Voorzichtig met voederen van bieten en loof SMYTEGELDTBRUGGETJE ONDER SLOPERSHAMER Segeers wij kbe woners heffen gejuich aan De hellingen zijn nog wel bezet, maar... Staatssecretaris opende tweede nieuwe sociale werkplaats CKefarine .4 Zeeuwse clubs contra KNVB inzake de veertarieven R.K. kerk houdt diensten in Kapelle Kritiek op gemeentebesturen van Middelburg en Goes Zeeuwsch Dagblad WERKVOORZIENING BLIJFT ZORGWEKKENDE ZAAK Provincie kan meer minder- validen te iverk stellen Souburgs „Rehoboth" officieel heropend Harrenstein Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen Middelburgs meest oostelijke wijk wordt gemoderniseerd Economische motieven Bevoorrecht Ruimte voor 60 Orgelconcert in Tholen Van elders Aanbesteding op 15 oktober Vertegenwoordiger zaterdagvoetbal in districtsbestuur gewenst MAAK HET ZELF Conserven! abriek wordt aanbesteed Aanvoer bramen minder Acht wenken: Geen enkele steun voor de zaal- handbalsport JUNKER+RUH Gebr. Moerland laagste PALING-SCHIETING IN OVEZANDE Vriend van Saint Exupéry houdt lezing in Goes Woensdag 7 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk I N DE gisteren overleden Harrenstein is heengegaan één van de predi kanten, waarvan we er niet zoveel hebben: iemand die getypeerd kan worden, van zijn jeugd af, door zijn buitengewone belangstelling voor het brede mensenleven en door zijn grote liefde voor de mens in nood. Een man vol humor, die geweldig kon lachen en even later zijn omgeving tot tranen toe kon ontroeren. Iets van de glorie van Harrenstein is wel geweest zijn Medanse tijd, te midden van dat leven in die rauwe we reld met de jonge vrijgezellen die hij wist samen te brengen in de „ver- strooidendagen", waarin hij en zij de mooiste momenten van hun leven had den. Daarover sprak hij kort geleden nog met vreugde en dankbaarheid. Hij had daar ook de naam gekregen de enige Deliaan te zijn, die er niet ge komen was om wat te halen, maar om iets te brengen. Dan komt hij in Amsterdam, waar hij in het donkerste deel van de stad bijzonder gezegende jaren heeft. Hij had iets warms, iets gewoons, waar door hij kon spreken met de aller grootste en met de allerkleinste. N WEESP komen de donkere jaren. Ik herinner me nog, dat hij in het ziekenhuis zei: Ik ben zo dankbaar dat onze Lieve Heer tegen me zegt: Je hoeft alleen maar blind te wezen: Ik vraag niets ergers van je. Hij liet bijna nooit merken dat hij er zelf mee wor stelde. Zijn belangstelling bleef onver- flauwd en nog eergisteren mocht ik bemerken, hoe zijn hele hart nog bij de dingen was, die hem ter harte gin gen. Wij hebben allen veel aan hem te danken. Ik was zijn hulpprediker in Medan. Wat heeft me dat gevormd! En dat geldt van velen die ditzelfde in meerdere of mindere mate hebben meegemaakt. |N DIE Medanse jaren heeft hij me vaak een verhaal van Ian Macla- ren voorgelezen. Daarin vertelt een Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenf Dc kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heelt geleerd pijn te meten. Daarna heelt men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - vaak beter dan elk middel afzonderlijk. m u 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN T IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 MIDDELBURG. Wanneer het een maal februari zal zijn geworden, be hoeft u geen zorgelijk gezicht meer te zetten wanneer u met uw bromfiets of uw fiets de Segeerssingel oprijdt of de Segeersweg inslaat. Want in deze maand zal het wegdek van de straten in de Segeerswijk aanzienlijk zijn verbeterd. Jarenlang hebben de bewoners uitgezien naar mannen, die er zich toe zouden zetten de kinder hoofdjes van de singel en de weg er uit te wippen en een andere weglaag er voor in de plaats te brengen. Deze week kwamen die mannen eindelijk. je precies een mandje voor postduiven HULST. De staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer maakt. Burgemeester A. L. S. Lockefeer B. Roolvink, heeft dinsdagmorgen de „Sociale werkplaats Hul ster Ambacht", officieel geopend. Hij deed dit, in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin, burgemeesters, wethouders en raadsleden van de Oost-Zeeuwsch Vlaamse gemeenten, andere autoriteiten en de arbeiders in de werkplaats. MIDDELBURG. De uitzon derlijke droogte van dit jaar brengt onverwachte moeilijkhe den mee bij de voeding' van het vee. Het veevoederbureau voor Zeeland geeft, gezien de gevaren, verbonden aan het voederen van! suikerbietenloof, voederbieten en aardappelen, die onder uitzonder- l\'a de officiële opening van de sociale omstandigheden zijn ge- uerkplaats Hulster Ambacht namen de §r0eld' ee" aSntal Wenken V00r autoriteiten een kijkje in de werkplaats de veehouders. zelf. Mandemaker A. Naessens uit Ctinge jjen moet bedenken, aldus het vee- zal de heren eens eren uiteenzetten, hoe I voederbureau, dat het gehalte aan dro- j ge stof in de sappige ruwvoeders hoger i is dan normaal. van Hulst, staatssecretaris Roolvink en de directeur van de werkplaats, de heer Rammelo, volgen Naessens uiteenzetting nauwlettend. De sociale werkplaats in Hulst is een van de zeven van Zeeland, bï In tl ena ar aan le i (Ving van het "gezel- Deze werkplaats is de tweede in onze provincie die in een aan de schapsspelletje „Raad eens wie ik ben", eisen des tijds voldoend gebouw is gevestigd. In verschillende dat God hem de hand voor de ogen j andere Zeeuwse plaatsen is een gebouw voor dit doel in aanbouw, gelegd heeft en dat hij straks Zijn hand zal wegnemen, „zodat de Eerste, Die ik zie, Hijzelf is zej de staatssecretaris. Waren in 1950 Het is diep aangrijpend dat dit van!duizend personen in de werkplaatsen Harrenstein geldt: dat hij Godzelf nu arbeidzaam, in 1957 maakten reeds meer nnk -iinef.hni.mi ï?m i dan 22 maal zoveel minder-validen van alsof hy hetdeze gelegenheid gebruik. Er zijn thans in Medan al voorvoeld heeft: zó vaak j reeds 180 sociale werkplaatsen in ons las hij dat verhaal voor. i land. Als van één geldt dat zijn leven zélf een prediking geweest is, dan is dat het geval met het leven van Harren- I Het zijn, aldus de heer Roolvink, niet stein. Deze prediking, dat iemand door alleen sociale, maar ook economische de kracht van het geloof zo'n zwaar f T°"?ve" die geleid hebben tot de op richting der werkplaatsen. I e hchame- kruis kon dragen en toch opgewekt Rjke- of geestelijk minder validen vor- kon blijven. Deze man heeft bijna men een moeilijk te plaatsen groep, die geen boek geschreven, maar tot velen 20ndcr de werkplaatsen een schier on- is het getuigenis van zijn leven uit- 0Dl0sbaar Probleem ™u z«n- Deze mc>?- gegaan. Prof. dr. J. H. BAVINCK sen zijn aan onze zorg toevertrouwd. Het is een vreugde een stuk van onze activiteit te wijden aan deze mensen, die het beeld van God zijn. j De sociale werkplaatsen maken het mogelijk dat de minder validen buiten waardigheid worden geplaatst. t'NKELE dagen geleden waren wij de liefdadigheid, toch in de menselijke AJ Een der belanariikste resultaten van in het gezelschap van een Natio- nalrat van het Oostenrijkse parle ment. Deze buitenlander, die tegen woordig was geweest bij de opening van de zitting der Staten-Generaal in Nederland, vertelde ons door hetgeen hij in de Ridderzaal had medege maakt en het toejuichen van Konin gin Juliana, Prins Eernhard en Prin ses Irene door duizenden toeschou wers op het Binnenhof diep ontroerd te zijn. Deze 67-jarige, die de ellende van twee wereldoorlogen in zijn land heeft meegemaakt, drukte ons onder tranen de hand en zeide: „U heeft een gelukkig land". Zo is het inderdaad, maar wij zijn er ons dikwijls niet genoeg van be wust. Het bezit van ons Oranjehuis en de rijkdom van de vrijheid en wel vaart, zoals wij die kennen, zijn wij als iets heel normaals gaan beschou wen. Eerst, wanneer een buitenlander ons daarop opmerkzaam maakt, gaat die zegen tot ons spreken en gevoe len wij hoe bevoorrecht het land is, waarin God ons doet wonen. En dan moeten wij dat zien, zoals ook de Oostenrijker het zag, als „ein Gottes- geschenk". Later werd de toestand iets gunstiger, toen de sociale werkplaats op de ter reinen van de heer Bleijenberg. penning meester van de Oost Zeeuws-Vlaamse stichting die de werkplaats beheert, werd geplaatst. heer A. J. Berenpas, merkte op, dat het bedrijfsleven wel belangstelling toont voor de sociale werkplaats-en, maar dat de arbeidsvoorziening voor de werkplaats Hulster Ambacht" niet uit eigen omgeving, doch van elders uit het land komt. Namens de A.V.O. bood de heer J. W. F. Reitsma een cheque aan van 250, waarna de directeur van de so-, ciale werkplaats, de heer Rammelo, een uiteenzetting van het werk gaf. Een der belangrijkste resultaten van het bestaan der werkplaasen is, dat velen hierdoor opgenomen konden wor den in het bedrijfsleven. In de jaren 1954 tot en met 1956 vond 44 procent voor het eerst of opnieuw een plaats in het vrije bedrijfsleven. De staatssecretaris noemde het be reiken van zo normaal mogelijke ar beidsprestaties, een zo normaal moge lijke sfeer in de werkplaatsen voor waarde voor deze doorstroming, spe ciaal in moeilijker tijden. Hij zei de sociale werkplaatsen vooral als een normaal bedrijf te willen zien. Een kort overzicht van de geschiede nis van de Hulsterse sociale werkplaats gaf de burgemeester van Hulst, de heer A. L. S. Lockefeer. In 1956 werd de werkplaats gevestigd in een wachtka mer van het voormalig spoorwegstation. De werkvoorziening blijft een onder werp van voortdurende zorg. De min der-validen verrichten diensten voor ^an deren en hebben eigen fabricage, voornamelijk het maken van borstels en bezems omvat. Veertig mensen zijn er thans tewerk gesteld, in de nieuwe werkplaats is ruimte voor 60. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A, F. C. de Casembroot, wees erop, dat het provinciaal bestuur reeds vele minC „r validen in dienst heeft en dat de provincie genegen is, meer van deze mensen aan te stellen. Jhr. De Casembroot betreurt het wan begrip dat nog seeds inzake de capa citeiten van minder validen heerst. Hij zelf was onder de indruk gekomen van 'het kunnen van een groep van deze mensen in Haarlem, die Zeeuwise gobe lins hadden hersteld. THOLEN. In de Ned. Hervormde kerk is een orgelconcert gegeven, dat uitging van het orgelcentrum. De bekende orga nist Feike Asma was verhinderd. In zijn plaats vertolkte Wim v. d. Panne op su blieme wijze een aantal compositie. De vele belangstellenden genoten in het bi zonder van het allegro van G. F. Handel en de toccata van Th. du Bois. Ds. J. den onncxpv |H°ed sloot de avond, waarna werd ge il. t>. riUUöJxLiN I zongen „Alle roem is uitgesloten". VLISSINGEN. De malaise op de wereldvrachtmarkt heeft de laatste jaren ernstige vormen aangenomen. Grote aantallen schepen moesten worden opgelegd. Een voor de scheepvaart on heilspellend beeld wordt bijvoorbeeld gevormd door de permanente „vlootschouw" in de Zandkreek. Verschillende Werven in het noorden van het land hebben nog slechts een schip op de helling, terwijl de mogelijkheid van nieuwe bestellingen voorshands in twijfel getrokken moet worden. Hoewel de Mij ,,De Schelde" blijkens de onderstaande opgave voorlopig nog geen zorgen heeft over lege hellingen in de eerstkomende jaren heeft zij echter in het afgelopen jaar ook geen opdrach ten van enige omvang meer kunnen boe ken. De orderportefeuille bevat momenteel nog de navolgende te bouwen of af te leveren schepen* Twee vrachtst*iepen van elk 12.000 ton voor rekening van de Compagnie Mari time Beige, een vrachtschip van gelijke grootte die onder de goedkope vlag van Bermuda zal komen, drie vrachtschepen van 14.000 ton voor rekening van de Ne derlandse Scheepsbouw Export Centrale, drie tankschepen van .elk 32.000 ton en een van 19.000 ton brt. de veerboot voor de provinciale stoombootdiensten. de tanker ..Barendrecht", die reeds in een vergevorderd stadium van afbouw ver keert, en ten slotte de drie vrachtsche pen voor rekening van Carras, die zoals bekend niet overgenomen werden en die men momenteel via een andere weg van de hand probeert te doen. De reparatieafdeling, waar trouwens alle werven in deze slappe tijd meer be langstelling voor gekregen hebben, kan De voorzitter van de Zeeuwse fede ratie beschuttende werkplaatsen, de Dit 'betekent dat het vee er minder van nodig heeft. Reeds bij het gebruik van een hoeveelheid bietenloof. bieten, aardappelen e.d. die in andere jaren normaal is dreigt nu overvoedering. Voeder deze produkten daarom in be perkte mate. De veelal beperkte voor raad ruwvoeder maakt het bovendien raadzaam zuinig met dit voeder om te gaan. Laat het vee geen kostelijk voe der vermorsen of vertrappen. De ge wassen die onder bijzonder droge om standigheden zijn gegroeid bezitten ook in de droge stof een afwijkende samen stelling. In de bieten zowel als in het bietenloof en bij de aardappelen zal dit ook zo zijn komen gehalten aan kalium (k) en natrium (na) voor die 1,5 tot 4 x zo hoog zijn a's normaal. Het sterkst is deze verhoging bij de MIDDELBURG Wanneer u nog lust hebt over het Smytegeldbruggetje in Middelburg te lopen, moet u vlug zijn. Want binnenkort zal het worden af gebroken. Een vertrouwd beeld van een stukje Middelburg zal daarmee ver dwijnen. Men kan er over treuren, men kan er over juichen. Verdwijnen doet het toch. Donderdag 15 oktober a.s. zal Gemeentewerken de sloop van het brug getje aanbesteden. De Middelburgse gemeenteraad was destijds toen het Smytegeldtbruggetje aan MIDDELBURG. De heer W. Bak ker van de voetbalvereniging ,,Nieuw- dorp" en voorzitter van de afd. Zee land van de KNVB heeft o.i. tijdens de recente vergadering van het district Zuid I terecht gewezen op het verlan gen naar een betere promotie- en gradatieregeling anders gezegd een derde klasse Zuid uitblijft voor zuid, omdat er geen enkele afgevaardigde is, die zich direkt geroepen voelt op de bres te staan voor een aantal clubs, die uit principe voetbal op zondag willen vermijden. Wij hebben al eens eerder geschreven, dat het lijkt alsof er in het zuiden discriminerende werkingen aan de gang zijn, die moeten leiden tot een beknotting van het zaterdagvoetbal. Hoe: eerder een vertegenwoordiger in het dis-' triktsbestuur hoe beter. In de te Breda gehouden vergade ring werd ook gesproken over de hoge veertarieven, waarvan ook de clubs te lijden hebben. De Zeeuwse clubs be- degradatieregeling voor de clubs in treuren de slappe houding van de KNVB Brabant en Zeeland. De heer Bakker doelde hier uiteraard op de zaterdag clubs. Hij zou gaarne zien, dat er me de met het oog op de vele problemen voor deze clubs, een vertegenwoordiger van het zaterdagvoetbal in het dis- triktsbestuur de belangen van deze ca tegorie zou kunnen voorstaan. Wij menen, dat de heer Bakker hier in de roos geschoten heeft. "Want stel lig is het zo, dat de promotie- en de- Advertentie In het oktobernummer van het bekende maandblad DOE HET ZELF staan o.m. beschrijvingen, hoe U zélf een bridge- tafeltje kunt maken, een z.g. schaarlamp, een moderne lambrizering óf een radio toestel voor 6 gulden. zich in een redelijke bezetting verheu gen, waar de moeilijkheden in de Bel gische metaalindustrie die in de laatste maanden stakingen tengevolge had, niet vreemd aan zijn. De grote reparatiekar- wei komt in november a.s. als het 27.000 ton metende Engelse passagiersschip „Andes" naar Vlissingen komt voor een grote verbouwing. KAPELLE. Op het gemeentehuis te Kapelle is dezer dagen de akte gepas seerd voor de levering van de ruim 4.5 ha industrieterrein aan de Schoorse Bre de Weg te Kapelle aan Cor Oostrom's conservenfabriek N.V. te Oosterhout. Het is de bedoeling nog deze maand de bouw van deze nieuwe conservenfabriek aan te besteden, want er zal alles op alles worden gezet om op 1 mei te kun nen draaien. in deze affaire in hoge mate. De Sport kroniek vertelt, dat de heren Bakker en Simonse,. de laatste als voorziter van „Middelburg", in niet mis te ver stane bewoordingen lieten weten, dat de Zeeuwse clubs met de houding van bet bondsbestuur geen genoegen nemen. „Herhaaldelijk hebben wij de aan dacht gevraagd voor de financiële moei lijkheden die in het bijzonder de kleine clubs ondervinden door de hoge veerta rieven. De enige reactie van bondszij- de was een toezegging wel te willen steunenmaar dan moesten in de eer de orde kwam, danig van de tongriem gesneden. Het ging er namelijk om de houten verbinding nog te restaureren of niet. Het bruggetje zag er nog wel toon baar uit, maar verkeerde overigens in zo'n slechte staat, dat reparatie dringend nodig was. En om voor het Bouwwerk nu 8100 op tafel te leggen, dat vond de raad toch al te bar en daarom ging zij uiteindelijk met het voorstel van b. en w. akkoord. Het bruggetje wordt, zo redeneerde men, toch alleen door wiel rijders en wandelaars gebruikt, het gro te verkeer neemt toch de Heerengracht- brug. En zo zal dus de tastbare herin nering aan ds. Smytegeldt op de Hee rengracht verdwijnen. Tot teleurstelling van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs, die destijds een bezwaar schrift had ingediend, maar waaraan de raad geen gehoor verleende. Wie dus van de St. Antheunisstraat naar de Heerengracht wil, zal voortaan een ommetje moeten maken, want de af braak van het bruggetje zal niet veel tijd in beslag gaan nemen. KAPELLE. Het koude weer begint invloed te krijgen op de bramenoogst. Tot op heden zijn er op de fruitveiling te Kapelle-Biezelinge nog drie keer per week bramen voor de industrie geveild en vorige week was er nog een aanbod van ongeveer 4 ton. Thans is het aan bod echter ingekrompen tot 1 ton, op dinsdag jl. In verband liiermee heeft de veiling in Kapelle besloten dat met in gang van deze week er nog maar één bramenveiling per week voor de indus trie gehouden zal worden en wel op dinsdag. Voor de verse consumptie kun nen de bramen uiteraard elke dag wor den geleverd, maar ook hier is het aan bod gering. Voor de industrie wordt op het ogenblik 71 cent per kg betaald en voor verse consumptie betaalt men rond 40 cent per doos van 250 gram. De bramenoogst is dit jaar groter ge-j weest dan ooit te voren. De veehouders doen goed van de volgende aanbevelingen goede nota te nemen. 1. Voer van vers bietenloof met koppen niet meer dan 15 tot hoog stens 25 kg per stuk grootvee en per dag. 2. Voer geen suikerbieten. 3. Geef, als voederbieten worden gebruikt, hoogstens 20 kg per hoofd. 4. Gebruik van aardappelen niet meer dan 10 kg per dier per dag. 5. Wordt bietenloof met aardap pelen of voederbieten aangewend dan van deze voedermiddelen in totaal hogstens 20 a 25 kg per dier per dag geven. 6. Voer steeds een flinke portie hooi bij, of als dat onvoldoende voor handen is peulvruchten- of graanstro. 7. Wanneer de hier genoemde hoeveelheden ruwvoeder een on voldoende produktie toelaten geef dan toch niet meer bietenloof maar voer dan krachtvoer bij. 8. Rooi, indien enigszins moge lijk, zolang het nog droog is nog geen voederbieten. Nadat er regen gekomen is kan men wat minder voorzichtig wor den. -J slechtste bieten. Pas daarom dubbel op met de bieten en het loof daarvan die van percelen komen waar het gewas veel loof heeft verloren door het z.g, sla pen". Wanneer het vee veel van dit kalirijke voer krijg is het mogelijk dat de nieren het verwijderen van de over tollige kali niet meer aan kunnen. Er is dan kans dat plotseling het voedsel geweigerd wordt en er kort daarna het vee dood gaat. Voorzichtigheid is dus ge boden. Stikstof Ook het ehalte aan stikstofverbin dingen is veel hoger. Daar het 'suiker gehalte in de bieten hoog is en de bla deren afsterven, lijkt hét gewas rijp. Toch is dit niet het geval. De kunst mest aan de bieten gegeven is niet geheel tot zijn recht gekomen en met name de stikstof heeft niet tot de nor male vorming van eiwit kunnen leiden. Het gehalte aan arniden (onvolledige eiwitten.) ^in bieten zowel als in het blad is abnormaal hoog en 1,5 tot zelfs 6 x hoger dan normaal. Nu is het wei mogelijk dat een deel van deze verbin dingen door het rund tot echte eiwitten gevormd kunnen worden, maar dat zal alleen kunnen wanneer de spijsvertering speciaal de pens zo normaal mogelijk kan verlopen. Een ruime voe ding van bietenloof vooral het loof van een slecht gewas biedt niet de voorwaarden voor een normale spijsver tering en kan aanleiding geven tot de vorming van schadelijke ontledingspro- dukten in het spijsverteringskanaal (rot ting). Dit bezwaar kan worden tegen gegaan door niet te veel loof toe te die nen en bovendien hooi of stro bij te voeren opdat door de rijkdom aan ruwe celstot" in dit droge voeder een normale penswerking in stand gehouden wordt. nadat de Middelburgse, gemeenteraad reeds enige maanden geleden het be sluit had genomen de straten achter „de hoge bruggete verbeteren. Er werd een krediet verstrekt van 61.500 en de bewoners van de Segeers singel en de Segeersweg hopen nu maar, dat dit krediet genoeg zal zijn, zodat de verbetering geheel kan gebeu ren en er geen stukken blijven, die aan de oude toestand doen herinneren. On geveer de helft van de Segeersweg heeft al een beter aanzien gekregen en de verwachting, dat over vier maanden alle misère van opgebroken straten de bewoners nemen deze misère nu uiteraard met een lachend gezicht achter de rug zal zijn. De inwoners van Middelburgs meest oostelijk stadsdeel zijn verder bijzonder verheugd, dat er nu ook aan de wa terafvoer wordt gedacht. Er zal name lijk een nieuw buizennet worden aange legd, zodat het regenwater nu langs ge leide hanen weggevoerd kan worden. Tot op heden gebeurde dat altijd zo maar langs natuurlijke weg. Gods wa ter over Gods akker, maar in de toe komst en die is zo heel ver niet meer doen de buizen hun werk. Aan de Segeerssingel is men eigen lijk nog niet begonnen, maar de voor bereidingen hiertoe zijn al in een verge vorderd stadium. U behoeft dus ook op deze singel niet meer te hotsebotsen en lelijk te kijken naar deze keien, die er lol in schijnen te hebben dat u zich Cake walkend" naar uw doel begeeft. VOLGEND VOORJAAR KAPELLE. De r.k. kerk is van plan volgend voorjaar te be ginnen met het houden van dien sten in het dorp Kapelle. De lei-' ding der r.k. kerk heeft het beslui i hiertoe genomen, nadat bekend was geworden dat, in verband met de vestiging van een conserven fabriek ongeveer honderd tot de r.k. kerk behorende personen (kin deren meegerekend) in Kapelle komen te wonen. Voederbieten Verwacht mag worden dat de abnor male samenstelling van de bieten en het loof deze produkten moeilijk bewaar- baar maakt. Zodra er regen komt zal zich de abnormale samenstelling van deze voeders naar mag worden aan genomen spoedig wijzigen tot meer gewone verhoudingen. Het is daarom verstandig nog geen voederbieten te rooien maar daar eer&t toe over te gaan, minstens een week nndat hel ge was flink nat geregend is. Vooraanstaande geestelijken hebben de mogelijkheid van het doen houden van diensten om te beginnen wordt gedacht aan een mis per zondag reeds onder ogen gezien en met diverse personen in Kapelle terzake contact opgenomen. Het ligt, zoals bekend, in de bedoeling dat 1 mei volgend jaar de conservenfa briek Cor Oostrom, op het ogenblik ge vestigd te Oosterhout in Gelderland, in Kapelle zal beginnen te draaien. Binnen kort vindt de aanbesteding voor de bouw van het fabriekspand plf^ts en men zal alles op alles zetten om te bewerkstelligen dat begin mei 1960 de fabriek in Kapelle met de produktie kan beginnen. Tegen die tijd zal zich de technische kern van het personeel, die thans in Oosterhout woont, ook in Kapelle hebben gevestigd. Men hoopt tenminste dat omstreeks 1 mei vol gend jaar de voor deze gezinnen bestemde woningen gereed zullen zijn. Deze technische kern bestaat voor het merendeel uit .personen, die de r.k. gods dienst belijden. Gelet op het feit, dat en kele zich dan in Kapelle te vestigen ge zinzinnen zeer kinderrijk zijn en rekening houdend met het feit, dat er in deze ge meente reeds r.k, gezinnen wonen, terwijl ook in Wemeldinge, waar geen r.k. paro chie is, r.k. gezinnen wonen, die zich ker kelijk op het nabijgelegen Kapelle willen oriënteren, is men tot het besluit geko men, dat het noodzakelijk is diensten te houden in Kapelle. T.z.t. zal worden over wogen of het stichten van een parochie gewenst is. Contact is opgenomen met de exploitant van hotel „De Zwaan", die het verzoek heeft ontvangen zRn zaal beschikbaar te stellen. H\j heeft nog geen beslissing ge nomen. Men verwacht dat volgend voor jaar ongeveer honderd personen de in Kapelle te houden r.k. diensten zullen be wonen. Advertentie In verband met de doortrekking van de Van der Biltlaan in Kapelle zijn met ingang van 1 oktober alle bestaan de woningen aan deze laan vernummerd De heer v. d. Hoeven uit Tholen ste plaats de minimum-contributies om- slaagde te Amsterdam voor drs. in de hoog." economie. Voorts wordt U de weg gewezen, hoe U die lastige schuifdeur kunt moderniseren en wordt U raad gegeven, hoe U het beste traplopers kunt maken en leggen. DOE HET ZELF staat boordevol tips en beschrijvingen om het in huis en tuin mooier, beter en gezelliger te maken. Koop het nieuwe nummer (90 pagina's) bij een kiosk, boek- of tijdschriften handelaar. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotter dam. TENTOONSTELLING ZEEUWSE SCHATTEN VERLENGD GOES De tentoonstelling „Zeeuwse Schatten" in het Natuurhistorisch Muse um te Tilburg is tot 1 november verlengd. De belangstelling gaat de meest optimis tische verwachtingen te boven. De ten toonstelling behandelt de visserij op de Zeeuwse stromen. avond van de straat te houden. Welk een teleurstelling echter als men be denkt. dat noch de gemeente Middel burg noch de gemeente Goes ook maar één cent s>ubsidie geven! Het behoeft geen directe subsidie te zijn. de over- GASFORNUIZEN reeds vanaf f 284.. eert piekfijne keuken met 'n MIDDELBURG De gemeen ten Middelburg en Goes hebben er van langs gekregen. Niet van de heren in Den Haag, maar van de Zeeuwse handballers, die in de vergadering van de afd. Zee- Toch dreven er njet alleen laïld Van het NHV, ernstige kri- wolken boven de hoofden var. handbal- tiek uitten aan het adres van de lend Zeeland, want de heer Viergever kon meedelen, dat het veilingbestuur overheid van de twee plaatsen - in Zeeland, waar des winters de zaalhandbalsport wordt beoefend. BERGEN OP ZOOM. Ten over staan van de directeur van gemeente werken werd namens B. en W. van Ber gen op Zoom aanbesteed het herbestra- ten van diverse straten en het aanbren gen van koudasfaltbeton op enkele van deze straten in de gemeente Bergen op Zoom. Het werk was geraamd op 40.750. y Laagste inschrijver was Gebr. Moer- heid mag ook de belastingen verlagen, land, St Annaland voor ƒ31.000—- hoog- Maar neen, wel worden we geplukt mid- ste fa. Aug. van Dijck Petit te Bergen dels een flinke vermakelijkheidsbelasting, betoogde de heer F. Naerebout uit Vlis singen. Zou het bestuur van de afdeling nog niet eens met de gemeentebesturen kunnen gaan praten, informeerde hij, maar de voorzitter was met betrekking tot deze kwestie bijzonder pessimistisch. donkere De voorzitter van de afdeling, de heer J. A. Viergever, memoreerde dat ook in het afgelopen seizoen weer is gebleken, welk een prachtig middel zaalhand bal kan zijn om de jeugd op zaterdag- te Goes een prachtig gebaar maakte door de veilinghuur drastisch te verla gen. De verwachting is gerechtvaardigd, dat ook het bestuur van de veiling te Middelburg tot een dergelijke maatregel zal overgaan. Bijzonder jammer vond men, dat van de totale recette zeventig ct. verdwijnt in de pot van belastingen en zaalhuur. Dat zal nu waarschijnlijk mh-ier worden. op Zoom voor 32.000.- OVEZANDE. De sociëteit „Willem Teil" hield aan het einde van de schie- tipgsperiode op de staande wip een pa ling-schieting. Er namen 71 schutters aan deel. De uitslag was: 1 en 2 klep: A. de Jonge te Ovezande en F. Wolse te Ellewoutsdijk. 1 en 2 zij vogel: F. Wolse te Ellewoutsdijk en J. v. d. Poel te Oudelande. 1 en 2 hoofdkal.J. de Baar te Ovezande en J. Glas te Kapelle. 1 en 2 onderkal.: P. Bliek te Ellewouts dijk en D. Hoondert te Ovezande. Mees te volgels: G. Geense te Oudeland en H. Driedijk te Wolphaartsdijk. SOUBURG. Het fraai gerestaureer de hervormde verenigingsgebouw ,,Re- hoboth", waarover wij enige weken ge leden uitvoerig schreven, is zaterdag officieel heropend. De voorzitter van de diaconie, de heer J. Cevaal, sprak er zijn vreugde over uit, dat in nau- j welijks drie maanden tijd een „boe- renschuur" veranderd kon worden in een zo modem geoutilleerd gebouw. De voorzitter van de gebouwencom missie, de heer A. Brombacher, ver klaarde, dat de vrijwilligsters, die .,Re- hoboth" weer toonbaar hebben ge maakt. veel eer van hun werk hebben I en met trots daarop kunnen terugzien. Hij droeg het gebouw daarna over. Ds. T. M. Haitjema bracht zijn fe- licitaties over namens de kerkeraad I van de hervormde gemeente, de heer A. Baljé namens het hervormd kerk- I koor, de heer W. Sinke namens het schoolbestuur van de beide scholen, de heer P. B. de Wijze namens de chris telijke besturenbond, de heer P. de Boer namens „Soli Deo Gloria" en de heer K. Wielemaker namens de gere formeerde kerkeraad. Nog verscheide ne anderen boden hun gelukwensen aan. Vocale en muzikale medewerking werd verleend door het hervormd kerkkoor en de boerenkapel ..Vlijt en Volhar ding". GOES. Het comité Goes van de ..Alliance Franqaise" zal op 14 oktober om kwart over acht zijn eerste bijeen komst houden van het nieuwe seizoen. De piloot Marcel Migeo, vriend en biograaf van de bekende Franse vlie ger-schrijver de Saint Exupéry zal een lezing houden over het ontstaan van de burgerluchtvaart. De heer Migeo zal ook een tweetal films vertonen. De eerste gaat ovgr het nieuwe Franse straalverkeersvliegtuij „Caravelle" en de tweede is een zeel onderhoudende rolprent over de geschi» denis van de lueht.vanri 7 T 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3