het indijken en inpolderen van de Lauwerszee. In de avond van de 27e oktober zal de minister in Beetsterzwaag een be spreking hebben met enige rijksamb tenaren. Voor de volgende dag staat een gesprek metGedeputeerde Staten van Friesland op het programma. De 29e oktober zal de minister 's morgens per vliegtuig van de luchtbasis Leeu warden over de Lauwerszee naar Eel- de vliegen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en slechts hier en daar enige regen. Weinig ver andering in tem peratuur. zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zui delijke richting. MIESJE: De bladeren vallen. 14 OKTOBER: zon op 7.01, zon onder 1751, maan op 17.04, maan onder 4 25.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1