Fietsen laakbaar maar niet strafbaar Duur en niet doeltreffend DELTAMAN VOORSPELT LUCHTIGE TOEKOMST TEUGELS STRAK VOOR DE VRIJERE LONEN Noodzakelijke voorwaarden zouden 60 miljoen meer kosten MARIETJE LIEP DE KERK IN PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 6 oktober 1959 GEEN VERVOLGING Antillen maakten eigen vlag - ZEGT COMMISSIE Jonge visser verdronken De Lier nog steeds zonder wethouder Tot 2000 onder Utrechts Dom VORSTIN EN HAAR GAST IN MUSEUM Poujadist „vond" bom bij grens De Bilt: Schraal van moord DE SCHROOTFRALDES Onderzoek Nederlands- Belgische transactie (58 - en Boete wegens rijden onder invloed Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Postbus 4, Giro 116666, telefoon 01100-2438; bi) geen gehoor: Chefred. 01100-3991. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; bij geen gehoor: 01180-4604; Vlissingen, Rembrandl. 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189; Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991. Directeur JACQ DE SMIT - Chefred.: G. J. BREUKER Zeeuwse!) Dagblad Losse nummers 13 cent. Abonnementsprijs 0,58 per week, f 7,per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter! 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no 4376 KORTERE DIENSTTIJD: MOEILIJK 7? Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De verklaringen, die de 25-jarige gedetineerde kantoorbediende E. C. enkele weken geleden over zijn behan deling in het huis van bewaring aan de Weteringschans te Am sterdam tegenover zijn advocaat, mr. J. A. van Waarden, heeft afgelegd, zijn in grote lijnen door het politie-onderzoek in deze af faire bevestigd. Vast is komen te staan, dat C. inderdaad ruim een week, zij het met enkele zeer korte tussenpozen, met leren riemen op een brits heeft vast gesnoerd gelegen. Ook heeft hij slagen met een gummi knuppel ontvangen. Op dit punt wijken de verklaringen van het ge- vangenispersoneel af van de zijne. De Amsterdamse officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, ziet op grond van de hem ter beschikking staande gegevens geen aanleiding om tot een strafvervolging over te gaan. Of hier sprake is geweest van, zij het niet strafbare, dan toch zeer laakbare handelingen, is een zaak, die door de minister van justitie en de commissie van toezicht op de huizen van bewaring in Amsterdam moet worden uitgemaakt. De commissie, waarin onder meer leden van de rechterlijke macht en van de staande magistratuur zitting hebben, is reeds voor een vergade ring over de zaak bijeengeroepen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de behandeling, die de kantoorbe diende te beurt is gevallen, regel matig in het huis van bewaring aan de Weteringschans wordt toegepast. Het bestaan van de uitdrukking „op de fiets" voor deze methode wees in deze richting. Volgens het politierapport heeft men C. van 15 tot 17 september 's mor gens, van 17 september 's avonds tot 19 september en van 20 tot 23 sep tember op een houten brits met door ijzeren ringen aangehaalde leren riemen vastgebonden. De eerste kneveling heeft het gevange nispersoneel op eigen initiatief ondernomen. De officier var. justitie acht het „niet onmogelijk, dat de kantoorbediende uit de woorden van zijn bewakers heeft opgemaakt, dat deze maat regel werd genomen om te weten te komen, waar hij het ijzerzaagje van daan had, waarmee hij had gepoogd uit zijn cel te breken". De tweede kneveling gebeurde op ad vies. van de gestichtspsychiater, dr. S. P. Tammenoms Bakker te Am sterdam. Hij heeft zich bij het politieonderzoek tegenover de rechercheurs beroepen op zijn me disch ambtsgeheim en geweigerd een verklaring over zijn beweeg redenen af te leggen. Toen C. voor de tweede en derde keer werd vast gesnoerd was de directeur van het huis van bewaring ter plaatse. Op de vijftiende september was de directeur echter buiten de stad. Van de zijde van het huis van bewa ring is aanvankelijk gezegd, dat de maatregelen tegen C. werden ge nomen om hem tegen zichzelf te be schermen. Hij zou namelijk een po ging tot zelfmoord hebben onder nomen. Het politieonderzoek heeft echter aangetoond, dat het hier ging om een zeer onbeduidende verwon ding, die C. zich op 17 september toen hij na 48 uur kneveling even werd vrijgelaten aan één van zijn polsen had toegebracht. Op het ministerie van justitie verna men wfj reeds eerder, dat men daar het toedienen van een kalmerend middel en opsluiting in een isolatie cel de aangewezen weg acht om een gedetineerde, indien dat nodig is, tegen zichzelf te beschermen. De minister zal zich bij de beantwoor ding van de vragen van het kamer lid Vrolijk over deze zaak baseren op de hierboven beschreven resul taten van het politieonderzoek. WILLEMSTAD (ANP) De Neder landse Antillen hebben een eigen vlag ontworpen. Gisteren is in Willemstad een ont- werp-landsverordening verschenen waarin de vlag wordt vastgesteld. Het ontwerp voor de „bandera" be staat uit een wit veld met in het midden vertikale rode en een horizon tale blauwe baan over de rode heen. Tn het midden van de blauwe baan rijn in een ovaalvormige rangschik king zes witte sterren aangebracht. Bij de viering van het eerste jubi leum van het statuut voor het Koninkrijk op 15 december zal een serie postzegels verschijnen, die aan de vlag zal zijn gewijd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie werkelijke dienst tijd dienstplichtigen heeft de minister voor defen sie geadviseerd te streven naar een verkorting van de diensttijd met twee maanden per medio 1962 voor de dienstplichtigen van land- en luchtmacht. Bij de marine is verkorting van de diensttijd onmogelijk. Noodzakelijke voorwaarden voor de doorvoering van de verkorting acht de commissie: Uiterlijk 1 januari 1960 moet begonnen worden met de werving van contractanten en nadienenden. In I960, 1961 en 1962 moeten per jaar minimaal 1900 contractanten voor land- en luchtmacht wor den geworven. In 1960, 1961 en 1962 moeten per jaar resp. 2650, 1900 en 1600 nadienenden voor land- en luchtmacht worden geworven. Het zeer verontrustende tekort aan beroepsperso- neel zal in die periode met een jaarlijkse aanvul ling van 3950 moeten worden opgeheven. De wedden van het lagere personeel zullen moeten worden verhoogd. Hiermee is een bedrag gemoeid van 38,2 miljoen gulden. Samen met de kosten van meer be- roepspersoneel en contrac tanten en nadienenden zal dit resulteren in een verho ging van het budget met 60 miljoen gulden voor het dienstjaar 1960. reikt moeten worden door verminde ring van de vrijstellingen. De commissie stelt voor de vrij stellingen wegens kostwinnerschap af te schaffen. Ook die voor mijnwerkers zouden moeten verdwijnen. Verder zou men kunnen overwegen de huidige koopvaardijregelingen af te zwakken. IJMUIDEN. Een opvarende van de Katwijkse logger Huiberdina, de negen tienjarige C. Nijgh uit Katwijk aan Zee, is gistermorgen, toen het schip de ha ven van IJmuiden verliet, overboord ge vallen en verdronken. De commissie windt er geen doekjes om dat aan deze voor waarden moeilijk zal zijn te vol doen. Een indruk van de moeilijk heden geeft zij waar zij zegt dat het onder andere nodig zal zijn dat van de recruten die voor of ficiers- en onderofficiersfuncties in aanmerking komen een op iedere vijf een vrijwillig dienst verband zal moeten aangaan. Als contractduur voor de contrac tanten acht de commissie een periode van zes iaar het mee3t geschikt. De wedde van deze groepering zal overeen moeten komen met het loon van geschoold arbeider in de metaal industrie. De wedden zullen de ver hogingen van de ionen in deze industrie moeten volgen. Bij het ver laten van de dienst zullen de con tractanten die gemiddeld een maand salaris van 420 gulden zouden moeten verdienen een premie van gemiddeld 5880 gulden moeten ontvangen. Ver der moet de mogelijkheid geschapen worden voor herscholing, overbrug ging en andere faciliteiten zoals studietoelagen. Voor de nadienenden die na afloop van de aanloopperiode in 1963 niet meer geworven behoeven te worden, zullen gelijke regels moe ten worden gesteld. WEINIG WINST De economische voordelen van de diensttijdverkorting zijn volgens de commissie zeer gering. Dit komt vooral doordat de waarde van de dienstplichtigen voor de nationale economie nog niet zeer groot is. Wordt de diensttijd voor deze jeug dige groep verkort dan is de winst niet groot. Dit vergeleken met de waarde van de met groot verlof gaande contractanten, die vaak moeten worden herschoold, levert een relatief geringe winst op. Van meer belang is de vergroting van de paraatheid en de efficiency die het gevolg zal zijn van de dienst tijdverkorting en invoering van het contractantenstelsel. De contractant zal een grotere ervaring kunnen krijgen in bepaalde functies. Dit zal leiden tot een besparing op de onder houdskosten. De uitbreiding van de contingenten dienstplichtigen zou zoals gezegd be- Eigen nieuwsdienst DE LIER. Het is ook gisteravond niet gelukt De Lier een nieuwe wet houder te verschaffen als opvolger voor wethouder J. A. v. d. Lely fc.h.), die aftrad na een conflict met de burge meester. De raad kwam gisteravond bijeen om opnieuw te stemmen. Wethouder Van Dijk (a.r.) deelde, hoe wel hij de zaal niet verliet, mee dat hij niet aan de stemming wenste deel te nemen. De overige acht aanwezigen Werden hun stembriefjes blanco in. De burgemeester besloot toen maar neteen de vergadering te sluiten om te voorkomen dat de stem-klucht van vorige week zich zou herhalen. Eigen nieuwsdienst GOEDEREEDE De deltawer ker Jan Bruggeman (37) uit Goe dereede is de enige Nederlander tussen tien groten der aarde die zijn uitgenodigd om hun visie op schrift te stellen over de ontwik keling van de luchtvaart vanaf heden tot het jaar 2000. Zijn brief zal samen met de negen andere in een loden koker worden gedaan en in de voet van de Utrechtse dom worden gemetseld. NOOIT EN NIEMAND „Wat ik geschreven en voor speld heb, dat vertel ik nooit en tegen niemand", zegt Bruggeman. Pas over 41 jaar zal dat geheim worden onthuld als de koker wordt geopend. Dan zal blijken wiens visie de werkelijkheid het meest nabij is gekomen, die van de deltawerker of van koning Boudewijn, de president-direc teur van het persbureau Reuter in Londen, de directeur van de rijks luchtvaartdienst van de Verenigde Staten, de rector-magnificus van de universiteit te Athene, of die van vijf andere beroemdheden. GEEN WONDER Jan Bruggeman is uit de hon derden deltawerkers gekozen om dat zijn principalen hem hebben leren kennen als een stoer werker met verantwoordelijkheidsbesef en een brede belangstelling. Iedere dag, van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur, voert hij alle mogelijke manoeuvres uit met een vijftons kraanwagen in de bouw put van het Haringvliet. „Als je tien jaar geleden tegen mijn oude vader had gezegd: in De deltawerker Bruggeman over handigt zijn verzegelde visie op de toekomst van de luchtvaart aan de heer B. W. Noordam van de afdeling luchtvaart van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zijn vrouw Nellie en zijn zoon Dimmen kijken toe. 1960 rijdt Jan met een geweldige kraanwagen over de bodem van het Haringvliet, dan zou de goede man je voor gek hebben verklaard. En kijk nu maar eens op de bouw put, dat is voor ons al helemaal geen wonder meer." LIEVER KOK Toch had Jan Bruggeman liever een ander beroep dan dat van kraanmachinist willen kiezen. Zijn ideaal is: varen en dan als kok. Kokkerellen is zijn hobby. Als hij eens een ochtend thuis is, mag vrouw Nellie niet in de keu ken komen. Zijn bruinebonensoep is onvolprezen. NAGESLACHT „Ik zal 78 moeten worden als ik bij de opening van die loden koker wil zijn. 't Zal een wonder zjjn als ik dat haal." Maar opgewekt ver volgt hij: „Als Dimmen er dan maar bij zal zijn!" En ti-ots kijkt hij naar zijn zoon. elf jaar oud en in de vijfde klas op de school van meester Van Breemen. Jan heeft er op gestaan dat niet alleen zijn vrouw, maar ook de jongen donderdag mee zal mogen naar Utrecht. De heren van het departement van luchtvaart en van de KLM hebben dat goed ge vonden. Eén zorg vervult de deltawer ker: „Ik hoop dat ze mijn stuk in 2000 kunnen lezen". Prins Bertil van Zweden, die een goodwillbezoek aan Nederland brengt, heeft gisteren in de nieuwe vleugel van het Stedelijk museum in Amsterdam de expositie Zweedse vormgeving geopend. Met de Koningin maakte hij daarna een rondgang over de expositie; tussen hen in ziet men de directeur van de Zweedse vereniging voor kunst- I nijverheid en industriële vorm geving, die de tentoonstelling heeft georganiseerd, de heer Sven Eric Skawonius. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Welke stijging van de produktiviteit mag nu eigen lijk in de lonen worden doorbe- kend? Deze klemmende vraag in de vrijere loonvorming heeft de regering beantwoord met een aantal aanvullende aanwijzingen aan het College van Rijksbemid delaars. Deze vraag heeft de afgelopen weken een ware spraakverwarring ver wekt in het overleg tussen regering, Stichting van de arbeid en College van rijksbemiddelaars. Staatssecre taris Roolvink heeft gisteren dat overleg beëindigd en zijn aanwij zingen gegeven, die hij optimistisch een „nadere verduidelijking" van de oorspronkelijke richtlijnen noemt. In feite zijn de richtlijnen nu sterk verfijnd en technisch zeer toege spitst. RUIMTE VOOR ALLE van heden af door rijks bemiddelaars te beoordelen c.a.o.'s geldt, dat de loonontwikkeling zich voor de duur van het contract dient te richten naar de produktiviteits- lijn met als uitgangspunt 1 oktober 1958. Dat betekent echter beslist niet dat de produktiviteitsstijging van die datum af ook voor loonverbete ring mag worden gebruikt. VOOR C.A.O.'S, die nog in 1959 zul len worden afgesloten, mag ten hoogste de produktiviteitsstijging over de afgelopen zes maanden (voor de datum van ingang') in an- merking komen. Voor een arbeids contract dus dat op 1 januari 1960 zal ingaan, wordt de produktiviteits stijging gerekend van 1 juli 1959 af en niet eerder. MAXIMUM j VOOR IN DE PERIODE 1 januari1 april 1960 af te sluiten contracten geldt echter, dat tot 1 juli 1959 mag' worden teruggerekend, dus maxi maal 9 maanden. Maar ook hier worden de teugels strak gehouden: niet meer dan zes maanden daarvan mogen in de nieuwe lonen worden In België gearresteerd BRUSSEL (ANP) Bij het door zoeken van een auto door Belgische douaneambtenaren aan de Frans- Belgische grens, werd onder de jas van een der inzittenden een helse machine ontdekt. De drie Fransen die in de wagen zaten zijn gearresteerd. Een van hen is een vroegere afge vaardigde van de Franse Nationale Vergadering, de poujadist Berthom- mier. De zelfgemaakte bom hadden de Fransen gevonden, vertelden ze de politie. Vanzelfsprekend wordt dit verhaal niet geloofd. Veel eerder helt men over naar de overtuiging dat de drie mannen een in België wonende Algerijnse nationalist uit de weg wilden ruimen. In het huis van Berthommier zijn inmiddels wapens, munitie en docu menten gevonden. De Franse politie meent dat er verband bestaat tussen de arrestatie van de drie Fransen aan de Belgische grens en enkele aansla gen die vorig jaar in de omgeving van Parijs zijn gepleegd. Ook een vriend van Berthommier, een genaturali seerde Hongaar, is intussen in arrest gesteld. Het K.N.M.I. in De Bilt meldde ons gisteravond om 23.15 uur: Overwegend zon nig en schraal weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid oost en oost. Iets lagere middag- temperaturen dan. gisteren. MIES JE: Her f stasier s'. 7 OKT.: zon op 6.49, onder 18.06. Maan op 12.41, onder 21.43. -J Dood van Lynn Kauffmann Marconist beschuldigd i verwerkt. In een bepaald aantal gevallen, waarin I de nieuwe c.a.o. een korte looptijd heeft, kan de extra ruimte worden uitgekeerd als bedrag ineens, een I spaarbedrag, of iets dergelijks. Niet echter in een vorm, die oiijvend ver- hogend werktop het loon-kosten- j niveau. BIJ DEZE GEVALLEN verwijst de i staatssecretaris naar de reeds eerder gegeven aanwijzing aan rijksbemid- laars, waarin voorkeur werd uit gesproken voor meerjarige contrac ten. In die contracten worden de ionen trapsgewijs verhoogd, over eenkomend met de jaarlijks te ver wachten produktiviteitsstijging. In meerjarige contracten blijkt de stij ging van de ionen meer evenredig te liggen aan de produktiviteijsstjj- ging dan in éénjarige contraeten. VERDERE verfijningen in de aan-1 wijzing zijn te vinden in de vermei- ding welke tijdelijke stijgingen van de loonlijn boven de proauktiviteits- lijn toelaatbaar zijn (deze zijn op sommige tijdstippen nooit geheel te voorkomen) en dat dit beslist niet getolereerd kan worden aan het I einde van de contractsduur. BOSTON (UPI). De „grand ju ry" van Suffolk County heeft gister avond de marconist van het Neder landse schip Utrecht, M. L. van R., in staat van beschuldiging gesteld in de zaak-Lynn Kauffmann. Dat bete kent dat Van R. zal moeten terecht staan, beschuldigd van moord in de eerste graad: in Suffolk County een halsmisdaad. Het lijk van Lynn Kauffmann (23), een gescheiden vrouw en erfgename van een groot fortuin, werd op 19 september in de haven van Boston ge vonden, kort nadat de Utrecht, waar op zij als passagiere voer, was ver trokken. Toen het schip in New York aankwam werd Van R. aangehouden. Eigen nieuwsdienst LUXEMBURG. De afdeling Inspec tie varï de Europese gemeenschap voor STAATSSECRETARIS Roolvink noemt kolen en staal is een onderzoek begon nen naar de transacties met Nederlandse binnenschepen, die in België als zee schepen zouden zijn verkocht voor de sloop. Twee weken geleden meldden wij dat vierentwintig Nederlandse binnenschepen door een Nederlandse schrootfirma wer den uitgevoerd naar een zusterfirma in België. De documenten die bij deze schroottransactie behoorden zouden zijn vervalst of vernietigd, waarna de sche pen werden aangemeld als zeeschepen, waarvoor een hogere prijs in rekening mag worden gebracht. Onder de toen heersende omstandig heden werd het verschil in prijs tussen schroot van binnenschepen en tiet duur dere schroot van zeeschepen door de verevcningskas van de Gemeenschap bijgepast. geen bepalingen op voor c.a.o.'s, die later dan 1 april ingaan. Dat is over bodig, omdat in ?ijn eerste aanwij zing aan het college is vermeld dat arbeidscontracten, die langer lopen dan tot 1 april 1960, toch op die datum herzien kunnen worden. MILAAN (Reuter) Zeer slecht heeft de 58-jarlge Marietje, een olifant uit een Italiaans circus, zich gedragen toen zij met haar oppas ser op weg: was naar een plechtig:- heid ter gelegenheid van Wereld dierendag. Het dier, dat zeker vijf ton weegt, schrok op een gegeven moment hevig van het gegier van remmen de auto's. Het rende het voorplein van een kerk op en stormde dwars door de gesloten deur het gebouw binnen. In de hoek Helemaal binnen kwam Marietje evenwel niet. Zij bleef halverwege de kerkdeur steken, wat echter voor de geschrokken gelovigen toch aanleiding was de kerk door een zijdeur te verlaten. Een fikse prik met een ijzeren stok tegen het uit de kerk stekende deel van Marietje was voldoende haar achterwaarts in beweging te zetten. Boos (vanwege de prik) ging de olifant in een hoek van het kerkplein staan. Het beest wei gerde er vandaan te komen. Alles probeerde men om Marietje uit haar hoek te lokken. Zelfs lekker nijen vermochten dat niet. Een die renarts constateerde een acute ze nuwoverspanning. Ravage Uren later was Marietje blijk baar haar zenuwen de baas. Ze liep zonder haar oppasser een blik waardig te keuren opnieuw in de richting van de kerk, ramde de intussen herstelde deuren voor de tweede keer. maar nu grondig. In de kerk richtte de blijkbaar nog zeer boze Marietje een ware ravage aan. Ze trapte banken en bidsfoelen in elkaar en verdween tenslotte via de sacristie in een aangrenzende kloostertuin, waar ze door knechten uit haar circus werd overmeesterd. Een oud vrouwtje met een zwak hart moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Ze was zó ge schrokken van de wilde olifant. -#• Zo liep boze Marietje. een olifant uit een Italiaans circus, door een r.k. kerk in Milaan. Het beest richtte daar een ware ravage aan. Eigen nieuwsdienst HAARLEM De politierechter le Haarlem heeft.de 56-jarige Amerikaai: se majoor-vlieger J. G., die als vlieg tuiginstructeur op Schiphol werkt, vei oordeeld tot een boete van drieduizem gulden. Hij had woensdag onder invloed va sterke drank met zijn auto over d. Kruisweg in Haarlemmermeer gereden Nadat hij door de politie was aangehou den had de Amerikaan verklaard, da: hij in tien uur tijd tien glazen whisky had gedronken. De officier van justitie had tegen hem een hechtenisstraf van drie weken ge- eist. Mr. J. W. van Iddekinge, de ver dediger van G., had gepleit voor een boete, omdat zijn cliënt bij de K.L.M. moeilijk kon worden gemist.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1