[baHNS| ROOMBOTER Vele experimenten brachten entstof tegen Voorzichtige vaart naar Emmerik Kamerleden staan buiten vreugde Zaterdag 10 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. WITTE KRUIS Klodderprotest tegen informaliteit In schoenreparatie gaat het niet naar wens GELD UIT KAS GENOMEN Penningmeester kreeg 21 maanden alléén is boter en boter is niet te vervangen DUITSERS STALEN DERTIG AUTO'S Nieuwe persbreidel in Indonesië Schutter na ruim 2 jaar in arrest Bijna halve ton voor expeditie Nieuw-Guinea WITTE KRUIS DE PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTÊ KRUIS Tabletten, poeders, cachets Eigen nieuwsdienst BREDA. Leerlingen van de Bredase kunstacademie St. Joost hebben met gips en verfklodders hun afkeer geuit tegen de tentoonstelling van de Infor mele Groep, die uit Belgische kunste naars bestaat en in het Cultureel cen trum exposeren. Op de vitrines brachten zij platen aan, die met gips en allerlei kleuren verf waren beklodderd. Op een der werken werd een bespreking van de tentoon stelling opgehangen met een opmerking over nozems daaronder. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Ook de schoenmakers hebben geweten, dat de zomer zo mooi. was: in de schoenreparatie viel minder te verdienen dan normaal. Eén van de oorzaken daarvan was, dat vrouwen en kinderen schoeisel gingen dragen van een soort, dat maar weinig sleet en zel den voor herstel in aanmerking kwam. Dit bleek gisteren uit de toespraak van de heer H. Snieder, de voorzitter van het bedrijfschap voor het schoen- herstellers-, het maatschoenmakers- en het orthopaedisch schoenmakersbedrijf Eigen nieuwsdienst DORDRECHT. De rechtbank te Dordrecht heeft gisteren de 35-jarige T. S. uit Zwijndrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek. Tegen hem was twee en een half jaar met aftrek geëist. Als chef-loonadministrateur had S. uit de kas van de N.V. Metaalwarenfabriek Tornadoverscheidene keren geld voor zichzelf weggenomen. Voor het dekken van het tekort gebruikte hij geld van het bouwfonds van de Christelijk gere formeerde kerk te Zwijndrecht waar van hij "penningmeester was en van mensen, die hun geld aan de kerk had den toevertrouwd met de bedoeling daar van op hun oude dag uitkeringen te krijgen. S. had het geld ongeveer 35.000 gul den grotendeels opgemaakt in bars en restaurants. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Advertentie O, wat zijn ze In ons buurland toch happig op onze boter. En waarom Omdat ze in het buitenland 66k wel weten DE mens wil griezelen, of het nu om het Monster van Frankenstein is of door het misselijkmakende gevoel, dat een zweefmolen ons be zorgt, dan wel door verhalen over griezelige s-pookachtige wezens te middernacht. Toch zijn dit moderne surrogaten; voor een echt spontaan en heel vaak bepaald niet vrijunllig jegriezel moeten we van het „hier en nu" weggaan naar het verleden of naar verre volkerennaar het duivels- en spokengeloof van een paar eeuwen geleden of naar Bali, Insel der Damonen. Toch zijn er nog vele schakeringen en vormen van demonengeloof. In de wereld van de Babyloniërs en Assyriërs wemelde het van de meest fantastische gedrochten, die de mens op alle denkbare sadistische manieren treiterden en dwars zaten; uit de monumenten van de beeldende kun sten spreekt nog de angst van deze gekwelden. In Griekenland merken we er veel minder van; er zijn wat verspreide boelieden, voornamelijk om paedagogische redenen in stand gehouden, en in de mythologie ■komen nog genoeg griezelwezens voor, maar men heeft zich in historische tijden daarvan al ge distantieerd. TN het oude Grieks, bij Homerus,. is de demon, de „daimon", nog zoiets als de oncontroleerbare godde lijke machtj zoals deze zich aan ons mariji^fier.t, ie daden van hun mens'vbrmigé goden. In later tijd gaat dit vrij abstracte karakter van het woord daimon langzamerhand over in de meer concrete aanduiding van een klasse van lagere goden. Sedert Plato wordt het nog wat anders, een wijziging van betekenis die waarschijnlijk teruggaat op het Symposion, het tafelgesprek bij het feest, aat Agathon ter ere van de bekroning van zijn tragedie gaf. Hoe daarbij verschillende gasten een lojrede hielden op de Liefde als- godheid is vorige week in dit hoekje al verteld; toen was de comedie- In Bussum tegen de lamp BUSSUM ,,U hebt een goede vangst gedaan", kreeg de Bussurnse politie gis termiddag uit Duitsland te horen. Zij had twee 23-jarige jongemannen uit Keu len aangehouden omdat zij dacht dat ze wel iets te maken hadden met het door verkopen van in Duitsland gestolen auto's ■naar Nederland. De 'districtsrecherche te Nijmegen had Bussum een weekje ge leden daarover opgebeld. De jongen/s kon evenwel niets te last worden gelegd. Zij waren wel Bussum binnen komen rijden met. een wagen die in Dortmund van een Maastrichtenaar gestolen bleek te zijn, maar de Bussurn se politie kon niet bewijzen dat zij de dieven waren. De Keulenaars vertelden dat zij de auto gewoon in Duitsland had den gekocht. De jongens werden over de grens ge zet, waarna de Duitse politie hen aan hield. Nadat ze duchtig aan de tand wa ren gevoeld, gaven ze toe dat ze dertig auto's in Duitsland hadden gestolen. Zes daarvan werden naar Nederland door verkocht. De Bussumse politie achter haalde er d'aar twee van in Bussum. DJAKARTA (AFP). De Indone sische persbureaus Antara en Pla, het grote Chinese dagblad Sin Po. de In de Engelse taal verschijnende Times of Indonesia en nog twee andere dagbladen uit Djakarta is met ingang van vandaag een werk- en verschijningsverbod opge legd voor onbepaalde ttijd. Vier andere kranten kregen een ernstige waarschu wing. Het verbod is opgelegd wegens „publi- katie van artikelen, die moeilijkheden kunnen veroorzaken en de regering kun nen hinderen in haar pogen troepen'van de Daroel Islam en andere rebellerende elementen, die zich kortelings aan de ge regelde troepen overgaven, te herklas- seren.'' GELEEN, (A.N.P.) De politie te Ge leen heeft de 23-jarige gehuwde mijn werker A. B. uit Geleen gearresteerd die ervan wordt verdacht in april 1957, 's nachts om twee uur, drie maal met een revolver geschoten te hebben naar de woning van een zekere H., met wie hij een vete had. Driemaal kort achter elkaar passeerde hij deze woning per auto en telkens los te hij een schot, waardoor onder meer een ruit werd vernield. De man werd destijds aangehouden, maar moest we gens gebrek aan bewijs in vrijheid ge steld worden. Nu heeft de politie zoveel bewijsmate riaal tegen de verdachte verzameld, dat naar haar mening ontkennen niet meer baat. De man wordt vandaag naar het huis van bewaring te Maastricht overge bracht en voor de officier van justitie geleid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een verrassende vraag van vrijwel alle leden der Tweede Ka mer is gesteld in het voorlopig verslag op de hoge colleges van staat. Waarom worden de ledten van de Kamer, bijna nooit betrokken in vanwege de regering georganiseerde plechtigheden, zoals staatsiebezoeken? Behalve de voorzitter van de kamer hebben de leden bijvoorbeeld geen mo gelijkheid gehad om het zo geslaagde be zoek van koning Boudewijn aan Neder land bij te wonen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Particulieren hebben tot nu toe 47.000 gulden gestort om het financiële tekort van de expeditie op Nieuw-Guinea te dekken. Zoals bekend heeft de scheepsbouwer C. Vei-olme zich enige tijd geleden ga rant gesteld voor een bedrag van twee honderdduizend gulden, het bedrag dat nodig was om de expeditie te laten' sla gen. Tot 15 oktober kunnen nog bijdra gen worden gestort. schrijver Aristophanes het laatst aan het woord. Na hem spreekt de modedramaturg Agathon en deze waagt zich aan een persoonsbeschrijving van de god Liefde zelf, die uolgens hem de jong ste en schoonste der goden is. Maar dan komt de beurt aan Socrates. Voor hij met zijn speech begint, wil hij Agathon enige vragen stellen: „Is Liefde niet altijd ergens op gericht? Verlangt Liefde niet naar iets? Wordt niet steeds naar datgene verlangd, wat men niet is of heeft? (Wie verlangt groot te zijn, is het immers zelf nietGaat Liefde niet uit naar schoonheid?" Op al deze vragen moet Agathon wel „ja" ant woorden. De conclusie, die uit deze vragen getrokken kan worden, is nu volgens Socrates, dat Liefde dus naar schoonheid verlangt, dus die schoonheid niet zelf bezit, ergo niet schoon is. AGATHON erkent eerlijk, dat hij kennelijk geen flauw idee had van datgene, waarover hij sprak. „Maar", gaat Socrates dan troostend verder, „vroeger dacht ik net als jij, totdat ik eens over de god Liefde sprak in het bijzijn van een wijze priesteres, Diotima uit Mantinea. Die weerlegde mijn hoogdravende lof tuitingen op dezelfde manier als waarop ik het jou zo pas deed. Ik vroeg toen verbijsterd, of Liefde dan misschien lelijk en slecht was, en zij antwoordde, dat Liefde noch mooi, noch lelijk was, maar iets daar tussenin." Socrates had toen tegensputterend opgemerkt, dat de Liefde toch alge meen als een grote god beschouwd werd, om daarop te horen te krijgen, dat hij niet eens een god wasWas hij dan soms een sterveling? „Nee", zei Diotima, „ook weer precies tussen god en mens in: een daimon En de taak van so'n wezen is, mid delaar te zijn tussen god en mens, overbrenger van gebeden en offers van de mens aan de god en van de bevelen en giften van de god aan de mens." We zeggen hiermee het Symposion vaarwel; wie het in zijn geheel wil lezen, kan daarvoor de vertaling van P. C. Boutens nemen, die in biblio theken wel aanwezig zal zijn. JJET al wat wazige begrip „daimon" onderging voortdurend wijzigin gen van betekenis. Onder invloed van oosterse godsdiensten werd het een soort geest in twee edities, een goede en een boze, die beiden strijden om het lot van elke mens. Later gelden alle bovennatuurlijke wezens, die het heelal bevolken tussen de officiële goden en de mensen, als demonen, en de Christelijke kerk voegt daar nog een groep bij: de officiële goden van Grieken en Romeinen; immers voor de Christe nen bestaat maar één god en daarom wordt alles wat verder nog aan spraak wil maken op de titel „god" gedegradeerd tot demon. Ze kunnen voorts door hun natuurlijke tegen stelling tot de ene, goede en recht vaardige god dan ook alleen maar. boze wezens zijn. Op deze opvatting gaat ons ge bruik van demon en demonisch dan terug. ,j 2 C? Door Barend Maaskant EMMERIK Een dikke hon- derdv^ftig kilometer ben ik meegevaren met het motor- vr»eUtsc,Uip. .Neska 98 van de Ne derlandse Rijnvaartvereniging te Rotterdam: om te ervaren welke moeilijkheden het lage water- op de .rivier oplevert voor de bin- nenschipperjj. Kapitein J. Tromp wond er geen doekjes om toen ik in IJsselmonde bij hem aan boord stapte. De schepen nemen niets meer mee, zei hij. „Nergens water" Dat beloofde wat! En nog spannender werd het toen hij zich doodkalm liet ontvallen dat er nergens water was. Het heeft een halve dag geduurd voor ik erachter was dat schippers op deze manier de toestand typeren en dat men aan de wal dan een verkeerde indruk krijgt van die uitlatingen. Hetgeen ook weer niet wil zeggen, dat de berichten over het kleine" water (zoals de bin nenvaarders het lage water noemen) loze verzinsels zijn. Ik ben er wijzer van geworden. De vorige reis, zo verhaalde mijn 32-jarige kapitein kwam ik met soda van Straatsburg:, naar Antwerpen. Ik had maar 250: tpn geladen, hoewel, de Neska 98 909 tbn kan laden. Wegens het lage water mocht de diepgang maar 1.18 m zijn, terwijl die afgelad.en 2,55 m bedraagt. Vgijwel de gehele reis heb ik bovendien halve kracht gevaren. Als je harder vagrt zuig.je het water mee en dat moet'je niet hebben. Grint Door die lage waterstand, zo vervolg de hij, heb ik grint m' de straalbuis van de schroeven gekregën. Die stenen heb ben de schroefbladen beschadigd en nu kan ik niet op volle toeren draaien, ook al zou ik dat ■willen. De invloed van het kleine water bïèek ook al vóór zijn sodareis. Toen lag ka pitein Tromp te Iaden bij een groot ertsschip in Vlaardingen. Wij lagen er met een veertig schepen op, tegen nor maal de helft, want de schepen nemen niét meer mee, aldus lichtte hij de si tuatie toe. Toen begreep ik wat niets meenemen" betekent. Advertentie In mijn vorige artikeltje heb ik iets verteld - over de diverse symptomen die wü bij hondeziekte kunnen aan treffen. Ik wees daarbij al terloops op de moeilijkheden waarmee we te kampen hebben bij de bestrijding van dit zo gevaarlijke lijden. De ver wekker is een virus en dat impliceert eigenlijk al dat we met onze moder ne geneesmiddelen, zoals antibiotica, weinig succes zullen hebben, aangezien virussen daar in de regel ongevoelig voor zijn. De bij de hondeziekte ge bezigde geneesmiddelen dienen in hoofdzaak om de door bacteriën ver oorzaakte secundaire infecties te be strijden en het lichaam zo goed mo gelijk in conditie te houden. Immuun Toch is er wel een medicament dat het virus zelf aangrijpt, namelijk het immuun-serum. Nu moet ik eerst ver tellen dat een invasie van virussen of bacteriën in het dierlijk lichaam in de regel aanleiding geeft tot de vorming van anti-stoffen, ,,tegen"-stoffen dus, Kapitein J. Tromp van de Neska 98 tuurt naar de kribben, die bloot liggen. die gericht zijn tegen de desbetreffen de ziekteverwekkers. Een besmetting met hondeziekte-virus geeft dus anti stoffen die speciaal tegen dit virus ge richt zijn en het trachten onschadelijk te maken. Dit immuun-serum wordt geleverd door honden die bij herha ling geïnfecteerd en genezen zijn. Beginstadium Het is gebleken dat dit serum een belangrijk wapen in de handen van de dierenarts is, mits de hondeziekte in het beginstadium wordt aangegrepen. Zijn de dieren al langer ziek dan is het virus reeds onbereikbaar voor de antistoffen geworden. We hebben ech ter nog een andere, zeer belangrijke pijl op onze boog namelijk de vacci natie of enting tegen hondeziekte. Na dat de Franse dierenarts Carré het bestaan van het virus had ontdekt Eijn het vooral de Engelse onderzoekers Laidlow en Dunkin geweest die be langrijke bijdragen hebben geleverd tot het verkrijgen van een beter in zicht in de bestrijding van deze ziekte Zij bereidden uit de milten van zieke honden een vaccin dat door toevoe ging van een bepaalde stof gedood werd. Dit gedode vaccin werd bij jonge honden, die nog niet aan de hondeziekte ten offer waren gevallen, ingespoten. Hierdoor werden deze die ren ongevoelig voor hondeziekte doch slechts voor betrekkelijke korte tijd. Daarom werd een andere methode uitgewerkt waarbij 14 dagen na de en ting met gedood vaccin levend virus werd ingespoten. Dit gaf wel een goe de immuniteit maar was niet zonder risico's. Veiliger Men bleef naar een veiliger metho de zoeken, waarbij vooral het werk van Green van groot belang is geweest. Hij infecteerde fretten met honde ziekte-virus, verzamelde op het hoog tepunt van de ziekte uit de milten van deze dieren weer het virus en spoot daarmee weer andere fretten in. Na vele passages van fret op fret hield hij ten slotte een virus over dat voor honden ongevaarlijk was gewor den, maar toch goede immuniteit gaf. Met vaccin van dit virus bereid heeft men jarenlang goede resultaten ge boekt. Na de oorlog is nogmaals een andere bereidingswijze uitgewerkt, waarbij men het virus op bebroede kippe- eieren wist te kweken. Ook dit virus bleek na vele ei-passages volkomen on gevaarlijk te zijn géworden voor hon den. Met vaccin dat op deze wijze be reid is, worden tegenwoordig jaarlijks duizenden jonge honden ingeënt. Het is een triomf van de wetenschap dat zij er in geslaagd is deze gevreesde ziekte op zo doeltreffende wijze te be teugelen. De Rotterdamse bond van ouden van dagen houdt .van 11 tot 17 oktober in het Historisch museum aan de Korte Hoog straat een tentoonstelling van werkstuk ken, die door bejaarden zijn gemaakt. Advertentie Zo was het namelijk ook deze keer. Wij vertrokken met 425 ton Spaanse erts naar Rheinhausen bij Duisburg, terwijl zoals gezegd de laadcapaciteit meer dan negenhonderd ton bedraagt. De diepgang van de Neska 98 was nu 1.63 m, maar in de haven van Rhein hausen staat nu maar 1,20 m water, zodat het schip gelicht zal moeten wor den als daar gelost wordt. De stuurman van de Neska 98 wijst aan hoé diep het schip in het water ligt, als het geladen is. Het scheelt bijna een meter met nuHet schip is minder dan voor de .helft geladen. Ernst WA ft fflf*"!- l Er" Varen drie ijkers.1- a&h bbórd het schip geladen werd. Het gaat nogal nauwkeurig, vond kapitein Tromp en hij kreeg ten antwoord: Dat is voor de verzekering. Dit bewijst toch wel, dat er een ernstige situatie is. Idem dito was het gesteld met de twee sleepschepen, die mee naar boven ge nomen moesten worden. Dat was eerst de Ludegast en later bij Dordrecht de Gunkner, die beide ook minder dan de helft van hun laadvermogen vervoerden. Dat aanmaken" van de Gunkner ging gepaard met de moeilijkheden van het lage water. Er is weinig bovenwa ter, legde kapitein Tromp uit, zodoende loopt er weinig ebstroom. Daarom moest hij behoedzaam varen en zorgvuldig manoeuvreren en juist zoveel vaart hou den, dat het ..sleepschip als het ware en passant tussen twee andere schepen meegepikt kon worden. - „Niks an" Met zijn drieën ging het toen de Mer- wede op. De kapitein zat op zijn hoge stoel naast het grote stuurwiel, keek naar voren, hield de rivier achter zich in de gaten en verkondigde: ik vind er niks an op het ogenblik. Je zit de hele dag te zorgen. Op een schuimrubberen bankkussen zat ik er maar stil bij en genoot van de zon. Ik vond de rivier nogal breed, maar dat bleek de hoofdzaak niet. De vaargeul wordt steeds smaller, Werd mij uitgelegd, en dat maakt het varen inspannender en hoe hoger je op de Rijn komt des te erger wordt het. Tussen Bonn en Mannheim zijn plaat sen waar 60 tot 70 cm water staat te gen normaal twee meter. Daar is inha len volledig onmogelijk, want je bent niet de enige. De dalvaart komt af en die moet ook, ruimte hebben. En dan denk je dat alles goed gaat, maar bij na ongemerkt loop je schade aan het vlak op. Kribben Voorlopig varen wij evenwel op de Merwede en een paar uur later heb ben we de Waal onder de kiel. Kapitein Tromp ziet mij kijken naar de krib ben, die levensgroot uit de wal de ri vier insteken. Ik zie ze ook liever half onder wa ter bekent hij. Toch wou ik dat het overal nog zo was als hier. Maar ziet u dat geen enkel schip meer -dan voor de helft geladen is? En er is ook geen enkel motorschip dat nu hard loopt. Normaal kun je van krib tot krib varen; maar je laat het nu wel. Als de schemering de rivier donker grijs heeft gekleurd, gaat de sleep voor anker. De lichten van de Tielse veer boot liggen recht vooruit en rondom schijnen nog veel meer lichten, want er is nogal wat bedrijvigheid op het water. Vuil water Dg volgende morgen om zes uur va- r'en'we al weer. Opnieuw hetzelfde beeld Van een brede rivier met smalle vaar geul, waarin de schepen elkaar op vrij korte afstand passeren. Boven Nijmegen wordt de rivier boch tiger en wie de kan.s schoon ziet, zoekt de ,,hang" op, want in zulk een buiten bocht van de rivier staat het meeste water. Zo ontstaat een situatie dat het lijk alsof de rivier nog alleen maar voor de helft gebruikt wordt. De schip pers weten wel beter en nu ik een vol le dag aan boord ben zie ik ook dat de schroeven vuil water rondwentelen, om dat er niet zoveel ruimte is tussen seheeps- en rivierbodem. En mocht ik dat niet zelf hebben ge zien dan hoor ik zeker tienmaal per da.g de kapitein tegen de stuurman zeg gen, dat hij naar de koelwaterfilters moet kijken, want die lopen grote kans verstopt te raken. Ook al weer omdat het in beroering gebrachte vuil van de bodem gemakkelijker kan binnendrin gen als het klein water is. Het naderen van Lopik levert de ver- I rassing op dat er slechts weinig sche pen voor anker liggen. Op het traject naar Emmerik vaart iedereen zo ver mogelijk uit de zuidwal. Het wordt een tonig, maar de kapitein licht weer toe: normaal kan je langs de kribben varen nu zit ik er zeker 50 meter vanaf. Voor mijn plezier loopt hij de trap af naar het gangboord, pakt de slagaard en peilt de waterdiepte. Daar blijkt bij kilometerraai 860 ongeveer 2,30 m wa ter te staan. Op dit deel van de Rijn is nu in feite nog minder vaarbreedte beschikbaar omdat fie helft vemde vaa-rgeul voor de .afv'aatf gereserveerd nioet' worden. Soms ontstaat 'dan een benauwd moment als de gezagvoerder van een wat snelvarende tanker vergeet, dat hij een leeg schip in haalt. Dit wordt naar de hardloper ge zogen en twee man op het .sleepschip hebben de grootste moeite om het roer zover om te gooien dat een aanvaring woorkomen wordt. Dan komt Emmerik in zicht. Kilo meters en kilometers lang liggen hier de opvarende schepen drie rijen dik te wachten op inklaring. Over een afstand van circa zes km. liggen ongeveer 150 schepen, een mach tige vloot met minder dan de helft van het laadvermogen nuttig gebruikt. En wij zijn niet de laatsten op deze dag die erbij gaan liggen Hier eindigt voor mij de reis. Aan de wal vertelt een Duitse expediteur mij, dat er dagelijks 600 tot 650 schepen op en afvarend passeren. Dat is 30 a 40 pet. meer dan bij normale waterstanden. Natuurlijk betekent die toegenomen drukte dat de schepen langer oponthoud hebben, maar niet meer dan een tot an derhalf uur boven de normale tijd die de ambtenaren nodig hebben. En dit vindt men in de schipperswereld geen onbevredigend resultaat. De expe diteur zegt, dat de ambtenaren doen wat in hun vermogen ligt. Ook zij hebben meer tijd nodig om dé over grote af stand liggende schepen te bezoeken. Maar zij blijven er rustig bij, evenals de schippers, die met goed zeemanschap de bezwaren van het kleine water het hoofd bieden. 'ó.v

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7