Nu loeit er een - straks de branding... Satelliet begint vandaag vlucht om de maan Nog geen atoomcentrale in Geertruidenherg Slaap, pech en bravoure waren vijanden van bromfietsdieven BEROEPSPERSONEEL BEHOEFT TOCH AL UITBREIDING BELASTINGPUZZEL VOOR MINISTER ZIJLSTRA JKctddüu w B3B fijuua- SS< XSSzJ Uw Kunstgebit 'I Militaire auto's in ravijn Afgezien van verkorting diensttijd Administrateur van spaarbank in arrest België gaat boter importeren Dinsdag 6 oktober 1959 ZEFUWSCH DAGBLAD Pag. 7! Havens Loonovereenkomst in rubberindustrie DESKUNDIGEN: TIJD NIET RIJP MAAK ucT ZELF Blok Het rijst... Schip Noordwester VAANDRIG GEDOOD I EERST WERVEN IN 1961 CONFORM DE ÉCHTE ALADDIN! Vragen over addertje Soldaat moet misschien rechterhand missen lln het kort Stieaïb3?kInIeidinS t0t hct 23 T\IT IS een reportage over een zee Van een onzer redacteuren PR STOND een reiger te vis- sen in wat ooit de mond is geweest van de rivier de Lauwers. Het was hoog water in de Lauwerszee, zei de man die mij op de hoge dijk had be geleid, maar het water kwam de reiger nog niet tot de mage re knieën en wat mij betreft was er niets in zicht wat aan zee deed denken, laat staan aan hoog water. In de Zeemansgids voor de Neder landse kust staan niettemin namen van havens aan de Lauwerszee, zee havens dus. Dokkumer Nieuwe Zijlen is er een van, Zoutkamp een andere. De Lauwerszee heeft deze havens het aanzijn geschonken en zij zal het hun ook wel weer ontnemen. Er komt een ogenblik of het nabij is of niet schijnt niemand nog te wil len of te kunnen zeggen dat ook deze binnenzee land zal worden. Voorlopig echter is zij slechts onder werp van rumoer en strijd, hetgeen waarlijk niet verwonderlijk is. De Zuiderzee was een echte zee tot zij IJsselmeer werd, maar soms her leeft het ver verleden en is zij weer onstuimig als vroeger. De Lauwerszee Dit is de mond van de Lauwers en wat er aan gene zijde van dat water te zien is, is de bodem van de Lauwerszee, hoog en droog en voor een groot deel bijzonder vruchtbaar. Prachtige boerderijen liggen vlak tegen de dijk en op het oog volkomen veilig. Maar het is hier gebeurd, dat er een schip op de kruin van de dijk vastzat en wie had hulp moeten bieden als het water toen nog een paar deci meter verder was gestegen? DEN HAAG (ANP). Werkgevers en werknemers in de rubberindustrie zijn het eens geworden over een nieuwe c.a.o. Overeengekomen werd om de huurcompensatie 1957 in de uurlonen van weekloners te verwerken met een toeslag van zes cent. Het basis-uurloon zal worden verhoogd met acht cent, het geen een verhoging van gemiddeld zes procent betekent ten opzichte van de oude c.a.o., die op 31 juli is afgelopen. Dc regeling moet nog worden goedge keurd door het College van rijksbemid delaars. Van onze correspondent LONDEN Alles gaat goed met de Loenik III, Ruslands nieuwste kunst maan die in een baan rond de maan moet komen, aldus blijkt uit de me dedelingen die in Moskou worden ver strekt. Als positie werd gisteravond om zes uur Nederlandse tijd opgege ven: een afstand van 284.000 kilome ter van de aarde. Dat betekent dat de kunstmaan meer dan twee derde van de afstand aarde—maan zou hebben afgelegd. Alle instrumenten aan boord van de satelliet werken uitstekend, het „ruimte station" vervolgt precies de tevoren be- ARNHEM. De bouw van kernenergie-centrale bij Geertruiden berg is op de lange baan geschoven. De commissarissen van de n.v. Samen werkende elektriciteits-produktiebe- drijven (S.EP.) achten bij de huidige stand van 'de techniek de tijd nog niet rijp om tot de bouw van een dergelijke centrale over te gaan, zo heeft de directie van de n.v. gisteren meegedeeld. rekende baan. zo delen de officiële in stanties in Moskou mee. Tegen drie uur vanmiddag moet de kunstmaan in het gebied van de maan arriveren, op een afstand van minder dan de tienduizend kilometer die aan vankelijk was opgegeven. Moskou voor spelt 6850 km. Vandaag zal dus blijken of de snelheid die de zondag gelanceerde kunstmaan heeft precies voldoende is om haar rond de maan te laten draaien om foto's te maken van het tot dusver voor de mens heid onzichtbare gedeelte van dit hemel lichaam. MINDER SNEL De snelheid van de satelliet is thans aanzienlijk minder dan zondag, om te voorkomen dat hij voorbij de maan zou schieten: ongeveer twee kilometer per seconde. Uit de uitlatingen van de Rus sische deskundigen blijkt dat ook zij niet precies weten of de kunstmaan een of meer keren rond de maan zal draaien, voor zij weer in de richting van de aarde zal terugbuigen. Zoals bekend hebben de deskundigen in Moskou zondag voorspeld dat de sa telliet tenslotte in een reusachtige baan rond aarde en maan terecht zal komen. Gisteren gingen zij niet verder dan te zeggen: Loenik III zal na zijn vlucht om de maan een satelliet van de aarde worden. VOORSPELLINGEN Eigen nieuwsdienst I blik in gebruik zijn, niet van het type- zijn, dat in de toekomst voor elek- Ieen triciteitsproduktie zal worden gebruikt - m.a.w. de kernreactoren, die men nu zou moeten installeren te snel verouderd zouden zijn. De Provinciale Noordbrabantse elek-j Ook maandag lieten tal van Russische triciteitsmaatschappij had zich bereidgeleerden zich verleiden tot het doen verklaard de kernenergie-centrale te j van allerlei voorspellingen. „De nieuwe bouwen en te financieren. De eerste grond kunstmaan schept de noodzakelijke om- in de Koekoekspolder, even buiten Geer-standigheden om vast te stellen of er truidenberg, werd eerder dit jaar al|sPra*e vain leven op de maan', zei een aangekocht. De commissarissen hebben zich dat oordeel gevormd, nadat zij tot^ de con clusie waren gekomen, dat: A. de exploitatie van een kernenergie centrale zoveel duurder zou uitkomen dan die van een conventionele centrale, dat zij economisch (nog) niet antwoord is; B. de kernreactoren, die op het ogen- OM TIEN MILJOEN Advertentie Na bestudering van de tien aan biedingen die voor de bouw van de centrale zijn ontvangen, zijn de com missarissen van de S.E.P. echter tot de verlslotsom gekomen dat de bouw van een kernenergie-centrale van 150.000 kw. met een produktie van een miljard kwh per jaar jaarlijks ruim tien miljoen gulden duurder zou uitkomen dan een overeen- I komstige conventionele centrale. Bij een i vijftienjarige afschrijving moest men rekening houden met een nadeel van honderd miljoen gulden. Wel hebben de commissarissen ernstig overwogen of het opdoen van ervaring en de belangen van de Nederlandse industrie de doorslag moesten geven. Hoewel zij het er over eens waren dat offers zeker mochten worden gebracht, was toch de slotsom, dat die offers niet zo groot mogen zijn als bij uitvoering van een der bestudeerde aanbiedingen zouden moeten worden aanvaard. In het oktobernummer van het bekende maandblad DOE HET ZELF staan o.m. beschrijvingen, hoe U zélf een bridge- tafeltje kunt maken, een z.g. schaarlamp, een moderne lambrizering óf een radio toestel voor 6 gulden. Voorts wordt U de weg gewezen, hoe U die lastige schuifdeur kunt moderniseren en wordt U raad gegeven, hoe U het beste traplopers kunt maken en leggen, DOE HET ZELF staat boordevol tips en beschrijvingen om het in huis en tuin mooier, beter en gezelliger te maken. Koop het nieuwe nummer (90 pagina's) bij een kiosk, boek- of tijdschriften handelaar. Voor abonnementen: Postbus 955, Rotter- GEEN AANMELDING Er is een commissie ingesteld om na te gaan of besparingen nog mogelijk zijn, maar van aanmelding bij Euratom vóór 20 oktober 1959 voor deelneming in de regeling met Amerika om voor 31 de cember 1963 een centrale gereed te hebben, zal het in ieder geval niet kunnen komen. Aanmelding van een centrale, die later klaar zou komen, blijft mogelijk. van hen. „De dag is misschien niet ver meer dat Russische geleerden een inter planetair laboratorium zullen creëren, dat dicht in de buurt van Mars gebracht zal worden, om vast te stellen of er daar sprake is van leven". Professor Fjodovof, viee-voorzitter van de Russische commissie voor ruimte-on derzoek beloofde dat de gegevens die met behulp van de nieuwe kunstmaan wor den verkregen ter beschikking komen van alle geleerden ter wereld. Overigens is de Sowjetunie niet van plan militaire bases op de maan te vestigen, zo deelde de hoogleraar mee. MARS EN VENUS Een andere Russische geleerde ver klaarde dat de derde Russische maan- raket de weg heeft geëffend voor reizen naar Mars en Venus in de onmiddellijke toekomst. De tijd dat Russische raketten daar zullen landen komt volgens hem naderbij. Ook gisteren ving de radiotelescoop van Jodrell Bank in Engeland gedurende enige tijd de signalen van de derde Rus sische maanraket duidelijk op. Ditmaal op twee golflengten. is nauwelijks nog zee en bestaat al voor een groot deel uit land dat on der normale omstandigheden nauwe lijks onder water komt. Maar het kan gebeuren, wanneer de noordwester storm samenspant met een springt^, en dagen lang het water binnenstuwt, dat al dat land verdwijnt onder een felle, korte golf slag, gekroond met koppen van goor schuim. Dat is wanneer de boeren in hun hoeven onder de hoge zeedjjk de branding horen donderen op de En- gelsmanplaat. Dan waait het schuim in vochtige zoute vlokken over het bouwland terwijl de zee decimeter voor decimeter tegen de oude dijk op klimt, op zoek naar een zwakke plek. Denk u de toestand op zo'n boerde rij goed in, daar vlak aan de voet van die dijk gelegen in schijnbare vei ligheid. Stel u voor dat aan de ene kant van de dijk vele meters hoog het water staat hoger zelfs dan het dak van uw huis en dat u zelf slechts enkele tientallen meters verder, be schermd door een oude en vermoeide dijk, in het duister ligt te wachten op de dag, in de wetenschap dat het wa ter als een massief blok door de dijk zou kunnen breken, alles meesleurend met een geweld dat door niets meer te keren is, duizenden hectaren van het beste bouwland overstromend, mensen, vee en woningen wegvagend. Die dijk ligt er al heel lang. Hij is hoog en zwaar en de mensen die er achter wonen zijn met het water ver trouwd. Een ramp als die welke Zee land en Zuid-Holland trof heeft zich hier nooit voltrokken, maar het is daarmee niet gezegd dat de mogelijk heid niet zou bestaan. Bij noordwester storm en spring vloed ligt de Lauwerszee open en bloot. Voor de kust liggen geen be schermende eilanden, het water wordt dagen en dagen lang opgestuwd,het blijft rijzen, ook als het eb is en ten slotte breekt het ergens door. Waar dat zou kunnen gebeuren, kan nie mand voorspellen, i&aar er zijn zwak ke plekken in de dijk, zo zelfs, dat een volslagen leek het kan zien. Het is best mogelijk dat de dijk het bij een volgende gelegenheid houdt het kan ook zijn dat hij het eindelijk be geeft. Advertentie Op 10 oktober wordt in kunstzaal Van Efferen een tentoonstelling geopend van de Haagse aquarellisten. Hm tandt V de gehete dag stevig op zijn plaatst Hel w niet nodig, dat U angst heelt, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig DENTOFIX 's morgens op de gebltsplnat gestrooid houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U aile vroe gere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35. bij apotheken en drogisterijen. In 1953, bij de Nationale Ramp en in december 1954 (twee maal dus in een tijdperk van twee jaar) heeft het opgestuwde water tot aan de kruin van de dijk gestaan. In 1954 zat er zelfs een schip boven op en dal kan moeiUjk anders worden verklaard dan door aan te nemen dat het water even hoog stond als de kruin van de zeedijk. Nog een aspect van de wat hache lijke toestand. Gemeenlijk ligt er ach ter de zeedijk nog een dijk en vaak nog wel meer ook, omdat men nu éénmaal telkens na enige landaanwin ning een nieuwe dijk bouwde om het gewonnen land voorgoed te bescher men. Dat is rond de Lauwerszee bijna nergens het geval. Breekt deze dijk door, dan is er geen slaperdijk om het water in het binnenland nog te keren. Het vloeit dan door zover als het wil, nergens een tweede verdedigingslinie vindend. Wanneer er in onze dagen dan zo veel te doen is om de Lauwerszee, dan heeft dat een goede reden: die van veiligheid. Er zijn nog andere re denen ook, maar de veiligheid is pri mair. En wie ooit onder aan die dijk heeft gezeten en zich kan voorstellen wat er zou kunnen gebeuren, wanneer de zee, gebruik makend van spring tij en met de noordwester als bond genoot, een poging zou willen doen om die ene dijk te overweldigen, be grijpt de eis van Friesland dat de Lauwerszee moet worden afgesloten. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Een dode, de 21-ja- rige vaandrig H. H. Ros uit Haaksbergen en drie licht gewonden waren het ge volg van een ongeluk met een jeep en een drietonner even over de Frans-Bel gische grens. Daar was een radioploeg van het verbindingsbataljon bezig met het aanleggen van radioverbindingen, waarvoor twee auto's werden gebruikt. De verbindingen waren nodig voor ko mende militaire transporten naar Frank rijk. In een scherpe bocht vlakbij het dorpje Rocroi onder de gemeente Mezières is de jeep uit de bocht gevlogen en in een zes meter diep ravijntje gestort. De bei de inzittenden, onder wie de vaandrig, werden er uit geslingerd en kwamen op de weg terecht. De direct er achter rij dende drietonner raakte de vaandrig maar kon nog net om een dienstplich tige soldaat heenkomen, die er daardoor met vleeswonden en een gebroken sleu telbeen afkwam. Een derde militair liep bij deze manoeuvre schaafwonden op. De drietonner is vervolgens ook in het ravijn gevallen en werd evenals de jeep onherstelbaar beschadigd. Tot jagermeestcr in buitengewone dienst van de Koningin is met ingang van 1 oktober benoemd de heer C. C. Geertsema, adjudant van prins Bern- hard. Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM/DELFT. -- Vrouwe Fortuna speelt niet onder één hoedje met bromfietsdieven. Vier leden van het gilde der langvingerigen, die waren gespecialiseerd in de brom fietsenbranche, hebben dat gisteren ondervonden. Twee Dordtenaars (die samenwerkten) en een onafhankelijk opererende Hagenaar zuchten nu ach ter de tralies in Delft; een Rotter dammer ondergaat hetzelfde droeve lot in Vlissingen. DUTJE Vermoeidheid van hemzelf, medeleven van anderen en pech deden in Bergen op Zoom de Rotterdamse zeeman M. P, de das om.' Hij had zaterdagnacht in Vlissingen een bromfiets gestolen. Op de Wouwseweg in Bergen op Zoom was hij langs de kant gaan zitten om wat uit te rusten. Hij viel echter in slaap. Voorbijgangers dachten dat hem een ongeluk was overkomen. Bezorgd waar schuwden zij de politie, die, toen zij ar riveerde, P. nog lekker slapend aantrof. Het viel de agenten op dat aan de brom mer het naamplaatje van een Vlissingse rijwiel- en motorhandel hing. Dat was aanleiding om ruggespraak te houden met de Vlissingse politie. Toen bleek dat P. de brommer van een Middelburgse jongen moest hebben gestolen. Bovendien was hij van de Vlis- singse politie een goede bekende, kort om: reden te over om hem naar Vlis singen op transport te stellen. Pech had ook de 25-jarige Hagenaar De B., die in Den Haag zijn bromfiets parkeerde op een plaats waar dat ver boden was. Toen hij terugkwam was de brommer verdwenen. Hij ging bij de po litie informeren en daar bleek de fiets te staan. De B. herkende hem direct en dat was voor de politie reden om hem aan te houden; zij had intussen na melijk ontdekt dat de brommer in Delft was gestolen. De B. is aan de Delftse politie overgeleverd. BEKEND Onfortuinlijk waren ook twee inwoners van Dordrecht, de 22-jarige G. en de één jaar jongere M.; het was echter vooral hun bravoure, die hen achter slot en grendel bracht. Op het rijwielpad langs rijksweg 13 wilden zij, samen op één gestolen bromfiets, een fietser en een brommer passeren. Omdat zij niet snel genoeg uit de weg gingen maakten d'e Dordtenaars nogal wat lawaai. Daar om besteedden de gepasseerden extra aandacht aan de brommer en één van hen herkende de bromfiets: die was daags tevoren zijn vriend ontstolen. Het duo op de brommer werd snel ingehaald, tot stoppen gedwongen en aan de praat gehouden tot de politie ar riveerde. De Dordtenaars bekenden de diefstal. Zij zeiden, dat zij juist op weg waren om de gestolen bromfiets weer op de plaats der misdaad terug te brengen. Advertentie Vervolg van pagina 1 Bij het op pagina 1 genoemde voorstel is de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen uitge gaan van een jaarlijks contingent dienstplichtigen van 46.000 man voor de landmacht. Zou dit contin gent kunnen worden opgevoerd door vermindering van vrijstellin gen tot 51.300 in 1963, dan is een diensttijdverkorting van vier maan den in 1964 mogelijk. Het totaal te werven beroepspersoneel, nadie nend personeel en contractanten zal dan de eerstkomende drie jaren 8850, 9200 en 9050 man moeten bedragen. De kosten zouden per jaar 123 miljoen gulden bedragen. Zonder de contingents- vergroting zal dit aantal voor een ver korting met vier maanden moeten be dragen: 9950, 9050 en 11.650. Kosten: 136 miljoen per jaar. Voor een verkorting met zes maanden in 1965 is resp. nodig 10.950 man (met contingentsvergroting: 9650 man) 9950 (8750) en 12.050 (10.450). De kosten met en zonder 'contingents vergroting zullen 149 en 158 miljoen per jaar bedragen. Al deze aantallen zullen na 1963 geleidelijk kunnen dalen. De commissie, die in maart 1958 door de toenmalige minister Staf werd inge steld, heeft als uitgangspunt voor haar beschouwing gesteld dat eerst de tekor ten aan beroepspersoneel moeten zijn ingelopen voor er van een verkorting sprake kan zijn. Nu reeds is het zo dat Nederland niet uit en te na voldoet aan zijn verplichtingen voor de Navo. Deze tekortkoming zou slechts groter worden indien men begon met verkorting voor dat de resultaten van de werving dit wettigden. De werving en de salariëring van de contractanten en beroepsperso neel eisen een financiering die na afloop van de aanloopperiode (tot 1963) te stel len is op een jaarlijks bedrag van rond 86 miljoen gulden. Vooral personeel voor de hogere func ties zal moeten worden geworven omdat bij een verkorting juist het aantal spe cialisten onder de dienstplichtigen zal teruglopen. Afhankelijk van de wervingsresulta ten zal men omstreeks 1961 kunnen be zien of de verkorting eventueel uitge breid kan worden tot meer dan twee maanden. Mocht door een grotere be langstelling voor de luchtmacht daar de verkorting eerder kunnen worden door gevoerd dan adviseert de commissie dit ook te doen. De diensttijd voor militairen bij de luchtmacht ligt nu immers hoger dan die voor militairen bij de landmacht. Mocht het aantal contractanten net niet voldoende zijn om de verkorting waar te maken dan zou men bepaalde dienstplich tigen kunnen verplichten langer te die nen uiteraard met inachtneming van de dienstplichtwet. Een minder materiële voorwaarde, noodzakelijk voor de verkorting acht de commissie verbetering van de omstandig heden in de dienst zelf. Men zou er naar moeten streven de scheiding van het ge zin te beperken. Het tekort aan beroepspersoneel is zowel bij de land- als luchtmacht ver ontrustend. Bij de landmacht beloopt het een percentage van 23 pet., bij de luchtmacht 11 pet. Al met al is de sterkte aan beroepspersoneel in ons land naar verhouding twee maal zo gering als in België en Duitsland. De chef-staf Saceur heeft de commissie er dan ook met nadruk op gewezen dat uitbreiding van het beroepsperso neel het eerste is waar Nederland naar dient te streven. Bij de marine bedraagt het tekort aar beroepspersoneel 12.6 pet. Bij dit krijgs machtonderdeel kan de diensttijd niet worden teruggebracht omdat bij een kor tere diensttijd niet meer kan worden voldaan aan de eisen waaraan het dienst plichtig marinepersoneel moet voldoen. Als het tekort aan beroepspersoneel bij de marine is ingelopen zal het wel mo gelijk zijn het aantal dienstplichtigen te verminderen. Want evenals bij land- en luchtmacht worden ook bij de marine veel beroepsplaatsen vervuld door dienst plichtig personeel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Utrechtse chi rurg F. W. Mreyen heeft van decem ber 1956 tot juni 1957 zijn huis open gesteld voor een Hongaars gezin, dat Hongarije na de overweldiging in no vember '56 was ontvlucht. Bij zijn aan gifte voor de inkomstenbelasting 1957 heeft de heer Mreyen de kosten, die hij voor dit gezin heeft gemaakt, wil len aftrekken van zijn inkomen. Die kosten bedroegen naar zijn berekening 1065 gulden, die zijns inziens als gift aftrekbaar zouden zijn. De inspecteur der belastingen te Utrecht besliste echter afwijzend, want het verschaffen van huisvesting en voe ding kan niet als gift opgevat vol gens het besluit op de inkomstenbelas ting worden aangemerkt. Die beslissing werd gedekt door de minister van financiën, tot wie de heer Mreyen zich daarna wendde. Het is geenszins de bedoeling van de wetgever geweest, zo schreef de bewindsman, aan iedere vorm van milddadigheid een fis cale tegemoetkoming te verbinden. De zg. hardheidsclausule in de belastingbe palingen achtte hij dan ook niet van toe passing. De commissie voor de verzoekschrif ten der Tweede Kamer, aan welk college de heer Mreyen vervolgens de zaak voor legde. is het echter blijkens haar ver slag niet met de minister eens. Wanneer de chirurg immers het bedrag als geldelijke gift aan het vluchtelingencomité had verstrekt, zou het bedrag wel aftrekbaar zijn. Nu hij zjj-n huis openstelde en hulp gaf met opoffering van persoon lijk gerief, vindt de commissie het zeer onbevredigend dat belastingaftrek nu niet mogelijk zou zijn. De commissie stelt dan ook aan de Kamer voor de minister van financiën te verzoeken het verzoekschrift opnieuw in overweging te nemen en de Kamer over het resultaat in te lichten. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN. Een vooraan- staande figuur in het zaken- en ver enigingsleven te Sneek, de zestigjarige C. B. de J., is gearresteerd op verden king van fraude. Hij zou als administra teur-penningmeester van de spaar bank St. Josef te Sneek 45.000 gulden van de bank voor zich zelf hebben ge bruikt. Financiële moeilijkheden in de tex tielzaak waarvan hij eigenaar was zouden De J., die een hoog aanzien ge noot, tot de fraude hebben gebracht. Hij had enkele hypotheken lopen, die hij niet tijdig kon aflossen. Tenslotte ge bruikte hij het geld van de bank ervoor. Ook voor het betalen van kwitanties voor zijn zaak heeft hij dat gedaan. Hij beschikte over behoorlijke bedra gen doordat hij geld inde en uitbe taalde in een bejaardentehuis, dat hij als administrateur van de spaarbank gere geld bezocht. Sommige stortingen, die werden gedaan, schreef hij bij op de spaarbankboekjes, zonder ze echter in het kaartsysteem van de bank te ver antwoorden. Soms -lam hij geld van de bank mee om het aan spaarders uit te betalen, maar ook dat gebruikte hij voor zijn eigen zaak. Men krèeg argwaan tegen De J. om dat hij zo gemakkelijk met het geld van de bank omging. De fraude is ge pleegd in een periode van ongeveer zes jaar. De bank heeft voldoende reserves om het tekort te dekken, zodat de spaar ders niet zijn gedupeerd. Wereldberoemd om zijn I krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraagt prospectus aan bij I. G. 0E ZEEUW N V Postbus 84, Dordrecht^ Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De Belgische auto riteiten hebben een E.E.G.-contingent voor de invoer van circa 2700 ton bo ter geopend. In overleg met de Neder landse autoreiteiten is besloten deze in voer niet te onderwerpen aan het stelsel van minimum-uitvoerprijzen, zoals steeds het geval is geweest. De groothandelsprijs voor boter in België ligt boven de zes gulden per kg, terwijl de Nederlandse groothandels- prijs iets meer dan vijf gulden per kg bedraagt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Aan B. en W. van s-Gravenhage zijn vragen gesteld over net voorval dat zich vorige week woens dag afspeelde en waarbij een dertien jarig jongetje door een adder werd ge beten. Den Haag bleek niet over het benodig de serum te beschikken en moest een be roep doen op Utrecht. Inmiddels is vol doende serum aangevoerd en nu is er verschil van mening ontstaan over de herkomst van de addertjes. In het Zuiderpark waar het bijtende exemplaar was gevangen, zouden geen adders kunnen zijn. Men houdt het voor mogelijk dat een vakantieganger er een van de Veluwe heeft meegenomen, maar waarschuwt niettemin tegen deze ge vaarlijke reptielen die er voor kinderen aantrekkelijk uitzien: een mooi glimmend bruin lijfje, met een donkere zigzaglijn en een maximum lengte van tachtig cm' Het raadslid vraagt nu of het dier wel licht uit het terrarium 111 het Zuider park is ontsnapt en verzoekt als dat zo is een onderzoek naar de toestand waar in zich die afdeling bevindt. i Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De dienstplichtig sol daat W. C. H. Habink (20) heeft gister middag in La Courtine een ongeluk ge- 'U v(aardoor hij waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten missen. Hij vond een projectiel en behandelde het ondes kundig, met het gevolg dat het explo- RADIO ochtend NCRV: 7.00 Nwu en SOS-ber; 7.10 Gram: 7.30 Een woord voor de dag: 7.40 muz: 8.00 N-vs; 8.15 Radiokrant: Ï'H Gram; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram; 'I 9'10 v-d. Vrouw; 10.15 Gram- 10.30 Morgendienst: 11.00 Gram; 11.15 Ei- moet gevlogen worden, hoorsp. middag mH'i? 12'30 Land- en tuinb X .4 12'33 Gram: 12-53 Gram of act: n'?n T hi Pit op pad- caus; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 15.00 Jeugd- ™e: G-ram; 1600 v-d- iengdi "-SO Interschoiair jeugdtoernooi; 17.40 Beursberi 17.45 Spectrum v. h- Christelijk organisatie- «n verenigingsleven, caus. avond 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Boekbespr; 18.30 R.V.U.: Een nieuwe klik op de wereldgeschiedenis door Prof. Dr. 19 in' cS'rk0" l9,00 Nws en weerber; io JX m?n af' caus: 19-15 Gram; r>.?? Radio krant; 19.50 Lichte muz; 20.15 Concertgeb ork en sol. (om 21.00—21.15 -ttuimte voor recreatie, caus): 22.00 Koor- 22-30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl; iilsizMO Nws mg: 23'00 P,atennieuwa.: HILVERSUM II. 298 M. ochtend 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7 20 Granv 8.00 Nws; 18 Gram, ber en act; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gymv. d. vrouw* 9 in g/foPHA*3 V. d. jeugd VARA* 10.20 V. d. vrouw; 11.00 R.V.U.: De Portu*. 11.30 Gram °UrS' d°°r D°lf VersP°ori middag «iJ?*3? en tuinb rneded; 12.33 V. h platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nws en JSn'°°"stellmfsagenda; 13-20 Dansmuz: ills £?,sproken Portret; 14.00 Omr ork; 14.45 Gitaarduo; 15.0o V. d. jeugd; 17.00 5iAS,!?ke "S"2; 17.15 Poiitiekapel; 17.50 „fjif gs4!tz*Emigratierubriek. Het emi- gratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws avond 19 nn v h 18,30 Dansmuz; vöï?« 19,10 Gram; 19.25 VARA- '0 00 Nwf- ?i:n519i3|° u, v d' )eu®d- VARA: f,iï i i? 5 Ltchte muz; 20.45 Bliksem en i» m S hoorsp; 21.58 Strijkork iwi' 1 Po' rubriek; 22.30 Nws; 22.40 «ifi muzt 22.55 Tussen mer.s en nevel- eiland" V» D? verkl«zingen in En geland, 23.30 Istr. trio; 23.55—24.00 Nws. DRAADOMROEP 4E LIJN Frtrfi T-20'0? Gram- Ph Lichte muziek, o.a Eddie Constantine, Werner Muller, Linoel Noirie Paramor. ®anders- Kurt Edelhagen, f TELEVISIE n NEDERLAND 17 v ,Int\ ieugdjourn. KRO: 17.10 Film'ji Kunstrubriek NTS; 21 00 BELGIË VLAAMS Pellge"! pn°gG 19.30 Nws; 20.00 21.2 v. d vrouw; 21.55 Nws. ,0 BEI'GIË FRANS Rep]1'' 2L355 M-L-a^/oun.; 19.'- Speelfilm en journ reldnws. 22.25 We- Boekbespr; DUITSLAND jeur" glonaal Pj-ogr.: ndR: 13.45 und Heute. 19.2» 5pecteur Garretth 20.40 TV-speJ—"S 17.00 ,.d. jeugd; 17.40 V. d. vrouw iRe. progr.: NDR13.45 nE» schau. WDR: 18.45 Hier •*-- - Nord" Cabare* 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7