LEXINGTON LEXINGTON Droogte versnelt fruitpluk Oostkappelaar deed spectaculaire uitvinding op landbouwgebied Mechaniseer het werk in de huishouding ZANDKREEKWERKEN IN EEN NIEUWE FASE DE HOOFDPRIJSWINNAAR PRIJSVRAAG DORPSHUIS St. ANN ALAND IN AANBOUW MIS GEWONE DEUR BRACHT HEM DE OPLOSSING LEXl maakt bekend De heer Midavaine] construeerde de zo lang gezochte naaimachine zi van from America's Best Tobaccos ACHTHONDERD KISTEN VORIG JAAR WERDEN ER ZESTIG VAN NU Landhoof denkoppen vóór 1 januari a.s. geplaatst? Drie dieselmachines Verbouwing dorpshuis Flitsen uit de tuinbouw Zaterdag 3 oktober 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD QP ONS ARTIKEL van 24 september, onder bovenstaande titel, waarin we critiek oefenden op o.a. het Utrechtse gemeentebestuur inzake het verspreiden van een brochure ten dienste van het openbaar onderwijs, bereikten ons enkele reacties o.a. van de heer Kielt, lid van de Tweede Ka mer en lid van de Utrechtse raad. De door hem gegeven aanvulling menen we onze lezers niet te mogen onthou den. Hij schrijft dan: „Ik heb als lid van de onderwijs- commis-.ie in Utrechts raad de geboor te van het boekje door u bedoeld meegemaakt. 1. W'j meenden (de fractie en de a.r. wethouder de C.H.) dat dit boekje een voorbeeld was van een moderne maar toch objectieve voor lichting. Dat mag men de gemeente ook voor de openbare scholen, nu er zoveel en zoveel soorten zijn niet onthouden. 2. Het bedrag aan onkosten van*dit boekje (alle kosten, verzending inbe grepen) dit toas een. van mijn uit drukkelijke voorwaardenmoest ook aan de bijzondere scholen worden uitgekeerd. Hetgeen is geschied." We veroorloven ons een enkele kanttekening. We nemen direct aan dat het de bedoeling van onze anti revolutionaire en chr. hist, vrienden daar geweest is te streven naar een objectieve voorlichting. Toch zijn we van mening en we hebben er de brochure nog eens op nagelezen dat de royale voorlichting niet objectief is gebleven en er voorkeur voor de open bare school uit sprak. Wij citeren „Zij (d.i. de openbare school) streeft dus naar de beste ontwikkelingskan sen voor elk kind in overeenstemming met zijn aanleg en besteedt zorg aan karakter- en persoonlijkheidsvorming. Zij past zich voortdurend aan de eisen van de tijd aan door het invoeren van nieuwe methoden. Zij stelt zich in op de eisen der maatschappij en bereidt haar leerlingen voor op alle normen van voortgezet onderwijs. Zij geeft de godsdienstleraren gelegenheid tot het geven van godsdienstonderwijs in dien dit door de ouders wordt ge- wenst. Zij verschaft leermiddelen en schoolbchoeften gratis." De vraag rijst„Hoe staat het met de ontwikkelingskansen op de bijzon dere scholen? Worden daar de leer middelen en schoolbehoeften niet gra tis verstrekt? Hoe zullen ouders, die aan de zelfkant van de schoolkeus huizen dit alles interpreteren?" Nog maals we nemen gaarne aan dat zeer zeker van prot. chr. zijde ge streefd is naar objectiviteit. Door de wel heel erg royale voorlichting echter is deze toch in het gedrang gekomen. Daarom ware te overwegen, of de ge meentebesturen niet veel beter zouden doen de ouderraden gelden ter be schikking te stellen voor het voeren van propaganda en voorlichting (uit gezonderd advertenties van leerlingen aangifte). Juist in ons land liggen de verhoudingen zeer nauw en is de onderwijsproblematiek een heel tere, waar tact en wijsheid hand in hand dienen te gaan. B. BUDDINGH' OOSTKAPELLE. De heer W. Midavaine te Oostkapelle heeft een spectaculaire uitvinding op landbouwkundig gebied gedaan. Na enkele jaren van onverdroten speuren en rekenen is het hem ge lukt de zo lang gezochte zaaima- chine te construeren, die in staat is elk zaadkorreltje, ongeacht de grootte, afzonderlijk in de voren te leggen. Zijn langdurige arbeid werd bekroond met een Nederlands oktrooi dat hem onlangs werd ver leend. Voor de landbouw heeft zijn ontdekking een enorme betekenis. Al jaren geleden werden in alle delen van de wereld pogingen ge daan een dergelijke machine te construeren. Zelf is de heer Mida vaine van mening dat zijn uitvin ding in de landbouw een reactie teweeg zal brengen die tenminste zo groot zal zijn als de reactie die het planten van een Russische vlag op de maan, in de wereld teweeg bracht! Als zijn onderhandelingen met buitenlandse bedrijven gunstig verlopen zal de machine in licentie worden gebouwd en volgend jaar reeds tegen een billijke prijs in de handel worden gebracht. ,.Ik heb altijd tussen de boeren ge zeten", zegt de Oostkappelse uitvinder. ..Bij de bieten waren er altijd moeilijk heden. De zaadjes kwamen bij elkaar terecht zodat de ene biet de andere in de groei belemmerde. Het uitdunnen ging altijd ten koste van de biet. Is daar nu geen oplossing voor? heb ik mezelf afgevraagd". Als carrosseriebouwer kan de heer Midavaine wel met gereedschap om gaan. Hij zit altijd wel ergens aan te ...prutsen", zoals hij het zelf uitdrukt. Het idee van de zaaimachine hield hem onafgebroken bezig tot hij op een goe de dag het „eureka" kon uitroepen. Dat zat 'm in een deur. Een doodgewone deur met een snap-slot die hij voor de zoveelste maal opendeed. SN AP-SLOTIDEE „Hoe had ik zo'n eenvoudige oplos- sing over het hoofd kunnen zien" vroeg hij zich verwonderd af. Toen was de machine snel geconstrueerd. Een stalen kogeltje onder de druk van een veer, volgens het snap-slotidee, kon gemak kelijk de zaadjes uit de gaatjes van een roterende trommel stoten. En dat Is het hoofdprincipe van de nieuwe zaai machine. Het zaadkorreltje wordt niet beschadigd, en toch afzonderlijk op het land geworpen. Met het ontstaan van de machine be gon een reeks van nieuwe moeilijkhe den, namelijk de oktrooiaanvrage. Toen hij het prototype van de machine voor I de Oktrooiraad in Den Haag had gede- monstreerd. bleek zijn ontwerp voor aanvrage vatbaar. Hoewel de vraag of er werkelijk iets in zat bevestigend was beantwoord, volgde er een reeks van tijd- en geldrovende procedures. Er kwam een stroom van brieven uit alle delen van de wereld, van andere uit vinders die meenden dat het hun plan was wat Midavaine naar voren had ge bracht. Een Amerikaanse brief leverde een proces op dat doör de heer Mida vaine werd gewonnen. Zo kwam ten slotte het zo -goed be kend staande Nederlandse oktrooi uit de bus, na een periode van absolute ge heimhouding van wat er in de werk plaats van de Zeeuwse uitvinder te zien was. Onder nummer 92.173 werd het hem verleend. Het Belgisch oktrooi dat pas waarde jcrijgt als het Nederlandse ernaast ligt, verkreeg hij onder num mer 561027, het Britse onder nummer 30023-57. Ook in verschillende andere landen heeft hij aanvragen voor een ok trooi lopen. HELE OPLUCHTING In 1954 begon de heer Midavaine zijn proefnemingen. En nu is de zaak dan eindelijk rond. Het is een hele op luchting voor de uitvinder. En er is belangstelling voor zijn schepping. Vanuit het buitenland zijn er verschil lende aanbiedingen voor licentiebouw binnengekomen. Er wordt nog over on derhandeld. Maar het is zeer goed mo- gelijk dat de eenvoudige machine j reeds volgend jaar in de handel zal j zijn. Alle soorten zaad, van elke groot-1 te kan met behulp van de nieuwe zaai- trommel per korrel in de voren wor den geworpen. De machine is zo een-, voudig dat er zo goed als nooit iets kapot kan gaan. De frommels kunnen in serie op een as worden gemonteerd. De heer Midavaine doorliep de am bachtsschool en een cursus van P.B.N.A. voordat hij in de carrosseriebouw ging. Toch ontwierp hij de universele zaal- machine waar de landbouw al j<aren op wacht. In het begin van deze eeuw wer den er al pogingen in deze richting on dernomen. De heer Midavaine heeft het zo gezegd in zijn vingers. Dat blijkt ook al uit de bijzondere wijze waarop hij zijn pension De Rozenhof te Oostkapelle eigenhandig heeft uitgebreid. Bovendien j praat hij soms geheimzinnig over nog J een andere uitvinding waaraan hij al' lange tijd werkt. Het heeft iets met mo toren te maken. Voorlopig is de zo lang verwachte zaaimachine er. En nu kan de heer Midavaine gaan wachten, en de kans dat zijn vinding inderdaad de verwach te uitwerking in de landbouw zal heb ben is beslist niet uitgesloten. dp De jury bestaande uit: Mevr. C. J. de Groot -directiesecretaresse de heer K. Stip -letterkundige de heer L. P. A. Soeterboek -copywriter de heer M. C. de Jong - redacteur de heer C. Krouwel -reclame deskundige heeft onder toezicht van notaris ...iP. Donker te Rotterdam als hoofdprijswinnaar aangewe zen: de Heer P. H. Middelburg te Delft. Hij krijgt dus aangeboden een vliegreis met onze nationale lucht vaartmaatschappij de KLM naar New- York v.v. en een 10-daags verblijf in Amerika, voor 2 personen, als eregast van LEXI. Ik dacht, dal het een qiap was... „Ik dachtdat het een grap was toen U mij belde" zei de heer Mid. delburg toen w\j hem bezochten. ,,Er zijn er zoveel die van m{jn inzending weten. Het is dus toch waar. Wat een gelukIk ben er nerveus van." Zei mevrouwA Is het maar even kan ga ik mee, maar we hebben een baby van 3 weken en Han ti eke gaat natuurlijk voor. De dokter moet maar beslissen. Wanneer men op het ogenblik komt in de streken van onze pro vincie waar veel boomgaarden zijn dan komt men onder de indruk van de slechte bladstand die men vrijwel overal aantreft. Slechts sporadisch komt men een perceel tegen waar de warmte en de droogte hun invloed niet hebben doen gelden. De bladstand is al eens meer slecht geweest omstreeks deze tijd van het jaar maar zo erg als nu was het nog niet dikwijls. De aanhoudende droogte doet haar invloed sterk gelden. Intussen vragen de kwekers zich met enige zorg af wat de gevolgen van dit alles zullen zijn op de oogst van het komende jaar. De bloemknoppen die het volgend jaar een oogst moeten geven worden nu immers gevormd. Er zijn tal van huisvrouwen, die overwerkt dreigen te raken. Wat doen we er aan? Er is niet veel aan te doen, schreef een Zeeuwse moeder. We moeten het maar nemen, zoals het valt. Weinig moedgevend is deze reactie. Een andere briefschrijfster merkt op: „Wij kunnen onszelf wel wat sparen, door op een verstan dige manier met ons werk om te gaan. Maar dat moet iedere vrouw zelf uitvinden. Wat voor mij met mijn gezin in een ouderwets, groot en bewerkelijk huis geldt, is voor een ander niet van waarde. Elke vrouw moet „uitvindster" worden. Tich geeft deze moeder wel enkele al- gemene wenken, waar alle moeders iets aan hebben. Een heel belangrijke wenk is wel deze: „We hebben nog heel wat van onze kinderen thuis, waarvan er een paar al verdienen. Wat het geld betreft, ben ik wel wat uit de zorgen, maar dat zegt niet, dat ik een meisje zou kunnen houden, als deze tenminste in ons dorp voorradig zou wezen. Wat veel vrouwen in deze naoorlogse jaren voor moeilijk heden zet, was er bij ons al voor de oor log, want toen waren de kinderen klein Maar ik vond, dat ik toch niet een sloofje moest worden. Dat kun je wel denken, maar om het niet te worden, is een an dere kwestie. Mijn man en ik hebben er toen heel wat over gepraat en gedacht, en we hebben besloten, dat we zouden be ginnen met elke cent te sparen, die we konden, en als er wat geld in de spaar pot zat, werd dat besteed aan een „ma chine" zoals we dat noemden. Als mijn man of ik jarig was, kwam er geen ca deau, maar er ging geld in het busje, en zo kwam er als „eerste machine" een stof zuiger. De tweede aanwinst was een was machine. Nu we kinderen hebben, die wat verdienen, doen ze met ons mee. Ze vin den het niet erg, als er bij een jaardag geen cadeau op tafel staat. Ze begrijpen best, dat een nieuwe „machine" voor mij telkens weer een beetje een uitkomst be tekent bij het vele werk. En, omdat we al jaren zo bezig zijn heb ik al heel wat, dat me helpt bij het werkbesparen. Van een andere vrouw kreeg ik col lege over werkbesparing op ander huis houdelijk terrein. Zij vond dat het berei den van de maaltijden enorm veel tijd vergde en daarom had zij voor enkele jaren op dit thema gespitst. Ze is toen ge start met het aanschaffen van een snel koker. In zo'n snelkoker is de meest weer barstige groente altijd wel in een minuut of tien gaar is. Gevolg is, dat je in je morgen ruimer tijd hebt voor je andere huishoudelijke werk. Daar is al veel voor te zeggen. Een andere uitmuntende manier om werk te besparen isvoor kleine werk jes het kroost in te schakelen Niet zo maar eens te hooi en te gras wat laten doen, want dat helpt niet veel en dan heb je ook nog de kans op zure gezichten als het de 'jonge majesteiten, DE JEUGD' niet schikt om even aan te pakken. Wel nee, elke dag de jonge garde eenzelfde taak laten verrichten. Dan krijgen ze er ook nog routine in. De jongens en de meisjes worden daar heus geen afgebeul de sloofjes van. En dangelijk op de len tussen de jongens en de meisjes. Waarom ook niet? De jongens hebben, precies als hun zusjes tien vingers om wat mee te doen. Natuurlijk moet men wel wat rekening houden bij de verdeling van het werk, wat men jongens en wat men meisjes opdraagt. Als die jongen van u een uitgesproken hekel heeft aan bood schappen doen, omdat je daarmee zo echt voor het voetlicht komt, geef dat baantje dan aan zijn zus, want het vak bood- schappen-doen ligt meer in de vrouwe lijke lijn. Waarom zou zo'n stoere knaap dan niet elke morgen even de huiskamer stofzuigen? Deze methode levert boven dien dubbel resultaat op. De kinderen ont zien het door hen gedane werk en leren dat ze aan de kleintjes want wee de dreu mes die met vuile voeten de pasgezuigde kamer wil binnentreden. Grote broer of zus gaat meteen werken aan diens op voeding envaak nog met directer re sultaat dan al moeders vermaan. Rioolzuivering Dreischor deze winter in gebruik DREISCHOR. De bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, volgens het systeem „pasveer" vordert gesta dig, mede dank zij het droge weer. De betonwerken voor de rooster- en pomp- kelders zijn inmiddels gereed gekomen, terwijl het circuit, dat reeds is gegra ven, spoedig zal worden bekleed met straatstenen in de taluds. Het is te ver wachten dat de installatie nog deze win ter in gebruik zal kunnen worden ge nomen. KATSEVEER Gisteren werd een begin gemaakt met een nieu we fase in de werkzaamheden aan de Zandkreekdam. Het eer ste van een serie zinkstukken werd gelegd. Met een capaciteit van 3000 vierkante meter per week worden de rijshoutmatten aangemaakt. Met een stortsteen- verzwaring van 500 kilo per vier kant meter zakken de zinkstuk ken naar de bodem van de zand- kreek. Hiermee zijn de werkzaamheden bij Katse Veer in een zeer actief stadium gekomen. Op korte termijn wil men met de twee landhoofden zo ver gereed zijn dat de uit tien caissons bestaande kop pen ervan, nog voor 1 januari a.s. kun nen worden geplaatst. Enige weken geleden werd plotseling duidelijk dat er zich een twee en een halve meter dikke en honderdtwintig meter brede slappe veenachtige laag op de bodem bevindt, juist daar waar de dam zal komen te liggen. Een bagger molen graaft de slappe laag weg. Hoe wel dit een karwei van negen weken is, levert het toch geen vertraging bij de werkzaamheden op. Men is reeds begon nen het ontstane gat weer met zand op te vullen. Op dit zand komen de zink stukken, die later de caissons te dra gen krijgen, te rusten. Het landhoofd van Zuid-Beveland krijgt een lengte van ongeveer 255 me ter, dat van Noord-Beveland een lengte van zeventig meter. De koppen van de beide landhoofden worden gevormd door een serie van tien caissons elk. Deze caissons zijn van een klein type dat bij Kleverskerke op Walcheren wordt ge bouwd. In een tijd van drie maanden wil men de landhoofden gereed hebben, zodat de twee series caissons voor 1 ja- nauari a.s. hun definitieve ligplaats heb ben. Deze worden dan met zand volge spoten. Later verdwijnen ze onder het zware dijklichaam dat een hoogte van zes tot acht meter boven N.A.P. zal krijgen. Op de caissons van de landhoofden zullen begin volgend jaar die van het In ganzepas voert een groep werk lieden over een smalle djjk het rijs hout aan, voor de zinkstukken die nodig zijn voor de Zandkreekdam. WEER LEEG De pluk van appels en peren is thans in volle gang en het zal nog maar even duren of het is gebeurd. Dan zullen de boomgaarden weer leeg zjjn en de werkers kunnen beginnen aan de win- terwerkzaamheden. Alles wijst er op dat het nog nooit tevoren zo vroeg gebeurd geweest zal zyn met de pluk als dit jaar. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat kan er worden ge werkt onder welhaast ideale weers omstandigheden. In andere jaren kon het nog eens voorkomen dat 's mor gens de vruchten nat waren en dat er daarom niet geplukt kon worden ge durende enige uren maar hiervan is nu geen sprake. Het is ook nodig er een beetje haast mee te maken omdat verschillende rassen los hangen. Voor al is dat het geval met die rassen In een ongewoon oktoberzonnetje werkt een groep Noord Bevelanders hard aan het vlechten van rijshouten zinkstukken. 160 meter brede sluitgat worden aan gesloten. In april volgend jaar wil men de laatste caissons die de vaste oever verbinding tot stand moeten brengen, geplaatst hebben. Hiervoor denkt men slechts veertien dagen nodig te hebben. I Nu worden de zinkstukken nog daar gebouwd waar in de toekomst de voet j van de afsluitdam de kust van Zuid- Beveland zal raken. Het ligt in de be- I doeling om de werkzaamheden ten oos- I ten van de veerdam voort te zetten zo dra de opgestapelde voorraden rijshout I bij de huidige werkplaats zijn verbruikt. TERNEUZEN. Het wagenpark voor het goederenvervoer van de Nederland se Spoorwegen zal met drie dieselma chines worden uitgebreid. Uiteraard zal dit ook een grotere be zetting van personeel vergen. De Spoor wegen gaan dus eigen materiaal inzet ten omdat de exploitatie van Belgische tractie te duur werd. De lijn zal op deze wijze dus meer rendabel kunnen worden. De stationschef, de heer F. Kramer zag in dit verband ook gunstige pers pectieven voor de *aavenbelangen. Zoals bekend is het reizigersvervoer sedert 7 oktober 1951 opgeheven. Daar- na is de spoorlijn een beetje achterop geraakt. Met de nieuwe uitbreiding van het materiaal is echter een nieuwe op leving te verwachten. Het dorpshuis te St. Annaland werd gebouwd naar een ontwerp van archi tect Li. Beye uit Veere. De bouw is mogelijk geworden door een gift van 25.000 gulden uit de z.g. „commis- sarissenpot". Het dorpshuis zal waar schijnlijk nog dit jaar geopend kun nen worden. Het zal dan aan 300 men sen plaats bieden. De grote zaal, die ongeveer negentien meter lang wordt. zal een ruim podium hebben. Achter dit toneel zijn enige kleedkamers ge projecteerd. Aan de zijde van de Kloos terstraat komt een parkeerterrein. Gemeenteraad Stavenisse STAVENISSE. In verband met de bijzonder slechte staat waarin liet weg dek van de Oudelandsc Dijk verkeert, stelden B. en W. de raad voor een cre- diet te verlenen om de weg opnieuw te bestraten. De heei' J. Nortier (kerkelijke lijst) betoogde dat de weg een te zware druk is voor de gemeentekas. Anderen ma ken er bovendien ook gebruik van. i Hij stelde voor te trachten het onder- I houd aan de provincie over te doen. In zijn antwoord zei de voorzitter, burge meester A. Sluyymers, dat deze kwestie de volle aandacht van B. en W. zal hebben. Overigens ging de raad met de cre- dietverlening accoord. Voorts besloot men dat de gemeenteraadbegroting door een speciale commsisie zal worden on derzocht. WATERLANDKERKJE. In de ge meenteraadsvergadering besloot men over te gaan tot verbouwing van hot dorpshuis. De zaal zal thans zodanig worden gewijzigd dat hij tevens als gym nastiekzaal dienst zal kunnen doen. Ook zal een kleine vergaderzaal gemaakt worden, terwijlu bovendien ruimte be schikbaar komt als consultatiebureau voor de kruisverenigingen. Voorts ging de raad accoord met het 100 procent plan van de waterleiding maatschappij. Dit besluit zal te zijner tijd maximaal 3000 gulden per jaar gedurende dertig jaar van de gemeentefinanciën vergen. Gevraagd zal worden de buurtschap „Klein Brabant" met spoed aan te sluiten op het waterleidingnet. Feestavond militairen VLISSINGEN. Tijdens een feest avond voor de COAK-militairen in het Prot. Militair Tehuis in Middelburg voer den leerlingen van de gereformeerde jeugdverenigingen het toneelstuk „Paul speelt het klaar" op. Verder werkten aan deze avond mee „De Pynmaband" en „De Nellies Sisters". Vooral het optreden van het laatste gezelschap viel zeer in de smaak. De twee verpleegsters uit Bethes- da, Nel en Lies, kregen dan ook een wel verdiend applaus. De vlootpredikant ds. Mettmg van Rijn opende en sloot de avond CONSULTATIEBUREAU VLISSINGEN. In het „Anker" bij de Johanneskerk zal vanmiddag officieel het consultatiebureau van het Oranje Groene Kruis geopend worden. Na afloop hiervan om ongeveer drie uur wordt afscheid genomen van zr. Greet. waarvan de vruchtzetting erg matig is geweest. Daar zijn de vruchten groot en ze hebben maar weinig nodig of ze vallen van de bomen. Deze week is men op de vroegste per celen al begonnen met de pluk van Gol den Delicious. Dit is de laatste appel die geplukt moet worden. Het is wel voor gekomen dat men half november liieiv mede nog bezig was maar als het zo door gaat dan zullen er eind oktober in de Zeeuwse boomgaarden geen ap pels of peren meer te plukken zijn. Met de peren is het trouwens op het ogen blik al praktisch gebeurd. Slechts hier en daar hangt nog wat Comtesse cle Paris, maar als we dan een week ver der zijn, is dit ras verdwenen. De Jonathan die op het ogenblik nog aan de bomen hangt biedt een fantas tisch gezicht, vooral wanneer men er een goed uitzicht over heeft, zoals dat zo dikwijls het geval is in de jonge fruit- centra. Het is geen kunst vruchten te vinden die helemaal rood zijn. Geen wonder dat de telers er alles voor voelen om die prachtig gekleurde vruchten maar zo vlug mogelijk veilig in de kist te krijgen. Voor het koelen van fruit bestaat weer grote animo. De koelhuizen in Zee land kom'en helemaal vol en met de in breng is men druk bezig. Hoe het fruit zich zal houden na dit bijzondere sei zoen valt uiteraard niet te zeggen. Zeker is wel dat de kwaliteit van het fruit op het ogenblik goed is en dat ook de smaak best genoemd kan worden. PEREN MINDER De vraag naar appels en peren blijft groot. Het aanbod van peren gaat in Zeeland al minder worden. De partijen die worden aangeboden van de fijne handpeer Doyenne du Comice zijn terug gelopen tot enkele honderden kisten per dag per veiling. Deze fijne handpeer blijft vooral gevraagd voor België en de prijzen van de goede kwaliteit liggen re gelmatig boven een gulden per kg. Een andere handpeer waarvan het aanbod nog van betekenis is, is de Beurre Alexander Lucas, ook een ras dat zich goed leent om te bewaren. In Goes was dinsdag een aanbod van 23 ton export kwaliteit van dit ras en de prijs van de klasse I 7585 mm lag rond 69 cent per kg, terwijl voor de kleinere maat (6575 mm) 6465 cent per kg werd betaald. Hoewel eerst op 12 ok tober a.s. de uitvoer van Nederlandse peren naar Zweden mag beginnen, wor den er nu toch reeds voor dit land ge kocht. Verder is België een belangrijke perenafnemer en ook gaan er nog regel matig naar Engeland. Bij de appels is deze week de grote aanvoer van het belangrijke ras Goud- reinette begonnen. Ook hiervoor werden bevredigende prijzen betaald want de I allergrootste maat ligt regelmatig rond 40 cent per kg, de middenmaat van de klasse één rond 35 cent en de kleinste 1 maat rond 26 cent per kg. Dat is bijna I het dubbele van de prijs welke het vorig I jaar werd betaald. Nu staat daar voor I heel wat telers tegenover dat hun oogst belangrijk kleiner is dan het vorig jaar. We kennen een voorbeeld van een Zeeuwse kweker die het vorig jaar uit zijn boomgaard 800 kisten Goudreinette oogstte en nu niet verder komt dan 60 kisten. Bij deze kweker kan de prijs de teelt dus niet meer goed maken. Zo erg is het echter lang niet overal. De grootste maat Jonathan wordt verkocht voor ongeveer 45 cent per kg. Het aanbod van Cox's Orange Pippin gaat reeds minder worden; de pryzen stijgen nog altijd. De binnenlandse han del heeft veel belangstelling voor dit I ras en ook is er regelmatig export naar i West-Duitsland en Engeland. De goede kwaliteit noteert thans even boven 70 cent per kg op de veilingen. GESLAAGD EN GEZAKT GOES. Voor de derde leerkring van de christelijke kweekschool te Middelburg (vroegere hoofdakte) slaag den de dames T. Caljouw, A. S. J. Laport, L. de Mey, L. H. E. van Oyen, G. de Smidt, E. de Vos en J. van Wijk. Voorts slaagden voor dit examen de heren P. Boone, H. G. J. de Graaff en M. P. de Lange. Vier candidaten kregen een herexa men terwijl er twee moesten worde% afgewezen. a..

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6