Rookgordijn om loonbeleid Mensenlevens niet goedkoop MAANRAKET VOLGT NOG ALTIJD DE UITGESTIPPELDE BAAN Heel 1959 werd zes maanden BEDREIGD LAND EIST AFSLUITDIJK (III) l)L PlOViMTilVCR: EPRDERT EN VER? «PERTDE® tSOYL sis: rwmat DEKLERKeZN In een paar uur kan het meters onder water zitten" De natuur is schoon Zaterdag op terugtocht ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 NIEUWE RICHTLIJNEN - VERDERE BEPERKING LANGLOPENDE CONTRACTEN ACHTERGRONDEN ANDERE KOERS met minder werk de mooiste glans ZAAK-LYNN KAUFFMANN Nieuw protest van de verdediging Meiuje dodelijk gewond door bestelauto Geen voorrang Conferentie over ruimte-onderzoek TOELATINGSEISEN VASTGESTELD Bedaarder de natuurzuivere beurs in het Vredenburg - paviljoen van de Jaarbeurs te Utrecht - voorsiet in enorme behoefte Premier van Irak overleeft aanslag Rijkssubsidie voor kunstraaand-orkest Vliegtuig neergestort in Surinaams oerwoud Herbebossing langs Middellandse Zee Donderdag 8 oktober 1959 an onze Haagse redactie DEN HAAG De extra richtlijnen, die staatssecre taris Roolvink aan het College van rijksbemiddelaars voc>r de goedkeuring van nieuwe arbeidsovereenkomsten heeft toegezonden, betekenen een beperking van de vrijere loonvorming. Dit is' duidelijk geworden nu de tekst van bet nieuwe stuk door werkgevers- en werk nemersorganisaties dieper is bestudeerd en vergeleken met de oorspronkelijke acht richtlijnen van 31 juli. In de oorspronkelijke tekst staat dat bij het vaststellen van de lonen „,in het algemeen slechts rekeming mag worden gehouden imet de produktivi- teitsontwikkaling in de bedrijfs tak of de onderneming gedu rende het jaajr 1959". De nieuwe richtlijn bepaalt: „voor c.a.o.'s .in 1959 af te slui ten mag ten hoogste in aanmer king worden genomen de netto produktiviteitsnuimte, die is ge groeid gedurende zes maanden voorafgaande aam de ingangs datum". Deze beperking heeft de regering niet willekeurig Ingevoerd. Zij heeft daartoe een goede reden. In 1958 was de gemiddelde prodiiktiviteitslijn in een neergaande richting gekomen ten opzichte van vorige jaren. Uit dit „dal" richtte dde lijn tzich eind 1958 weer op en steeg van toen af gestadig voort, waarbij zij op eed gegeven punt in dit jaar weer het nri/eau van vóór de daling bereikte en overschreed. Zou men nu, aldus de redenering, het gehele jaar 1959 in de produkti- viteitsstijging betrekken, dan zou daar in een stuk zitten dat nog onder de lijn van 1957 bleef. Dit stuk in de toekomstige lonen te verwerken acht de regering onjuist. Vandaar de be perking tot zes maanden. In de nieuwe richtlijn stelt d e staats secretaris dat de voorkeur van de regering uitgaat naar meerjarige con tracten ..zoals uit de oorspronkelijke richtlijn hierover al was gebleken". In die oorspronkelijke tekst wordt die voorkeur echter niet met zoveel woorden uitgesproken. Daar staiat dat; het College van rijksbemiddelaars „welwillend zal staan tegenover meer jarige contracten". Die voorkeur is dus een nieuw ele ment, waarbij de regering voor ogen staat dat een loonsverhoging vam 10 procent over drie jaar verdeeld ihaar beter past dan een van vier proicent in één jaar. Door de nieuwe richtlijnen wordl dan ook een duwtje gegeven in de richting van die langere contraetien. Wie een nieuwe c.a.o. afsluit tussen ja nuari en april 1960 mag wat produS ti- viteitsstijging aangaat terugrekenen t ot 1 juli 1959, maar nooit meer dan zes maanden in de lonen verwerken. B'e rest moet in de vorm van een uitke ring ineens, een spaarregeling of ieti; dergelijks worden gegeven. Wie echter een kortlopend contract maakt, aan te vangen tussen januari 1960 en april 1960. zou in conflict kun nen komen met weer een nieuwe be paling betreffende het samenvallen van loonlijn en produktiviteitslijn. In die gevallen mogen niet eens zes maanden in de lonen worden ver werkt en zou de uitkering ineens ho ger moeten worden. Dus voorkeur voor de meerjarige contracten. Uit de ingewikkelde, deels reken kundige aanwijzingen van de staats secretaris blijkt niets over de achter gronden van dit loonbeleid. Naar wij begrepen hebben gaat het hierom: zo wel de reeds goedgekeurde als nu ter behandeling voorgelegde arbeidsover eenkomsten hebben de regering zeer verontrust wat betreft de hoogte vanj de loonstijging. Reeds in haar nota van 26 juni zei de regering hierover „bezorgd" te zijn. Van bezorgd schijnt zij nu ver ontrust geworden, speciaal omdat de spanningen óp de arbeidsmarkt maan delijks toenemen. Het ogenblik lijkt dan ook niet ver af dat rijksbemiddelaars aan een c.a.o goedkeuring zullen weigeren, omdat door de loonsverbetering de siuatie op de arbeidsmarkt verder in het ge drang zal komen. Het college heeft die bevoegdheid onder de oorspron kelijke richtlijnen gekregen. Betekent dit ogenblik ook het eind aan de politiek van vrij,ere loonvorming? In die zin dat deze regering terugkeert naar het systeem van loonronden beslist niet, maar in veler ogen zal het lijken of het kabinet zijn koers heeft gewijzigd. De regering is zich dit wel bewust en tracht het ogenblik waarop deze (ogenschijnlijke) politieke nederlaag aan het daglicht zal treden, zo lang mogelijk uit te stellen. Vandaar dat staatssecretaris Roolvink zijn nieuwe richtlijnen een „nadere verduidelijking" heeft genoemd en zulk een cryptische taal heeft gebruikt, dat experts zich heel wat hoofdbrekens moeten ge troosten om er uit te komen. Een duidelijke voorlichting waar het hele bedrijfsleven mee zou zijn ge diend heeft de staatssecretaris niet willen geven. Het gehele overleg met gesloten deuren tussen overheid, Stich ting van de arbeid en Rijksbemidde laars lijkt wel opgezet om een rook gordijn rondom het loonbeleid te leggen. Een gordijn dat niet meer nodig is voor een beleid, dat er op gericht moet zijn om met zoveel mogelijk be houd van de vrijere loonvorming te waken tegen overspanning op de arbeidsmarkt, tegen prijsverhogingen en tegen inflatie. Advertentie BOSTON (AP, UPI). Enkele uren slechts, nadat gisteren de politiearts van Boston het lijk van de in de haven van Boston gevonden gescheiden Amerikaan se vrouw Lynn Kauffmann (23) had vrij gegeven, is het op verzoek van de fa milie gecremeerd. De verdedigers van de van de moord verdachte Nederlandse marconist W. van R. hebben geen kans gekregen het lijk te laten onderzoeken. Zij hebben scherp geprotesteerd: het belangrijkste bewijsmateriaal was ver nietigd. De verdedigers van Van R. hebben minstens vier maanden en misschien wel een half jaar nodig om zich voor te be reiden op het proces. Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm grote doos 58 ct reuze bus 115 ct ROTTKïtDAM De dertienjarige Mie- ke Kantens, een dochter van de Rot terdamse architect P-h. Ka..ters is gis termiddag -.bij een verkeersongeluk vrij wel op slag gedood. Met een vjriendin fietste zij van school naar huis. Mieke kwa m op de Westersingel in aanraking m.4>t een passerende bestel- aUBeide meisjes kwamen te vallen met voor Mieke nó-odlottige gevolgen. Haar vriendin liep isllechts enkele schaafwon den op. De zeedijk, die zo hecht en hoog lijkt, maar die het vertrouwen van de bevol king niet langer geniet, ver toont hier en daar zwakke plekken. Van een onzer redacteuren „j^EE, de dijk ligt er nog niet", zei de visser, die mij in de warme herfstzon over de Lauwerszee zag tu ren. „Maar hij komt er misschien wel", liet hij erop volgen toen wij een blauw stenen trappetje afdaalden naar het koffiehuis. Het was in Dokkumer Nieuwe Zij len. Men heeft daar alle tijd voor een omstandig verhaal en dat mag ook wel want er staan maar een paar huizen en twee daarvan zijn café's. Bovendien zijn er een paar kommiezen gelegerd om het beeld van een zeehaven vol ledig te maken. Men leert er over de historie van de zeedijk die nu het onder werp van gesprek is, meer dan waar ook. Er staat een monu ment op de plaats waar op 2 juli 1729 een voor die tijd ge weldig waterstaatkundig werk werd voltooid: de vaarweg van Dokkum naar zee, waardoor het zeewater vaak binnendrong en overstromingen veroorzaak te, werd afgesloten met de dijk die er nu nog ligt. Het gedenk teken draagt een wat hoogdra vende tekst die uitmuntend weergeeft hoe dankbaar men toen, twee-en-een-kwairt eeuw geleden, was voor die dijk. Er is sindsdien een en ander ver anderd, maar die dijk ligt er nog en de huizen van Dokkumer Nieuwe Zij len, de plaats die toen de voorhaven moest worden van het voorgoed van zee afgesneden Dokkum, liggen er griezelig dicht onder tegenaan. „Als nu d'e zeebegon ik. „Dan gaan we eraan", beaamde de visser met het glas halverwege zijn mond. ,.U weet", vervolgde hij na een mach tige slok, „dat er twee mogelijkheden zijn. Zij zijn geen van beiden goed koop, maar mensenlevens zijn dat ook niet. En de put dempen als het kalf is verdronken is het duurst van alles. De Lauwerszee kan worden af gesloten door een afsluitdijk, zoals dat met de Zuiderzee ook gebeurde. Daarna kan men haar inpolderen of juist niet en er een recreatiegebied van maken. Allebei kan natuurlijk ook. De andere mogelijkheid is dat de bestaande dijk, dat is die hier voor het huis, over zijn hele lengte wordt versterkt en verhoogd, want al leen verhogen is niet genoeg." Toen het meisje ons nog eens had ingeschonken boog de visser zich wat voorover. „Ze zeggen dat de dijk hier en overal langs het Friese en Groninger wad eigenlijk voos is en vol gaten zit. Het moet een mil joen per strekkende kilometer kosten om dat in orde te brengen. Maar toch zou het een noodoplossing zijn. In Paesens of Wierum of daarom trent hebben ze zelfs een stuk uit de dijkvoet weggegraven omdat daar een wijdere bocht in een weg moest komen. Toen hebben ze tegen dat gat een muurtje gemetseld en daarop rust nu ter plaatse de kale dijk." Ik was geschokt, al had ik het ver haal ook al in Oostmahorn horen ver- niiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiumiiiiiinuiiiiiminmnimmiiiiiiniiiiiiiiii tellen en de visserman vervolgde: „Je zult zeggen dat de dijken hier dan toch maar nooit zijn doorgebroken en in Zeeland wel. Dat is zo, maar het is niet gezegd dat het hier niet bij de eerste de beste Noordwester kan gebeuren. Dat kan over honderd jaar zijn, maar ook nog deze herfst. Er moet dus in elk geval iets gebeuren, maar wij hier geloven dat ze in Den Haag eenvoudig niet weten hoe het hier is. WIJ VRAGEN geen voorrang boven anderen, maar wij eisen wel dat RUSSISCH VOORSTEL NEW YORK (Reuter) De Verenig de Staten steunen een Russisch voorstel om een conferentie van deskundigen bijeen te roepen onder auspiciën van de Verenigde Naties, teneinde gegevens over onderzoekingen in de ruimte uit te wisselen. Dit voorstel heeft de Sowjetunie bij de Algemene Vergadering der Verenig de Naties ingediend. De Amerikaanse gedelegeerde bij de volkerenorganisatie, Henry Cabot Lod ge, noemde het voorstel iets nieuws ^n Ruslands politiek. De Verenigde Staten hopen dat het samenwerking betekent bij het toekomstige werk van de Ver enigde Nati-es op het gebied van de ruimte. Op het ogenblik boycot de SowjeD unie de commissie van de Assemblee die zich bezig houdt met vraagstukken betreffende het onderzoek van de ruim te. Hoe dankbaar men in 1729 was voor de nieuwe dijk be wijst deze tekst op het monu ment dat de plaats aangeeft waar het Dokkumer Diep werd afgedamd, zodat er een einde kwam aan de voortdu rende overstromingen. School maatschappelijk werk DEN HAAG Om tot een school voor maatschappelijk werk te kunnen worden toegelaten moet men in het algemeen tenminste negentien jaar zijn en een einddiploma gymnasium, H.B.S., of M.M.S. bezitten. Dat is bij een be schikking van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen vastgesteld. Voor achttienjarigen wordt een uit zondering gemaakt, als zij naar het oor deel van de school over voldoende aan leg en rijpheid beschikken, Zij, die wel negentien jaar zijn, maar geen school voor v.h.m.o. hebben doorlopen kunnen worden toegelaten mits zij blijkens een toelatingsexamen geschikt zijn bevonden. er iets wordt gedaan om ons dezelfde veiligheid te verschaffen waarop ieder die aan open water woont, recht heeft. Als je mij in die modder ziet schar relen of als je die koelen langs de geul ziet grazen, kan je natuurlijk niet geloven dat wij hier aan zee zitten, maar neem nou maar van mij aan, dat al dat land in een paar uur me ters onder water kan zitten en dat dan deze dijk het hard te verduren krijgt!" Hij was wat luider gaan spreken, want hij had zich opgewonden en er waren twee mannen bij ons komen staan met het glas in de hand. Een van hen deed zijn mond open: „Ge loof me nou meneer, die actie van ons is niet zo overdreven als u wel denkt. Trouwens, wat men ervan denkt zal ons een zorg zijn, als men maar be grijpt dat er iets moet gebeuren." ZIE dat is de opwinding die hier heerst. In Friesland wel te ver staan want in Groningen, dat hetzelf de belang heeft bij de afsluiting van de Lauwerszee, is men bedaarder Het petionnement heeft alle Friezen (maar dan ook alle, ook van de kus ten van de oude Zuiderzee en ook uit de bossen van Appelscha) vere nigd in een actie die verre bleef van politiek en alleen het openbaar wel zijn op het oog had. Omdat alleen de Friezen deze actie voeren, bestaat al gauw de indruk, dat het een zuiver Friese aangelegenheid is of een uiting van het bekende Friese nationalisme Dat is bepaald niet zo. Wanneer de Groningers een derge lijke actie niet hebben gevoerd, dan mag men daaruit niet concluderen dat de kwestie in hun provincie niet leeft. De Groningers denken over de afsluiting van de Lauwerszee precies als de Friezen, zeker voor zo ver zij wonen in gebied dat bedreigd zou worden wanneer de oude zeedijk door brak. Zij verenigen zich alleen min- der gemakkelijk dan hun Friese buren en zijn moeilijker tot geestdrift op te zwepen. Maar het probleem van de toekomst van de Lauwerszee raakt hen evenzeer en zij zijn zich dat ter dege bewust. Advertentie De natuur spreekt ook in King-pepermunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. Hét beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert;het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt, Van onze correspondent LONDEN. Pas zaterdag zal de nieuwste Russische maanrafcet de maximale afstand bereiken ten op zichte van de aarde. De satelliet zal dan een afstand van 470.000 kilometer hebben afgelegd. Dan begint dus de weg terug naar het gebied van de aarde. Aldus mede delingen die woensdag in Moskou werden verstrekt. De tocht van de met waarnemingsin- strumenten volgepropte kunstmaan langs de van de aarde af onzichtbare achter zijde van de maan schijnt intussen beëin digd te zijn Daar werd in Moskou gis teren met geen woord meer over ge sproken. Om zes uur woensdagavond was de kunstmaan „Loenik III" in de nabijheid van de ster Zeta op 126.000 kilometer van de maan 417.000 km van de aarde. De satelliet beweegt zich precies in de tevoren berekende baan, aldus het Rus sische persbureau Tass. TEGENSPRAAK Al deze mededelingen uit officiële Russische bron vormden wel een bijzon der vreemde tegenstelling tot uitspraken van enkele deskundigen in Moskou die eerder op de dag waren gedaan. Een van hen zei dat de Loenik dinsdagavond zijn de hoogste punt had bereikt en al op terugweg was naar de aarde. Ook heerst er onzekerheid over de vraag op welke wijze de satelliet om de maan heen trekt. Wellicht is er geen sprake van een volledige draai, aangezien de maan zich buiten de baan van de raket kan hebben begeven voor de sa telliet op de terugweg weer in de buurt van de maan komt. Op 18 oktober zal de Loenik III in een richting van noord naar zuid langs de aarde snellen, overigens op een af stand van ongeveer 40.000 kilometer. Op het noordelijk halfrond zou de kunst maan dan met normale optische instru menten zichtbaar zijn. CAMERA-RAADSEL Nog altijd wil men in Moskou niet bevestigen of er aan boord van de satel liet fotocamera's zijn. Zondag had het Russische persbureau Tass dit gemeld. Met deze camera's zouden opnamen ge maakt worden van de onbekende achter zijde van de maan. Op het astronomische instituut in Moskou veronderstelde men woensdag nog, dat er inderdaad came ra's in de Loenik III zijn aangebracht Uit de geluiden die men gisteren van de kunstmaan opving in de grote radio- Advertentie IMtNM WONHteMttlCMriM Vanuit al onze vestigingen: franco levering door geheel Nederland. Bij aankoop boven f 500.- ver goeding van 2 dagretours. crediet service Kogel in schouder BAGDAD (UPI). Premier Kassem van Irak kreeg woensdag een schotwond in zijn schouder, terwijl hij per auto door Bagdad reed. Zijn toestand is goed, meldt Radio Bagdad. Het is nog niet bekend of de pleger van deze aanslag is gegrepen. De militaire gouverneur van de Iraak- se hoofdstad kondigde onmiddellijk na het bekend worden van de aanslag een uitgaansverbod af voor Bagdad en de voorsteden. Onlangs was Bagdad het toneel van ongeregeldheden, die uitbraken tijdens protestdemonstraties tegen de terecht stelling van zeventien deelnemers aan de opstand in Mosoel. Reeds duize'nden brachten een bezoek aan deze unieke beurs voor particulieren, waar de pro ducten van Nederlands grootste industrieën worden getoond. ROTTERDAM - OEN HAAG Ook U kunt er nog terecht tot en met zaterdag 10 oktober a.s., dagelijks van 10.00-22.00 uur. Zondag gesloten. toegang gratis UTRECHT - VLISSINGEN AMSTERDAM (ANP). Het Amster damse Kunstmaandorkest heeft voor het eerst in zijn bestaan een rijkssub sidie gekregen. Het bedraagt veertigdui zend gulden. telescoop van Jodrell Bank in Engeland, maakte men op dat de satelliet inder daad al op weg terug was naar onze planeet. ACCURAAT De luisterpost van Jodrell Bank be rekende overigens dat de baan van de kunstmaan een graad afwijkt van die welke de Russen opgeven. Hieruit mag evenwel niet geconcludeerd worden dat de Russen een belangrijke fout hebben gemaakt, gaf men te verstaan. Een der gelijke geringe koersafwijking betekent nog altijd dat er met verbazingwekken de accuratesse is gewerkt door de Rus sische raketdeskundigen. De seinen die Jodrell gisteren opving afkomstig van een van beide zenders van de kunst maan waren vrij luid. PARAMARIBO (ANP). Een twee- motorig vliegtuigje van het type Aero- commander is dinsdag neergestort in Su riname. Vliegtuigen, die na de vermis sing waren opgestegen voor de opspo ring, ontdekten het wrak gisteroch tend bij de rivier de Paloemeu. Er is geen hoop meer dat de twee inzittenden, de eerste vlieger Fajks en de tweede vlieger Rudy Kappel, het ongeluk heb ben overleefd. De Aerocommander deed dienst in de operatie sprinkhaan voor het aanleggen van vliegvelden in het Surinaamse bin nenland. Hij was dinsdagmiddag van de Tafelberg vertrokken voor het afwerpen van materiaal dichtbij de Paloemeu waar de firma Lareco een vliegveldje aanlegt. ROME (A.P.) Als het aan de Ver enigde Naties ligt zal binnen twintig jaar het gebied om de Middellandse Zee herbebost zijn. De voedsel- en landbouworganisa tie van de V.N. heeft een plan opge steld voor de bestrijding van erosie in dat gebied, zodat uitgeput land tot nieuw leven kan worden gebracht. Bos sen en irrigatiewerken zijn daartoe het middel. De schaapherder M. Bearelle (54) uit St. Margriete (België) is gisteroch tend op de rijksweg Aardenburg-Belgi sche grens in Zeeuwsch-Vlaanderen ge grepen door de personenauto van R. T. uit Sluis toen hij plotseling op zijn fiets overstak. Hij werd over de wagen ge- =7.7-- j slingerd. Het slachtoffer overleed kort Met dit bedrag zal het orkest met na aankomst in het ziekenhuis te Oost- een aantal strijkers worden uitgebreid, burg. «are oost-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7