KANS OP MEER WORDT NA MORGEN GROTER Bestuur Avro: geen beperking meer voor Siebe van der Zee GELUKKIG PAAR IN BRASSCHAAT Warm welkom voor leiders expeditie Wantrouwige wachtmeester greep rover ZEEROVER-TINY WILDE IN DE LUCHT TROUWEN Prestige eiste meer vrouwen VOLGEND JAAR BRUILOFT BRANDWEER WAS VERHUISD De Bilt: warmer Liefst tivintig miljoen ton naar sloper TOWNSEND: PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 7 .- Duitsland-Nederland mogelijk op scherm JONGE ZEELIEDEN NIET OP WACHT AAN DE WAL Nieuwe diefstal in Egyptisch museum Ambtenaren blij ven in ziekenfondsen Moluksche leed in 1958 een verlies Ontspoorde trein reed seinhuisje omver Belastingverlaging is te willekeurig Ouders wisten nog van niets.... Kwakzalvers bedreigen Nederlands veestapel Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs f 0,56 per week. 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4381 Maandag 12 oktober 1959 DE EERSTE REGEN! Van onze verslaggevers ET heeft geregend in ons land, heel weinig, maar het heeft geregend, dank zij een depressie boven Engeland. In Zeeland viel één mm, de landerijen en de straten wer den er nauwelijks nat van. In Eindhoven was het beter. Daar kregen de stadstuintjes in de vroege zondagochtend een opfrissertjevan vier mm. Maastricht ontving ongeveer tezelf dertijd een miezerig motregentje. Elders in het land zagen de boeren, die vol verwachting naar de bewolkte hemel keken, niet', meer dan een enkel druppeltje vallen, zo weinig dat ze al waren verdampt voordat de regenmeters! konden worden geleegd. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Overgoten met cham pagne. die op kosten van de Sterren- gebergte-Maecenas Verolme (zoals be kend garant voor twee ton) overvloedig stroomde, zijn gisteravond op Schip hol de drie kopstukken van de Nieuw Guinea-expeditie, dr. L. D. Bronger- sma (leider), overste H. G. Venema (technisch leider) en dr. C. B, Bar op Schiphol ingehaald. Er werden kran sen om hun schouders gehangen en hun daden in het oerwoud van het rijksdeel overzee werden hoog ge roemd. Tijdens een persconferentie gaf dr. Brongersma toe dat men van hetgeen" men zich voorgenomen had, niet alles heeft kunnen verwezenlijken. Ondanks dat wilde hij toch zijn tevredenheid uitspreken. Men heeft er bijv. een aan tal kikkers gevonden, waarvan men meende dat ze zeldzaam waren, maar die op Nieuw-Guinea in groten getale voorkomen. NIET JUIST Over de financiële moeilijkheden zei de Leidse hoogleraar Lam, die het thuisfront van de expeditie aanvoerde: „Theoretisch gesproken is het niet juist geweest dat wij met een tekort van honderdduizend gulden op een begroting van een miljoen zijn gestart. Maar op een gegeven moment waren de voorbereidingen zover gevorderd, dat we zeiden: nu of nooit." „Het was pompen of verzuipen", voegde dr. Brongersma aan deze woor den toe, daarmee geheel in de stijl blijvend van de kernachtige taal, waar mee scheepsbouwer Verolme de on derzoekers had toegesproken. Hij ver geleek hen met Jan Pieterszoon Coen en gewaagde van „onze lamlendigheid, waardoor thans het Indonesische volk de ondergang tegemoet gaat." INFLATIE De beklimming van de Julianatop beschouwen de mensen van de Nieuw Guinea-expeditie eerder als een spor tieve dan als een wetenschappelijke prestatie, hoewel er toch wetenschap pelijke resultaten mee zijn bereikt. De Nieuw Guinea-expeditie heeft econo- misch-geografisch niets opgeleverd. Voordat men ging deden verhalen de ronde, dat in het te onderzoeken ge bied goud te vinden zou zijn. Daarvan is niets gebleken. De komst van de geleerden heeft overigens een inflatoire werking in be paalde gebieden van Nieuw Guinea gehad. De expeditie betaalde nl. voor een drager één grote bijl per drie we ken. Het gouvernement betaalt echter met een grote bijl 35 werkdagen. Voor 27 dagen wordt een kleine bijl uitge keerd, terwijl één werkdag de Papoea twee doosjes lucifers oplevert. Het kwistig strooien van de Nieuw Guinea-expeditie met spiegeltjes e.d. heeft de ruilmarkt eveneens tijdelijk ontwricht. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. Een antropoloog van de Nieuw Guinea-expeditie he'eft in het belang van de Neder landse zaak de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. Plattee'l, van polygamie beticht. Tijdens het bezoek van de gou verneur aan een van de expeditie kampen hadden Papoea's hem drie vrouwen in ruil voor de zijne aangeboden. Dr. Platteel was niet op het aanbod ingegaan. De Papoea's vonden het maar een magere vertoning: zulk een machtig man met slechts één vcöüw. De antropoloog heeft toen, om het prestige van het gouverne mentele gezag te redden er maar een paar vrouwen bij gefantaseerd. HILVERSUM. De kans dat de in terlandwedstrijd DuitslandNederland, die 21 oktober in Keulen wordt gehou den, op het televisiescherm zal komen, wordt groter. De N.T.S. en de K.N.V.B. zijn reeds tot overeenstemming geko men. Nodig is alleen nog de toestem ming van de Duitse voetbalbond. Avro's voorzitter jhr. Th. Roëll op weg naar de algemene bestuursver gadering, die volledig achter hem bleek te staan. Daarmee hebben we het weer gehad. Vandaag zal er naar het zich laat aan zien geen regen vallen doordat de En gelse depressie gisteren steeds minder diep werd en 's avond zelfs nagenoeg was verdwenen. Het beetje water van het weekeinde zal dan weer verdam pen, temeer daar voor vandaag weer zonnige perioden worden verwacht. HOOP Toch is er nog hoop voor de boeren. In Ierland begonnen de barometers gisteren namelijk opnieuw te dalen doordat boven de Oceaan een nieuwe depressie naderde. Zet die door, dan wordt na vandaag de kans op regen weer groter. Het is evenwel best mo gelijk dat die depressie ten zuiden van ons land voorbij drijft. Dat was ook voor een groot deel het geval met het Engelse gebied van lage druk. zodat Nederland daarvan slechts enkele millimeters oogstte, terwijl het in Pa rijs zaterdag vrijwel de hele dag miezerde. Aan de Franse kust viel in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk twintig tot dertig mm, in Brest zelfs meer dan vijftig mm. Ook Engeland zelf en in het bijzonder het zuiden er van heeft goed geprofiteerd van de depressie. In sommige streken holden de mensen met potten en pannen naar buiten om het hemelwater op te vangen. De regenval in Zwitserland (Zürieh vijf mm). Frankrijk en Duitsland geeft vooral de Rijnschipper moed. Bij Ottenheim, overigens een wispelturig plaatsje, steeg de waterstand van de rivier met twaalf centimeter. Ook van de middenloop kwamen meldingen van enkele centimeters was. Het is nog niet veel, maar er zit verhoging in de Rijn, bovenstrooms. Goede vooruit zichten dus, al moeten de schepen hier nog ver worden onderbeladen willen ze kunnen varen. KLACHT De Maas bij Maastricht is intussen zo'n smal watertje geworden dat de vissen alleen nog in leven kunnen blij ven in de kleine meertjes in de rivier bedding. Belgische visstropers ontzien zich niet die van vis overlopende plas jes met manden en scherpe haken leeg te vissen. Leden van de Belgisch Limburgse hengelclubs dienden daar over een klacht in bij de Belgische politie. Enkele visstropers werden al geverbaliseerd. AMSTERDAM (ANP). De raad voor de scheepvaart is van oordeel dat een belangrijke les is te trekken uit de brand, die op 19 oktober 1958 uitbrak in de machinekamer van het in de Rijnhaven te Rotterdam liggende m.s. Boschkerk. De raad zegt. dat tijdens het ontstaan van de brand de feitelijke verantwoor delijkheid voor het motorkamerbedrijf berustte bij een leerling-machinist. Hoe wel het vaak voorkomt en het niet steeds te vermijden is, dat men in een thuishaven de wacht overlaat aan jong personeel, kan men daarmee toch licht te ver gaan. Het is in dit geval wel duidelijk geworden aldus de raad dat de verantwoordelijkheid, die aldus op een twintigjarige onervaren leerling kwam te rusten, te zwaar is geworden. De raad ziet geen reden tot het op leggen van straffen. ■#- Peter Townsend en zijn verloofde, Marie-Luce Jamagne, hebben be kend gemaakt dat zij over drie maanden gaan trouwen en dan in Parijs zullen gaan wonen. Gewoon tegetrouw had Townsend een pers conferentie belegd om dit nieuws wereldkundig te maken. Eigen nieuwsdienst HILVERSUM De rust in Hil versum is weergekeerd: geen spoed zittingen meer van allerlei Avro- besturen, geen speculaties over aan blijven of aftreden van de heren Röell, Repko of .Van der Zee, want het algemeen bestuur van de Avro heeft zaterdagmiddag de discipli naire maatregelen tegen Siebe van der Zee opgeheven, zodat deze zijn televisiewerk weer volledig kan ver richten. De vergadering was van mening dat de lieer Van der Zee inderdaad woorden heeft geuit, die grievend zijn voor het socialistische deel van ons volk. Afgezien van het feit dat door hem niet kon worden veron dersteld, dat er in Nederland een krant zou zijn welke een opgevan gen particulier gesprek aan de open baarheid zou prijsgeven, is het be zigen van die woorden onverant woordelijk van Van der Zee ge weest, aldus het algemeen bestuur. De geruchten over de controverse tussen de voorzitter, jhr. Röell, ener zijds en het bestuur en directeur Repko anderzijds, blijken van iedere grond ontbloot te zijn. De vergade ring was eenstemmig van oordeel dat de maatregelen, die de heer Röell iii samenwerking met het da gelijks bestuur en de directie heeft genomen, terecht zijn genomen. Hiermee is dus een eind gekomen aan een incident in ons televisie wereldje, dat de gemoederen in ons land tien dagen fel heeft verhit. Van de zijde der Vara vernamen wij dat men daar deze affaire ook als afgedaan beschouwt. En Van der Zee's slotcommentaar luidt: „Ik ben blij dat deze zaak voorbij is. Het was au fond niet meer dan een storm in een glas water." Na een slippartij, waarbij de auto over de kop sloeg, werd de 18-jarige J. Jansen uit Krefeld (Duitsland) zondag morgen te Well op de rijksweg Venlo- Nijmegen zo zwaar gewond, dat hij kort na aankomst ip een ziekenhuis te Venlo overleed. KAIRO (Reuter) Een derde dief stal uit een Egyptisch museum is aan het licht gekomen. Uit het museum van Aswan worden een kostbaar gou den borstbeeld van de zonnegod Horus en een met robijnen bezette gouden ring vermist. In het begin van deze maand waren een beeldje van een pharao en 29 an dere oude kunststukken uit het staats- depot van antiek bij Minia verdwenen. En in het voorjaar zijn een met goud beklede toverstaf van de pharao Toe- tankamen en de gouden borst-plaat van diens paard uit hét museum van Kairo gestolen. ROTTE RJ>A MDat dit schip onder - Engelse en niet onder Nederlandse vlag gaat varen, heeft wel iets te ma ken met het fiscale Mima at. Dat zei zaterdag mr. J. J. Oyevaar, lid van de raad van beheer van Phs. van Omme ren n.v., in zijn 'kwaliteit van presi dent van The Medomsley Steam Ship ping Co. Ltd. te Londen, na de tewa terlating bij de Rotterdamse Droog dokmij, van die 32.000 tons tanker Cbel- wood Beacon. Deze handeling en de doop van het schip werden verricht door mevrouw L. van Ommeren-Sanders. Ter herinnering hieraan bood de werfdirecteur ir. K. van der Pols haar het scheepsbouwers bijltje en voor meer dagelijks gebruik een gouden sieraad aan. Mr. Oyevaar verheugde zich erover, d'at bij deze tewaterlating minister Kort hals aanwezig was. Hij zei'nieuwsgie rig te zijn, voor wat de zeescheepvaart betreft, naar de taakverdeling, nu aan het departement van verkeer en wa terstaat een staatssecretaris is be noemd. Over heden en toekomst van de scheep vaart zei mr. Oyevaar, dat er op 1 ja nuari van dit jaar 54% miljoen tanker tonnage was en dat er tot en met 1962 23 miljoen ton bij komt. Naar tonnage is dat een vermeerdering van 42 -pet., naar prestatie evenwel een stijging van 62 pet. Bovendien ligt er nu acht mil joen ton tank er ruim te op. Mr. J. J. Oyevaar geloofde, dat de te spectaculaire reders. („En dan denkt men onwillekeurig aan die van Pan- honlibschepen") de crisis minder goed doorstaan dan de traditionele reders. Hij waagde zich niet aan een voorspel ling, „want de laatste tien jaar is nog nooit een prognose uitgekomen". De rederij is er gelukkig mee, dat de Chelwood Beacon onder een goed char ter van de Shell gaat varen. De relatie met de Koninklijke/Shell Groep is al vele jaren oud, hoewel het niet zo is, dat zij een „controling interest" bij Van Ommeren heeft. De Chelwood Beacon is een schip met een lengte van bijna 203 meter bij een breedte van ruim 27 meter. De voort stuwingsinstallatie bestaat uit twee turbines met een vermogen van 14.500 pk. Die dienstsnelheid zal 16% mijl be dragen. UTRECHT. Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties heeft in een adres aan de Ministerraad bezwaren geuit tegen het voornemen om voor de geneeskundige verzorging van de rijksambtenaren en hun gezinsleden een afzonderlijke regeling te treffen als gevolg waarvan deze verzorging niet meer via de algemene ziekenfondsen zal geschieden. Voorts merkt men op dat een afzon derlijke ziekenkostenvoorziening kosten verhogend zal werken, zowel voor de overheid als voor de lagere ambtenaren. Ook zou een dergelijke maatregel tot een verdere versplintering van het zie kenfondswezen kunnen leiden. AMSTERDAM De Moluksche Han dels-Vennootschap leed over 1958 een verlies van f 64.664. Over 1957 werd nog een winst behaald van 7.917. De winst op goederen beliep 295.830 (v.i. f 430.265). Salarissen en onkosten verg den 268.703 305.204). Het dividend wordt weer gepasseerd. Het voornemen om tot liquidatie van het kantoor te Singapore over te gaan is nog niet uitgevoerd, omdat tegen het eind van 1958 de zaken weer iets beter gingen. Dit heeft, zich in 1959 voort gezet. De eerste acht maanden van dit jaar leverden een bescheiden winst op. Door de scherpe concurrentie werden de marges in Suriname ongunstig be ïnvloed. De zaken in Europa leverden in 1958 een tevredenstellend resultaat op. De directie meent zich op deze za ken te moeten concentreren. Van onze correspondent BRUSSEL Een gelukkiger, jon gensachtiger uitziende Peter Towns end dan wij ooit hebben gezien, ver telde ons gisteren van zijn plannen voor een kerkelijke huwelijksplech tigheid, „een rustige, indien moge lijk", begin volgend jaar. Hand in hand lopend met zijn ver loofde, Marie Luce Jamagne, over de paden en grasvelden van haar ouderlijk buitenverblijf in Bras- schaat bij Antwerpen, ging Towns end voort over zijn toekomstplan nen: „Wij hopen in of bij Parijs te gaan wonen en te werken. Ik zal daar veel materiaal verzamelen voor filmscenario's. Ik heb een overeen komst met een Zwitserse filmprodu cent voor twaalf onderwerpen, waar ik het heel druk mee zal krijgen. Een ervan wordt een soort super-docu mentaire over het leven van de zi geuners." MOEILIJKHEID De ene vraag volgde op de andere. Waar en wanneer zal het huwelijk worden gesloten? „Wij hebben nog geen beslissing genomen, wij zijn het nog aan het bespreken." De grote moeilijkheid voor het paar is, dat Marie katholiek is opgevoed. Pas toor Van Aert, in wiens parochie Ma rie's vader, een tabaksmiljonair, woont, heeft al verklaard, dat er geen kwestie van is, dat het paar in een katholieke kerk zal kunnen trouwen. Townsend is een geschei den man en zijn eerste vrouw leeft nog. Townsend ontmoette zijn twintig jarige bruid voor het eerst zes jaar geleden toen hij nog luchtvaartatta ché was op de Britse ambassade te Brussel. Het was hun beider liefde voor het paardrijden die de band smeedde. Naar het heet zal Towns end Marie een paard geven als huwe lijksgeschenk. ROMANTIEK Nog even kwam hij op de kwestie van een kerkelijk huwelijk terug met het opzienbarende „Er is ten slotte niets, dat mij ervan kan weer houden God eer te bewijzen in een katholieke kerk. Op mijn wereld reis heb ik dat in katholieke en an glicaanse kerken gedaan en ook in Boeddistische en Hindoetempels. Het is ten slotte dezelfde God voor ons allemaal. In het boek over mjjn reis heb ik daar een heel hoofdstuk aan gewijd. Het was het moeilijkste van al om te schrijven," Wij liepen terug naar het hek. De bruine beuken lieten langzaam hun bronzen bladeren omlaagvallen op de paden, waarover eekhoorntjes en fazanten voor ons uit vluchtten. iDe vroege herfsttinten gloeiden in het gouden, late zonlicht. Romantischer kon het niet. In het perk voor het terras bloeide een laatste zomerroos. LEIDEN. Het professionele wan trouwen van wachtmeester A. C. H. Spoor (41) van de rijkspolitie te Voorschoten, heeft in de nacht van zaterdag op zondag de beroving van de boerenleenbank in Voorschoten voorkomen. De 31-jarige zeeman A. ten B„ die een strafblad van indrukwek kend formaat heeft, werd het slacht offer van dat wantrouwen. Hij be vond zich al in de ijzeren greep van de potige wachtmeester, voor hij goed en wel aan de uitvoering van zijn plannen om de bank te beroven was begonnen. Herkend Het was half twee in de nacht van zaterdag op zondag. De dienst van wachtmeester Spoor zat er op en hij ging naar huis. Op de Leidseweg kruiste een eenzame figuur zijn pad: de 31-jarige zeeman. De wachtmees ter had hem direct herkend en zijn wantrouwen was gewekt. Wachtmeester Spoor dacht er niet meer aan naar huis te gaan. Hij volgde Ten B. voorzichtig. Diens doel bleek de boerenleenbank te zijn schuin tegenover de katholieke kerk. Gegrepen Ten B. bleef voor het gebouw staan, liet zijn blik langs de ramen gaan en liep toen om het gebouw heen. „Ik verstopte mij toen," ver telde wachtmeester Spoor ons kort na het avontuur, „en liet de man even begaan. Voor ik wist wat er ge beurde had Ten B. een ruit aan de voorkant van het gebouw met een steen kapot gegooid. Toen kwam ik tevoorschijn. Ik sommeerde Ten B. mee te gaan naar het bureau. Dat deed hij zonder tegenstribbelen". De man heeft zijn snode plannen op het bureau al toegegeven. Hij be weert bovendien nog eên aantal mis daden in het buitenland op zijn ge weten te hebben. Hij stond na zijn laatste veroordeling nog onder toe zicht van de regering. De kluis van de bank bevatte rond twintigduizend gulden. De kassier, Op 84-jarige leeftijd is in Haarlem de heer P. J. Knoop overleden, die de eerste ambenaar van de reclassering in ons land is geweest. In 1904 werd hij in die functie benoemd bij het Neder lands genootschap tot reclassering. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Met een harde klap is zaterdagnacht een ontspoorde rangeer- trein op het emplacement bij Utrecht tegen een seinhuisje opgereden. Het ge bouwtje zeeg als een kaartenhuis ineen. -Twee van de drie rangeerders, die in het seinhuisje zaten, de Utrechtenaren J. van den S. (42) en C. A. P. (24) moesten met een zenuwschok in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht worden opgenomen. Zij konden inmiddels naar huis terugkeren. De oorzaak van de ontsporing moet worden gezocht in een remschoen, waarmee gedeelten van een rangeer- trein tot staan worden gebracht. Een rangeerder heeft de remschoen verge ten weg te halen, waardoor het stalen hulpmiddel, dat zich om de railstaaf klemt, door een paar wagons werd op geschoven en in een wissel terecht kwam. Op de wissel ontspoorde later de trein, die de brokken maakte. Van onze Haagse redaetie DEN HAAG De verlaging van de inkomsten- en loonbelasting voor onge- huwden kan algemeen de instemming van de Tweede-Kamerleden krijgen, zo b.'ijkt uit het voorlopig verslag, maar roept toch ook veie vragen op. In het belastingsysteem zijn de tarief groepen I en II eigenlijk willekeurig naast elkaar gezet. Nu wordt groep I verlaagd, maar ook op een willekeurig® manier. Verscheidene Kamerleden zou den wat meer gegevens willen hebben, bijvoorbeeld door een goed opgezet bud getonderzoek, over de omstandigheden en het uitgavenpeil van de ongehuwden. Aan de hand daarvan kan men dan beter uitmaken of de verlaging de on gehuwden teveel of te weinig schenkt. Eige leden vragen de regering om een overzicht van de ongehuwdentarieven in andere landen, speciaal landen van de E.E.G. de heer H. J. Beuma die boven de bank woont, had van het ingooien van de ruit niets gemerkt. „Ik werd pas een uur later wakker toen de politie kwam vertellen wat er was gebeurd," vertelde hij. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM, Herinnert u zich nog dat zeeroversspel van de E-55? In de gloed van Bengaals vuur werd het avond aan avond óp een eilandje in een Parkvijver opgevoerd en elke avond opnieuw hadden de toeschouwers er schik in hoe die zeerovers (werkstudenten) naar de regels der kunst werden gevloerd door een lieftallige schipbreukelinge die daarbij kwistig gebruik maakte van judo-grepen. Die sportieve jongedame was Tiny Bouwmeester, de dochter van een Rotterdamse hotelhouder, die thans op het vliegveld Idlewild te New York werkt als grondstewardesse van de K.L.M. PLAN IN DUIGEN Tiny Bouwmeester is in Amerika plotseling „in het nieuws" gekomen omdat zij aanstaande woensdag „in de lucht" had willen trouwen met Jack de Vries, een gebo ren Amsterdammer die als employé van de K.L.M. in New York eveneens op Idlewild werkzaam is. Het Nederlandse paar had het plan zich aan boord van een naar de Ber muda-eilanden vlie gend toestel van Eagle Airways dooi de piloot in de echt te laten verbinden, zodra het vliegtuig zich boven interna tionale wateren zou bevinden. Dat plannetje gaat niet door want de luchtvaartmaatschappij liet we ten dat een piloot weliswaar het recht heeft een huwelijk te sluiten, gelijk ook het geval is met een ka pitein op een schip, maar dat hij niet het recht heeft daartoe de be sturing van zijn vliegtuig in de steek te laten. OP DE GROND Tiny en Jack hebben toen maai besloten woensdagmorgen op het vliegveld in het huwelijk te treden. Als jong echtpaar stappen zij on middellijk daarna in het naar de Bermuda-eilanden vertrekkende vliegtuig. Hun mede-passagiers zul len van de huwelijksplechtigheid ge tuige kunnen zijn en Eagle Airways heeft beloofd alle deelnemers aan Tiny Bouwmeester deze vlucht op champagne te zullen tracteren. Voor de ouders van Tiny Bouw meester is dit nieuws een volmaak te verrassing. De naam van de em ployé, die woensdag hun schoonzoon zal worden, hadden zij nooit eerder gehoord, hoewel hun dochter een half jaar geleden nog met vakantie thuis was geweest. OP VERJAARDAG „In elk geval ben ik blij dat Tiny met een landgenoot trouwt, want op haar vele buitenlandse aanbidders heb ik het nooit goed begrepen gehad zo vertrouwde ons mevrouw Bouwmeester toe. Tiny, zei zij, is een zelfstandig en verstandig meisje, dat heus wel weet wat zij doet. Haar broer Frank, die óók bij de K.L.M. in Amerika werkt was hier begin september met ver lof. Wanneer ik hem naar zijn zus ter vroeg, antwoordde hij alleen maar lachend met: „Laat Tiny maar schuiven, die komt er wel!" Dus nu gaat zij woensdag trouwen' Woensdag? Maar dat is haar vêrjaardag' Dan wordt zij vierentwintig! Echt iets voor haar! Ik hoop maar dat zij ons vandaag ot morgen even opbelt UTRECHT. De Nederlandse vee stapel ondervindt grote schade door een m de laatste jaren schrikbarend toene mende kwakzalverij. Dat heeft de voor- zitter van de Maatschappij voor dierge neeskunde, de heer M. Karsemeijer, za- terdag 111 Utrecht betoogd waar de jaar vergadering van de maatschappij werd gehouden. Vroeger was de kwakzalverij minder erg voegde hij eraan toe. omdat veelal IP., "e .yolksgeneeskunde vrij onschade lijke zij het soms onsmakelijke genees wijzen werden toegepast. Nu liggen de zaken echter anders. Volgens de heer Karsemeijer wordt vaak naar lang niet onschadelijke ge neesmiddelen gegrepen, waarvan de leek de samenstelling en uitwerking niet kent. In vele gevallen wordt zo schade aan het zieke dier toegebracht. De heer Karsemeijer zei voorts, dat deze kwalijke gang van zaken nog in de hand wordt gewerkt doordat allerlei diergeneesmiddelen soms gewoon in dro gisterijen en ook wel elders te koop zijn. De luxe auto en de welbespraaktheid van de verkoper van de geneesmiddelen imponeren de veehouder vaak. Als hij de geneesmiddelen eenmaal heeft ge kocht wil hij ze ook gebruiken. Er is nu een toestand ontstaan, die gevaarlijk kan worden voor de kostba re Nederlandse veestapel, aldus de heer Karsemeijer, die daarom een wet op diergeneesmiddelen bepleitte. LUNTEREN Om negen uur belde zaterdagavond boer G. J. Bakkenes, wonend aan de Scharrenburgersteeg in Lunteren, de plaatselijke brand weercommandant, om hem te vertellen, dat zijn veeschuur in brand stond. Hij kreeg geen gehoor. De boer belde daarop de politie en hoorde van de vrouw van een der Rijkspolitiemannen, dat haar echtgenoot op patrouille was. Boer Bakkenes wierp zich andermaal op de telefoon en alarmeerde het politiebureau in Ede. Daar werd de brandweer van Ede twaalf kilometer van de brand gealarmeerd. Bovendien waarschuwde de dienstdoende Edese agent een Lunterse collega, dat hij de brandweercommandant van Lunteren maar op nummer 264 moest zoeken, het telefoonnummer van diens zwager. Daar was de commandant inderdaad, omdat zijn eigen huis verbouwd wordt en hij tijdelijk met zijn gezin bij de zwager is ingetrokken. Het brandmeldingsnummer is nooit veranderd. De schuur brandde af en drie mestkalveren vonden de dood in de vlammen. Het K.N.M.l. In De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Zonnige perio den en droog weer. Iets hogere middagtempera- turen dan giste ren en een zwak ke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. MIES JE: 't Was te weinig, die regen. 13 OKTOBER: Zon op 6.50. zon onder 17.53; maan op 16.39, maan onder 3.17.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1