Grootscheepse actie van Landbouwschap in Zeeland f Tjoba opnieuw kampioen eerste klasse Z.K.B. Grote-Sprongactieeen springvloed van offers RADIO „Alg. Vi ssersbelang" vreest chaotische situatie Beroep op alle boeren en tuinders in het gewest 4711 Sirfix fixeert uw haar! Kalme handel op biggenmarkt SIEMENS Dinsdag 6 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Minimumloon HULP AAN GETROFFEN BOEREN Veevoer of geld rr~- Smokkelen per fiets Financiële verhouding rijk en gemeenten NA 101 ZEGE OP ELTO 1 jziging grootte sortering voor uien BLAUW WIT A.R.-kiesver. vergadert Scheepvaartbewegingen Is het onze plicht Dankbaar Raad Kapelle bezocht kweekbedrij f Meisje bijna verdronken Jongens aten vergiftigde bessen Gisteren al half miljoen voor kerkbouw Hoge gemiddelden Een leven lang in de muziek uit Zeeland Doorlopende aanvoer van mosselen naar Zeeland Pacht betalen voor een niet bestaand perceel Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel SLAPEND IN DE VAL IN BAARLAND Verkoopactie Kapelse Middenstand Protestants-Christelijk TJET wettelijk minimum, dat totnog- toe slechts een academisch vraag stuk was, is thans in de sociaal-econo mische politiek getrokken. Zoals be kend, heeft de regering daarover ad vies gevraagd aan de Sociaal-Econo mische Raad. In het advies van de SER wordt een wettelijke regeling van het minimumloon op verschillende plaatsen ter sprake gebracht. Het is interessant te weten, dat reeds meer dan een halve eeuw geleden dit vraagstuk in discussie is geweest. Ve le bekwame mannen hebben er toen him gedachten over laten gaan. De socialist Wibaut was er een regelrecht voorstander van. Enkele liberalen, on der wie Pierson meenden, dat het nimmer tot iets goeds zou kunnen voeren. Na meer dan een halve eeuw ar- GOES. Over enkele dagen zal in de provincie Zeeland een grootscheepse hulpactie beginnen voor de boeren in de door droogte getroffen gebieden. Het initiatief hiertoe is genomen dooi* de be stuurscommissie van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Alle Zeeuwse boeren en tuinders kunnen over enkele dagen een circulaire van het Landbouwschap verwachten, waarin zij worden opgewekt aan deze actie deel te nemen. De door de droogte in ernstige moeilijkheden geraakte landbouwers kunnen worden geholpen door het beschikbaar stellen van hooi, stro, bie- HetTs«-. g.M zaak, die men met „voor" of „tegen" koop van veevoeder, kan afdoen. Dat een overwegend chris telijk kabinet dit vraagstuk thans durft aanpakken, althans er adviezen over heeft gevraagd, achten wij een belangrijke zaak. De wettelijke regeling van het mi nimumloon, tot nu toe in de Huisar beidswet van 1933 geregeld en slechts bepalend voor bepaalde soorten huis arbeid, is een zaak, waarbij de gehele vakbeweging betrokken dient te wor den. Immers, in vrijwel alle collec tieve arbeidsovereenkomsten zijn mi nima vastgesteld en het is uiteraard niet denkbeeldig, dat men, wat sim plistisch geredeneerd, bij nieuwe c.a.o.'s een wettelijk minimumloon gaat beschouwen als een c.a.o.-mini- mum. Dat zou, het is duidelijk, een stap terug zijn. De Huisarbèidswet is nod!g aan ver Verleden week is in de bestuurscom missie van de gewestelijke raad voor het Landbouwschap uitvoerig van ge dachten gewisseld over de mogelijkheid tot het verlenen van hulp aan doof droogte getroffen boeren. De bestuurs leden, vertegenwoordigers van werkne mers- en werkgeversorganisaties uit de Zeeuwse landbouw, waren het er una niem over eens, dat Zeeland hulp moet verlenen. Er werd sterk op aangedron gen. met spoed een actie te organise ren. Hiermede is men op het ogenblik bezig. Het ligt in de bedoeling alle Zeeuwse boeren en tuinders een circu laire te zenden in een enveloppe, waar op het woord „hulpactie" staat vermeld. Deze circulaire zal in samenwerking met de kantoren van de plaatselijke bu reauhouders van de provinciale voedsel- commissaris worden gezonden aan alle P.V.C. geregistreerden. Op de Zeeuwse boeren en tuinders nieuwing toe en wij mr - te weten, die niet zelf zwaar gedupeerd zijn door de droogte, zal een klemmend beroep worden gedaan hulp te verlenen aan ge troffen collega's; aan de circulaire wordt een strook bevestigd, waarop men kan vermelden op welke wijze men hulp wenst te verlenen; Door het be schikbaar stellen van veevoeder of door geld aan te bieden, waarvoor voer kan worden gekocht. Dat het Landbouwschap deze hulpac tie buitengewoon serieus zal voeren, blijkt wel uit het feit, dat de geregis treerden enkele dagen na het ontvangen van de circulaire persoonlijk bezoek zul len ontvangen van een vertegenwoordi ger van de georganiseerde landbouw, die het ingevulde strookje in ontve-wst zal nemen. Men verwacht dat de Zeeuwse boeren en tuinders van harte zullen instemmen met deze actie en daarvan duidelijk blijk zullen geven. dat een nieuw ontwei- voorberei ding is. Het komt ons- .or, dat al vorens dit nieuwe ontwerp de Kamer wordt aangeboden, een uitgebreide discussie nodig is over het gehele ter rein van de minimumlonen. In dit vraagstuk speelt namelijk ook mee de kwestie van de gediffe rentieerde loonpolitiek en de geleide loonpolitiek. De ironie wil namelijk, dat enkele vooraanstaande socialisti sche woordvoerders thans van de op vatting van Wibaut niet veel meer willen hebben, omdat daarmee hun geleide loonpolitiek in gevaar komt. Hoe het ook zij, het vraagstuk dient bekeken te worden en met meer dan normale belangstelling wachten wij de rapporten en adviezen af. Advertentie Van Nelle bestellen! OOSTBURG. Het zat twee smokkelaars, die kennelijk nog aan het begin van hun loopbaan staan, niet mee dit weekend. Geld voor een auto, die hen met hun verboden waar snel ove de grens zou voeren, hadden ze nog niet verdiend. Daarom werden twee fietsen gebruikt. Tweehonderd ki lo roomboter wisten de smokke laars op hun rijwielen te vervoe ren. Maar uit het feit. dat wij dit weten, kunt u al wel opmaken dat de smokkelaars in spé boter en rijwielen kwijt zijn. Wellicht proberen de frauduleuse heren het de volgende keer per autoped. Advertentie Van Nelle bestellen! GOES. In de gistermiddag in ho tel ,,De Korenbeurs" gehouden verga dering van de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft de heer H. Toebes, adjunct-direc teur van de vereniging, een belangwek kende causerie gehouden over de fi nanciële verhouding tussen rijke n ge meenten. Met grote belangstelling werd het zeer deskundig betoog beluisterd. De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer mr. A. J. van der Hoeven, burgemees ter van Tholen. GOES. In de grootte sortering voor uien is een wijziging gekomen. Sinds, enige tijd moesten de gewone uien ge sorteerd worden met een maximum ver schil van 20 mm per verpakkingseen heid. Thans is besloten tot 1 mei 1960 dispensatie te verlenen van dit sorte- ringsvoorschrift. Deze maatregel is ge nomen in verband met de bijzondere omstandigheden van de uienoogst ten gevolge van de droogte. Voor bestem mingen het Verenigd Koninkrijk en Eire wordt een sortering van gewone uien toegestaan, waarbij het verschil tussen de grootste en kleinste ui per verpak kingseenheid niet meer bedraagt dan 30 mm. ling is nu zo, dat de voor BKC laatste wedstrijd tegen Animo 2 de ploeg uit Breskens de titel kan opleveren. De stand aan de kop: BKC 21 uit 13 en Ani mo 2 18 uit 11. In 3b waar de kampioen reeds lang r'APTM? n ID fTfi/.D do 3 was ook voor Zuidwesters 3 geen Vj V/ lij\A Vj IJAu V UUU partij (110). De situatie in_deze afde- In een wedstrijd zonder enige span ning is Tjoba 1 erin geslaagd haar kampioenstitel te verlengen. Tjoba kreeg bekend is, speelden, omdat in deze af- een Elto-ploeg tegenover zich die een j deüng anderhalve competitie gespeeld volkomen „off-day" had. Vooral het woïdt, Olympia 2 en VZOD 2 tweemaal doelen was bijzonder slecht verzorgd en tegen elkaar. Beide wedstrijden, die elk het was dan ook geen wonder kat Eltoepn uur duurden, was Olympia 2 de sterkste. Het werd 72 en 5—0. VZOD 2 bleef dus puntloos op de onderste plaats In klasse 3c is Scampolo 2 de klut.f helemaal kwijt. Na de nederlaag van - - I vorige week leden de reserves uit Zaam- gekomen bij de ploeg die wat spel ensl andermaal verlies, nu tegen Zee techniek betreft hierop het meeste recht3andia 2 (0—3). De schade door deze heeft. Scampolo 1 kon het ook tegen een necjerlaag bleef beperkt want nummer vrij sterk gehavende Togoploeg met twee van de ranglijst WKV kwam met bolwerken en verloor met 2—8. De Rans,,handen U]t Terneuzen terug. Luctor dat Scampolo de dans nog zal ontsprm- o a rxmie. gen is dan ook vrijwel nihil. De Sou- burgse derby tussen Zuidwesters en Animo 1 werd afgesloten op een 56 zicli spoedig gewonnen gaf waardoor Tjo ba met de regelmaat van de klok scoorde en de eindstand ten slotte bepaalde op 10—1. Het kampioenschap Is dan ook zonder twijfel weer terecht GOES „Het Christendom en, de Ato- mische oorlogvoering" is het onderwerp waarover de voorzitter van de A.R.-Kies- vereniging te Goes, de heer P. de Kam, dinsdag 13 oktober in een vergadering in „De Prins van Oranje" zal spreken. De bijeenkomst begint om 8 uur. HANSWEERT In de maand september passeerden er door het Kanaal van Zuid- Beveland totaal 8141 schepen welke een ge zamenlijke inhoud hadden van 4.104.341 ton. Daarvan waren 5352 schepen (2.800.081 ton) geladen en 2789 schepen (1.304.250 ton) le dig. Van deze schepen waren 4.885 geladen motorschepen (2.229.756 ton), 1812 ledigs (947.526 ton), 449 ffeladen sleepschepen (563.840 ton) en 278 ledige (335.328 ton). Verder passeerden er 672 sleepboten en 45 coasters van welke laatste er 18 geladen en 27 ledig waren. Tot de Rijnvaart behoorden 957 geladen motorschepen (572.803 ton), 101 ledige (91.399 ton), 223 geladen sleepschepen (293.950 ton), 11 ledige (14.381 ton) naar België, 648 geladen motorschepen (430.703 ton), 45 ledige (25.896 ton), 94 geladen sleepschepen (128.342 ton) en 11 ledige van 14,494 ton van België. Er passeerden 2984 geladen motorschepen .ijijö.aö.ton), 426 ledige (260.821 ton), 306 geladen sleepschepen (389.806 ton) 57 ledige (41.691 ton) naar België en 1901 ge laden motorschepen (893.805 ton). 1386 ledi ge (686.705 ton), 149 geladen sleepschepen (174.034) en 221 ledige (293.637 ton) van Bel gië. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in 4835 Nederlandse, 2212 Belgische, 380 Duitse. 390 Franse, 2.96 Zwitserse, 10 Luxemburgse en 18 Oostenrijkse. Bii vergelijking zien we dat er in de maand september 530 schepen meer gepas seerd zijn dan in de maand augustus. - Het blijkt, dat tal van boeren in Zeeland zich afvragen waarom er geen hulpactie wordt georgani seerd voor door droogte getroffen landbouwers in andere provincies. Waarom doet het Landbouwschap niets? vroegen ons enkele Zeeuw se landbouwers. Ook ontvingen wij een aantal brieven, waarin vragen werden gesteld over de mogelijk heid van hulpverlening. Waarom doet het landbouwschap niets? Het Landbouwschap doet wel ..iets"; het organiseert een groot- scheppse hulpverleningsactie, waarover in nevenstaand artikel bijzonderheden zijn vermeld. Hieronder publiceren wij enkele fragmenten uit door ons ontvan gen brieven. Door middel van publicaties in de pers zijn wij in kennis geko men van het bedroevende feit dat in bepaalde gedeelten van ons land nijpende behoefte aan veevoeder is ontstaan. Eveneens is bekend geworden dat er hulpacties vanuit meer bevoorrechte gebieden plaats vin den om in de nood te voorzien. Met alle waardering voor die acties rijst toch de vraag: ,,wat doet het Landbouwschap". Over maatregelen van dit bedrijfsor gaan lezen wij niets. Heeft dit orgaan geen taak? Naar mijn ge dachten dient de nood in enkele gebieden van het agrarisch bedrijf gedragen te worden door heel dat bedrijf en is dan niet het Land bouwschap als bedrijfsorgaan de aangewezen instantie om maatre gelen te treffen om die nood te lenigen? Dit lijkt mij nog de juiste weg te zijn tot doeltreffende hulpverle ning. P. LA BRUYèRE Het is bekend dat de nood onder de zandboeren in Noord-Brabant en Limburg zeer groot is, door de droogte, die ons land dit jaar teistert. Het is ook bekend, dat de Noord- Brabantse bevolking na de ramp die onze provincie trof, Zeeland heeft geholpen, op een manier die boven alle lof is verheven. Is het nu niet plicht van de Zeeuwse be volking, om zonder terughoudend heid en vol dankbaarheid, denkend aan die rampdagen, nu deze Bra bantse en Limburgse zandboeren te helpen, hetzij met geld, hetzij met voedsel voor hun dieren. Velen kunnen geen voedsel geven, wel geld, daarvoor kan ook weer voed sel worden gekocht, en velen daar door van de ondergang worden ge red. G. J. KLOOSTERMAN WAARDE KAPELLE. De raadsleden hebben een bezoek gebracht aan het bedrijf van de N.V. Koninklijk Kwéekbedrijf en zaadhandel D. J. v. d. Have. In het bij zonder ging de belangstelling van de raadsleden uit naar de nieuwe opslag en verwerkingshal van dit bedrijf die enige tijd geleden is klaar gekomen en nu volop in gebruik is. De bouw van deze nieuwe hal werd mogelijk ge maakt door medewerking van de raad van Kapelle die hiervoor een bedrag van 160.000 als lening beschikbaar heeft gesteld. RILLAND-BATH. Het vijftienjarige meisje W. de G. is zaterdagmiddag ter nauwernood van de verdrinkingsdood ge red. Zij probeerde in het Spuikom te zwemmen, maar was de zwemkunst niet geheel machtig. K. V. uit Rilland en een Belg. die het meisje zagen ondergaan, sprongen onmiddellijk in het water en haalden haar op de kant. Door toepas sing van kunstmatige ademhaling was zij na een half uur bij bewustzijn ge bracht. NISSE. De zoon van ds. F. Don en de zoon van de heer C. Otte had den dezer dagen bessen geplukt en ge geten van de heester Laburnu m (gou den regen). Daar deze bessen giftig zijn, werden beide jongens spoedig ziek. Dr. Zonneeijlle liet hen onmiddellijk naar het ziekenhuis brengen. WINKELWEEK NISSE NISSE. De muziekvereniging „Ons Genoegen" beeft zaterdag, de laatste dag van d'e winkelweek, een concert gegeven op de muziektent. In de pau ze trokken burgemeester J. D. Jansen en notaris Van Werkum uit Heinkens- zand de prijzen, die door de midden standsver eniging beschikbaar waren ge steld. De afdeling GRIJPSKERKE van de C.J.B.T.B. hield o.Lv. de heer K. Lou- werse haar eerste vergadering. De heer W. Louwerse sprak over het onderwerp: „Jonge levens voor de keus". De heer P. Geertse werd tot penningmeester geko- Advertentie Sirfix - met hef actieve 'Caplo! T legen roos - verzorgt uw haar! Sirfix regelmatig goed in de haarbodem ïngemasseerd - dit beschermt tegen roos en is een radicale verzorging voor uw haar. Hef wordt zacht en glanzend, is gemakkeliik te friseren en ver krijgt vorm en vastheid, Sirfix is werkelijk een haarverzorgïngs-middel! Voor gezond haar en een onbe rispelijke coiffure Sirfix Friseercreme van het wereldhuis '4711' Grote tube i 1.95 ST. ANNALAND. In tegenstelling met vroegere jaren, was er op de jaar lijkse biggenmarkt slechts een aanvoer van vijftig biggen, waarvan een gedeel te van eigenaar verwisselde. De kleine re soorten varieerden in prijzen van 65—75. De zwaardere biggen gingen voor prijzen van 80—90. Ook waren er drie biggen van het soort „pietrains", die varieerden in prijzen van 8595. De aanvoer had plaats door drie han delaren, namelijk de heer A. Beeke en Zn., uit Scherpenisse, de heer C. Slok kers uit Halsteren en de heer T. van den Aarsen, eveneens uit Halsteren. De handel was kalm. ZIERIKZEE. De Zierikzeese kunst schilder Jan Jongschaap zal, onder aus piciën van de Stichting Beeldende Kunst van 5 tot en met 19 oktober in het Uit leenbureau van de stichting, aan de Saksen Weimarlaan 56 te Amsterdam exposeren. (Advertentie) overwinning voor Animo, welke ploeg in de eerste ontmoeting tussen deze twee clubs merkwaardigerwijs met de zelfde cijfers had verloren. In 2a kwam er iets meer licht in de situatie aan de kop. De Tjoba reserves staken evenals hun grote broers en zus ters in een prima vorm en maakten 2 zegevierde met 30. Door deze mis stappen van dc leiders nam de span ning weer behoorlijk toe in deze klasse De stand: Scamnolo 2 16 uit 12. WKV 15 uit 13 Zeelandia 2 14 uit 13. Luctor 2 13 uit 12, Tjoba 3 13 uit 13. Blauw Wil 2 3 uit 12. De volledige uitslagen: Zuidwesters 1—Animo 1 5—6: Van Nelle bestellen! DEN HAAG. De Grote-Sprong actie voor de gereformeerde kerk bouw, die in één slag door een lande lijke collecte een bedrag van één mil joen gulden bijeen wilde brengen, is geworden tot een springvloed van of fervaardigheid. Tot gisteravond elf uur kwam er aan giften en collecten een bedrag van 544000 binnen. Daar van is 372.000 de opbrengst van de SSK-collecte in 189 plaatselijke ker, ken, wat een gemiddelde betekent van ruim 2. per „ziel". Er zijn ruim 800 plaatselijke gereformeerde kerken in ons land, die bijna alle de collecte gehouden hebben. Als het gemiddelde «o blijft als het nu is, zou men de anderhalf miljoen dicht naderen. En dan te bedenken, dat men in SSK- kring wel eens heeft gezegd: als we een half miljoen halen, zijn we al heel blij! Bij dit alles moge men wel beden ken, dat het grootste bedrag, ooit door de Geref. kerken in een landelij ke collecte bijeengebracht zes ton was voor het rampenfonds. SSK-secretaris R. Krol uit Den Haag, die ons dit alles vertelde (en er bij zei, dat deze getallen al weer verou derd zijn als de lezer ze onder ogen krijgt), verwachtte nog veel: in ver schillende kerken moet de collecte nog geteld worden en het wil wel eens even duren voor het resultaat uit de donkere kerkeraadskamers in de schijnwerpers van de publiciteit ko men. Verder zijn er ook kerkeraden die de collecte hebben verschoven in verband met al lang vastgestelde avondmaalsvieringen en zendingszon dagen. ,s-Gravenpolder Waar de heer Krol, die tijdens zijn persconferentie enkele weken terug zijn, als deze voor consumptiedoeleinden eerst zouden zijn leeg geroofd. Unaniem besloot dc vergadering, dat openstelling van de vrije mosselbanken, onder geen beding mag worden toege staan. J BRUINISSE In de in het Veerhuis, te Bruinisse gehounden vergadering van I de mosselkwekersvereniging Algemeen j e Mogelflklieid <>m mosselen van per- Vissersbclang, deelde de voorzitter mede, £,e,en ,n de Waddenzee naar percelen in dat bij geruchten had. vernomen dat er ?ee*anc* te brengen kon evenmin de goed- plannen bestaan om toe te staan dat mos- j £furlnS v.an de vergadering wegdragen, t selen uit dc Waddenzee naar Zeeland zou-^Iechts drie leden stemden voor, 32 waren HANSWEERT Op zijn 75ste verjaar- den mogen worden vervoerd om daar op te&en- dag werd aan de heer M. Krombeen een de percelen te worden uitgezaaid en ver- -p r-, der te groeien I J Een namens Bruinisse in Zevibel ge daan voorstel, om na 1960 de percelen i een nogal somber beeld ons voortover de van Zeeuwse offervaardigheid, was nu helemaal enthousiast over ons ge weest. Zondagmiddag al was hij op gebeld door een niet minder geestdrif tige ds. J. Bos uit Emmeloord, die had gepreekt in 's-Gravenpolder. Die ge meente heeft nu al zestig jaar geen dominee en telt 150 gemeenteleden (babies inbegrepen). Opbrengst: 653, of ruim 5 gulden per ziel. Sprekende voorbeelden uit de rest van het land: Loosduinen, waar drie reeds gebouwde nieuwe kerken zwaar op de kerkelijke financiën drukken, maar de SSK-collecte 12.000 opbracht. Spijkenisse (-een gewone zondagse collecte: ongeveer 80; een collecte voor de eigen kerkbouw: zo tegen de vierhonderd gulden) op de SSK-zondag 2638.89. Sloten, een van de elf Friese ste den, met een kleine geref. kerk van 158 zielen: 502. Verwondering De kerk van Spijkenisse moet drie nieuwe kerken bouwen. De kerk van Den Haag-Oost ook: de laatste die zelf over meer middelen beschikt dan de eerste, deed niet mee aan de col lecte. Men verwondert zich daarover in SSK-kring. Zoals men dat ook doet ten opzichte van Middelburg, al weet men van die laatste weigering de re den niet. Voor giften staat open het gironummer van de SSK in Utrecht: 64 08 33. Hervormden In Noordholland vroeg iemand aan zijn (gereformeerde) dominee: Wat hoor ik, gaan we bij ons in de kerk voor de hervormde kerkenbouw collecteren? Hij was een slechte kerkbodelezer blijkbaar, want die had er van vol gestaan. Maar het is begrijpelijk, omdat de publiciteit naar buiten een belangrijk aspect van de hervormde actie is. „Natuurlijk", vertelde ds. Chr. W. J. Teeuwen uit Diemen ons gisteren, „de interne gereformeerde offervaardigheid is niet helemaal los te denken van het gunstige klimaat, dat de hervormde pu bliciteit voor alle kerken schiep. Maar we hadden de actie al opgezet, toen we pas merkten dat de hervormden ook iets van plan waren." Die hervormde actie (gironummer 20 60 00, Den Haag) is niet als de ge reformeerde er een van één grote sprong. Zij duurt veel langer, net zo lang tot alle huisbezoekers al hun be zoeken -hebben afgelegd. Niettemin is er nu al ruim twee miljoen van de zes tien binnengekomen. Dakloos Met een kanselboodschap werd zondag de bouwactie van de Evangelisch-luther- se kerk ingezet. De bouwobjecten van de Doopsgezinde broederschap stonden zaterdag vermeld in het Algemeen doopsgezind weekblad. In het Europoort- gebied dienen minstens negen christelijk gereformeerde kerken gebouwd te wor den. Baptisten, vrije evangelischen en het Leger des Heils roeren zich; het r.k. aartsbisdom en het bisdom Rotter dam: alle kerken staan voor het pro bleem, o fde mens in de nieuwe woon gebieden uit de massaliteit van morgen kan vluchten onder het kerkdak, of dat hij dakloos ten onder gaat. UTRECHT. Tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van de vakafde ling, „particulier goederenvervoer over de weg", van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel heeft de voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer, de heer W. H. Hendriks, medegedeeld dat de sociale positie van het personeel op velerlei terrein nog verbetering behoeft. In het particuliere goederenvervoer bestaat over het algemeen geen pen sioenvoorziening, een C.A.O. ontbreekt, terwijl het aantal vakantiedagen en vakantietoeslag ver achterblijven bij het geen in het bedrijfsleven in het alge meen bestaat. Ook de lonen in het particuliere goe derenvervoer staan nog steeds drie pro cent achter bij het algemene loonpeil, al dus de heer Hendriks die zie!i evenwel verheugd toonde over de mededeling van de staatssecretaris van Sociale Za ken, dat het gesprek over deze drie pro cent op korte termijn kan worden ge opend. De vergadering drong aan op een spoedige totstandkoming van de C.A.O. waarover het overleg thans gaande is en waarmee ter zijner tijd een belangrijke stap gezet zal zijn in de richting van meer rechtszekerheid van het personeel in dienst van de goederenvervoerbedrij ven. serenade gebracht door de harmonie „De j Scheldegalm". De bijzondere aandacht die het korps le Jcl: Zuidwesters 1— Ammo J a a: v001. beze verjaardag toonde wordt wel Scampolo 1Togo 1 28: Tjoba 1 Elto duidelijk als men bedenkt dat de heer 1 10—1. Krombeen al 63 jaar lid is en nog steeds 0 2e kl.a: Atlas—Top 110: Elto z—-ve- a]s muzikant zijn beste krachten geeft. door een flinke 8-2 zege een eind aan Tjoba 2-Swift 3 8-2: Ondo Daarenboven is de heer Krombeen al de kampioensaspiraties van Swift 3. Lei- i e n t qr e-_ der Blauw Wit 1 nam de Ondo^hinder- nis op voortreffelijke wijze ('611) en heeft nu slechts nog haar laatste wed strijd tegen Top in winst om te zetten om de titel binnen te halen. De degra datiekandidaten Atlas en Elto 2 verlo ren beide. Atlas met 110 van Top en Elto 2 met 47 van Vedo 1, waardoor de situatie onder aan de ranglijst onver anderd bleef. De stand aan de kop is hier nu: Blauw Wit 1 21 uit 13, Tjoba 2 18 uit 12 en Swift 3 17 uit 12. Laatste bleef Elto 2 met 3 uit 12. voorafgegaan door Atlas met 4 uit 13. In 2b won Vofiiarding, zoals te ver wachten viel. van Togo 2 (51) doch hun spel was dat van een a.s. kam- pioensploeg allerminst waardig. Vios 2 won verrassend met grote cijfers van de Poel (10—4) en Vios 2 zou het dan ook Zeelandia 1. in de poging om met Volharding tot een beslissingswedstrijd te geraken, nog wel eens danig lastig kunnen maken. In 3a deden zowel BKC als Animo 2 wat van ze verwacht werd. BKC reken de af met Swift 4 (53) en Animo 2 deed de kleine kans die AKC nog had definitief in rook vervliegen (92). Ve- 11—Blauw Wit 1 611. 35 jaar penningmeester. Namens de ver- 2e kl.b: Vios 2de Poel 104; Vol- eniging werd hem als blijk van waarde- hardina 1Togo 2 52. ring een elektrische klok aangeboden. 3e kl.a: BKC—Swift 4 5—3: Animo 2—, AKC 9—2; Vedo 3—Zmdw3 1—10. mussejcunuur en een nevoorrecnting van I Bovendien ziin er tfeduneerri* kw»*»™ 3e kl.b: Olympia 2-VZOD 2 7—2j ZEEHENG EI WFDSTRIÏD kYeke,rs met vf,el Percelen- Immers mos- die door de Deltawerk^ Olvmoia 2—VZOD 2 5—0: 3c: Luctor 2 w LIJ3 1 i\l JU selen kunnen alleen naar Zeeland worden _P n kwi3t O7aftl 9 0—3. Dit zou betekenen dat het gehele jaar door mosselen van de percelen op de Wad denzee naar de percelen in Zeeland zou den worden gebracht, terwijl men nog verder wil gaan en men de vrije banken eveneens wil vrij geven, om altijd door mosselen uit het vrije gebied weg te vis sen en naar Zeeland op de percelen te brengen. Hij zag Hierin grote gevaren voor de mossel cultuur en een bevoorrechting van Zeeland niet meer te verpachten, maar te verloten kon daar geen meerderheid ver werven. Men acht dit te rigoureus. Bruinisse deed dit voorstel omdat er in Zeeland goede en slechte percelen be staan. De kwekers met goede percelen hebben altijd een voorsprong op de kwe- kers met percelen van minder goede kwa- liteit. DRAGLINE IN SLOOT BIEZELINGE Een dragline van de firma Gebr. den Herder nit Lewedorp is in de sloot aan de Vierwegen gereden. Het gevaarte moest op de smalle weg wat uitwijken en zakte daarbij weg. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor, maar het verkeer moest gedurende enige tijd worden omgelegd. BERGEN OP ZOOM. Een zekere M. P., die te Vlissingen een bromfiets had gestolen, lag naast zijn nieuw ver worven karretje te slapen langs de weg nabij het Canadese kerkhof. Deze tamelijk ongebruikelijke rustplaats trok de aandacht van de politie omdat men dacht dat de man was aangereden. Al spoedig bleek echter dat men ta doen had met een oude bekende van de Vlissingse politie. P. werd op transport gesteld naar Vlissingen waar hij werd ingesloten. Te zijner tijd zal hij worden voorge leid voor de officier van justitie. Advertentie Van Nelle bestellen! - WKV 3—0: Scampolo 2—Zeel. 20—3 Adsp: A -.Swift b—Animo a 2—4: B: Swift snel—Stormvogels 7—2; C: Luctor a—Zeelandia 3—0: D: Vopo—Swift lenig 31: Dns55Swift kwiek 52; E: Ani mo d—Noad b 7—0: Noad b—Animo e 3—1: Swift rap—Atlas 6—0 (Vedo b kampioen): F: SSS—Elto b 3 1; Vios de Poel 33. Advertentie Van Nelle bestellen! De Bromfietsclub „De Bromvlieg" te GOES heeft zaterdag haar jaarlijkse rit voor de controleurs gehouden. De uitslag bij de controleurs was: 1. L. Vuijk te Goes, 2. J. Th. Bleuze. Goes, 3. C. Scheffer, Goes. Het algemeen klassement luidde: 1 en 2. H. v. d. Berge te Kloetinge en I. Vuijk te Goes, 3. L. Schrier. BAARLAND De H.S.V. „De Zak van Zuid-Beveland" organiseerde zaterdag middag een nationale zeehengehvedstrijd langs de dijk van de Westerschelde in de gemeenten Hoedekenskerke en Baar land. Er waren 47 deelnemers. Na afloop van de wedstrijd, waarbij in totaal 3090 gram vis werd gevangen, vond in Hotel „Otte" te Hoedekenskerke de prijsuitreiking plaats door de vice-voor- zitter der vereniging, de heer A. Menhee- re. De eerste prijs, een zeemolen, werd gewonnen dóór de oud-Baarlander, de heer H W. Remijnse te Oost-Souburg met 353 gram. de tweede prijs, een zeehengel door de heer L. de Jonge te Hoedekens kerke met 324 gram. Deze legde tevens beslag op de beker, beschikbaar gesteld door de Amstel brouwerij voor de deel nemer met het grootste aantal gevangen vissen. gebracht door die kwekers die beschikken over percelen die leeg zijn en waarop die mosselen kunnen worden uitgezaaid. Waar de oppervlakte van de Waddenzee zo groot is, dat intensief politietoezicht praktisch onmogelijk is, vreesde hij ook excessen bij het vissen op bepaalde per celen, ook wanneer de vrije banken voor de visserij gesloten zouden zijn. Mocht men evenwel ook de vrije banken voor ongelimiteerde visserij openstellen, dan is het hek van de dam. De vrije banken, dat zijn de banken waarop in een bepaalde periode zaad moet en mag worden gevist, zouden dan geheel worden leeggevist. Het zou de mosselzaad- val nadelig be-invloeden en misschien ge heel onmogelijk maken, terwijl voorts de vrije banken thans een uitwijkmogelijk heid vormen, in jaren dat er geen zaadval is. Er worden dan veel halfwas mosselen gevist, iets w' niet meer mogelijk zou raakten of in de toekomst zullen raken en die op een of andere wijze voor het verlies van een mosselperceel zullen moe ten worden gecompenseerd. Een commis sie zal de schade aan de mosselpercelen opnemen en wegen zoeken om schadeloos stelling in natura te verkrijgen. Naar aanleiding van dit laatste punt deelde de heer C. Jumelet mee. dat hij uitgenodigd was om pacht te betalen van een verwaterperceel te Bruinisse, dat niet meer bestaat, omdat ter plaatse de Werk- haven voor de Deltawerken is aangelegd. Hij vond dit van het bestuur der Visse rijen op de Zeeuwse Stromen een vreemde handelwijze. Tot bestuurslid werd gekozen de heer L. van den Berge Jz. Advertentie Van Nelle bestellen! ZEELAND In de Geref. kerken van Zeeland bleek goede offervaardigheid te bestaan. De meeste kerken hebben de opbrengst van de collecte reeds geteld. Van enkele moet dit nog gebeuren. Hieronder laten wij deze opbrengsten volgen. Tussen haakjes het zielental der kerken (belij dende leden en doopleden samen). Axel 529 (444). Breskens ƒ81,76 138Hoek 582 (169), Oostburg 584.49 (378), Zoutespui 96 (130), Terneuzen 2614.21 (1006). Zaamslag 1185,65 (700). Borssele ƒ139 <112), Driewegen f 388,50 <128), Goes 6282 (1800). Kruiningen 1610,45 (357), 's-Gravenpolder ƒ653 (148), Heinkenszand 875.51 (332), Ka- pelle-Biezelinge 1925 (450). Lewedorp 508 (258), Nieuwdorp 1865.73 (588), Wemeldinge 350 (183), Wolphaartsdijk 744 (411). Anna Jacobapolder ƒ600 (136), Poortvliet ƒ112 (113), Rilland- Bath 362 <213), Brouwershaven f 325,68 (113), Bruinisse 595,26 (205), Colijns- plaat 662,17 (329), Geersdijk ƒ347 (1711. Haamstede 1010,80 (421), Ooster hout 190 (74), Scharendijke 1466,67 Wissenkerke 407,39 (168). Zierikzee 1401 (759), Zonnemaire 396,62 (167), Arnemuiden 789,94 (695), Domburg 218,65 (199), Biggekerke 935 (496), Koudekerke 1000 (687) Meliskerke ƒ1100 (618), Serooskerke (W.) ƒ1730 (850), Veere 681,14 (375). Vrouwenpol- 926 (279), Westkapelle 238,57 (169) KAPELLE De oriëntatierit, geor ganiseerd door de middenstandsvereni ging „Handelsbelangen", is een succes geweest. Van de 400 deelnemers beëin digden slechts zeven de rit zonder straf- punten. Na loting ging de eerste prijs, een draagbare radio, naar J. Quaak uit Goes en de tweede, een prisma-kijker, naar Th. de Klerk uit 's-Gravenpolder. De animo voor deze rit voor gemoto riseerde voertuigen, fietsen en wande laars, was het grootst in de afdeling auto's. Terwijl de deelnemers uit de puzzles probeerden te komen, musiceerde de kinderdrumband uit Breda in de stra ten. 's Avonds was er een gezellig pro gramma. dat werd verzorgd door de Black and White Swingers uit Goes. Ook de andere vier zaterdagen van oktober zullen in het teken staan van de ver- koopaktie 1 of 27 van de Kapelse mid- denstand. Op 10 oktober is er een Pro menadeconcert van het plaatselijk mu ziekgezelschap „Ons Genoegen". HOOG WATER dinsdag 6 oktober 1959: Vlissingen: 4.07 u., 2.40 m.; 16.24 u„ 2.30 m. Terneuzen: 4.39 u., 2.55 m.; 16.56 u„ 2.46 m. Wemeldinge: 6.02 u., 2.04 m.; 18.17 u.. 2.00 m. Zierikzee: 5.35 u.. 1.80 m.; 17.52 u„ 1.77 m. Advertentie i r'

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3