BRITSE NEK-AAN-NEK RACE Verrassing mogelijk op laatste ater ee moment Deel van pier in Southend in as BALLINGSCHAP VAN SIEBE VAN DER ZEE NIET BEËINDIGD Kiezerskorps aarzelt tussen Conservatief en Labour schilderzelfmet De Rijn zakt nog verder ONVERWACHT VUURWERK De Bilt: Zon Vanavond niet bij t.v.-prijs PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 8 oktober 1959 Jong vee mag uit logeren IJSBAAN VOOR DE KIEVITEN SPANNING VERRASSINGEN BELOFTEN SLAGZIN ONZEKER Twee jaar geëist tegen Haagse dansleider Twee kinderen verdronken IN DANSZAAL ZIJ BLEVEN Koningin Juliana in Kurzaal Minister toch naar verdroogde gebieden Zwaardere straf geëist tegen woesteling Beslissing op de lange baan ZATERDAG? TOEGESPITST TELEFOONTJE AANVAARD NEE NIET EIGENMACHTIG DEMOCRAAT Émmm Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; by geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft SO, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604: Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREÜKER Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,56 per week, 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Ruhriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no. 4378 W Eigen nieuwsdienst ASSEN Landbouwers en veehouders op de Zuidhollandse eilanden die al spontaan mee werken aan de militaire trans porten van bietekoppen heb ben een nieuwe methode ge vonden om hun collega's in Drente, die kampen met het schier onoplosbare probleem om voer te vinden voor hun dieren, uit de nood te helpen. Zij hebben logeergelegenheid aangeboden voor het jonge vee van de boeren, die het zwaarst door de droogte zijn getroffen. De Drentse veehouders, die hun dieren kunnen uitbesteden, zou den op die manier tijdelijk van hun problemen zijn verlost. Voorlopig zijn honderd logies- plaatsen aangeboden. Op pagina 9 geven wij een reportage van een van de mili taire transporten die in de ge troffen gebieden met gejuich worden ontvangen. GIETEN. De kieviten ver keren in nood. Eerst in Olde- boorn in Friesland, nu ook in Gieten hebben de ijsclubs daar om besloten de ijsbanen onder water te zetten. Het verband is logischer dan men wellicht zou denken. De kievit leeft voornamelijk van wormen. Bij het dalen van het peil van het grondwater tengevolge van de aanhoudende droogte, zijn de wormen echter gaandeweg zo ver in de grond weggekropen, dat zij onbereik baar zijn geworden voor de kieviten. De nood is bij deze vogel soort al zo hoog gestegen dat zij zich de laatste tijd zelfs in de buurt van mensen ophoudt. Deze van nature zeer schuwe vogels zien er niet meer tegen op om bij spittende of schoffe lende mensen te komen kijken of er soms een wormpje boven komt. Die van Oldeboorn en Gieten hopen met het onder water zetten van de ijsbaan de wor men weer naar de oppervlakte te lokken. Het blijft intussen de vraag of de kieviten voor de aanstaande grote trek naar het zuiden voldoende krachten zullen kunnen opdoen. NIJMEGEN De was van de Rijn, hoe miniem ook, zet zelfs boven aan de rivier niet door. Konstanz meldt alweer twee centimeter val en Straats burg, waar het water dinsdag steeg, bleef nadien onveranderd. Op de middenloop hier en daar een beetje was, maar over het algemeen is het toch val, dat de peilschaal aangeeft. Ook bij Keulen zakte de Rijn nog iets verder weg in zijn stroombed. Van die stad werd gisteren vier centimeter val ge meld en daardoor kan voor van daag een verdere daling van de rivierwaterstand bij Lobith, Nijmegen en Arnhem, worden verwacht. Het blijft bij enkele centimeters, maar elk tiende millimeter telt in deze dagen. Zeker voor een IJssel, die op diverse plaatsen tussen de kop bij Huissen en Zutfen niet meer dan 1,10 meter diep is. Bij alle ongeluk hebben de schippers nog een klein gelukje. Het mooie, rustige weer maakt, dat Rijkswaterstaat het tot nog toe niet nodig acht de nacht vaart op de Waal te verbieden. Hierin spreekt trouwens ook de zelfbeheersing van de schippers, die allen thans voorzichtig varen op de laaggeworden rivier, een woordje mee. Advertentie de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PIODUKT Kroesjtsjef is m IrkoetsU rpnguk men, midden in Aziatisch Rus!» ",d H'j is op de terugreis van Peking na- Moskou. Van onze correspondent LONDEN. Vandaag trekt John Buil ter stembus om de uitslag te bepalen van de op windendste verkiezingen die hij deze eeuw heeft gekend. Zowel de socialisten als de conserva tieven hebben verklaard vast in eigen overwinning te geloven, maar van de uitslag kan minder dan ooit tevoren iets met zeker heid worden gezegd. Volgens enkele opiniepeilingen liggen beide grote partijen nek aan nek, volgens de beursstemming van gistermiddag worden Maemillan en de zijnen ten slotte over winnaar. De aandelen van de met her nationalisatie bedreigde staalindus trie, steeds een goede verkiezings barometer, sprongen omhoog. Maar een beroemd commentator van een nationaal, oer-conservatief dagblad zei ons gisteravond fluisterend: „Eerlijk gezegd geloof ik dat Labour zal winnen met een meerderheid van vijftien zetels". De spanning is de grootste die wij hier ooit bij algemene verkiezingen hebben meegemaakt, maar het vreemde van het geval is dat deze wordt veroorzaakt door de ogen schijnlijke apathie. Sommigen noe men het zelfs cynisme. Dertien tot twintig-en-een-half procent van het kiezerskorps heeft volgens de jongste opiniepeilingen nog steeds niet beslist op wie zij hun stem zul len uitbrengen. Als zij ten minste ter stembus zullen trekken. Want in Engeland heerst geen stemplicht zoals in Nederland. Hoe meer Brit ten ter stembus gaan, hoe beter voor Labour, en hoe slechter weer het is, hoe beter voor dp conservatieven, omdat deze de meeste auto's bezit ten zo heet het altijd. Gedeeltelijk is dat nog waar, maar de grote weivaart die de conserva tieve regering heeft gekweekt, heeft de grootste verschillen weggeno men. Het overgrote deel van de auto's hier in Fleet Street bijvoor beeld behoort toe aan de zetters en drukkers, en niet aan de journa listen. Een tweede reden waarom zo wei nig kan worden voorspeld over de uitslag is natuurlijk het Britse dis trictenstelsel. Dat geldt nu meer dan vorige malen. De liberale inmenging is namelijk sterk gestegen en deze partij, eens de grootste van het land en nu slechts beschikkend over zes van de 630 zetels in het Lagerhuis, heeft in de afgelopen twee jaar een merkwaardige herleving doorge maakt. De liberalen hebben 217 kan didaten ingezet, en al is men het er niet over eens of deze meer stem men zullen wegtrekken van de con servatieven of van Labour, zeker is dat zij beide grote partijen, ook in districten waar de liberale kandi daat geen schijn van kans heeft, zeer onaangename verrassingen kunnen bezorgen. Daarnaast maken zij on der hun kwieke, energieke, en sym pathieke nieuwe leider, Jo Grimond, een goede kans hun aantal zetels meer dan te verdubbelen. De derde onzekerheid wordt ge vormd door de vele beloften die La bour op het laatste ogenblik heeft gedaan en die niet in het verkie zingsmanifest voorkomen. Verhoging van de ouderdomspensioenen met vijf gulden per week en afschaffing van de omzetbelasting op alles be halve luxe artikelen zijn de voor naamste ervan. Zij zijn gekoppeld aan de belofte dat de inkomsten belasting niet zal worden verhoogd. De conservatieven noemen deze aan bieding „een flagrante poging tot omkoperij met uw eigen geld". Verder heeft Labour veel politie ke munt proberen te slaan uit oude schandalen en blunders overzee, zo als Suez, Cyprus, het vermoorden van elf gedetineerden in het Mau- Maukamp Hola (dat gisteren vlug een nieuwe naam kreeg) en de fe deratie van Centraal-Afrika. Maar in Engeland kan men met buiten landse politieke kwesties nu een maal weinig zetels winnen, al kan men ze er wei mee verliezen. Daar om ook betekent het uitstel van de afkondiging der topconferentie tot na de verkiezingen geen al te grote klap voor Maemillan. Nog geen twaalf procent van het kiezerskorps acht buitenlandse politiek doorslag gevend. Daarentegen is er ten minste 35 procent, dat openlijk verklaart dat het hemd nader is dan de rok. De belastingen, de koopkracht van het pond sterling, werkgelegenheid, lo nen en prijzen, kortom, de algeme ne welvaart, daar gaat het vandaag n hoofdzaak om. En daar komt Macmillans slagzin: ,,We hebben !.<"l n~g nooit zo goed gehad" waar- j schijn',,ik de doorslag geven. Tegen- 0"£r Gaitskells plan voor een uit- 1 breiJing van de welvaartsstaat staat reeds die van Maemillan, waarin een miljoen meer Britten werk heb ben dan onder Labour, waarin het gemiddelde loon is gestegen tot 130 gulden per week en meer koop kracht heeft dan onder Labour, en waarin zelfs tijdens deze verkiezings campagne bewezen is dat de vak bonden de wilde stakingen nog niet meester zijn, en dus niet de econo mische expansie kunnen garande ren waarmee Labours programma staat of valt. De uitslag blijft onzeker, maar het lijkt ons dat Gaitskell nog enkele ja ren onze buurman zal blijven en niet naar nr. 10 Downing Street zal ver huizen; dat de conservatieven als overwinnaars uit de bus zullen ko men, met een krachtiger liberale fractie, die zeker meer leven in het Lagerhuis zal brengen en dat zal nodig zijn, wil het cynisme onder de kiezers niet nog verder groeien. In weerwil van zijn 84 jaar heeft sir Winston Churchill zich bij de verkiezingscampagne nog duchtig geweerd. Twee maal heeft hij in het openbaar gesproken, wat een keer meer is dan hij van plan was geweest. Hoewel zijn rol in het parlementaire leven nauwelijks meer opvalt, kan men er verzekerd van zijn dat zijn eigen kiesdistrict, Woodford in Essex, hem opnieuw naar het Lagerhuis zal afvaardigen. Van onze correspondent LONDEN Een zee van vuur verteerde gisteravond het 30 jaar oude houten paviljoen op het uit- Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft gis teren een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist tegen de 34-jarige Haagse dansleider P. J. van der E. we gens ongeoorloofd gedrag tegenover eni ge aan zijn zorgen toevertrouwde, min derjarige danseressen. De verdediger, mr. dr. K. W. P. Klassen uit Den Haag, vroeg vrijspraak van zijn cliënt op grond van de ver klaringen van zeventien getuigen a dé charge, die ontkenden, dat Van der E. de leider was van de dansgroep, de Domingues floorshow. Tegen C. H. van der T., de moeder van één van de danseressen, heeft de officier van justitie wegens het meer malen plegen van abortus provocatus een gevangenisstraf geëist van ander half jaar met aftrek. LEE iRDEN (ANP) In Fries land heboen zich gisteren twee verdrin- kingsgevallen voorgedaan. In Welsrijp raakte de tweejarige Bote Galema in een sloot en verdronk. In Oppenhuizen verdronk de zesja rige Tjitse Hofstee. Hij wai onderweg naar huis en is met zijn fiets van het pad geraakt, dat door de weilanden naar de ouderlijke boerderij leidt. Zijn broertje vond hem toen het al te laat was. Het wilde spel der vlammen op de pier van de Engelse badplaats Southend trok gisteravond honder den kijkers. Het vuur woedde in een paviljoen op de pier. De 26-jarige W. Petiet1 heeft gister morgen in Amsterdam, toen hij met zijn bromfiets uit de Van Hogendorp- straat rechts af de Haarlemmerweg in sloeg, de bocht 'zo ruim genomen, dat hij op de linker weghelft raakte en te gen een vrachtauto botste, die van de andere kant kwam. Hij werd zwaar ge wond en overleed op weg naar het zie kenhuis. Het KNMI in De Bilt berichtte ons gisteravond te 23.15 uur: einde van de pier van de bekende Engelse badplaats Southend. An derhalf uur lang vochten tiental len brandweerlieden uit Southend en de omliggende plaatsen tegen de hoog oplaaiende vlammen. Eerst toen was het gevaar ge weken. De pier van Southend, het Zandvoort van Engeland, is met 2400 meter verreweg de langste ter wereld. Kort na het invallen der duisternis brak de brand uit in een danszaal in het paviljoen, een trekpleister voor de enorme menigten vakantiegangers die Southend bezoeken. Spoedig lekten de vlammen aan alle kanten uit het gebouw. Onmiddellijk werden de honderden lichtjes op de lange pier gedoofd en kwamen de treinen die er op rijden tot stilstand. Zeker 300 mensen die in ligstoelen op het uiteinde van de pier van het mooie weer zaten te genieten zagen hun terugweg naar de kust door de zee van vuur versperd. De meesten lieten zich door plezier- bootjes naar het strand brengen, maar enkele tientallen bleven op het einde van de pier van het fantastische spel der vlammen genieten. Gevaar be stond er voor deze mensen niet. Later op de avond liepen ze door de zee naar de kust. Het was eb, dus dat kon gemakkelijk. Op het strand zag het zwart van de mensen die naar het blussen keken. Het gerucht ging dat twee elektrische treinen van de spoorlijn op de pier zwaar beschadigd zijn geraakt. Zij stonden blijkbaar in een remise onder het brandende paviljoen. Droog en over wegend zonnig, maar later in het zuidwesten van het land wat be wolking. Weinig wind. dezelfde maximumtem peraturen als gis- teren of iets lagere' MIESJE: De herfst zo mooi als de zomer? 9 OKT.: zon op 6.52, onder 18.02: maan op 14.29, onder 23.49. Van onze kunstredactie DEN HAAG Koningin Juliana heeft gisteravond in de Kurzaal te Schevenin- gen het concert van het Residentie-orkest bijgewoond, dat gegeven werd ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de K.L.M. Bij aankomst werd Hare Majesteit ver welkomd door de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Het publiek, dat voor de trap van het Kurhaus was samengestroomd, begroette Hare Majes teit met een hartelijk applaus. Nadat de Koningin en haar gevolg de Kurzaal hadden betreden, speelde het i Residentie-orkest het Wilhelmus. Vóór de pauze bracht het orkest Cyrano !de Bergerac van Wagenaar met solistische medewerking van de pianist Hans Hen- kemans. In de pauze werden dirigent Wil- jlem van Otterloo en Hans Henkemans, I aan de Koningin voorgesteld. Het tweede gedeelte van het concert was gewijd aan de Symphonie fantastique van Berlioz. DEN HAAG. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gisteren zuidelijk Drente en Overijssel bezocht. De mi nister wilde „zich persoonlijk oriënte ren en nadere indrukken verkrijgen omtrent het beeld, dal de landbouw in die streken tengevolge van de droogte vertoont". Vorige week hadden de landbouw- maatschappijen van Drente en Over ijssel de minister met aandrang ge vraagd zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de situatie. Hij had toen te kennen gegeven dat hij daar moeilijk aan kon beginnen, om dat op zo veel plaatsen de boeren last hadden van de droogte. Hij liet weten dat hij alleen een bezoek zou kunnen brengen als de nood zeer hoog was. Een mededeling waarvan wij in een hoofdartikel de wijsheid in twijfel trokken. Mr. Marijnen bezocht gisteren lan derijen onder Ruinen, Oosterhesselen, Hardenberg, Wierden, Rijssen en Hol ten. Hij was vergezeld van de direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning, ir. Franke en de raadadviseur in algemene dienst bij zijn departement, ir. Maliepaard. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft giste ren de bevestiging geëist van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, evenwel zonder aftrek van voorarrest, tegen de 33-jarige bankwerker N.H. uit Rotter dam, verdacht van huisvredebreuk en zware mishandeling. Het vonnis van de rechtbank luidde twaalf maanden gevan genisstraf. waarvan twee maanden voor waardelijk. Bij een gevecht in de woning van zijn schoonmoeder, waar hij zijn vrouw en kinderen meende te zullen vinden, had H. een zwager de slagader in de boven arm doorgesneden met een schoenma kersmes. Het slachtoffer vond nog de kracht een melkfles stuk te slaan op het hoofd van H. Voor het Haagse hof beweerde H. gisterochtend dat hij eerst met de fles was geslagen, voordat hij het mes trok. De getuigen verklaarden dat de fles er na de steekpartij pas aan te pas was gekomen. De procureur-generaal bij het hof beschreef H. als een woesteling en een bruut. Hij heeft al drie keer wegens geweld terechtgestaan. Van onze radio- en tv-redacteur HILVERSUM. De beperkte non-activiteit van Siebe van der Zee is tegen alle verwachting in niet opgeheven. Het dagelijks bestuur van de Avro stond op het punt met algemene stemmen de beperkende maatregel tegen de heer Van der Zee te beëin digen. Op het laatste moment echter is deze beslissing weer op de lange baan geschoven bij het overwegen van de vraag, of Siebe van der Zee vanavond al dan niet als commen tator zou kunnen optrédën in een televisiereportage van de Avro. Deze uitzending gold de uitreiking Van de Televisieprijs van hét Prins Bern- hard Fonds. Gisteravond is het dagelijks be stuur van de Avro in geheime spoedvergadering bijeen geweest. Niet echter om een besluit te ne men, maar om een advies voor te bereiden voor het algemeen bestuur, dat, voor komende zaterdag in ver gadering is bijeengeroepen. Dan pas zal er licht komen in de -positie van Siebe van der Zee, die zich er bij heeft neergelegd dat zijn vreemde ballingschap nog langer zal worden gerekt. Het staat vast dat Siebe van dei- Zee vanavond niet op het scherm zal verschijnen. Zelfs al zou mijn di rectie het verbod te elfder ure her roepen, dan doe ik het toch niet meer", aldus de heer Van der Zee, „ik laat niet met mij sollen." De tegenstelling tussen Siebe van der Zee en de voorzitter van de Avro, jhr. Röell, heeft zich door dit alles nog meer toegespitst. ,,Ik had de lei ding' van de Avro een uit spraak gevraagd omtrent mijn positie voor woensdagavond," aldus de heer Van der Zee. „Ik heb daar de opmerking aan vastgeknoopt, dat als een der gelijke uitspraak werd gewei gerd, ik daaraan mijn consequenties zou verbinden, wat dus zou neerkomen op het ne men van ontslag. Directeur Repko en de heer Was- senbergh, secretaris van het be stuur, hebben toen een communiqué ontworpen, volgens hetwelk mijn gedeeltelijke non-activiteit werd op geheven. Dit communiqué zou te lefonisch aan de leden van het da gelijks bestuur worden voorgelegd." „Dinsdagmiddag om één uur zei men mij, dat het dagelijks bestuur eenstemmig akkoord ging met dit communiqué, dat mij in mijn nor male positie herstelde. Ook jhr. Röell had hiermee dus ingestemd." „Maar wat is er toen gebeurd? De heer Röell is opgebeld door een par ticulier, die hem heeft gezegd: Is het nu wel tactvol Siebe van der Zee te laten verschijnen in de tv- reportage van de uitreiking van de Televisieprijs. Daar zo veronder stelde deze particulier, zou wel eens een incident door kunnen ont staan. Ik meen dat het de heer De La Rive Box, ambtenaar van de R.V.D. en lid van de jury, is ge weest. die, overigens als privé-per- soon. deze telefonische opmerking heeft gemaakt „Door dit ene telefoontje van oen particulier is men toen zo zeer gealarmeerd geraakt, dat heel het! communiqué weer terzijde is ge-1 legd. Plotseling werd er besloten, dat de opheffing van de beperkte S. van der Zee non-activiteit niet een zaak was die door het dagelijks bestuur beslist kon worden. Dat moest beslist wor den door het algemeen bestuur. Maar dat kon niet eerder bijeen komen dan zaterdag. Ik heb dus maar aanvaard dat het nog enkele dagen langer zou duren voor er klaarheid kwam in mijn positie." „Dat betekende", aldus Siebe van der Zee, „dat ik dus nog steeds niet mocht deelnemen aan enig gezamen lijk overleg tussen de omroepvereni gingen. Maar van verschijnen in een JHR. RÖELL Avro-uitzending, zoals de reportage van donderdagavond zou worden, ben ik volstrekt niet uitgesloten. Ik stond dus op het standpunt, dat ik gewoon de commentaar zou verzor gen. Maar mijn directie heeft mij toen gesuggereerd: doe het maar liever niet, het bestuur heeft het liever niet. Ik heb toen aan de heer Repko gevraagd: moet ik het nu doen, ja of nee. Het antwoord was toen ein delijk: nee. Ik vat dat op als een op dracht, en doe dus niet mee aan de ze reportage." „Ik vind het een slappe houding dat men is gezwicht voor één parti culier telefoontje", zo besloot Siebe van der Zee. „Er is nu nog maar één ding dat mij interesseert: wat zal het algemeen bestuur zaterdag over mij besluiten? Ik ben vol vertrou wen in een voor mij gunstige af loop". De voorzitter van de Avro, jhr. Röell, wijst de gedachte van de hand, dat de leiding van de Avro in deze een weifelende houding zou hebben aangenomen. „Dinsdag heeft de heer Van dei- Zee van het dagelijks bestuur en de directeur instructie gekregen, niet aan de televisiereportage van donderdag' deel te nemen," zo ver klaarde de heer Röell. „De heer Van der Zee antwoordde toen: Dan neem ik mijn ontslag! Op grond daarvan heb ik toen het dagelijks bestuur voor woensdagavond bijeen geroepen, en het algemeen bestuur tegen zaterdag." „Het is niet waar," voegde de heer Röell hieraan toe, „dat ik zoals wel wordt beweerd eigenmachtig heb besloten Siebe van der Zee ge deeltelijke non-activiteit op te leg gen. Dat is gebeurd in volledig over leg met het dagelijks bestuur en directeur Repko." De voorzitter van de Avro blijft de uitlatingen van Siebe van der Zee over „rooie rothonden" scherp veroordelen. „Daargelaten of de publicatie daarvan in een dagblad in overeenstemming is met de jour nalistieke waardigheid, een feit is dat de heer Van der Zee zich in het openbaar bijzonder denigrerend heeft uitgelaten over een bepaalde groep. Ik ben te zeer in hart en nieren een democraat, om toe te staan dat een vooraanstaand func tionaris van mijn omroepvereniging zich op een dergelijke manier uit," aldus beet Röell. De A .'co-voorzitter is van mening, "at Siebe van der Zee persoonlijk en ïvhcrlijk zijn excuses had moe- tei. aanbieden, en dat dit door de b,iet Jie de heer Van der Zee aan de V na heeft gericht, niet voldoends is geschied. -

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1