Als ze nu in Den Haag maar begrijpenwaarom het gaat" ITALIANO BEDREIGD LAND EIST AFSLUITDIJK 9 OP NOORDZEE-EILANDEN IS NOG LUCHT EN ZON VOOR VELE TOERISTEN Joods gezin weggetreiterd elf Duitsers voor rechter West-Europa moet één zijn (slot) de lekkere LINTWORM VAN TRUCKS NAAR NOODGEBIEDEN PROFESSOR ERHARD PROPAGEERT: Waarborg voor een gezonde economie Kunsthandelaar kreeg 15 maanden STAP TERUG Nederlandse dijken als voorbeeld Chrissemeuje (110) overleden Parijs wordt veiliger Rapport spreiding hoger onderwijs bij minister Staarten gestolen Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. JUBILEUM KLM GEVIERD IN UTRECHT Vrijdag 9 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3i Van een onzer redacteuren niiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiun' w IE van de hoge zeedijk afdaalt naar het he- groeide land dat de bodem vormt van de Lau- werszee en op zoek gaat naar I open water, begrijpt mis- schien wat Xenophons solda- i ten tot mateloze verrukking lïiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiin c? bracht toen zij eindelijk de J J geringer geworden. Heeft men met ge- zee aanschouwden. Want het con^tateerd dat de dijk vol mollegangen is een eindeloze tocht vol om- wegen en de route wordt moeilijker naarmate men het water van de Lauwerszee nadert. Het is een prachtig landschap, even schoon als dat aan de andere kant van de dijk en even vruchtbaar. Zou rnen de Lau werszee afsluiten, dan zou er zeker 1000 ha uitmuntende landbouwgrond onmiddellijk be schikbaar komen zonder dat er Op de zeedijk, in de buurt van Munnekezijl, zat een veehoeder sla perig over zijn kudde uit te kijken naar de horizon. „Het is niet te ge loven", zei hij, „dat die b-eesten op de beste grond van ons land lopen, en dat dat land over een paar dagen meters onder water kan staan, tot boven aan de dijk toe." Een vlucht wilde ganzen streek neer uit de blauwe lucht in een modderig kreekje. Het was laag water en de atmosfeer was vervuld van de geur van zilte rotting. „In Holland en Zee land zou het maar eens in de duizend jaar kunnen gebeuren dat het water zo hoog kwam als bij de ramp", zei de man. „Toch is het eerst in 1953 en on- iii- middellijk daarna nog eens, in decem- veruer iets ondernomen beboet- ber 1954 zo hoog gekomen. Voor hier de te worden. hebben ze uitgerekend dat het eens in de honderd jaar kan gebeuren. En Maar het is niet in eerste instantie als dat nu morgen eens zou zijn?" begonnen om landaanwinning. Er wordt wel al sinds het midden van 1/ JQ QER S[ de vorige eeuw bewust in die rich- ting gewerkt en daardoor komt het 1^ N de vissers van Zoutkamp? Hun dan dat ook deze zee voor zo'n groot J plaats bestaat voor 75 pet. van de deel al land is geworden Land dat garnalenvisserij en wat daarbij behoort doorsneden wordt door twee brede en 511 Fe" kan °">eiUjk verwachten dat vrij diepe geulen waarvan de ene de Zoutkampers geestdriftige voorstan- leidt waarvan de ene ders van afsiuiting van de Lauwerszee n i Zoutkamp en de. andere zouden zijn. Geestdrift is misschien niet naar Dokkumer Nieuwe Zijlen. het goede woord, maar het zou over- •p. - dreven zijn om te zeggen dat zij felle Daar is dus geld in gestoken en die oppositie voeren. De vissers lopen rond investering moet beveiligd worden, met in hun achterhoofd iets van rijks- De beste beveiliging de enige steun voor grotere schepen waarmee zij eigenlijk is een afsluitdijk. °P zoek kunnen gaan naar verdere en T betere viswateren. Voor de landbouw Lauwerszee heeft een groot aan- zijn zij ongeschikt dan gaan ze net Qeel in de afwatering van Groningen zo lief als politieagent naar Rotterdam en mesland en het ligt voor de hand of als fabrieksarbeider naar Drachten, dat er m een eventuele afsluitdijk spui- sluizen zouden moeten komen, zo goed ..Als ze maar weten, die vissers," zei als een schutsluis voor de scheepvaart een heel oude schilderachtige figuur op en de visserij. Die sluizen hadden eigen- de zeesluis van Zoutkamp, „dat het lijk al onder weg moeten zijn. Reeds moeilijk is om van kleine visserij naar drie jaar geleden is bekend gemaakt grote over te gaan. Je kan een zeevisser dat Waterstaat in 1958 een begin hoopte gemakkelijker op een garnalenschuit op te kunnen maken met de bouw ervan, het wad laten vissen. Beter te veel er- De dijk zou onmiddellijk daarop vol- varing dan te weinig". Hetgeen mij een gen. verstandig standpunt leek. ;rp HET OGENBLIK kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat er een stap terug is gezet. Wanneer men enige jaren geleden in Den Haag er nog overtuigd van was dat het ogen blik was aangebroken om de Lauwers zee af te sluiten, wat is dan veranderd zo redeneert men aan de boorden van die zee dat er plotseling hele maal geen haast meer mee is? De vei ligheid in dit gebied neemt uit zichzelf heus niet toe en als de veiligheid een paar jaar terug niet groot genoeg werd geacht, dan is zij nu bepaald alweer NA TYFOON VERA TOKIO(A.P.) Met als achtergrond het grote verlies aan mensenlevens en de enorme schade, die de tyfoon Vera vorige week in Japan veroorzaakte, heeft het grootste landelijke dagblad in Japan gepleit voor „solide zeedijken, zo als in Nederland". De tyfoon vernielde de zeedijken en overstroomde drooggelegd land in Na- goya tengevolge waarvan duizenden Ja panners werden gedood en gewond en een miljoen mensen dakloos werden. Het blad Asahi schrijft, dat het goed is nieuw land door drooglegging te win nen, maar dat men gemakkelijk vergeet te waken tegen de gevaren. Een functionaris van het ministerie van openbare werken betoogt in het het zelfde blad, dat de financiële draag kracht van Japan het bijna ondoenlijk maakt, volstrekt veilige zeedijken te bouwen. „Eu als dat nu morgen eens zou zijn?" KORT NA VERJAARDAG Eigen nieuwsdienst ENSCHEDE. Chrissemeuje, die op 2 oktober haar 110de verjaardag heeft gevierd, is woensdagavond overleden in het huisje in de Holterhoek (gemeente Eibergen), waar zij bijna haar hele le ven heeft gewoond. Op haar verjaardag liet haar gezond heid al iets te wensen over. Ze was erg verkouden en het hoesten vergde veel van haar krachten. De drukte op die dag, die dit jaar zeer groot was, bleek te veel voor haar en zij sprak bijna niet meer. Bijzonder kras De weduwe Christina Karnebeek-: Backs is tot op hoge leeftijd bijzon der kras geweest. Zij stopte tot voor kort nog sokken en hield zich bezig met haar achternichtjes. Ook wandelde zij nu en dan een eindje in de rich ting van de Duitse grens. Haar huisje staat namelijk op ongeveer honderd me ter afstand daarvan. Sedert 1953 was Chrissemeuje de oud ste inwoonster van ons land. Nu is dat de heer W. H. Kostering (107 jaar) te Delft. Hij hoopt op 22 november 108 te worden. PARIJS (A.P.). Het aantal ver keersongevallen in Parijs waarbij doden waren te betreuren, is de laatste jaren opvallend gedaald. Vorig jaar werden 301 doden in het verkeer geteld. In 1955 waren dat er ruim honderd meer. Invoering van de maximumsnelheid, verkeersopvoeding van automobilisten en grote activiteit van de politie worden als reden van het veiliger verkeer ge noemd. EEUWARDEN In tien jaar tijds is het aantal gasten, dat jaarlijks op de Noordzee-eilanden komt, verdubbeld. Er is sinds de laatste oorlog nooit voldoende geld geweest om de voor zieningen gelijke tred met deze stormachtige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer te doen houden. Een commissie, die twee jaar geleden werd ingesteld, en waarin provinciale en ge meentebesturen, vertegenwoordigers van V.V.V.'s, rijksdiensten, middenstand, kampeer- en hotelwezen zitting hebben, heeft deze kwestie onder ogen gezien en is tot de conclusie gekomen dat alleen al met de meest noodzakelijke voorzieningen een bedrag van vijf a zes miljoen gulden gemoeid zal zijn. HOE moeten de eilanden aan dat geld komen? Er is wel eens over een ,,Kur-tax" gesproken, maar die kan men niet heffen wanneer de gasten alleen de natuur en de vrijheid om zich op het eiland te bewegen Wanneer men op de dijk staat en men kijkt dwars over de Lauwerszee, dan ziet men overal land in wording. Het beetje water in het midden is de vaargeul van Zoutkamp naar zee. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nog deze maand zal de ministerraad het rapport over de spreiding van het hoger onderwijs be spreken. Dit rapport is eind vorige week ge reed gekomen en aan minister Cals overhandigd. Het is de vrucht van twee advies-commissies van de minister, de commissie-Piekaar (voorzitter dr. A. J. Piekaar, hoofd afdeling hoger onderwijs van het ministerie) die het hoger on derwijs heeft bekeken en de commissie- Neher (voorzitter dr. L. Neher, oud-di recteur-generaal PTT) die speciaal de spreiding van het technisch onderwijs voor haar rekening nam. Publicatie De beslissing over de oprichting van nieuwe universiteiten of hogescholen waarop speciaal de provincie Overijssel rekent is een zaak van het hele kabi net. Het advies zal dan ook niet wor den gepubliceerd, voordat de minister raad er over heeft gesproken. De ver wachting is dat begin november het rap port openbaar zal worden gemaakt. FRANKFURT (UPI) Niets wis ten de elf verdachten zich te herin neren van- de beledigingen die zij een vroegere caféhouder uit het West- duitse plaatsje Koeppern hadden toe gevoegd. Ook van mishandelingen was geen sprake, verklaarden ze donder dag in Frankfurt bij het begin van het proces tegen hen. De caféhouder, de 36-jarige Kurt Sumpf, is het leven en werken in Koeppern onmogelijk gemaakt dooi de bevolking, van het moment af dat men ontdekte dat hij Jood is. Hij ver kocht zijn café met verlies en ging in Frankfurt werken als taxichauffeur. Het gezin Sumpf wacht thans op visa om naar de Verenigde Staten te emigreren. LIJDENSWEG De lijdensweg van Kurt Sumpf begon al toen hij als kind met zijn vader Duitsland verliet als gevolg van de Na- ziterreur. De oorlog bracht hij door in Palestina. Hij diende bij de Britse ma rine. In 1958 keerde Sumpf met zijn vrouw Margot en zoon Peter terug naar het oude vaderland. Ze begonnen een café in Koeppern. Na twee maanden al be gon de ellende. Klanten vernielden het meubilair en het glaswerk in het café. Mevrouw Sumpf kreeg van een klant een stomp in het gezicht, zelfs werd er eens in het donker op de caféhouder ge schoten! Hun zoontje werd het leven op school onmogelijk gemaakt. OOK POLITIE Een politie-agent, door Sumpf om hulp gevraagd, raadde hem aan Koep pern te verlaten. Ook hij staat thans in de beklaagdenbank. De maat was vol toen vier mannen het echtpaar Sumpf op zekere avond aanvielen en al het glaswerk in het café stuksmeten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Tachtig paarden, af komstig uit Riga en naar Amsterdam verscheept om daar te worden geslacht, zijn op een oneervolle wijze hun staar ten kwijtgeraakt: een dief heeft ze alle tachtig afgeknipt. De diefstal gebeurde in een paarden stal aan de Amsterdamse Veelaan. Het is vrij gemakkelijk om daar onopge merkt rond te lopen en staarten af te knippen. De waarde van het zo vreemd ontvreemde haar bedraagt 250 gulden. Ten overvloede: geen dierenmishande ling, daar de staarteinden geen vlees, alleen maar haar zijn. wordt geboden. Er moeten voorzienin gen en accommodatie tegenover staan, Zo lang het zo ver nog niet is zal men het dus moeten hebben van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Op een eiland als Vlieland wordt die ech ter niet berekend naar de 40.000 gas ten, die er 's zomers komen, maar naar het aantal inwoners, dat het eiland telt: zevenhonderd. In het rapport wordt daarom ook te recht gesteld, dat men eigenlijk iede re 350 overnachtingen van gasten voor één inwoner zou moeten tellen. Vlieland zou dan een uitkering uit het gemeentefonds ontvangen die berekend is op 1750 inwoners en het zou dan in derdaad iets kunnen doen om de toe- ristenstroom behoorlijk op te vangen. Bepaling De vraag, hoe lang het aantal toe risten nog zal kunnen toenemen eer het karakter van de eilanden in ge vaar komt, wordt ook .in het rapport behandeld. Het behoud van dat karak ter, dat bepaald wordt door rust, ruim te en vrijheid, moet het uitgangspunt zijn bij alle maatregelen, die in het kader van de verdere ontwikkeling van het toeristisch apparaat op de eilanden worden genomen, zo meent de commissie. Hoeveel gasten de eilanden kunnen herbergen zonder het huidige karakter te verliezen wordt bepaald door de op namecapaciteit van de natuur. Als er teveel mensen worden samengedron gen en bos en duin voor publiek moe ten worden gesloten is het kritieke punt bereikt. Nu isdat nog op geen van de eilanden het geval, aldus het rapport. Vlieland en Schiermonnikoog zullen zonder gevaar voor karakter- verlies nog tenminste twintig procent meer gasten kunnen opnemen, Ame land nog 25 procent, Terschelling veertig procent en Tèxel zelfs hon derd procent. Deze „veilige uitloop" is naar de mening van de commissie voorzichtig geraamd; waarschijnlijk is er ook daarna nog niet onmiddellijk karak terverandering te duchten. Auto's Een gevaar voor de rust en het handhaven van het karakter van de eilanden is het toenemende autover keer op de wegen, die eigenlijk op wielrijders en voetgangers berekend zijn. Er zullen op Texel, Terschelling en Ameland voorzieningen moeten worden getroffen (nieuwe wegen, weg- omleggingen om de dorpen en maxi mumsnelheden van dertig kilometer per uur) en op Vlieland en Schier monnikoog zullen helemaal geen auto's moeten worden toegelaten, zo stelt de commissie voor. Advertentie EEN PRODUKT VAN KING- EN RANG F ABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEER Eigen nieuwsdienst T)ARIJS Prof. Ludwig Er- hard, de Westduitse minis ter van. economische zaken, is er vast van overtuigd dat er in West-Europa geen economische oorlog zal uitbreken. In een ar tikel in het vandaag verschenen nummer van het Franse eco nomische weekblad Opera Mun- DEN HAAG (ANP) De militaire tramsporten van veevoeder zullen van daag de tot nu toe grootste omvang bereiken. In totaal zullen 120 militaire trucks met bietekoppen naar Drente, Overijssel, Utrecht en Noordbrabant uitrijden. Vam Slootdorp in de Wieringermeer gaan 41 wagens naar ZuidwoLde in Groningen (13) en Peize in Drente (28). Achttien trucks rijden van Bleiswijk bij Rotterdam naar Zelhem in de Ach terhoek, vijftien gaan er van N ieuwer - amstel naar Ruinen in Drente, zestien van Steenbergen in Westbrabant naar Heeze in Zuidoostbrabant, tien van Ze venbergen in Westbrabant near Heesch bij Den Bosch, vijftien van Hellevoet- sluis en vijf van Numansdorp naar bestemmingen in de provincie Utrecht. OOK GRONINGEN Ook in de provincie Groningen be ginnen thans vele boeren in moeilijk heden te komen. Tal van landbouw organisaties hebben daarom besloten op basis van ond'erlinge Groninger boerenhulp tot een actie te komen. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De Amsterdamse schilderijenkoopman E. P. is gisteren door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot vijftien maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was twee jaar met aftrek. P. stond terecht, beschuldigd van oplichting en poging tot oplichting, in Denemarken gepleegd. De Deense za kenman W. heeft indertijd zelfmoord gepleegd, nadat hij van P. een aantal schilderijen had gekocht voor 290.000 kronen. De schilderijen zouden wor den doorverkocht aan rijke Brazilia nen. De winst zouden P. en W. samen delen. Later bleken de schilderijen veel minder waard te zijn. De Brazi lianen kwamen nimmer opdagen. P. had een soortgelijk aanbod ge daan aan de Deense zakenman Em- borg, maar die was niet op P.'s voor stellen ingegaan. Advertentie Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler 6cheren en comfortabeler door de precisfe-tondeuse (ook voor dames). Typ® Combi met tondeus® In lux® plastic etui f 59.75 Type Special In kartonnen doo® f 44.75 Nlouw Type Standard In kartonnen doos f 37.50 Ichaerprosf ®n folder 1491 bij Uw handelaar. Imp. N.V. Hap4, A'dam-C., t«f. 63957 (4 lijnen). Ieder, die daartoe in staat is, is ver zocht de komende stalperiode vee on der te brengen en te verzorgen van veehouders, d'ie geen ruw voeder meer hebben. Intussen is geadviseerd' m.et mate gebruik te maken van de koppen van zign. noodrijtp gerooide bieten voor het vee. Het landbouwconsulentschap heeft nadat stoornissen, als verlamming, bij het vee waren geconstateerd aan geraden niet meer dan vijftien tot twin tig kilo verse bietekoppen en biete blad' per dag aan een koe te voeren. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Terwijl commodore A, Brugman gisteren iri een Fokker 7 A rondjes vloog om de top van de toren van de Utrechtse Dom, greep slechts enkele tientallen meters lager een merkwaardige plechtigheid plaats. Drie jeugdige „metselaars" beklommen een klein platform onder de overwelving van de toren en metselden daar een koker in, waarin de visie van tien men sen o.w. koning Leopold van België op de luchtvaart in het jaar 2000 was geborgen. Tevoren hadden o.m. de Utrechtse bur gemeester en de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, ten aanhoren van een illuster gezelschap het een en ander over de koker ver teld. Alleen de toekomstbeschouwin gen zélf bleven geheim. In het jaar 2000 wordt de koker, die van zilver- staal is, weer tevoorschijn gehaald en kan men de voorspellingen met de werkelijkheid vergelijken. De drie „metselaars", die de koker voor veertig jaar wegborgen, waren een kleinzoon van de heer Aler, Alphonse Peter Bakkes, een zeventienjarige leerling van de bedrijfsschool van de KLM, Alex van Hemert en de jongste metselaar van de dienst van openbare werken in Utrecht, Antonius Maria van den Belt. Zij kregen alle drie een oorkonde van de burgemeester en werden nu al uit genodigd voor de plechtigheid op 8 oktober 2000, de dag waarop de inhoud van de koker wereldkundig zal worden gemaakt. Toen dat alles was gebeurd gingen de genodigden met het gemeentebestuur achter de Luchtmachtkapel aan naar het stadhuis, waar in de versierde hal een ontvangst was gearrangeerd die velen zal heugen. Het is een buitenge woon charmante receptie geworden, waarbij een kwartet Utrechtse jour nalisten veel bijval kreeg, ook dank zij hun tekst die door een medewerker van het Utrechts Nieuwsblad, Jules Janssen, was samengesteld en de ont wikkeling van de luchtvaart van de vroegste tijden tot in een ver ver schiet tot onderwerp had. Een kolder achtige toespraak van de burgemeester was een ander programmapunt dat het feest in Utrecht tot een hoogtepunt in de viering van het jubileum van de KLM maakte. di-Europe zegt de Westduitse minister, dat deze verklaring van hem alleen hen zal verras sen die niet geloven in rede lijkheid en verantwoordelijk heidsgevoel. Er zijn zeker mis verstanden in Europa, maar het is volgens hem duidelijk dat die uit de weg zullen worden geruimd. Alle betrokkenen zijn het erover eens dat Europa zich een scheuring niet kan veroorloven, ais het niet wil bezwijken onder de druk uit het oosten. Evenmin is ihet feit aan twijfel onder hevig dat de Europese economische gemeenschap in stand gehouden moet worden, dat zij -moet worden uitgebreid en dat zij moet worden verwezenlijkt in overeenstemming met de bepalin gen vam het verdrag van Rome, al dus minister Erhard. Onmiskenbaar Wellicht .schijnt dit de landen buiten de Euromarkt niet zo vanzelfsprekend toe en wordt het lang niet door allen toegejuicht, maar het feit is thans on miskenbaar dat er in Europa een soort Statenbond is geschapen, die hoewel zij slechts een deel van Europa verte genwoordigt, niettemin is gericht op stimulering van de zaak van de Euro pese eenheid en niet op belemmering ervan. Prof. Erhard wijst er voorts op dat alle partijen nu wel de verantwoorde-' lijbheid voelen dat er in Europa een samenleving van de vrije volken moet worden georganiseerd. Maar men ver schilt van mening hoe dat wel moet gebeuren. Deze verschillen van mening zijn ernstig genoeg, aldus minister Er hard, maar zijns inziens worden zij toch overdreven. Het scheppen van afzonderlijke blok ken is zijns inziens nooit een oplossing, wat ook zou gelden voor een multilate rale associatie van alle Europese sta ten. Altijd blijft men deel uitmaken van de vrije wereld, waar men niet afgescheiden van kan bestaan. Een Europese oplossing moet en zal daar- om steeds bepaalde wereld-aspecten vertonen. Probleem Volgens prof. Ehrard blyft het be langrijkste probleem in de inter-Euro- pese onderhandelingen voor het ogen blik de verschillen in tarieven en con- tingenteringen tussen de landen. Het afgelopen jaar heeft de situatie zich gewijzigd. Was het eerst alleen de E.E.G. die tarief- en contingentsprefe renties uitsluitend onderling toekende, nu gaat de kleine vrijhandelszone (de zeven) hetzelfde doen. Als beide partijen niet tot een zeker accoord komen, dan zal de ene dis criminatie met de andere worden be antwoord. Dat is een angstwekkend vooruitzicht. Al komt er nu niet da delijk een algemene oplossing, wij moeten en wij zullen een of andere weg vinden om de spanning te vermin deren en een soort tijdelijk compro mis te bereiken, aldus Erhard. Minister Erhard zegt voorts het be lang van de handelstechnische proble men niet te onderschatten, maar zij schijnen hem per slot van rekening van voorbijgaande aard. Gezamenlijke kracht Volgens hem moeten wij alles doen om twistgesprekken te vermijden die een blijvende verwijdering tussen de landen van Europa zouden kunnen te weegbrengen. De opneming van de vijf Europese landen die nog in ontwikkeling zijn: IJsland, Ierland, Griekenland, Tur kije en Spanje, kan, zo zegt hij, slechts slagen als alle Europese lan den daartoe meewerken. Hun gezamenlijke kracht alleen zal misschien tegen deze taak niet opge wassen blijken te zijn, maar het is zonneklaar dat zij ver boven de macht gaat van een Europa dat in twee eco nomische blokken verdeeld is. Daarom drijven alle omstandigheden ons ertoe vastberaden voort te gaan op de weg naar een oplossing die ge heel Europa omvat. De offers die wij ons zullen moeten getroosten om dit doel te bereiken, vallen in het niet vergeleken bij de penarie die een ver deeld Europa te wachten zou staan, aldus besluit prof. Erhard.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7